Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Konfucius řekl, že existují tři způsoby, jak se naučit moudrosti: „Za prvé pomocí přemýšlení, což je nejvznešenější, za druhé pomocí imitace, což je nejjednodušší a za třetí pomocí zkušeností, což je nejhořčejší.“ Získání moudrosti je jednou z nejcennějších věcí ve všech kulturách. Jde o poznávání života, pečlivou analýzu situace a promyšlené jednání.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Získávejte zkušenosti

 1. 1
  Ke všemu přistupujte s myslí začátečníka. Pamatujete si, jak jste byli poprvé v muzeu a viděli kosti dinosaurů? Nebo jak jste poprvé jedli opravdu dobrou broskev? Váš svět se v tu chvíli rozšířil a vy jste se stali o něco moudřejšími. Buddhistický koncept „mysli začátečníka“ znamená přístup člověka, který něco prožívá poprvé a užívá si to, že zjišťuje, jaké to je. Jde o stav mysli, který vám umožní stát se moudrými. [1]
  • Místo abyste všechny situace hodnotili dopředu, se naučte mít otevřenou mysl a říkejte si: „Nevím, co mohu očekávat,“ díky čemuž se budete moci stále učit a získávat moudrost. Když nebudete mít o všem přesnou představu, budete každý den moudřejší o nové myšlenky a věci a nebudete se k nikomu chovat povýšeně ani poníženě. [2]
 2. 2
  Ptejte se na otázky. Učení nekončí maturitou, promocí, nebo tím, že se stanete rodičem a začnete učit své děti. I když jste učitelem, nebo expertem ve svém oboru, stále byste se neměli přestat učit. Moudrý člověk pochybuje o svých motivacích, stále zpochybňuje obecné znalosti a učí se ptát se na otázky ve chvílích nevědomosti, protože ví, že se musí stále učit nové věci.
  • Anais Nin krásně shrnula potřebu neustálého učení: „Život je nekončící proces, kombinace stavů, kterými si musíme projít. Lidé dělají tu chybu, že si chtějí vybrat jeden stav a zůstat v něm. Je to vlastně trochu jako smrt.“
 3. 3
  Zpomalte. Alespoň jeden den zůstaňte v klidu, odpočiňte si a vystupte z kolotoče dnešního světa. Když jsme stále zaneprázdnění a stále se něčeho obáváme, nedělá nás to moudřejšími. Zastavte se a stůjte. Myslete na to, co vám tento klidný pohled na svět přináší.
  • Zaplňte svůj čas přemýšlením. Volný čas věnujte přemýšlení a ne rozptylování. Pokud ve volném čase sledujete televizi nebo hrajete videohry, zkuste si místo toho číst, nebo sledujte dokument o přírodě. Nejlepší ale bude jít ven a procházet se po lese.

 4. 4
  Nejprve myslete a potom mluvte. Není vždy důležité vyjádřit svůj názor, nebo něco říct jen proto, že můžete. Moudří lidé nemají pocit, že musí své znalosti stále sdílet s ostatními. Pokud je váš názor důležitý, řekněte ho. Jedno staré přísloví říká: „Ten nejlepší samuraj nechává svůj meč zrezivět v pochvě.“
  • Nechceme tím říci, že byste se měli stranit společnosti, nebo nikdy nemluvit s lidmi. Spíše byste lidem měli naslouchat. Nečekejte na to, až budete na řadě a budete moci mluvit, protože si myslíte, že jste moudřejší, než všichni okolo. To není moudrost, ale egoismus.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Imitujte moudrost

 1. 1
  Učte se od svých mentorů. Najděte si lidi, které respektujete a snažte se naučit se od nich moudrosti. Vyberte si zajímavé a důležité lidi a ptejte se jich na různé otázky. Pečlivě jim naslouchejte a snažte se poučit se z jejich zkušeností. [3] Když si nebudete vědět rady, požádejte svého mentora o radu a pomoc – nemusíte nutně souhlasit s tím, co vám řekne, ale jistě vám to poskytne podnět k zamyšlení.
  • Mentoři nemusejí být nutně úspěšní lidé, ani lidé, kteří jsou vám vzorem. Ten nejmoudřejší člověk, kterého znáte, může být barman, ne profesor matematiky. Naučte se vnímat moudrost u každého.
 2. 2
  Čtěte. Čtěte si práce filozofů a sociologů. Čtěte komiksy, čtěte si populární romány, čtěte papírové knihy i elektronické knihy. Pořiďte si kartičku do knihovny. Čtěte si poezii, staré eposy i všechno ostatní. Čtěte tak, jako kdyby na tom závisel celý váš život a povídejte si s ostatními o tom, co jste si přečetli.
  • Čtěte si hlavně o tom, co vás opravdu zajímá, ať už jde o vaši profesi, nebo vaše koníčky. Čtěte si o zkušenostech ostatních lidí a zjišťujte si, jak se ostatní vypořádali se situacemi, kterým budete pravděpodobně muset čelit.
 3. 3
  Sdílejte své postřehy se svými mentory. Byla by chyba si myslet, že moudrost je nade všechno. Moudří lidé mají také emoce a nejsou zavření ve své vlastní bublině vysoko nad námi.
  • Když cítíme frustrovaně nebo zklamaně, je přirozené, že to chceme probrat s někým, kdo nám porozumí. Obklopte se ochotnými moudrými lidmi, kteří vás rádi vyslechnou. Buďte k ni otevření a oni budou otevření k vám.
 4. 4
  Buďte pokorní. Je moudré si dělat reklamu? Svět byznysu a marketingu nás přesvědčuje, že reklama je nezbytně důležitá, protože lidé jsou dnes v podstatě komodity, které se musí vhodně prodat. Existuje ale velký rozdíl mezi uznáním svých silných stránek a přeháněním a vychloubáním se pouze abychom se vyrovnali konkurenci.
  • Být pokorný neznamená vzdát se své hodnoty – znamená to být realistický a zdůrazňovat na sobě jen to dobré. Když se budete chovat skromně, lidé uvidí, že se na vaše dobré vlastnosti mohou spolehnout.
  • Být pokorný je moudré, protože vám to umožní ukázat světu vaše pravé já. Pokornost také zajistí, že budete respektovat schopnosti ostatních lidí a nebudete se jich být. Moudrost přijetí svých vlastních omezení a spojení se s ostatními lidmi je nekonečná.
 5. 5
  Buďte ostatním k dispozici. Moudří lidé nežijí v jeskyních a nepěstují si tam své čarodějnické plnovousy. Nabízejte svoji moudrost ostatním a pomáhejte jim. Jako mentor a učitel můžete pomáhat lidem naučit se kritickému myšlení, vyjadřovat pocity, nikdy se nepřestávat učit a důvěřovat sami sobě.
  • Odolejte pokušení využívat učení jako bariéru proti ostatním lidem. Znalosti se mají sdílet, ne hromadit. Moudrost poroste pouze když bude vystavena myšlenkám ostatních lidí.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Přemýšlení

 1. 1
  Naučte se vnímat své chyby. Ta nejtěžší cesta často zahrnuje cestu do našeho vlastního nitra. Zkuste zjistit, jaké myšlenky, názory a předsudky v sobě chováte. Pokud nechcete poznat sami sebe a naučit se milovat své silné i slabé stránky, nebudete schopni dosáhnout moudrosti. Když budete sami sebe dobře znát, budete mít prostor pro růst a pro odpuštění.
  • Dávejte si pozor na „tajemství“ ohledně vylepšování sama sebe. Jediným tajemstvím je to, že práce na sobě vyžaduje tvrdou práci a konzistenci. Můžete si s tím pohrávat jak chcete, ale nezměníte fakt, že budete muset sami pracovat na svém nitru a přemýšlet o světě okolo vás.
 2. 2
  Akceptujte fakt, že nemůžete vědět všechno. Ti nejmoudřejší lidé si uvědomují, že vlastně ví málo, přestože se učili desítky let. Čím více budete přemýšlet o lidech, věcech, událostech a myšlenkách, tím více si budete uvědomovat, že se stále musíte učit a že to co víte, je jen špička ledovce vědomostí. Když si uvědomíte svá omezení, najdete cestu k moudrosti.
  • Nepleťte si moudrost s odborností. Odbornost znamená vyšší úroveň znalostí v určitém oboru, zatímco moudrost je obecnější termín pro znalosti o životě. Znamená žít klidně, umět se rozhodovat a sázet na své znalosti.
 3. 3
  Buďte zodpovědní sami za sebe. Když budete zodpovědní sami za sebe a za svá rozhodnutí, budete vědět, kdo jste. Pokud jste strávili léta tím, že jste dělali něco, co vám radili ostatní, nebyli jste zodpovědní sami za sebe. Najděte si jinou práci, kde lidé ocení vaše talenty a budete se moci rozhodovat sami za sebe. Přestěhujte se někam, kde se budete cítit dobře. Najděte si způsob, jak si vydělávat, aniž byste museli kompromisovat omezovat své potřeby. Zodpovědnost včetně učení přijímat důsledky svých rozhodnutí, je cestou k moudrosti.
 4. 4
  Přestaňte si komplikovat život. Pro mnoho lidí je smysl života „tvořen“ tím, že jsou příliš zaneprázdnění a komplikují si vše od práce až po vztahy. Komplikovanost někdy lidem dodává pocit důležitosti, ale rozhodně nejde o moudrost. Jde o formu rozptýlení a vyhýbání se věcem, na kterých opravdu záleží, jako je například skutečný smysl života. Komplikace nedávají prostor přemýšlení a způsobují, že jste citliví vůči mysticismu odbornosti a děláte si věci složitější, než mohou být. Snažte se přistupovat ke všemu jednoduše a vaše moudrost poroste.
  Reklama

Tipy

 • O některých rozhodnutích budete pochybovat, protože rozhodnutí jsou stejně správná jako vaše přemýšlení – někdy si budete tedy myslet, že jste se nerozhodli správně. Bez rozhodování ale nezískáte to, co chcete. Žádný článek vám neporadí, jak vyrovnat své potřeby, to je jen na vás.
 • Pokud se rozhodujete vždy logicky, zamyslete se nad tímto: když budete o svých rozhodnutích příliš pochybovat, nebude pro vás snadné se rozhodovat.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 658 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 6 658 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama