Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nepředvídatelnost – náhodnost, nahodilovitost, nepředvídatelnologie – říkejte tomu dle libosti. Jde však o improvizační humor založený na vytváření vlastního jazyka či nečekaných promluv. Pokud je proveden správně, zaručeně zapůsobí jako vtipný trik k pobavení přátel. Můžete ale i skončit s pocitem, že by bylo lepší jít se zahrabat. V každém případě to zkuste a vydejte ze sebe to nejlepší. Naučte se mluvit, chovat a myslet jako „náhodňák“.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Mluvit nepředvídatelně

 1. 1
  Použijte non sequitur. V latině non sequitur znamená „nenásledovat.“ Od dob Caesarových se výraz používá v případě, kdy řečník nezvládá logicky argumentovat. Dnes místo něj sice použijeme spíše slovo „nahodilost,“ své uplatnění má však v komediálním žánru.
  • „Nahodilost“ či „nepředvídatelnost“ ve své podstatě odkazuje na proces nebo rozhodnutí vzniklé bez vědomého či systematického postupu. Skutečná nepředvídatelnost je neplánovaná, což z ní dělá poněkud komplikovaný předmět bez přesně vymezené „kuchařky.“
  • Na druhou stranu, nikdo nemůže být skutečným „náhodňákem.“ Věta nebo chování sice může působit spontánně či nečekaně, nikdo ale vlastně není nepředvídatelnější, než ostatní. Programovou překvapivostí a potrhlostí se tomu však můžete celkem úspěšně přiblížit.
 2. 2
  Buďte ve své mluvě pozoruhodně přesní. Budete znít divně, jakoby po úrazu hlavy. Například, místo typického „před několika lety,“ řeknete: „Několik let po roce před deseti lety jsem mluvil s bratrem sestry mého otce (strýcem).“ Vyšroubujete tak jazykovou stylistiku do extrémů.
 3. 3
  Zapamatujte si konkrétní fakta a pravidelně je opakujte. Nashromážděte ty nejhloupější, nejobskurnější a nejnahodilejší detaily pod sluncem a zapamatujte si je. Čím víc vám bude chrastit v makovici, tím lépe.
  • Názvy barev? Nuda. Místo „modré“ mluvte o „skořápkové,“ nebo „indigově fialové.“ Pro další inspiraci si nalistujte vzorník malířských barev. Určitě si své oblíbence najdete.
  • Až se vás příště někdo zeptá na číslo od jedné do deseti, odpovězte něco ve smyslu „pí“ nebo „odmocnina ze sedmi.“
 4. 4
  Vyvarujte se „rádoby-nepředvídatelnosti.“ Že takový termín vůbec existuje, to je bolestné zjištění. Může se vám ovšem stát, že nadužíváte určité „náhodné“ výrazy natolik, že přestanou být náhodnými. Ano, nepředvídatelnost není opakovatelná navěky.
  • „Rádoby-nepředvídatelná“ slova zahrnují opici, fialovou, veverku, pizzu, pudink, ponožky, jednorožce, taco (nebo burrito) a nos. Nahoďte radar a dejte si pozor na kulturní okruh, v rámci kterého o nepředvídatelnost usilujete. "Taco" totiž nebude fungovat všude na světě stejně.
 5. 5
  Mluvte o sobě ve třetí osobě. Zaměníte-li „já“ za své celé jméno, vítejte mezi egomaniaky a profesionálními wrestlery.
  • Zajděte ještě o krok dál. Když budete chtít hovořit o skupině lidí, které jste právě součástí, odkazujte se na úplně jinou. Místo „my“ řekněte například „naše firma,“ „naše armáda“ či „hnutí.“ Pro maximální účinnost nezapomeňte mezi touto metodou a normální řečí přepínat.
 6. 6
  Vydávejte zvuky. Srdečná vyjádření typu „žvuch,“ „bžuuum“ nebo třeba „čvakaka“ zafungují jistě skvěle. Nebojte se také často a srdečně smát. Když se vám povede strhnout i ostatní, každý si vás tak jistojistě zapamatuje. Ze začátku to bude chtít odvahu, ale ono to půjde.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Chovat se nepředvídatelně

 1. 1
  Oblékněte se okázale. Oblékněte si své obvyklé tričko a džíny. Navrch však přihoďte nějaké eso. Třeba pořádnou gorilí masku. Ani v celém kostýmu vám ovšem nikdo bránit nebude. Zauvažujte nad investicí do podvazků, klobouků, třpytek, stuh, vojenských bot nebo vintage oblečení.
  • Vtip je v tom, že máte několikery džíny a obyčejné tričko v různých barvách. Zdobíte se ovšem šílenými doplňky.
 2. 2
  Vytvořte si posedlost. Udělejte určitý stát, jídlo, osobu nebo zvíře součástí vašeho života. Co třeba život a smrt mistra Jana Husa, labradoři, nebo historie Jamajky? Naučte se o svém novém „příteli“ všechno a sem tam s ním oslňte své přátele. Vyberte si takovou posedlost, kterou bude radost rozvíjet.
 3. 3
  Náhodně měňte své plány. Kupujete si nový kabát? To ještě neznamená, že se nemůžete stavit v zoo. Změňte svůj plán kdykoliv, když vás napadne něco daleko zábavnějšího. Cokoliv se zdá být důležité, nechť padne za oběť vaší spontánnosti.
 4. 4
  Naslouchejte. Zaručený recept? Nastražte uši a zaposlouchejte se do právě probíhající konverzace. Počkejte si na ten správný moment a vpadněte nepozváni s mimozní poznámkou. Citlivosti však neuškodí, pokud vám právě vaše přítelkyně popisuje své složité pocity, nebo dostáváte od rodičů kartáč za neuklizený pokoj. Vyčkejte na vhodný okamžik a skočte.
  • Co třeba ve chvíli, kdy diskuze zrovna nejiskří? Máte kolem sebe skupinku, která recykluje jednu starou historku za druhou? Určitě si rádi poslechnou něco o Ženě za pultem, oblíbeném to budovatelském seriálu.
 5. 5
  Připojte si ke jménu titul. Zbavte se svého starého „já.“ Od teď jste „lord Karel“ nebo „kapitánka Johana.“ Ještě lépe bude, když si titul úplně vymyslíte. Pokud použijete přídavné jméno, ujistěte se, že se nevztahuje na lidi. Pokud použijete podstatné jméno, tak pouze neobvyklé, nebo cizí. Co třeba Jan Novák „nezničitelný,“ doktor Novák, Jan Novák z Borče, nebo Jan „el fuego?“
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Myslet nepředvídatelně

 1. 1
  Učte se od mistrů. I když se tak budou tvářit, improvizační humor není vynálezem děcek ze základní školy. Pokud chcete svůj styl opravdu vybrousit, studujte mistry:
  • Monty Pythonův létající cirkus
  • Griffinovi
  • Na stojáka
  • Partička
  • Dadaismus
 2. 2
  Zbavte se zábran. Většinu lidí sem tam nějaká ta nepředvídatelná věc napadne. Nikdy ji však nezrealizují, protože se obávají pohledu ostatních. Chcete odběhnout od konverzace a namířit si to mezi hejno holubů? Máte nutkání natrhat v parku kytici tulipánů? Nebojte se svým svodům podlehnout.
 3. 3
  Pryč s pravidly. Má každá vaše věta jasný a srozumitelný závěr? Měníte své názory jen výjimečně? Proč? Jakmile se rozhodnete, že tu nafukovací kachnu prostě potřebujete, nebojte se ten nudný rozhovor prostě ukončit a běžte pro ni. Slušné chování není pro improvizátora překážkou.
 4. 4
  Seznamte se s on-line komunitami. Nyx.cz, Reddit a další on-line komunitní fóra vyzařují divnost, kterou milovník náhodnosti jistě ocení. Jestli nechcete zůstat pozadu, vyměňte si na nich s lidmi pár memů a prapodivných vtípků. Vaši známí nikdy nezjistí, kde se bere váš vytříbený smysl pro humor.
  Reklama

Tipy

 • Jestli se chcete stát zdatným improvizátorem, pamatujte si, že nesmíte přemýšlet nad tím, jak vás vidí ostatní. Máte puzení křičet „popelnice“ a proti jedné se okamžitě rozběhnout? Prostě to udělejte! Jen zkuste nebýt všem úplně protivní.
 • Přehánějte milionkrát denně.
 • Improvizátorům se někdy také říká surrealisté. Zjistěte si o nich něco víc a nebojte se vypůjčit si pár nápadů.
 • Napodobujte zvířecí zvuky. Rozhlédněte se kolem sebe. Vidíte nějaké zvíře? Určitě. Teď jej zkuste napodobit, jak nejlépe dokážete. Má na vás někdo řeči? Opakujte jeho nejapné poznámky po něm. Jen trochu méně realisticky.
 • Znáte pár lidí, kteří mají velmi specifický smysl pro humor? Stavte se u nich a zeptejte se: „Jano, jak se má želva Žaneta?“ nebo „Kdybych byl kopec deštníků, myslel bych si, že tě svědím!“
 • Vytvořte si vlastní svět. Představte si, že ta tráva je vlastně růžová a ten dům vedle obrovský koláč. Užijete si spoustu srandy, když o svém vysněném světě začnete zničehonic hovořit. Čas od času ale zkuste být i svým obyčejným „já.“ Pro lepší výsledky.
Reklama

Varování

 • Pamatujte, že většina lidí hru na nepředvídatelnost nikdy nezkusila, takže vás mohou považovat za pomatence. Ani v extrémních případech však není třeba radikálně měnit svou osobnost.
 • I když může být improvizace mezi přáteli zábavná, mezi dospělými nebo cizinci ji používejte spíše výjimečně. Mohlo by to působit neuctivě.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 190 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 825 krát
Stránka byla zobrazena 5 825 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama