Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Naučit se chápat svou sexualitu, navazovat vztahy a orientovat se v nich je dost těžké i tehdy, pokud jsou vaše touhy součástí většinové společnosti, založené na heteronormativní kultuře. Jste-li ovšem lesba, je nalezení vzorů a příkladů jak navazovat vztahy či přiznat a pochopit svou sexualitu ještě těžší, zejména když nevíte, na koho se obrátit či koho se zeptat. To, že jste lesba, neznamená, že jste odlišná od jiných lidských bytostí. Každopádně se ale připravte na to, že jako lesba budete ve vztazích i sexualitě občas narážet na překážky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Pochopte svou sexualitu

 1. 1
  Snažte se pochopit, co to znamená být lesbou. Lesby jsou ženy, pro které je přirozené a normální, že je přitahují jiné ženy. Chovají k nim hluboké citové vazby a co se týče romantického soužití, vyhledávají také raději dámy než muže.[1] Být lesbou není volba, je to součást vaší osobnosti.[2] [3] Stejně jako se jiní lidé rodí vysocí a jiní jsou malého vzrůstu, jsou někteří lidé heterosexuální, jiní homosexuální a spousta lidí to má napůl. To, jaká jste, má svůj důvod.
  • Rozpoznejte a přijměte své pocity. To je to jediné, na čem záleží, pokud máte sama sebe jako lesbičku přijmout. Pokud vás přitahují ženy, prostě to tak je. Není důvod, aby vás kvůli tomu někdo odsuzoval. Prostě se s tím smiřte.[4]
 2. 2
  Představte si sexualitu jako spektrum. Co se týče sexuální orientace, existuje spousta škatulek, do kterých se dají lidé zařadit. Mohou vás přitahovat muži i ženy, nebo jen ženy, nebo pouze několik konkrétních lidí. Možné je také mezi tím, co vás přitahuje, přepínat a přeřazovat. Každopádně všechno výše popsané je naprosto normální. Jelikož ale žádné škatulky neexistují, neexistuje ani zaručený způsob jak být lesbou, heterosexuálem, bisexuálem nebo čímkoliv jiným, co se týče sexuální identity.[5]
 3. 3
  Objevujte své touhy. Pokud cítíte, že vás přitahují ženy, nestyďte se za to a nesnažte se tyto pocity potlačovat. Samozřejmě to neznamená, že musíte jít hned ven a začít balit jednu holku za druhou. Zkoumat vlastní pocity byste měla postupně. Jenže ve světě, kde v každém filmu, pořadu či písni slyšíte, že dívky by měly randit pouze s chlapci, můžete být ze svých pocitů zmatená. Rozhodně byste si ale měla věřit a upřímně své pocity přijmout, ne je potlačovat.
  • Cítíte se nervózní či nesvá v přítomnosti kamarádky?
  • Díváte se na ženy či dívky častěji než na muže?
  • Říkáte si často větu "Proč nemůžou být kluci, se kterými chodím, tak úžasní jako ženy, které znám?"[6]
 4. 4
  Uvědomte si, že sexualita je pouze jednou stránkou vaší osobnosti. Být lesbičkou z vás nedělá jiného člověka, protože vy jste se tak už narodila! Neexistují pevně stanovené hranice přesvědčení, koníčků nebo zájmů, které kvůli své sexualitě můžete nebo nemůžete provozovat. Nikdy byste neměla mít pocit, že se kvůli své sexualitě musíte změnit. A pokud to sdělíte rodině nebo přátelům, neměli by vás takto zaškatulkovávat.[7]
  • Vaše identita není určena sexuální orientací. Pokud nechcete, aby vás ostatní znali jen jako lesbu, nemusíte to dávat najevo.
 5. 5
  Věřte si a buďte sebevědomá, i když budou lidé zlí. Naštěstí žijete ve světě, který si postupně uvědomuje, že být lesbou není kletba nebo rozhodnutí, je to součást života. Bohužel však stále existuje hodně lidí, kteří nejsou ochotni přijmout fakt, že je někdo homosexuální. Zejména děti dokážou být nelítostnými tyrany, pokud se někdo něčím odlišuje. Je třeba si ale uvědomit, že tito lidé jsou pouze zmatení. Jsou rozčílení nebo jednají agresívně, protože ještě neměli šanci se s vámi setkat, a místo toho zakládají své postoje na stereotypech a nevědomosti. Lidé, kteří vás neakceptují, vám za ty starosti nestojí. Navíc si ani neuvědomují, že přicházejí o příležitost poznat úžasného člověka. To je ale jejich problém, ne váš. Stejně jak říkal Dr. Seuss: "Na těch, kterým to vadí, nezáleží, a těm, kterým na vás záleží, to nevadí!"
 6. 6
  Svou orientaci lidem prozraďte, až na to budete připravená. "Coming out" (přiznání) je neuvěřitelně obtížný proces. Nikdy totiž nevíte, jak bude druhá strana reagovat. Pokud se na to ale ještě necítíte, není vaší povinností cokoliv přiznávat. Dejte tomu čas a nahoďte toto téma, až budete připravena.
  • Studie prokázaly, že lidé, kteří se ke své odlišné orientaci přiznají, jsou šťastnější a zdravější, protože pak už je netrápí žádné starosti, stres ani stavy úzkosti! [8]
  • Buďte upřímná a mluvte narovinu. Za svou sexuální orientaci byste se neměla stydět, zejména tehdy, pokud to hodláte někomu říct.
  • Řekněte to nejprve nejbližším přátelům, o kterých víte, že vás podpoří. Ti vám poté pomůžou, až přijdou na řadu obtížnější rozhovory. Ale hlavně SE NEOMLOUVEJTE!!![9]
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Najděte si queer komunitu

 1. 1
  Vězte, že pokud se připojíte ke queer komunitě, najdete lidi se stejným smýšlením, se kterými můžete diskutovat o vztazích ve světě lesbiček. Pokud takové přátele najdete, můžete se s nimi bavit otevřeně o své orientaci a díky tomu objevovat vlastní pocity. Je to také úžasná příležitost jak si najít potencionální partnerku. Sexuální orientace by neměla být tím hlavním, podle čeho se řídíte při hledání přátel, nicméně každý má radost, když si může pokecat s někým, kdo mu rozumí.
 2. 2
  Poznejte své sousedy a kolegy v práci. Být gay neznamená zvolit si extravagantní životní styl. Dobrou metodou je například poznat kolegyně z práce. Některé z nich budou třeba také lesby. Vyražte si s nimi na drink nebo na párty, aby vás poznaly lépe a blíže. Queer přátelé se objeví, když to nejméně čekáte.
  • Až budete mít několik lesbických kamarádek, zeptejte se, zda by vás seznámily s někým dalším.
 3. 3
  Najděte si gay podniky, lesbi centra či queer komunity ve vašem okolí. Téměř všechny vysokoškolské kampusy mají LGBTQ (Lesbian Gay Bisexual Transgender Queer) centra, kde máte šanci se seznámit s lidmi s podobnou orientací. Podobně zaměřené skupiny najdete ve městech po celém světě. Spoustu brožurek či informací na toto téma najdete také například v knihkupectvích, klubech, restauracích, nebo na internetu.
  • Roller derby, hudební kluby či různé workshopy jsou také skvělá místa, kde se můžete seznámit s novými lidmi, ať už to jsou lesby nebo ne.[10]
  • Ve větších městech také existují noviny nebo časopisy zaměřené na gay/lesbi komunitu, ve kterých najdete blížící se události či akce místní queer komunity.
  • Navštivte například web www.bengales.cz, kde vám určitě pomůžou najít nějakou podobně zaměřenou skupinu ve vašem okolí.[11]
 4. 4
  Poraďte se s blízkými přáteli nebo členy rodiny. V jejich řadách se určitě najde někdo, kdo hrozně rád "dohazuje" nebo hledá někomu partnera. Blízcí přátelé jsou na tohle nejlepší. To ale neznamená, že vám nutně musí někoho najít. I heterosexuální přátelé vám velice rádi pomohou najít jiné lesbicky zaměřené ženy, se kterými byste si mohla někam vyrazit a sociální sítě jsou nejlepším způsobem jak řady svých přátel rozšířit.[12]
 5. 5
  Zajděte na nějaký koncert či akci pro gaye a lesbičky. Obvykle jsou označeny duhovou vlajkou nebo značkou LGBT. Na hudebních akcí se schází spousta queer skupin, stejně jako to je běžné u heterosexuálních lidí. Ač se to může zdát někomu stereotypní, lesbickou kamarádku můžete najít například i na koncertě nějaké dívčí skupiny. Zjistěte si také, kdy se v nějakém blízkém městě koná festival Pride.[13]
  • Hudební kluby mají výhodu. Dobře se navazuje komunikace, protože vždy můžete použít větu "jak se ti ten koncert líbí".[14]
  • Některé bary, zejména gay bary, pořádají jednou za týden i akce nazvané "Lesbian Night (Noc lesbiček).
 6. 6
  Seznamujte se online. Internet je úžasné místo, kde je možné seznámit se s lidmi ze všech oblastí života. Navštivte nějaký blog zabývající se otázkou lesbiček nebo queer komunity a pište pod články své komentáře. Je zde velká šance, že se s někým seznámíte a třeba zjistíte, že někdo s komentujících bydlí někde ve vašem okolí. Procházejte diskusní fóra a weby zaměřené na queer kulturu poblíž vašeho bydliště. Existují spousty webů, kde se lidé pouze chtějí s někým seznámit virtuálně, aniž by se museli setkat osobně. Vy hlavně musíte takový web navštívit.
 7. 7
  Najděte si média, která lesby podporují. Když budete sledovat média, která mají pozitivní názor na gaye a lesby, budete se cítit mnohem lépe. Můžete toho využít i při navazování komunikace při seznamování s novými lidmi. V posledních několika letech se toho ale naštěstí už hodně změnilo. Pozitivní odkazy na lesby a gaye najdete v seriálech jako je Glee, Oranžová je nová černá, Buffy, přemožitelka upírů, nebo ve filmech Vždyť já jsem roztleskávačka, Svatba ve třech, apod.
  • V mnoha městech najdete umělecká představení s homosexuální tématikou, filmové festivaly a další. Nejen že zde máte možnost se s někým seznámit, je to také skvělý způsob jak proniknout do pulsující queer subkultury ve vašem městě.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Randění a sex s jinými ženami

 1. 1
  Uvědomte si, že vztah s lesbičkou je úplně stejný jako kterýkoliv jiný. Podstata vztahu se v závislosti na vaší sexuální orientaci nemění. Ve vztahu jde o to, abyste jedna druhou vzájemně poznávaly, flirtovaly spolu a užívaly si to, ať už chodíte s kýmkoliv. Pokud budete pamatovat na to, že máte být zdvořilé, místo mluvení spíše naslouchat a hlavně si vztah užívat, bude z vás úplná profesionálka přes vztahy.
  • Jakmile pochopíte, že jste lesba, nesnažte se měnit to, jaká jste nebo co děláte. Na každém rande byste měla zůstat sama sebou.
  • Randění je vždy zezačátku trochu trapné a plné nervozity, bez ohledu na sexuální orientaci.
 2. 2
  Pokud zvete někoho na rande, věřte si. Bohužel neexistuje žádný způsob jak zjistit, zda je někdo gay, pokud se ho na to přímo nezeptáte. Nicméně signály vzájemné přitažlivosti jsou stejné napříč všemi typy sexuální orientace. Pokud si během konverzace všimnete některého z následujících náznaků vzájemné přitažlivosti, jděte na to a pozvěte dotyčnou na rande:
  • Nápadný oční kontakt.
  • Dotyky, zejména na ruce a ramenou.
  • Smích, nervozita a časté úsměvy směrem k vám.[15]
 3. 3
  Mluvte otevřeně o svých sexuálních potřebách. Sex mezi dvěma ženami může být fyzicky odlišný, ale mluvit o všem otevřeně a upřímně je potřeba ve všech typech vztahů. Vy své tělo znáte a víte, co se vám líbí, proto byste měla sdělit své potřeby i partnerce. Zjistěte, co vám vyhovuje, a postupně se naučíte, jak nejlépe uspokojíte jedna druhou.
  • Dejte partnerce najevo, když se vám něco líbí, nebo že má zkusit něco jiného.
  • Nenápadně se zeptejte, jestli se jí to, co zrovna zkoušíte, líbí. Nebojte se něčemu zasmát, nebo si udělat legraci z něčeho, co zrovna moc nefunguje. Sex je intimní záležitost. To ale neznamená, že budete brát všechno hrozně vážně.
  • V pornu byste rady hledat neměla. Porno je navrženo tak, aby to vypadalo dobře na kameře. Ve skutečnosti je ale v posteli příjemné často úplně něco jiného.
 4. 4
  Nezapomínejte na bezpečný sex. Ze všech stran neustále slyšíte o bezpečném sexu mezi mužem a ženou, nebo mezi mužem a mužem, ale zapomíná se na to, že bezpečný sex by měly provozovat i dvě ženy. I lesby vás mohou nakazit pohlavní nemocí. Proto se musíte zařídit tak, abyste zůstala zdravá.
  • Při používání sexuálních hraček používejte kondomy nebo dentální latexové blány, abyste zabránila smíchání tělesných tekutin a následnému přenosu případného viru.
  • Uvědomte si, že některé pohlavní choroby, jako například herpes, se mohou přenášet i běžným kontaktem s kůží nakažené ženy.[16]
  • Pokud často střídáte partnerky nebo neznáte sexuální minulost své partnerky, rozhodně si zajděte k lékaři, aby vám provedl vyšetření na pohlavní choroby.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Přiznání

 1. 1
  Sama se rozhodněte, zda jste připravená svou sexuální orientaci přiznat. Pro některé lidi z okruhu vašich známých může být takové přiznání poučné, ale pro jiné obtěžující. Pokud nechcete, nikdo vás nenutí svou sexuální orientaci přiznávat. Řekněte to jen lidem, kterým to říct chcete, záleží na vás, jak se rozhodnete. Je to váš život a být upřímná ohledně sexuální orientace je vaše osobní volba.
  • Nemusíte ani byste to neměla říkat všem najednou.
  • Pokud budete dostatečně sebevědomá, co se týče sexuální orientace, bude všechno jednodušší.
  • Když někomu přiznáváte svou sexuální orientaci, cítíte strach, radost, úzkost, nebo dokonce zmatek. To je ale naprosto normální.[17]
 2. 2
  Uvědomte si výhody a nevýhody přiznání. Na rozdíl od heterosexuálních lidí si bohužel budete muset vybrat mezi tím, zda to lidem řeknete nebo neřeknete. Toto rozhodnutí vás může v uvědomnění si své orientace jenom posílit, nicméně je velmi těžké. Zde je ukázka několika výhod a nevýhod:
  • Výhody:
   • Žít v upřímnosti a pravdě bez pocitu, že máte nějaké tajemství.
   • Schopnost seznámit se s jinými LGBTQ přáteli a komunitami.
   • Ukázat přátelům i rodině, že žít s lesbickou přítelkyní je úžasné a že to tak je v pořádku.
  • Nevýhody:
   • Někteří lidé mohou reagovat zmateně nebo je to může rozčílit.
   • Neustálá změna partnerek a navazování nových vztahů, ty jsou ale obvykle lepší než ty předchozí.
   • Hrozí vám obtěžování, šikana nebo ochlazení vztahů ze strany rodiny, přátel či známých.[18]
 3. 3
  Pokud chcete tu novinu někomu říct, vyberte si vhodný čas, kdy bude klid. Členům rodiny to můžete říct najednou, nebo každému zvlášť. Tak či tak byste si měla vybrat vhodnou dobu, kdy jsou všichni v pohodě a v klidu, rozhodně ne po nějaké hádce nebo ve stresu. Díky tomu se budete cítit pohodlně a celý rozhovor zvládnete lépe.
  • Začněte tím, že promluvíte s přáteli a členy rodiny, o kterých víte, že vás podpoří. Cítit jejich podporu je pro váš pocit bezpečí nejdůležitější.[19]
 4. 4
  Schválně si je nejprve otestujte tím, že začnete mluvit na téma gayů a lesbiček. Pokud si nejste jistí, jak budou reagovat, tak než jim to řeknete, pokuste se tu myšlenku jen tak nadhodit. Nebo se v televizi dívejte na pořad zabývající se tématikou lesbiček a sledujte, jak na to reagují. Také můžete zavést řeč na politiku či rozhodnutí soudů v zemích, kde je gayům a lesbičkám povoleno vstoupit do manželství, a sledujte jejich reakce.
  • Pokud se vám zdá, že se na to netváří moc přátelsky, nechte to na jindy a vymyslete jinou metodu jak rozhovor na toto téma začít. Vemte si někoho jako podporu, například společného kamaráda nebo člena rodiny, aby se jim také snažil vysvětlit váš pohled na věc.
 5. 5
  Vysvětlujte své pocity. Když už to lidem říkáte, snažte se popisovat své pocity tak, aby to pro ně bylo pochopitelné, zejména pokud mají s odlišnou sexuální orientací problém. Mluvte upřímně, jasně a k věci. Pomozte jim, aby vás a vaši orientaci pochopili, a popište jim, jak vám toto rozhodnutí spoustu věcí ulehčí a budete se cítit šťastněji.
  • Mluvte k nim jasně, zřetelně a konkrétně.
  • Řekněte jim, že taková prostě jste. Přišla jste jim to říct, protože jim věříte a chcete od nich podporu.
  • Získejte si je, aby vám byli oporou, až budete chtít prozradit svůj životní styl i dalším lidem.[20]
  • Pamatujte na to, že své pocity a náladu přenášíte i na ostatní. Pokud budete nervózní, rozčílená, nebo vystrašená, oni se budou cítit úplně stejně. Buďte sebevědomá a asertivní.
 6. 6
  Dovolte jim položit vám nějaké otázky. Mít otázky je normální. Neurážejte se, pokud se chtějí na něco zeptat a nesnažte se dotazům vyhýbat. Nerozčilujte se, pokud budou otázky příliš dotěrné či urážlivé. Urážky totiž často pramení ze zmatku a zvědavosti, nikoliv z hněvu. Můžete těm lidem rozšířit obzory. Pravděpodobně mají na věc jen omezený názor. Pomozte jim ho změnit.
  • Pokud mají nějaké dotazy, nechte je se zeptat a v klidu na všechny odpovídejte. Budou mít díky tomu pocit, že jsou součástí konverzace. Také jim to usnadní šok z tak náhlého oznámení.
 7. 7
  Pokud s tím budou mít nějaký problém, buďte neodbytná, neoblomná, buďte sama sebou a trvejte si na svém. Spousta lidí se totiž dokáže odnaučit nebezpečné stereotypy a mýty, které se o lesbičkách říkají, v momentě, kdy nějakou homosexuálně zaměřenou ženu znají osobně. Vám také nějakou dobu trvalo, než jste svou orientaci přijala. Musíte tedy pochopit, že i těmto lidem bude chvíli trvat, než vás a vaši homosexualitu přijmou. Nadávky či urážky si samozřejmě nenechte líbit, ale jinak buďte svá, buďte normální a snažte se jim vše v klidu vysvětlit. Po nějaké době většina z nich svůj názor změní.[21]
  • Někteří lidé mohou na vaše rozhodnutí reagovat tak, že se rozčílí, jsou zmatení nebo to vůbec nechápou. Spousta lidí to ale bere v pohodě, budou z vás mít radost, budou na vás pyšní a přijmou to bez problémů. Reakce konkrétních lidí se nedají odhadnout.

Tipy

 • Být lesbou je totéž jako být kýmkoliv jiným. Prostě buďte sama sebou!
 • Pokud vás svádí nějaký muž, řekněte mu přímo, že jste lesbička, protože kdybyste jej navnadila a řekla mu to později, mohl by se naštvat.

Varování

 • Uvědomte si, že váš životní styl se nemusí všem zamlouvat. Buďte připravená na urážlivé komentáře. Nikdy se nezavděčíte všem, to si prostě zapamatujte a naučte se s tím žít. Naučte se k sobě nepouštět nic negativního a stůjte si za svými pocity a názory.
 • Při sexu byste neměla být pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek. Pokud se v posteli s jinou ženou cítíte dobře jen pod vlivem návykových látek, pravděpodobně byste měla svoji sexuální orientaci přehodnotit.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 637 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 22 637 krát.

Pomohl vám tento článek?