Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trvalo vám tak dlouho uklidit si v pokoji a ve skříních, ale po několika dnech máte všude zase nepořádek? Spěcháte ze dveří a hodíte něco do šuplíku, aniž byste to vrátili na své původní místo. Odpoledne se vrátí děti ze školy a hodí oblečení na zem, místo aby ho pověsily. Postupně se vám dělá nepořádek i v knihách. Naučit se uklízet je jedna věc, ale udržet si uklizeno je něco úplně jiného. Pokud chcete vědět, jak si udržet uklizeno na dlouho, v tomto článku se to dozvíte.

Část 1
Část 1 ze 3:

Udržte se na správné cestě

 1. 1
  Dávejte ihned vše zpět na své místo. Jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak mít stále uklizeno. Je skvělé, že si doma, v kanceláři, nebo někde jinde krásně uklidíte, ale když po příchodu domů hodíte klíče, poštu, deštník a další věci jen tak do rohu, protože budete unavení, váš úklid nebude mít žádný smysl. Když se budete vědomě snažit dávat věci zpět na své místo, uděláte tím důležitý krok pro ro, abyste měli stále uklizeno, a budete se cítit mnohem lépe.
  • Samozřejmě není realistické myslet si, že dáte vše zpět na své místo ve chvíli, kdy vejdete do domu. Je dobré pořídit si krabici nebo koš, do kterého dáte u vchodu všechny věci, které si nesete domů, abyste je později mohli roztřídit a vrátit na své místo. Musíte si ale dát pozor, aby se vám na tomto místě věci nenakupily: měli byste krabici vyprázdnit každých 12 nebo 24 hodin.
  • Tento problém je z velké části duševní. Možná máte pocit, že nemáte energii na to, abyste procházeli poštu, nebo školní batoh, ale když si řeknete „Budu teď uklízet jen pět minut,“ brzy uvidíte, že nejde o těžký úkol. Čím déle necháte tyto věci hromadit, tím hůře se vám potom budou dělat.
 2. 2
  Ustelte si po probuzení postel. Zní to sice jako maličkost, ale když si na to zvyknete a budete to dělat pravidelně, bude pro vás jednodušší mít stále uklizeno. Neustlaná postel je známkou život bez řádu. Čím dříve si postel ustelete, tím lépe se budete celý den cítit. Když po ránu uvidíte krásně ustlanou postel, budete mít pocit, že je váš život v pořádku a že vše zvládnete. Když nebudete mít ustlanou postel, zbytek vaší ložnice bude vypadat chaoticky a nebudete mít tak uklizeno, jak byste chtěli.
  • Pokud odejdete a necháte postel neustlanou, je to v podstatě jako kdybyste si dovolili hodit oblečení na zem, vysypali make-up na stůl a nechali na pracovním stole všechny staré papíry, které nechcete a nepotřebujete. Když si postel naopak ustelete, dáte si pozor na to, abyste měli uklizený i zbytek pokoje.
 3. 3
  Napište si seznam úkolů na každý den. Měli byste si na začátku každého dne napsat seznam úkolů na následující den. Stanovíte si tím priority, budete se lépe soustředit a budete mít pocit, že jste dokázali vše, co jste si naplánovali. Pro každého se ale hodí jiný typ seznamu úkolů, takže byste neměli mít pocit, že musíte dělat přesně to, co si zde, nebo na jiných stránkách přečtete. Najděte si metodu seznamů úkolů, která u vás bude fungovat a držte se jí. Zde je několik tipů:
  • Pište si týdenní seznamy úkolů. Potom si úkoly rozdělte na každý den tak, abyste neměli pocit, že toho máte zbytečně moc. Budete se cítit mnohem lépe, když si dlouhý seznam rozdělíte, než když budete mít pocit, že musíte vše udělat v pondělí.
  • Napište si „top 3“ úkoly na každý den. Tyto úkoly budete muset skutečně splnit, abyste se cítili lépe a něco udělali. Nedělejte zábavnější a jednodušší úkoly, jako je zavolat kamarádovi, když máte na starosti důležitější věci, jako je například zaplatit účty za elektřinu.
  • Nemusíte mít pocit, že si musíte zapisovat úplně vše, co chcete dělat. Mohlo by vám to způsobit nepříjemné pocity. Když si necháte některé jednodušší úkoly v hlavě a uděláte je i bez psaní na seznam, budete mít ze sebe lepší pocit.
  • Nepište si příliš dlouhé seznamy. Můžete si sice psát i některé z méně důležitých věcí, které byste chtěli splnit tento týden, ale klidně je můžete udělat až příští týden, ale měli byste se věnovat hlavně věcem, které skutečně musíte dokončit. Když si napíšete 40 úkolů, budete mít pocit, že je toho na vás moc a nebudete vědět, kde začít.
  • Když si napíšete denní nebo týdenní seznam, můžete si úkoly rozdělit podle toho, jak důležité pro vás jsou. Označte si je jako „věci, které musím udělat dnes,“ „věci, které musím udělat do konce týdne“ a „věci, které musím udělat do konce měsíce.“ Pomůže vám to stanovit si prioritu ke každému úkolu.
 4. 4
  Udržujte si svůj plánovač aktuální. Pravděpodobně jste si koupili úžasný plánovač, ale nyní se na něj téměř ani nedíváte. Měli byste si opět zvyknout dívat se do kalendáře a zapisovat si úkoly, které musíte splnit, abyste vždy věděli, co máte v plánu a co musíte udělat. Když si všechno napíšete, pomůže vám to plánovat si budoucí události a budete mít pocit, že přesně víte, co vás tento týden čeká. Možná si neuvědomujete, že máte velmi hektický týden a musíte si podle toho zařídit čas. Když se podíváte do kalendáře a uvidíte, že jste si napsali „zubař,“ „deadline pracovního projektu“ a „večírek u přátel“ do jediného dne, uvidíte, že máte spoustu práce.
  • Každé ráno se podívejte do svého kalendáře, aktualizujte ho dle potřeby, nebo odškrtávejte věci, které musíte udělat.
  • Pokud vám vyhovuje používat telefon nebo počítač, existuje spousta aplikací, které vám pomohou si rozplánovat váš čas a být organizovaní. Některé z těchto aplikací stojí peníze, ale lidé na ně nedají dopustit. Patří mezi ně například RescueTime, CalenGoo, Freckle, Things, nebo Mindnote. Stáhněte si je a zkuste si najít nějakou, která vám bude vyhovovat. [1] Když budete mít digitální kalendář například jen ve svém iPhonu, budete si moci nastavovat upomínky, které vám připomenou všechny důležité události.
 5. 5
  Zásuvky jsou vaším přítelem. Pokud chcete být organizovaní, musíte se naučit používat zásuvky, krabice a další organizéry, které vám umožní mít doma vše uklizeno. Možná jste si je už koupili, ale nezačali jste je používat. V takovém případě je důležité držet se metody, kterou jste si zvolili. Každý den si pět minut procházejte krabice, pořadače a organizéry, které jste se rozhodli používat a dávejte všechny věci na svá místa.
  • Pořiďte si krabici, kterou budete mít na polici a budete do ní dávat věci, které nikam nepatří. Budete díky tomu mít skvělé místo na CD, knihy, které mají nevhodnou velikost, alba a další volné věci, které se na polici nevejdou, ale nemáte pro ně jiné lepší místo.
  • Používejte plastové krabice, které budete mít pod umyvadlem v koupelně a pod dřezem v kuchyni. Lidé většinou jen tak odhazují čistící prostředky, hadry, igelitové pytle a další podobné věci pod dřez a pod umyvadlem v koupelně mají spoustu sprchových gelů, šamponů a dalších podobných věcí. Když si koupíte několik větších plastových krabic, budete tyto věci moci úhledně ukládat na své místo (například do krabice určené pro čistící prostředky) a budete organizovanější.
 6. 6
  Každý den věnujte 10-15 minut úklidu. Nezní to zas tak hrozně, že? Najděte si jen 10-15 minut a věnujte se úklidu v bytě nebo v kanceláři, abyste mohli dát všechny věci na svá místa. Máte tak uklizený stůl, jak byste chtěli mít? Máte složené všechno vyprané oblečení? Vyskládali jste nádobí z myčky? Dokončili jste všechny úkoly v práci? Projděte se po domě a ještě jednou se podívejte do svého kalendáře, abyste měli jistotu, že jste nic nepřehlédli ani nezanedbali. Když si zvyknete dělat to každý den, pomůže vám to být organizovanější.
  • Pokud je to pro vás velký problém, můžete uklízet při sledování televize nebo při poslechu rádia. Když se budete dívat na svůj oblíbený seriál, jistě pro vás nebude problém si u toho uklidit na stole.
  • Přestože není dobré zkoušet multitasking, protože se nebudete schopní plně soustředit na jediný úkol, při úklidu doma je vždy možné trochu podvádět. Můžete telefonovat se svojí matkou a zároveň u toho skládat vyprané prádlo. Když budete volat do banky a budete muset čekat na telefonu, můžete u toho vyskládat nádobí z myčky. Najděte si jednoduše způsoby, jak svůj čas využít co nejlépe.
 7. 7
  Mějte po ruce sešit. Můžete využívat běžné papírové sešity, nebo poznámky v telefonu nebo v tabletu – vyberte si to, co vám bude vyhovovat. Když budete mít stále po ruce něco, do čeho si budete moci zapisovat vše, co vás napadne (například to, že nesmíte zapomenout koupit kapesníky, nebo to, že si chcete připravit plány pro pracovní projekt), nebudete se muset bát, že zapomenete skvělé nápady, které se vám objeví v hlavě. Zvykněte si zapisovat si všechny užitečné myšlenky, které byste jinak mohli zapomenout.
  • Když si budete zapisovat své myšlenky, budete mít pocit, že máte své každodenní úkoly více pod kontrolou.
 8. 8
  Veďte si deník. Když si budete psát deník, nepomůže vám to sice uklidit si pod dřezem v kuchyni a pravděpodobně se nezbavíte ani hromady papírů, kterou máte na stole. Deník vám ovšem pomůže si zorganizovat život jiným způsobem – tím, že vám umožní zpomalit a protřídit si své myšlenky. Možná máte pocit, že jste neustále zahlceni úkoly a myšlenkami a že se vám tyto věci vymykají z rukou, zoufale se snažíte splnit úkoly ze svého seznamu a jste ve stresu, protože si nikdy nedopřejete pauzu. Když si budete své myšlenky zapisovat, dosáhnete většího klidu a podaří se vám utřídit si vše, co v mysli máte.
  • Zapisujte si své myšlenky a pocity i když nebudou mít nic společného s úklidem a organizací vašeho života. Budete díky tomu mít pocit, že máte svůj život pod kontrolou a budete schopní zpomalit dostatečně na to, abyste se zklidnili a uvolnili.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Veďte jednoduchý život

 1. 1
  Kupujte méně věcí. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si zjednodušit život, je mít méně věcí. Možná máte pocit, že si nedokážete uklidit, protože si domů nosíte stále nové věci. Až si příště budete chtít něco koupit, dobře se zamyslete nad tím, zda to skutečně potřebujete, zda něco takového již nemáte atd. Pokud si skutečně něco chcete koupit, ujistěte se, že na to budete mít dostatek místa a že budete přesně vědět, kam to doma dáte.
  • Je v pořádku si čas od času něco dopřát, ale pokud pravidelně nakupujete věci a nosíte domů něco, co nemáte kam dát, nepodaří se vám vést organizovaný život a mít uklizeno.
 2. 2
  Zbavujte se věcí, které nepotřebujete. Když se zbavíte nepořádku, bude pro vás mnohem snadnější mít uklizeno. Každý týden nebo každý měsíc si projděte všechny své věci a vytvořte si hromadu věcí, které už nechcete nebo nepotřebujete. Vyřazujte oblečení, které nenosíte. Pokud něco najdete a nevíte, co to je, nemůžete si vzpomenout, kdy jste to naposledy použili, nebo víte, že vám to zbytečně zabírá spoustu místa, měli byste se toho zbavit. Pokud máte věci, které stojí za to někomu darovat, udělejte to. Pokud najdete něco, co je naprosto zbytečné, jednoduše se toho zbavte a vyhoďte to. Budete se cítit klidněji a organizovaněji a budete mít pocit, že máte kontrolu nad vším, co ve svém životě chcete a nechcete mít.
  • Je v pořádku si nechávat několik věcí ze sentimentálních důvodů, ale nemůžete si vymýšlet výmluvy, které vám umožní se nezbavit ničeho. Můžete si nechat plyšáka, kterého jste dostali od svého prvního partnera, ale pravděpodobně byste se měli zbavit všech dalších hraček, které si zbytečně schováváte.
  • Co se týče darování oblečení, obecně platí, že byste se měli zbavit všeho, co jste na sobě neměli déle než rok. Zní to sice trochu krutě, ale proč byste si měli nechávat věci, které jste tak dlouho nenosili? Pokud nejde o oblečení na speciální příležitosti, jako svatební šaty, nebo oblek, který nosíte pouze minimálně, měli byste se zbavit všeho, co už nebudete znovu nosit.
 3. 3
  Říkejte častěji ne. Dalším způsobem, jak být organizovanější, je naučit se říkat lidem ne a nepřebírat si na sebe zbytečně další zodpovědnost. Je sice pravda, že někdy budete chtít lidem pomoci a prokázat jim nějakou laskavost, ale neměli byste se vším souhlasit jen proto, že kdybyste odmítli, cítili byste se provinile, nebo protože chcete posílit své ego. Až po vás příště někdo bude chtít něco, co nebudete chtít udělat, omluvte se a řekněte, že máte spoustu práce. Snažte se najít nějaký kompromis, kterým uspokojíte všechny zúčastněné. Koneckonců když budete mít jen tolik úkolů, kolik skutečně zvládnete, budete se cítit uvolněněji a organizovaněji.
  • Pokud vám dělá problémy být organizovaný, jedním z hlavních důvodů pravděpodobně je to, že jste si toho na sebe naložili více, než kolik zvládnete. Proč byste si to měli dělat horší?
  • Nedovolte lidem, aby ve vás vzbuzovali pocity viny za to, že nechcete dělat něco, co po vás chtějí. V některých případech vás kamarádi budou jistě potřebovat, ale mělo by to být výjimkou, ne pravidlem.
 4. 4
  Berte čas jako peníze. Tak jako byste si měli vytvořit rozpočet a utrácet své peníze moudře, byste měli svůj čas brát jako komoditu. Kolik času máte? Kolik času byste chtěli mít? Kolik času věnujete věcem, na kterých vám ve skutečnosti nezáleží? Zamyslete se nad tím, jak trávíte své dny – vaříte večeře, chodíte do práce, sledujete televizi, cvičíte? Zjistěte, zda se věnujte věcem, které nepotřebujete a můžete je ze svého režimu snadno vyřadit, abyste měli více času na to, čemu se skutečně chcete věnovat.
  • Pokud byste například chtěli více cvičit, můžete omezit například tříhodinové telefonáty s nejlepší kamarádkou, kterým se věnujete několikrát za týden a chodit místo toho běhat.
  • Možná máte pocit, že nemáte ani chvilku volného času, ale zkuste si rozepsat, jak přesně trávíte svůj čas. Potom pravděpodobně zjistíte, že trávíte více než deset hodin týdně pouze sledováním televize! Pravděpodobně si myslíte, že vám to nestačí ani k tomu, abyste se trochu uvolni a odpočinuli si, ale uvědomte si, že se tento čas sčítá. Některé televizní pořady jsou sice vzdělávací a zajímavé a nikomu trocha televize neublíží, ale pokud nemáte čas na práci, na psaní své knihy, nebo třeba na hledání nového zaměstnání a jiné věci, pravděpodobně byste měli nějaký čas ukrojit právě ze sledování televize.
 5. 5
  Plánujte si svá jídla dopředu. Další věc, která lidem zabírá spoustu času a způsobuje jim, že zapomínají na své priority je vaření a příprava jídla. Pokud trávíte spoustu času nákupem a přípravou jídla, měli byste si začít připravovat jídelníček na celý týden. Můžete si nechat jeden nebo dva večery volné a zajít si do restaurace, nebo si něco objednat, ale když budete mít alespoň obecnou představu o tom, co budete každý den vařit, nebudete muset několikrát týdně chodit do obchodu, nebo trávit hodiny tím, že budete vymýšlet, co uvaříte z věcí, které již máte doma.
  • Když si připravíte týdenní jídelníček a necháte si ho na lednici, nebo v odděleném kalendáři, budete mít přehled o tom, co máte nakupovat a vařit a ušetříte si spoustu času organizací svých jídel.
 6. 6
  Pochůzky vyřizujte rozumně. Jde o další způsob, jak zůstat organizovaný. Možná máte pocit, že spěcháte z místa na místo, abyste měli všechno hotové včas. Když si napíšete seznam úkolů ještě dříve, než se do nich pustíte, pravděpodobně zjistíte, že existují způsoby, jak je splnit rychleji, nebo jak najít někoho, kdo vám pomůže je dokončit. Stačí jen udělat to trochu jinak. Ušetříte si tím spoustu času a budete stále organizovaní a klidní.
  • Pokud musíte koupit pět věcí v obchodě, který se nachází hned vedle studia, do kterého chodíte cvičit jógu, jděte na hodinu jógy a potom se zastavte do obchodu a nakupte si, místo abyste chodili dvakrát na stejné místo. Budete díky tomu plnit úkoly ze svého seznamu mnohem rychleji a získáte spoustu času navíc.
  • Pokud to bude možné, delegujte úkoly na jiné lidi. Pokud víte, že váš manžel půjde odpoledne do lékárny, požádejte ho, aby vám koupil váš oblíbený šampon. Později mu za to můžete pomoci s něčím jiným.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Nevzdávejte se

 1. 1
  Řekněte o tom svým přátelům a rodině. Pokud chcete být organizovaní, řekněte o svém plánu svým blízkým, abyste měli větší zodpovědnost. Pokud plánujete tento měsíc provést jarní úklid, řekněte své rodině, že to chcete udělat. Pokud chcete odeslat do konce týdne pozvánky na svoji svatbu, řekněte svým kamarádům, že je mohou brzy očekávat. Říct, že něco uděláte je něco jiného, než když si to napíšete, protože budete vědět, že o tom lidé již vědí a budete mít větší motivaci to skutečně udělat.
  • Neměli byste to dělat proto, abyste byli zbytečně pod tlakem. Měli byste to dělat proto, abyste byli organizovaní a dokázali plnit své každodenní úkoly.
 2. 2
  Stanovte si termíny. Tento krok je podobný jako říkat přátelům, že něco uděláte. Jde totiž o to, že vám to pomůže držet se svého plánu. Pokud například plánujete darovat své staré oblečení charitě už několik týdnů, zavolejte tam a domluvte si schůzku. Když budete vědět, že tam budete muset jít v pátek ve tři hodiny odpoledne, abyste jim své oblečení odnesli, nebudete mít problém si vše připravit. Stanovujte si co nejvíce termínů, abyste měli jistotu, že se budete držet svého plánu a nebudete se zbytečně stresovat.
  • Pokud chcete zajít ještě dále, řekněte svému šéfovi, že budete mít zprávu do práce dokončenou do konce týdne. Uvidíte, že jakmile to řeknete, budete mít větší motivaci ji skutečně dokončit!
 3. 3
  Vyhýbejte se dokonalosti. Jedním z důvodů, proč je pro vás problém být organizovaný může být to, že u každého úkolu trávíte spoustu času a nezbývá vám žádný čas na dalších pět věcí, které jste ten den měli udělat. Místo toho, abyste se snažili udělat jeden úkol naprosto skvěle, si dejte pozor jen na to, aby se vám povedlo ho uspokojivě dokončit a dopřejte si dostatek času i na další věci. Můžete si říct: „Teď strávím 45 minut u tohoto projektu a potom ho odevzdám.“ Když budete sami sobě stanovovat termíny, budete lépe zvládat svůj čas a budete mít pocit, že vše krásně stíháte, protože se vám podaří najít čas na vše, co jste chtěli udělat.
  • Jednou z hlavních vlastností organizovaných lidí je to, že vědí, kdy je jejich práce u konce a mohou se přesunout k dalšímu úkolu. Pravděpodobně nestojí za to dělat věci na 110%, pokud pro vás nejsou extrémně důležité.
 4. 4
  Delegujte co nejvíce úkolů na jiné lidi. Když se naučíte delegovat úkoly na jiné lidi, může vám to pomoci dosáhnout harmonie a zorganizovat si život. To, že chcete být organizovaní, nemusí znamenat, že musíte dělat všechno sami. Pokud jste odhodlaní mít doma uklizeno, měli byste požádat své děti a svého partnera, aby vám s tím pomohli a podělili se s vámi o domácí práce. Pokud chcete, aby vám v práci vše vycházelo tak, jak chcete, měli byste zajistit, aby vám vaši kolegové pomáhali s obtížnějšími úkoly.
  • Když budete chtít dělat všechno sami, bude pro vás složité splnit vše, co ostatním lidem slíbíte.
  • Nebojte se požádat o pomoc. Pokud máte pocit, že nezvládnete sami všechnu práci na zahradě, požádejte nějakého kamaráda, aby vám pomohl. Pokud máte pocit, že se sami na důležitou zkoušku z matematiky nenaučíte, požádejte nějakého chytřejšího spolužáka o pomoc. Když budete vědět, že něco sami nedokážete, ale že vám někdo rád pomůže, nebudete se ničeho bát a rozhodně to bude lepší, než kdybyste to nezvládli.
 5. 5
  Odměňujte se za splněné úkoly. Pokud chcete být i nadále organizovaní, měli byste se odměnit za každý splněný úkol. Neměli byste jen splnit jeden úkol a přesunout se k dalšímu – odměňte se něčím, co vám udělá radost, ať už to bude zmrzlina, nebo patnáctiminutová pauza na to, abyste si mohli přečíst svůj oblíbený bulvární časopis. Život není jen o práci a povinnostech a když se nikdy nezamyslíte nad tím, jak dobře vám vše jde a nedáte si pauzu, pravděpodobně budete brzy zahlceni. Pokud chcete být stále v klidu a neztrácet smysl pro organizovanost, musíte si dávat přestávky!
  • Můžete si odměny zapracovat dokonce i do svých seznamů úkolů. Po prvních dvou úkolech si například můžete dát krátkou procházku. Po dokončení velkého projektu můžete jít na večírek své kamarádky. Když budete k úkolům přistupovat tímto způsobem, budete organizovanější, splníte vše, co máte a ještě se u toho dobře pobavíte!
  Reklama

Tipy

 • Sledujte na YouTube videa o úklidu a uspořádání a načerpejte inspiraci.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 736 krát
Stránka byla zobrazena 5 736 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama