Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Neexistuje žádný tajný trik ani žádné kouzlo, které by vám zajistilo informovanost. Také neexistuje ani jeden jediný způsob, jak toho dosáhnout. Znalostí existuje velká spousta – od učení se z knih, přes technické dovednosti až po schopnosti zvládat finance.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Začněte shromažďovat znalosti

 1. 1
  Mějte otevřenou mysl. Při učení musíme často zpochybnit naše vlastní předpoklady a my ignorujeme myšlenky, které se neshodují s našimi názory. Neměli byste automaticky něco přehlížet jen proto, že se to nesouhlasí s tím, co si myslíte.

  [1]
  • Pochopte své vlastní zaujetí. Zaujatost, neboli tendence táhnout k určitému druhu myšlení, se v lidech zakořeňuje již od dětství vlivem výchovy a společnosti, a formuje jejich základní myšlenkové pochody. Uvědomte si, že každý má své názory založené na výchově a minulých zkušenostech a že všechny tyto názory dávají lidem v kontextu jejich života smysl. Uvědomte si také to, že každý je ovlivněn svými předsudky a zaujatostmi a nevnímá realitu naprosto objektivně. Měli byste se snažit brát v úvahu co nejvíce názorů a idejí, aby vás vaše vlastní předsudky zbytečně nezatěžovaly.
  • Až si budete rozšiřovat znalosti, budete muset často své názory přehodnocovat.
  • Naučte se nemít pravdu. Postupem času se budete setkávat se situacemi, ve kterých nebudete mít vždy pravdu. Berte je jako příležitosti k učení.
 2. 2
  Rozhodněte se, jaké znalosti chcete získat. Chcete se naučit psát počítačové kódy? Nebo se chcete stát expertem na dějiny Blízkého Východu? Chcete získat široké znalosti a umět opravovat domácí spotřebiče, ale také se vyznat v antickém Řecku? Můžete si vybrat co chcete. Znalosti a informovanost nejsou pouze o vysokoškolském studiu.
  • Pokud chcete získat obecnější znalosti, budete se muset zaměřit spíše na šířku znalostí, než na jejich hloubku. Hodně čtěte a experimentujte. Povídejte si s různými lidmi o mnoha různých tématech.
  • Pokud chcete získat konkrétní znalosti, budete se muset zaměřit na hloubku informací. Budete muset přečíst co nejvíce textů o tématu, které se chcete naučit a budete muset získat také praktické znalosti.
 3. 3
  Vystupte ze své zóny komfortu. Učte se i věci, které vás moc nezajímají. Možná si najdete nové koníčky a zájmy, o kterých jste dříve nevěděli.
  • Znamená to, že byste měli často chodit mezi lidi. Dívejte se na nástěnky v knihovně a v obchodech, nebo si najděte na internetu nějakou místní zájmovou skupinu. Můžete chodit tančit, navštěvovat kurzy ekonomie, nebo se například naučit vařit. Každá činnost, která vás naučí něco nového, vám pomůže.
 4. 4
  Nebojte se dělat chyby. Nejdůležitější je nebát se neúspěchu. Nikdy nebudete vědět všechno a pravděpodobně se někdy spletete. Když si budete svých chyb vědomi a poučíte se z nich, pomohou vám získat další a další znalosti a zapamatovat si správné informace. [2]
  • Zamyslete se nad tím, co jste udělali špatně a vymyslete řešení pro budoucí případy. Díky tomu budete připraveni na to, co se v budoucnu může stát a budete postupně získávat nové informace.
  • Hlavně ze začátku se vám bude často stávat, že se spletete. Musíte být stále otevření novým věcem. Akceptujte svůj neúspěch, poučte se z něho a dál tvrdě pracujte.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Získejte praktické znalosti

 1. 1
  Naučte se opravovat věci. Spadají sem domácí spotřebiče, motor auta, nebo třeba základní truhlářské práce. Můžete se také naučit šít, háčkovat, nebo vyfukovat sklo. Tyto dovednosti vám usnadní život a možná se vám budou hodit i v nějakém budoucím zaměstnání.
  • Je důležité umět spravovat věci. Podívejte se na nástěnky v knihovně, nebo si najděte na internetu nějaký levný kurz základních oprav. Naučte se, jak vyměnit prasklou pneumatiku, jak opravit tekoucí kohoutek, nebo jak spravit televizi.
  • Pokud vás zajímají pouze základní znalosti, půjčte si v knihovně knihy, nebo si na YouTube najděte nějaký návod. Pokud víte o někom, kdo ovládá dovednosti, které se chcete naučit, požádejte ho, aby vás to naučil.
  • Pokud vás opravování věcí baví a připadá vám to důležité, najděte si ve vašem městě nějaký kurz a naučte se to pořádně.
  • Zkuste si najít někoho, kdo se zabývá činnostmi, které se chcete naučit a zeptejte se ho, zda byste k němu mohli do učení. Takové učení je skvělým způsobem, jak získat kvalitní praktické znalosti a možná i dobrou práci. Možná vám ale bude trvat delší dobu, než najdete někoho, kdo bude ochotný vás učit. Nepřestávejte hledat a nakonec takového člověka jistě najdete.
 2. 2
  Naučte se vytvářet něco hmatatelného. Můžete se naučit pracovat se dřevem, vyfukovat sklo, plést, háčkovat, nebo třeba šít. Když se naučíte něco tvořit, budete ze sebe mít skvělý pocit. Kromě toho jsou ručně vyráběné věci skvělými dárky.
  • Pokud chodíte do školy, zapište se na nějaký rukodělný předmět. Jistě si najdete nějaký kurz, ve kterém se něco zajímavého naučíte.
  • Většina univerzit má několik uměleckých fakult. Tyto fakulty často nabízejí kurzy zdarma, nebo různé semináře i pro lidi, kteří nestudují. Zavolejte si na místní univerzitu a zeptejte se.
  • Najděte si lidi, kteří prodávají věci, které se chcete naučit vyrábět. Zajděte si do obchodu s ručně vyráběnou keramikou nebo oblečením. Zeptejte se, zda je možné se u nich zapsat do nějakého kurzu, nebo zda nevědí o někom, kdo kurzy nabízí. Lidé, kteří tyto předměty prodávají, je často také sami vyrábějí.
 3. 3
  Získejte technologické znalosti. Technologie nás dnes stále obklopuje, takže je důležité s ní umět zacházet. Použití technologie vám také pomůže získat jiné znalosti. Webové stránky jako TechWeb a další vám pomohou získat důležité technologické informace a najít jiné lidi, kteří mají stejné zájmy. [3]
  • Naučte se používat počítače. Existuje spousta druhů počítačů a každý z nich funguje jinak. Nejlepší je zeptat se prodejce, jak funguje počítač, který si chcete zakoupit. Výrobci mají většinou telefonický zákaznický servis nebo webové stránky, na kterých se dozvíte vše, co potřebujete vědět.
   • Tip pro uživatele počítačů Apple: na plochu si dáváte soubory, Finder vám umožní soubory nalézt, Dock je lišta ikon s aplikacemi, které máte přístupné z plochy. [4] Tyto informace vám budou stačit k tomu, abyste svůj počítač mohli začít používat. Vše ostatní se dozvíte z webových návodů.
   • Tip pro uživatele Windows: Windows má v ovládacím panelu tlačítko Ease of Access. Když kliknete na „Doporučení k užívání počítače“, počítač vám vyhledá tipy, které vám používání počítače usnadní.
  • Většina webových stránek o počítačích obsahuje fóra, na kterých se ostatních lidí můžete ptát na různé otázky. Lidé, kteří tato fóra vedou, mají většinou dobré znalosti a nevadí jim odpovídat na dotazy.
   • Pokud používáte počítač v knihovně, můžete požádat o pomoc knihovnice.
 4. 4
  Naučte se používat internet. Je to podobné jako technologické znalosti, ale internet je sám o sobě velkým úkolem. Když ale budete schopni si hledat různé informace a naučíte se psát základní kódy, budete si moci najít vše, co vás napadne.
  • Zorientovat se ve vyhledávačích není vždy snadné. Musíte vědět, jak máte informace hledat a kde je máte hledat. Také se musíte naučit zajistit, aby vaše vlastní stránky bylo možné vyhledat. Kvůli tomu se budete muset naučit základy HTML nebo jiného kódování a zadávat do vyhledávačů správná slova. [5]
  • Někdy není snadné přijít na to, jak správně něco vyhledat v Googlu. Zde je několik tipů: použijte „site:názevstránky.com“ pro hledání stránek, uvozovky pro hledání konkrétních slovních spojení. Použijte ~slovo pro hledání podobných výrazů. Google Scholar vám pomůže v případě, že hledáte akademické články a GoPubMed [6] využijete při hledání vědeckých a lékařských článků.
  • Naučte se kódovat. Existuje spousta kódovacích jazyků, takže je nejlepší si vybrat jeden a naučit se ho dobře: HTML, JavaScript, PHP, Python, Ruby, Perl atd. Na internetu najdete spoustu návodů pro různé jazyky. Experimentujte a naučte se psát kódy. Můžete se učit na Code Academy, [7] nebo na w3schools. [8] .[9]
 5. 5
  Naučte se věci, které vám usnadní život v dospělosti. Tyto znalosti se vám budou hodit celý život a pomohou vám řešit problémy života dospělých lidí. Je dobré se je naučit co nejdříve.
  • Naučte se hospodařit s penězi. Připravte si rozpočet a používejte ho. Zjistěte si, co jsou to aktiva, co jsou to pohledávky a jak se vyhnout dluhům. Naučte se rozdíly mezi příjmy a zdaněnými příjmy. Když tyto věci budete umět, budete se v budoucnu umět správně rozhodovat ohledně financí. [10]
  • Naučte se základy placení daní. Čím více se toho naučíte, tím méně toho pokazíte a vyhnete se problémům. Daně jsou složité a je jich spousta: daň z příjmu, daň z majetku, prodejní daň atd. Všechny tyto daně mají v systému své místo.
  • Zjistěte si, jaké daně ve své zemi musíte platit. Zjistěte si také proč je platíte a co se z nich platí (například v Americe se z daní platí vzdělávací systém, infrastruktura, zdravotní péče atd.). Pokud si nevíte rady, najděte si daňového poradce.
 6. 6
  Naučte se používat různé domácí metody léčby a lidové zvyky. Když se naučíte tyto staré věci, budete toho vědět mnohem více, než běžní lidé. Budete umět předpovídat počasí, nebo si budete umět vyléčit nachlazení bez léků. Tyto metody samozřejmě nefungují vždy na 100% (ale ani předpovědi počasí v televizi nebývají vždy přesné).
  • Naučte se předpovídat počasí bez předpovědi. Všímejte si mraků: bílé a řídké mraky znamenají dobré počasí. Husté tmavé mraky znamenají špatné počasí a změny. Červené nebe většinou znamená vyšší vlhkost vzduchu. Také věnujte pozornost směru větru. Pokud je kolem měsíce opar, může to znamenat, že bude pršet. [11]
  • Naučte se léčit nachlazení domácími metodami. Udělejte si solný roztok (1/2 lžičky soli do sklenice s teplou vodou). [12] Inhalujte páru, pijte hodně vody a udržujte se v teple a v suchu. [13]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Získejte znalosti z knih

 1. 1
  Začněte chodit na univerzitu. Když se budete vzdělávat ve škole, naučíte se spoustu věcí, které byste se jinak nenaučili. Budete mít přístup k mnoha zdrojům a k expertům v různých oborech, kteří vám pomohou se toho naučit co nejvíce.
  • Některé prestižní univerzity nabízejí různé kurzy jak pro studenty, tak pro lidi, kteří na univerzitu nechodí. Tyto kurzy najdete na webových stránkách škol. [14]
  • Mnoho univerzit zveřejňuje sylabus kurzů na internetu. Když si koupíte učebnici nebo si seženete studijní materiály, můžete se učit i doma.
  • Muzea a univerzity také často pořádají přednášky s lidmi z celého světa. Tyto přednášky jsou většinou zdarma a otevřené veřejnosti. Najděte si na webech muzeí a univerzit přednášky, které vás zajímají. Tyto instituce většinou chtějí, aby se na přednášku dostavilo co nejvíce lidí.
 2. 2
  Co nejvíce čtěte. Knihy, noviny, časopisy, webové stránky. Dozvíte se spoustu informací o různých věcech, které vám rozšíří obzory.
  • Čtěte si i texty, které píšou lidé s jinými názory. Budete muset konfrontovat své předsudky a možná i změníte některé své názory a předpoklady.
  • Když budete číst, zlepšíte si paměť a vyhnete se demenci. Snažte se udržet svůj mozek stále aktivní, co nejvíce čtěte a získávejte nové znalosti. [15]
  • I četba fikce je skvělým způsobem, jak se učit nové věci. Vědci zjistili, že čtení evokativních pasáží z knih stimuluje neurologické reakce, které vám umožní lépe vnímat vůně, obrazy, zvuky atd. Vždy je dobré umět si život správně užívat. Nezapomínejte číst i věci, které vás úplně nezajímají nebo nebaví. Když budete číst i věci, které byste jen tak nečetli, vybudujete si empatii a znalosti o životě ostatních lidí. [16]
  • Spoustu klasických knih seženete zdarma na internetu, například na stránkách Inlibris[17] a ReadPrint.[18]
 3. 3
  Začněte chodit do knihovny. Zní to trochu staromódně, ale knihovny jsou úžasným zdrojem znalostí. Také vám umožní zdarma číst knihy, časopisy, noviny a další texty, které byste si nemohli dovolit koupit.
  • Knihovníci vám pomohou najít ty správné knihy, ze kterých se toho spoustu naučíte. Pokud potřebujete pomoci najít knihy na nějaké konkrétní téma, zeptejte se knihovníků. Tito lidé vám mohou doporučit i další texty, které by vás mohly zajímat. Když nějakou knihu ve své knihovně nenajdete, můžete si ji tam nechat poslat z jiné knihovny. [19]
  • Průkazky do veřejných knihoven nejsou drahé (jen pozor na pokuty za pozdní vrácení knih!) a umožní vám přístup ke spoustě knih a materiálů. Pokud nenajdete to, co hledáte, zkuste o to požádat. Většinou vám to do několika dnů seženou.
  • Univerzitní knihovny jsou skvělé jak pro studenty, tak pro veřejnost. Knihovníci jsou vyškolení k tomu, aby vám pomohli s výzkumem a našli vám knihy, které potřebujete. Pokud studujete, můžete je požádat o pomoc s nalezením všech textů, které potřebujete k nějaké práci. Pokud patříte mezi veřejnost, většinou nebudete muset ukazovat žádný studentský průkaz. Nebudete si moci knihy sice odnášet, ale můžete si je číst v knihovně, nebo si z nich kopírovat vybrané pasáže. Univerzitní knihovny většinou mají spoustu knih o okrajových tématech.
 4. 4
  Zapamatujte si všechny nové informace. Je důležité si zapamatovat všechny informace, které se naučíte. Když budete mít dobrou paměť, budete se moci učit cizí jazyky, budete si pamatovat různé seznamy a také důležitá data. [20]
  • Opakování je matka moudrosti. Pamatovat si informace znamená mnohokrát je opakovat, dokud si je nebudete schopni vybavit i ve spánku.
  • Zaměřte se na klíčová slova. Používejte určitá slova jako milníky, které vám pomohou zapamatovat si celky informací. Tato slova si v mysli dobře uložte, abyste si je stále pamatovali a mohli pomocí nich doplnit zbytek informací. Je dobré si je i zapisovat.
  • Dalším způsobem, jak si něco zapamatovat, je psát si to stále dokola, dokud si to nezapamatujete.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Pokračujte ve studiu

 1. 1
  Mluvte s experty. Tento krok je velmi důležitý. Umožní vám komunikovat s někým, kdo se ve vašem oboru dokonale vyzná. Můžete těmto lidem klást otázky a vést s nimi dialogy.
  • Povídejte si s mechaniky v servise, když budete čekat na opravu auta, nebo s člověkem, který vám domů přijde opravit pračku. Možná se naučíte to příště udělat sami.
  • Připravte si otázky dopředu a během každé přednášky nebo semináře se řečníků ptejte na doplňující informace. Pokud vaše otázky během přednášky nebudou zodpovězeny, po skončení přednášky se na ně zeptejte. Přednášející budou jistě rádi, že máte o jejich obor zájem. Chovejte se slušně a uctivě.
  • Muzea mívají na webu kontaktní email a telefonní číslo. Když se budete chtít na něco zeptat, zavolejte si tam. Možná se nedozvíte přesně to, co jste chtěli vědět, ale s trochou štěstí získáte kontakt na někoho, kdo vám vaše dotazy rád zodpoví.
  • Profesoři mají většinou univerzitní email, na který jim můžete psát své dotazy a žádat je o pomoc. Nezapomeňte ovšem na to, že jsou to zaneprázdnění lidé, takže byste je neměli obtěžovat během zkouškových období.
  • Existují také webové stránky, na kterých vám experti zodpoví všechny vaše dotazy na různá témata. [21]
 2. 2
  Nepřestávejte se učit. Získávání znalostí a učení je celoživotní cesta. Všímejte si okolního světa a hledejte si nové příležitosti k učení. Mějte stále otevřenou mysl a učte se ze svých chyb.
  • Informace se stále mění, ať už jde o vědu, literaturu, nebo technické informace. Nepřestávejte se učit obory, které vás zajímají.
  Reklama

Tipy

 • Své znalosti se snažte prakticky uplatnit. Když je zapomenete, nebudete schopni si je vybavit, až je budete potřebovat.
 • Snažte se více naslouchat a méně mluvit.
 • Učte se pro sebe, pro nikoho jiného.
Reklama

Varování

 • Všechny informace berte s trochou zdravého skepticismu. Ne vše, co se dočtete nebo dozvíte, je užitečné nebo pravdivé.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 219 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 219 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama