Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý si čas od času myslí, že na něm ostatním lidem nezáleží tak, jak by si přál. Pokud máte tento pocit již delší dobu, pravděpodobně byste s tím měli něco udělat. Když změníte své myšlení a upravíte své chování, brzy budete oblíbenější.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak začít

 1. 1
  Buďte se sebou spokojení. Toto už jste jistě někdy slyšeli – pokud chcete, aby vás lidé měli rádi, musíte mít nejprve rádi sami sebe. To se snadno řekne, že? Každopádně je to pravda – zamyslete se nad někým, kdo má podle vás nízké sebevědomí. Pravděpodobně jde o přecitlivělého, negativního člověka, se kterým není moc legrace. Kdyby se tito lidé měli raději, všichni by se k nim chovali jinak.
  • Napište si seznam svých pozitivních vlastností. Dělejte něco, co vám přináší štěstí a sebejistotu. Nebojte se zkoušet nové věci. Tento krok nesmíte vynechat, je velmi důležitý. Nemusíte být extrémně zábavní, musíte jen mít rádi sami sebe.
 2. 2
  Buďte upřímní. Až budete sami se sebou spokojení, už na tom nic neměňte. Když budete něco předstírat, bude to pro vás vyčerpávající a kromě toho to lidé poznají. Mějte rádi sami sebe přesně takové, jací jste. Nesnažte se být napodobeninou někoho jiného, raději buďte sami sebou.
  • Věřte tomu nebo ne, výzkumy prokázaly, že když se před ostatními lidmi ztrapníte, budou vás mít raději a budou vám více důvěřovat. [1] Když se nad tím zamyslíte, dává to smysl – dáte tím najevo, že jste jen obyčejný člověk a že nejste lepší, než oni. Lidé nemají rádi dokonalé lidi, mnohem raději mají upřímné a zábavné lidi.
 3. 3
  Projevte nadšení. Představte si, že se s někým milujete. Vše se zdá technicky v pořádku, ale nepoznáte na partnerovi, zda se mu to líbí a jak se cítí. Chtěli byste s tímto člověkem spát znovu? Pravděpodobně ne. To samé platí v celém životě. Všichni chtějí trávit čas s lidmi, kteří umí projevit nadšení.
  • Až si uvědomíte, že spousta věcí v životě vám může poskytnout radost a nadšení, půjde vám to samo. Život je krátký. Každá káva, kterou vypijete, nemusí být ta nejlepší, kterou jste v životě měli, ale přesto k ní můžete přistupovat s nadšením. Budete se potom cítit mnohem lépe.
 4. 4
  Buďte zvědaví. U tohoto kroku je hlavně o ostatní lidi, ale můžete se zajímat o celý okolní svět. Když vám bude něco předloženo, zamyslete se nad tím. Neměli byste věci pouze akceptovat. Když se vám do cesty dostane něco, čemu nerozumíte, snažte se zjistit si více informací. Platí to jak pro koncepty, tak pro lidi.
  • Až příště potkáte někoho velmi zajímavého, nebojte se ho zeptat na vše, co vás zajímá. Projevte trochu zájmu a vyzvídejte!
 5. 5
  Dodržujte pravidla hygieny. Pokud nežijete na opuštěném ostrově, pravděpodobně přijdete do styku s lidmi. Většina lidí nesnáší lidi, kteří zapáchají, takže se sprchujte, čistěte si zuby a noste čisté oblečení. Když to dělat nebudete, lidé s vámi nebudou chtít nic mít.
  • Je lepší se snažit o něco více (tedy nejen se sprchovat). Lidé dají na vzhled více, než by bylo třeba. Možná víte, co je efekt Woodrowa Wilsona (Wilson byl zvolen díky svému autoritativnímu vzhledu a příjemnému vystupování). Pokud tento efekt neznáte, jistě alespoň víte, kdo byl John F. Kennedy. Bez ohledu na to, zda se nám to líbí, má příjemný vzhled u lidí spoustu výhod.
 6. 6
  Všímejte si toho, jak působíte na ostatní. Lidé spolu komunikují třemi způsoby: verbálně, nonverbálně a paraverbálně. [2] První dva typy komunikace pravděpodobně znáte. Víte ale, co je paraverbální komunikace? Tento druh komunikace je způsob, jakým pronášíte svá slova – tedy tón, výška hlasu, rychlost atd. I všechny tyto věci jsou velmi důležité!
  • Začněte tím, že budete pozorovat lidi, kteří umějí skvěle komunikovat na všech třech úrovních. Zamyslete se nad tím, čím se tito lidé liší od ostatních. Působí příjemně a přátelsky? Jak mluví? Co říkají a jak to říkají? Když si začnete všímat komunikačních vzorců těchto lidí, zamyslete se nad sebou. Které z těchto vzorců byste mohli napodobit?
 7. 7
  Nezapomeňte na to, že mezi muži a ženami jsou rozdíly. Platí to sice pro každé prostředí, ale nejvíce to platí pro pracovní prostředí. Ženám a mužům prochází jiné věci. Muž může být asertivní, nebo dokonce naštvaný a ostatní to vnímají jako projev jeho vášně, ale když stejné emoce projeví žena, ostatní to vnímají tak, že se chová hystericky. [3] Berte rady ostatních lidí s rezervou a vždy se řiďte také pohlavím daného člověka.
  • Neplatí to sice pro všechny, ale obecně lze říci, že ženy jsou oblíbenější, když se chovají jemněji. Vzpomeňte si například na Hillary Clinton, která je terčem více vtipů, než kdokoli jiný. Proč tomu tak je? Protože se chová jako muž v mužském světě, i když je ve skutečnosti ženou. Hillary je ale schopná chytrá žena, takže pokud hledáte inspiraci, klidně zkuste být trochu jako ona.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte konverzační profík

 1. 1
  Zajímejte se o ostatní lidi. Když lidé uvidí, že vás zajímají jejich koníčky a zájmy, budou vás mít raději. Lidé jsou zvláštní a čas od času jejich chování dává smysl!
  • Když někdo vejde do místnosti a vy se na něho hned usmějete, všimne si vás. Jistě by se vám líbilo, kdyby vás takto vítali všichni. Uvědomte si, že je snadné se na někoho usmát a dopřát mu pocit jedinečnosti. Neznamená to, že projevujete svoji zranitelnost – znamená to, že se o toho druhého skutečně zajímáte.
 2. 2
  Buďte upřímní. Říkejte vždy to, co si myslíte. Nezahrávejte si s ostatními lidmi a nezaplétejte se do lží. Měli byste se ke všem chovat tak, jak si přejete, aby se chovali oni k vám. Pokud chcete, aby vás lidé měli rádi, měli byste být upřímní a vřelí.
  • Začněte tím, že se k lidem budete chovat slušně a trpělivě. Naslouchejte jim a kdykoli to bude možné, pomáhejte jim. Pomáhejte jim proto, že skutečně chcete – ne proto, že doufáte, že za to něco dostanete. Nezáleží na tom, jak špatnou náladu máte, vždy se k lidem můžete chovat slušně. Buďte milí a upřímní a možná vám to dokonce zlepší náladu.
 3. 3
  Nechejte mluvit ostatní lidi. Lidé milují, když mohou mluvit o sobě a mají rádi lidi, kteří je rádi poslouchají. Bohužel spousta lidí dokáže mluvit jen o sobě a při rozhovoru stále čekají na to, až se na ně dostane řada. Využijete toho a nechejte tyto lidi mluvit. Zeptejte se jich na něco, co vás zajímá a potom už jen naslouchejte.
  • Řekněme, že se v práci zeptáte kolegy, jak se měl o víkendu. Odpoví vám, že dobře a že strávil víkend s rodinou. Místo abyste to dále nerozváděli, se ho můžete zeptat, jestli svoji rodinu vídá často a co o víkendu dělali. Uvidíte, že se kolega brzy rozpovídá o svých sourozencích a rodičích a příjemně si popovídáte.
 4. 4
  Využívejte sebeponižující humor. Tento krok není jednoduchý. Když se budete brát příliš vážně, lidé nebudou vědět, jestli si ze sebe děláte legraci, nebo se opravdu nemáte rádi. Když se u toho zasmějete a vymyslíte si opravdu vtipné průpovídky, pobavíte všechny přítomné a lidé vás budou mít raději. [4] Schopnost udělat si ze sebe legraci a být nad věcí je pro ostatní lidi přitažlivá.
  • Umět se sám sobě zasmát se vám bude hodit. Když se lidé poznávají, humor pomáhá budovat solidaritu a posilovat vzájemné vztahy. Když to budete umět využít, dáte tím najevo, že je s vámi zábava a že se máte opravdu rádi.
  • Využívejte i jiné druhy humoru. Humor se vám jednoduše bude hodit. Když dokážete ostatní lidi pobavit, budete oblíbenější a lidé se s vámi budou cítit lépe. Snažte se tedy ostatní lidi rozesmávat tak často, jak to bude možné.
 5. 5
  Flirtujte a lichoťte. Každý má rád, když s ním někdo flirtuje, protože je to příjemné. Když s námi někdo flirtuje, cítíme se přitažlivější. Není ovšem příjemné flirtovat s někým, kdo na to vůbec nereaguje. Zkuste tedy převzít iniciativu a začněte s ostatními lidmi flirtovat. Dáte jim tím najevo, že jste zábavní, otevření a hraví.
  • Doteky vám mohou pomoci posílit vztahy s lidmi. Když vás někdo jen v rychlosti pozdraví a odejde, pravděpodobně to ve vás nic nezanechá. Když se vás ovšem někdo při pozdravu jemně dotkne a usměje se na vás, zlepší vám to náladu a budete tohoto člověka mít raději.
 6. 6
  Zajistěte, aby se s vámi lidé cítili dobře. Nemusíte dělat žádná velká gesta. I malé věci jsou často velmi důležité. Chovejte se k lidem se zájmem, ukažte jim, že vám na nich záleží a uvidíte, že se k vám budou chovat stejně.
  • Oslovujte lidi jejich jmény. Podle Dala Carnegieho je pro každého člověka zvuk jeho jména tou nejsladší hudbou. Kromě toho si díky tomu snáze zapamatujete jména lidí, se kterými se seznámíte.
  • Pamatujte si detaily. Poslouchejte ostatní lidi a ptejte se jich na věci, o kterých vám vyprávěli v minulých rozhovorech. Uděláte tím skvělý dojem.
 7. 7
  Nemluvte jen o sobě. Nejistí lidé se často snaží zamaskovat svoji nejistotu tím, že působí sebestředně. Myslí si, že na ostatní udělají dobrý dojem, ale ve skutečnosti působí sobecky. Měli byste se chovat úplně jinak – zaměřte se na ostatní lidi. Všichni se s vámi budou cítit lépe a budou vás mít raději.
  • Když vám někdo zalichotí, jednoduše mu poděkujte. Pokud budete mít pocit, že vám to dává příležitost mluvit o tom, jak skvělí jste, zadržte! Lidé nemusejí vědět, kolik cen jste vyhráli, nebo co všechno jste zažili. Tyto věci by měly přirozeně vyplynout z rozhovoru.
 8. 8
  Buďte pozitivní. Tento krok je také vcelku jednoduchý. Pozitivita a štěstí jsou nakažlivé a lidé mají rádi lidi, kteří jsou šťastní. Když budete mít pozitivní názor na svět, lidé vás budou mít raději. Je sice lákavé se chovat skromně a ponižovat se, nebo se snažit o intelektuální dojem a na všechno nadávat (jistě někoho takového znáte), ale měli byste se tomu vyhýbat. Když si budete na něco hrát, lidé vás nebudou mít rádi.
  • Přesto byste ale měli vědět, kdy je dobré soucítit s ostatními lidmi. Stěžování spojuje lidi, jen to nesmíte dělat příliš často. Pokud si všichni kolegové v kanceláři stěžují na šéfa, který vás nutí pracovat dlouho do noci, klidně se k nim přidejte.
 9. 9
  Měli byste vědět, kdy je dobré rozhovor ukončit. Žádný rozhovor by se neměl táhnout donekonečna. Některé rozhovory by dokonce měly být krátké. Když budete mít pocit, že vám docházejí témata k hovoru, ukončete rozhovor. Řekněte tomu druhému, že jste si s ním dobře popovídali (pokud to je pravda) a rozlučte se.
  • Pokud rozhovor začíná být nepříjemný, na něco se vymluvte a odejděte. Stačí, když řeknete, že už musíte jít a rozloučíte se. Nemyslete si, že jste v tom sami – každý člověk musí někdy řešit nepříjemné nebo divné rozhovory!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Osvojte si důležité dovednosti

 1. 1
  Mějte slušné vychování. Jistě se vám už někdy stalo, že jste si museli povídat s někým, kdo se choval naprosto neslušně. Kdybyste si mohli vybrat, pravděpodobně byste s tímto člověkem nikdy nemluvili. Snažte se tedy, abyste také nebyli takoví. Chovejte se slušně, říkejte „prosím“ a „děkuji“ a držte dveře ostatním lidem.
  • Není dobré chovat se k lidem povýšeně. Dávejte v restauracích dýška, povídejte si s prodavačkami a buďte milí na člověka, který vás obsluhuje v bance. Jednoduše se chovejte slušně ke všem lidem, které potkáte.
 2. 2
  Ovládejte se. Nejoblíbenější lidé jsou ti, kteří jsou klidní, vyrovnaní a bezstarostní. Lidé (hlavně cizí lidé) vás nebudou mít rádi, když budete působit jako paranoidní neurotik. Nebuďte zbytečně naštvaní a nereagujte přehnaně ani na vyhrocené situace. Budete zbytečně ve stresu a na ostatní lidi neuděláte dobrý dojem.
  • Neznamená to, že byste měli přehlížet emocionální potřeby ostatních lidí, ale že byste se měli chovat rozumně a příjemně. Lidé mají rádi stabilní a veselé lidi. Nenechejte se rozčílit neškodnými vtípky a mějte smysl pro humor.
 3. 3
  Zapojte se. Když vyrazíte mezi lidi, budete mít z poloviny vyhráno. Když budete například členem nějakého fotbalového týmu, budete mít kolem sebe spoustu lidí, se kterými si budete moci povídat o tom, co vás zajímá. Lidé mají rádi lidi, kteří jsou jim podobní. Najděte si tedy lidi, se kterými máte něco společného. Když budete sedět sami doma, nestanete se zázračně oblíbenějším.
  • Kromě toho se dostanete mezi lidi, se kterými budete bez problémů vycházet. Je těžké vycházet s lidmi, které neznáte, nebo se kterými nemáte nic společného. V různých skupinách a klubech budete moci otestovat své společenské schopnosti.
 4. 4
  Usmívejte se a dívejte se lidem do očí. Můžete lidem říkat ty nejhezčí věci na světe, ale když se u toho budete mračit a dívat se do země, nikdo vám nebude věnovat pozornost. S tímto přístupem budete brzy sami a lidé vás nebudou mít rádi. Usmívejte se a chovejte se k lidem mile. Když si s vámi někdo bude chtít povídat, zapojte se! Není na tom nic těžkého.
  • Když jsou lidé nervózní, vyhýbají se očnímu kontaktu. Pokud s tím máte problém, začněte na tom pracovat. Když to neuděláte, budete na lidi působit nepříjemně a neslušně. Uvědomte si, že ostatní lidé neznají vaše problémy a budou si myslet, že jim jednoduše nevěnujete pozornost. Pokud s vámi někdo mluví o něčem, co je pro něho důležité, měli byste se snažit dívat se mu do očí. Pokud si povídáte o něčem nedůležitém, můžete se čas od času podívat i jinam.
 5. 5
  Čtěte. Pokud chcete umět konverzovat s různými lidmi o různých věcech, měli byste se chovat slušně, tvářit se mile a vyzařovat pozitivitu, ale ze všeho nejdůležitější je, abyste měli co říct. Vzdělávejte se a čtěte, dívejte se na televizi a čtěte články na internetu. Když budete mít o čem mluvit, budete se cítit lépe.
  • Každý má jiné zájmy, takže si musíte uvědomit, že se nezavděčíte všem. Když budete číst o objevech NASA a budete sledovat Pána času, nepopovídáte si se skupinou lidí, kteří sledují Zoufalé manželky. Držte se toho, co vás skutečně zajímá.
 6. 6
  Nepřehánějte to se snažením. Jistě znáte někoho, kdo se k ostatním chová až příliš mile. Neustále někomu lichotí, snaží se všem vyjít vstříc a všechna rozhodnutí nechává na ostatních. Nebuďte takoví a nesnažte se potěšit úplně každého. Měli byste si zachovat vlastní názory a nebát se je projevit. Když nebudete mít žádnou osobnost, lidé vás nebudou mít rádi.
  • Tuto informaci je dobré zopakovat: nikdy nepotěšíte všechny. S některými lidmi budete vycházet a s některými ne. Takto to ve světě jednoduše chodí. Když si s někým nepadnete do oka, nic si z toho nedělejte. Brzy potkáte někoho jiného, s kým budete vycházet mnohem lépe.
 7. 7
  Buďte sebejistí, jste totiž skvělí! Opravdu. Není dobré myslet si, že vás lidé nemají rádi. Jste jedineční a máte svoji hodnotu. Měli byste světu ukázat, co ve vás je. Když nebudete hrát, nevyhrajete!
  Reklama

Tipy

 • Buďte dobrodružní. Lidé mají rádi lidi, kteří zkoušejí nové věci a nebojí se vystoupit ze své zóny komfortu. Buďte odvážnější!
 • Buďte vždy sami sebou. Když vás lidé budou mít rádi díky tomu, že se budete přetvařovat, budete se cítit nepříjemně a nebudete se moci chovat přirozeně. *Nebojte se lidem ukázat, kdo skutečně jste. Držte se lidí, kteří vás mají rádi takové, jací jste.
 • Začněte zvolna. Celý tento proces nebude snadný a bude trvat delší dobu, takže nespěchejte a nebuďte naštvaní, když se vám nezačne dařit ihned. Stanovujte si malé cíle a postupně pracujte na tom, aby vás lidé měli raději.
 • Buďte odhodlaní. Když se nebudete snažit, nepodaří se vám dosáhnout úspěchu. Snažte se tedy dělat vše pro to, aby vás lidé měli raději.
 • Nemusíte se zapisovat do všech klubů, které najdete. Mohlo by se stát, že budete mít málo času a nebudete vše stíhat. Lepší je najít si jednu věc a věnovat se jí pořádně. Až budete mít pocit, že vám to jde, zkuste si najít něco dalšího.


Reklama

Varování

 • Tento článek není o tom, jak být populární, ale o tom, jak to udělat, aby vás lidé měli raději. Nebuďte tedy naštvaní, když se vám nepodaří získat si všeobecnou popularitu.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 463 krát
Stránka byla zobrazena 3 463 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama