Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Orientovat se ve společenském světě střední školy může být trochu děsivé, ale neměli byste se tím nechat zastrašit. Když budete mít rádi sami sebe a naučíte se chovat se hezky i k ostatním, budete mezi lidmi oblíbení. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si tento článek.

Část 1
Část 1 ze 3:

Buďte společenští

 1. 1
  Nebuďte falešní. Není nic horšího, než být falešný. Když nebudete sami sebou, vaši přátelé vás nebudou mít rádi takové, jací jste. Mějte sebevědomí a chovejte se tak, jací skutečně jste a přitáhnete k sobě více zajímavých lidí. Neříkejte lidem to, co chtějí slyšet jen abyste je zaujali a také se nechlubte tím, jak skvělí jste. Lidé poznají, když se je budete stačit jen zaujmout a nebudou se s vámi chtít bavit. Raději buďte sami sebou a dávejte lidem najevo, že máte sami sebe rádi a že se nebojíte ukázat, co vás opravdu baví. Když budete falešní, všichni si toho všimnou a budou vám to dělat ještě těžší.
  • Pokud se stanete oblíbenými tím, že si budete na něco hrát, nebude vás to bavit. Jistě nechcete celou střední školu hrát nějaké divadlo!
  • Uvědomte si, že pokud se chcete od základu měnit jen abyste zaujali ostatní lidi, nebude to stát za to.
 2. 2
  Buďte milí. Nikdo nemá rád stále smutné a naštvané lidi. Usmívejte se a nechovejte se povýšeně – arogance lidi odrazuje. Když o vás někdo bude mluvit, mělo by to být jen v dobrém. Neměli byste to ale přehánět, jinak vás lidé začnou využívat. Rozhodně se nemusíte chovat k lidem škaredě jen proto, abyste byli oblíbení.
  • Buďte slušní a vychovaní. Držte lidem dveře, zdravte své známé, uhýbejte lidem v úzkých chodbách a chovejte se přátelsky, i když zrovna nebudete mít nejlepší náladu.
  • Nemusíte se schovávat za falešný úsměv, ale měli byste se k lidem chovat hezky bez ohledu na to, jak oblíbení jsou.
  • Není nic horšího, než člověk, který je milý pouze na ty, od kterých něco chce. Když se budete chovat zle k lidem, kteří jsou podle vás „podřadní“ a budete milí jen na ty, kteří vám za to stojí, všichni se to dozví a nikdo se s vámi nebude bavit.
 3. 3
  Braňte se. Pokud si chcete najít skutečné přátele, nesmíte lidem dovolit, aby vás využívali. Když si budete stát za svým a dokážete se ubránit, získáte si úctu ostatních spolužáků a budete oblíbenější. Když budete na lidi hodní jen proto, že budete chtít, aby vás měli rádi, moc daleko se nedostanete a nikdo si vás nebude vážit.
  • Když se k vám někdo bude chovat škaredě, bude vás ponižovat a posmívat se vám, neměli byste si to nechat líbit. Dejte mu najevo, že takové chování neakceptujete.
  • Nemusíte se snižovat na jeho úroveň a chovat se k němu zle. Měli byste mu klidně vysvětlit, že musí přestat, ale neměli byste mu nadávat. Pamatujte si, že máte na víc.
 4. 4
  Buďte otevření seznamování s novými lidmi. Když se budete chovat přátelsky a budete se bavit s různými lidmi, nebude pro vás problém si najít nové přátele. Měli byste se seznamovat s nadšením se všemi lidmi, i s těmi mladšími. Neměli byste na to spěchat a bombardovat nové lidi, nebo otravovat ty, kteří mají hodně práce, ale měli byste hledat příležitosti, jak se seznamovat. Když budete stát sami u své skříňky a vedle vás bude někdo, kdo také stojí sám, dejte se s ním do řeči.
  • Když si budete povídat s novými lidmi, bavte se o nezávazných věcech, například o hudbě, o škole, nebo o vašich koníčcích. Ptejte se lidí na různé věci, abyste projevili svůj zájem. O vážnějších věcech si můžete povídat později, až se budete lépe znát.
 5. 5
  Zajímejte se o ostatní lidi. Klíčem k oblíbenosti je nemluvit stále jen o sobě, ale projevit také zájem o ostatní lidi. Jak se říká, nemusíte být zajímaví, ale musíte se zajímat. Když se lidí budete ptát na otázky a ukážete, že vám na nich záleží, budou vás mít raději. Až se příště budete s někým bavit, usmívejte se, ptejte se ho, jak se má, dívejte se mu do očí a projevte svůj zájem. Neměli byste to hrát, ale měli byste se skutečně snažit dát lidem najevo, že vám na nich záleží. Můžete zkusit například následující tipy:
  • Ptejte se lidí, jak se měli o víkendu
  • Ptejte se lidí na jejich mimoškolní aktivity
  • Pochvalte někomu oblečení nebo doplňky
  • Zeptejte se na něco, o čem jste se bavili naposled
  • Najděte rozumnou rovnováhu a mluvte trochu o sobě, ale také trochu o těch druhých
 6. 6
  Nechovejte se, jako kdyby vám bylo všechno jedno. Na střední škole možná bude v módě se chovat jako kdyby vám na ničem nezáleželo. Některé dívky se příliš malují, lidé se v hodině hrbí, chodí pozdě, nebo pohrdají svými učiteli. Neměli byste se řadit mezi ně. Uvědomte si, že je v pořádku se zajímat o svůj život a že byste měli dělat to, co vás baví a nestarat se o to, co si o tom budou myslet ostatní. Pokud vás baví hodiny angličtiny, zapojte se ve vyučování. Pokud rádi hrajete tenis, řekněte svým kamarádům, aby se přišli podívat na váš zápas.
  • Když budete mluvit o tom, co vás baví, budete pro ostatní zajímavější. Nebojte se projevit svůj názor. Když budete s každým jen souhlasit a pokyvovat, budete působit nudně. Snažte se začínat rozhovory a naučte se naslouchat a komunikovat s ostatními.
 7. 7
  S novými lidmi se zapojujte do nezávazných rozhovorů. Nezávazné „tlachání“ je něco, co mladým lidem většinou moc nejde. Když se to naučíte, budete schopni si popovídat s každým a budete rázem oblíbenější. Měli byste být schopni se s lidmi bavit o počasí, o hudbě, o škole a necítit se nervózně z toho, že se moc dobře neznáte. Uvolněte se, přestaňte se starat o to, že řeknete něco špatně a povídejte si tak, aby se s vámi lidé cítili dobře. Zde je několik témat k nezávaznému rozhovoru:
  • Povídejte si o hodině, na které jste zrovna byli
  • Ptejte se lidí, jak se měli o víkendu
  • Povídejte si o školních akcích, například o plese, o fotbalovém zápase atd.
  • Povídejte si o něčem, čeho si všimnete v okolí, například o plakátu na nějaký koncert, o tričku kapely, které má někdo na sobě atd.
 8. 8
  Usmívejte se na lidi. Možná máte pocit, že to poslední, co byste měli dělat, je usmívat se na všechny okolo vás, protože to není „cool“, ale pokud chcete být oblíbený a mít více přátel, měli byste tento přístup rychle změnit. Když se budete usmívat, budete působit uvolněněji a přátelštěji a lidé si vás budou více všímat. Pokud chcete mít přátele, budete se muset na lidi usmívat. Neměli byste se usmívat na každého, koho potkáte, ale když se budete s někým známým ve škole míjet, měli byste se usmát a pozdravit.
  • Přiznejme si to – lidé na střední škole často ostatní soudí a myslí si o ostatních špatné věci. Když se budete častěji usmívat, lidé si budou myslet, že jste milí a přátelští.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Snažte se být vidět

 1. 1
  Hezky se oblékejte. Nebudete potřebovat nejmodernější oblečení ani značkové kousky, ale měli byste si na svém vzhledu dát trochu záležet. Nebuďte povrchní, jde jen o to, že ti, kteří se oblékají lépe a pečují o sebe, mají více přátel a lidé je berou vážněji než ty, kteří se o sebe nestarají a nosí ušpiněné staré oblečení – ať už na střední škole, na večírku, nebo u pracovního pohovoru. Noste čisté a vyžehlené oblečení, které vám padne a lidé si vás budou více všímat.
  • Můžete mít trochu volnější, nebo trochu těsnější oblečení, ale když budete nosit jen samé špatné velikosti, neuděláte na ostatní dobrý dojem.
  • Vezměte si nějaké hezké doplňky, například stříbrné náušnice, nebo zajímavé hodinky.
  • Nemusíte si kupovat nové oblečení – je lepší mít méně oblečení, které vám sedne a je kvalitní. Jeden pár kvalitních riflí vám poslouží lépe, než tři páry kalhot z tržnice.
 2. 2
  Dodržujte hygienu. Sprchujte se, holte se, čistěte si zuby, používejte deodorant a starejte se o své vlasy. Je důležité být čistý a vonět, ale neměli byste to přehánět s parfémy a kolínskou. Když budete o své tělo pečovat, dáte tím najevo, že vám na vašem vzhledu záleží.
  • Měli byste chodit do školy vždy čistí a osprchovaní. Noste si s sebou na tělocvik deodorant a snažte se vždy příjemně vonět.
 3. 3
  Rozhodujte se správně. Nepijte, nekuřte, nechoďte za školu. Špatná rozhodnutí mohou ovlivnit celý váš život a mohou vám zabránit v popularitě. Možná si myslíte, že si vás lidé všimnou, když se budete chovat jako rebelové a nebudete dodržovat pravidla, ale to vám nevydrží dlouho. Existuje rozdíl mezi popularitou díky přátelskému chování a špatnou pověstí.
  • Je snadnější se rozhodovat správně, když kolem sebe budete mít lidi, kteří mají rozum. Když se chytnete špatné party, budete riskovat, že se zapletete do problémů.
  • Na večírcích se vyhýbejte alkoholu, neskákejte z výšek a nedělejte nic, co by se dělat nemělo. Pozornost, kterou byste tím získali, by vám nevydržela dlouho.
 4. 4
  Ohromte lidi svým sebevědomím. Když budete sami se sebou spokojení a budete dělat to, co vás baví, lidé to poznají. Usmívejte se a nebojte se zdravit cizí lidi a dávat se s nimi do řeči. Choďte rovně s hlavou vzpřímenou, mějte pozitivní řeč těla a předávejte lidem pozitivní energii. Díky tomu vás lidé budou chtít poznat a budou se o vás zajímat.
  • Práce na sebevědomí může trvat celé roky. Když budete dělat to, co máte rádi a nebudete se starat o ostatní, budete se cítit spokojeněji a budete na sebe pyšní.
  • Měli byste si napsat seznam věcí, které se vám na vás líbí. Kdykoli budete mít špatnou náladu, vytáhněte si ho a pročítejte si ho.
  • Můžete se snažit změnit to, co se vám na sobě nelíbí. Nemyslete si, že lepší už být nemůžete – svůj osud si určujeme sami.
  • Travte čas s lidmi, se kterými se cítíte dobře. Zbavte se přátel, kteří vás ponižují a utahují si z vás.
 5. 5
  Nedělejte si z nikoho legraci a nikoho neponižujte – tím byste si popularitu nezískali. I když máte pocit, že by vám to mohlo pomoci se některým lidem zavděčit, ve skutečnosti by vás lidé přestali mít rádi. Nedělejte to! Není dobré být oblíbený na úkor někoho jiného. Navíc se lidi surovců bojí, ale oblíbení nejsou. Jistě nechcete mít pověst zlého člověka.
  • Skutečně oblíbení lidé ostatní lidi neponižují, protože mají dostatečně vysoké sebevědomí na to, aby byli sami sebou a nemají potřebu se k někomu chovat zle.
 6. 6
  Nezanedbávejte studium. Pamatujte si, že se musíte dobře učit, i když se budete snažit být oblíbení. Vaše známky by měly být důležitější, než společenské postavení ve škole. Když si povedete dobře, ostatní budou vědět, že se dobře učíte a budou se o vás zajímat lepší lidé. Nemusíte být přímo šprti, ale buďte pyšní na své studijní výsledky. Ostatní lidé to ocení.
  • Uvědomte si, že být ve škole oblíbení může být chvíli zábava, ale když se nad tím po několika letech zamyslíte, budete litovat hlavně toho, že jste se neučili pilněji.
 7. 7
  Zapracujte na své tělesné kondici. Je jedno, zda chodíte do posilovny, nebo hrajete nějaký týmový sport – snažte se být v dobré kondici a budete se cítit lépe. Když ze sebe budete mít dobrý pocit, budete na ostatní lidi působit sebejistě a zajímavě. Pouze cvičením si sice přátele nezískáte, ale pomůže vám to vytvořit si životní styl, který vás dovede k větší popularitě.
  • Když pro vás bude vaše kondice důležitá, poznáte více lidí a budete mít více přátel – choďte na školní hřiště, přihlaste se do nějakého sportovního týmu, nebo choďte na nepovinnou tělesnou výchovu.
 8. 8
  Snažte se vždy působit uvolněně a v pohodě. Pokud chcete, aby si vás lidé všimli, měli byste stále budit dojem, že se dobře bavíte. Je jedno, zda se zrovna procházíte po chodbě, jste na večírku, nebo stojíte ve frontě na oběd – mělo by to vypadat, že si to užíváte. Nemusíte se stále šíleně smát, ale měli byste vyzařovat pozitivní energii a dávat lidem najevo, že jste se sebou spokojení. Když si budete s někým povídat, věnujte mu pozornost a nerozhlížejte se okolo sebe, jestli neuvidíte někoho zajímavějšího. Když se budete bavit tak dobře, že vás nebude zajímat, co si o tom myslí ostatní, budete mezi lidmi oblíbenější.
  • Když se budete stále smát, budete se cítit dobře a budete se sebou spokojení, získáte si více přátel.
  • Neměli byste se chovat falešně a snažit se usmívat se i když budete mít zrovna špatný den. Přesto byste ale měli využít každé příležitosti a dobře se bavit.
  • Když si budete chtít postěžovat, je to v pořádku. Neměli byste to ale dělat příliš často, jinak si lidé budou myslet, že jste negativní.
 9. 9
  Dělejte si to, co vás zajímá. Měli byste se socializovat a zapojovat se do rozhovorů s různými lidmi a chovat se přátelsky, ale měli byste se také nezávisle věnovat tomu, co vás zajímá a baví. Pokud si na sebe chcete vzít něco, co nikdo jiný nenosí, udělejte to. Pokud chcete poslouchat jinou hudbu, než vaši přátelé, nebojte se toho! Zkuste si nějakou zajímavou činnost, například jógu nebo lukostřelbu. Neměli byste se takovým věcem vyhýbat jen proto, že je nikdo nedělá. Když budete nezávislí, lidé si vás všimnou – nebudete totiž stejní, jako všichni ostatní.
  • Neznamená to, že byste měli za každou cenu jít proti proudu a dělat něco jiného jen proto, že je to jiné. Jistě nechcete působit jako pozér, který se snaží za každou cenu získat něčí pozornost.
 10. 10
  Netlačte na pilu. Můžete toho udělat spoustu pro to, abyste byli oblíbenější a zajímavější, ale měli byste si dát pozor na to, abyste nepůsobili příliš horlivě. Na střední škole lidem většinou velmi vadí ti, co to přehánějí, takže byste se měli vždy snažit působit uvolněně. Neměli byste se za každou cenu snažit bavit s těmi nejoblíbenějšími, i když o vás nebudou mít zájem a neměli byste strkat nos do cizích záležitostí. Také se nesnažte napodobovat vzhled a chování oblíbených lidí, protože by bylo všem hned zřejmé, o co vám jde.
  • Snažte se najít si nové přátele, budete oblíbenější a lidé si vás všimnou. Měli byste být ale schopní poznat, kdy lidé o nové přátele zájem nemají. Jistě se nechcete ztrapnit, nebo někoho otravovat.
  • To samé platí také pro osoby opačného pohlaví. Neměli byste na nikoho tlačit, aby s vámi chodil, nebo s vámi jen trávil čas. Nejprve se ujistěte, že o vás ten druhý má také zájem.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zapojte se

 1. 1
  Začněte chodit do různých kroužků. Zapište se do basketbalu, do roztleskávaček, do francouzštiny, do školní kapely, nebo do jiného kroužku, který vás bude bavit. Když se budete znát jen se svými spolužáky, připravíte se o příležitosti poznat různé nové lidi. Když budete chodit do kroužků, potkáte lidi, kteří mají stejné zájmy jako vy, takže si budete mít o čem povídat.
  • Uvědomte si, že abyste byli oblíbení, lidé vás budou muset znát – a co je lepší, než chodit do kroužků a zapojit se do dění na škole?
  • Když si najdete vhodný kroužek, možná objevíte něco, co vás bude bavit už napořád a najdete si nového koníčka, nebo dokonce budoucí povolání.
 2. 2
  Seznamte se se spolužáky. Je důležité se dobře učit, ale přesto byste měli být ve škole uvolnění a hledat si kamarády mezi spolužáky. Povídejte si s lidmi, kteří chodí na stejné hodiny jako vy a snažte se najít si mezi nimi kamarády. Dejte si ale pozor, abyste v hodinách nevyrušovali.
  • Možná si najdete nejlepšího kamaráda při práci na nějakém školním projektu, nebo skupinovém domácím úkolu. Kamarády si nemusíte hledat jen o přestávkách a po škole.
  • Spolužáci jistě také budou chtít poznat nové lidi, protože spousta lidí nechodí do třídy se svými kamarády.
 3. 3
  Zapojte se do dění ve vašem městě. Dalším skvělým způsobem, jak se zapojit, je dělat něco ve vaší komunitě. Můžete dělat dobrovolnickou práci, nebo hrát místní fotbalovou ligu. Dělejte jednoduše něco, při čem se seznámíte s různými lidmi a získáte zkušenosti. Možná potkáte někoho ze školy, kdo se věnuje stejným věcem jako vy a pomůže vám to najít si kamarády, se kterými budete moci chodit do školy i trávit volný čas.
  • Nejen že uděláte něco pro své město, ale poznáte spoustu lidí a budete mít lepší sebevědomí. Potom pro vás bude mnohem snadnější se seznamovat s novými lidmi.
 4. 4
  Věnujte se různým věcem. Pokud chcete být oblíbení, budete muset mít spoustu různých zájmů – když budete hrát pouze basketbal, nebo pouze hrát na kytaru, ošidíte se o spoustu jiných příležitostí, jak se seznámit. Nemusíte dělat úplně vše, ale najděte si několik věcí, které vás budou bavit a při kterých se seznámíte s novými lidmi. Když budete dělat jen jednu věc, budete mít omezený počet přátel. Pracujte na několika různých věcech, abyste se mohli seznamovat se zajímavými lidmi, kteří se věnují různým činnostem.
  • Součástí popularity je to, že lidé budou vědět, kdo jste. Když se budete věnovat různým zájmům, pomůže vám to toho dosáhnout.
 5. 5
  Choďte mezi lidi. Když se nebudete bát riskovat a budete chodit mezi lidi i po škole, budou vás všichni znát. Přihlaste se do školní soutěže talentů. Když budete mít ve škole zajímavou přednášku, pokládejte přednášejícímu různé otázky. Pomozte nějakému studentovi s domácími úkoly. Jděte pomáhat do školní knihovny. Když se budete soustředit pouze na jedinou věc, pravděpodobně nebudete moc oblíbení.
  • Pokud jste nesmělí a stydliví, nemusíte dělat něco, co je vám nepříjemné. Můžete se snažit postupně poznávat nové lidi a chodit mezi lidi, ale moc se neprojevovat.
  Reklama

Tipy

 • Nelžete, jinak si o vás všichni budou myslet, že jste pozér. Každá lež se vám nakonec vrátí. Když budete mít dobré morální zásady, lidé vám budou věřit a budou vás respektovat.
 • Snažte se vypadat na fotkách dobře. Usmívejte se, i když se nebudete zrovna dívat do objektivu. Usmívejte se tak, abyste na fotce stále vypadali příjemně a přátelsky.
 • Sledujte aktuální dění v kultuře a v módě. Vyznejte se v hercích a muzikantech. Pokud nevíte, kde začít, podívejte se na Billboard.com a poslechněte si aktuální hitparádu písniček. Kupujte si populární časopisy pro mladé a snažte se být v obraze.
 • Uvědomte si, že střední škola není to nejdůležitější. Jde o čtyři krátké roky vašeho života. Pokud nebudete oblíbení v době, kdy budete nejšťastnější, zapomeňte na to – život je příliš krátký na to, abyste nebyli šťastní.
 • Buďte vtipní! Naučte se vtipkovat, všichni mají rádi lidi, se kterými je legrace.
 • Naučte se vyprávět historky. Nikdo nemá rád lidi, kteří zkazí každou radost.
 • Akné neovlivní vaše společenské postavení. Přesto se můžete snažit se pupínků zbavit. Zkuste přestat jíst lepek. Něco si o tom přečtěte – lepek je pro spoustu lidí v podstatě jedovatý. Budete překvapeni tím, jaký vliv na vaše tělo může mít.
 • Co nejčastěji se usmívejte. Nikdo nemá rád lidi, kteří se stále mračí, nebo neprojevují žádné emoce.

Nepřátelte se se špatnými lidmi, kteří vás budou nutit dělat špatné věci.

Reklama

Varování

 • Když vás někdo z oblíbených lidí bude snažit přesvědčit, abyste začali brát drogy, přestaňte se s ním stýkat. Je lepší být neoblíbený, než si zahrávat s něčím takovým!
 • Nepředvádějte se, jinak si lidé budou myslet, že jste pozér.
 • Nepřátelte se s lidmi, kteří zrazují své kamarády. Nikdy nevíte, kdy vám vrazí kudlu do zad.
 • Nesnažte se být kamarádi s „oblíbenými“, když se s nimi nebudete cítit dobře. *Pracujte na svých vlastních snech, buďte k lidem milí a brzy budete mít přátele bez ohledu na to, jaký je váš společenský statut. V opačném případě byste působili zoufale a nikdo by vás neměl doopravdy rád.
 • Nepomlouvejte ostatní lidi, nakonec by se vám to vymstilo!
 • Obecně se vyhýbejte lidem, kteří dělají špatné věci. Když se naučíte říkat ne, budete v budoucnu silnější. Pamatujte si, že oblíbení lidé se neúčastní rvaček a nehádají se s ostatními. Žádná dívka by se neměla s nikým prát – když vás někdo bude otravovat, jednoduše ho ignorujte, nebo to někomu řekněte.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 94 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 724 krát
Kategorie: Škola a univerzita
Stránka byla zobrazena 18 724 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama