Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V životě se nám může přihodit spousta situací, které v nás vzbudí dojem, že náš život nestojí za nic. Patří mezi ne smrt milované osoby, ztrát zaměstnání, dlouhodobá nezaměstnanost, chronické nemoci, rozchody a další. V těchto situacích je naprosto normální cítit se špatně, ale přesto je důležité uvědomit si, že je možné je překonat pomocí pozitivního myšlení. Jde o to brát své problémy optimističtěji a produktivněji. [1] Kromě toho existuje spoustu strategií, které vám mohou pomoci navrátit štěstí a získat pozitivní pohled na svět.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Najděte možnou příčinu

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, proč váš život nestojí za nic. Existuje spousta důvodů, proč můžete mít tento pocit. Pokud trpíte každodenním stresem, možná se cítíte úzkostlivě a v depresi. Můžete mít také fyzické příznaky, jako jsou bolesti hlavy a nevolnosti. [2] Mezi běžné zdroje stresu patří: [3]
  • Velké životní změny. Pokud procházíte těžkým obdobím, například ukončujete dlouhodobý vztah (nebo začínáte nový vztah), měníte zaměstnání, stěhujete se do jiného města atd., pravděpodobně jste ve stresu.
  • Rodina. Pokud nemáte v pořádku rodinný život, pravděpodobně budete naštvaní, smutní, nebo úzkostliví.
  • Práce/škola. Pracovní a školní povinnosti jsou pro většinu lidí značným zdrojem stresu. Pokud máte pocit, že si vás ve škole nebo v práci neváží, nebo jste zaseknutí v podřadné práci, budete mít pocit, že váš život nestojí za nic.
  • Společenský život. Pokud máte pocit, že jste izolovaní a osamělí, je jasné, že si myslíte, že váš život nestojí za nic. Možná máte také problémy se seznamováním a necítíte se dobře mezi lidmi, takže jste ve stresu z každé společenské události.
 2. 2
  Veďte si deník. Pokud chcete zjistit příčinu svých pocitů, musíte zjistit, kdy přesně je pociťujete. Když si budete vést deník, budete schopni identifikovat prvky své situace, nad kterými máte kontrolu, což vám pomůže udržet si pozitivní myšlení. [4] Musíte si uvědomit, že nemůžete ovládat nic, kromě svých vlastních činů a reakcí.
  • Možná si například všimnete že jste nejsmutnější, když jste v práci. Máte pocit, že si vaší práce nikdo neváží a že pracujete až příliš. Tato situace je skutečně nepříjemná.
  • Zeptejte se sami sebe, které prvky situace můžete ovládat. Není možné mít kontrolu nad tím, zda si vás ostatní váží, nebo dokážou ocenit vaši práci. Můžete se ale začít chovat asertivněji a vážit si své práce sami. Můžete ovládat to, zda přijmete každý projekt, který skončí na vašem stole. Můžete si také začít hledat novou práci na místě, které pro vás bude vhodnější. Najděte si způsoby, jak získat větší kontrolu na svojí situací a možná zjistíte, že váš život už není tak špatný.
  • Vymyslete si seznam věcí, které můžete udělat pro to, abyste převzali kontrolu nad svojí situací. Pokud máte pocit, že jste přepracovaní, promluvte si se svým nadřízeným a snažte se zajistit, abyste neměli tolik práce, nebo abyste alespoň dostali přidáno. Pokud máte pocit, že si vaší práce nikdo neváží, měli byste si najít novou práci v lepším korporátním prostředí. Napište si seznam konkrétních věcí, které můžete udělat pro zlepšení své situace.
 3. 3
  Položte si následující otázky, které vám pomohou se lépe analyzovat. Trpíte nějakou vážnou nemocí? Užíváte drogy nebo alkohol? Prožili jste v poslední době nějaké velké změny? Zemřel vám v poslední době někdo blízký? Řešíte nějaké osobní konflikty? Máte historii traumat nebo zneužívání? Berete nějaké léky na předpis? [5]
  • Pokud jste si na některé z těchto otázek odpověděli ano, může vám to pomoci zjistit, proč máte pocit, že váš život nestojí za nic.
 4. 4
  Zamyslete se nad biologickými příčinami. Mnoho lidí není schopno určit, proč mají pocit, že jejich život nestojí za nic. [6] Výzkumy prokázaly, že deprese mají často genetické příčiny. Pokud někdo ve vaší rodině trpěl depresí, máte zvýšené riziko, že se to stane i vám. [7] Některé zdravotní problémy, jako jsou například poruchy funkce štítné žlázy, nebo chronické bolesti, mohou také vyvolávat deprese. [8]
  • Ženy mají dvakrát vyšší riziko depresí, než muži.
  • Změny hladiny hormonů také způsobují deprese. [9]
  • Změny v mozku mohou způsobovat deprese. Studie provedené u lidí s depresí odhalily, že mozek v případě deprese prochází strukturálními změnami. [10]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Zbavte se negativity a myslete pozitivně

 1. 1
  Všímejte si toho, když myslíte negativně. Je nutné si uvědomovat své negativní myšlení, abyste ho mohli změnit a myslet pozitivně. Lidé, kteří myslí negativně, vždy očekávají jen to nejhorší. Kromě toho se často obviňují za vše špatné, co se jim stane. Lidé, kteří myslí negativně, také často zveličují negativní aspekty každé situace. Mají tendence myslet černobíle. [11]
 2. 2
  Změňte své negativní myšlení na pozitivní myšlení. Snažte se během dne pravidelně kontrolovat své myšlení. Zjistěte, kdy běžně myslíte zbytečně negativně a naučte se své myšlenky regulovat. Pomůže vám trávit čas s pozitivními lidmi, protože negativní lidé mohou zhoršovat váš stres a posilovat vaši vlastní negativitu. Zde je několik způsobů, jak změnit negativní myšlení na pozitivní myšlení: [12]
  • Mám z toho strach, ještě nikdy jsem to nedělal. = Mám skvělou šanci zkusit si něco nového.
  • Nikdy se mi to nepodaří. = Zkusím to ještě jednou.
  • Tahle změna je příliš velká. = Zkusím si něco nového a vzrušujícího.
 3. 3
  Nedefinujte sami sebe podle svého okolí. Někdy mají lidé pocit, že jejich okolí definuje to, kým jsou. Pokud jste v nepříznivém prostředí, není snadné udržet si pozitivní pohled na svět. Soustřeďte se na své vnitřní vlastnosti a ne na okolní situaci. Uvědomte si, že vaše situace je vždy dočasná.
  • Pokud vás například trápí to, že nemáte práci, uvědomte si, že váš pracovní statut nedefinuje vaši osobnost. Berte to jako příležitost vydat se novým směrem, nebo si najít smysl života v jiné oblasti. Můžete zkusit například dobrovolnickou práci, nebo se můžete plně věnovat rodině.
  • Pokud máte pocit, že váš život nestojí za nic, protože vás někdo šikanuje, uvědomte si, že tito lidé si na vás pouze vybíjejí vlastní nejistoty. Jejich činy vypovídají pouze o nich samých, ne o vás. Informujte příslušné autority, například své rodiče, učitele, nebo psychologa, a zachovejte si vnitřní sílu.
 4. 4
  Jděte ven a setkávejte se s lidmi. Lidé mají často pocit, že jejich život nestojí za nic, když se sami připraví o kontakt s jinými lidmi. Může to být dokonce i příčinou jejich deprese. Snažte se po malých krůčcích obnovovat svůj okruh přátel. [13]
  • Nejprve si zajděte jen na kávu s kamarádem, nebo s někým z rodiny.
  • Častěji volejte svým přátelům a milovaným.
  • Neočekávejte, že vás to bude bavit hned ze začátku, nebo že budete hvězdou každého večírku. Jděte na to pomalu.
  • Chovejte se přátelsky k cizím lidem, které potkáte. Nebojte se s nimi chvíli mluvit – může vám to udělat skutečnou radost.
  • Přidejte se k nějakému klubu nebo skupině a seznamujte se.
 5. 5
  Snažte se myslet jasně. Pokud máte pocit, že váš život nestojí za nic, je pravděpodobné, že nemyslíte dostatečně jasně a nereagujete na různé situace příliš rozumně. Místo toho, abyste své myšlenky neměli pod kontrolou, se snažte myslet rozumně a pokládejte si následující otázky: [14]
  • Jak mohu ověřit, zda jsou mé myšlenky správné?
  • Bylo to tak vždy?
  • Existují nějaké výjimky?
  • Jaké informace mi v této situaci chybí?
 6. 6
  Pravidelně cvičte a jezte zdravě. Když budete cvičit třikrát týdně, pomůže vám to zmírnit mírnou depresi. Také ze sebe budete mít lepší pocit, bude se vám lépe spát a dokonce budete mít i lepší náladu. Zdravá strava je dalším způsobem, jak se vypořádat s depresí. Omezte konzumaci alkoholu na jeden drink denně a jezte co nejvíce zdravých potravin. Také byste se měli vyhýbat drogám, kouření a dalším zlozvykům, které vám ničí zdraví.
  • Nejúčinnější je aerobní cvičení. Zkuste si 30 minut zaběhat na pásu, nebo si zajděte na půlhodinovou procházku.[15]
  • Také jóga vám může poskytnout určitou úlevu.
  • Jezte ryby, pijte hodně vody a nezapomínejte na celozrnné obiloviny a ovoce.
 7. 7
  Zkuste meditovat a opakujte si smysluplné mantry. Opakovaná tvrzení, ať už jsou pozitivní nebo negativní, mají velký vliv na duši. Nahrazujte negativní myšlenky pozitivními myšlenkami. Vyberte si mantru, která vám pomůže překonat nepříjemné dny a opakujte si ji, když budete mít pocit, že se vám něco nedaří. Vždy se zamyslete nad jejím významem. [16] Zde je několik příkladů:
  • Buďte změnou, kterou chcete vidět ve světě (Gándhí)
  • Činnost je protijedem na zoufalost (Joan Baez)
  • Naši mysl můžeme osvobodit pouze my sami (Bob Marley)
  • Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu (Eleanor Roosevelt)
 8. 8
  Zjistěte, co pro vás znamená život. Lidé, kteří mají pocit, že jejich život má nějaký smysl, jsou většinou šťastnější, než lidé, kteří mají pocit, že žijí bezvýznamně. Zamysleli jste se někdy nad smyslem života? Smyslem života si nemůže být jistý nikdo, ale můžete si určit, jaký je smysl vašeho života. Když najdete smysl svého života, budete mít důvod každý den vstát z postele, i když vaše situace nebude zrovna příznivá.
  • Někteří lidé našli smysl života v náboženství a duchovním životě.
  • Může vám pomoci také například studium filozofie.
  • Co se týče intimnějších oblastí života, vaším smyslem mohou být vaše vztahy, práce, umění, nebo něco podobného.
 9. 9
  Zpomalte a vychutnávejte si příjemné součásti života. Každý má ve svém životě něco, co mu dodává sílu a radost. Ať už je to ranní šálek kávy, procházka za slunečného dne, nebo přestávka na cigaretu, vychutnávejte si tyto chvíle. Dovolte si na chvíli zpomalit a užívat si to, co máte rádi. Vytvoříte si tím rezervu spokojených myšlenek, ze které budete moci v případě potřeby čerpat. [17]
 10. 10
  Pomáhejte ostatním. [18] Stačí udělat něco tak bezvýznamného, jako pomoci někomu odnést těžký nákup a uvidíte, že ze sebe budete mít ihned lepší pocit. Když se pustíte například do dobrovolnické práce, získáte ještě lepší výsledky. Zamyslete se nad tím, co můžete ostatním lidem dát a snažte se to s nim sdílet.
  • Máte pocit, že nemáte co nabídnout? Najděte si ve svém okolí nějakou charitu pro bezdomovce a několik hodin týdně tam choďte vypomáhat. Brzy uvidíte, že i váš čas je velmi cenný.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Začněte chodit na terapii nebo brát léky

 1. 1
  Zjistěte si něco o kognitivní terapii a zamyslete se nad tím, zda je pro vás vhodná. Při kognitivní terapii budete řešit své skutečné problémy. [19] Terapeut vás vyšetří a pomůže vám upravit vaše neproduktivní myšlení a chování a zbaví vás negativních myšlenek. Můžete s ním spolupracovat a společně se rozhodovat o tom, co budete probírat a jaké domácí úkoly budete mít.
  • Kognitivní terapie pomáhá lidem s mírnou depresí stejně jako antidepresiva.
  • Kognitivní terapie je stejně účinná jako antidepresiva v preventivních relapsech.
  • Účinky kognitivní terapie se projeví již za několik týdnů.
  • Najděte si zkušeného terapeuta a objednejte se k němu. Vyhledejte si terapeuty na internetu a vyberte si nějakého dobrého.
 2. 2
  Zjistěte, zda je pro vás vhodná interpersonální terapie. Interpersonální terapie se hodí spíše pro lidi, kteří mají problémy ve vztazích. Jde o krátkodobou léčbu, která trvá většinou 12-16 týdnů. Terapeutická sezení jsou nastavena tak, aby pacientovi pomohla řešit jeho konflikty, změny jeho společenských rolí, smutek a potíže ve vztazích. [20]
  • Terapeut využívá různé metody léčby, jako je empatické naslouchání, přehrávání rolí a komunikační analýza.
  • Najděte si vhodného terapeuta. Můžete si ho vyhledat na internetu a řídit se jeho referencemi. [21]
 3. 3
  Zjistěte, zda je pro vás vhodná rodinná terapie. Rodinný terapeut se zaměřuje na řešení rodinných konfliktů. Terapeut sezení přizpůsobuje vašim problémům a všichni členové rodiny ochotní účastnit se jich, jsou vítaní. Terapeut probere schopnost vaší rodiny řešit problémy, zaměří se na jednotlivé role členů rodiny a určí vaše silné a slabé stránky. [22]
  • Rodinná terapie je vhodná také pro lidi, kteří mají problémy v manželství a v širší rodině.
  • I zde si můžete terapeuta najít na internetu. Jistě najdete někoho zkušeného, kdo má dobré reference. [23]
 4. 4
  Zjistěte, zda je pro vás vhodná terapie přijetím. Tento typ terapie stojí na myšlence, že je možné dosáhnout většího štěstí pomocí překonání negativních myšlenek, pocitů a asociací. Terapeut s vámi bude spolupracovat a naučí vás změnit způsob, jakým vnímáte negativitu, abyste sami sebe viděli pozitivněji. [24] [25]
  • Najděte si vhodného terapeuta na internetu. Vybírejte si podle jeho referencí a zkušeností. [26]
 5. 5
  Při výběru terapeuta si dávejte dobrý pozor. Budete muset zhodnotit jeho zkušenosti a kvalifikace. Zaměřte se také na cenu za jedno sezení a zjistěte, zda vám jeho služby může proplatit zdravotní pojišťovna. Měli byste také zjistit, jakým způsobem terapeut nahlíží na své pacienty. [27]
  • Zjistěte, zda má daný terapeut licenci vést praxi ve vašem státě a zda má zkušenosti s oblastí, kterou potřebujete řešit.
  • Zeptejte se, kolik peněz vás bude stát jedno sezení a zda musíte platit také za první sezení (někdy je první sezení zdarma).
  • Zjistěte, jak často budete k terapeutovi chodit (jednou týdně, nebo častěji), jak dlouhá budou vaše sezení a zda je lékařská mlčenlivost něčím omezena.
 6. 6
  Pokud vám výše uvedené metody nepomohly cítit se lépe, navštivte svého praktického lékaře. Není snadné překonat depresi a mnoho lidí se v tomto případě obrací na své praktické lékaře. Pokud máte praktického lékaře, měli byste ho požádat o pomoc. Pokud ho nemáte, nějakého si najděte a proberte s ním své problémy.
 7. 7
  Co můžete očekávat u lékaře? Lidé si většinou ordinaci praktického lékaře spojují s krevními testy a vzorky, které se posílají do laboratoře na testování, ale v případě deprese je postup úplně jiný. Lékař vás vyšetří a promluví si s vámi, aby zjistil, zda skutečně trpíte depresí. [28] Zaměří se zejména na následující věci:
  • Smutek a depresivní nálada
  • Změny tělesné hmotnosti
  • Únava
  • Nespavost
  • Myšlenky na smrt a sebevražedné tendence
  • Někdy je nutné provést laboratorní testy, aby se vyloučila biologická příčina deprese.
 8. 8
  Připravte se na to, že vám lékař předepíše léky, které vám pomohou vaši depresi zvládat. Lékař vám pravděpodobně doporučí terapii, která vám pomůže se s depresí vypořádat. Existují ovšem také léky, které vám mohou také pomoci. Když vám lékař tyto léky předepíše, musíte je brát přesně podle jeho doporučení. Antidepresiva je nutné brát přesně tak, jak to určí lékař.
  • Mezi nejčastěji předepisovaná antidepresiva patří Paxil, Lexapro, Zoloft a Prozac. Na každého zabírají jiné léky, ale všechna antidepresiva začnou zabírat většinou nejdříve po jednom měsíci užívání. [29]
  Reklama

Tipy

 • Odolejte pokušení vylévat si svůj vztek na jiných lidech. Raději si veďte deník, svěřte se nějakému kamarádovi, kreslete si, jděte na procházku atd.
 • Neutápějte se v sebelítosti. Pokud nemůžete svoji situaci změnit, můžete se obrátit sami na sebe a rozhodnout se, jak na ni zareagujete.
 • Neměli byste dělat tu chybu, že budete stát na místě, místo abyste hledali řešení svých problémů.


Reklama

Varování

 • Pokud trpíte depresí, neužívejte alkohol ani drogy. Návykové látky se mohou snadno stát berličkou a brzy můžete mít problémy i se závislostí.
 • Pokud potřebujete okamžitou pomoc, nebo máte pocit, že spácháte sebevraždu, zavolejte na linku pro sebevrahy, nebo na číslo 112. [30]
Reklama
 1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/basics/causes/con-20032977
 2. http://www.mayoclinic.org/healthy-living/stress-management/in-depth/positive-thinking/art-20043950
 3. http://www.mayoclinic.org/healthy-living/stress-management/in-depth/positive-thinking/art-20043950
 4. http://www.webmd.com/depression/features/help-yourself-out-of-depression?page=2
 5. http://www.webmd.com/depression/features/help-yourself-out-of-depression?page=4
 6. http://www.webmd.com/fitness-exercise/cardio-workouts-to-try
 7. https://books.google.com/books?id=ckwZ-C34-wgC&pg=PA168&lpg=PA168&dq=repeating+a+mantra+and+depression&source=bl&ots=BlE_CuXbvp&sig=0xlV5kh8tgztq3-YB6ZPAeMtu2Y&hl=en&sa=X&ved=0CC8Q6AEwAmoVChMI29OV6tXbyAIVyT0-Ch1w9Q89#v=onepage&q=repeating%20a%20mantra%20and%20depression&f=false
 8. http://www.mentalhealthamerica.net/stay-positive
 9. http://money.usnews.com/money/personal-finance/articles/2012/04/04/why-helping-others-makes-us-happy
 10. http://www.mirecc.va.gov/visn16/docs/therapists_guide_to_brief_cbtmanual.pdf
 11. http://www.webmd.com/depression/guide/interpersonal-therapy-for-depression
 12. https://therapists.psychologytoday.com/rms/?tr=Hdr_SubBrand
 13. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/family-therapy/basics/what-you-can-expect/prc-20014423
 14. http://www.aamft.org/imis15/AAMFT/Content/Directories/Find_a_Therapist.aspx
 15. https://www.psychologytoday.com/blog/two-takes-depression/201102/acceptance-and-commitment-therapy
 16. http://eric.ed.gov/?id=EJ844315
 17. https://contextualscience.org/civicrm/profile?gid=17&reset=1&force=1
 18. http://www.abct.org/Help/?m=mFindHelp&fa=HowToChooseTherapist
 19. http://www.webmd.com/depression/guide/depression-diagnosis
 20. http://www.webmd.com/drugs/condition-1022-Depression.aspx
 21. http://www.suicidepreventionlifeline.org/

Pomohl vám tento článek?

Reklama