Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být sám sebou je fráze, která byla v historii poradenství použita snad nejvíckrát ze všech. Jednoduše buďte sami sebou. Zní vám to trochu neurčitě? Co tím lidé myslí? Je to skutečně tak jednoduché, jak to zní? Když si přečtete náš článek, jistě to dokážete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zjistěte, kým jste

 1. 1
  Najděte sami sebe a definujte sami sebe. Oscar Wilde jednou řekl: „Buďte sami sebou, všichni ostatní už jsou zabraní.“ Zní to sice trochu humorně, ale je to pravda. Když nebudete znát sami sebe a neakceptujete to, jací jste, nebudete schopni být sami sebou. Vaším prvotním cílem by mělo být porozumět sobě samým.
  • Najděte si čas na to, abyste se zamysleli nad tím, co vás dělá vámi. Také se zamyslete nad svým životem, svými hodnotami a svými volbami. Zkuste přijít na to, jaké věci byste chtěli dělat, jaké byste naopak dělat nechtěli a nebojte se zkoušet. Systém pokus-omyl vám umožní zjistit o sobě spoustu věcí.
  • Můžete si najít i nějaké osobnostní testy, ale dejte si pozor a vezměte si z nich pouze to, co chcete, protože tyto testy vám neposkytnou přesný obraz vaší osobnosti. Raději se snažte sami sebe popsat na základě toho, co víte jistě. Možná máte pocit, že vám chybí sebevědomí, ale pokud máte kolem sebe ty správné lidi, budou vás mít rádi takové, jací jste.
 2. 2
  Při hledání svých hodnot nebuďte překvapení, když některé z nich budou protichůdné. Je to přirozeným výsledkem hledání hodnot u více zdrojů a zamýšlení se nad kulturou, náboženstvím, mentory, inspirativními lidmi, vzděláním atd. Záleží pouze na tom, abyste tyto konflikty dokázali vyřešit a zjistili, co je pro vás skutečně důležité.
  • To, že jsou některé vaše hodnoty protichůdné neznamená, že se jich musíte zbavit. Vnímejte je jako součást dynamiky své osobnosti. Není možné vás zaškatulkovat, nebo popsat jedním slovem. Máte hodnoty, které se vztahují k mnoha různým oblastem života, takže je přirozené, že některé z nich nesouhlasí s jinými.
 3. 3
  Nefixujte se na minulost, abyste se mohli vyvíjet. Jedním z nejvíce nezdravých přístupů k životu je rozhodovat se o sobě na základě jedné chvíle z minulosti. Neměli byste snažit zůstávat celý život úplně stejní. Uvědomte si, že lidé se vyvíjejí. Umožněte tento vývoj i sami sobě a stanete se moudřejšími.
  • Odpusťte si své minulé chyby a věci, na které nejste pyšní. Akceptujte své chyby a rozhodnutí, která jste v minulosti učinili. Uvědomte si, že jde o minulost a že jste se od té doby změnili. V té době vaše rozhodnutí dávala dobrý smysl, takže místo toho, abyste se na ně vázali a vyčítali si je, byste se z nich měli poučit a začít se dívat dopředu.
  • Najděte si lidi, kteří tvrdí, že jsou nyní úplně stejní, jací byli v 15, 20, nebo 30 letech. Jsou tito lidé flexibilní, pohodoví a šťastní? Většinou zjistíte, že ne, protože stál trvají na tom, že se jejich život vůbec nemění, že nejsou schopni akceptovat nové myšlenky a nápady a že se během života neučí žádné nové věci. Růst se nedílnou součástí našeho života a je nezbytný pro naše emocionální blaho.
 4. 4
  Nepřestávejte hledat své silné stránky. Postupem času se tyto vlastnosti mohou měnit, ale nikdy byste se na ně neměli přestat zaměřovat. Čím více vyváží vaše slabé stránky, tím důležitější pro vás budou. Musíte si jich být vědomi, abyste se nesrovnávali s ostatními lidmi.
  • Když se budete srovnávat s ostatními lidmi, budete trpět sebepohrdáním. Nebudete schopni se soustředit na to, abyste byli sami sebou, protože se budete pokoušet být jako ostatní lidé.
  • Když se budete srovnávat s ostatními, budete mnohem kritičtější. Když budete stále kritizovat ostatní, poukážete tím pouze na své nízké sebevědomí a na potřebu vymanit se z komplexů, kterými trpíte. Přijdete kvůli tomu o přátele i o respekt ostatních lidí a nikdy nebudete sami sebou, protože budete závidět ostatním lidem a nebudete schopni se soustředit sami na sebe.
 5. 5
  Uvolněte se. Přestaňte myslet na to, co nejhoršího by se mohlo stát (zejména ve společenských situacích). No a co, že spadnete na zem? No a co, že budete mít špenát v zubech? Naučte se zasmát se svým vlastním trapasům a nebrat se příliš vážně.
  • Udělejte si z toho vtipnou historku, kterou budete moci vyprávět ostatním lidem. Dáte tím najevo, že nejste dokonalí a že máte sami sebe rádi. Pro ostatní je přitažlivé vidět lidi, kteří sami sebe neberou příliš vážně.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak jednat s ostatními

 1. 1
  Buďte otevření a upřímní. Jistě nemáte co skrývat. Všichni jsme nedokonalí, neúplní a stále se měnící lidé. Když se budete stydět za některé ze svých vlastností a aspektů a budete mít pocit, že tyto aspekty musíte skrývat, budete se s tím muset naučit žít a udělat si ze svých slabých stránek své vlastnosti, za které se nemusíte stydět. Naučte se ocenit své nedostatky.
  • Zkuste taktiku, při které své nedostatky přiznáte v hádce s někým jiným. Brzy zjistíte, že se vám podařilo se zbavit důvodu k hádce, který často spočívá v tom, že si chcete udržet svoji tvář a nechcete se vzdávat. Ve chvíli, kdy přiznáte nějaký svůj nedostatek a ukážete, že nejste dokonalí, ukončíte tím hádku, protože toho druhého naprosto odzbrojíte.
 2. 2
  Nesrovnávejte se s ostatními. Pokud se stále chcete stát někým, kým nejste, nikdy nebudete spokojení. Nesmíte se srovnávat s ostatními a přát si něco, co nemůžete mít. Nevydávejte se touto cestou, jinak budete neustále negativní.
  • Můžete vidět pouze fasádu, kterou se lidé snaží ukázat světu, ale nikdy nevíte, jací jsou ve skutečnosti za touto maskou. Když se budete srovnávat s ostatními, budete své masce dávat příliš velkou moc a vaše skutečné já odsunete na vedlejší kolej. Uvědomte si, že je to zbytečné a že vám to pouze škodí.
  • Naučte se cenit si sami sebe, mějte rádi svoji osobnost a akceptujte své nedostatky. Nikdo není dokonalý a vždy je lepší být upřímný, než se snažit své nedostatky skrýt.
 3. 3
  Přestaňte se starat o to, co si o vás myslí ostatní lidé. Někteří lidé vás mají rádi, jiní zase ne. Neexistuje správný nebo špatný názor. Je nemožné být sám sebou, když stále myslíte jen na to, co si o vás myslí ostatní lidé a zda jim připadáte dost dobří. Abyste byli sami sebou, budete se těchto obav muset zbavit a chovat se tak, jak sami chcete. Berte v úvahu to, co si myslíte o ostatních lidech – ne to, co si myslí oni o vás.
  • Když se budete pro některé lidi měnit, abyste se jim zavděčili, budete odsouzeni k tomu, že se budete muset chovat jako chameleon a nebudete schopni se soustředit na to, abyste mohli být skutečně sami sebou.
 4. 4
  Přestaňte se snažit potěšit všechny. Když budete chtít, aby vás měli všichni rádi a budete se snažit toho dosáhnout, mohli byste tím ohrozit váš vlastní osobní vývoj a sebevědomí. Komu záleží na tom, co si myslí ostatní lidé? Eleanor Rooselveltová řekla: „Nikdo vás nemůže ponížit, aniž byste mu to nedovolili.“ Záleží jen na vašem vlastním sebevědomí. Pokud ho nemáte, musíte na něm začít pracovat.
  • Znamená to, že názory ostatních lidí jsou podřadné? V žádném případě. Nikdo není rád vyřazený z kolektivu. Pokud jste v situaci, kdy musíte trávit čas s lidmi, kteří vás nemají rádi, je nebezpečné si jejich názory přejímat. Měli byste se umět rozhodnout, čí názor je pro vás důležitý. Je zdravější věnovat pozornost lidem, kteří to s vámi myslí dobře a kteří s vámi souhlasí.
 5. 5
  Obklopte se pozitivními lidmi. Pokud čelíte šikaně nebo negativnímu chování ostatních lidí, neměli byste to brát na lehnou váhu. Je snadnější to překonat, když si proti tomu vybudujete správnou obranu. Když budete mít kolem sebe dobré přátele, kteří s vámi budou sdílet vaše hodnoty a názory, budete schopni omezit dopad negativních lidí. Můžete si říkat, že na jejich názorech nezáleží, ale lépe vám to půjde, když budete mít lidi, kteří s vámi budou souhlasit.
  • Srovnávejte lidi, kteří vás mají rádi s lidmi, kteří vás rádi nemají. Brzy si uvědomíte, že jejich názor na vás, vaši rodinu, nebo váš životní styl, není vůbec důležitý. Záleží nám většinou na názorech lidí, které máme rádi a respektujeme. Platí to také opačně – když nás někdo nerespektuje, nezáleží nám na tom, co si o nás myslí a co o nás říká.
 6. 6
  Uvědomujte si rozdíly mezi sarkastickými a negativními poznámkami a dobře míněným konstruktivním kriticismem. Budete schopni se zaměřit na skutečné chyby, které sami na sobě nevnímáte a budete schopni je napravit. Kritika, kterou nám předkládají rodiče, učitelé, mentoři atd. je pravděpodobně dobře míněná a slouží k tomu, abychom na sobě mohli pracovat.
  • Těmto lidem na vás záleží a chtějí, abyste na sobě pracovali a zlepšovali se. Naučte se rozlišovat mezi jejich konstruktivní kritikou a zbytečnou negativní kritikou ostatních lidí.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zaměřte se na své skutečné já

 1. 1
  Chovejte se k sobě jako ke svému nejlepšímu příteli. Svých přátel si jistě ceníte a jsou pro vás důležití. Měli byste si ovšem uvědomit, že vy sami jste ještě důležitější. Chovejte se k sobě laskavě, promyšleně a uctivě, tak jak se chováte k ostatním lidem, na kterých vám záleží. Snažte se najít v sobě to nejlepší a být sami sebou.
  • Buďte zodpovědní sami za sebe a za své sebevědomí. Když vám ostatní nebudou říkat, že jste skvělí, nedovolte, aby vás to poznamenalo. Říkejte si to sami! Říkejte si, že jste úžasní, skvělí a zajímaví. Když těmto věcem budete věřit, ostatní vycítí vaše sebevědomí a budou vás mít raději.
 2. 2
  Vyjadřujte svoji individualitu. Ať už je to váš módní styl, nebo styl mluvy, chovejte se tak, abyste mohli vyjádřit svoji individualitu. Buďte na sebe pyšní.
  • Naučte se dobře komunikovat. Čím lépe se budete umět vyjadřovat, tím snáze lidé pochopí, jací jste. Vy také lépe poznáte lidi, kterým se budete chtít raději vyhnout.
 3. 3
  Nebuďte sami k sobě nefér. Někdy lidé srovnávají jablka a hrušky. Chtěli bychom se stát úspěšným filmovým producentem, ale jsme zatím pouze mladý scénárista, který se snaží vytvořit svůj první scénář. Pokud se chcete srovnávat s úspěšnými lidmi, budete se cítit špatně. Tito lidé mají roky zkušeností, zatímco vy pouze začínáte a nevíte, jak daleko to jednoho dne dotáhnete.
  • Srovnávejte se realisticky a berte ostatní lidi pouze jako inspiraci a zdroj motivace, ne jako zdroj sebeponížení.
 4. 4
  Držte se svého vlastního stylu. Lidé často kopírují ostatní, protože mají pocit, že to ostatní zvládají lépe. Zamyslete se nad tím, zda byste se neměli raději snažit sami. Není snadné vybočovat z davu, ale měli byste to alespoň zkusit, i když to běžně neděláte.
  • Akceptujte sami sebe takové, jací jste. Být odlišný je skvělé a přitáhnete tím k sobě spoustu lidí. Nedovolte, aby vás lidé měnili.
 5. 5
  Akceptujte, že některé dny budou lepší, než jiné. Možná si z vás lidé budou dělat legraci, nebo nad vámi budou pozvedávat obočí, ale dokud budete sami sebou, nakonec vás budou všichni respektovat. Většina lidí má problém s tím, být sami sebou. Když se vám to podaří lidé vás budou obdivovat.
  • Někdy si vás lidé budou nepříjemně dobírat. Je to těžké, ale měli byste se pokusit si to nebrat osobně. Když ukážete, že jste moudřejší, budete schopni překonat všechny budoucí překážky.
  Reklama

Tipy

 • To, že se někomu na vás něco nelíbí neznamená, že je to špatné a že to musíte změnit. Záleží na tom, o co jde – většinou je to otázka preferencí.
 • Nemusíte mít pocit, že musíte dělat úžasné nebo neobyčejné věci, abyste projevili svoji individualitu. Musíte jen ukázat, jací jste uvnitř.
 • Život se neustále mění. Postupem času se budete hodně měnit a pokud budete dobře informovaní a bude vás zajímat svět okolo vás, pravděpodobně půjde vždy o změny k lepšímu.
 • Nemusíte se chovat stejně, jako vaši přátelé. Buďte sami sebou a když vás lidé nebudou akceptovat, nejsou to vaši skuteční přátelé.
 • Pokud potřebujete být sami sebou, řiďte se svým srdcem a říkejte, co si myslíte.
 • Když vás lidé budou šikanovat, nemusíte jim to vracet. Jednoduše je ignorujte.
 • Dělejte si co chcete. Chovejte se rozumně a snažte se stále se usmívat.

Když se budete snažit být někým, kým nejste, nebude to pro vás dobré v žádné oblasti života. Když se budete snažit vyrovnat se někomu jinému a dosáhnout jeho popularity, vzhledu a dalších aspektů jeho osobnosti, mohlo by vám to uškodit.

 • Buďte jedineční a zaměřte se na své vlastní silné stránky. Ostatní lidi berte pouze jako inspiraci.
 • Trendy jsou osobním rozhodnutím. Někteří lidé se jim vyhýbají ve jménu individuality, ale neznamená to, že když se budete řídit nějakým trendem, nebudete sami sebou. Jde jen o to, co sami chcete.
 • Být schopen uvědomit si, kdy je lepší jít s davem je lepší, než snažit se za každou cenu dělat věci po svém. Příklad: Někdy je lepší jít s kamarády na akci, na kterou byste sami nechtěli jít a užít si s nimi legraci, než trvat na tom, že tato akce není nic pro vás a raději zůstat sami doma. Vše je o kompromisech a o respektování ostatních lidí.
 • Uvědomte si, že vás nikdo nezná lépe, než vy sami.


Reklama

Varování

 • Respektujte ostatní lidi tak, jak respektujete sami sebe. Být sám sebou znamená umět vyjádřit své názory, sny a touhy, ale rozhodně to neznamená nutit je ostatním lidem. Každý má své sny a touhy a každý si je zaslouží mít. Proto byste neměli být drzí, zlí a egoističtí.
 • Přestat se zabývat tím, co si o vás myslí ostatní lidé neznamená vykašlat se na zásady dobrého chování a hygieny. Základní úcta k sobě samému a k ostatním je založena na pravidlech etikety, které vám zajistí život v harmonii. Čím méně ohledů budete brát na ostatní, tím méně budete respektovat i sami sebe, protože budete zbytečně příliš dominantní a arogantní, místo abyste s lidmi spolupracovali a chovali se ohleduplně. Nezapomínejte na to, že musíte myslet také na ostatní.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 296 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 455 krát
Stránka byla zobrazena 14 455 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama