Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přátelští lidé se rádi seznamují s novými lidmi, chovají se mile ke všem svým známým a popovídají si s každým – s člověkem, který vedle nich sedí v letadle, s člověkem ve frontě v drogerii, nebo s člověkem, kterého potkají na ulici. Máte pocit, že je to těžké? Nemusí to tak být! Být přátelský znamená zajistit, že se s vámi lidé budou cítit dobře. V tomto článku se dozvíte, jak toho dosáhnout.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte příjemní

 1. 1
  Více se usmívejte. Nemusíte se křenit na každého, kdo vám přijde do cesty, ale snažte se usmívat se alespoň o 30% více, než jste zvyklí. Usmívejte se na kamarády, na cizí lidi, nebo na známé, které potkáte venku na ulici. Vzpomínáte si na to, když jste potkali známého, který se díval opačným směrem a předstíral, že vás nevidí? Jak jste se cítili? Pokud chcete, aby vás lidé měli rádi a chtěli se s vámi bavit, měli byste se na ně častěji usmívat.
  • Můžete se častěji usmívat i při rozhovorech s lidmi.
 2. 2
  Mějte otevřenou řeč těla. Pokud chcete, aby si s vámi lidé chtěli povídat, musíte mít příjemnou řeč těla. Zde je několik věcí, na které byste neměli zapomínat:
  • Mějte nohy u sebe – ne překřížené
  • Nehrbte se a mějte správné držení těla
  • Paže mějte podél těla, nepřekřižujte je
  • Mírně se při rozhovoru naklánějte k ostatním lidem
 3. 3
  Nerozptylujte se. Dalším způsobem, jak se chovat přátelštěji, je všímat si všeho, co se kolem vás děje a nehrát si s telefonem. Když budete neustále koukat do telefonu, číst si knížku, hledět do počítače, nebo si hrát s nehty, lidé si budou myslet, že si s nimi nechcete povídat. Dívejte se kolem sebe, usmívejte se a buďte připraveni na to, co vám svět může nabídnout. Budete překvapení tím, kolik lidí si s vámi bude chtít povídat.
  • Hrát si s telefonem je velmi neslušné, hlavně když si s někým povídáte.
 4. 4
  Dívejte se lidem do očí. Na očním kontaktu byste měli zapracovat v každé situaci. Nemusíte lidem zírat do očí celou dobu, ale měli byste se snažit dívat se jim do očí při rozhovoru, aby měli pocit, že vám na nich záleží a že si s nimi rádi povídáte.
  • Pokud například procházíte chodbou a proti vám někdo jde, podívejte se mu do očí a pozdravte ho, místo abyste se dívali do země a předstírali, že nad něčím usilovně přemýšlíte.
 5. 5
  Smějte se. Lidé, kteří se často smějí, působí na ostatní přátelsky. Nemusíte se smát úplně všemu, co ostatní lidé říkají, ale snažte se smát se alespoň o 20% více, než jste zvyklí. Smějte se vtipům ostatních lidí a dávejte jim najevo svoji podporu. Když se budete smát více, lidé vás budou mít za pozitivního člověka a budou s vámi rádi trávit čas. Dokonce i úplně cizí lidé si budou myslet, že jste přátelští.
  • Když se budete více smát a více usmívat, všichni vás budou mít raději.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Umění přátelské konverzace

 1. 1
  Naučte se nezávazné rozhovory. Když budete umět mluvit s kýmkoli o čemkoli, budete přátelštější. Možná si neumíte s lidmi nezávazně povídat, protože máte spoustu práce, rozptylujete se, nebo jste prostě jen stydliví. Není to ale tak těžké, jak to vypadá. Musíte jen zajistit, aby se s vámi ostatní lidé cítili dobře, najít si něco, co máte společného a nebát se říct ostatním něco o sobě. Až se budete cítit lépe, budete moci začít mluvit i o osobnějších věcech.
  • Někteří lidé si myslí, že nezávazné tlachání je povrchní a zbytečné, ale to není pravda. Všechna přátelství a vztahy začínaly tímto nezávazným povídáním. Není možné se s někým seznámit a začít s ním mluvit hned o smyslu života.
  • Můžete se dát do řeči například s prodavačkou, nebo s bankéřkou. Mluvte například o počasí, o jídle, které si kupujete, nebo tomu člověku něco pochvalte. Budete se cítit pozitivněji a zlepší vám to celý den.
 2. 2
  Ptejte se lidí na jejich život. Pokud chcete být přátelští, musíte projevit zájem o ostatní lidi. Lidé potřebují vidět, že vám na nich skutečně záleží a že vás zajímá, co si myslí. Pokud chcete působit přátelsky, měli byste se lidí ptát na jejich život a umět projevit zájem. Neptejte se ale na nic příliš osobního – držte se relativně nezávazných témat a postupně rozhovor prohlubujte. Zde je několik témat, na která se můžete ptát: [1]
  • Domácí zvířata
  • Oblíbené sportovní týmy
  • Koníčky
  • Oblíbené kapely, filmy nebo knihy
  • Sourozenci
  • Víkendy
  • Škola nebo práce
 3. 3
  Lichoťte ostatním lidem. Když budete lidem upřímně lichotit, budete působit mnohem přátelštěji. Malý kompliment v pravou chvíli zajistí, že si lidé budou říkat, že jste milí a budou se s vámi cítit mnohem lépe. Nemusíte skládat žádné vážné komplimenty – stačí, když někomu pochválíte například šperky, oblečení, účes, nebo třeba smysl pro humor.
  • Když budete s někým mluvit, zamyslete se nad tím, co se vám na něm líbí. Jistě brzy přijdete na něco, co byste mu mohli pochválit.
 4. 4
  Oslovujte lidi jménem. Tento jednoduchý trik je velmi účinný a zajistí, že si vás lidé rychle oblíbí. Když budete lidi oslovovat jmény, projevíte upřímný zájem. Nemusíte to přehánět, jen čas od času do rozhovoru zakomponujte jméno člověka, se kterým mluvíte, například: „Máš naprostou pravdu, Jano.“ Budete díky tomu působit mnohem přátelštěji.
  • Když se s někým seznámíte a dozvíte se, jak se jmenuje, použijte jeho jméno jednou nebo dvakrát, abyste si ho zapamatovali.
 5. 5
  Uvědomujte si, kdy se k lidem chováte nepříjemně. Někteří lidé jsou nepřátelští, aniž by si to uvědomovali. Když vás někdo nahlas zdraví a dívá se na vás, znamená to, že si s vámi chce povídat. Když jen v rychlosti odpovíte na pozdrav a odejdete, budete působit neslušně. Možná si myslíte, že se chováte neutrálně, ale na ostatní lidi to může působit nepřátelsky.
  • Pokud nedržíte dveře ostatním lidem, neusmíváte se na ně a nedíváte se jim do očí, když s nimi mluvíte, všichni si budou myslet, že se chováte neslušně, i když to nebude pravda.
 6. 6
  Bavte se o pozitivních věcech. Když si budete povídat s lidmi, držte se pozitivních témat. Nestěžujte si na školu nebo práci, ale raději jim vyprávějte, co zajímavého se vám stalo. Snažte se nebýt negativní a mluvit spíše o věcech, které vás baví a které máte rádi. Když budete mluvit pozitivně, budete na lidi působit přátelštěji a všichni si budou myslet, že jste zábavný a usměvavý člověk.
  • Nemusíte si ovšem na nic hrát a záměrně se vyhýbat tématům, která nejsou pouze pozitivní. Mluvte s lidmi přirozeně.
  • Pokud se vám stalo něco příšerného, nebo pokud se cítíte opravdu špatně, nebojte se o tom mluvit. Když ale řeknete něco negativního, snažte se hned potom říct tři pozitivní věci, abyste stále působili jako pozitivní člověk.
 7. 7
  Buďte otevření. Součástí přátelskosti je schopnost sdílet něco ze svého života. Nebojte se projevit trochu zranitelnosti. Nemusíte s lidmi mluvit o svých tajemstvích, ale nikdy neuškodí zmínit něco mírně trapného, nebo zajímavého. Lidé uvidí, že se neberete příliš vážně a nevadí vám povídat si s ostatními lidmi. Zde je několik témat, která můžete nakousnout:
  • Zvířata z dětství
  • Zajímavé dovolené
  • Kanadské žertíky, které jste dělali své sestře
  • Směšné chyby, které jste někdy udělali
  • Něco, co jste si vždy přáli udělat
  • Nějaká zajímavá zkušenost
  • Rodinné historky
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak být oblíbený ve společnosti

 1. 1
  Povídejte si s cizími lidmi. Pokud chcete být přátelští, neměli byste se bát seznamování. Možná se stydíte, nebo máte pocit, že si ostatní lidé nezaslouží váš čas – zamyslete se nad sebou! Začněte si povídat s lidmi, na které narazíte například při cestování, na večírcích atd. Vždy se ujistěte, že si s vámi daná osoba skutečně chce povídat a pokud ano, s úsměvem se do toho pusťte.
  • Nemusíte si povídat s každým, koho potkáte, ale čím častěji to budete dělat, tím přirozenější to pro vás bude.
  • Představujte se lidem, které neznáte. Pokud jste někde s přáteli a objeví se někdo nový, převezměte iniciativu a seznamte se s ním.
 2. 2
  Zvěte lidi na různé akce. Pokud chcete být přátelštější, měli byste trávit více času s ostatními lidmi. Jak na to? Zvěte je na různé akce a události. Začněte tím, že pozvete kamarády do kina, na koncert, nebo třeba na kávu. Uvidíte, že se hned budete cítit mnohem přátelštěji! Snažte se zvát někoho někam alespoň jednou za týden. [2]
  • Buďte odvážní a zvěte kamarády na posezení ve dvou. Díky tomu se ze známostí mohou stát skutečná přátelství.
  • Uspořádejte večírek, pozvěte spoustu svých přátel a všechny je seznamte!
 3. 3
  Přijímejte pozvánky. Dalším způsobem, jak být přátelštější, je přijímat co nejvíce pozvání od ostatních lidí. Možná se vám nechce trávit čas s lidmi, které moc dobře neznáte, máte spoustu práce, nebo chcete být prostě sami a dívat se doma na seriál, ale když to překonáte a budete chodit na všechny akce, na které vás někdo pozve, seznámíte se s mnoha lidmi a budete působit přátelštěji. [3]
  • Nemusíte přijímat úplně všechny pozvánky. Pokud se vám někam opravdu nechce, nemusíte tam chodit. Až vás ale někdo příště někam pozve a vy budete chtít odmítnout, zamyslete se nad tím, proč nechcete jít. Bojíte se zkusit něco nového? Nechcete trávit čas s mnoha lidmi? Nebo jste jen líní? Pokud máte takový nebo podobný důvod, měli byste své rozhodnutí přehodnotit.
 4. 4
  Mějte živý společenský život. Pokud chcete být přátelštější, budete muset trávit čas se svými přáteli. Když budete častěji mezi lidmi, budete se umět chovat ve společnosti a nebude vám vadit bavit se s cizími lidmi. Měli byste se snažit chodit často na večírky, na výlety, nebo na sportovní akce s přáteli. [4]
  • Pokud chcete mít živější společenský život, musí to pro vás být důležité. Nedovolte, aby pro vás byla škola, práce, nebo další závazky důležitější, než vaši přátelé – alespoň ne vždy.
  • Je důležité mít zajímavý společenský život, ale neměli byste zapomínat ani sami na sebe. Musíte si dopřát dostatek času na odpočinek a relaxaci, zejména pokud nejste zvyklí trávit příliš mnoho času s ostatními lidmi.
 5. 5
  Naučte se chovat se přátelsky k lidem, které nemáte rádi. Tento krok pro vás možná bude obtížný. Není nutné, abyste byli nejlepšími přáteli s lidmi, které nemáte rádi – ať už jde o učitele matematiky, nebo o dívku, se kterou se nikdo nekamarádí. Budete ale překvapení, jak skvěle se budete cítit, když se budete k lidem chovat hezky. Navíc díky tomu můžete získat spoustu nových přátel.
  • Napište si seznam pěti lidí, ke kterým jste se vždy chovali víceméně chladně. Potom si slibte, že se k těmto lidem budete chovat mileji (pokud si to ovšem zaslouží).
 6. 6
  Překonejte svoji nejistotu. Možná nejste zrovna přátelští proto, že nemáte dostatečné sebevědomí a máte pocit, že vás lidé odsuzují. Zeptejte se sami sebe, co tyto pocity způsobuje a zda nejde jen o to, že si to o sobě myslíte. Pokud je to váš případ, pracujte na tom, abyste se měli raději, věnujte se tomu, co vás baví a řešte všechny své nedostatky, které je možné změnit.
  • Překonat všechny nejistoty pochopitelně může trvat léta, ale když si uvědomíte, že s tím máte problém, budete ochotnější na tom pracovat. Uvědomte si, že ostatní lidé mohou být stejně nejistí jako vy – možná dokonce i více!
 7. 7
  Přátelte se s lidmi svého věku a postavení. „Věk a postavení“ se nevztahují pouze k věku a společenskému postavení, ale také k tomu, v jaké fázi života se daná osoba nachází. Může jít například o vysokoškolského studenta, matku na mateřské dovolené, nebo mladého pracujícího člověka, který tráví spoustu času o samotě. Když si najdete lidi, se kterými budete mít mnoho společného, bude pro vás snazší se s nimi přátelit a budete mít více témat k hovoru. [5]
  • Pokud jste například mladá matka, najděte si ve svém okolí další mladé matky, se kterými se budete moci přátelit.
 8. 8
  Projevte upřímný zájem o ostatní lidi. Tento krok je klíčem nejen k tomu, abyste působili přátelsky, ale také k tomu, abyste skutečně byli přátelští. Skutečně přátelský člověk se zajímá o ostatní lidi a chce, aby se v jeho společnosti cítili dobře. Přátelský člověk je smutný, když jsou lidé kolem něho smutní a šťastný, když jsou lidé kolem něho šťastní. Nebaví se s lidmi jen proto, aby dosáhl lepšího postavení. Pokud chcete být opravdu přátelští, nesmíte na to zapomenout. Když vám na ostatních bude opravdu záležet, lidé to poznají. [6]
  • Pochopitelně není možné zajímat se o všechny lidi ve vašem okolí. Když se ale budete snažit projevovat upřímný zájem, bude to pro vás brzy přirozené a ostatním budete připadat přátelštější.
  • Pamatujte, že být přátelský neznamená chovat se falešně. Musíte být milí, chovat se k ostatním lidem s úctou a vyzařovat pozitivní energii.
  Reklama

Tipy

 • Buďte sami sebou, nestyďte se za sebe a usmívejte se na všechny lidi, kteří vám přijdou do cesty.
 • Nebuďte stydliví, povídejte si i s cizími lidmi a nezapomínejte zdravit všechny kamarády, které potkáte.
 • Podívejte se na sebe do zrcadla a řekněte si, že vám to sluší. Když si to budete myslet vy, budou si to myslet i ostatní.
 • Oslovujte lidi jejich jmény. Pokud si chcete zapamatovat něčí jméno, několikrát ho v rozhovoru zmiňte.
 • Snažte se mít rádi každého, s kým se seznámíte. Budete působit pozitivněji a ostatní lidé vás budou mít raději. Všichni se k vám budou chovat jen tak přátelsky, jak se budete chovat vy k nim.
 • Nechovejte se neslušně a nikoho neurážejte.
 • Vždy buďte milí a slušní.
 • Nikoho nezatěžujte svými problémy. Ostatní lidé si budou pamatovat, že si neustále na něco stěžujete a nebudou s vámi chtít nic mít.
 • Všichni mají něco, co mají opravdu rádi, ať už jde o koníčka, domácí zvíře, nebo nějakou kapelu. Ptejte se lidí na to, co mají rádi a snažte se zapamatovat si to.


Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor ohledně smyslu pro humor. Možná vám nějaký vtip připadá opravdu zábavný, ale někoho jiného byste jím mohli urazit. Je snadné někoho naštvat, aniž byste si to uvědomili. Může vám to způsobit spoustu problémů.
 • Když budete přehnaně přátelští, mohlo by to na ostatní lidi působit nepříjemně. Dávejte si pozor a nic nepřehánějte.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 84 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 952 krát
Stránka byla zobrazena 6 952 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama