Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nejste ničí rohožka. Být odvážný znamená vytvářet si příležitosti k úspěchu a nečekat jen, že se samy objeví. Čekání na to, až vás něco dobrého potká, může být dlouhé a frustrující. Přečtěte si o tom, jak se zvednout, otřepat a jít si za tím, co chcete.

Část 1
Část 1 ze 2:
Jak se chovat s odvahou

 1. 1
  Udělejte první krok. Odvaha je opak ostychu. Kdykoli cítíte ostych v jednání s druhými nebo v rozhodování, naučte se polknout hrdost a udělejte první krok. Zeptejte se známého, jestli nechce po práci zajít na drink do nedalekého baru. Řekněte člověku, o kterého máte zájem, že máte dva lístky na koncert a rádi byste, aby šel s vámi. Obejměte vaši drahou polovičku a omluvte se za to, jak jste před pár měsíci vybuchli. Usmějte se a mrkněte na pěknou prodavačku.
  • "Přehnané přemýšlení" je často příčinou ostychu. Pokud řeknete "tohle chci", řekli jste dost na to, abyste se rozhodli. Jděte za tím!
 2. 2
  Udělejte něco nečekaného. Co byste mohli udělat, abyste překvapili vaše známé? Obout si vysoké podpatky? Potápět se? Zapsat se do lekcí tance? Odvážní lidé se nebojí vyzkoušet nové věci a jeden z důvodů, proč je tak vzrušující být v jejich přítomnosti, je, že nikdy nevíte, co od nich čekat.
  • Začněte zlehka. Oblečte si třeba barvu, kterou obvykle nenosíte, nebo změňte styl, nebo zajděte do baru či restaurace, kam byste normálně nešli. Jeďte na výlet, který jste vždy chtěli podniknout. Časem si vypracujete pozici, kterou zcela narušíte to, jak vás vidí ostatní. Jeďte třeba na raft, nebo začněte podnikat.
 3. 3
  Prozkoumejte, kdo vlastně jste. Odvaha vychází z vás samých, je to schopnost dělat to, čemu věříte. Není to o tom, co děláte, ale o tom kdo jste. Začněte si vážit své jedinečnosti.
  • Vyhněte se jednání ala "krize středního věku", což bývá právě spojeno s nezvyklými a nečekanými aktivitami pouze za účelem překvapit okolí. Pokud opravdu z hloubi srdce netoužíte po platinově blonďatých vlasech a kroužku v nose, nedělejte to jen proto, abyste někoho šokovali. Buďte k sobě upřímní. To, co potřebujete, je jednat na základě rozhodnutí, která jste učinili, ne zabřednout do věcí, po kterých vůbec netoužíte a absolutně vás nezajímají. Vytvářejte příležitosti, ne překvapení.
 4. 4
  Předstírejte, že už tu odvahu máte. Kdybyste si měli vyměnit místo s někým, koho obdivujete pro jeho asertivitu a odvahu, co by asi takový člověk udělal ve vaší kůži? Máte-li kolem sebe někoho takového, prostě si představte, jak by se zachoval. Můžete si představit i filmového hrdinu nebo postavu z knížky, kteří jsou nehrožení a smělí a představte si jejich odvahu ve svém životě.
  • Co by udělal James Bond, kdyby ho šéf požádal, aby přišel do práce v den, kdy výslovně žádal o volno? Co by udělala Erin Brockovich, kdyby viděla, jak se nějaký veledůležitý obchodník naváží do milého barmana?
 5. 5
  Naučte se říkat ne. Nejste ničí rohožka. Pokud vás někdo žádá o něco, co nechcete udělat, odmítněte. Říkat "ne" je často první prosazování vlastního já, se kterým děti začínají, většinou když odmítají jídlo. Pro děti je toto odmítnutí jedna z mála věcé, kterou můžou kontrolovat a je to pro ně projev jejich odvahy a individuality. Když se naučíte říkat ne, posílí to vaši osobnost a pomůže vám to k tomu, abyste se cítili smělí. Ukáže vám to, že jste schopní a ochotní vylézt ze své ulity a vzít si, co chcete.
  • Někdy máme pocit, že nemáme právo odmítnout, pokud jediným důvodem "...protože nechci." Když vám kamarád v pátek večer zavolá a zve vás na pivo, ale vy byste raději zůstali doma a četli si knížku, nesnažte se vytvářet komplikované výmluvy, proč nemůžete, jako třeba: „No, já musím bohužel brzo ráno vstávat, protože přijede můj bratr.“ Prostě řekněte ne: „Myslím, že dnes raději zůstanu doma a budu si číst.“ Lidé se budou muset naučit respektovat vaši upřímnost a smělost a vy dostanete, co chcete.[1]
 6. 6
  Co řeknete, to taky splňte. Když budete vykládat o tom, co všechno uděláte, ale nikdy se k tomu nedostanete, tak si o vás nikdo nebude myslet, že jste odvážní, ale spíš že se chvástáte. Upřímnost je vždy ta největší odvaha. Pokud dokážete dostát svému slovu, lidé vám budou důvěřovat a vzhlížet k vám, jako k odvážné, spolehlivé a komplexní osobnosti.[2]
  • Pokud jste v práci slíbili účast na konferenci, o kterou se vůbec nezajímáte, jen proto, že jste si mysleli, že to potěší vašeho nadřízeného, je už pozdě se z toho vyvléct. Zapamatujte si to pro příště a prosaďte se tím, že řekněte ne.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Jak dostat co chcete

 1. 1
  Řekněte si o to, co chcete. Nečekejte na to, až si někdo všimne vaší snahy, nebo až někoho napadne přemýšlet o tom, co potřebujete, ale jasně si o to řekněte. Ostych pramení z pocitu, že když si o něco řeknete, je to nezdvořilé, chamtivé a sobecké. Že pokud si povýšení, nebo schůzku opravdu zasloužíme, tak to dostaneme. Ale pokud vám někdo odpírá to, co si po právu zasloužíte, tak je to on, kdo je nezdvořilý, chamtivý a sobecký. Při nejhorším uslyšíte ne, ale rozhodně nebudete v horší situaci, než jste teď.
 2. 2
  Vyjednávejte. Fráze: "Co pro mě můžete udělat?" je jednoduchý a mocný způsob, jak hodit břímě odpovědnosti na toho, s kým vyjednáváte. I když je původní odpověď "ne," nechte si dveře co nejdéle otevřené pro případ, že by změnil názor.
  • Nachystejte si ještě před vyjednáváním nějakou protinabídku. Pokud si myslíte, že vám šéf nedá požadované volno, protože za vás nikdo nemůže zaskočit, navrhněte mu, že si to po návratu nadděláte, nebo že svůj úkol dokončíte na dálku ve chvílích volna.
 3. 3
  Dejte lidem možnost výběru. Jednou z nejlepších možností jak získat to, co chcete, je zjednodušit řešení daného problému na několik možných východisek. Pokud prodáváte auto, určitě za něj chcete získat co nejvíc peněz a mít s tím co nejmíň starostí. První zájemce o auto vám nabídne polovinu ceny, kterou za něj chcete a zeptá se, jestli mu ho můžete dovézt v den, kdy musíte do práce. Můžete mu dát na výběr: „Nejlepší cena, za kterou vám to můžu prodat, je ____. Ale dovézt vám ho nemůžu. Mám tu ještě pět lidí, co se na to auto chtějí podívat. Berte, nebo nechte být.“
  • I když má daná situace nepřeberné množství řešení, nabídněte jen taková, která jsou výhodná pro vás. Omezíte tím starosti, které s tím budete mít a zajistíte si výsledek, který chcete.
 4. 4
  Riskujte. Je rozdíl mezi lehkovážností a akceptováním rizika. Lehkovážní lidé neakceptují rizika, protože o nich ani nepřemýšlejí. Odvážný člověk si je naopak velmi dobře vědom možných rizik, ale přesto se rozhodl podstoupit je a nést případné následky.
  • Představte si sportovce, který podstupuje rizika každý den, ale jsou to rizika pečlivě zvážená, na která se připravuje a očekává je. Můžete pochybit, ale pro odvážného člověka je podstupování rizik a případný neúspěch mnohem uspokojivější, než nedělat nic.
  • Nečinnost a otálení je svým způsobem taky risk, protože riskujete, že propásnete příležitost. Tomuto riziku byste se ale měli vyhnout. Vaším cílem je vytvořit si tu nejlepší šanci na úspěch, ne zavírat si dveře k novým příležitostem. Jakmile se rozhodnete jednat, odhoďte obavy.
 5. 5
  Pokládejte otázky. Není nic odvážného na tom, když neinformovaně tápete v situaci a nenecháte si poradit. Pokud si nejste jistí zadaným úkolem v práci či ve škole, nebojte se přiznat, že něco nechápete a zeptat se na objasnění. V tom je totiž odvaha.
  • Naučte se rozpoznat, kde jsou vaše slabiny a předvídejte je. Pokud máte potíže s matematikou, nebo s navigací, najděte odvahu na to říct si o pomoc. Najměte si někoho na to, aby vám udělal daně, nebo požádejte přítele, aby na výlet vymyslel plán cesty.
  Reklama

Tipy

 • Nenechte se nikým odradit, když zkoušíte něco nového. Většinou se o to snaží lidé, kteří sami nemají odvahu něco vyzkoušet a závidí vám.
 • Přestože ve zkoušení nových věcí je velká odvaha, nese to s sebou i velké riziko selhání jen proto, že nemáte dostatek zkušeností. Přijměte selhání; není to opak úspěchu, je to jeho nezbytná složka. Opak úspěchu je nicnedělání.
 • Nezaměňujte odvahu s agresivitou. Agresivita často zahrnuje vnucování vlastních názorů a akcí druhým. Odvaha nemá co dělat s lidmi kolem vás. Je to jen o vašich vlastních obavách a o tom, co děláte.
 • Nebojte se odmítnutí. Pokuste se, aby vaše pozvání mělo charakter "bez následků," tzn. aby to bylo něco naprosto jiného, než když vás matka pozve na oběd. Pokud je vaše pozvání odmítnuto, přijměte to statečně a nesnažte se vyvolat v druhých pocit viny.
 • K tomu, abyste byli odvážní, nemusíte být beze strachu. Dejte najevo, že se bojíte, ale jděte stále kupředu a neohlížejte se. Odvaha znamená jednat navzdory strachu.
 • Když budete odvážní, vysloužíte si tím respekt a lásku druhých. Odvážní lidé vítají prohru.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 340 krát
Stránka byla zobrazena 8 340 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama