Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý si čas od času představuje, jaké by to bylo být někým úplně jiným. Obzvlášť pak tehdy, nejsme-li spokojeni s tím, kým právě jsme, nebo když jsme celkově nespokojeni se svým životem. Jsme zvyklí nasazovat různé obličeje a chovat se určitým způsobem v různých situacích . V práci, na fotbalovém zápase, v baru s přáteli nebo ve volném čase s rodinou.[1] Abychom dočasně nakoukli do jiného života a odpočali si od vlastního, koukáme na filmy nebo televizi, hrajeme hry a čteme knížky. Pro většinu lidí tenhle občasný únik z vlastní existence stačí. Ale co když se opravdu chcete změnit a stát se někým jiným? Tady je návod, jak to udělat.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zjistěte si, kým chcete být

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, proč chcete být někým jiným. Zeptejte se sami sebe, jaké důvody za touhou po změně stojí. Tím odhalíte jádro vašeho problému. Jakmile budete vědět, odkud pramení touha být někým jiným, můžete začít řešit skutečnou příčinu.
  • Nezakládejte svou touhu stát se někým jiným na několika izolovaných událostech. Výzvy a nevyžádané okolnosti se čas od času stávají každému. Všichni děláme chyby a snažíme se z nich poučit.
  • Pokud se ve vašem životě nebo vztazích opakují stále stejné vzorce, dává vám to vědět, jakou oblast byste měli změnit. Využijte tu informaci ve váš prospěch. Zamyslete se nad tím, kdy a proč se vaše vztahy pokazily a za co vás ostatní kritizovali.
 2. 2
  Zeptejte se sami sebe, co chcete změnit.[2] Zamysleli jste se nad tím, co se okolo vás děje a proč byste chtěli být někým jiným - teď se musíte také soustředit na osobní pocity. Pokud vám určité věci dělají starosti, zjistěte proč a jak to můžete zlepšit.
  • Pokud nejste spokojeni sami se sebou, zjistěte proč. Máte nadváhu? Máte sklony k nervozitě? Jste nepořádní?
  • Jestliže jste zkrátka jenom znudění tím, jak věci jsou a chcete změnu, zjistěte, s čím přesně jste nespokojeni. Je to váš vztah? Vaše práce? Vaše auto nebo váš dům? Soustřeďte se na oblast, kterou chcete změnit.
 3. 3
  Promyslete si způsoby nápravy. Sami nejlépe víte, co potřebuje změnu, abyste mohli být tím, kým být chcete. Teď si jen potřebujete promyslet způsoby, jak svou situaci napravíte nebo aspoň zlepšíte.
  • Pokud potřebujete zhubnout, abyste se cítili zdraví a šťastní, soustřeďte se na to. Začněte chodit do posilovny, snižte příjem sacharidů a tuků a najděte si skupinu kamarádů, která vás bude podporovat.
  • Jestliže trpíte úzkostí, vyhledejte profesionální psychologickou pomoc a využijte nabídky na trénování asertivity.
  • Jestliže už vás nebaví, jak vám lidé říkají, že jste nudní, začněte dělat něco vzrušujícího, jako je horolezectví, skákání padákem, plachtění nebo třeba pilotní kurz.
  • Nejste spokojení se svým partnerem? Dělejte spolu něco nového, najděte si způsoby, jak si být bližší a jeden druhého si vážit, navštivte manželskou poradnu, nebo se rozejděte.
  • Pokud máte plné zuby své práce, najděte si jinou nebo se vraťte do školy, abyste se naučili něco nového, abyste získali vysněné zaměstnání, dům a auto, po kterém toužíte. Odstěhujte se jinam, pokud vám vadí, že ve vašem bydlišti pořád prší a v zimě je hodně sněhu.
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, koho byste chtěli napodobit.[3] Nejspíš poměrně přesně víte, čím byste být nechtěli. Teď je na čase si promyslet, jaký život byste chtěli vést, a jakým člověkem být chcete. Napodobte chování, přesvědčení a hodnoty, toho, koho obdivujete, abyste se naučili být úspěšní ve všech aspektech života.
  • Pravděpodobně někoho obdivujete - postavu z filmu nebo knihy, celebritu, sportovce, příbuzného nebo třeba držitele Nobelovy ceny. Chcete být jako oblíbená seriálová postava? Nebo jako přítelkyně či manžel? Jakmile si zúžíte výběr těch, kterými byste chtěli být, můžete začít pracovat na charakterových vlastnostech, abyste na sobě zapracovali podle tohoto příkladu.
  • Vybírejte si dobré vlastnosti, které váš život zlepší a ne zhorší. Když skončíte ve vězení, nebo od sebe odpudíte všechny lidi, které máte rádi, lépe se cítit nebudete. Snažte se být například zajímaví, sympatičtí nebo šarmantní.
 5. 5
  Nezapomeňte na to, že to, jací byste chtěli být, by mělo být udržitelné.[4] Dobré vlastnosti, po kterých toužíte, byste si měli dokázat udržet dlouhodobě, dokud se nestanou vaší součástí. Pokud lidem lžete o tom, co umíte, nebo o tom, kdo jste, nedopadne to dobře, až zjistí pravdu - a to se dříve či později určitě stane.
  • Nechovejte se jako boháč, když máte v kapse jen pár korun a nemůžete si dovolit ani zaplatit večeři pro dva, natož jet na dovolenou na Havaj.
  • Nepředstírejte, že rozumíte autům, abyste dostali pozvání na rande - můžete snadno skončit na krajnici s prasklou pneumatikou, kterou nebudete umět vyměnit.
  • Stejně tak je lepší se naučit hrát na hudební nástroj nebo vařit dřív, než své umění budete chtít ukázat někomu jinému.
 6. 6
  Udělejte si detailní průzkum o postavě nebo člověku, kterého obdivujete. Být někým jiným, než momentálně jste, vyžaduje znalost, úsilí a trénink. Je proto jednodušší, když máte příklad, který chcete následovat. A aby vám to šlo lépe, budete muset odhalit věci, které vás naučí, jak být podobní.
  • Čtěte autobiografie, biografie, příběhy a články, které jsou o člověku, jehož obdivujete, nebo které on sám přímo psal. Prohlédněte si také fanouškovské nebo oficiální webové stránky.
  • Sledujte videa se svým ideálem a věnujte pozornost vlastnostem, které byste rádi napodobili, jako je například vzhled a styl, komunikace a interakce s okolím, chování pod tlakem, a působení na ostatní. Je ten člověk sebevědomý, úctyhodný, přátelský, pozitivní, soucitný a silný?
  • Pokuste se se svým vzorem osobně setkat. Pokud se můžete se svým idolem setkat, ať už na nějaké oslavě, konferenci nebo někde jinde, udělejte to. Zkuste zjistit, jaký je opravdu, jak se dostal tam, kde je, a zda by vám mohl jakkoliv poradit.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Přeměna v někoho jiného

 1. 1
  Dávejte si cíle. Musíte vědět, co chcete a jak toho dosáhnout. Musíte se v tuto chvíli chtít změnit, abyste se stali někým jiným.[5]
  • Abyste si našli nějaký cíl, musíte si nejdřív rozmyslet, kam se na konci snažíte dostat, a k jakému výsledku chcete dospět. Chcete například být stejně sebevědomá, jako je vaše oblíbená sportovkyně. Toužíte po tom, být úspěšná v tenise, basketbalu, fotbalu, nebo třeba zúčastnit se jednou Olympiády.[6]
  • Cíl není jen něco, čím byste chtěli být, ale také něco, na čem jste ochotní pracovat. Musíte se sami sebe upřímně zeptat, jestli máte vůli na cestě k cíli zatnout zuby. Bude se vám chtít nabírat svaly a každý den trénovat? Podle odpovědi zjistíte, jak moc po dosažení cíle prahnete.[7]
  • Nepřipravujte se na selhání. Ačkoli existuje mnoho nástrojů, které vám mohou pomoci, jako jsou motivační knihy a podpůrné skupiny, vy sami jste ten jediný člověk, který může sám sebe změnit. Neexistuje žádná kouzelná pilulka, která za vás obstará nadšení a tvrdou práci.[8]
 2. 2
  Začněte s nejjednoduššími změnami.[9] Stát se někým jiným, je velká přeměna. Nejprve se proto soustřeďte na vlastnosti a chování, které můžete upravit s nejmenším úsilím, abyste se necítili zahlceni. Jak si budete zvykat na své nové já, bude pro vás časem jednodušší přejít k náročnějším změnám, které vyžadují spoustu času a energie.
  • Změnit svůj vzhled je obvykle mnohem jednodušší, než změnit roky zažitých vzorců chování. Navíc vám pomůže v tom, abyste se cítili natolik jinak, že budete mít lepší motivaci ke změně dalších věcí.
  • Změny, které jsou pro vás přirozené, jsou obvykle jednodušší. Například pokud jste byli vždycky slušní, nebude pro vás takový problém být extrémně slušní. Jestliže se rádi smějete, bude pro vás snadné si pamatovat, abyste se během dne co nejvíc usmívali.
  • Uvítejte změnu a přijměte ji s radostí. Některé věci bude velmi těžké překonat. Pokud jste kupříkladu stydliví a držíte si odstup, bude pro vás zpočátku velmi těžké zamávat někomu cizímu a pozdravit ho.
  • Uvědomujte si, že s každou výzvou, které se postavíte, se budete přibližovat tomu, kým chcete být.
 3. 3
  Změňte svůj styl. To, jak se prezentujeme okolnímu světu, určuje nejen první dojem, který uděláme, ale také jak nás ostatní vnímají a jak se k nám chovají.[10] Pokud chcete vystoupit z davu, pak noste oblečení, barvy nebo účes, díky kterým budete vypadat jinak, než ostatní.
  • Jestli chcete, aby vás okolí vnímalo určitým způsobem, například jako bohatého nebo profesionálního, musíte se tak oblékat a vypadat. Pokud naopak chcete být viděni jako praktičtí a s nohama na zemi, zkuste na oblečení ubrat.
  • Pokud normálně nosíte brýle, máte dlouhé, hnědé vlasy a nelíčíte se, zamyslete se nad tím, jak svou vizáž změnit. Ostříhejte své vlasy na svěžího, sportovního ježka a obarvěte je na odvážný odstín, třeba červenou, fialovou nebo platinovou blond. Kupte si kontaktní čočky, nebo výrazné brýlové obroučky.
  • Podívejte se na pár výukových videí a naučte se kreativně používat make-up.
  • Změňte svůj šatník. Zamyslete se nad tím, co by měl nosit člověk, kterým se chcete stát. Vyberte si věci, které vám budou slušet a ve kterých se budete cítit dobře. Oblečení by mělo ladit s dobrými vlastnostmi, na kterých pracujete.
 4. 4
  Věnujte pozornost tomu, jak se prezentujete.[11] Dojmy o lidech si děláme nejen na základě oblečení nebo účesu. Vidíme, jak se hýbou, jejich gesta, mimiku, a názory o nich si děláme i n těchto základech.
  • Hlídejte si, jak se pohybujete. Způsob, jakým se člověk pohybuje, může mít velký vliv na to, jak ho druzí vnímají. Pohybujte se sebevědomě a s grácií.
  • Oblékněte si na sebe outfit a boty, které budete nosit na veřejnosti. Trénujte chůzi na podpatcích, pokud jsou součástí vaší nové image. prohlédněte se v zrcadle, abyste viděli, jak houpete boky a pohupujete rukama.
  • Hlídejte si v zrcadle svůj výraz. Trénujte úsměvy, smích a upřímný zájem. Zkuste si sami se sebou popovídat.
  • Můžete se také zkusit natočit na video a záznam si prohlédnout, abyste mohli své komunikační schopnosti a řeč těla dále zlepšovat. Pokud máte například ve zvyku kroutit si vlasy na prst, zvažte, jestli se to k vaší nové osobnosti hodí nebo ne. Jestliže ne, snažte se ze všech sil tento návyk překonat.
 5. 5
  Změňte svou roli. Použijte všechno, co jste se naučili, abyste se stali někým jiným. Dělejte rozhodnutí, která vás posunou blíže k cíli, stát se jiným člověkem.
  • Zkoušejte si různé vlastnosti lidí, které obdivujete. Jděte do obchodu a buďte tím společenským člověkem, plným energie, který je zvědavý na ostatní a říká inteligentní bonmoty. Buďte tím hrdinou, který se nebojí překonat jakoukoli překážku. Jděte a začněte trénovat, dokud nevyhrajete svůj první závod.
  • Přešlapujete na místě v práci, která vás nebaví? Změňte zaměstnání a najděte si něco, co vás baví, nebo napněte síly, aby vás v tom současném povýšili. Začněte podnikat na volné noze, nebo se vraťte zpátky do školy a splňte si sen stát se doktorem, právníkem nebo čímkoliv chcete. Přestěhujte se do jiného města, kde pro vás bude víc příležitostí.
  • Pokud jste ve vztazích vždycky byli ten pod pantoflem, naučte se být tím, kdo ve vztahu ví, co chce a co nechce. Věnujte péči budování důvěry, vzájemného respektu a požadujte, aby s vámi partner jednal jako se sobě rovným. Naučte se opouštět lidi a věci, které vám nic dobrého nepřináší.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Žijte jako někdo jiný

 1. 1
  Nepřestávejte trénovat.[12] Některé vlastnosti, změny a postupy vám zaberou dost času, než si je osvojíte jako přirozené. Nezapomeňte, že někým jiným se nestanete přes noc. Musíte zjistit, čeho chcete dosáhnout, jak to udělat, a snažit se, dokud se vám to nepodaří.
  • Soustřeďte se na práci na své charakteristice. Chcete, aby se stal váš vzhled, chování a způsoby vaší druhou přirozeností a součástí vaší nové identity. Trénujte pravidelně v různých situacích, rolích a vztazích. Nakonec se už nebudete muset vůbec soustředit, protože se nové vlastnosti stanou vaší součástí.
  • Pravidelně se věnujte nějaké nové aktivitě nebo koníčku, nejlépe vně vaší komfortní zóny. Tím si rozšíříte obzory a lépe a rychleji se dokážete adaptovat na nové situace a prožitky.
  • Nezapomínejte, že všechno má své meze. Některé věci nejdou bezpečně změnit, a ani byste se o to neměli pokoušet. Mimo jiné například tělesný typ, výška, velikost nohy, délka prstů nebo barva kůže. Akceptujte to, s čím nemůžete nic udělat a věnujte svou energii oblastem, které změnit můžete.
 2. 2
  Přestaňte s odsuzováním.[13] Často se nejvíce bojíme, že si o nás budou ostatní myslet věci, které my sami nemáme rádi, kritizujeme je, nebo je odsuzujeme u jiných lidí. Snažte se méně soudit druhé, a tohle břemeno spadne z vás i z nich. Je těžké se od ostatních lidí učit, nebo sám růst jako člověk, když každému závidíte jeho úspěch.
  • Odolejte touze kritizovat sebe i druhé, a začněte být objektivní pozorovatel. Zjistěte, jak se ostatní vyrovnávají s neúspěchem, výzvami, a pokuste se všechny dobré vlastnosti zakomponovat do vaší rozvíjející se osobnosti.
  • Uvědomte si, kdy odvádíte dobrou práci, úspěšně zvládnete náročnou situaci, nebo pozitivně ovlivňujete druhé lidi. Zapamatujte si, jak se vám to podařilo, co vám pomohlo a třeba i to, co se neosvědčilo.
 3. 3
  Adaptujte se. Pravděpodobně si budete muset některé vlastnosti, styly a role trochu pozměnit, aby vám vyhovovaly. Někdy se stane, že určité věci u vás nebudou fungovat. To je v pořádku. Seberte svou sílu, zapomeňte na to, co vaší transformaci dobře neslouží, a vymyslete nějaký jiný způsob.
  • Pokud máte dlouhé, černé vlasy, a chcete je mít stejně dlouhé, ale blond, uvědomte si, že opakované odbarvování vám nejspíš vlasy silně poškodí. Pokud je chcete mít blond, budete je nejspíš muset ostříhat nakrátko, aby nevypadaly krepatě a nezdravě. Nebo zkuste tmavé vlasy využít ve svůj prospěch a přidejte do nich třeba zářivý melír, který proti jejich černé barvě vynikne.
  • Pokud měříte 160 cm, je nejspíš zbytečné věnovat veškeré úsilí tomu, abyste se stali supermodelkou nebo slavným basketbalistou - i když naděje umírá poslední. Zkuste raději dráhu fotomodelky, žokeje, nebo se dejte na kickbox. Trik je v tom, že se přizpůsobíte a své cíle adaptujete tak, aby vyhovovaly vašim vlastnostem.
 4. 4
  Bavte se. Neberte si věci osobně. Někteří lidé možná nebudou chápat, co děláte a proč, a mohou z vás mít legraci. Buďte hrdí na to, jak daleko jste došli a kým jste se stali. Brzy bude vaše staré já zapomenuto a člověk, na kterém jste tak tvrdě pracovali, abyste jím byli, se stane skutečným.
  • Když musíte vyjít s komplikovaným člověkem, představte si, jak by reagoval váš vzor. Vy sami pak pravděpodobně také v dané situaci uděláte tu správnou věc.
  • Je těžké se uvolnit a bavit, když neustále myslíte na to, jak vypadáte, a jak působíte na ostatní lidi. Většina sociálních interakcí není definována striktními pravidly a lidé nečekají na to, aby se vám mohli smát, až uděláte něco divného nebo trapného. Jednoduše při konverzaci plujte s ostatními a pokud potřebujete pauzu, abyste si rozmysleli odpověď, udělejte to.
  Reklama

Tipy

 • Je jednodušší vytříbit své stávající vlastnosti a schopnosti, než převzít ty, které má někdo jiný. Vy jste jedineční a zasloužíte si být těmi nejlepšími "sami sebou", jak jen to jde. Pracujte nejprve na tom, abyste zlepšili své stávající já, než se pokusíte být někým jiným. Nikdy nevíte, třeba budete nejšťastnější ve svém stávajícím životě.
 • Nezapomeňte, že i vaši idolové a lidé, které obdivujete, jsou zkrátka jenom lidé a nejsou dokonalí. Prožívají problémy, nejistoty a selhání, stejně jako vy.
 • Nepřehánějte to s žádnými vlastnostmi tak, aby nakonec nebyly spíš protivné. Sebevědomí se snadno může změnit v aroganci a neústupnost se může snadno stát agresivitou.[14]
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor na to, abyste někoho nenapodobovali doslovně. Vaše snaha může být pro dotyčného urážlivá a druzí lidé se k vám nebudou chovat jako k jedinečné osobnosti, ale jako ke kopii.Je lepší si vypracovat vlastní osobnost, než kopírovat jiné.
 • Nebuďte nešťastní, když vyjde najevo, že někdo, koho jste obdivovali, ve skutečnosti není tak úžasný nebo nežije podle vašich očekávání. I lidé, kteří jsou podle vás dokonalí, mají problémy, které nedokážou vyřešit. Pamatujte si to, a nebuďte na sebe zbytečně tvrdí.
 • Posedlost jiným člověkem není zdravá. Jestliže nedokážete na někoho přestat myslet, věříte, že máte zvláštní spojení s člověkem, kterého osobně skoro neznáte, nebo pociťujete zoufalou potřebu se jím stát, měli byste raději vyhledat odbornou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Tasha Rube, LMSW
Spoluautorem článku je :
Licencovaný magisterský sociální pracovník
Tento článek spoluautorem článku je Tasha Rube, LMSW. Tasha Rube je magistra a licencovaný sociální pracovník v Missouri. V roce 2014 získala titul MSW na University of Missouri. Tento článek byl zobrazen 5 687 krát
Stránka byla zobrazena 5 687 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama