Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete udělat dojem na svého učitele? Nebo chcete využít studia na maximum a dostat dobré známky? Ať už chcete být nejlepší z jakéhokoli důvodu, můžete toho dosáhnout. Být dobrým studentem neznamená pouze mít dobré známky – musíte být také čestní a dávat svým učitelům najevo, že studium berete vážně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak ze studia vytěžit maximum

 1. 1
  Připravte své tělo a mysl na učení. Nejvíce se toho naučíte, když na to budete připravení tělem i duší. Existuje spousta věcí, které pro to můžete udělat, například:
  • Snažte se dostatečně spát. Pokud se chcete dobře učit, budete potřebovat, aby váš mozek fungoval na maximum. Během dne byste se měli cítit stále odpočatě. Pokud jste už po obědě unavení, pravděpodobně spíte málo. Většina lidí potřebuje asi 8 hodin spánku denně.
  • Když budete jíst nezdravé jídlo, jako jsou brambůrky, sladkosti a hamburgery, vaše tělo nebude schopno fungovat na maximum. Pokud chcete být nejlepším studentem ve třídě, jezte zeleninu (například brokolici), ovoce a bílkoviny (kuřecí maso, nebo ryby).
  • Pijte hodně vody. Mozek potřebuje vodu, aby mohl správně fungovat. Celé vaše tělo potřebuje dostatek vody. Každý den vypijte několik sklenic vody a nezapomínejte na to, že někteří lidé potřebují více vody, než jiní. Pokud máte tmavou moč, je nutné, abyste začali více pít. Pokud máte moč čirou, pravděpodobně máte vody až příliš.
 2. 2
  Učte se tak, jak vám to vyhovuje. Každému vyhovuje jiný styl učení. [1] Najděte si způsob, který pro vás bude vhodný a využívejte ho. Když se budete učit doma, budete si učení moci přizpůsobit svým potřebám, ale měli byste si promluvit také se svými učiteli a požádat je, aby se snažili vyučovat pomocí různých metod.
  • Můžete například zjistit, že je pro vás snadnější si učivo zapamatovat z obrázků, než z jednoduchého výkladu učitele. Znamená to, že se učíte vizuálně a měli byste využívat grafy a obrázky. Můžete si například kreslit různé diagramy, které vám pomohou zapamatovat si probíranou látku.
  • Možná jste si všimli, že se vám lépe učí, když při tom posloucháte tichou hudbu, nebo že si nedokážete zapamatovat to, co učitel pouze napsal na tabuli, ale neřekl. Znamená to, že vám vyhovuje sluchové učení. Můžete si svého učitele v hodině nahrávat na diktafon (pokud s tím bude souhlasit), abyste si nemuseli psát obsáhlé poznámky a mohli se doma učit z nahrávek.
  • Je také možné, že během hodiny chcete dávat pozor, ale nemůžete vydržet v klidu sedět a musíte se pohybovat. Můžete se doma zkusit učit za chůze. Pokud vám vyhovuje kinestetický styl učení, pomůže vám, když se budete pohybovat. Ve škole si můžete při hodině například hrát v ruce s kouskem plastelíny.
 3. 3
  Dávejte ve škole pozor. To nejlepší, co můžete udělat pro to, abyste dostávali lepší známky a více se toho naučili, je věnovat ve škole pozornost učitelům. Když se necháte rozptýlit, přijdete o důležité informace a později nebudete rozumět tomu, co vám učitel říká.
  • Pokud se nedokážete soustředit, sedněte si dopředu a zapojte se do vyučování. Hlaste se, ptejte se na otázky a zajímejte se o to, co se vás učitel snaží naučit.
 4. 4
  Naučte se dělat si poznámky. Když si budete umět zapisovat poznámky z hodin, učení doma pro vás bude hračka a budete mít lepší známky. Nemusíte si zapisovat úplně vše, co učitel řekne – pište si jen ty nejdůležitější věci, případně také věci, o kterých víte, že byste je mohli snadno zapomenout.
 5. 5
  Dělejte si domácí úkoly včas. I když z úkolu nedostanete dobrou známku, rozhodně vám pomůže, když si ho uděláte včas. Měli byste se snažit úkoly plnit vždy včas a co nejlépe. Když něčemu nebudete rozumět, požádejte o pomoc spolužáka, nebo učitele. V případě potřeby vám váš učitel jistě dokáže najít doučování.
  • Vyhraďte si na domácí úkoly dostatek času. Možná kvůli tomu budete muset omezit sledování televize nebo čas strávený s kamarády, ale pokud vám jde o dobré známky, bude to stát za to.
  • Když se budete učit ve vhodném prostředí, půjde vám to lépe. Najděte si tiché a klidné místo, kde vás nebude nic rozptylovat. Můžete se učit například v knihovně, ale pokud chcete zůstat doma a nemáte tam dostatek klidu, učte se třeba v koupelně, nebo na půdě.
 6. 6
  Hledejte si nové způsoby učení. Když se budete učit i věci, které vám ve škole nikdo neřekne, lépe porozumíte tomu, co se ve škole bude probírat a uděláte dobrý dojem na svého učitele. Hledejte si informace způsobem, který vás bude bavit a budete schopni se v hodině lépe soustředit a budete dostávat stále lepší známky.
  • Pokud například studujete dějepis, můžete sledovat na internetu různé zajímavé dokumenty, ze kterých se toho o historii dozvíte více, než ve škole.
  • Můžete se učit z knih z knihovny, ale i pomocí internetu. Na Wikipedii sice nejsou všechny informace správné, ale většinou se trefíte. Můžete si také hledat dokumenty a vzdělávací videa na YouTube, nebo TedTalks.
  • Učte se také o prázdninách. Měli byste se učit i o víkendech, v létě a o vánočních prázdninách, abyste byli připraveni na další školní rok co nejlépe. V létě si opakujte informace z předchozích ročníků – bude stačit věnovat tomu jen několik hodin za měsíc.
 7. 7
  Začněte se učit co nejdříve. Jedním z nejlepších způsobů, jak mít lepší známky, je začít se učit co nejdříve. V žádném případě byste se na test neměli učit až poslední večer. Čím těžší test píšete, tím dříve byste se měli začít učit. V ideálním případě byste si měli dopřát alespoň dva nebo tři týdny.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte dobrým člověkem

 1. 1
  Lidé by se s vámi měli cítit dobře, ne špatně. Být dobrým studentem neznamená jen dostávat dobré známky. Měli byste být také dobrým člověkem. Neměli byste nikoho šikanovat, ani byste ze sebe neměli dělat třídního šaška. Lichoťte lidem a snažte se kamarádit se se všemu spolužáky. K nikomu se nechovejte zle a nikoho nepomlouvejte.
 2. 2
  Snažte se všem pomáhat. Pomáhejte ostatním vždy, když to bude možné. Pokud víte, jak něco udělat, nebo někomu můžete ulehčit práci, pomozte mu. Nemusíte ze sebe dělat někoho chytřejšího nebo lepšího, jednoduše se chovejte přátelsky a mile. Měli byste lidem také prokazovat malé laskavosti, například jim držet dveře, nebo jim pomáhat s těžkými věcmi.
  • Když bude nějaký spolužák nemocný, nabídněte mu, že mu půjčíte své poznámky a pomůžete mu s domácími úkoly.
 3. 3
  Chovejte se ke všem lidem uctivě, i v případě, že se k vám nebudou chovat hezky. I když k vám lidé budou zlí, měli byste se k nim chovat hezky. Na nikoho nekřičte a nikoho fyzicky nenapadejte. Nikoho nepomlouvejte, nepředbíhejte ve frontách atd. Když na vás někdo bude vyloženě zlý, ignorujte ho a chovejte se k němu jako ke všem ostatním.
  • Nepřerušujte ostatní lidi v rozhovoru a každému dopřejte šanci se vyjádřit. Respektujte názory ostatních lidí a nedělejte si nic z toho, že se s nimi neshodujete. Měli byste lidem dovolit, aby byli sami sebou a nemuseli se stydět za to, že jsou jedineční.
 4. 4
  Zůstaňte v klidu. V hodině se snažte být stále klidní. Nevyrušujte, nevrťte se a nebavte se se spolužáky. Neměli byste se kvůli škole ani zbytečně stresovat – snažte se vše brát tak, jak to je.
  • Když budete ve stresu, zhluboka dýchejte a připomínejte si, že vše bude v pořádku. Máte na to, abyste překonali každý problém!
  • Nedělejte si starosti kvůli známkám. Dokonalé známky nejsou to nejdůležitější. Až budete na univerzitě, zjistíte, že téměř není možné mít samé jedničky. Zaměřte se na to, abyste se toho co nejvíce naučili a nezaobírejte se příliš známkami. Důležitější je něco se naučit.
 5. 5
  Snažte se zajistit, aby škola všechny bavila. Pomáhejte spolužákům a snažte se, aby si studium všichni užívali. Chovejte se mile a projevujte nadšení. Možná se vám dokonce podaří některé lidi přimět k tomu, aby studovali pilněji.
  • Když se ve fyzice budete učit například o planetách, najděte si obrázek své oblíbené planety a ukažte ho spolužákům. Můžete jim říct, aby si také našli obrázky svých oblíbených planet.
 6. 6
  Buďte sami sebou. Nejdůležitější je být sám sebou. Není možné, abyste byli ve všem dokonalí. Dělejte to, co vás baví a co vás dělá šťastnými. Sdílejte s lidmi své nadšení a nestarejte se o to, co si o vás myslí ostatní. Za několik let si nebudete pamatovat ani jména některých svých spolužáků. Pokud vás tito lidé nemají rádi, nic si z toho nedělejte a uvědomte si, že o nich za několik let nebudete vůbec vědět. Nejdůležitější je, abyste byli šťastní a věnovali se tomu, co vás naplňuje.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Potěšte svého učitele

 1. 1
  Chovejte se uctivě. Pokud chcete, aby vás učitelé měli rádi, budete se k nim muset chovat slušně. Když budou ostatní studenti zlobit a nebudou učitele respektovat, měli byste vystoupit z davu a být jiní. Zkuste například toto:
  • Nevyrušujte v hodině. Neposílejte si s kamarády vzkazy, nepovídejte si s ostatními studenty, nevtipkujte a zbytečně se nevrťte.
  • Choďte do školy vždy včas a v žádném případě nechoďte za školu.
  • Když budete mluvit s učitelem, mluvte vždy uctivě. Oslovujte je „pane učiteli/paní učitelko“ a nikdy nezapomeňte říct „prosím“ nebo „děkuji.“ Měli byste to myslet upřímně a nikdy si z učitelů nedělat legraci.
 2. 2
  Ptejte se na otázky. Učitelé mají rádi studenty, kteří se v hodině ptají na otázky. Je to proto, že díky tomu jde vidět, že dávají pozor a že je probíraná látka skutečně zajímá. Kromě toho se díky tomu cítí užiteční a chytří, což má rád každý. Kdykoli vás bude něco zajímat, zeptejte se a uvidíte, že vás vaši učitelé budou mít stále raději.
  • Pokud například probíráte nějaký matematický vzorec, zeptejte se svého učitele, jak si ho můžete lépe zapamatovat.
  • Neměli byste se ale ptát na zbytečné otázky jen proto, abyste se ptali. Tím učitele nakonec otrávíte a dosáhnete jen toho, že si budou myslet, že pouze toužíte po pozornosti.
  • Neptejte se na nic osobního, ani na něco, co je důležité jen pro vás. Můžete se zeptat na domácí úkoly, termíny testu nebo něco, co vás samotné neobtěžuje nebo pokud tomu nerozumíte. Například „Jaké stránky si máme na zítra přečíst?“ a „Existuje lepší způsob, jak si to zapamatovat?“ bude vhodné. Naopak „Proč jsem dostal 4?“ a "Jaká je podle Vás nejlepší chlapecká skupina?" jsou definitivním ne. „Paní učitelko, máte přítele?“ typy otázek, které souvisejí s osobními vztahy učitelů, byste neměli pokládat za žádnou cenu. Učitelé se kvůli tomu mohou naštvat a nechat vás po škole.
 3. 3
  Když budete potřebovat pomoc, požádejte o ni! Možná máte pocit, že by se na vás učitel zlobil a myslel by si, že jste hloupí, ale to nemůže být dále od pravdy. Když požádáte o pomoc, učitel si bude myslet, že jste chytří, protože uvidí, že tvrdě pracujete a chcete lépe porozumět tomu, co se učíte. Každý učitel bude moc rád, když vám bude moci pomoci k dosažení lepších známek.
  • Pokud vás například čeká test z matematiky a vy jste neporozuměli některé kapitole, zeptejte se učitele, zda by s vámi tuto látku nemohl projít ještě jednou a pomoci vám vypočítat několik příkladů.
  • Můžete říct například: „Pane profesore, pořád mám problém s domácím úkolem. Z nějakého důvodu se mi nedaří vypočítat tento příklad. Mohl byste se na to se mnou podívat, kdybych se za vámi po obědě zastavil do kabinetu?“
 4. 4
  Pomáhejte učitelům i ostatním studentům. Buďte studentem, který nemá žádné problémy a ještě k tomu se snaží zajistit, aby byla vyučovací třída příjemnějším místem. Vyhýbejte se hádkám a rvačkám a snažte se pomáhat lidem řešit problémy.
  • Připomínejte spolužákům (aniž byste k nim byli hrubí), že musejí dodržovat školní řád.
  • Když se někdo začne rvát, ihned přivolejte učitele, nebo rvačku zkuste sami ukončit.
  • Pomáhejte učitelům rozdávat papíry, dělat fotokopie atd. a slabším studentům pomáhejte s učivem.
  • Pomáhejte svým spolužákům. Pokud je některý z vašich spolužáků smutný, snažte se mu pomoci. Otvírejte dveře lidem, kteří jdou za vámi a nikdy nikoho nepomlouvejte.
 5. 5
  Udržujte krok se studiem. Úkoly si dělejte vždy včas, učte se na všechny testy alespoň dva týdny dopředu a nevynechávejte hodiny. Zapisujte si vše důležité a dávejte pozor. Když učitelé uvidí, že tvrdě pracujete, i když nebudete mít nejlepší známky, budete pro ně nejlepším studentem ve třídě.
  Reklama

Tipy

 • Buďte organizovaní. Domácí úkoly a poznámky si dávejte do složek nebo pořadačů, abyste je v případě potřeby snadno našli a abyste je mohli později využívat při učení.
 • Po příchodu domů si zopakujte, co jste se ve škole naučili. Snáze tak porozumíte probírané látce a zopakujete si důležité informace.
 • Pokud to bude možné, projděte si poznámky z hodinou večer před další hodinou, abyste byli schopni zaměřit se ve škole na detaily a měli čím přispět do diskuse.
 • Po příchodu ze školy se vždy chvíli učte, abyste byli na každý test dokonale připravení a nemuseli se učit celou noc před písemkou.
 • Opakujte si důležité informace hned po příchodu ze školy. Díky tomu si toho zapamatujete nejvíce.
 • Není nic špatného na troše soutěživosti. Pokud jsou ve vaší třídě další studenti, kteří také chtějí být nejlepší, berte to jako motivaci. Dejte si ovšem pozor, abyste si nespletli soutěživost s rivalitou.
 • Nestyďte se. Když se učitel bude na něco ptát, využijte toho a odpovězte, i když si nebudete stoprocentně jistí, že znáte správnou odpověď. Učitel ocení vaši sebedůvěru a brzy se stanete jeho oblíbeným studentem.
 • U písemek nebuďte zbytečně nervózní. Když budete nervózní, nevybavíte si všechny informace, které jste se naučili. Odpočiňte si, dejte si dobrou snídani a jděte na test sebejistí.
 • U testu se snažte odpovědět na každou otázku, i když si nebudete jistí tím, zda znáte správnou odpověď. Někdy vám může pomoci i to, když si přečtete ostatní otázky v testu – otázky jsou často propojené a jedna vám poskytne odpověď na druhou.
 • Až dosáhnete nejlepších výsledků, odměňte se! Studium by mělo být zábavné.
 • Soustřeďte se na učení a ignorujte lidi, kteří si z vás budou utahovat. Neměli byste se stydět za to, že chcete mít dobrý prospěch.
 • Buďte upřímní. Když budete skutečně upřímní, odrazí se to na vašich výsledcích. S tímto přístupem dosáhnete skutečného úspěchu.
 • Nepředvádějte se před kamarády, abyste je rozesmáli. Nikdy v hodině nevyrušujte a nedělejte nic, čím byste rozčílili učitele.
 • Při učení si přepisujte poznámky a ráno si je opět čtěte, abyste si před zkouškou zapamatovali vše, co potřebujete vědět.
 • Nenechávejte si své myšlenky pro sebe – sdílejte je s ostatními!
 • Mějte trpělivost, známky se vám nezlepší přes noc.


Reklama

Varování

 • Neměli byste se přehltit prací. Život není jen o studiu, nezapomínejte na to, že jste také jen lidé.
 • Mezi snaživým studentem a příliš horlivým studentem je tenká hranice. Neměli byste ostatním studentům bránit v tom, aby se dobře učili a získávali pozornost učitele.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír
 • Tužka nebo pero
 • Pravítko
 • Kružítko

Související články

Pomohl vám tento článek?

Reklama