Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Loajalitu chápe většina lidí správně. S lehkými rozdíly si každý tento pojem interpretuje po svém a určí si hranice. Nicméně je pár jasných definic, zvyků a cvičení k osvojení , jak funguje loajalita za daných okolností ve vztahu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Začínáme se základy

 1. 1
  Sami pro sebe si definujte loajalitu. Slovníková definice zahrnuje povinnosti jak osobní, tak občanské. Vnější povinnosti mohou být chápány jako vynucené chování. Opravdový význam loajality ve vztahu je však vnitřní: je to váš vlastní morální kompas, který určuje osobní povinnosti.[1]
  • Vězte, že láska, obětavost, oddanost a závazek jsou osobní volby. Nemohou být zahrnovány do vnějších příčin; musí být z nitra. Proto musíte především nejprve porozumět vlastní představě o loajalitě a přizpůsobit/změnit okolnosti tak, aby se nerozcházely s vaším vnitřním morálním kompasem.
  • Chápat loajalitu tak, že musíte udělat někoho šťastného, vás dovede akorát k vaší nespokojenosti. Buďte realističtí a upřímní sami k sobě a zjistěte, co jste či nejste schopní změnit ve svých domněnkách.
 2. 2
  Zacházejte se svým partnerem tak, jak si sami přejete, aby bylo zacházeno s vámi. Když zjistíte, co pro vás loajalita znamená, ihned budete vědět, jak si přejete, aby s vámi bylo zacházeno. Když to zjistíte, budete vědět, jak se chovat i ke svému partnerovi. Například pokud se budete chtít spolehnout na partnerovu oporu, měli byste mu nejprve ukázat, že i on se na vás může spolehnout jak v dobrých, tak ve zlých časech.
 3. 3
  Buďte realističtí. V životě platí velice málo pravd, ale určitě se můžete spolehnout na tuto: nikdo není dokonalý. Váš partner má silné stránky i slabiny, skvělé kvality i chyby. Neočekávejte více, než od člověka očekávat můžete. Stejně tak neočekávejte nic víc od sebe, také jste jen člověk.
  • Přijměte svého partnera takového, jaký je. Naše nedokonalosti nás definují stejně tak, jako naše silné stránky. Když ukážeme, že to vše přijímáme nepodmíněně, velice posílíme vzájemný pocit loajality.
 4. 4
  Zůstaňte všímaví. Existuje důvod, proč svého partnera milujete. Připomeňte si ho vždy, když se budete chtít utvrdit v tom, co pro vás partner znamená. Velice to usnadní zájem o partnera a loajalitu k němu. Pravidelné schůzky s partnerem, čas na povídání o tom, jaký měl partner den, a projev uznání jsou skvělé způsoby, jak upevnit vztah.
 5. 5
  Buďte věrní. Všeobecně přijímané pravidlo je, že loajalita nezahrnuje nevěru. Nevěra je velice bolestivý moment, který ve většině případů, vede ke konci vztahu. Promluvte si s partnerem o tom, jak je váš vztah svobodný či uzavřený a co pro vás nevěra představuje. Ujistěte se, že jste si promluvili i o tom, co od vztahu očekáváte a které činnosti každý z vás potřebuje k tomu, aby se cítil vyrovnaný a respektovaný.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Projevujte svou péči

 1. 1
  Komunikujte. Vše se točí kolem komunikace a nic nedemonstruje a neposiluje loajalitu tak, jako otevřená komunikace. Lidské bytosti jsou společenští tvorové. Sdílet nejenom že chceme, ale musíme. Upevní to vztah mezi vámi a partnerem.[2]
  • Pokud spolu pravidelně mluvíte narovinu, vyhnete se nedorozumění. Je snadnější vyvarovat se konfliktům, pokud víte, jak a o čem váš partner přemýšlí.
  • Sdílení maličkostí vede k intimitě. Vede to dokonce k veliké intimitě. Je to jako zrání kvalitního vína: čím déle to děláte, tím bohatší a krásnější váš vztah bude a stejně tak se posílí i vaše vzájemná loajalita.
 2. 2
  Buďte upřímní. Držte svá slova a sliby. Nejsnadnější cesta, jak ztratit loajalitu nebo ukázat, že jí máte nedostatek, je pravidelné lhaní partnerovi či nedodržování slibů. Mějte stále na mysli jedno z nejstarších tvrzení: slibujte pouze to, co jste schopni splnit.[3]
  • Mějte na paměti partnerovy pocity. Například, pokud vašemu partnerovi nesluší to, co si oblékl, je pravděpodobně lepší mu to říct. „Myslím, že ten druhý oblek ti sluší více a jsi v něm sexy.“ „Je to hezké, ale myslím, že v šatech bys vypadala fantasticky.”
 3. 3
  Naučte se, co má a nemá partner rád. V tomto případě není budování loajality práce, ale zábava. Lidé, pro které toho děláme nejvíce a se kterými máme nejlepší vztah, jsou ti, kteří si udělají čas, aby nás dobře poznali.
  • Překvapte partnera jeho oblíbeným jídlem k večeři.
  • Vezměte svého partnera do divadla na představení, pokud to má rád.
  • Vyhněte se filmům Michaele Baye, pokud váš partner nemá rád nesmyslné akční filmy.
 4. 4
  Buďte tu pro něj emočně i fyzicky. Základem je poskytnout oporu. Někdy partner potřebuje obejmout nebo jen být vyslechnut. Porozumění tomu, co on/ona potřebuje a poskytnutí pomoci vede k velké loajalitě.
  • Pokud vidíte, že vašeho partnera něco trápí, nečekejte, až za vámi přijde a začne o tom mluvit. Zeptejte se, co se děje. Partner bude rád, že se o něj zajímáte.
  • Pokud vám partner řekne, že o tom nechce mluvit, nenaléhejte na něj a dejte mu prostor. Počkejte, dokud nebude připraven vám to sdělit sám.
 5. 5
  Rozlišujte lásku a vášeň. Milujeme příbuzné, bratrance, sestřenice, rodinu, ale láska k partnerovi je jiná a vášeň nám to pomůže rozeznat. Pokud partner ví, že k němu hoříte vášní, loajalita se stane mnohem silnějším pocitem a stane se důležitou součástí vašeho vztahu.
  • Je mnoho způsobů, jak budovat a udržovat vášeň naživu. Od intimních schůzek až po sdílení zájmů, při kterých si užijete spoustu zábavy.[4]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Udělejte z partnera svou prioritu

 1. 1
  Udržujte důvěrné soukromí. Nic nezabije loajalitu tak rychle, jako prozrazení tajemství. Pokud svému partnerovi nemůžete věřit a sdělovat mu důvěrné informace, musíte být opatrní na každé slovo, závazky a povinnosti slábnou, až nakonec zmizí. Pokud vás partner požádá, udržte tajemství hluboko ve svém nitru.
  • Pokud by partnerovo tajemství mohlo ublížit někomu, na kom vám záleží, pečlivě zvažte, jak s informací naložíte, aby to nepoškodilo vaši integritu.
 2. 2
  Podporujte svého partnera. Přesně jak řekl Don a Michael Corleone ve filmu “Kmotr část I & II“, nikdy nechoďte na veřejnosti proti své rodině. Zůstaňte po boku svého partnera. Mluvte veřejně o svých neshodách. Neskutečně to posílí loajalitu, protože váš partner bude vědět, že svou rodinu chráníte a před ostatními ji nebude shazovat.
  • Neshody partnera a rodiny mohou být velice choulostivé. Mějte na paměti tento nesporný fakt: žijete se svým partnerem, ne se svou rodinou. Toto může být vztah, který bude trvat po zbytek vašeho života. Podporujte svého partnera.[5]
  • Podporovat partnera neznamená odříznout rodinu. Stůjte po boku svého partnera, a pokud s něčím nesouhlasíte, řekněte mu to mezi čtyřma očima a vysvětlete mu, proč nesouhlasíte. Je to velice dlouhá cesta, jak vybudovat loajalitu.
  • Pokud máte neshodu vyjasněnou s partnerem, vyjasněte si ji i s rodinou. Vysvětlete jim příčinu neshody a obtížnost rozhodování. Vy a partner to ještě prodiskutujete a s odstupem času možná naleznete uspokojivou odpověď pro obě strany.
 3. 3
  Upřednostňujte partnerovy potřeby před potřebami ostatních. Pokud je partner nemocný a vy máte schůzku s kamarádkou/kamarádem, zrušte ji a postarejte se o partnera. Pokud máte firemní večírek a nemáte rádi svého šéfa, omluvte se a udělejte si hezký večer s příjemnou atmosférou. Váš partner vás potřebuje. Buďte tu pro něj.
 4. 4
  Akceptujte partnerovy slabé stránky. Všichni je máme, proto radši než abyste partnerovi nadávali, je přijměte a později si o nich promluvte. Dejte si vzájemně čas se poznat, stanete se tak lepšími lidmi.[6]
  • Vzory chování jsou více poučné, jak jednotlivé události. Jednou musíte ustoupit oba, abyste viděli, že je to nejjednodušší a mnohem efektivnější učební nástroj. Pamatujte, že hlavní je umět odpouštět, nikoliv obviňovat.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Čelte nepřízni osudu s hlavou zdviženou

 1. 1
  Během rozhodování buďte dospělí. Nikdo není stále stoprocentní. Chcete se hádat. Možná se chcete dokonce i prát. Umění je v tom, vědět, kdy odejít, uklidnit se a vrátit se s chladnou hlavou a věci vyřešit.[7]
  • Je v pořádku souhlasit s nesouhlasem. Nebudete mít na všechno pokaždé stejný názor, ale je důležité mít na paměti, že stále respektujete postavení toho druhého a rozhodnutí, kterým věří.
 2. 2
  Utečte od pokušení. Všichni můžeme být pokoušeni. Pokud čelíte pokušení, jděte do koupelny nebo na jiné tiché místo, kde budete sami. Několikrát se zhluboka nadechněte a upřímně si řekněte, co vlastně chcete udělat.[8]
  • Přijměte realitu. Stále se vám budou líbit i ostatní lidé. Být ve vztahu neznamená, že se najednou celý svět kolem stane odpudivým, hloupým nebo nezajímavým. Přijměte to stejně jako fakt, že svého partnera jste si vybrali dobrovolně.
 3. 3
  Mějte pod kontrolou své impulsy. Emoce jsou velice krátkodobé. Jsou také mnohem impulzivnější. Pokud nejsou odůvodněné, mohou vám v tu chvíli sice ulevit, ale do budoucna mohou způsobit bolest. Sebeovládání vám vždy umožní zachovat správné pořadí priorit.
  • To je další případ, kdy je dobré odejít, než se stane něco závažnějšího a mnohem horšího.
 4. 4
  Převezměte zodpovědnost. Pokud jste udělali chybu nebo řekli něco nesmyslného, přiznejte se. Pokud partner bude mít nějaké otázky, odpovězte na ně. Nevymlouvejte se a nesnažte se nic vysvětlovat. Proveďte to jednoduše, čestně a přirozeně. Později, když emoce nejsou tak živé, je možné si o tom promluvit hlouběji.
  • Nesuďte svého partnera. Dělá chyby stejně jako vy. Zdvořile poslouchejte a snažte se rozumět jeho pocitům. Mějte na paměti, že jedete po obousměrné silnici. Dát najevo empatii, pokud na sebe druhý vezme zodpovědnost, je vždy nejmoudřejším řešením.
  Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Reklama

O tomto wikiHow

John Keegan
Spoluautorem článku je :
Seznamovací kouč
Tento článek spoluautorem článku je John Keegan. John Keegan je seznamovací kouč a motivační řečník žijící v New Yorku. Provozuje The Awakened Lifestyle, kde využívá své zkušenosti se seznamováním, přitažlivostí a sociální dynamikou, aby pomohl lidem najít lásku. Vyučuje a pořádá seznamovací semináře v mezinárodním měřítku, od Los Angeles po Londýn a od Rio de Janeira po Prahu. Jeho práce byla uvedena v New York Times, Humans of New York a Men's Health. Tento článek byl zobrazen 6 541 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 6 541 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama