Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být pilný znamená myslet to s učením vážně a být odhodlaný. Pilní lidé se umějí bavit, ale studium je pro ně prioritou a dokážou se mu věnovat naplno. Neznamená to ovšem pouze se hodně učit – jde také o to, abyste se dostali do stavu, který vám umožní mít radost ze získávání znalostí.

Část 1
Část 1 ze 3:

Správný stav mysli

 1. 1
  Naučte se soustředit se. Lidé jsou v dnešní době stále více závislí na technologii a někdy je těžké soustředit se na jeden úkol delší dobu v kuse. Možná vás láká si každých 15 minut kontrolovat telefon nebo emaily, ale pokud chcete být odhodlaní učit se, musíte se naučit intenzivně soustředit alespoň 30, 45, nebo i 60 minut v kuse. Můžete vytrénovat svoji mysl tak, abyste se postupně naučili soustředit déle a déle v kuse. [1]
  • Sledujte sami sebe a uvědomujte si každý případ, kdy vaše mysl unikne. Pokud vás něco trápí, říkejte si, že tomu věnujete 15 minut, místo abyste dovolili, aby vám to narušilo myšlenkové pochody.
  • Pauzy jsou stejně důležité, jako práce. Alespoň každou hodinu potřebujete desetiminutovou pauzu, abyste mohli opět načerpat energii.
 2. 2
  Dávejte ve škole pozor. Důležitou součástí pilnosti je dávat ve škole pozor. Naučte se vnímat vše, co váš učitel říká, abyste dané látce skutečně porozuměli. Pracujte na tom, abyste se vyhnuli rozptýlení a nenechali se zatáhnout do rozhovoru se spolužáky. Čtěte si společně s učitelem a dávejte si pozor na to, abyste nezírali na hodinky a neučili se na další vyučovací hodiny. Dávejte pozor a nedovolte, aby vám mysl někam unikala. Když se to stane, všimněte si toho a vraťte se zase zpět.
  • Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat se – být pilný neznamená vědět vše, ale znamená to odhodlaně se věnovat studiu.
  • Pokud si můžete vybrat, kde budete sedět, vyberte si místo hned u učitele, abyste s ním mohli spolupracovat a aby pro vás bylo snadné dávat pozor.
 3. 3
  Buďte v hodině aktivní. Pilní lidé se aktivně účastní vyučovacích hodin a zapojují se do učení. Odpovídají na otázky, které jim učitelé kladou, hlásí se, když mají nějaké otázky a dobrovolně dělají úkoly, které nejsou povinné. Nemusíte odpovídat na všechno, co učitel řekne a měli byste dát šanci i ostatním studentům, ale měli byste se aktivně a konzistentně účastnit diskuse.
  • Účastnit se vyučovacích hodin vám umožní se více zapojit a mít lepší pocit z učení a z látky, kterou nasáváte. Může vám to pomoci lépe porozumět probíranému materiálu a dostávat lepší známky.
 4. 4
  Studium by pro vás mělo být prioritou. Být pilný neznamená zbavit se všech svých ostatních zájmů. Znamená to jen to, že by pro vás studium mělo být jednou z životních priorit. Když se budete snažit sladit se studiem rodinný život, přátele a mimoškolní aktivity, měli byste si dát pozor na to, abyste nezanedbávali studium a aby váš volný čas neovlivňoval vaše studijní výsledky. Pořiďte si kalendář, abyste měli jistotu, že budete mít čas jak na studium, tak na odpočinek a volnočasové aktivity.
  • Naplánujte si studium do svého denního plánu. Je důležité udělat si na studium čas téměř každý den, abyste nebyli zaneprázdnění dalšími věcmi, koníčky a společenskými událostmi.
  • Musíte si zjistit, kdy je pro vás nejlepší se učit. Někteří lidé se učí nejraději po škole, když mají informace ještě čerstvě v hlavě, jiní zase potřebují několik hodin odpočinku.
 5. 5
  Neočekávejte dokonalost. Být pilný neznamená být ten nejlepší v celé třídě. Znamená to odhodlaně a pilně se učit. Když si budete myslet, že musíte být studentem, který má ty nejlepší známky v celé třídě, zbytečně si postavíte laťku příliš vysoko. Může to být vaším soukromým cílem, ale měli byste pracovat na tom, abyste dělali vždy vše, co je ve vašich silách a schopnostech, abyste se vyhnuli zklamání. Neměli byste na sebe vyvíjet zbytečně příliš velký tlak.
  • Být pilný neznamená mít ty nejlepší známky ve třídě nebo ve škole. Znamená to učit se podle svých nejlepších schopností a neustále se snažit o zlepšení.
  • Když budete očekávat, že budete vždy vše vědět, pravděpodobně se brzy budete cítit ještě více frustrovaně a připravíte se o šance na úspěch. Když budete posedlí faktem, že neznáte odpověď na otázku, která se objeví na testu, budete se na to soustředit i u všech ostatních otázek a neuspějete.
 6. 6
  Pište si ve škole poznámky. Když si budete dělat poznámky, budete se lépe soustředit na probíranou látku, snáze zpracujete to, co vám učitel říká a budete aktivní, i když budete unavení. Můžete si poznámky zapisovat různými barvami, používat zvýrazňovače, nebo lepící papírky, kterými si budete moci označovat obzvláště důležité pasáže. Najděte si způsob, který vám bude vyhovovat nejvíce a začněte si psát co nejdetailnější a nejpropracovanější poznámky.
  • Pokud chcete být pilní, musíte pracovat na tom, abyste dokázali přednášky svého učitele vyjádřit vlastními slovy. Neměli byste si tedy pouze zapisovat to, co vám říká, ale měli byste se také snažit dané látce skutečně porozumět.
  • Každý den si své poznámky procházejte, abyste si mohli ujasnit vše, čemu jste ve škole neporozuměli a mohli se na to následující den zeptat svého učitele.
 7. 7
  Buďte organizovaní. Pilní lidé jsou většinou velmi organizovaní, protože nechtějí marnit čas tím, že budou hledat poznámky, učebnice, nebo domácí úkoly. Pokud jste neorganizovaní, měli byste si pořídit různé pořadače na jednotlivé předměty, měli byste si každý den chvíli uklízet ve skříňce a na stole a měli byste si dělit práci tak, abyste se dokázali soustředit a neměli pocit, že jste zavalení informacemi a povinnostmi. Možná máte pocit, že jsou někteří lidé jsou od přírody nepořádnější než jiní, ale přesto můžete pracovat na tom, abyste byli organizovanější. Pomůže vám to být také pilnější.
  • Když budete každý den 15 minut uklízet a budete si dávat věci na své místo, jako ve svém pokoji, tak ve skříňce a ve škole, budete organizovanější a pilnější.
  • Mít uklizeno je součástí organizovanosti. Neházejte si do batohu pomačkané papíry, a oddělujte si osobní věci a věci pro zábavu od školních potřeb.
 8. 8
  Nestarejte se o ostatní lidi. Pokud chcete být pilní, musíte se přestat srovnávat s ostatními lidmi. Nesnažte se mít stejné známky, jako vaše spolužačka, která s vámi sedí v hodině matematiky a nesnažte se mít stejný studijní průměr, jako váš bratr nebo jako váš nejlepší kamarád, pokud to pro vás není realistické. Nejdůležitější je snažit se ze všech sil a nesrovnávat se s ostatními lidmi. Když se budete soustředit na ostatní lidi, nikdy nebudete spokojení se svými úspěchy a nebudete správně naladění pro studium.
  • To nejlepší, co můžete udělat, pokud je ve vaší třídě někdo, kdo toho ví více než vy, je nabídnout mu, že se budete učit spolu, abyste zjistili, jak pracuje. Vybírejte si ovšem lidi, kteří toho hodně vědí, ne lidi, které považujete za hrozby.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Pracujte na svém studiu

 1. 1
  Vytvořte si studijní plán. Pokud chcete mít pevné studijní zvyky, musíte si vytvořit plán pro své studium. Když budete jen tak sedět u učebnic a nebudete vědět, co máte dělat, pravděpodobně budete mít brzy pocit, že jste zavaleni informacemi, budete trávit čas neproduktivním způsobem a neudržíte pozornost u jednoho úkolu. Pokud chcete být produktivní a pracovat efektivně, měli byste si rozdělit studijní dobu na úseky po 15-30 minutách a vytvořit si plán pro každý z těchto úseků. Také si stanovte denní dobu, kterou věnujete studiu. Díky tomu budete mít jistotu, že si na učení najdete čas každý den. [2]
  • Když budete mít přesný plán, budete mít větší motivaci. Když budete mít seznam úkolů, které si budete moci odškrtávat jeden po druhém, budete mít větší úspěch, než kdybyste se tři hodiny jen tak bezcílně učili.
  • Když si pro každý úkol vyhradíte určitou dobu, pomůže vám to soustředit se. Neměli byste si narušovat svoji pozornost tím, že se budete učit něco nedůležitého příliš dlouho a zanedbáte důležité úkoly.
  • Můžete si vytvořit plán také pro každý týden, nebo pro každý měsíc. Pokud vás čeká důležití zkouška, rozdělte si látku k učení na týdenní úseky, aby pro vás bylo zvladatelnější se vše naučit.
 2. 2
  Vytvořte si studijní plán, který bude vyhovovat vašim schopnostem. Když zjistíte, jaký styl učení vám vyhovuje nejvíce, budete mít představu o tom, jakým způsobem byste se měli učit. Každý člověk se učí jiným stylem a pro každého je vhodnější jiný styl učení (například kartičky s popisky), než pro jiného. Mnoho lidí také spadá do více než jedné kategorie. Zde jsou základní styly učení a tipy na to, jak se učit podle toho, co vám jde nejlépe:[3]
  • Vizuální styl učení: Lidé, kteří se učí vizuálně, si toho nejvíce zapamatují z obrázků, fotografií a prostorového znázornění informací. Pokud se učíte vizuálně, pomohou vám tabulky a diagramy, nebo barevné označování poznámek. Můžete použít také různé grafy a grafické pomůcky, které vám při psaní poznámek pomohou zapamatovat si důležité koncepty.
  • Sluchový styl učení: Pokud se nejlépe učíte tímto stylem, vyhovuje vám informace poslouchat. Můžete se učit tak, že si budete nahrávat přednášky, budete si opakovat informace sami pro sebe, budete mluvit s odborníky, nebo se účastnit diskuse v hodině.
  • Fyzický/kinetický styl učení: U tohoto typu učení lidem vyhovuje používat svá těla, ruce a smysl pro dotek. Není sice jednoduché se učit výhradně tímto stylem, ale můžete si pomoci tím, že si budete prstem ukazovat na slova, abyste podpořili svoji paměť, budete se učit s pomocí počítače a budete se snažit zapamatovat si fakta za chůze.
 3. 3
  Dělejte si přestávky. Přestávky jsou stejně tak důležité, jako samotné učení. Nikdo by neměl trávit osm hodin v kuse u počítače, za stolem, nebo s učebnicí a je důležité si dávat pauzy, abyste mohli načerpat energii a studovat dál. Každou hodinu nebo hodinu a půl si dávejte 10 minut přestávku. Pokud to potřebujete, můžete to dělat i častěji. Snězte něco zdravého, jděte na chvíli na slunce, nebo si během přestávky trochu zacvičte.
  • Nemyslete si, že přestávky znamenají, že jste leniví. Když si je budete dávkovat správně, budete díky tomu pracovat pilněji.
 4. 4
  Vyhýbejte se zdrojům rozptýlení. Pokud se chcete učit skutečně pilně, musíte se vyhýbat všem zdrojům rozptýlení. Stanovte si jako pravidlo, že můžete chodit a YouTube, Facebook, nebo na své oblíbené webové stránky jen během přestávek a během učení si vypínejte telefon. Nesedejte si k lidem, kteří se během hodiny baví a neučte se na místech, kde se s vámi lidé snaží komunikovat. Rozhlédněte se kolem sebe a všímejte si všech věcí, které by vám mohly způsobit rozptýlení.
  • Pokud jste závislí na svém telefonu a Facebooku, řekněte si, že se musíte učit hodinu v kuse, než se tam budete moci podívat. Budete díky tomu mít větší motivaci, protože budete vědět, že vás za pilné studium čeká „odměna.“
 5. 5
  Učte se ve vhodném prostředí. Neexistuje univerzální vhodné prostředí pro učení, které by vyhovovalo všem a je jen na vás, abyste si našli to, co vám bude vyhovovat. Někteří lidé se nejraději učí o samotě, kde je nemůže nic vyrušit, například u sebe v pokoji, jiným lidem zase vyhovuje učit se například v rušné kavárně. Někteří lidé se umějí učit venku v parku, zatímco jiní potřebují knihovnu a tichý klidný prostor. Je možné, že se učíte ve špatném prostředí, aniž byste si to uvědomovali. Snažte se najít si nejvhodnější místo pro učení a zjistěte, zda vám to pomůže učit se pilněji a pozorněji.
  • Pokud se běžně učíte u sebe v pokoji a máte pocit, že je tam příliš ticho, zkuste se jít jednou učit do kavárny. Pokud vás už nebaví učit se v kavárnách, můžete se jít učit do knihovny, kde kolem vás budou sedět lidé, kteří se budou také učit.
 6. 6
  Přineste si s sebou vše, co potřebujete. Pokud se chcete učit pilně a zodpovědně, měli byste se na to dobře připravit. Vezměte si pohodlné oblečen, ve kterém vám nebude ani příliš horko, ani příliš zima. Vezměte si zdravé svačinky, jako je burákové máslo a celer, mrkve, jogurt, mandle, nebo kešu ořechy, abyste měli co jíst, ale zbytečně se neunavovali cukrem. Připravte si své poznámky, pera, nabijte si telefon, pokud ho budete později potřebovat a nachystejte si vše, co vám pomůže se lépe soustředit a věnovat se pouze studiu. [4]
  • Pokud jste připravení se učit, neměli byste si to kazit zbytečným nepohodlím. Když budete mít plán a budete vědět, co máte dělat, pomůže vám to dosáhnout úspěchu.
 7. 7
  Využijte všech svých zdrojů. Pokud chcete být pilní, měli byste využít všeho, co k tomu máte k dispozici. Může to znamenat komunikaci s učiteli, přáteli, nebo knihovníky, kteří vám mohou pomoci, využívání školního studijního systému, nebo četbu online zdrojů a doporučených materiálů k vašim kurzům. Čím více zdrojů budete využívat, tím větší šanci na úspěch budete mít.
  • Úspěšní lidé umějí využívat co nejvíce zdrojů. Když se jim nepodaří dozvědět se všechny informace z učebnice, obrátí se na ostatní lidi, najdou si jiné knihy, nebo si vyhledají dostupné informace na internetu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak si udržet motivaci

 1. 1
  Zlepšujte se postupně. Pokud chcete mít při studiu dostatek motivace, neměli byste si myslet, že jste neuspěli, když nedostanete tu nejlepší známku, nebo nebudete mít nejlepší průměr. Měli byste na sebe být pyšní i za to, že místo trojky dostanete dvojku. Co se týče pilnosti a motivace uspět, měli byste pracovat postupně a zvolna, jinak brzy ztratíte nadšení a budete se cítit zbytečně zklamaně.
  • Sledujte své pokroky. Když uvidíte, o kolik jste se zlepšili od začátku vaší práce, budete na sebe moci být skutečně pyšní.
 2. 2
  Najděte si způsob, jak zajistit, že vás probíraná látka bude bavit. Pravděpodobně vás nebude fascinovat každý předmět ve škole, ale měli byste si najít na každém předmětu alespoň něco, co vás bude bavit. Možná vás angličtina nebaví, ale třeba zjistíte, že některé knihy z povinné četby jsou tak zajímavé, že si je rádi přečtete i dvakrát. Nemusíte mít rádi všechny předměty, které ve škole máte, ale měli byste si na všem najít něco fascinujícího, co vám dodá motivaci pracovat pilně a tvrdě.
  • Když si na všem najdete jen několik málo věcí, na kterých vám bude záležet, budete mít větší motivaci učit se. Uvědomte si, že nestudujete jen proto, abyste prošli testem, ale abyste získali potřebné znalosti. Když vám bude záležet na tom, o čem se učíte, může vám to značně pomoci.
 3. 3
  Najděte si kamaráda, který se bude učit s vámi, nebo se učte ve studijní skupině. Ne každému sice vyhovuje spolupracovat s partnerem, nebo pracovat ve skupině, ale měli byste si to vyzkoušet – možná vám to někdy bude připadat lepší. Z práce s ostatními lidmi se toho můžete spoustu naučit a kamarádi vám mohou pomoci zajistit, že neztratíte motivaci a soustředění. Možná zjistíte, že se toho od svých kamarádů naučíte více, než od svých učitelů a že je možné si nějaký předmět osvojit tím, že ho budete učit své kamarády. Až se příště budete chtít učit pouze z učebnice doma o samotě, zamyslete se nad touto metodou. [5]
  • Někteří lidé se lépe učí ve společnosti ostatních lidí. Pokud je to váš případ, měli byste nejprve zkusit spolupracovat s kamarádem a později si vyzkoušet také studium ve studijní skupině.
  • Dejte si ovšem pozor na to, abyste trávili čas skutečně studiem a dělali si pouze občasné přestávky – neměli byste se nechat chytit do situace, která vám zabrání v pilném studiu.
 4. 4
  Odměňujte se za svoji tvrdou práci. Být pilný není jen samá práce a žádná zábava. Pokud je vaším životním cílem být pilní, budete si muset pravidelně dělat přestávky a odměňovat se za ně. Kdykoli dosáhnete nějakého úspěchu u testu, dejte si například zmrzlinu, nebo to oslavte večerem s přáteli u vašeho oblíbeného filmu. Když se budete učit tři hodiny v kuse, odměňte se jedním dílem svého oblíbeného seriálu. Najděte si způsob, jak se za svoji tvrdou práci odměňovat a dodávat si tím motivaci pracovat ještě tvrději.
  • Měli byste se odměnit za jakékoli množství práce. Nemyslete si, že si nezasloužíte odměnu proto, že jste nedostali tu nejlepší známku, kterou jste mohli dostat.
 5. 5
  Nezapomínejte se dobře bavit. Možná máte pocit, že se pilní lidé vůbec nebaví, ale ve skutečnosti je velmi důležité se uvolnit a čas od času si udělat větší přestávku. Když se budete soustředit pouze na své studium, brzy dojde k syndromu vyhoření a budete pod velkým tlakem. Odměňujte se za studium tím, že budete trávit čas s přáteli, budete se věnovat svým koníčkům, nebo třeba budete jen tak sledovat seriály. Když si dáte pauzu od učení, budete se na další studium více těšit a budete mít více energie, což vám pomůže pracovat pilněji.
  • Nemyslete si, že pilný člověk musí být někdo, kdo tráví veškerý čas tím, že sedí v temné místnosti, aniž by si dal pauzu na jídlo nebo pití a celý den nevidí sluneční světlo. Pilní lidé se umějí dobře bavit a ve skutečnosti jim studium jde lépe zejména proto, že se umějí uvolnit a dát si pauzu.
  • Když si uděláte čas na své přátele, budete mít vyrovnanější život a nebudete mít pocit, že je vaše studium to nejdůležitější na světě. Pokud máte pocit, že se váš život skládá pouze ze studia, brzy budete zklamaní, protože zjistíte, že tomu tak není.
 6. 6
  Berte celou situaci v kontextu. Další způsobem, jak si udržet motivaci, je připomínat si, proč vlastně studujete. Možná to pro vás nemá smysl, když se zrovna učíte o francouzské revoluci, nebo čtete Havrana, ale všechny tyto malé věci, které se ve škole naučíte, vám nakonec umožní stát se vzdělaným a chytrým člověkem. Mít skvělé známky vám pomůže dostat se na lepší univerzitu, ať už chcete jít jen studovat, co vás baví, nebo toužíte po doktorátu. Připomínejte si, že vás sice nemusí bavit úplně vše, co se učíte, ale rozhodně vám to pomůže dosáhnout v budoucnu úspěchu.
  • Pokud příliš řešíte detaily, nebo se příliš zaobíráte jedním testem, berete se příliš vážně. Jde o to odhodlaně studovat dlouhodobě, ne o to, abyste se tvrdě učili a pracovali na jednom jediném testu. Když to budete brát jako maraton a ne jako sprint, nebudete na sebe zbytečně vyvíjet příliš velký tlak a přesto se vám podaří se toho spoustu naučit.
  Reklama

Tipy

 • Nepřehánějte to a postupujte zvolna.
 • Nebuďte někým, kým nejste. Pokud pro vás pilnost není přirozená, neměli byste se k tomu nutit.
 • Nebuďte neustále napjatí. Mějte sebevědomí, ale nebuďte až příliš sebevědomí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 947 krát
Stránka byla zobrazena 3 947 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama