Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kreativitu se sice nemůžete naučit, ale můžete ji v sobě podporovat. Sice není moc pravděpodobné, že by vás najednou zachvátila vlna kreativity, ale nemusí jít ani o plánovanou snahu – můžete v sobě kreativitu pěstovat postupně a když budete mít správný pohled na věc, budete dělat co vás baví a nebudete sami na sebe příliš tlačit, půjde vám to samo. Pokud chcete vědět, jak být kreativní, přečtěte si následující tipy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Upravte své myšlení

  1. 1
    Zpětnou vazbu berte s rezervou. Jděte si svojí vlastní cestou. Problémem se zpětnou vazbou je to, že soudy ostatních lidí budou vždy zaujaté, protože každý má jinou představu o tom, co je správné. Ostatní lidé vás budou tlačit do věcí, které mohou být dobré pro ně, ale nikoli pro vás. Přestože to tito lidé myslí dobře, pouze vás to zabrzdí. Měli byste umět požádat o radu, ale neměli byste se řídit jen podle toho, co si myslí ostatní.
    • Když vám nebude vadit požádat o zpětnou vazbu, budete schopni odhadnout, kdy se lidem vaše práce skutečně líbí, nebo zda nedokážou vaše dílo pochopit.
    • Když skončíte se svojí kreativní prací, můžete si poslechnout zpětnou vazbu. Nedovolte ale kritice, ani té konstruktivní, aby vás ovlivnila při dalším tvoření.
    • Nezapomeňte, že lidé budou v zásadě proti vašemu nápadu, protože dobré nápady mění existující dynamiku a to je pro mnoho lidí nepříjemné. Když představujete něco, co by mohlo změnit stav věcí, mnoho lidí tím zastrašíte.
  2. 2
    Nebojte se kritizovat sami sebe. Buďte k sobě tvrdší, než ostatní. Vždy se sami sebe ptejte, jak se můžete zlepšit nebo co byste měli udělat lépe. Akceptujte fakt, že nejste dokonalí a snažte se být v rámci svých možností skvělí. Pokud máte pocit, že je vaše práce bezchybná, asi se nesnažíte dostatečně.
    • Kritizovat sám sebe neznamená nastavovat si příliš vysoké standardy. Měli byste být schopni pohlédnout na svoji práci kritickým okem, ale také nezapomeňte ocenit své silné stránky.
  3. 3
    Nebuďte perfekcionisté. Když budete k práci přistupovat pozitivně, vždy budete mít kreativní výsledky. Existuje nespočet způsobů, jak dosáhnout kreativního úspěchu. Nikdo není dokonalý a někdy i ti nejlepší umělci dělají schválně chyby. Sama příroda přece také není dokonalá. Nesnažte se o dokonalost, jinak přijdete o to, co dělá vaši práci jedinečnou. [1]
    • Perfekcionismus také může ochromit vaše snahy. Měli byste se sice snažit o skvělou práci, ale také se nedržte zpět, experimentujte a snažte se najít i méně dokonalé způsoby, které vám přinesou něco úžasného.
    • Pracujte i se „špatnými“ nápady. Když máte pocit, že jste dostali nějaký špatný nápad, stále můžete být kreativní! Pracujte na něm a udělejte z něho skvělé řešení! Zaměřte se na vylepšení svých „špatných“ nápadů a udělejte z nich skvělé nápady!
  4. 4
    Nevažte své sebevědomí na svoji kreativní práci. Vaše hodnota jako člověka se odvíjí od mnoha různých věcí: jak se chováte k ostatním, jak se chováte sami k sobě, jak moc máte rádi svět, zda jste nesobečtí, zda jste schopni se učit atd. Mohli bychom o tom napsat celý článek. Na kreativitě záleží, ale není to vše. [2]
    • Nejde o jedinou důležitou věc. Pokud vám nejdou kreativní počiny, nedovolte, aby vám to snížilo sebevědomí. Berte to jako příležitost ke zlepšení.
    • Nesrovnávejte se s přáteli. Každý pracuje svým vlastním tempem a stylem a jedině tak se mohou vaše práce lišit. Nechejte se inspirovat, ale rozhodně se s ostatními umělci nesrovnávejte.
  5. 5
    Stavte sami sebe do situací, ve kterých víte, že selžete. Možná máte pocit, že je to trochu kontraproduktivní, ale je to důležité. Mnoha perfekcionistům se nedaří, protože se bojí selhání a proto dělají jen ty věci, které jim jdou. Neměli byste takto přemýšlet. Kreativita je jako randění: když vám to pokaždé vychází, asi se dostatečně nesnažíte. Zapomeňte tedy na své ego, připravte se na neúspěch (ale neočekávejte ho) a zkoušejte nové výzvy a nové příležitosti. Nikdy nebudete kreativní, když nebudete trochu riskovat.
    • Řekněme, že jste například básník. Zkuste si napsat povídku, i když je to mimo váš žánr. Užijte si úlevu z toho, že to asi nebude to nejlepší, co jste kdy vyplodili, ale pobavte se u toho.
  6. 6
    Myslete jako dospělý ale jednejte jako dítě. Dospělí lidé, kteří se snaží být kreativní, čelí mnoha problémům: existují pravidla ohledně toho, co se smí a co ne, jak se máme chovat a co nemáme dělat. Tato pravidla mají své opodstatnění (netvrdíme, že jsou špatná), ale mohou omezit vaši kreativitu. Raději využijte svoji přirozenou dospělou inteligenci a kdykoli je to možné, chovejte se jako dítě. Dívejte se na svět očima dítěte a nechejte se fascinovat vším, co uvidíte.
    • Děti se ptají na hodně otázek, aby porozuměly světu. Nepřestávejte s tím ani v dospělosti.
    • Dětí mají také přirozenou kreativitu, která se u nich projevuje proto, že se učí o světě a také proto, že si ještě se spoustou věcí nevědí rady.
    • Nebojte se někdy zodpovědně porušovat pravidla. Probuďte v sobě hravé dítě a jděte objevovat džungli světa.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Dělejte to, co vás baví

  1. 1
    Najděte si to, co je pro vás vhodné. Je dobré mít nějaký režim, pokud je pozitivní a zdravý. Zdravé myšlení je v pořádku. Když ale máte špatný režim, který vám brání v kreativitě, může to pro vás být spíše nepřínosné. Čas od času svůj režim narušte a zkoušejte nové věci a učte se. Lidé, kteří nemají rádi pevný režim si pravděpodobně nevytvořili takový režim, který je podporuje v růstu. Klíčem je objevit si kreativní rituály, které vám umožní otevřít se a tvořit. [3]
    • Pokud chcete být skutečně kreativní, budete se muset na výsledky své práce zaměřit jako na díla. Sedněte si a zkuste vytvořit něco kreativního i když nemáte zrovna inspiraci.
    • Mnoho spisovatelů si na každý den určuje počet slov nebo stran, které musejí napsat a také mají velmi zvláštní rituály ohledně psaní. Fridrich Schiller, německý spisovatel z 18. století například na stole míval shnilá jablka a nohy si při psaní máčel do lavoru s ledovou vodou. [4]
    • Nebojte se tedy přizpůsobit si své prostředí svojí práci. Ray Bradbury napsal knihu Fahrenheit 451 v knihovně. Stephen King vyžaduje u psaní naprosté ticho, zatímco Harlan Ellison poslouchá nahlas klasickou hudbu.
    • Každý den si vyhraďte určitý čas jen pro svoji kreativitu. Začněte nějakým rituálem, který vás přivede do lepší nálady. Můžete například meditovat, volně psát, pustit si nějakou písničku nebo si trochu zacvičit – prostě si najděte něco, co vás připraví na kreativní práci dne (například jedna kresba za den, 1000 slov knihy za den, jedna nová písnička za den).
  2. 2
    Nenechejte se ovlivnit trendy. Když budete mít dobrý přehled o trendech ve vaší oblasti, budete vědět, co máte dělat neboč emu se vyhnout, ale neměli byste se snažit něco dělat jen proto, že je to zrovna v módě. Raději si dělejte to svoje a snažte se být v tmo nejlepší. Pokud chcete jódlovat, koho zajímá, že pop je oblíbenější? Pokud chcete hrát jazz a ne R&B, je to také v pořádku. Je dobré vědět, co je zrovna v módě, ale nenechejte si diktovat, co máte dělat. [5]
    • Nenechat se ovlivnit trendy je něco jiného, než ignorovat je. Pokud píšete například knihy, měli byste znát autory z vašeho žánru, hodně číst a sledovat, jak si vaše práce vede. Musíte vědět, jakou máte konkurenci, abyste mohli svoji práci sami ohodnotit.
  3. 3
    Nebuďte posedlí populární kulturou. Nesledujte příliš často televizi, neposlouchejte rádio a nedovolte, aby pop kultura převzala kontrolu nad vaším myšlením. Nic z toho vám sice neuškodí, ale když budete posedlí tím, co je zrovna in, budete mít problém vymyslet své vlastní originální nápady. Než abyste sledovali televizi, zkuste si povídat s lidmi, hledat nápady s přáteli a neposlouchat to, co vám diktují v televizi nebo v rádiu. [6]
    • To samozřejmě vyžaduje, abyste sledovali, co se v televizi nebo v rádiu děje – mnoho lidí si je zapíná pouze jako zvukovou kulisu. Pokud je to váš případ, nebojte se zkusit to i potichu. Naslouchejte své mysli a uvidíte, co se vynoří.
    • Když budete trávit čas s lidmi, kteří také nesledují pop kulturu, budete mít větší šanci, že získáte kreativní inspiraci.
  4. 4
    Nezaměřujte svoji práci na jediný žánr. Měli byste sice být schopni svoji práci popsat, ale nemusíte se vždy vymezovat pouze jedinému žánru. Pokud je vaše práce spojením dvou nebo více žánrů, například píšete detektivní knihy o upírech s erotickou tématikou, je to ještě zajímavější. Když pracujete, nemyslete na to, kam svoji práci zařadit – tím se můžete zabývat až své dílo dokončíte.
  5. 5
    Využívejte čas, který máte jen pro sebe. Nemusíte být nespolečenští, ale mnoho lidí snadněji najde kreativní inspiraci, když jsou o samotě a mohou se soustředit jen na svoji práci. Snažte se mít nějaký čas jen sami pro sebe a myslete na své umění. Než jdete spát, sedněte si například chvíli do křesla a snažte se vymyslet nové nápady. Zapište si je a jděte spát. Mnoho umělců tvrdí, že jsou nejkreativnější hned po ránu.
    • Také se ale nebojte spolupracovat. Mnoho umělců spolupráce s ostatními posiluje a umožní jim dosáhnout výsledků, o kterých se jim ani nesnilo. Dokázali to například Andy Warhol a Jean-Michel Basquiat, Woody Allen a Diane Keaton nebo Duke Ellington a All of Jazz. Spolupráce je důležitou součástí kreativity.
    • Najděte někoho, s kým můžete sdílet své nápady. Snažte se tohoto člověka podporovat aby dělal neočekávané věci a zapojil se s vámi do celého procesu. S trochou štěstí popustíte uzdu své kreativity.
  6. 6
    Ignorujte minulost. Pokud chcete skutečně dělat to, co chcete, nesmíte myslet stále na minulost. Je důležité nezapomenout na to, co jste zažili, ale to neznamená, že byste se měli pokoušet napodobit své vlastní úspěchy. Můžete se minulostí nechat ovlivnit, ale nedovolte, aby se podle ní řídil celý váš styl a výrazová forma. Když jste kreativní, čas pro vás neexistuje – několik hodin uteče jako několik vteřin a chvíle se může zdát jako věčnost. Jste naprosto ponoření do přítomnosti.
    • Je v pořádku se inspirovat v minulosti, ale neměli byste to přehánět. Pravděpodobně existují takové stránky minulosti, které se vám líbí, ale i takové, které nesnesete. Myslete na věci, které k sobě pustíte a snažte se s nimi pracovat. Například zkuste spojit art deco s trochou moderny. Vezměte jazzovou písničku a udělejte z ní barokní skladbu.
    • Je jedno, co uděláte s minulostí (pokud se v ní chcete inspirovat), ale dejte pozor, abyste tvořili něco nového a nesnažili se přiživit na minulém nebo cizím úspěchu.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pracujte na sobě pomocí kreativních cvičení

  1. 1
    Omezte své možnosti na ty nejzákladnější nástroje. Když budete muset pracovat s omezeným počtem nástrojů, budete muset svoji kreativitu využít naplno. V důsledku toho se velmi zlepšíte v práci za zhoršených podmínek a budete schopni vytvořit jen s několika nástroji téměř cokoli. Budete mnohem lepší, než všichni ti, kteří zápasí s mnoha různými nástroji a technikou. [7]
    • Pokud jste malíř, omezte se jen na jedno médium a používejte jen základní barvy. Pokud kreslíte, omezte se jen na tužku. Hlavně pokud začínáte, snažte se vyniknout v tom nejzákladnějším. Až přejdete k více různým nástrojům, budete mnohem kreativnější.
    • Pokud točíte filmy, omezte se na černobílý film. Pokud fotíte, udělejte to samé. Nemyslete si, že kreativita vždy musí znamenat možnosti – často tomu tak není. Kreativita vytváří možnosti, ne naopak.
    • Pokud jste spisovatel, zkoušejte si psát například jen tak, aby to pochopilo malé dítě, i když píšete o pojmech, které jsou někdy těžké k pochopení i pro dospělého. Pokud píšete divadelní hry, zkuste napsat scénu bez rekvizit nebo nějakou postavu omezte. Uvidíte, jak vám to půjde.
  2. 2
    Napište příběh založený na nějakém obrázku nebo fotce. Podívejte se na nějakou fotku, vymyslete asi 100 slov které ji popisují a potom si sedněte a napište povídku o této fotce. Použijte v ní všechna slova, která vás napadla. Můžete si vybrat fotku z časopisu, nějakou fotku z internetu nebo klidně nějakou svoji starou fotografii.
  3. 3
    Každý den půl hodiny přemýšlejte pouze o své práci. Ze začátku to pro vás může být opravdu těžké. Můžete tedy klidně začít jen s pěti minutami a postupně čas navyšovat až na půl hodiny. Je dobré to udělat o samotě, ale nakonec budete schopni se ponořit do kreativních myšlenek kdekoli, klidně i po cestě vlakem do práce.
  4. 4
    Mluvte každý den patnáct minut tak, abyste neřekli ani jednou „já, mně, mi a moje“. Snažte se nepůsobit křečovitě a mluvte zajímavě, aby to nikomu jinému nepřipadalo divné. Donutí vás to myslet dopředu a vzdát se starostí a posedlostí.
    • Pokud se vám tato hra líbí, zkuste mluvit bez jiných slovíček, například „a“, „nebo“ a dalších.
  5. 5
    Spojte dva odlišné nápady. Vyberte si dva různé předměty a každý z nich do detailů popište. Jak vypadají? K čemu se používají? Jak byly vyrobeny? Potom vyměňte popisy těchto předmětů? Jak lze z předmětu A udělat předmět B? [8]
  6. 6
    Veďte si deník metafor. Každý den si zapisuje vše, co děláte a jak se cítíte a pište si to v metaforách. Každý den se snažte vymyslet nějakou novou metaforu. (Kolik symbolů dokážete najít v čištění zubů?) Můžete pracovat na dobrých metaforách a až jich budete mít dost, zapsat si je do deníku. Metafora je porovnání, které neužívá slova „jako“ – například „moje láska je tvoje droga“.
    • Pokud nejste na metafory zvyklí, zkuste vymýšlet alespoň přirovnání. To jsou metafory s použitím slovíčka „jako“. Později můžete „jako“ jednoduše vypustit a psát správné metafory.
  7. 7
    Odpovězte si na seznam základních otázek pomocí textů písní. Napište si několik základních otázek, například „jak se jmenuješ?“ nebo „co jsi dělal minulý čtvrtek?“. Vymyslete jich alespoň deset. Čím více jich budete mít, tím lépe. Kdykoli vás napadne nějaká otázka, napište si ji. Odpovídejte si na ně pomocí textů písní a snažte se nepoužít žádnou píseň dvakrát.
  8. 8
    Hrajte slovní hry. Je dobré, když se k vám někdo přidá, ale můžete to dělat i sami. Pokud jste sami, napište si základní slovo a deset minut přemýšlejte jen nad dalším slovem, které vás napadne. Potom porovnejte první a poslední slova. Měla by být odlišná. Tím uvolníte mysl a umožníte jí volně asociovat.
  9. 9
    Napište si jeden příběh z pohledu tří různých postav. Pokuste se vyprávět jeden příběh ze tří různých pohledů. Možná budete chtít, aby všichni prožívali ten příběh stejně, ale když se ponoříte do jejich myslí, zjistíte, že nikdo nevnímá žádnou situaci stejně, jako ostatní. Pomůže vám to naučit se kriticky myslet a pochopit svůj příběh.
    • Když napíšete jeden příběh ze tří pohledů, zeptejte se sami sebe, který je nejlepší. Proč to tak je?
    Reklama

Tipy

  • Travte čas s kreativními lidmi. Nejspolehlivější je být mezi dětmi. Jejich představivost je volná a když s nimi budete častěji trávit čas, můžete v sobě probudit své vnitřní dítě.
  • Měňte to, co děláte – po nějaké době jezděte do práce jinou cestou, sledujte televizi pouze jedním okem nebo si začněte číst na záchodě.
  • Kdykoli máte pocit, že byste měli něco tvořit, zeptejte se sami sebe: co by bylo ten nejšílenější a nejabsurdnější nesmysl, který by mě mohl napadnout?
  • Nestarejte se o to, co si o vaší práci nebo vašem talentu myslí ostatní lidé. Znáte se jistě lépe, než vás znají oni.
  • Pokud máte problémy a kreativita vám nejde, sáhněte si na srdce. Každý je kreativní, ale pokud máte pocit, že nejste dost dobří, pravděpodobně vám to moc nepůjde. Zvyšujte si sebevědomí a bude pro vás snadnější být sami sebou.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 537 krát
Stránka byla zobrazena 8 537 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama