Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Soukromí na internetu již není důležité jen pro lidi, kteří vyrábějí dětskou pornografii, teroristy a hackery – veřejná internetová identita z vás dělá snadný cíl pro zloděje identity a různé podvodníky. Někteří lidé se chtějí chránit také před vládou své země (a mají k tomu dobré důvody!). Pokud chcete být na internetu v bezpečí, zkuste naše tipy.

Postup

Základy anonymity na internetu

 1. 1
  Webové stránky sledují pohyby návštěvníků, aby jim mohly zobrazovat reklamy a spojovat je se sociálními sítěmi. Kdykoli navštívíte nějakou webovou stránku, zaznamená se vaše IP adresa (adresa vašeho počítače), to, z jaké stránky přicházíte, jaký prohlížeč používáte, jaký operační systém máte, jakou dobu na stránce strávíte a na co kliknete.
 2. 2
  Velké vyhledávače si ukládají historii vašeho vyhledávání. Vyhledávače jsou spojeny s IP adresou (a účty, ke kterým jste přihlášeni). Tyto údaje se analyzují, aby bylo možné vám poskytovat cílené reklamy a optimalizované výsledky vyhledávání.
 3. 3
  Sociální sítě sledují, které stránky navštěvujete. Pokud jste přihlášení na sociálních sítích (Facebook, Twitter atd.), tyto stránky sledují vaši historii prohlížení.
 4. 4
  Váš poskytovatel internetu může sledovat vaši online aktivitu. Dělá se to většinou proto, aby se zjistilo, zda uživatelé nestahují data chráněná autorským právem.
 5. 5
  Je v podstatě nemožné na webu dosáhnout naprosté anonymity. Bez ohledu na to, jak dobře za sebou budete zametat stopy, vždy zanecháte informace, které bude možné použít proti vám. Cílem nástrojů pro zajištění anonymity je omezit množství těchto informací, ale přesto není možné dosáhnout maximální anonymity.
 6. 6
  Při prohlížení webových stránek si musíte zvolit, zda je pro vás důležitější soukromí, nebo pohodlí. Není snadné být na webu anonymní a vyžaduje to spoustu snahy. Budete mít pomalejší připojení a budete muset využít několik různých nástrojů, než budete schopni se připojit. Pokud je pro vás anonymita důležitá, připravte se na to, že vás to bude něco stát.
  • V následující sekci se dozvíte, jak si chránit osobní údaje před spojením s IP adresou, ale ne to, jak být na webu skutečně anonymní. Pokud chcete zvýšit úroveň webové anonymity, přejděte k posledním dvěma sekcím článku.
  Reklama

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Ochrana osobních údajů

 1. 1
  Pro registraci na webové stránky použijte speciální email, který nebude obsahovat žádné vaše osobní údaje a který nebude spojen s žádnými účty, které vaše osobní údaje obsahují.
 2. 2
  Používejte vyhledávače, které umožňují určitou úroveň anonymity. Velké vyhledávače jako Google, Bing nebo Yahoo! sledují vaše vyhledávaní a spojují ho s vaší IP adresou. Používejte alternativní vyhledávače, které vaši aktivitu nesledují, například DuckDuckGo nebo StartPage.
 3. 3
  Používejte správce hesel, abyste měli stále silná hesla. Pokud používáte internet déle než několik dní, pravděpodobně máte spoustu hesel, o kterých si musíte udržovat přehled. Je lákavé používat stejné heslo k více účtům, nebo heslo pouze lehce měnit, ale takové chování představuje obrovské riziko. Pokud se vám někdo dostane do jednoho účtu, snadno se dostane i ke všem ostatním. Správce hesel vám umožní stanovit si heslo pro každou stránku, kterou navštěvujete zvlášť, nebo dokonce vytvářet náhodná hesla.
  • Se správcem hesel si nebudete muset dělat starosti kvůli tomu, že si hesla nezapamatujete. Můžete si vytvořit i heslo, které téměř není možné prolomit. Například heslo "Kz2Jh@ds3a$gs*F%7" je mnohem bezpečnější, než heslo JménoMéhoPsa1983".
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Prohlížení webu se základní anonymitou

 1. 1
  Naučte se základní termíny. Pokud chcete být na webu anonymní, budete se muset naučit několik technických slovíček. Pomůže vám to porozumět tomu, o co se pokoušíte.
  • Traffic – přesun dat z jednoho počítače do druhého.
  • Server – vzdálený počítač, na který se ukládají soubory a spojení. Všechny webové stránky jsou uloženy na serverech, ke kterým se připojujete pomocí prohlížečů.
  • Šifrování – ochrana dat odesílaných pomocí sítě náhodně vygenerovaným kódem. Když se data šifrují, přepisují se do kódu, ke kterému máte přístup pouze vy a server, takže se k nim nedostane nikdo jiný.
  • Proxy – proxy server je server, který je nakonfigurovaný pro sběr a přeposílání dat. V zásadě vám tento server umožní se k němu připojit a potom posílá vaše požadavky webovým stránkám. Potom přijme data ze stránek a pošle je zpět vám, takže díky němu můžete skrýt svoji IP adresu před stránkami, které navštěvujete.
  • VPN – virtuální soukromá síť. Jde o šifrované spojení mezi vámi a serverem. Tradičně se používá v korporátní sféře, aby se vzdálení pracovníci mohli bezpečně připojovat k firemním zdrojům. VPN je v podstatě tunel skrz internet, který vás spojí přímo se serverem.
 2. 2
  Používejte webovou proxy. Existují tisíce webových proxy, které se mění každý den. Jde o stránky, které vedou data skrz proxy servery. Ovlivňují ovšem pouze data dané stránky – když si otevřete další záložku v prohlížeči, již nebudete anonymní. [1]
  • Při používání webových proxy se vyhýbejte stránkám, na které je nutné se přihlašovat (Facebook, bankovnictví atd.), protože proxy stránky nejsou vždy důvěryhodné.
  • Většina webových proxy má omezený obsah, například nezobrazují videa.
 3. 3
  Připojte se k proxy serveru. Proxy server je server, který navádí vaše data skrz internet, takže zamaskuje vaši IP adresu. Nevýhodou je to, že musíte proxy serveru důvěřovat se svými daty.
  • Existuje spousta proxy služeb, z nichž některé jsou zdarma a jiné placené. Služby zdarma většinou obsahují reklamy. .
  • Až si najdete proxy server, ke kterému se budete chtít připojit, budete muset nakonfigurovat svůj prohlížeč. Ovlivní to pouze data z vašeho prohlížeče (budete tedy muset nakonfigurovat i všechny ostatní aplikace, například programy pro odesílání zpráv).
  • Stejně jako u webových proxy byste se neměli přihlašovat k žádným zabezpečeným stránkám, protože proxy serverům se nedá věřit.
  • Nepřipojujte se k žádným otevřeným proxy. Tyto servery nechal někdo otevřené a většinou jsou nelegální, nebo obsahují škodlivý software.
 4. 4
  Připojte se k VPN. Virtuální soukromá síť zašifruje vaše data a zvýší úroveň vašeho soukromí. Bude to vypadat, že vaše data pocházejí z VPN serveru. Bude vás to stát nějaké peníze a většina VPN bude stále zaznamenávat vaši aktivitu kvůli dodržování zákonů.
  • Nedůvěřujte VPN společnosti, která vám bude tvrdit, že nepřechovává žádná data. Žádná společnost nebude riskovat problémy kvůli ochraně jediného klienta.
 5. 5
  Používejte prohlížeč Tor. Tor je síť, která se chová jako soubor proxy a odráží vaše data mezi různými servery. Anonymní zůstanou pouze data, která procházejí tímto prohlížečem. Také se připravte na to, že Tor je mnohem pomalejší, než běžné prohlížeče.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Prohlížení webu se silnou anonymitou

 1. 1
  Dodržte přesný postup popsaný v této sekci. Pokud chcete být na webu skutečně anonymní, budete muset udělat několik věcí před každým připojením. Ze začátku se vám pravděpodobně bude zdát, že je to zdlouhavé a obtížné, ale když si na to zvyknete, budete na webu skutečně anonymní.
  • Tato metoda vám pomůže nakonfigurovat vaši vlastní VPN na osobním serveru, který se nachází mimo vaši zemi. Je to bezpečnější, než VPN služby, kterým není možné věřit.
 2. 2
  Nainstalujte si na svém domácím počítači ve virtuální mechanice Linux. Počítač má spoustu služeb, které se připojují k internetu, což znamená, že se vaše data dostávají pryč, aniž byste si to uvědomovali. Prvním krokem k anonymitě je používat Linux připojený k virtuální mechanice.[2]
  • Virtuální počítač má okolo sebe „zeď,“ která předchází přesunu dat do fyzického počítače. Pokud chcete uchránit svoji IP adresu, je to naprosto nezbytné.
  • TailsOS je nejoblíbenější soukromý distributor Linuxu. Je lehký a celý zašifrovaný.
 3. 3
  Najděte si VPS (virtuální soukromý server) v jiné zemi. Budete muset platit měsíční poplatek, ale budete mít jistotu, že na webu máte soukromí. Je důležité si vybrat server v jiné zemi, aby nebylo možné data spojit s vaší IP adresou.
  • VPS použijete k nainstalování softwaru pro vaši vlastní VPN. Umožní vám to připojit se ke své VPN a zamaskovat vaši IP adresu.
  • Vyberte si VPS, který vám umožní platit metodou, která neodhalí vaši identitu, například DarkCoin.
  • Jakmile se přihlásíte k VPS, budete si muset nainstalovat vlastní operační systém. Vyberte si jeden z následujících systémů Linux: Ubuntu, Fedora, CentOS nebo Debian.
  • Váš poskytovatel VPS může dostat soudní příkaz k zveřejnění vašich dat. Může se to stát například v případě, že existuje podezření, že pácháte nějakou ilegální činnost.
 4. 4
  Nastavte si vlastní VPN na svém VPS. VPN bude váš počítač používat pro připojení na internet. Bude to vypadat, jako kdybyste prohlíželi web z umístění VPS. Kromě toho budou všechna data zašifrovaná. Tento krok je o něco složitější, než instalace OS, ale jde o nejdůležitější krok, takže pokud je pro vás anonymita skutečně důležitá, měli byste ho dokončit. Tento postup je pro OpenVPN na Ubuntu, což je jedno z nejspolehlivějších VPN řešení. [3]
  • Přihlaste se k OS svého VPS. Postup se liší podle toho, jaký VPS jste si zvolili.
  • Navštivte webovou stránku OpenVPN a stáhněte si softwarový balíček. Budete mít na výběr z více možností, takže si stáhněte správný balíček pro váš operační systém. Najdete je na openvpn.net/index.php/access-server/download-openvpn-as-sw.html
  • Otevřete si terminál na svém VPS a vepište do něho „dpkg -i openvpnasdebpack.deb“ pro nainstalování softwaru Open VPN, který jste si stáhli. Pokud nepoužíváte Ubuntu nebo Debian, příkaz se bude lišit.
  • Napište „passwd openvpn“ a nastavte si nové heslo. Toto heslo bude správcovské heslo pro OpenVPN.
  • Otevřete si prohlížeč na VPS a zadejte adresu zobrazenou v terminálu. Otevře se vám ovládací panel OpenVPN. Přihlaste se pomocí uživatelského jména „openvpn“ a hesla, které jste si vytvořili. Jakmile se poprvé přihlásíte, vaše VPN bude připravena k použití.
 5. 5
  Otevřete si na virtuálním počítači webový prohlížeč. Budete muset použít OpenVPN Connect Client a stáhnout si konfigurační soubor, který k programu budete potřebovat.
  • Zadejte stejnou adresu, kterou jste zadali do VPS pro přístup k správcovskému panelu, jen s tím rozdílem, že vynecháte část „/admin“.
  • Přihlaste se pomocí správcovského účtu – „openvpn“ jako uživatelské jméno a heslo, které jste si vytvořili.
  • Stáhněte si soubor client.ovpn nebo client.conf.
 6. 6
  Stáhněte si do virtuálního počítače klienta OpenVPN. Jakmile budete VPN nakonfigurovanou na VPS, budete si k ní muset připojit virtuální počítač. Následující postup platí pro Ubuntu a Debian, takže pokud používáte jiný OS, budete se muset řídit jinými pokyny.
  • Otevřete si terminál a vepište do něho „sudo apt-get install network-manager-openvpn-gnome“.
  • Počkejte, až se vám balíček stáhne a nainstaluje.
  • Open the Network Manager and click the "VPN" tab.
  • Klikněte na tlačítko „Import“ a vyberte si konfigurační soubor, který jste si stáhli.
  • Projděte si své nastavení. Pole Certificate a Key by se měla zaplnit automaticky a vaše VPN adresa by se měla objevit v poli Gateway.
  • Klikněte na IVP Settings a vyberte Automatic (VPN) addresses only. Díky tomu budete mít jistotu, že veškerá vaše data budou procházet skrz VPN.
 7. 7
  Stáhněte si do virtuálního počítače balíček pro Tor. V tuto chvíli již budete mít nainstalovanou VPS a VPN a budete mít relativně silnou anonymitu. VPN bude šifrovat všechna data, která odejdou z vašeho virtuálního počítače, nebo do něho přijdou. Pokud ale chcete ještě lepší zabezpečení, použijte prohlížeč Tor, který je sice pomalejší, ale poskytne vám větší soukromí.[4]
  • Tor si stáhněte ze stránky torproject.org
  • Když budete používat Tor a VPN, skryjete před svým poskytovatelem i samotný fakt, že používáte Tor (zobrazí se mu pouze šifrovaná VPN data).
  • Spusťte instalační program Tor. Základní nastavení bude většině uživatelů stačit.
  • For more detailed information on using Tor, click here.
 8. 8
  Pravidelně měňte poskytovatele VPS. Pokud je pro vás anonymita velmi důležitá, měli byste VPS měnit alespoň jednou za měsíc. Budete muset pokaždé znovu nakonfigurovat OpenVPN, ale čím častěji to budete dělat, tím snadnější to pro vás bude. Než přejdete na jiný VPS, nezapomeňte resetovat ten starý.[5]
 9. 9
  Surfujte bezpečně. Až budete mít vše nainstalované, úroveň vaší anonymity už bude záviset pouze na tom, jak se budete na webu chovat.
  • Používejte alternativní prohlížeče, jako je DuckDuckGo nebo StartPage.
  • Nepoužívejte stránky s Javascriptem. Kódy Javascript mohou odhalit vaši IP adresu.
  • Při otvírání souborů stažených pomocí Toru se od Toru odpojte.
  • Při připojení na Tor nestahujte žádné torrenty.
  • Vyhýbejte se stránkám, které nepoužívají HTTPS (v adresním řádku zjistíte, zda stránka používá HTTP nebo HTTPS).
  • Nestahujte si žádné pluginy k prohlížečům.
  Reklama

Související články

Jak smazat prázdnou stránku ve Wordu
Jak přehrávat soubory MKVJak přehrávat soubory MKV
Jak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisuJak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisu
Jak si změnit IP adresu (Windows)Jak si změnit IP adresu (Windows)
Jak zjistit hesloJak zjistit heslo
Jak zjistit, zda máte na počítači BluetoothJak zjistit, zda máte na počítači Bluetooth
Jak ve Wordu otočit textJak ve Wordu otočit text
Jak kopírovat soubory v příkazovém řádkuJak kopírovat soubory v příkazovém řádku
Jak otvírat portyJak otvírat porty
Jak změnit název bezdrátové sítěJak změnit název bezdrátové sítě
Jak kopírovat a vkládatJak kopírovat a vkládat
Jak vložit video do PowerPointuJak vložit video do PowerPointu
Jak změnit adresář v Příkazovém řádkuJak změnit adresář v Příkazovém řádku
Jak převést obrázek do formátu JPEGJak převést obrázek do formátu JPEG
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 577 krát
Stránka byla zobrazena 4 577 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama