Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho z nás se snaží dosáhnout opravdové mužnosti, ale jen málokomu se to skutečně podaří. Mužnost není nějaká samostatná vlastnost, kterou byste se mohli naučit. Jedná se spíš o soubor osobnostních vlastností, získávaných v průběhu života. Broušením těchto vlastností využijete svůj fyzický, mentální i emocionální potenciál naplno. Ale pozor-být mužným není nic jednoduchého a ani by být nemělo-opravdový muž totiž vyhledává výzvy.

Část 1
Část 1 ze 3:

Stát se mužným

 1. 1
  Budujte fyzičku. Mužnost neznamená vypadat jako Barbar Conan, ale o své tělo se starat musíte. Síla a atletický vzhled jsou obdivovány jak muži, tak ženami. Pokud tedy nejste v nejlepší formě, najděte si ve svém rozvrhu čas na každodenní cvičení. Budete se dobře cítit a lépe vypadat. Také tím úspěšně překonáte depresi, čímž zdoláte další krok pro snažší získávání mužných vlastností.[1] Některé z doporučovaných postupů ke zlepšení fyzičky jsou:
  • Zvedejte váhy. Silovými cviky shodíte přebytečná kila a vybudujete svalovou hmotu. Dbejte na správnou techniku a postupujte zpočátku pomalu. Nesprávnou technikou nebo zbytečně rychlým postupem byste si mohli přivodit zranění.
   • Pokud si nejste jisti, zda trénink sami zvládnete, najměte si osobního trenéra. Pomůže vám s konkrétními cviky, vhodnými pro vaši postavu a předpoklady.
  • Mužný muž dbá na to, jak působí na okolí-kráčí vzpřímeně a sebevědomě. Vzpřímeným postojem o sobě říkáte, že jste sebevědomí a dokonce tím skutečné sebevědomí můžete nabýt. Naopak pokleslou, pokrčenou postavou vysíláte jasný signál, že jste submisivní a ztrápení.
  • Máte-li větší množství tělesného tuku, zvažte úpravu stravovacích návyků. To není nic zženštilého, úprava stravy je zodpovědná forma shazování přebytečných kil a snižování rizika srdeční příhody a dalších zdravotních problémů.[2]
 2. 2
  Přijměte zodpovědnost. Opravdový muž před výzvou neutíká ani se nesnaší vyhnout povinnostem. Naopak, je hrdý na svou zodpovědnost a spolehlivost. Pokud vám budou ostatní lidé věřit, rychle si vybudujete i důvěru v sebe sama a zvýšíte tak i své sebevědomí. Zodpovědnost přichází v různých formách podle toho, jaké role v životě zastáváte. Následující příklady ukazují možné životní situace, ve kterých musíte být zodpovědní:
  • Jste-li manželem nebo otcem, převezměte vedení rodiny. Buďte aktivní ve výchově dětí, držte vyvážený rodinný rozpočet apod.
  • Jste-li partnery, buďte vyspělí a spolehliví. Plánujte schůzky, aniž by se vás přítelkyně musela ptát. Buďte své partnerce emocionálně otevření, když to potřebuje.
  • Máte-li kariéru, oddejte se jí. Chopte se náročných projektů i přesto, že to bude znamenat zůstat někdy v práci déle. Buďte tím, komu může váš šéf důvěřovat. Získáte tak respekt a jistotu zaměstnání.
  • Snažte se napodobit vaše mužské vzory, ať už v pracovním nebo osobním životě.
 3. 3
  Buďte sexuálně přitažlivý. Teď něco ze zábavnějšího soudku. Mužní muži jsou sexuálně sebevědomí-vědí, že jsou nejatraktivnější v místnosti a nesnaží se ze sebe udělat idioty přehnanou snahou. Místo toho klidně a sebevědomě nechávají přejít běžnou konverzaci do flirtu. Jsou přímí ve vyjadřování svých myšlenek, ale nesmí být hrubí a arogantní. Rádi se baví, ale zároveň si uvědomují, že jejich protějšek je lidská bytost se svými vlastními potřebami.
  • Jste-li single, zvyšujte své sexuální sebevědomí. Snažte se být dominantní v komunikaci se ženami i v ložnici. Snažte se udržet své emoce na uzdě, dokud si s danou ženou nevytvoříte určitý vztah.
  • Jestliže nejste zkušení, jednodušše zkušenosti začněte sbírat. Mluvte beze strachu s ženami, které se vám líbí. Buď se trefíte a s protějškem si sednete, a když ne, tak se nic neděje, jste o další zkušenost bohatší.
  • Snažte se tento přístup aplikovat na veškeré vztahy, ve kterých se ocitáte. Snažte se udržet své sebevědomí i před přítelkyní nebo manželkou-zkuste ji třeba překvapit tím, že jí budete svádět, jako byste ji právě viděli poprvé.
 4. 4
  Zlepšete své emocionální zdraví. Běžnou chybou je domněnka, že mužní muži neprožívají jiné emoce kromě zlosti. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Mužnost znamená i radost, smutek, lítost, spokojenost a všechno mezi tím. Pravdou ovšem je, že opravdový muž neztrácí nad svými emocemi kontrolu. Nikdy nedovolí svému vzteku, aby se projevil nějakým hloupým chováním. Nikdy neupadne do takového smutku, aby zapomněl na své povinnosti. Dělá, co může, aby udržel emoce na uzdě a byl tak připravený řídit svůj život.
  • Čestně zhodnoťte svůj emocionální stav-prožíváte některé emoce nelogicky? Postavte se svým slabostem čelem. Bavte se s přáteli nebo terapeutem a snažte se na svůj stav podívat z jiné perspektivy.
  • Muži i ženy prožívají depresivní stavy, ale muži jsou v takovém případě mnohem náchylnější k páchání sebevraždy.[3] Deprese také vede k zanedbávání rodiny a kariéry. Pokud jste v depresi, vyhledejte lékařskou pomoc. Předstírat, že se nic neděje není příliš mužné.
 5. 5
  Posilujte svůj intelekt. Být sexy silné zvíře opravdu nestačí. Měli byste být také chytří. Ne nezbytně nutně akademici a knihomolové, ale otevření celoživotnímu učení se. Muž by měl mít názor téměř na všechno. To ale není možné, pokud bude uzavřený novým informacím. Ať už je vaše vzdělání jakékoli, snažte se být v rámci možností co nejbystřejší. Pomůže, pokud často řešíte obchodní záležitosti, domácí spory, snažíte se vymýšlet lepší řešení a celkově žijete naplno.
  • Najděte si hobby! Nikdy není pozdě na to, naučit se hrát na hudební nástroj nebo si osvojit cizí jazyk.
  • Připojte se k debatnímu kroužku. Umění argumentace se hodí ve všech aspektech života.
  • Přihlašte se do vzdělávacích kurzů. Třeba objevíte svou novou vášeň.
  • Pokud se někdy přesvědčíte o tom, že jste neměli pravdu, přijměte to a nechte to plavat. Umíněná tvrdohlavost vám nic nedá.
 6. 6
  Vytvořte si naplňující mezilidské vztahy. Správný muž by měl být dostatečně sebevědomý, ale rozhodně ne samotář. Udržováním aktivního společenského života si budujete dobré vztahy, které se můžou hodit ve vaší kariéře, ale také tak můžete potkat nezadané ženy. A navíc se u toho pobavíte. Běžte ven a poznávejte lidi!
  • Snažte se o vedoucí místa v různých organizacích. Potkáte nové lidi a vybudujete si respekt.
  • Připojte se ke sportovnímu týmu. Zlepšíte svůj společenský život i zdraví v jednom.
  • Své nejniternější, nejintimnější emoce si schovejte pro vážnější vztah, ale buďte přitom člověkem, o kterého se může opřít někdo emotivnější.
 7. 7
  Buďte výrazní. Správný muž sice může následovat své mužské vzory, ale rozhodně by se jimi neměl přímo stát. Buďte unikátní, nepodléhejte bláznivým trendům. Vytvořte si svůj vlastní styl, nesmíte být zaměnitelní. Způsob jakým mluvíte, jak se oblékáte, prostě jak celkově působíte nechává v lidech dlouhodobý dojem. Proto se snažte, aby ten dojem byl co nejlepší.
  • Nikdy nevyjadřujte s někým souhlas jen pro to, abyste zapadli. Opravdový muž má svůj vlastní názor, za kterým si stojí a klidně ho před ostatními brání.
  • Dělejte věci, které chcete dělat, aniž byste řešili, co si o tom budou myslet ostatní. Líbí se vám pletení? Pak udělejte vše pro to, abyste pletli ty nejlepší svetry na světě.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Udržování mužnosti

 1. 1
  Zůstaňte fyzicky fit. Neusněte na vavřínech-pokračujte v každodenním tréninku a udržujte se ve formě. Silné tělo má více energie pro všechny mužné činnosti.
  • Užívejte si své nové síly a fyzičky, ale nenechte si to příliš stoupnout do hlavy. Nepředvádějte se, pokud to není součást dobrého vtipu, mohli byste působit, jako že žebráte o trochu pozornosti.
  • Dbejte na to, co jíte. Počítejte kalorie a vyhněte se nezdravému jídlu.
 2. 2
  Podporujte svou zvědavost. Zatvrzelá zabedněnost byla často mylně připisována mužnosti. Naopak, být mužem znamená vyhledávat nové zkušenosti. Nemůžete se rozvíjet, když nejste ochotni vystoupit ze svého pohodlí. Vždy tedy zkoušejte nové věci, otevřou se před vámi úplně nové horizonty. Naučíte se, co máte rádi a co ne. Také můžete objevit své skryté dovednosti a stanete se pro ženy atraktivnějším.
  • Otevřete se přátelství s novým typem lidí. Mluvte s každým-utvářejte si své názory i tím, že vyslechnete jiné lidi, než s kterými se obyčejně setkáváte.
  • Zhostěte se nových povinností doma i v práci. Pokud například zjistíte, že nejste moc dobří v placení účtů, zkuste se naučit celý proces zefektivnit.
 3. 3
  Stavte před sebe výzvy. Být mužným opravdu není nic snadného. Je to značka kvality získaná za tvrdou práci a boj. Asi nejmužnější muž, který kdy žil, Teddy Roosevelt, musel roky tvrdě dřít než překonal své chabé zdraví a stal se skutečně mužným.[4] Ideálům mužnosti se přiblížíte jen překonáváním překážek. Čelte všem těžkostem světa se zdviženou hlavou.
  • Největší životní výzvy mohou přijít kdykoli a z kterékoli oblasti vašeho běžného života, často při snaze o skloubení pracovního a osobního života. Pak se takovou výzvou může stát i něco tak prostého jako třeba jít brzy spát, abyste ráno mohli vstát dřív a odvézt dítě do školy. To, že takové výzvy nejsou nikterak atraktivní, neznamená, že by nebyly náročné!
  • Hledejte nové výzvy. Pokud vás už práce ani osobní život nemotivuje, zkuste to sami-přihlašte se na maraton.
 4. 4
  Užívejte si konkurence. Nejste jediný chlap na světě-třeba se najdete v soupeření s někým stejně sebevědomým a silným jako jste vy. Dejte tomu všechno. Skutečné soupeření je skvělou příležitostí, jak otestovat, jak moc se vám podařilo mužné vlastnosti rozvinout. I když prohrajete, poučíte se a budete lépe připravený pro příští dávku soupeření s nějakým alfa samcem.
  • Pokud ale vyhrajete, buďte skromný a kultivovaný. Potřeste soupeři rukou, podívejte se mu do očí, ale nikdy se na jeho prohře nepaste. Zaměřte se na své kvality, které vám pomohli zvítězit, ale i na vlastnosti, které vám celý proces ztěžovaly.
  • Prohrávejte jako muž. Nikdy se nevzdávejte před koncem, ani pokud jsou vaše šance malé. Nekňučte a nesnažte se omlouvat. Místo toho se snažte přijít na to, proč jste prohráli a poučte se z toho.
 5. 5
  Snažte se být co nejvíc chlap v každém aspektu svého života. Žádný muž není dokonalý-dokonce i ten nejmužnější bude dělat chyby a prožívat běžné těžkosti života. Nepřízeň osudu není důvodem pro ukončení vaší snahy být lepší. Prahněte po sebevědomí a síle mužského ideálu a to i přesto, že se vám tyto vlastnosti zatím vyhýbají. Pamatujte, nikdo se mužným nerodí. Mužnost musíte získat tvrdou prací a sebeobětováním se. Když na vás přijdou pochybnosti, vzpomeňte si, že i ti nejmužnější měli občas slabší chvíle. Tady je několik příkladů:
  • John Wayne, ztělesnění americké představy o mužnosti, prošel třemi těžkými manželstvími a cigaretovou závislostí, která mu způsobila rakovinu. Přesto si svou mužnost udržel až do konce života.[5]
  • Dávno předtím, než se Sylvester Stallone stal Rockym, se protloukal životem jako zoufalý herec. Na tři týdny se stal dokonce bezdomovcem. Přebýval na autobusové zastávce v New Yorku, dokud nedostal svou první hlavní roli-v pornofilmu.[6] A opravdu slavným se stal až o mnoho let později.
  • Než se stal Mr. T. slavným, měl velmi drsný život. Vyrostl v nejtvrdší čtvrti Chicaga, vyhodili ho ze školy, pracoval jako vyhazovač a bodyguard dlouho předtím, než dostal svou první roli.[7]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Žít jako muž

 1. 1
  Jednejte se ženami s respektem. Ať už s nimi randíte nebo ne, měli byste se vždy chovat jako gentleman. To neznamená vracet se do rytířských dob, ale spíše se ženami jednat s respektem a ochotou. Naslouchejte jim a respektujte jejich názory, i když s nimi třeba nesouhlasíte. Nejdůležitější je jednat s nimi jako se sobě rovnými.
  • Není potřeba chovat se k ženám jako v rukavičkách. I ženy mají někdy rády drsnější humor, stejně jako muži. Vtipkujete-li se ženami (dokonce i trochu oplzle), neznamená to, že jim neprojevujete dostatečný respekt. Spíš to dokazuje, že je berete jako sobě rovné osobnosti. Nejdřív je však třeba každou ženu poznat a odhalit její případnout náklonnost k určitému druhu humoru.
  • Na druhou stranu se vyhněte přehnaným vulgaritám a to i ve vtipu. Váš záměr může často zůstat nepochopený. Opravdový muž by neměl zraňovat city ostatních lidí.
  • Nikdy a za žádných okolností nebuďte vůči ženě násilní. To je asi ta nejméně mužná věc, kterou byste mohli udělat.
 2. 2
  Respektujte ostatní muže. Je snadné uznávat své přátele, ale už znatelně těžší nějakého patolízala u vás v práci. Muž musí zvládnout oboje. Správný chlap nikdy neponižuje a nešikanuje druhé. Také se neúčastní pomlouvání. Měli byste se vyhnout všemu, za co byste sami vynadali svému synovi.
  • Otravní muži si často ani neuvědomují, že jsou otravní. Pokud máte v práci kolegu se zapáchajícím dechem, vezměte ho stranou a doporučte mu tiše nějaké řešení, místo abyste to vykřikovali někde na obědě přede všemi. Není důvod někomu způsobit trápení kvůli věci, kterou si sám ani neuvědomuje.
  • Život vás někdy donutí soupeřit s jinými muži. Bojujte co nejtvrději, ale nezapomeňte, že váš soupeř není nějaký ďábel jen kvůli tomu, že je s vámi ve sporu. Zaslouží si váš respekt a to v jakékoli situaci.
 3. 3
  Buďte ambiciózní, ale ne chamtiví. V kariéře usilujte o naprostou preciznost a užívejte si odměn, které za svou tvrdou práci získáte, ale nikdy kvůli tomu nesnižujte integritu své rodiny. Radost z materiálních statků je nic oproti radosti, kterou vám poskytne fungující, šťastná rodina. Chovejte se eticky, soutěžte, ale nebuďte sketa. Opravdový muž nikdy nikoho nehodí přes palubu kvůli vlastnímu prospěchu.
  • Uznání v práci je už samo o sobě odměnou. Kolegové i nadřízení si vaší tvrdé práce všimnou a vysloužíte si respekt a jistotu svého zaměstnání.
  • Hledejte nové pracovní příležitosti a výzvy, ale neomezujte kvůli tomu čas, který věnujete rodině. Pokud by nová pracovní povinnost vyžadovala takové přesčasy, že byste doma ani nezastihli před spaním své děti, odmítněte ji.
 4. 4
  Buďte rodinným typem. Rodina by pro vás měla být na prvním místě. Před kariérou i před vámi samotnými. S dětmi se zodpovědnost markantně zvyšuje. Musíte s rodinou trávit dostatek času za každých okolností. Oplatí vám to svou láskou. Navštěvujte společně vaše rodiče. Občas vezměte rodinu na výlet. Účastněte se jejich školních představení i sportovních událostí. Čas strávený s rodinou si budete ve vyšším věku vybavovat s největší něhou.
  • Průzkum mezi 1000 britskými respondenty ukázal, že rodiče staví čas strávený s rodinou neporovnatelně výš než materiální majetek.[8] Pokud přijde čas na volbu, zda strávit víkend v práci a odložit stranou peníze na auto nebo ho strávit s rodinou, zvolte podle toho, co vám udělá větší radost.
  Reklama

Tipy

 • Mluvte o svých pocitech se sebou samým a se svým blízkým přítelem.
 • Nenechte se nikým pošpinit. Přečtěte si knihy "The Manipulated Man" a "The Myth of Manpower".
 • Buďte morální, věrní, čestní, skromní, štědří, silní, podporující, nápomocní a pečující.
 • Fyzické i psychické obtěžování žen a dětí je zbabělé. Mužný muž ví, jak rozlišit sílu a násilí a zná své limity. Pokud vám bylo řečeno, že své limity neznáte, pracujte na tom. Tato rovina je základ v rozdělení mužů na respektu a zavrženíhodné.
 • Stůjte za těmi, které milujete.
 • Je dobré následovat skautské ctnosti: důvěryhodnost, věrnost, nápomocnost, přátelskost, zdvořilost, laskavost, oddanost, veselost, šetrnost, statečnost, čistotnost a uctivost. Vždy připraven. Pomoct ostatním. Udržet se fyzicky silný s jasnou myslí a pevnou morálkou.
 • Soupeřte s mužskými vzory.
 • Silný muž stojí sám za sebou, ale silnější stojí i za ostatními.
 • Respektujte se a kroťte své ego. Snažte se vidět, kým skutečně jste. Nesnažte se ovládnout věci, které ovládnout nemůžete. Snažte se kontrolovat sami sebe jako jedinou konstantu světa.
 • Nedělejte nesmyslnosti a nechovejte se dětinsky. Musíte umět rozlišovat, co je dobré a co špatné.
Reklama

Varování

 • Buďte muž, ale ne neandrtálec. Neustále si připomínejte, že správný muž musí být sofistikovaný a má přemýšlet o ostatních.
 • Neberte steroidy.
 • Některé kultury můžou považovat za mužné něco, co jiné kultury budou považovat za nepřípustné nebo dokonce ilegální. Vždy se sami sebe nejdřív ptejte, zda je pro vás daná činnost akceptovatelná. Je v pořádku být méně mužný, pokud to z vás udělá lepší lidskou bytost.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 90 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 907 krát
Stránka byla zobrazena 9 907 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama