Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Byli jste někdy ve společnosti někoho, kdo ve všem viděl jen to dobré? Pokud si přejete, abyste byli optimističtější, bude vám k velké změně životního postoje stačit jen pár drobných kroků. Zaměříte-li se na negativní myšlenky a pokusíte se je změnit, bude vaše smýšlení pozitivnější. Tento pozitivní postoj pak může zlepšit vyrovnávání se s bolestnými nebo negativními situacemi.

Část 1
Část 1 ze 2:

Změna přístupu

 1. 1
  Opakujte si pozitivní výroky. Každý den si vzpomeňte na něco, co na sobě obdivujete a čeho si vážíte. Časem se díky těmto prohlášením budete cítit pozitivněji a navíc vás taky povzbudí. Když si sami uvědomíte svou hodnotu, budete možná také více soucitní a starostliví k ostatním a bude se vám lépe bojovat proti negativním myšlenkám.[1] Mezi příklady takových pozitivních výroků patří:
  • Jsem schopný/á toho dneska hodně zvládnout.
  • jsem dostatečně silný/á, abych tuto špatnou situaci zvládl/a a obrátil/a ji ve svůj prospěch.
  • Jsem silný a vynalézavý člověk a jdu pořád dál.
 2. 2
  Sepište si své kladné povahové rysy. Na základě svých pozitivních výroků si sepište vlastnosti, které na sobě oceňujete. Zeptejte se sami sebe, co na sobě máte nejvíc rádi, a zapište si to.[2] Můžete také přidat dovednosti nebo úspěchy, na které jste hrdí.[3] Můžete napsat například „vynalézavost“, „šikovnost“ nebo „úspěšně dokončená škola“.
  • Pomocí tohoto seznamu si své kladné rysy vždy připomínejte. Můžete si ho číst každý den, aby se vám ty pozitivní myšlenky opravdu dostaly pod kůži.
 3. 3
  Dělejte něco, co máte rádi. Když děláte něco, co vás nebaví, je jednoduché se chytit do sítě negativního myšlení. Možná jste přepracování nebo máte nějaké problémy doma. Ukrojte si ze dne malou část a věnujte ji tomu, co vám přináší radost. Může to být něco jednoduchého, jako je kafe s kamarádem nebo horká koupel po náročném dni.
  • Studie dokazují, že když děláte něco, co vás přiměje k úsměvu, může to dokonce utišit bolest.[4]
 4. 4
  Uvědomte si význam sebevědomí a vděčnosti. Snaha o zvýšení sebevědomí a sebeúcty taky může být typem pozitivního myšlení. Výzkumy prokázaly, že díky vděčnosti se můžete cítit víc v pohodě a vaše sebevědomí se zvýší.[5] Díky vděčnosti taky můžete mít pozitivní pocity o ostatních[6] a připomenete si, co všechno dobrého v životě máte.[7]
  • Pocity vděčnosti taky bývají spojeny s vyšší schopností empatie, díky které se můžete cítit na jedné vlně s ostatními.[8]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Pozitivní životní styl

 1. 1
  Praktikujte meditaci bdělosti. Místo vyprázdnění mysli se zkuste spíš soustředit na bytí v přítomném okamžiku a uvědomění si svých prožitků.[9] Na klidném, pohodlném místě se nějaký čas soustřeďte na své myšlenky. To vám zostří duševní schopnosti a budete se cítit připraveni, což vám pomůže navodit pozitivní pocity.[10] Uklidněte svou mysl a myslete jen na jeden přítomný okamžik za druhým.[11]
  • Výzkumy ukázaly, že bdělá pozornost snižuje stres. Díky tomu se také zlepšuje pozitivní myšlení, protože se omezují účinky stresu. Například se snižuje míra úzkosti, zlepšuje se špatná nálada a zvyšuje se energie.[12]
 2. 2
  Vyzkoušejte hluboké dýchání. Začněte se soustředit na svůj dech. Všimněte si, jak se při nádechu a výdechu cítíte po duševní a fyzické stránce. Vnímejte, co se děje kolem vás.[13] Zatímco soustředěně dýcháte, všímejte si, co vidíte, slyšíte a cítíte v místnosti nebo okolí.[14] Zeptejte se sami sebe, jestli se vaše tělo cítí unaveně, odpočinutě nebo strnule. Věnujte pozornost svým myšlenkám a pocitům.
  • Hluboké dýchání je dobrý způsob, jak se znovu vrátit k tomu, co během dne nejvíc zaměstnávalo vaše myšlenky a ovlivnilo vaše pocity.
 3. 3
  Zkuste kognitivně-behaviorální terapii (KBT). Pracujte s terapeutem, který je vyškolen v KBT, jelikož vám tato terapie může změnit způsob myšlení.[15] Myšlenky velmi ovlivňují váš postoj, a proto zkuste negativní myšlenky měnit v pozitivní. Nejprve si začněte uvědomovat své myšlenky. Zastavte se, když vás napadne negativní myšlenka, a změňte ji v pozitivní.[16] Pokud například čekáte na autobus, oceňte, že máte čas si odpočinout nebo si popovídat s někým, kdo taky na autobus čeká.
  • Pokud chcete myšlenky změnit na pozitivní, možná vám pomůže, když si je zapíšete. Například si můžete napsat negativní myšlenku (třeba že neradi řídíte v dešti) a upravit její vyznění na pozitivní (procvičíte se v řízení za deště).
 4. 4
  Sepište si své cíle. Součástí pozitivního myšlení je, že na budoucnost budete nahlížet nadějně. Když si určíte cíl, budete se na budoucnost lépe soustředit. Dosáhnete-li pak svých cílů, zvýší se vám sebevědomí. Chcete-li zvětšit šanci na dosažení cílů, ujistěte se, že ty cíle jsou:[17]
  • sepsané (studie dokazují, že zapsané cíle jsou detailnější a je pravděpodobnější, že je splníte)[18]
  • podrobné
  • realistické
  • vytvořené s časovým rámcem nebo deadlinem
  • pozitivně formulované
 5. 5
  Mějte realistická očekávání. Je sice skvělé, že chcete být neustále pozitivní, ale musíte být k sobě realističtí. Ve vašem životě občas nastane doba, kdy se prostě nebudete cítit pozitivně. Mohou nastat situace, ze kterých budete oprávněně smutní nebo naštvaní. Každopádně ale můžete pozitivní postoj využít k tomu, abyste se vyrovnali s bolestí a získali pocit naděje nebo přijetí.
  • Pokud jste například přišli o milovaného domácího mazlíčka, budete pravděpodobně smutní nebo zklamaní. Pořád ale můžete využít pozitivní myšlení a vzpomenout si, že můžete být vděční například za čas, který jste s daným zvířetem strávili. Nebo si můžete pozitivně připomenout, že toto bolestivé období přejde.
  Reklama

O tomto wikiHow

Julia Lyubchenko, MS, MA
Spoluautorem článku je :
Poradkyně pro dospělé & Hypnoterapeutka
Tento článek spoluautorem článku je Julia Lyubchenko, MS, MA. Julia Lyubchenko je poradkyně pro dospělé a hypnoterapeutka se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. Julia provozuje praxi zvanou Therapy Under Hypnosis a má více než osm let zkušeností s poradenstvím a terapií se specializací na řešení emočních a behaviorálních problémů. Je držitelkou certifikátu klinické hypnózy ze školy Bosurgi Method School a je držitelem certifikátu Psychodynamická psychoterapie a hypnoterapie. Získala magisterský titul z poradenské psychologie a manželské a rodinné terapie na Alliant International University a MSc v oboru vývojová a dětská psychologie na Moskevské státní univerzitě. Tento článek byl zobrazen 2 776 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 776 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama