Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte pocit, že vaši přátelé stále rostou, ale vy jste se nějak zasekli? Nebo je zbytek vaší rodiny výrazně vyšší a vy už se nemůžete dočkat, až své příbuzné doženete? Pravdou je, že výška člověka je dána hlavně jeho geny, což není věc, kterou bychom mohli změnit. Kromě genů ale výšku ovlivňují i jiné faktory, se kterými je možné něco udělat. Jde o zvyky, techniky a potraviny, které podporují zdravý růst. Pokud tedy stále rostete, v tomto článku se dozvíte, jak to udělat, abyste vyrostli více.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak být vyšší

Stáhnout PDF
 1. 1
  Jezte vyváženou stravu. Když budete tlustí, budete vypadat mnohem menší. Kromě toho když budete jíst zdravě, budete nejen vypadat vyšší, ale také se budete mnohem lépe cítit.
  • Jezte hodně bílkovin. Bílkoviny, například z kuřecího masa, ryb, sóji a mléčných produktů pomáhají podporovat tvorbu svalové tkáně a také jsou vhodné pro kosti. Jednoduché cukry, jako je pizza, dorty, sladkosti a limonády, jsou přesně to, čemu byste se měli vyhnout.
  • Jezte hodně vápníku. Vápník najdete v listové zelenině (špenát, salát) a v mléčných produktech (jogurty, mléko). Tento minerál pomáhá podporovat růst kostí. [1]
  • Jezte dostatek zinku. Studie, třebaže zatím nepotvrzené, nacházejí spojitost mezi nedostatkem zinku a zpomaleným růstem u chlapců. [2] Dobrými zdroji zinku jsou ústřice, pšeničný kvas, dýňová semena, jehněčí maso, burské ořechy a krabí maso.[3]
  • Jezte dostatek vitamínu D. Vitamín D podporuje růst kostí a svalů u dětí [4] , a jeho nedostatek způsobuje zpomalení růstu a přibírání u mladých dívek. [5] Vitamínu D najdete hodně v rybách, mořských řasách a hřibech.
 2. 2
  Cvičte, abyste podpořili svůj růst. Často dělejte různá aerobní cvičení, například skákání. Buďte aktivní. Choďte ven a každý den alespoň 30 minut namáhejte svaly.
  • Začněte chodit do posilovny. Posilovna vám umožní pracovat na přístrojích, které vám vypracují svaly. Také budete mít větší motivaci cvičit (když se budete flákat v posilovně, budete se cítit hloupě).
  • Přidejte se do nějakého sportovního týmu. Lidé, kteří sportují v týmu využívají svoji přirozenou soutěživost k tomu, aby se zbavili přebytečných kalorií a stali se vyššími. Týmové sporty jsou skvělé v tom, že si při nich ani neuvědomíte, že vlastně cvičíte.
  • Pokud nemůžete dělat nic jiného, zkuste alespoň více chodit. Pokud nemáte čas na pravidelné cvičení, snažte se toho hodně nachodit. Choďte pěšky do školy, na nákup i do knihovny.
 3. 3
  Snažte se dostatečně spát. Ve spánku naše tělo regeneruje a roste, takže je dostatek spánku pro zdravý růst nezbytný. Pokud vám ještě nebylo 20 let, snažte se každý den naspat 9-11 hodin.
  • Lidský růstový hormon se v našem těle objevuje přirozeně hlavně v době, kdy hluboce spíme. [6] Když tedy budete dobře spát, podpoříte tím produkci tohoto hormonu.
 4. 4
  Naše výška je z většiny ovlivněna genetikou. Vědci mají za to, že 60-80% naší výšky je určeno pouze našimi geny. [7] Bohužel tedy buď máte gen pro výšku, nebo ho nemáte. To ale neznamená, že pokud jsou vaši rodiče menšího vzrůstu, nemůžete být vysocí. Znamená to pouze to, že pokud máte malé rodiče, budete s největší pravděpodobností také malí.
 5. 5
  Snažte se nezpomalovat svůj růst. Pro svoji výšku toho sice nemůžete udělat zrovna mnoho, ale můžete se pokusit zamezit tomu, aby váš růst zpomalovaly faktory prostředí. Drogy a alkohol užívané mladými lidmi způsobují zpomalení růstu. I podvýživa může způsobit, že nedosáhnete své maximální možné výšky.
  • Zpomaluje kofein růst? Vědecké studie prokazují, že kofein růst nezpomaluje. [8] Kofein ale zvyšuje riziko, že nebudete dobře spát. Děti a dospívající by měli spát alespoň 9 hodin denně a když budete pít kávu, je pravděpodobné, že se tak dobře nevyspíte.
  • Zpomaluje kouření růst? Efekt kouření včetně pasivního kouření na BMI je stále neznámý. Výzkumy kolumbijské univerzity došly následujících závěrů: „Přestože studie nepotvrdila, že by kouření přímo způsobovalo zpomalení růstu, ale dostupné výzkumy naznačují, že děti, které kouří nebo jsou vystaveny pasivnímu kouření, jsou menší, než děti, které nekouří a děti nekuřáků.“[9]
  • Zpomalují steroidy růst? Rozhodně ano. Anabolické steroidy zpomalují růst u malých dětí i u teenagerů a kromě toho způsobují snížení množství spermií, zmenšení prsou, zvýšení krevního tlaku a zvýšené riziko infarktu. [10] Děti a náctiletí, kteří trpí astmatem a používají inhalátory, které obsahují malé dávky steroidů, jsou v průměru menší než děti, které steroidům vystaveny nejsou. [11]
 6. 6
  Růst přestanete po dvacátém roce života. Spousta mladých lidí se ptá sama sebe, zda už přestali růst. Pokud vám ještě nebylo 18 let, je více než pravděpodobné, že ještě vyrostete. [12] Pokud jste ještě v pubertě, pravděpodobně ještě porostete. [13] Buďte rádi, že máte ještě čas trochu vyrůst a nedělejte si starosti s tím, jak vysocí budete.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak zvýraznit svoji výšku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Udržujte si správné držení těla. Stůjte vždy rovně a nehrbte se. Zatáhněte ramena dozadu a uvolněte se. Když budete mít správné držení těla, budete vypadat mnohem vyšší.
 2. 2
  Noste těsnější oblečení. Těsné oblečení zvýrazní linie vašeho těla. Když budete nosit volné oblečení, tyto linie se vytratí a vy budete působit menším dojmem. Noste těsné oblečení, ve kterém se cítíte dobře, jinak každý uvidí, že jste nervózní.
 3. 3
  Zvýrazněte svoji výšku. Dívky mohou nosit podpatky. Nenoste ploché boty ani žabky, raději si kupte nějaké hezké boty na podpatcích.
 4. 4
  Ukažte nejhezčí části svého těla. Pokud máte dlouhé nohy, noste šortky nebo minisukně. Snažte se vyhnout legínám a návlekům na nohy, které je opticky zkracují.
 5. 5
  Noste tmavé oblečení. Někdy jde jen o to vypadat štíhleji. Pokud můžete vypadat štíhleji, budete vypadat také vyšší. Tmavé barvy, jako je černá, tmavě modrá a tmavě zelená vám dodají štíhlejší a vyšší vzhled, hlavně pokud se do nich oblečete od hlavy k patě.
 6. 6
  Noste oblečení s vertikálními pruhy. Budete díky němu působit vyšším dojmem. Horizontální pruhy zase způsobí pravý opak.
  Reklama

Tipy

 • Jezte hodně ovoce a zeleniny.
 • Pokud chcete být vyšší, protahujte se. Lehněte si na zem a nechejte se namasírovat. Masáž uvolí vaše svaly, takže budete o kousek vyšší.
 • Nedržte žádnou dietu, pokud ještě rostete. Tím byste mohli zpomalit svůj růst.
 • Noste legíny, úzké kalhoty a další těsné oblečení. Ve volných teplácích a kalhotách budete vypadat menší.
 • Pokud jste teenager, měli byste jíst dostatek bílkovin. Na každého 0,5 kg váhy byste měli sníst 0.7 gramů bílkovin denně (pokud tedy vážíte 50 kg, měli byste sníst 70 g bílkovin denně).
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 82 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 44 308 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 44 308 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama