Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Loajalitu chápe většina lidí správně. S lehkými rozdíly si každý tento pojem interpretuje po svém a určí si hranice. Nicméně je pár jasných definic, zvyků a cvičení k osvojení , jak funguje loajalita za daných okolností ve vztahu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Začínáme se základy

 1. 1
  Sami pro sebe si definujte loajalitu. Slovníková definice zahrnuje povinnosti jak osobní, tak občanské. Vnější povinnosti mohou být chápány jako vynucené chování. Opravdový význam loajality ve vztahu je však vnitřní: je to váš vlastní morální kompas, který určuje osobní povinnosti.[1]
  • Vězte, že láska, obětavost, oddanost a závazek jsou osobní volby. Nemohou být zahrnovány do vnějších příčin; musí být z nitra. Proto musíte především nejprve porozumět vlastní představě o loajalitě a přizpůsobit/změnit okolnosti tak, aby se nerozcházely s vaším vnitřním morálním kompasem.
  • Chápat loajalitu tak, že musíte udělat někoho šťastného, vás dovede akorát k vaší nespokojenosti. Buďte realističtí a upřímní sami k sobě a zjistěte, co jste či nejste schopní změnit ve svých domněnkách.
 2. 2
  Zacházejte se svým partnerem tak, jak si sami přejete, aby bylo zacházeno s vámi. Když zjistíte, co pro vás loajalita znamená, ihned budete vědět, jak si přejete, aby s vámi bylo zacházeno. Když to zjistíte, budete vědět, jak se chovat i ke svému partnerovi. Například pokud se budete chtít spolehnout na partnerovu oporu, měli byste mu nejprve ukázat, že i on se na vás může spolehnout jak v dobrých, tak ve zlých časech.
 3. 3
  Buďte realističtí. V životě platí velice málo pravd, ale určitě se můžete spolehnout na tuto: nikdo není dokonalý. Váš partner má silné stránky i slabiny, skvělé kvality i chyby. Neočekávejte více, než od člověka očekávat můžete. Stejně tak neočekávejte nic víc od sebe, také jste jen člověk.
  • Přijměte svého partnera takového, jaký je. Naše nedokonalosti nás definují stejně tak, jako naše silné stránky. Když ukážeme, že to vše přijímáme nepodmíněně, velice posílíme vzájemný pocit loajality.
 4. 4
  Zůstaňte všímaví. Existuje důvod, proč svého partnera milujete. Připomeňte si ho vždy, když se budete chtít utvrdit v tom, co pro vás partner znamená. Velice to usnadní zájem o partnera a loajalitu k němu. Pravidelné schůzky s partnerem, čas na povídání o tom, jaký měl partner den, a projev uznání jsou skvělé způsoby, jak upevnit vztah.
 5. 5
  Buďte věrní. Všeobecně přijímané pravidlo je, že loajalita nezahrnuje nevěru. Nevěra je velice bolestivý moment, který ve většině případů, vede ke konci vztahu. Promluvte si s partnerem o tom, jak je váš vztah svobodný či uzavřený a co pro vás nevěra představuje. Ujistěte se, že jste si promluvili i o tom, co od vztahu očekáváte a které činnosti každý z vás potřebuje k tomu, aby se cítil vyrovnaný a respektovaný.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Projevujte svou péči

 1. 1
  Komunikujte. Vše se točí kolem komunikace a nic nedemonstruje a neposiluje loajalitu tak, jako otevřená komunikace. Lidské bytosti jsou společenští tvorové. Sdílet nejenom že chceme, ale musíme. Upevní to vztah mezi vámi a partnerem.[2]
  • Pokud spolu pravidelně mluvíte narovinu, vyhnete se nedorozumění. Je snadnější vyvarovat se konfliktům, pokud víte, jak a o čem váš partner přemýšlí.
  • Sdílení maličkostí vede k intimitě. Vede to dokonce k veliké intimitě. Je to jako zrání kvalitního vína: čím déle to děláte, tím bohatší a krásnější váš vztah bude a stejně tak se posílí i vaše vzájemná loajalita.
 2. 2
  Buďte upřímní. Držte svá slova a sliby. Nejsnadnější cesta, jak ztratit loajalitu nebo ukázat, že jí máte nedostatek, je pravidelné lhaní partnerovi či nedodržování slibů. Mějte stále na mysli jedno z nejstarších tvrzení: slibujte pouze to, co jste schopni splnit.[3]
  • Mějte na paměti partnerovy pocity. Například, pokud vašemu partnerovi nesluší to, co si oblékl, je pravděpodobně lepší mu to říct. „Myslím, že ten druhý oblek ti sluší více a jsi v něm sexy.“ „Je to hezké, ale myslím, že v šatech bys vypadala fantasticky.”
 3. 3
  Naučte se, co má a nemá partner rád. V tomto případě není budování loajality práce, ale zábava. Lidé, pro které toho děláme nejvíce a se kterými máme nejlepší vztah, jsou ti, kteří si udělají čas, aby nás dobře poznali.
  • Překvapte partnera jeho oblíbeným jídlem k večeři.
  • Vezměte svého partnera do divadla na představení, pokud to má rád.
  • Vyhněte se filmům Michaele Baye, pokud váš partner nemá rád nesmyslné akční filmy.
 4. 4
  Buďte tu pro něj emočně i fyzicky. Základem je poskytnout oporu. Někdy partner potřebuje obejmout nebo jen být vyslechnut. Porozumění tomu, co on/ona potřebuje a poskytnutí pomoci vede k velké loajalitě.
  • Pokud vidíte, že vašeho partnera něco trápí, nečekejte, až za vámi přijde a začne o tom mluvit. Zeptejte se, co se děje. Partner bude rád, že se o něj zajímáte.
  • Pokud vám partner řekne, že o tom nechce mluvit, nenaléhejte na něj a dejte mu prostor. Počkejte, dokud nebude připraven vám to sdělit sám.
 5. 5
  Rozlišujte lásku a vášeň. Milujeme příbuzné, bratrance, sestřenice, rodinu, ale láska k partnerovi je jiná a vášeň nám to pomůže rozeznat. Pokud partner ví, že k němu hoříte vášní, loajalita se stane mnohem silnějším pocitem a stane se důležitou součástí vašeho vztahu.
  • Je mnoho způsobů, jak budovat a udržovat vášeň naživu. Od intimních schůzek až po sdílení zájmů, při kterých si užijete spoustu zábavy.[4]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Udělejte z partnera svou prioritu

 1. 1
  Udržujte důvěrné soukromí. Nic nezabije loajalitu tak rychle, jako prozrazení tajemství. Pokud svému partnerovi nemůžete věřit a sdělovat mu důvěrné informace, musíte být opatrní na každé slovo, závazky a povinnosti slábnou, až nakonec zmizí. Pokud vás partner požádá, udržte tajemství hluboko ve svém nitru.
  • Pokud by partnerovo tajemství mohlo ublížit někomu, na kom vám záleží, pečlivě zvažte, jak s informací naložíte, aby to nepoškodilo vaši integritu.
 2. 2
  Podporujte svého partnera. Přesně jak řekl Don a Michael Corleone ve filmu “Kmotr část I & II“, nikdy nechoďte na veřejnosti proti své rodině. Zůstaňte po boku svého partnera. Mluvte veřejně o svých neshodách. Neskutečně to posílí loajalitu, protože váš partner bude vědět, že svou rodinu chráníte a před ostatními ji nebude shazovat.
  • Neshody partnera a rodiny mohou být velice choulostivé. Mějte na paměti tento nesporný fakt: žijete se svým partnerem, ne se svou rodinou. Toto může být vztah, který bude trvat po zbytek vašeho života. Podporujte svého partnera.[5]
  • Podporovat partnera neznamená odříznout rodinu. Stůjte po boku svého partnera, a pokud s něčím nesouhlasíte, řekněte mu to mezi čtyřma očima a vysvětlete mu, proč nesouhlasíte. Je to velice dlouhá cesta, jak vybudovat loajalitu.
  • Pokud máte neshodu vyjasněnou s partnerem, vyjasněte si ji i s rodinou. Vysvětlete jim příčinu neshody a obtížnost rozhodování. Vy a partner to ještě prodiskutujete a s odstupem času možná naleznete uspokojivou odpověď pro obě strany.
 3. 3
  Upřednostňujte partnerovy potřeby před potřebami ostatních. Pokud je partner nemocný a vy máte schůzku s kamarádkou/kamarádem, zrušte ji a postarejte se o partnera. Pokud máte firemní večírek a nemáte rádi svého šéfa, omluvte se a udělejte si hezký večer s příjemnou atmosférou. Váš partner vás potřebuje. Buďte tu pro něj.
 4. 4
  Akceptujte partnerovy slabé stránky. Všichni je máme, proto radši než abyste partnerovi nadávali, je přijměte a později si o nich promluvte. Dejte si vzájemně čas se poznat, stanete se tak lepšími lidmi.[6]
  • Vzory chování jsou více poučné, jak jednotlivé události. Jednou musíte ustoupit oba, abyste viděli, že je to nejjednodušší a mnohem efektivnější učební nástroj. Pamatujte, že hlavní je umět odpouštět, nikoliv obviňovat.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Čelte nepřízni osudu s hlavou zdviženou

 1. 1
  Během rozhodování buďte dospělí. Nikdo není stále stoprocentní. Chcete se hádat. Možná se chcete dokonce i prát. Umění je v tom, vědět, kdy odejít, uklidnit se a vrátit se s chladnou hlavou a věci vyřešit.[7]
  • Je v pořádku souhlasit s nesouhlasem. Nebudete mít na všechno pokaždé stejný názor, ale je důležité mít na paměti, že stále respektujete postavení toho druhého a rozhodnutí, kterým věří.
 2. 2
  Utečte od pokušení. Všichni můžeme být pokoušeni. Pokud čelíte pokušení, jděte do koupelny nebo na jiné tiché místo, kde budete sami. Několikrát se zhluboka nadechněte a upřímně si řekněte, co vlastně chcete udělat.[8]
  • Přijměte realitu. Stále se vám budou líbit i ostatní lidé. Být ve vztahu neznamená, že se najednou celý svět kolem stane odpudivým, hloupým nebo nezajímavým. Přijměte to stejně jako fakt, že svého partnera jste si vybrali dobrovolně.
 3. 3
  Mějte pod kontrolou své impulsy. Emoce jsou velice krátkodobé. Jsou také mnohem impulzivnější. Pokud nejsou odůvodněné, mohou vám v tu chvíli sice ulevit, ale do budoucna mohou způsobit bolest. Sebeovládání vám vždy umožní zachovat správné pořadí priorit.
  • To je další případ, kdy je dobré odejít, než se stane něco závažnějšího a mnohem horšího.
 4. 4
  Převezměte zodpovědnost. Pokud jste udělali chybu nebo řekli něco nesmyslného, přiznejte se. Pokud partner bude mít nějaké otázky, odpovězte na ně. Nevymlouvejte se a nesnažte se nic vysvětlovat. Proveďte to jednoduše, čestně a přirozeně. Později, když emoce nejsou tak živé, je možné si o tom promluvit hlouběji.
  • Nesuďte svého partnera. Dělá chyby stejně jako vy. Zdvořile poslouchejte a snažte se rozumět jeho pocitům. Mějte na paměti, že jedete po obousměrné silnici. Dát najevo empatii, pokud na sebe druhý vezme zodpovědnost, je vždy nejmoudřejším řešením.
  Reklama

O tomto wikiHow

Jessica Engle, MFT, MA
Spoluautor od:
Odbornice na vztahy a randění
Tento článek spoluautor od Jessica Engle, MFT, MA. Jessica Engle je trenérka vztahů a psychoterapeut se sídlem v San Francisco Bay Area. V roce 2009 po získání magisterského titulu v psychologickém poradenství založila Bay Area Dating Coach. Jessica je také licencovanou terapeutkou pro manželství a rodinu a registrovanou terapeutkou s více než 10 lety zkušeností. Tento článek byl zobrazen 4 991 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 4 991 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama