Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na líné lidi se společnost sice většinou dívá skrz prsty, ale zamysleli jste se někdy nad tím, proč tomu tak je? Je to proto, že všichni ti vystresovaní workoholici si myslí, že když se na chvíli zastaví a vydechnou, svět se zboří. Nebo je to proto, že lenost je těžkým hříchem, který nám všichni od narození zakazují? Je na čase začít na lenost pohlížet trochu jinak. Když budete čas od času líní, budete šťastnější, naučíte se relaxovat a dokonce vám to může i pomoci dosáhnout úspěchu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Změňte názor

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, co pro vás znamená „být líný“. Tyto názory se u lidí značně liší, ale pro většinu lidí je lenost negativní vlastností a spojují si ji s neschopnými lidmi, kteří nedělají nic, zatímco ostatní tvrdě pracují. Většina lidí si také myslí, že líní lidé nedělají nic pro to, aby zlepšili svůj život. Co takhle zamyslet se nad leností trochu jinak? Zde je několik tipů:
  • Zkuste se zamyslet nad tím, zda lenost neznamená to, že si vaše tělo a mysl chtějí odpočinout? Lidé by byli mnohem šťastnější a zbavili by se stresu, kdyby se řídili přirozeným rytmem svého těla a dopřáli si čas od času trochu odpočinku.
  • Když jste líní, pravděpodobně to znamená, že vás stereotyp vašeho života již unavuje. Nikdo netvrdí, že musíte milovat stereotypní život. Všichni bychom sice měli být vděční za to, co máme, ale nemusíme být rádi, že děláme každý den stále stejné věci.
  • Lenost znamená, že uvnitř vás probíhá vnitřní souboj ohledně toho, co si myslíte, že byste měli dělat a toho, co byste raději dělali. Je možné, že máte pocit, že jste pod velkým tlakem okolí.
  • Lenost může znamenat, že někdo nedělá to, co od něho očekáváte. Nemusí tedy jít nutně o lenost – daná osoba může být manipulativní, může mít potíže s komunikací atd. a lenost je tedy jen výmluvou.
  • Být líný znamená myslet na uvolňující věci a nestarat se o povinnosti ani starosti, jako je například hromada špinavého prádla vedle postele. Je to tak špatné, že by se tomu lidé měli za každou cenu vyhýbat? Nemá i taková lenost své výhody, například obnovení životní síly a tělesné pohody?
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak díky lenosti můžete dělat méně. Odkdy je špatné snažit se ulehčit si práci? Chcete dělat věci složitě? Pokud ano, proč? Pokud je možné dosáhnout stejných výsledků s využitím menšího úsilí, proč toho nevyužít a nebýt líní? Než odpovíte úzkoprse, zamyslete se nad tím: všechny technologické výdobytky dnešní doby jsou výsledkem lenosti. Zauvažujte například na těmito věcmi:
  • Jezdíme autem, místo abychom chodili pěšky, protože jsme líní chodit pěšky. Používáme pračky a nepereme prádlo na valše, protože jsme líní. Používáme počítače, protože jsme líní psát si vše ručně (a kromě toho je psaní na počítači rychlejší, takže jsme díky tomu hotovi dříve).
  • Výhodou lenosti je to, že není nic špatného na tom pokoušet se dělat věci více v klidu, snadněji a za využití menšího množství energie a času. Je ovšem důležité si uvědomit, jakým výzvám budete čelit, když budete čas od času chtít být líní.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jaké výhody plynou z neustálého pracovního nasazení. Kdykoli si budete stěžovat na to, že vám práce bere energii a že se celý váš život řídí pracovní dobou, v podstatě si stěžujete na to, že nemáte čas na relaxaci. Obecně sice líní lidé nejsou pro byznys dobří a těm, kteří nepracují dostatečně tvrdě, se často říká „budižkničemové“ nebo „flákači“. Protože nechceme, aby někdo takto nazýval i nás, pracujeme bez přestání.
  • Odpočinutý pracovník většinou pracuje produktivněji a cítí se spokojeně, ale přesto spousta lidí pracuje o mnoho déle, než musejí, protože se soustředí hlavně na to, aby neustále něco dělali – ne na to, aby toho udělali co nejvíce za co nejkratší dobu.
  • Společnost, která podporuje rovnováhu práce a volného času a uvědomuje si, že co je moc, to je moc, je nakonec mnohem produktivnější.
 4. 4
  Uvědomte si, že když si od práce odpočinete, budete mít více energie a bude se cítit lépe. Opakem lenosti je pracovitost. Pro některé lidi pracovitost znamená spíše dlouhou pracovní dobu a vydělávání peněz, pomocí kterých mohou dělat dojem na ostatní lidi. Všichni lidé tento názor ovšem nesdílejí – Dánové pracují 37 hodin týdně, většinu výplaty jim seberou daně (ovšem výměnou za skvělé sociální jistoty) a průměrně mají 6 týdnů dovolené za rok [1] a i přesto se opakovaně potvrzuje, že patří mezi nejšťastnější národy na světě.
  • Pro mnoho lidí volno znamená, že mohou trávit čas tím, co je baví a zajímá a odpočinout si od práce. Pracovitost by se tedy od lenosti možná měla co učit. Je důležité dopřát tělu i mysli dostatečný odpočinek.
  • Lenost je přeceňovaná, stejně jako pracovitost – ani jeden extrém není v pořádku, všeho by se mělo užívat s mírou. Když budete trvat na tom, že lenost je špatná a pracovitost je dobrá, připravíte se o příležitost užívat si blažený odpočinek.
 5. 5
  Předefinujte si produktivitu. Jak být líný je v podstatě dost jasné. Ze začátku se vám bude zdát paradoxní, že když budete pracovat méně (tedy budete líní), budete nakonec produktivnější. Jde ovšem pouze o změnu definice produktivity. Pokud vnímáte produktivitu jako „více práce“ nebo dokonce „neustále mít co dělat,“ potom je pro vás idea lenosti pravděpodobně trochu děsivá.
  • Na druhou stranu když předefinujete produktivitu jako způsob, jak vytěžit maximum z toho, co máte a jak využít čas co nejlépe, nebo jak být v rámci stanoveného času co nejefektivnější, uvědomíte si, že dělat méně (být líný) je v podstatě nejlepší způsob, jak dosáhnout produktivity.
  • Můžete celý den vystresovaně a freneticky pracovat, abyste na konci dne měli dokončený jen malý kus práce (zejména pokud se vaše práce hodnotí z hlediska trvalých výsledků).
  • Nebo můžete každou hodinu udělat jen několik věcí, které ovšem budou všechny důležité a přinesou vám skvělé výsledky. V tomto případě toho uděláte méně, ale dosáhnete lepších výsledků. V tuto chvíli se zamyslete nad tím, jak běžně pracujete a upřímně si odpovězte na otázku, zda polovina vaší pracovní doby není jen „předstírání práce“ místo skutečné práce.
 6. 6
  Naučte se přestat jakmile nebudete produktivní. Možná si myslíte, že když budete sedět za stolem, bude to znamenat, že pracujete, nebo že když budete čistit sporák, který v podstatě není špinavý, bude to znamenat, že pilně uklízíte. Pokud ovšem chcete být líní, musíte si uvědomit, která práce je naprosto zbytečná. Pomůže vám to ušetřit energii, věnovat se skutečně pouze tomu, co stojí za to a mít čas i na trochu lenosti.
  • Pokud jste dokončili nějakou práci a sedíte za stolem jen abyste vypadali, že ještě něco děláte, buď začněte něco opravdu dělat, nebo jděte domů. Sedět v práci a jen si kontrolovat emaily vám ani vašemu zaměstnavateli nijak nepomůže.
  • Řekněme, že se snažíte napsat román. První dvě hodiny u počítače máte dobré nápady a píše se vám dobře, ale potom najednou zjistíte, že vám chybí nápady. Pokud zjistíte, že už nemáte sílu pokračovat dál, přestaňte zírat do monitoru a chvíli si odpočiňte, nebo práci odložte na následující den.
 7. 7
  Uvědomte si, že je v pořádku trávit čas s ostatními lidmi. Celý váš život nemusí být jeden velký multitasking. Pokud váš partner, nejlepší kamarád, nebo někdo z rodiny chce, abyste s ním strávili čas, nebraňte se tomu. Nechtějte po kamarádovi, aby s vámi chodil nakupovat, ani nepište pracovní emaily během večeře s rodinou. Naučte se užívat si čas, který trávíte s ostatními lidmi i za cenu toho, že chvíli nebudete dělat nic produktivního.
  • Když budete trávit více času s ostatními lidmi a budete jim věnovat plnou pozornost, budete mít lepší vztahy, budete spokojenější a zbavíte se stresu, který vám způsobuje práce.
  • Nevyčítejte si, že se chcete jen bavit. Všichni čas od času potřebují na nějakou dobu vypnout.
 8. 8
  Přestaňte plánovat. Je sice dobré mít zorganizovaný život a vědět, co musíte udělat, ale pokud chcete být línější, pokuste se přestat plánovat každou chvíli vašeho života. Je skvělé vědět, co všechno vás čeká a mít vše naplánované na týdny dopředu, ale pokud vás plánování zbytečně stresuje, měli byste se mu zkusit alespoň chvíli vyhýbat.
  • Pokud máte pocit, že vás vaše obsesivní plánování stresuje, měli byste si uvědomit, že není nic špatného na tom nemít vše naplánované dopředu. Pomůže vám to uvolnit se a umožní vám to být čas od času trochu leniví.
  • Navíc když si nebudete všechno plánovat do poslední chvíle, budete si moci užívat spontánní zábavu. Takové zážitky vás uvolní a připraví na práci.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Pusťte se do toho

 1. 1
  Dělejte méně, ale přistupujte k tomu chytře. Pokud jste líní, je to jednoduché – prostě dělejte méně. Musíte to ale dělat chytře: líný člověk dokáže využít každé chvíle. Pokud se něco nebude počítat, nebo vám to neušetří čas, nemá smysl se tím vůbec zabývat. Zkuste vymyslet, jak to udělat tak, aby vám práce zabrala méně času a abyste nemuseli pracovat tak tvrdě. Zde je několik tipů:
  • Odešlete několik emailů, ale vyberte si jen ty nejdůležitější. Lidé si toho všimnou a budou na vaše emaily brát větší zřetel, protože uvidí, že skutečně pracujete.
  • Napište si někam toto: lenost neznamená, že méně je více – lenost znamená, že méně je lepší!
 2. 2
  Užívejte si přírodu. Kdy jste si naposledy sedli na louku a jen tak pozorovali krásu okolního světa. Pokud si nevzpomínáte, měli byste se nad sebou zamyslet. Nezáleží na tom, jestli vás baví chodit do přírody. Když strávíte několik hodin u krásného jezera, na pláži, v lese, nebo v zahradě, budete se cítit jako vyměnění a odpočinete si.
  • Vezměte s sebou nějakého kamaráda, něco na čtení, něco na jídlo, nebo cokoli jiného, co vám pomůže uvolnit se. Nenose si s sebou žádnou práci ani povinnosti. Mělo by vám stačit, že nemusíte dělat skoro nic.
 3. 3
  O víkendu si poležte. Většina výzkumů potvrzuje, že je dobré spát každý den stejně dlouho a vstávat každý den ve stejnou dobu, abyste nenarušovali svůj spánkový režim. Poležet si v posteli ale neznamená spát – znamená to zůstat v posteli a nic nedělat. Čtěte si knihu, dejte si něco k snídani, kreslete si, nebo jen tak odpočívejte a přemýšlejte.
  • Vezměte si do postele děti nebo domácí zvířata. Například kočka vám názorně předvede, jak být správně líní. Děti zase budete moci naučit, že odpočinek je důležitou součástí zdravého života.
  • Zavolejte nějakému starému kamarádovi a zeptejte se, jak se má.
  • Pokud vás ležení v posteli unavuje, zajděte si na procházku. Nedělejte ale nic víc, než to, co chcete dělat.
 4. 4
  Nakupujte méně. Když budete méně nakupovat, budete mít více času na činnosti, které vás baví, například na posezení s přáteli, nebo na procházku po lese. Připravte si nákupní seznam a snažte se nakupovat jen jednou nebo dvakrát týdně. Když budete méně utrácet, budete mít méně věcí, nebudete muset tak často uklízet a budete mít více peněz, aniž byste museli více pracovat.
  • Když budete nakupovat potraviny například jen jednou týdně, ušetříte spoustu času, který budete moci využít jak budete chtít.
  • Můžete dokonce nakupovat i přes internet, nebo někoho požádat, aby vám nakoupil.
 5. 5
  Nebuďte neustále zaneprázdnění. Zaneprázdněnost je zlozvyk, ne cesta k úspěchu. Pokud máte pocit, že kvůli produktivitě musíte mít neustále co dělat, soustředíte se pouze na zaneprázdněnost a ne na svůj cíl. Zpomalte, dělejte toho méně a žijte klidněji a mírumilovněji. Naučte se jen tak sedět a nic nedělat. Uvolněte se, usmějte se a buďte šťastní.
  • Podívejte se na svůj seznam úkolů a zamyslete se nad tím, kolik z těch věcí je opravdu nutné udělat. Některé z nich udělejte, ale nedělejte si starosti s těmi, které jsou zbytečné.
 6. 6
  Zjednodušte svůj život. Mějte doma méně oblečení, méně aut, méně věcí a snažte se zbavovat se všech zbytečností, které vyžadují váš čas, pozornost a úsilí. Nepotřebné věci darujte charitě, abyste je doma zbytečně neschraňovali. Vykliďte si všechny skříňky v kuchyni, nemějte neustále diář plný závazků a snažte se zjednodušit si život. Ze začátku to sice bude chtít trochu úsilí, ale když se vám to podaří, budete si moci užívat více volného času.
  • Zeptejte se sami sebe, zda jste si naložili příliš mnoho činností, souhlasili s tím, že pomůžete mnoha přátelům, rozhodli jste se uvařit příliš mnoho složitých jídel, nebo jste si připravili plán, který vám neumožňuje najít si volnou chvíli a lenošit. Zamyslete se nad tím, které věci ze svého plánu můžete vypustit, abyste mohli jen tak relaxovat a nedělat nic.
 7. 7
  Nechejte někoho jiného, aby za vás něco udělal. Nejde o manipulaci, jde o to najít toho správného člověka pro daný úkol. Když najdete někoho, kdo za vás rád splní některé úkoly, využijte toho. Mnoho lidí se cítí provinile, když někoho žádá o laskavost, i když jim ten člověk dá jasně najevo, že mu to nevadí a že rád pomůže. Někdy není dobré dělat všechno sám bez pomoci ostatních.
  • Pokud jste na manažerské pozici, důvěřujte svým podřízeným. Pokud máte děti, také jim důvěřujte a nechávejte je, aby svoji práci dělaly samy.
  • Když budete ostatní méně kontrolovat, budou moci rozvíjet svoji kreativitu, učit se bez pomoci ostatních a dosahovat vlastních úspěchů.
  • Čím méně toho budete dělat vy, tím více se toho sami naučí. Můžete je vést a pomáhat jim, ale nezasahujte do jejich práce.
  • Je dobré rozdělit si s ostatními lidmi domácí práce. Většinu lidí domácí práce nebaví, takže když si je rozdělíte mezi všechny spolubydlící nebo členy rodiny, zajistíte, že bude vše hotovo a nebudete to muset dělat sami. Je možné, že domácí práce stojí za vaší neschopností uvolnit se a lenošit!
  • Delegujte úkoly a důvěřujte své volbě. Více lidí udělá více práce. Dejte každému šanci jít domů o něco dříve díky tomu, že budou moci spolupracovat. Je jedno, jestli jde o práci, přípravu na nějakou událost, nebo schůzi nějakého výboru.
 8. 8
  Vystupte z neustálého komunikačního kolotoče. Nikdy nekončící internetové komunikace, které nemají žádné hranice, mohou vést ke zbytečné ztrátě času. Komunikujte méně a užívejte si volný čas. Když budete méně mluvit, méně křičet, méně přesvědčovat a méně se hádat, budete mít čas na lenošení. Když se pokusíte komunikovat méně, budete automaticky uvolněnější.
  • Žijeme ve světě, kde spousta lidí neumí určit hranice komunikace, takže často máme pocit, že je naší povinností komunikovat s ostatními a že když to nebudeme dělat, ostatní lidé nás nebudou mít rádi. Přesto je tato komunikace z velké části bezvýznamná.
  • Pusťte do svého života ticho a dovolte, aby vás zaplavil klid. Přestaňte si myslet, že je vaší povinností komunikovat s ostatními lidmi, vypněte sociální sítě a buďte chvíli líní.
  • Každý email, který budete psát, by měl být důležitý. Instantní messengery využívejte pouze když to bude nutné.
  • Travte méně času u telefonu, na Twitteru a na Facebooku a více času s ostatními lidmi, sami se sebou a se svými oblíbenými knihami.
 9. 9
  Dělejte věci ve chvíli, kdy je nutné je udělat. To už zní jako práce! Ve skutečnosti je nejlepší většinu věcí udělat co nejdříve, protože si tím ušetříte čas a úsilí. Pokud chcete dělat co nejméně práce a mít co nejvíce volného času, musíte si uvědomit, že je skutečně dobré udělat práci co nejdříve. Zde je několik způsobů, jak ušetřit čas tím, že uděláte všechno napoprvé a správně:
  • Naučte se psát všechny práce napoprvé, abyste nemuseli psát více verzí a ušetřili čas.
  • Poskládejte si oblečení hned po vytažení ze sušičky. Když si všechno hned uklidíte a nebudete to nechávat ležet v sušičce nebo v koši na prádlo, ušetříte spoustu času.
  • Vymalujte si doma napoprvé. Když to uděláte špatně, budete to muset opravovat, což vám zabere spoustu času. Většina renovací a zednických prací funguje na stejném principu – udělejte to správně hned napoprvé a vyhnete se zbytečným úpravám a údržbě.
  • Čtěte si všechny emaily co nejdříve a hned na ně odpovídejte. Když necháte emaily ležet s tím, že je vyřešíte později, nahromadí se vám a bude se vám do toho chtít ještě méně. Pokud si nezaslouží vaši pozornost, ihned je smažte. Pokud na ně můžete odpovědět ihned, udělejte to. Snažte se nemít v emailové schránce žádné nezodpovězené emaily a pokud na nějakou zprávu neodpovíte ihned, musíte pro to mít dobrý důvod (například to, že nemůžete odpovědět, nebo že zrovna spíte).
  • Nakupujte dárky k narozeninám a k Vánocům v předstihu. Nebudete muset spěchat, nebudete ve stresu a vyhnete se návalům v obchodech.
 10. 10
  Přestaňte si stěžovat. Líní lidé si na nic nestěžují – za prvé to stojí energii a za druhé stěžování pramení z pocitu nespravedlnosti a vyčerpání. Když si budete méně stěžovat a budete méně kritizovat, budete mít více času a energie na kreativní myšlení a budete schopni lépe reagovat na různé situace. Díky tomu nebudete ostatní lidi obviňovat za své problémy a místo toho si je budete řešit.
  • Všichni si čas od času na něco stěžujeme a kritizujeme ostatní. Měli byste si jen dávat pozor, aby se to nestalo vaším zvykem. Připomínejte si, kolik energie vás to stojí a jak byste tento čas mohli využít produktivněji.
  • Pokud máte dobrý důvod stěžovat si, měli byste své problémy raději konstruktivně řešit. Napište stížnost někomu, kdo vám může pomoci, nebo jděte za člověkem, který vaše problémy způsobil a vyříkejte si to s ním.
  • Buďte soucitní, akceptujte ostatní lidi, mějte rádi sami sebe i ostatní a mějte pochopení. Tyto věci jsou pravým opakem zbytečných stížností.
  • Přestaňte myslet na to nejhorší. To nejhorší se nikdy nemusí stát a i když se to stane, rozhodně vám nepomůže, když se toho budete bát. Možná jen máte rádi, když se ukáže, že jste měli celou dobu pravdu, abyste si mohli říct „já jsem to říkal,“ ale uvědomte si, že existují lepší důvody, jak se vypořádat s budoucností, než obávat se jí.
  • Neplujte proti proudu, hledejte příležitosti, přistupujte k životu přirozeně a dělejte jen to, co je v danou chvíli důležité. Výsledky neovlivníte, ale můžete se naučit pracovat plynuleji a jednat konstruktivněji. Můžete si například kontrolovat, zda máte v autě lékárničku, ale neměli byste neustále myslet na to, co budete dělat v případě nehody.
 11. 11
  Buďte spontánně líní! Jednou za čas udělejte něco trochu jinak. Vyspěte se na gauči v oblečení (protože chcete, ne proto, že jste tak unavení, že nemáte sílu se převléci). Udělejte si doma pevnost z dek a polštářů a celý den se v ní válejte. Lehněte si na trávu a počítejte mraky nebo hvězdy, dokud neusnete. Zůstaňte celý den v županu a nestarejte se o to, co si o vás pomyslí sousedi.
  • Nechejte věcem volný průběh a nezapojujte se. Zkuste být chvíli jen pozorovatelem.
  • Netlačte na pilu, buďte jako voda, která si vždy hledá cestu nejmenšího odporu.
  • Najděte si tlakové body svého života a tlačte na ně, místo abyste se snažili porazit vlastní silou celou zeď. Zjistěte si, které problémy byste měli co nejdříve řešit a jednejte chytře.
 12. 12
  Prostě si dejte nohy nahoru. Pokud jste měli těžký den, nebo se vám chce jen tak sedět a nic nedělat, nevyčítejte si to. Sedněte si na zahradu nebo k televizi, dejte si nohy nahoru, uvolněte se a užívejte si, že nemusíte dělat vůbec nic. Nemyslete na to, co vás čeká, nebo co by si o vás pomysleli ostatní lidé – myslete na to, co vás dělá šťastnými, nebo nemyslete vůbec na nic.
  • Lenost miluje společnost. Pokud máte kamaráda, který chce také někdy jen tak sedět a nic nedělat, pozvěte ho na návštěvu a buďte líní společně!
  • Můžete si pouštět vaše oblíbené písničky, hrát si s vaší kočkou, jíst zmrzlinu, nebo třeba sledovat filmy.
  Reklama


Tipy

 • Určete si jeden den v týdnu, kdy budete moci být opravdu líní. Může to být neděle, nebo třeba jen jedno odpoledne. Udělejte si čas sami na sebe, odpočívejte, na nic nereagujte a naučte se odolávat pocitům viny. Brzy si na to zvyknete a zjistíte, že to k životu potřebujete.
 • Mnoho domorodých kmenů funguje na principech co nejmenšího množství práce a dělají jen to, co jim umožňuje naplnit jejich základní potřeby. Když omezíte svůj život na to nejzákladnější, budete mít spoustu volného času na činnosti, které vás opravdu baví.
 • Být líný není jednoduché. Když se nenaučíte dělat méně a zároveň být produktivnější, může se vám to vymstít.
 • Když budete dělat věci, které vás baví, neznamená to, že porušíte svoji lenost. *Pokud sedíte u počítače a píšete si s kamarády o modelech letadélek, nejde o práci. Každý člověk má své způsoby relaxace. Pro některé lidi je nejlepším odpočinkem tanec, pro jiné je to ležení na trávě. Jde o stav mysli – většinou jde o věci, které děláte s chutí bez ohledu na výsledek.


Reklama

Varování

 • Nevyčítejte si svoji lenost! Přejmenujte ji na „odpočinek“ nebo „dobíjení baterek,“ ale nikdy nemějte pocit, že se musíte omlouvat za to, že chcete odpočívat!

Někteří lidé jsou od přírody vystresovaní a musejí mít stále co dělat. Tito lidé často a rádi komentují lenost ostatních. Musíte si uvědomit, že tito lidé jednoduše potřebují být stále něčím zaneprázdnění. Na jejich názory nemusíte brát ohledy.

 • Pokud se věnujete nějakému koníčku již spoustu let, možná od vás lidé budou očekávat, že se mu začnete věnovat profesionálně. Zeptejte se sami sebe, zda to skutečně chcete. Pokud změníte kariéru a začnete se věnovat práci za svém snu, bude nezbytné najít si nového koníčka, kterému se budete moci věnovat nezávazně.
 • Nepleťte si lenost s absolutní lhostejností, nebo budete mít doma brzy velký nepořádek. Jednou za čas není nic špatného na tom, když neustelete postel, nebo nevyperete prádlo. Když to ale nebudete dělat téměř nikdy a budete zanedbávat i vlastní hygienu, budete mít problém se sebeovládáním, který již nebude možné nazvat pouhou leností.
 • Nemanipulujte ostatními lidmi, aby dělali věci za vás. To opravdu není lenost, ale vydírání. V žádném případě nesmíte ovládat ostatní lidi. Kromě toho by vás to stálo spoustu času a energie, takže si nekažte karmu.
Reklama

Reference

 1. Dan Buettner, Thrive: Finding Happiness the Blue Zones Way, p. 70, (2010), ISBN 978-1-4262-0515-6
 2. Partial source of article from Leo Babauta, http://zenhabits.net/the-lazy-manifesto-do-less-then-do-even-less/, shared under an uncopyright.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 723 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 4 723 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama