Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být milý se často lehce řekne, ale hůř udělá. Přežít celý den může být už tak dost těžké a usmívat se na cizí lidi a říkat všem „prosím“ a „děkuji“ může být už velice vyčerpávající. Proč byste to tedy měli dělat? Když budete milí, lidé vás budou mít raději a snadněji tak získáte to, co chcete. Lidé vám budou pomáhat pouze pokud budete milí. Čtěte dál a dozvíte se jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte milí v běžném životě

 1. 1
  Usmívejte se. Úsměvem dáváte lidem najevo, že jste příjemní. Podívejte se člověku do očí a usmějte se – nezáleží na tom, jak moc. Tím připravíte půdu pro setkání a povzbudíte toho druhého, aby se vás také usmál. Když to neudělá, jistě to je proto, že má špatný den. Nemusíte se zlobit, nikdy nebudete mít jistotu, že váš úsměv ostatní přijmou. Vždy je ale dobré se usmívat.
  • Usmívejte se na lidi na ulici, usmívejte se na prodavače v obchodech i na obsluhu v kavárně.
  • Usmívejte se i když se necítíte dobře. I když máte špatnou náladu, můžete být na ostatní milí. Proč byste na ně měli přenášet svoji špatnou náladu?
 2. 2
  Zdravte ostatní lidi. Když někoho potkáte, pozdravte ho nebo alespoň zamávejte. Lidé tak uvidí, že jste milí a budou se s vámi cítit dobře.
  • Když procházíte davem, někdy si nevšimnete někoho známého. Snažte se být alespoň slušní ke každému, kdo například sedí vedle vás, nebo na koho někde narazíte.
  • Říkejte svým kolegům „dobré ráno“ když přijdete do práce nebo do školy. Brzy si budou všichni říkat, že jste milý člověk.
 3. 3
  Ptejte se lidí jak se mají. Vždy si udělejte čas na to, abyste se zeptali lidí na to, jak se mají a co zrovna dělají. Pokud se s vámi o tom nechtějí bavit, nenuťte je k tomu.
 4. 4
  Buďte dobrým posluchačem. Vždy dobře naslouchejte, když s vámi někdo mluví. Není hezké ignorovat názory a myšlenky ostatních lidí. Dejte každému čas promluvit, sami byste přece nechtěli, aby vám někdo skákal do řeči.
  • Pokud se někdo chová neslušně nebo drze, nikdy si nedávejte ruku přes pusu, ani neprotáčejte oči. Pouze slušně počkejte, až domluví a dostanete se ke slovu vy.
  • Být milý ovšem neznamená nechat se sebou zametat. Pokud se s někým necítíte dobře, je v pořádku se vymluvit a odejít.
 5. 5
  Buďte vychovaní. Vždy říkejte „prosím“, „děkuji“ a „nemáte zač“. Mějte trpělivost, sledujte okolí a buďte ohleduplní. Chovejte se k lidem s úctou, i k těm, které zrovna nemusíte.
  • Když vám někdo stojí v cestě, vždy říkejte „s dovolením“ místo „uhni“. K lidem se nesmíte chovat povýšeně. Pokud někoho respektujete, jistě vás bude respektovat také.
  • Pokud cestujete veřejnou dopravou a nastoupí starší člověk nebo těhotná žena, nabídněte jim své sedadlo.
  • Pokud vidíte, že někdo potřebuje s něčím pomoci, nabídněte mu svoji pomoc.
 6. 6
  Chovejte se hezky ke zvířatům. Pokud chcete být skutečně milým člověkem, budete se muset chovat hezky i ke zvířatům. Netahejte psy a kočky za ocas a neberte zvířata jako roboty. Zaslouží si vaši úctu stejně jako ostatní živí tvorové.
  • Nikdy nebijte ani nijak nezraňujte žádné zvíře, ani své vlastní.
  • Nikdy neškádlete zvíře jen pro svoji zábavu. To platí i pro hmyz, ptáky, ryby a další zvířata.
  • Pokud doma najdete nějaké zvíře, najděte humánní způsob, jak se ho zbavit. Nezabíjejte nic, co se vám dostane do domu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte milí na lidí, které znáte

 1. 1
  Buďte pozitivní. Když vaši přátelé potřebují poradit, nebuďte kritičtí ani negativní. Snažte se na všem najít to dobré a na každé situaci hledejte něco pozitivního. Povzbuďte kamarády. Každá situace se dá brát ze dvou pohledů – pozitivního a negativního. Milí lidé se vždy snaží vidět na všem to nejlepší.
  • Chvalte své přátele za jejich úspěchy. Když například nějaký kamarád udělá zkoušku, jděte to oslavit.
  • Lichoťte svým kamarádům. Můžete nějaké své kamarádce například říct, že má hezký úsměv.
  • Někdy lidé potřebují vypustit negativní emoce. Můžete být vždy pozitivní aniž byste to přeháněli – vždy se ale snažte nedotknout se toho, s kým mluvíte.
 2. 2
  Buďte pokorní. Díváte se na některé lidi spatra? Není hezké myslet si, že jste lepší, než někdo jiný. Každý člověk je individualita a každý má své problémy a své silné stránky. Když na sebe budou lidi hodní, svět bude lepším místem. Všichni lidé jsou si rovni a když budete mluvit neustále o tom, jak jste skvělí, ostatní si vedle vás budou připadat nepatřičně.
  • Nevychloubejte se a dávejte si pozor na své ego. Pokud něčeho dosáhnete, jistě na sebe můžete být pyšní. Vždy ale poděkujte také lidem, kteří vám umožnili toho dosáhnout.
  • Nesuďte lidi, dokud je nepoznáte. Nikdy nikoho neodsuzujte na základě vzhledu nebo toho, jak mluví. První dojem nemusí být vždy ten správný.
 3. 3
  Buďte upřímní. Nemusíte být milí za každých okolností. Pokud chcete být milí jen proto, abyste díky tomu něco získali, je to podvodné a kruté. Buďte milí proto, abyste si na konci života mohli říct, že jste byli dobrým člověkem. Buďte milí proto, že se vám samotným chce.
 4. 4
  Nehrajte na dvě strany. Nikdy nikoho nepomlouvejte a nezrazujte své přátele. Být milý znamená také získat si důvěru ostatních lidí a když je budete pomlouvat, nebudou vás mít rádi. Nepomlouvejte ani lidi, které nemáte rádi. Kazili byste si tím karmu a na ostatní byste působili hloupě.
 5. 5
  Každý den dělejte pro ostatní hezké věci. Každodenní laskavosti, jako je podržení dveří, pomoc s nákupem nebo úsměv na někoho cizího vám pomohou – zdá se, že na nich moc nezáleží, ale nakonec si uvědomíte, že jste díky nim lepším člověkem.
 6. 6
  Nikoho nediskriminujte. Buďte milí na všechny. Možná jste milí na své kamarády a na učitele, ale když nebudete milí i na lidi, kteří nejsou oblíbení, nikdy nebudete milým člověkem.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Buďte milí na lidi, které milujete

 1. 1
  Nabízejte lidem pomoc. Když uvidíte, že vaše máma potřebuje pomoci s úklidem, udělejte to. Vždy se snažte pomáhat ostatním, i kdybyste museli něco obětovat. Vaše činy se vám jistě vyplatí, nebuďte tedy sobečtí.
  • Nečekejte na to, až vás někdo požádá o pomoc. Nabídněte se sami.
  • Hledejte kreativní způsoby, jak pomáhat lidem. Pomozte sourozenci s úklidem, poslechnete si partnerovy nápady, udělejte snídani pro celou rodinu, zajděte na procházku se psem atd.
 2. 2
  Naučte se dělit. Může to znamenat rozdělit se o dezert, ale také podělit se o své znalosti, o svůj čas nebo prostor. Být štědrý je pro milé lidi běžné. Snažte se nebrat více, než dáváte a kdykoli budete moci, pomáhejte.
 3. 3
  Buďte spolehliví. Součástí toho být milý k rodině a ostatním lidem je také být jim k dispozici, když to potřebují. Odpovídejte na emaily, berte telefony, nerušte plány a snažte se aktivně naslouchat, když vás o to někdo požádá.
  • Když vám někdo nechá vzkaz, zavolejte mu co nejdříve. Není slušné nechat lidi čekat.
  • Když slíbíte, že něco uděláte, udělejte to. Když řeknete, že někam přijdete, ukažte se tam. Když budete rušit plány a neplnit sliby, lidé ve vás nebudou mít důvěru.
 4. 4
  Překonejte sami sebe. Někdy není lehké být milý. V některých situacích budete muset otestovat svoji vlastní schopnost být milý. I když se někdy lidé, které máte rádi, chovají špatně, egoisticky, sobecky nebo zle, nemusíte se chovat také tak. Snažte se udržet si zdravý pohled na svět a nebuďte krutí jen proto, že procházíte těžkým obdobím.
  • Pokud se vás sourozenec snaží vyprovokovat k hádce, nenechejte se. Snažte se být vždy moudřejší.
  • Když se zlobíte a máte pocit, že budete jednat nehezky, zastavte se a vybijte si svůj vztek jinak. Jděte si zaběhat, mlaťte do polštáře nebo se uklidněte i nějaké videohry. Musíte se naučit své chování ovládat.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se každý den udělat něco hezkého. Je jedno, jestli anonymně nebo ne. Zlepší vám to náladu a prozáří celý den. Je mnohem snazší být milý, když jste šťastní.
 • Pokud máte problém být milí na někoho, koho nemáte rádi, představte si tohoto člověka v pláči a zlomeného. Pokud máte pocit „tohle si zaslouží“, zamyslete se nad sebou. Pokud máte pocit, že byste ho chtěli utěšit, vaše zášť se pravděpodobně mění na starostlivost.
 • Nesmějte se chybám ostatních lidí a také na ně nepoukazujte. Je v pořádku vtipkovat, ale používejte zdravý rozum a zamyslete se. Některé věci mohou lidi skutečně urazit.
Reklama

Varování

 • Buďte milí, ale nebuďte úplně hodní. Je dobré kompromisovat. Také očekávejte, že na vás ostatní lidé budou milí. Nebojte se postavit se za správnou věc a hájit ostatní lidi. Pokud máte pocit, že někomu věnujete čas ale on se k vám nechová slušně, jednoduše odejděte.
 • Možná jste někdy slyšeli, že nezáleží na tom, jak člověk vypadá, ale jaký je uvnitř. Je to částečně pravda, ale většinou máte pouze jednu šanci člověka potkat. Pokud se poprvé zachováte barbarsky, bude si vás takto pamatovat navždy. Pokud uděláte dobrý první dojem, uvidí vás jako milého a upřímného člověka.
 • Opatrně s úsměvy na lidi, se kterými jste měli nějaké problémy. Mohli byste je urazit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 195 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 850 krát
Kategorie: Vztahy

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 15 850 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama