Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nezávislost je nezbytnou vlastností pro lidi, kteří chtějí řídit své vlastní životy a nechtějí se spoléhat na ostatní lidi. Když budete nezávislí, budete mít svobodu dělat si co chcete a nebudete se muset starat o to, co na to řeknou ostatní. Navíc studie prokázaly, že nezávislí lidé jsou šťastnější! To proto, že když jsme schopni převzít svůj život do vlastních rukou, cítíme se mnohem lépe. Že nevíte jak na to? Přečtěte si tento článek a zjistíte to!

Část 1
Část 1 ze 3:

Myslete nezávisle

 1. 1
  Akceptujte sami sebe. Je nemožné být šťastný, silný a nezávislá, když nemáte rádi sami sebe. Akceptujte své tělo, svoji osobnost, své názory a volby a svůj životní příběh. Nikdy sami sebe nepomlouvejte. Každý má na to být dost silný. Každý má také své problémy a každý má moc se s nimi vypořádat. Hoďte své chyby za hlavu a poučte se z nich. Snažte se ve všem se zlepšovat a hlavně se mějte rádi.
  • To je pro nezávislost opravdu důležité, protože když akceptujete sami sebe, nebudete se snažit změnit se.
 2. 2
  Důvěřujte si. Pokud nevěříte sami sobě, jak vám mohou věřit ostatní lidé? Všichni jsme jiní a každý z nás může společnosti něčím přispět. Nikdo neví to, co víte vy a ne všichni budou s vašimi názory souhlasit. Proto je důležité umět si stát za svým a obhájit se. Nakonec nezáleží na ničem jiném, než na vás samotných. Když si budete věřit, budete činit lepší rozhodnutí, i když budete někdy muset jít proti očekávání ostatních lidí.
  • Když si nebudete věřit, budete o sobě neustále pochybovat a žádat ostatní o pomoc, kdykoli se budete muset rozhodnout.
 3. 3
  Akceptujte svět okolo vás. Nezávislí lidé nejsou marniví, ani si nemyslí, že všichni lidé jsou zlí. Nezávislí lidé vidí svět přesně takový, jaký je a rozhodují se být silní. Nejste nezávislí jen proto, že nikomu nevěříte. Nejste nezávislí ani proto, že věříte jen sami sobě. Držte se tímto pravidlem: naučte se akceptovat svět a rozhodněte se být silní.
  • Akceptovat svět a jeho komplikace vám také pomůže najít nespočet různých řešení problémů. Nikdo vás nenutí vybrat si jen jedno řešení.
 4. 4
  Buďte emocionálně nezávislí. Je pravděpodobné, že emocionálně závisíte na spoustě lidí. Mohou to být vaši rodiče, vaši přátelé nebo váš partner. Je sice možné prožít celý život ve stínu svých blízkých, ale nejlepší je uvědomit si, že lidé, na kterých nyní závisíte, zde nemusejí být navždy. Někteří se odstěhují, jiní s vámi přestanou mluvit a nakonec všichni zemřou. Jediný, kdo vám zůstane, budete vy sami. Pokud nedokážete žít sami se sebou, budete se neustále cítit zklamaně.
  • Je v pořádku si vytvořit pevné vazby s lidmi ve vašem životě, ale není možné určovat podle toho své štěstí. To je totiž jen na vás.
 5. 5
  Motivujte se. Ostatní lidé nikdy nebudou mít stejný zájem o věci, jaký máte vy. Motivace a úspěch jsou zvyky. Musíte se zbavit zlozvyků lenosti a nahradit je dobrým plánováním. Nejúspěšnější lidé na světě nejsou vždy ti nejchytřejší, nebo nejkrásnější. Mají ovšem vždy dobré sebevědomí a na svém úspěchu museli tvrdě pracovat a překonávat spoustu problémů. Jedině tak získáte sebedůvěru ve škole, v randění, v práci a ve všech ostatních oblastech života.
  • Pokud chcete dosáhnout kariérního cíle, měli byste to dělat proto, abyste potěšili sebe a ne abyste potěšili své rodiče. To samé platí i o dobrých známkách ve škole.
  • Nemotivujte se ke zhubnutí, napsání knihy nebo postavení domu jen tím, že tím uděláte dojem na ostatní. Udělejte to proto, abyste měli dobrý pocit z úspěchu.
 6. 6
  Buďte sami sobě hrdinou. Člověk, který jde dobrým příkladem, vás inspiruje a ukáže vám, jak žít. Není nic špatného na tom najít si někoho, koho obdivujete a sdílíte s ním hodnoty. Nakonec je ale vždy důležité brát jako nejlepší příklad sama sebe jakožto člověka, který je schopen dělat to, co sám chce a být tím, kým sám chce. Buďte sami sebou a snažte se být nejlepší. Když nebudete moci sami sebe obdivovat, nebudete nezávislí.
  • Neidealizujte si žádné přátele ani známé. Budete se kvůli tomu cítit špatně a zapomenete na vlastní úspěchy.
 7. 7
  Akceptujte fakt, že život není fér. Naši rodiče o nás pečovali a snažili se nás vychovat tak, abychom obstáli v dnešním světě. Bohužel ale svět nefunguje tak, že hodní lidé se mají dobře a špatní lidé jsou potrestáni. Lidé se k vám budou chovat špatně z mnoha nekalých důvodů, jako je vaše rasa, inteligence, výška nebo váha, zaměstnání, názory, pohlaví a mnoho dalšího. Musíte se naučit být šťastní a spokojení sami se sebou.
  • Nedovolte, aby vám nefér jednání ostatních bránilo v dosahování cílů. Chcete se stát zdravotním bratrem, nebo generálem-ženou? Chcete být první z vaší rodiny, kdo vystuduje vysokou školu? Jděte do toho a řekněte si, že na to máte a že to dokážete.
 8. 8
  Nestarejte se o to, co si myslí ostatní lidé. To je to nejdůležitější, co musíte jako nezávislý člověk zvládnout. Když budete záviset na názorech ostatních, nebudete nikdy šťastní. Pokud jste spokojení vy, na ničem jiném už nezáleží. Přestaňte se zaobírat tím, co si o vašem životě myslí ostatní, zda se jim líbí vaše oblečení, vaše práce nebo vaše volba partnera. Tato rozhodnutí jsou jen vaše.
  • Pokud máte v hlavě pořád myšlenky na to, „co tomu řeknou ostatní“, neustále sami sobě bráníte ve štěstí.
 9. 9
  Neměli byste si jen myslet, že jste nejlepší – dokažte si to! Na vašich názorech záleží, ale důvěra v sebe je také nezbytně důležitá. Je jednodušší se se životem vypořádat s vědomím, že vše zvládnete, protože jste silnější než kdy dříve a protože jste odhodlaní dosáhnout svých cílů. Když budete leniví, ničeho nedosáhnete. To samé ale platí také pro výčitky.
 10. 10
  Sežeňte si vlastní informace. Sledujte televizi a čtěte noviny. Všechny informace si raději ověřte u více zdrojů. Vždy si zjistěte všechny dostupné informace a až potom si udělejte na věc vlastní názor. Můžete se bavit s mnoha různými lidmi a získávat také jejich pohledy na situaci. Nikdy ale nedovolte, aby vám lidé říkali, co si máte myslet. Snažte se číst co nejvíce, ať už romány nebo své oblíbené časopisy. Když budete informovaní, budete schopni přemýšlet nezávisleji.
  • Nemusíte něčemu věřit jen proto, že tomu věří 50 vašich přátel na Facebooku.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Chovejte se nezávisle

 1. 1
  Udržujte pevná přátelství. Nemusíte se zbavit přátel abyste našli nezávislost, naopak když budete mít dobré vztahy s kamarády, budete nezávislejší. Buďte svým přátelům po boku, když budou potřebovat pomoci. Buďte také důvěryhodní a neúčastněte se pomluv a drbů a to ani pokud vám přátelé neřeknou, že se jedná o důvěrné informace. Buďte dobrým přítelem a mějte své kamarády rádi. Ukážete tím, že nejste sobci a naučíte se vypořádat se s každou situací, protože získáte zkušenosti všech svých přátel.
 2. 2
  Buďte finančně nezávislí. Je to těžké, protože rodiče mají přirozený instinkt se o nás starat. Musíte se tedy naučit slušně odmítat jejich peníze. Je lákavé na někom finančně záviset, ale než se naučíte být nezávislí, musíte se skutečně stát nezávislými. Starejte se o své vlastní finance a snažte se dosáhnout finanční svobody. Plaťte své účty, kupte si vlastní auto a nechejte na sebe přepsat nájem.
  • Pokud nemáte peníze na tyto věci, naučte se rychle šetřit. Získáte díky tomu finanční svobodu a také se naučíte být zodpovědnější a nezávislejší.
 3. 3
  Nespokojte se s málem a nesnažte se za každou cenu být milí. Pracujte tvrdě na všem, co děláte a stůjte si za svými názory. Dívky by si měly uvědomit, že muži nemají povinnost je rozmazlovat. Pokud máte na to dosáhnout něčeho skvělého, měli byste to udělat. Rozhodně byste se neměli spoléhat na to, že to za vás udělá někdo jiný.
  • Snažte se žít svůj život tak, aby si lidé říkali: „Tento člověk se nespoléhá na nikoho, je to opravdu nezávislá a silná osobnost.“
 4. 4
  Nechejte někdy rodinu a přátele o samotě. Tento krok je velmi těžký, ale je nutné se naučit dělat věci samostatně. Nemusíte chodit na oběd s někým, můžete se přece najíst i sami. Nemusíte trávit každý večer venku s přáteli, měli byste si někdy užívat i chvíle samoty. Pracujte na tom, co vás nutí lidi vést a ne slepě následovat.
  • Pokud jste zvyklí chodit všude s někým, zkuste to někdy sami a uvidíte, že na tom není nic špatného.
 5. 5
  Zbavte se věcí, které mají na váš život špatný vliv. Neničte přátelství s lidmi, pokud to není naprosto nutné. Naučte se jen udržet si rozumný odstup. I když máte přátele, kteří jsou „naprosto skvělí“, je možné, že vám brání v dosažení vlastních cílů. Někteří lidé vám pomůžou uspět, ale jiní vás budou jen brzdit a vysávat vaši energii. Pokud máte nějakého kamaráda, který vás do něčeho nutí nebo se s ním cítíte špatně, je na čase tento vztah ukončit.
  • Vyhýbejte se přátelům, kteří potřebují, aby je někdo neustále obdivoval. Tito lidé se s vámi baví jen proto, že to potřebují k životu a vaší nezávislosti v žádném případě nepomohou.
 6. 6
  Šetřete peníze. Snažte se šetřit jak je to jen možné. Pomůže vám to vytvořit si finanční rezervu, kterou každý potřebuje, protože život je nevyzpytatelný a kdykoli se může něco přihodit. Nehody si nikdo neplánuje. Zlepšete tedy svůj život tím, že si odložíte nějaké peníze a budete spořit. Nehody a zdravotní problémy se bohužel objeví zrovna když je nejméně čekáte.
  • Pokud máte pocit, že nedokážete ušetřit žádné peníze, nevěšte hlavu. Ušetřit se dá na všem, stačí když si budete dělat vlastní kávu místo chození do kaváren a když si každý týden ušetříte 300Kč, za rok budete mít dobrou sumu.
 7. 7
  Založte si bankovní účet. Většina bank umožňuje spojení běžného účtu a spořícího účtu do jednoho balíčku. Některé společnosti, instituce a organizace budou požadovat, abyste měli bankovní účet (zaměstnavatelé vám nebudou platit hotově). Vydělané peníze, které nepotřebujete na pokrytí základních nákladů, si můžete uložit na spořicí účet.
  • Když budete mít vlastní účet, nebudete záviset na ostatních a rychleji se naučíte hospodařit s penězi.
 8. 8
  Vydejte se na cestu za kariérou. Experimentujte s různými povoláními a najděte si to, které vás bude nejvíce bavit. Pokud vám jde o peníze, buďte bankéřem nebo založte vlastní společnost. Pokud máte rádi děti, staňte se učitelem. Pokud se rádi bavíte s lidmi, staňte se prodejcem nebo pracujte v odvětví služeb. Pokud vás zajímá, jak věci fungují, staňte se inženýrem nebo programátorem.
  • Většina absolventů univerzit nakonec pracuje v odvětví, které s jejich oborem nemá nic společného. Někteří lidé ani nemají pořádné vzdělání a přesto se stali milionáři. Pracovat na tom, co vás baví a zajímá je součástí nezávislosti.
 9. 9
  Najděte si nějakou vášeň. Každý člověk by měl mít něco, do čeho je opravdu zapálený, ať už jde o sport, muziku, tanec nebo víru. Je potřeba mít něco, čím budete rádi vyplňovat čas. Video hry a marnění času na internetu mezi tyto věci ovšem nepatří.
  • Když si najdete nějakou vášeň, budete mít smysl života a budete mít pocit, že přesně víte, co od života chcete.
 10. 10
  Plánujte si svůj den podle sebe. Lidé, kteří závisí na ostatních se neustále točí kolem potřeb jiných lidí. Plánujte si svůj den podle sebe – napište si seznam všeho, co musíte udělat a řiďte se podle něho. Pokud někdo potřebuje, abyste mu prokázali laskavost, nenechejte si tím narušit vlastní pečlivě připravené plány. [1]
  • Berte svůj čas o samotě jako rande s Bradem Pittem. To znamená střežte si ho a nedovolte nikomu, aby vás o něho připravil.
 11. 11
  Děkujte lidem za pomoc. Nemusíte být tvrdohlaví, abyste byli nezávislí. Pokud vám někdo pomohl, poděkujte mu, pošlete mu dopis nebo pokud jde o dobrého přítele, obejměte ho. Není nic špatného na tom přiznat, že také někdy potřebujete pomoc. Nebudete kvůli tomu méně nezávislí.
 12. 12
  Vyhněte se trendům. Jen proto, že někdo platí za boty tři tisíce korun tolik nemusíte platit i vy. Oblékejte se tak, jak se chcete oblékat a říkejte to, co chcete říkat. Pokud se rádi chováte ztřeštěně, jděte do toho. Je dobré si pamatovat, že dobrý vkus a styl nevyžaduje moc peněz – je to něco, čeho lze dosáhnout jen s trochou know-how.
 13. 13
  Snažte se trávit čas s různými lidmi. Když budete mezi lidmi, kteří budou stejní jako vy, nebudete mít kde brát inspiraci a nestanete se nezávislejší. Snažte se setkávat s mnoha různými lidmi, kteří mají různé názory a povolání. Získáte tak více pohledů na svět a uvidíte, že neexistuje jen jeden správný způsob, jak v životě postupovat. [2]
  • Může být skvělé si popovídat s právníkem, pokud jste například učitel, nebo strávit nějaký čas s kuchařem, pokud jste například student. Taková setkání vám mohou otevřít oči a povzbudit vás k něčemu, co vás nikdy dřív nenapadlo.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak se orientovat nezávisleji

 1. 1
  Naučte se řídit nebo jezdit veřejnou dopravou. Dokud se nebudete schopni přemisťovat po vlastní ose, nebudete nikdy úplně nezávislí. Jak byste také mohli, když jste závislí na svém partnerovi, rodičích nebo kamarádech, kteří vás musí všude vozit? Pokud žijete na předměstí a potřebujete k životu auto, udělejte si co nejdříve řidičák a našetřete si na své vlastní auto. [3]
  • Pokud žijete ve velkém městě, nespoléhejte se na to, že si všude dojdete pěšky. Někdy není hezké počasí a někdy prostě spěcháte. Naučte se jezdit tramvají, metrem a autobusem.
  • Když budete záviset na ostatních lidech, budete muset zůstávat doma a čekat na to, až vás někdo odveze tam, kam se chcete dostat. Pokud chcete být nezávislí, musíte být schopni se přemísťovat sami.
 2. 2
  Nežádejte lidi neustále o pomoc a naučte se hledat si informace sami. Možná jste zvyklí volat kvůli penězům vždy svému otci nebo volat kvůli vaření vždy matce. Možná máte kamaráda, který vám vždy pomůže s matematikou, kamarádku, která vám vždy vybere vhodné oblečení a dalšího kamaráda, který vám opraví počítač. To rozhodně není znakem nezávislosti. Snažte se vždy si vše zjišťovat sami a budete nezávislejší.
  • Je dobré mít lidi, na které se můžete obrátit, ale příště se nejprve zeptejte sami sebe, zda si tyto informace nedokážete zjistit i bez nich. Pravděpodobně zjistíte, že ano. Bude vám to sice trvat déle, ale nakonec ze sebe budete mít mnohem lepší pocit.
 3. 3
  Naučte se zvládat běžné opravy v domě. Už vás nebaví často volat instalatéra, kotelníka, malíře nebo jiné opraváře? Naučte se zvládat tyto věci sami – sledujte návody na YouTube, čtěte články na wikiHow nebo zajděte do knihovny a půjčte si knížku. Pokud máte například kamaráda tesaře, požádejte ho, aby vás naučil základní věci. Když si budete schopni opravit vlastní dům, ušetříte hodně peněz a budete nezávislejší.
  • Je lepší se naučit vyčistit ucpaný záchod, než čekat, až to někdo udělá za vás.
 4. 4
  Vařte si sami. Neměli byste záviset na aktuální nabídce místního fast foodu. Nemusíte být skvělým kuchařem, abyste si mohli doma vařit chutná a zdravá jídla – naučte se základní pokrmy, zjistěte, jak se používá trouba a vařte jednoduchá jídla, jako jsou těstoviny, saláty a jídla z brambor. Když budete vědět, že si doma můžete zkusit uvařit vše, na co budete mít chuť, budete se cítit mnohem nezávisleji. [4]
  • Když vás vaření bude bavit a půjde vám, budete moci zvát kamarády na večeře.
  • Díky vaření budete nezávislejší, ale také ušetříte hodně peněz, což je dalším krokem k nezávislosti a svobodě.
 5. 5
  Naučte se hospodařit s penězi. Možná vaše finance doteď řídili rodiče, partner nebo někdo jiný, nebo jste o nich sami moc nepřemýšleli a byli zvyklí utrácet peníze bezhlavě. Pokud chcete být nezávislí, budete s tím muset přestat a naučit se správně hospodařit s penězi. Zapisujte si své příjmy a výdaje a snažte se mít o svých financích vždy přehled.
  • Když se naučíte šetřit peníze, budete nezávislejší, protože budete mít více peněz, které budete moci utrácet za co budete chtít.
 6. 6
  Nespoléhejte se na navigaci v autě. Je jednoduché si zapnout GPS navigaci na telefonu a nedávat pořádně pozor, kudy jedete. Co kdyby vám ale navigace zničehonic vypadla, v telefonu vám došla baterka nebo vás GPS dovezla na okraj propasti? Jistě byste do ní nevjeli. Než kamkoli pojedete, projděte si mapu a snažte se zapamatovat si cestu. Nejlepší bude naučit se ji tak, abyste měli pocit, že přesně víte, kudy jedete a nemuseli se spoléhat na technologie.
  • Pokud jedete na dlouhou cestu, navigace se vám bude hodit. Pokud se ale pohybujete po známém okolí, měli byste se snažit zapamatovat si krajinu a umět se orientovat sami.
 7. 7
  Zvykněte si na to, že děláte věci sami. Pokud chcete být opravdu nezávislí, nesmíte ke každé činnosti potřebovat kamaráda. Naučte se dělat věci sami a zajděte si třeba sami na večeři do nové restaurace, nebo na film, který jste chtěli vidět. V kině se budete divit, kolik lidí chodí na filmy také sami.
  • Všechno je jen o přístupu. Když budete mít pocit, že si užíváte tyto aktivity i o samotě, nikdo si nebude myslet, že to tak není.
 8. 8
  Nespěchejte. Nic se nedá změnit přes noc a nikdo nemůže být úplně nezávislý. Neexistuje přesný návod, kterého byste se museli držet. Pokud chcete něco udělat, udělejte to. Tento článek vám jen podává pomocnou ruku, pokud nevíte jak na to.
  Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak být hezkáJak být hezká
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

Rahti Gorfien, PCC
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Rahti Gorfien, PCC. Rahti Gorfien je životní kouč a zakladatelka Creative Calling Coaching, LLC. Rahti je profesionální certifikovaný kouč (PCC) s akreditací od International Coach Federation a akreditovaný ADHD kouč s akreditací od ADD Coach Academy a poskytovatelka speciálních kariérních služeb (CSS). Odborníky byla v roce 2018 zvolena za jednoho z 15 nejlepších trenérů v New Yorku. Je absolventkou postgraduálního hereckého programu na univerzitě v New Yorku a více než 30 let pracuje jako divadelní umělec. Tento článek byl zobrazen 10 879 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 10 879 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama