Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni to známe: máte spoustu práce, ale neustále se něčím rozptylujete, jste leniví a nakonec nic neuděláte. Už vás nebaví marnit čas? Pokud je to váš případ, je na čase s tím něco dělat a být produktivní!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Buďte organizovaní

 1. 1
  Napište si seznam úkolů. Napište si vše, co chcete během jednoho dne nebo týdne splnit. Seznamy úkolů jsou skvělé, ale fungují pouze když je používáte správně.
  • Buďte konkrétní a rozumní. Nepište si například „uklidit v domě,“ ale raději „uklidit v obýváku,“ „vysát koberce“ a „vynést odpadky.“ Menší úkoly pro vás budou zvladatelnější.
  • Nenechejte se svým seznamem úkolů zastrašit. Když budete myslet jen na to, co si na seznam musíte napsat, neuděláte nakonec nic. Vytvořte si seznam najednou a nezatěžujte se přes den tím, že ho budete neustále měnit.
 2. 2
  Připravte si plán. Zjistěte, co stihnete udělat a rozhodněte se, v jakém pořadí to uděláte. Pokud to bude možné, naplánujte si celý den, abyste věděli, kdy se budete muset věnovat které činnosti a kdy si budete moci dopřát pauzu.
  • Uvědomte si, že spousta úkolů vám zabere více, nebo méně času, než budete očekávat. Nemusíte kvůli tomu mít výčitky. Nedovolte, aby vám to narušilo celý plán. Když něco nepůjde podle plánu, snažte se upravit rozvrh tak, abyste toho stihli co nejvíce.
 3. 3
  Určete si priority. Máte v plánu až moc věcí najednou? Rozhodněte se, které jsou nejdůležitější. Možná si chcete spočítat daně a vykoupat psa, ale jedna z těch věcí bude muset počkat. Když se budete snažit udělat toho co nejvíce najednou, budete mít pocit, že to nezvládáte a nakonec neuděláte nic.
  • Pokud máte úkoly, které jste chtěli udělat už dávno, ale zatím jste se k tomu nepřinutili, neodkládejte je! Určete si časový limit nebo datum, kdy musejí být splněné a pusťte se do toho.
 4. 4
  Stanovte si cíle. Při úklidu, učení nebo práci byste si měli stanovovat realistické cíle, které vám umožní udělat toho co nejvíce. Nedovolte si přestat s prací, dokud svých cílů nedosáhnete. Buďte pozitivní a nenechejte se zastrašit. Uvědomte si, že když se budete soustředit, podaří se vám splnit vše, co jste si stanovili.
  • Vytvořte si systém odměn a trestů, abyste měli lepší motivaci. Slibte si, že když splníte vše, co máte udělat, dopřejete si něco, co máte rádi, nebo co chcete. Když naopak nesplníte vše, co chcete, řekněte si, že budete muset dát peníze na charitu, se kterou nesouhlasíte. Nejlépe to funguje v případě, že na vás bude někdo dohlížet.
 5. 5
  Všímejte si efektivity své práce. Nemyslete na to, zda jste nebo nejste produktivní, ale později se zamyslete nad tím, zda se vám podařilo soustředit se, zda jste se drželi svého plánu a zda jste stihli vše včas. Všímejte si neočekávaných problémů nebo narušení pracovního procesu a zamyslete se nad tím, jak se tomu v budoucnu vyhnete.
  • Veďte si deník a na konci každého dne si zapište, co se vám ten den povedlo a na čem musíte ještě zapracovat.
 6. 6
  Mějte uklizeno v materiálech a nástrojích. Nic vás nezpomalí více, než hledání nějakého předmětu, nebo prohrabování složek s papíry. Vytvořte si kvalitní systém úklidu a mějte všechny své pracovní věci uspořádané.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Soustřeďte se

 1. 1
  Zbavte se zdrojů rozptýlení. Žijeme ve světě, kde nás neustále něco rozptyluje. Od televizních reklam přes blogy až po SMS zprávy a emaily, si musíme dávat stále pozor, abychom neztratili pozornost. Soustřeďte se na to, čemu se právě věnujete a snažte se vyhýbat se všem zdrojům rozptýlení.
  • Zavřete email a sociální sítě a vypněte si všechna upozornění, která by vás mohla rozptylovat. Pokud je to nutné, vyhraďte si několik minut denně na procházení emailu a sledování Facebooku, ale při práci tyto programy zavírejte, jinak to nepříznivě ovlivní vaši produktivitu.
  • Používejte aplikace, které vám zablokují stránky, které by vás lákaly marnit čas. Internet je plný zajímavých obrázků, fotek, videí a článků, které vám mohou vzít celý den. Nainstalujte si aplikaci, jako například StayFocused, Leechblock nebo Nanny, která vám pomůže omezit čas strávený na těchto stránkách. Dělejte vše pro to, abyste se vyhnuli čtení novinek, sledování blogů, nebo sledování videí s kočkami. [1]
  • Vypněte si telefon. Neberte žádné telefony, nekontrolujte si zprávy atd. Nemějte telefon ani po ruce. Když vám někdo bude volat kvůli něčemu důležitému, napíše zprávu. Pokud se bojíte, že by se mohlo stát něco špatného, kontrolujte telefon každou hodinu.
  • Řekněte přátelům a rodině, aby vás nevyrušovali. Pokud vás ruší domácí zvířata, zavřete je do jiné místnosti.
  • Pokud vám vadí zvuky, pořiďte si generátor bílého hluku. Můžete využít i růžový nebo hnědý hluk, ale také třeba přírodní zvuky, jako je zvuk moře nebo zvuk deště. Zkuste aplikaci Noisli.
  • Vypněte televizi a rádio. Někdy není špatné mít v pozadí zapnuté rádio, nebo třeba hudbu bez zpěvu, ale pokud se musíte na práci soustředit, pravděpodobně vám to půjde lépe, když budete mít ticho.
 2. 2
  Věnujte se vždy jen jedné věci. Lidé si myslí, že jim multitasking umožní dosáhnout větší produktivity, ale pravdou je, že lidé se dokážou soustředit vždy jen na jednu věc najednou a když se snaží dělat více věcí, nakonec neudělají nic pořádně. Kdykoli budete chtít přebíhat od jedné věci k druhé, budete zbytečně ztrácet čas. Pokud chcete být opravdu produktivní, vyberte si jeden úkol a pracujte na něm, dokud ho nebudete mít hotový. Potom přejděte k dalšímu úkolu. [2]
 3. 3
  Mějte na pracovním stole uklizeno. Ano, uklízení vyžaduje čas a úsilí, ale když budete mít na stole nepořádek, vaše produktivita klesne. Mějte stůl, dům, nebo pracovní místo stále uklizené, aby vás zbytečně nic nerozptylovalo.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Pečujte o sebe

 1. 1
  Choďte brzy spát a snažte se každý den spát alespoň 7-9 hodin. Když budete unavení, snadno se rozptýlíte a vaše produktivita utrpí. [3]
 2. 2
  Nastavte si budík a vstaňte hned jak zazvoní. Neměli byste vstávání protahovat, jinak budete riskovat, že se přespíte. Když budete spát jen o několik minut déle, než byste měli, celý den nebudete stíhat povinnosti a budete unavení.
 3. 3
  Jezte zdravě. Možná si toho nevšimnete hned ze začátku, ale když budete jíst zdravá jídla, budete méně ve stresu, nic vás nerozptýlí a bude se vám lépe spát. Nebudete dělat tolik chyb a nebudete muset práci předělávat. Věnujte pozornost tomu, co jíte a snažte se vybírat si zdravé potraviny.
  • Vyhýbejte se těžkým a mastným jídlům, po kterých budete unavení a budete chtít spát. Zažívání vyžaduje spoustu energie a když se přejíte těžkého jídla, nebudete schopni se soustředit.
 4. 4
  Dělejte si přestávky. Neměli byste se přepínat a nutit se pracovat tak dlouho, dokud z vás nebude zombie. Každých 15-30 minut byste se měli na chvíli protáhnout a umožnit očím, aby si trochu odpočinuly. Každé dvě hodiny si 5-10 minut zacvičte, dejte si přestávku a odpočiňte si.
  Reklama

Tipy

 • Určujte si priority. Pokud je něco velmi důležité, měli byste to udělat ihned. Také byste se měli věnovat nejprve těm nejobtížnějším úkolům.
 • Pokud máte hodně práce, najděte si den, kdy nebudete mít žádné plány ani schůzky a buďte celý den produktivní!
Reklama

O tomto wikiHow

Arda Ozdemir, MA
Spoluautorem článku je :
Výkonný kouč & zakladatel, Rise 2 Realize
Spoluautorem tohoto článku je Arda Ozdemir, MA, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 9 090 krát
Stránka byla zobrazena 9 090 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama