Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud víte, že na ostatních visíte, je to prvním krokem k tomu, abyste své chování změnili. Pokud jste závislí na ostatních, začnete být člověkem posedlí jakmile se s ním setkáte, ať už jste jen přátelé, nebo spolu chodíte. Pravděpodobně tomu druhému často voláte, chcete s ním trávit veškerý svůj čas a cítíte se opuštění a smutní, když musíte trávit čas o samotě. Pokud na vás toto chování sedí, musíte zlepšit sami sebe a zapracovat na vašem přístupu ke vztahům, abyste na ostatních lidech příliš neviseli. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pracujte na sobě

 1. 1
  Vybudujte si sebevědomí. Spousta lidí visí na ostatních, protože nejsou spokojení sami se sebou a když jsou o samotě, cítí se nejistí, zanedbaní a přehlížení. Tito lidé jsou někdy dokonce paranoidní a myslí si, že se lidé baví bez nich, protože mají pocit, že je nikdo nemá rád. Překonejte tyto pocity a pracujte na tom, abyste měli rádi sami sebe. Když budete sebejistí, nebudete posedlí tím, že vás ostatní lidé opustí a nebudete na nich viset.
  • Vymyslete alespoň tři věci, které na sobě máte rádi. Uvědomujte si, že jste jedineční.
  • Buďte v něčem dobří, ať už to bude běh, vaše práce, nebo vaše schopnost rozesmát ostatní lidi.
  • Mějte sebejistou řeč těla. Stůjte rovně, paže mějte podél těla a co nejvíce se usmívejte na ostatní lidi.
  • Začněte řešit své nedostatky. Každý má nedostatky a když budete pracovat na jejich odstranění, budete ze sebe mít lepší pocit.
 2. 2
  Pracujte na své důvěře. Mnoho lidí visí na ostatních, protože mají problémy s důvěrou. V dětství je možná někdo opustil, nebo se na ně vykašlal nejlepší kamarád, nebo je dokonce partner podváděl. Tato traumata jsou jistě velmi bolestivá, ale musíte si uvědomit, že musíte každý nový vztah brát samostatně a že nesmíte dovolit, aby vám minulost ovlivňovala přítomnost.
  • Zbavte se lidí a situací, které vám v minulosti ublížily a začněte pracovat na tom, abyste měli zdravější a lepší vztahy s lidmi.
  • Řekněte sami sobě, že viset na ostatních lidech vám nezajistí, že k vám budou loajálnější – když budete na lidech závislí, pravděpodobně je tím spíše odradíte.
  • Nebuďte frustrovaní. Není možné zbavit se problémů s důvěrou přes noc – můžete na tom začít pracovat a naučit se důvěřovat lidem, aniž byste jim museli být stále nablízku.
 3. 3
  Zbavte se úzkosti. Závislost na ostatních lidech je často zakořeněná v úzkosti – možná se bojíte, že zůstanete navždy sami, máte úzkost z toho, že nemáte nejlepšího kamaráda, nebo jste úzkostliví kvůli tomu, že se vám lidé za zády smějí. Můžete mít úzkost také z nových vztahů a ze setkávání s novými lidmi, takže se držíte osoby nebo lidí, které dobře znáte a bojíte se neznámého.
  • Úzkost je často spojena se stresem – možná jste úzkostliví, protože máte spoustu práce a naložili jste si toho tolik, že to nyní nemáte šanci sami zvládnout. Naučte se zbavovat se stresu pomocí meditace, jógy a zdravého spánkového režimu a sledujte, zda vám to pomůže zbavit se úzkosti.
  • Než vejdete do místnosti plné lidé, několikrát se zhluboka nadechněte. Řekněte si, že je v pořádku seznamovat se s novými lidmi a nebýt neustále nalepený na toho, s kým jste přišli.
 4. 4
  S někým si promluvte. Pokud máte pocit, že jste závislí na své matce, na svém partnerovi, nebo na svém nejlepším kamarádovi, měli byste si o svém problému s někým promluvit. Můžete začít tím, že se svěříte kamarádovi, partnerovi, nebo někomu z rodiny. Když budete mít pocit, že nemáte situaci pod kontrolou, můžete si najít psychologa nebo terapeuta a pokusit se zjistit, zda vaše problémy nejsou spojeny s úzkostí nebo depresí.
  • Když si s někým promluvíte, může vám to pomoci najít příčinu své závislosti na ostatních. Existuje mnoho důvodů, proč jsou lidé závislí na ostatních – možná jste vyrostli v domě plném sourozenců a museli jste bojovat o pozornost svých rodičů, nebo jste přišli o vztah s milovaným partnerem, protože jste mu nevěnovali dostatek energie a nyní se to snažíte napravit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Řešte své vztahy

 1. 1
  Dopřejte lidem prostor. Když lidem dáte dostatek volného času, váš vztah bude kvést. Ať už chcete svému kamarádovi dopřát několik dní volna, aby si mohl odpočinout, nebo musíte méně viset na partnerovi, musíte si uvědomit, že když strávíte nějakou dobu v odloučení, ten druhý si vás bude více vážit, až se zase uvidíte. Když budete s někým trávit veškerý volný čas, bude přirozené, že si začnete brzy lézt na nervy, protože nebudete mít čas na to, aby se vám po sobě stýskalo a nebudete si moci vyprávět nic zajímavého.
  • Dejte lidem prostor i v komunikaci. Nepište svým kamarádům příliš často, nevolejte jim, ani nevyžadujte, aby s vámi trávili čas. Mohli byste působit otravně, nebo dokonce drze. Lidé, kterým voláte, by měli volat také vám.
  • Neduste lidi. Pokud někoho dusíte, jste mu neustále v patách, vyptáváte se ho na všechny detaily jeho dne a nedáte mu šanci udělat cokoli bez vás.
  • Snažte se trávit v odloučení alespoň trojnásobek času, který strávíte s lidmi. V případě, že jste šíleně zamilovaní a nemůžete ze svého nového partnera sundat ruce, si uvědomte, že tento pocit nemůže trvat věčně.
  • Když nebudete s člověkem, se kterým chcete trávit čas, věnujte se svým vlastním koníčkům. Neberte to jako „zabíjení času“ a čekání, až se s tím druhým opět uvidíte.
  • Naučte se vnímat znamení. Pokud někdo potřebuje být sám se sebou, pravděpodobně vám nebude zvedat telefony, bude se chovat znuděně a uzavřeně, když budete spolu, nebo vám řekne, že má tento týden spoustu práce. Nesnažte se tohoto člověka kontaktovat příliš často a dopřejte mu trochu času.
  RADA ODBORNÍKA
  Lisa Shield

  Lisa Shield

  Kouč v oblasti randění
  Lisa Shield je odbornice na lásku a vztahy žijící v Los Angeles. Má magisterský titul v oboru duchovní psychologie a je certifikovaným koučem pro život a vztahy a má více než 17 let zkušeností. její články byly publikovány v The Huffington Post, Buzzfeed, LA Times, a Cosmopolitan
  Lisa Shield
  Lisa Shield
  Kouč v oblasti randění

  Snažte se svého partnera vidět jako individualiitu. Kouč pro vztahy a lásku Lisa Shield říká: "Pokud máte pocit, že nevíte, co děláte, můžete se začít cítit zranitelně a ohroženě. Musíte pochopit, že ten druhý pociťuje nejistotu a obavy stejně jako vy. Pak se s nimi můžete začít setkávat, místo abyste je považovali za záhadu."

 2. 2
  Když potkáte někoho nového, nespěchejte. Spousta závislých lidí se ihned přisaje k novému člověku, ať už je to nový kamarád, nebo člověk, se kterými byli jednou nebo dvakrát na rande. Jde o obranný mechanismus, kterým dáváte najevo, že se bojíte, že vám tento člověk neoplácí vaši náklonnost a když nebudete dostatečně agresivní, zbaví se vás. Nespěchejte a s novými lidmi se chovejte uvolněně a nesnažte se s nimi trávit více času, než několik hodin za týden.
  • Pokud si začnete plánovat svůj rozvrh okolo někoho, s kým jste se právě seznámili, pravděpodobně ho tím zastrašíte.
  • Neměli byste být k novým lidem příliš otevření a vyprávět jim o celém svém životě – tím byste ho vyděsili a odradili.
  • Neměli byste novému člověku volat vždy vy. Zajistěte, aby vás zval ven stejně často, jako vy jeho.
 3. 3
  Nikoho nevychovávejte. Spousta lidí závislých na ostatních si myslí, že lidé potřebují, aby o ně pečovali a trávili s nimi čas a radili jim, i když to nepotřebují. Někdy lidé vaši pomoc potřebují, ale neměli byste se chovat mateřsky ke všem lidem, které poznáte a neměli byste si myslet, že život ostatních lidí nebude bez vaší pozornosti a rad kompletní.
  • Pokud lidé potřebují vaši pomoc, většinou si o ni řeknou, takže nemusíte předpokládat, že se o ně musíte starat.
 4. 4
  Dávejte si pozor na řeč těla. I vaše řeč těla může na lidi udělat špatný dojem a způsobit, že si budou myslet, že jim chcete narušit jejich osobní prostor. Pokud jste s kamarádem, nestůjte příliš blízko, nedotýkejte se ho příliš často a nehrajte si s jeho vlasy nebo doplňky, jinak byste ho mohli naštvat.
  • Pokud jste s partnerem, můžete se líbat a mazlit, ale pokud ho musíte držet za ruku 100% času a musíte k němu být přilepení na všech společenských událostech, uděláte na něho špatný dojem.
  • Měli byste sice věnovat pozornost člověku, se kterým mluvíte, ale neměli byste ho zahánět do kouta, nepřetržitě se mu dívat do očí a bránit mu v rozhovoru s jinými lidmi.
 5. 5
  Nedovolte, aby vás lidé brali jako samozřejmost. Jednou z nevýhod závislosti na ostatních je to, že vás lidé začnou brát jako samozřejmost. Budete jim stále dostupní – váš partner nebo kamarád bude vědět, že když vás bude chtít vidět, budete připravení. Pokud nechcete, aby si vás lidé nevážili, neměli byste jim být stále dostupní.
  • Ujasněte svým přátelům, že máte ve svém okruhu i jiné lidi – zmiňte se o tom, že se s nimi vídáte a netravte veškerý svůj volný čas s lidmi, na kterých visíte.
  • Bavte se o věcech, kterým věnujete svůj čas, ať už půjde o školní projekt, fotbalový tým, nebo plánování narozeninové oslavy pro vaši matku. Dejte lidem najevo, že máte stále co dělat a musíte si na ně udělat čas, aby si nemysleli, že si život organizujete podle nich.
  • Neměli byste zanedbávat své přátele, ale nemusíte jim zvedat telefon ihned, nebo jim odpovídat na zprávy během několika vteřin – mohli by si myslet, že nemáte nic lepšího na práci.
 6. 6
  Udržujte si zdravý odstup. Až se naučíte neviset na ostatních lidech, bude vás bavit si od svých blízkých udržovat odstup. Budete díky tou mít čas pracovat na vlastních problémech, věnovat se svým zájmům a cílům a vážit si svých blízkých, když s nimi budete trávit čas. Když budete mít zajímavý a zaneprázdněný život, budete se cítit mnohem lépe, než kdybyste trávili veškerý svůj čas s jedním člověkem.
  • Udržujte několik, nebo dokonce mnoho smysluplných vztahů, aniž byste museli být posedlí jedním jediným člověkem.
  • Čas od času se lidí zeptejte, zda na nich příliš nevisíte. Nebojte se zeptat se: „Neotravuju tě tento týden?“ Když budete vědět, že máte sklony na lidech viset, naučíte se tomu vyhýbat.
  • Zamyslete se nad tím, jak moc milujete sami sebe, jak rádi trávíte čas sami se sebou a jak rádi děláte věci sami, bez společnosti ostatních lidí. Když budete rádi trávit čas sami, budete pro lidi přitažlivější.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Žijte naplňující život

 1. 1
  Věnujte se vlastním zájmům. Nejjednodušším způsobem, jak přestat viset na ostatních, je vést zajímavý a zaneprázdněný život plný věcí, na které se můžete těšit. Pokud nemáte dostatek vlastních zájmů, je pochopitelné, že budete chtít trávit čas s kamarádem nebo s partnerem. Když ale budete mít zábavný život plný vzrušujících činností, nebudete na ostatních zbytečně viset. Zkuste například tyto věci:
  • Najděte svoji vášeň. Možná v sobě objevíte lásku k fotografii, józe, nebo hře na klavír, o které jste ani nevěděli, že ji máte. Nebojte se vystoupit ze své zóny komfortu a zkusit si něco nového – třeba zjistíte, že tím budete chtít trávit celé hodiny!
  • Najděte si nějaké zábavné cvičení. Ať už budete chtít běhat, jezdit na kole, nebo chodit na lekce kickboxu, najděte si něco, co vám umožní uvolnit přebytečnou energii a mít ze sebe lepší pocit. Pokud chcete začít cvičit, choďte na lekce alespoň dvakrát nebo třikrát týdně, abyste si zvykli na vlastní režim, který nezávisí na ostatních lidech.
  • Věnujte několik hodin týdně svému oblíbenému koníčku. Ať už píšete písně nebo poezii, pracujete na zahradě, nebo vyrábíte šperky, měli byste se tomu každý týden věnovat alespoň několik hodin. Budete mít dobrý pocit z toho, že se věnujete něčemu, co vás baví a kromě toho strávíte nějaký čas o samotě.
 2. 2
  Pracujte na svých vlastních cílech. Věnovat se práci na svých vlastních cílech je stejně důležité, jako věnovat se svým koníčkům. Když budete pracovat na tom, abyste něčeho dosáhli, pomůže vám to soustředit se na krátkodobé a dlouhodobé cíle a myslet na budoucnost – ne na svého kamaráda, nebo partnera. Bez ohledu na to, kolik je vám let, byste měli mít krátkodobé i dlouhodobé cíle, které vám umožní udržet si motivaci a myslet na sebe.
  • Stanovte si krátkodobé cíle. Můžete například trénovat na běžecký závod, nebo přečíst Vojnu a mír. Můžete si zapsat cílová data pro tyto cíle, abyste měli větší motivaci.
  • Stanovte si dlouhodobé cíle. Ať už chcete dokončit vysokou školu s průměrem 2.0, získat povýšení v práci, nebo napsat román, vytvořte si plán, jak svých snů dosáhnout. Budete mít spoustu času na to, abyste mohli přemýšlet o sobě a ne o tom, co váš partner dělá každý večer.
  • Zapisujte si své cíle do deníku. Deník vám pomůže udržet si kontakt sami se sebou a myslet na budoucnost. Pomůže vám to soustředit se na to, co je důležité pro vás, ne pro ostatní lidi.
 3. 3
  Rozšiřujte svůj okruh přátel. Jde o další skvělý způsob, jak méně viset na ostatních. Pokud máte jen dva kamarády, nebo pokud je váš partner vaším jediným přítelem, budete mít větší sklony k závislosti na ostatních. Čím více lidí budete znát, tím bohatší společenské interakce budete mít a tím méně se budete soustředit na to, co dělá jeden určitý člověk. Zde jsou způsoby, jak rozšířit svůj společenský okruh:
  • Nemusíte mít deset nejlepších přátel. Začněte chodit na kávu s jinými přáteli nebo se známými, nebo z nějakého známého udělejte bližšího kamaráda.
  • Chovejte se přátelsky ke svým kolegům, nebo spolužákům. Tito lidé se mohou stát vašimi přáteli, nebo vás mohou alespoň zabavit. I když půjdete jen dvakrát za měsíc s kolegy na skleničku, pomůže vám to rozšířit vaši společenskou síť.
  • Kontaktujte staré přátele. Možná jste některé ze starých kamarádů zanedbávali, protože jste se začali soustředit pouze na jednoho člověka. Začněte se s těmito lidmi opět setkávat a omluvte se jim za to, že jste je zanedbávali.
  • Nebojte se začít chodit s některým z kamarádů. Pokud si s někým dobře popovídáte, zeptejte se ho, zda s vámi nechce začít chodit
 4. 4
  Naučte se být rádi sami. Mnoho lidí, kteří visí na ostatních, nejraději tráví 99% svého času s jinými lidmi. Když budete chtít být neustále s ostatními lidmi, budete mít problém být o samotě. Užívat si čas jen pro sebe je důležitou součástí budování sebevědomí, zjišťování, co vás dělá šťastnými a odpočinku od ostatních lidí. Zde je několik způsobů, jak se naučit být o samotě:
  • Choďte na dlouhé procházky. Je to nejen zdravé, ale také vám to umožní věnovat se svým myšlenkám.
  • Objevte lásku ke knihám. Četba není jen zajímavá a vzdělávací, ale kniha vám může také dělat společníka.
  • Vymalujte si v bytě, nebo si přestavte nábytek. Když si upravíte prostor, ve kterém žijete tak, aby pro vás byl příjemnější, budete se těšit na to, až budete sami doma.
 5. 5
  Dělejte dobrovolnickou práci. Dobrovolnictví je nejen skvělým způsobem, jak pomáhat ostatním lidem, ale kromě toho vám dodá pocit, že jste užiteční a lidé vás potřebují, místo toho, abyste potřebovali vy je. Pomáhejte v místní charitě pro bezdomovce, uklízejte v parku, nebo choďte do knihovny a učte lidi číst.
  • Až si najdete činnosti, která vám bude vyhovovat, měli byste se jí věnovat alespoň jednou nebo dvakrát týdně. Jde o další způsob, jak zajistit, že budete mít stále dost práce a nebudete záviset na ostatních lidech.
  • Dobrovolnická práce vám také umožní rozšířit váš okruh lidí. Můžete si najít jiného dobrovolníka, se kterým si padnete do oka a začnete se spolu kamarádit.
  Reklama


Tipy

 • Umožněte lidem, aby vás měli raději, protože se neuvidíte příliš často. Každý člověk ve vašem životě je pro vás důležitý a i vy byste měli být důležití pro ně. Čím více prostoru dáte tomu druhému, tím raději vás později uvidí. Uvědomte si, že vás lidé také nezahrnují přehnanou pozorností, takže se sami zbavíte pocitu, že vás někdo dusí, když mu ukážete, že očekáváte, aby vám dopřál dostatek volného času na udržování vztahů s ostatními lidmi.
 • Dávejte si pozor na své chování. Když budete na lidech příliš viset, budou se chovat frustrovaně a podrážděně. Nesnažte se s lidmi manipulovat, ale berte jejich chování jako zrcadlo pro své vlastní chování a najděte si nové způsoby, jak s nimi komunikovat a dopřejte jim dostatek volného času.
 • Pokud máte někoho, kdo na vás visí, navrhujte mu oddělené činnosti, které mu půjdou a budou ho bavit. Pomozte mu uvědomit si, že by se měl věnovat svým vlastním věcem, nebo že by si měl najít i zájmy, které vás nebaví. Pomozte mu tím, že zkombinujete oddělené činnosti s alespoň jednou sdílenou činností, abyste vyrovnali přístup k vašemu vztahu.
 • Pokud jste extrémně závislí na ostatních lidech, například bez nich nevycházíte z domu, nepečujete o sebe atd., zamyslete se nad tím, proč to tak je. Je možné, že trpíte agorafobií, nebo jinou duševní nemocí. Vyhledejte pomoc lékaře – duševní choroby jsou stejně skutečné a omezující, jako tělesné nemoci. Pokud potřebujete pomoci z fyzických důvodů, nejde o visení na ostatních! Rozšiřte svoji podpůrnou síť a v případě potřeby využijte služeb profesionálů, kteří vám pomohou s věcmi, které sami nedokážete.
Reklama

Varování

 • Dlouhodobá závislost na ostatních způsobí, že s vámi lidé ztratí trpělivost. Po nějaké době si i ten nejtrpělivější člověk uvědomí, že je vaše bezmoc v podstatě manipulací.
Reklama

O tomto wikiHow

Peggy Rios, PhD
Spoluautorem článku je :
Psychologická poradkyně (Florida)
Tento článek spoluautorem článku je Peggy Rios, PhD. Dr. Peggy Rios je psychologická poradkyně žijící na Floridě. Dr. Rios, která má více než 24 let zkušeností, pracuje s lidmi, kteří bojují s psychologickými příznaky, jako je úzkost a deprese. Specializuje se na lékařskou psychologii a spojuje programy behaviorálního zdraví založené na teorii zmocnění a léčbě traumatu. Dr. Rios používá integrované modely založené na důkazech k poskytování podpory a terapie lidem se zdravotními potížemi měnícími život. Je držitelkou titulu MS a Ph.D. v poradenské psychologii z University of Maryland. Dr. Rios je licencovaný psycholog ve státě Florida. Tento článek byl zobrazen 9 730 krát
Stránka byla zobrazena 9 730 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama