Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Možná máte pocit, že je nemožné být šťastný a zároveň být sám sebou. Je snadné si přát, abyste vypadali jako někdo jiný, chovali se jako někdo jiný, nebo měli jinou práci, či například jiného partnera. Dokud se ovšem nenaučíte akceptovat to, kým jste a řešit své problémy a nedostatky, nebudete schopní se vyvíjet. Až se začnete řídit našimi tipy, zjistíte, že není těžké být spokojený a zároveň sám sebou.

Metoda 1 ze 5:
Buďte spokojení s tím, kým jste

 1. 1
  Buďte sebejistí. Když budete sebejistí, uděláte tím první krok ke štěstí. Uvědomte si, co na sobě máte rádi a uvidíte, že se ve své kůži budete brzy cítit lépe. Začněte tím, že si napíšete seznam všech věcí, které na sobě máte rádi, ať už je to vaše volnomyšlenkářství, vaše pracovní morálka, nebo vaše lesklé vlasy. Zde je několik věcí, které vám pomohou vybudovat si lepší sebevědomí:
  • Zamyslete se nad lichotkami, které vám ostatní lidé říkají. Pokud vám lidé říkají, že jste dobrým přítelem, nebo obdivují vaši schopnost dosáhnout v životě harmonie, pravděpodobně mají pravdu.
  • Oceňte to, co vás dělá jedinečnými. Važte si toho, že ovládáte čtyři různé jazyky, umíte chodit po rukou, nebo se snadno spřátelíte s novými lidmi. Uvědomte si, že ne každý tyto věci dokáže!
  • Najděte si alespoň deset věcí, které na sobě máte rádi. Mělo by to pro vás být snadné a zábavné. Pomůže vám to uvědomit si, že jste skutečně skvělí!
  • Omezte své nejistoty. Každý trpí nejistotami, ale pokud máte pocit, že si nejste jistí téměř ničím, co děláte, nebo co si myslíte, měli byste se začít zbavovat svých úzkostí. Napište si seznam všech věcí, které vám způsobují pocity nejistoty a zamyslete se nad tím, které z nich jsou iracionální.
 2. 2
  Uvědomujte si své nedostatky. Sebevědomí je klíčem ke štěstí, ale když budete mít příliš vysoké sebevědomí a nebudete si uvědomovat, že máte co zlepšovat, nebudete skutečně sami sebou a pravděpodobně nebude snadné s vámi vycházet. Zde je několik tipů, které vám pomohou být k sobě upřímní:
  • Akceptujte konstruktivní kritiku. Když se k vám někdo bude chovat krutě, nebo neslušně a bude poukazovat na vaše negativní vlastnosti, nemusíte ho poslouchat. Pokud vám ale vaši rodiče, přátelé, nebo například kolegové navrhnou, že byste měli některé aspekty své osobnosti změnit (například schopnost všímat si detailů), měli byste jim naslouchat.
  • Napište si seznam věcí, na kterých chcete zapracovat. Vyberte si několik nedostatků, které chcete změnit a vymyslete, jak to uděláte. Pokud máte například pocit, že jste příliš sobečtí, věnujte čas péči o ostatní a začněte pomáhat lidem, kteří vaši pomoc potřebují. Pokud máte pocit, že jste příliš narcističtí, snažte se mluvit méně o sobě a věnovat se více ostatním lidem.
  • Naučte se smát se sami sobě. Nikdo není dokonalý a když budete schopni se společně se svými přáteli zasmát svým nedostatkům, například vaší nepořádnosti, nebo vaší nedochvilnosti, dáte tím najevo, že se neberete zbytečně příliš vážně. Uvědomte si, že se můžete smát i sami sobě a zároveň si být vědomi toho, na čem byste měli zapracovat – pokud chodíte stále pozdě, snažte se dorazit všude vždy o patnáct minut dříve. Možná se vám díky tomu začne dařit chodit včas.
  • Odpusťte si. Přiznejme si to – všichni čas od času uděláme něco, za co na sebe nejsme pyšní. Možná jste řekli něco zlého svému kamarádovi, podvedli jste svého partnera, nebo jste udělali velkou chybu v práci. Ať už šlo o cokoli, měli byste si uvědomit, že to bylo špatné a měli byste pochopit, proč jste to udělali. Potom si ovšem musíte odpustit, abyste mohli jít dál. Když budete stále myslet na své minulé chyby, nebudete schopní se soustředit na budoucnost.
 3. 3
  Buďte vděční. Nikdy nezapomínejte na to, jaké máte štěstí, že jste sami sebou. Když budete stále myslet jen na své nedostatky a na to, co na sobě chcete změnit, nebudete nikdy spokojení s tím, kým jste. Zde je několik způsobů, jak pěstovat vděk:
  • Važte si svého zdraví. Pokud jste zdravý člověk, kterému nedělá problémy pohyb, jídlo, nebo spánek, měli byste si toho vážit. Na světě je spousta lidí, kteří takové štěstí nemají a jejichž život se točí kolem špatného zdraví. Pokud nejste jedním z nich, měli byste být šťastní.
  • Buďte štědří. Věnujte se dobrovolnické práci ve vašem městě, darujte své nepotřebné věci charitě a dělejte vše, co můžete, abyste pomohli lidem, kteří vaši pomoc potřebují a kteří nemají takové štěstí, jako vy. Můžete být také štědrým přítelem, potomkem, sourozencem, nebo partnerem a s láskou pečovat o důležité lidi ve vašem životě.
  • Nezapomínejte děkovat. Měli byste říkat „děkuji“ ať už mluvíte s obsluhou v kavárně, nebo se svým otcem, který vám byl po celý život k dispozici. Snažte se říkat lidem „děkuji“ mnohem častěji i za věci, u kterých by vás to dříve ani nenapadlo. Zvykněte si děkovat lidem alespoň pětkrát denně!
 4. 4
  Nikdy se nezapomínejte smát. Smích je skvělým lékem na všechny nemoci a bolesti a měli byste si pro něj najít místo ve svém každodenním životě. Bez ohledu na to, jak smutné období právě prožíváte, pracujte na tom, abyste se mohli stále smát. Budete se díky tomu cítit lépe a kromě toho budete i žít déle. Zde je několik způsobů, jak nezapomínat na to, jak je smích důležitý:
  • Chovejte se někdy jednoduše hloupě. Vyprávějte neslušné vtipy, vymýšlejte slovní hříčky, nebo si jen tak zatančete. Proč ne?
  • Pusťte si nějakou komedii, nebo vtipný seriál. Zaručeně vás to rozesměje a zlepší vám to náladu.
  • Travte čas s lidmi, kteří se rádi smějí. Smích je nakažlivý!
  • Dejte si pozor na to, abyste se smáli každý den. Pokud máte velmi špatný den a většinu času se pouze mračíte, pohrajte si s kočkou, pusťte si svoji oblíbenou komedii, nebo poslouchejte nějakou veselou hudbu. Smějte se, i kdybyste se k tomu museli nutit!
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Buďte spokojení s tím, jak vypadáte

 1. 1
  Mějte rádi své tělo. Když budete mít dobrý pocit ze svého těla, budete mnohem spokojenější s tím, kým jste. Dávejte si pozor na to, co jíte a věnujte se cvičení – uvidíte, že to dramaticky změní to, jak vnímáte své tělo (kromě toho, že budete také lépe vypadat). Zkuste následující tipy: :
  • Cvičte. Nemusíte si vytvořit závislost na cvičení, abyste mohli vypadat lépe a cítit se zdravěji. Stačí cvičit jen 30 minut několikrát týdně – získáte spoustu energie, zlepšíte zdraví svého srdce a budete ze sebe mít mnohem lepší pocit. Zkuste jógu, běh, jízdu na kole, nebo nějaký týmový sport. Najděte si cvičení, které vám bude vyhovovat a které vás bude bavit, abyste měli jistotu, že u něj vydržíte.
  • Jezte zdravě. Když zlepšíte své stravování, příznivě se to projeví na vašem duševním i fyzickém zdraví. Když budete jíst dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a sacharidů, budete se cítit zdravěji a budete lépe vnímat své tělo. Je v pořádku si čas od času dopřát i trochu fast foodu, nebo sníst větší porci zmrzliny, ale když to budete se zpracovanými potravinami přehánět, budete se cítit unaveně a budete i duševně vyčerpaní.
 2. 2
  Mějte rádi svůj obličej. Pokud nežijete v jeskyni, nevyhnete se zrcadlům, takže budete mnohem spokojenější, když vám nebude vadit, co v zrcadle vidíte. Zbavte se svých nejistot a naučte se milovat svůj obličej. Zde je několik tipů, které vám pomohou toho dosáhnout:
  • Zaměřte se na své oblíbené rysy. Nemusíte na svém obličeji milovat vše, ale měli byste si najít alespoň dvě nebo tři věci, například oči, nebo rty, které budete mít rádi. Když se na sebe budete dívat do zrcadla, myslete na to, jak skvěle tyto části vašeho obličeje vypadají.
  • Pečujte o svoji pleť. Když si budete pleť každý den mýt a budete o ni pečovat pomocí hydratačních krémů a různých přípravků, budete ji mít krásně zářivou a zdravou a pohled do zrcadla pro vás bude rázem mnohem příjemnější. Pokud se cítíte lépe s make-upem, používejte ho!
  • Usmívejte se! Čím více se budete usmívat (i když třeba jen sami na sebe), tím lépe se budete cítit a tím příjemněji a přátelštěji budete působit na ostatní lidi.
 3. 3
  Mějte rádi svůj šatník. Když budete spokojení s tím, co nosíte, budete mnohem spokojenější i se svým celkovým vzhledem. Pokud máte špinavé, nepadnoucí, nebo nemoderní oblečení, projeví se to na vaší náladě a celkové spokojenosti. Zde je několik způsobů, jak si vytvořit lásku ke svému šatníku.
  • Pořiďte si několik klíčových kousků, které budete mít rádi. Stejně jako v případě obličeje, kdy se můžete zaměřit například na své oči, si vyberte třeba jedny oblíbené džíny, oblíbený pletený svetr, nebo trendy šátek, které vám umožní cítit se skvěle a uvědomit si, že vám to sluší. Není nutné nakupovat hromady nového oblečení – stačí mít několik málo věcí, ve kterých se budete cítit skutečně dobře.
  • Noste doplňky. Pokud jste dívka, několik málo zajímavých doplňků, jako jsou šperky, nebo kabelky, vám může pomoci dosáhnout zajímavého vzhledu. Pokud jste muž, vezměte si vhodný pásek nebo hodinky, abyste zvýraznili svůj vzhled.
  • Zkoušejte nové věci. Je možné, že již delší dobu nosíte stále stejné věci, ale když zkusíte i něco jiného, možná zjistíte, že je to pro vás lepší a cítíte se v tom lépe. Zkuste například barevné kalhoty, nebo jen neonové náramky či tkaničky a uvidíte, že se budete rázem cítit mnohem spontánněji.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Buďte spokojení s tím, co děláte

 1. 1
  Mějte rádi svoji práci. Většina lidí tráví naprostou většinu svého času prací. Když nebudete s tímto aspektem svého života spokojení, pravděpodobně to bude mít velký vliv na to, jak se cítíte a jak jste spokojení s celým svým životem. Zde je několik věcí, které vám mohou pomoci mít ze své práce lepší pocit:
  • Zaměřte se na pozitivní aspekty své profese. Některé profese jsou frustrující, nebo dokonce nudné, ale když si na své práci najdete alespoň několik věcí, které jsou zábavné, ať už je to práce s klienty, nebo komunikace s kolegy, či učení se novým věcem nebo cestování, budete se cítit mnohem lépe.
  • Mějte rádi své kolegy. Seznamte se s lidmi, se kterými pracujete a važte si jich. Možná si myslíte, že s nimi nemáte nic společného, ale když se budete snažit se k nim chovat přátelsky, budete se do práce mnohem více těšit.
  • Važte si toho, co pro vás vaše práce dělá. Když budete mít těžký den, pamatujte si, že pracujete proto, abyste měli co jíst, abyste mohli pečovat o své zdraví, abyste se mohli bavit atd.
 2. 2
  Buďte spokojení se svými zájmy a koníčky. Je důležité být spokojený také s tím, co děláte ve svém volném čase, protože práce není to jediné, čemu se lidé věnují. Je důležité mít koníčky a zájmy i mimo práci, abyste se měli na co těšit a abyste se neomezovali pouze na práci. Zde je několik způsobů, jak toho dosáhnout:
  • Rozvíjejte svoji uměleckou stránku. Zkuste si napsat báseň nebo píseň, nebo něco namalovat. Nemusíte v tom být objektivně dobří, ale rozhodně se tím můžete bavit a odpočinout si u toho.
  • Naučte se nějaký nový jazyk. Budete se cítit vzdělaněji a může vám to dokonce pomoci najít si skvělou práci.
  • Začněte hrát nějaký týmový sport. Zacvičíte si, uděláte něco pro své zdraví a ještě si najdete nové přátele.
  • Čtěte noviny a dívejte se na zprávy. Když budete mít přehled o tom, co se děje ve světě, získáte správnou perspektivu a pomůže vám to nacházet témata k hovoru s různými lidmi.
 3. 3
  Mějte rádi svůj denní režim. Můžete mít rádi svoji práci i své koníčky, ale pokud nemůžete najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem, nebo nevíte, jak si zorganizovat svůj každodenní život, nebude pro vás snadné být spokojený s tím, co děláte. Zde je několik způsobů, jak najít štěstí ve svém každodenním životě:
  • Nespěchejte po ránu. Dopřejte si dostatek času na zdravou snídani, přečtěte si noviny a vyrazte do práce tak, abyste nemuseli spěchat. Nic vám nezkazí den tak, jako když budete muset pospíchat hned po ránu, přijdete do práce pozdě, zapomenete doma důležité papíry, nebo se zaseknete v dopravní zácpě, protože jste nebyli schopní vyrazit včas.
  • Každý den si najděte trochu času jen pro sebe. I v případě, že jste velmi vytížení a nemáte moc času, si musíte chvíli najít. Ať už si budete během pauzy na oběd číst svoji oblíbenou knihu, nebo si před spaním pustíte svůj oblíbený seriál, nebo vstanete o hodinu dříve, abyste mohli meditovat, musíte se každý den chvíli věnovat pouze sobě.
  • Měli byste dostatečně odpočívat. Choďte do postele každý den ve stejnou dobu, aby si vaše tělo zvyklo na pevný režim. Jděte do postele dostatečně brzo, abyste se dobře vyspali a byli schopní druhý den vstát včas.
 4. 4
  Naučte se poznat, že potřebujete změnu. Pokud nesnášíte svoji práci, nebo dokonce své koníčky, možná pro vás bude lepší, když svůj život změníte. Zde jsou známky toho, že nebudete spokojení s tím, co děláte, dokud ve svém životě neučiníte velkou změnu:
  • Pokud svoji práci nesnášíte tak moc, že po cestě domů pláčete, máte bolesti břicha už v neděli, nebo si myslíte, že vás v práci jen využívají a nikdo si neváží vašich snah, pravděpodobně je na čase najít si novou práci.
  • Uvědomte si, že žádný obnos peněz nestojí za to, že budete nenávidět svůj život. Můžete vydělávat miliony korun, ale bude vám to k ničemu, když budete pracovat 80 hodin týdně a nebudete schopni si své peníze užít, protože budete svoji práci nenávidět.
  • Pokud vás vaše staré koníčky už nebaví, najděte si nové. Možná vás bavilo posledních deset let trénovat na maraton, ale najednou se vám nechce chodit běhat. Zkuste si najít nové cvičení, které vás bude více bavit, nebo si najděte nového koníčka. Neznamená to, že se něčeho vzdáváte, ale spíše že dokážete naslouchat svému tělu a své mysli.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Buďte spokojení s tím, koho znáte

 1. 1
  Važte si svých přátel. Pokud chcete být spokojení sami se sebou, nepodaří se vám to, když nebudete mít přátel, se kterými byste mohli svůj život sdílet. Když budete mít dobré přátele, budete mít zdravé sebevědomí, budete mít pocit, že vás lidé potřebují a budete schopni na sobě pracovat. Zde jsou způsoby, jak nalézt štěstí díky přátelům:
  • Važte si starých přátelství. Vaši staří přátelé vás znají velmi dlouho a mohou vám pomoci získat správný pohled na svět a nabídnout vám takové rady, které vám nikdo jiný nedá. Važte si těchto přátel a často jim říkejte, co pro vás znamenají. Dělejte si na ně dostatek času a když budete příliš vytížení, alespoň s nimi pravidelně telefonujte.
  • Udělejte si ze známých přátele. Budete překvapení tím, že vždy máte místo a čas pro nové přátele, bez ohledu na to, jak málo času máte. Pokud potkáte někoho, s kým si padnete do noty, nebojte se ho pozvat na kávu, nebo zjistit, zda se můžete vídat častěji. Díky novým přátelům budete mnohem šťastnější, zejména pokud jste se nedávno přestěhovali do nového města, kde ještě neznáte moc lidí.
  • Zbavte se toxických přátel. Pokud máte kamaráda, který vám neustále způsobuje nepříjemné pocity, nebo se chová negativně a vždy vám spolehlivě zkazí náladu, měli byste ho nechat jít. Vážit si starých přátel je jedna věc, ale nikdy není dobré být příliš hodný na lidi a neumět říkat „ne.“
 2. 2
  Važte si své rodiny. V mnoha případech pro nás nikdo neudělal více, než naši rodiče a sourozenci. Ať už studujete vysokou školu, žijete v jiné zemi, nebo bydlíte všichni v jednom domě, měli byste svoji rodinu milovat a být s ní spokojení, jinak nebudete spokojení ani sami se sebou.
  • Mějte rádi své rodiče. Snažte se s nimi mluvit co nejčastěji, říkejte jim, že je máte rádi a připomínejte jim, že si uvědomujete, co pro vás udělali. Často jim děkujte – pokud pro vás něco udělali již dávno a vy jste tenkrát byli příliš hrdí na to, abyste jim poděkovali, nezapomínejte na to, že nikdy není pozdě to udělat.
  • Chovejte se hezky ke svým sourozencům. Vaši sourozenci mohou být vašimi nejlepšími přáteli. I v případě, že máte pocit, že žijete na jiné planetě, než váš bratr nebo sestra, musíte si uvědomit, že jste vyrůstali ve stejném prostředí a jste jedna rodina.
 3. 3
  Buďte spokojení se svým partnerem nebo partnery. Můžete být spokojení se svými přáteli a rodinou, ale přesto můžete mít v srdci prázdné místo. Pokud chcete být spokojení s lidmi okolo vás, musíte přijmout také romantický aspekt života. Zde je návod, jak na to:
  • Pokud máte partnera, nezapomínejte na to, jaké štěstí máte. Někteří lidé stráví celý svůj život hledáním toho pravého partnera. Pokud jste ho již našli, každý den říkejte sami sobě i jemu, jak moc si vašeho vztahu vážíte. Pomůže vám to vyhnout se stereotypu a dosáhnout štěstí, protože si uvědomíte, že svůj vztah nesmíte brát jako samozřejmost.
  • Pokud jste single a chodíte často na rande s různými lidmi, bavte se. Nebuďte posedlí tím, že byste si měli najít partnera pro život a užívejte si svoji svobodu. Někdy je frustrující chodit neustále na rande s mnoha lidmi, ale když budete pozitivní, budete mít větší šanci, že svoji spřízněnou duši nakonec najdete.
  • Pokud jste single a nikoho nehledáte, je to naprosto v pořádku. Pokud jste v životní fázi, kdy nechcete s nikým chodit – buď kvůli tomu, že máte moc práce, nebo například proto, že se zotavujete z nepříjemného rozchodu, je to naprosto přijatelné. Nemusíte si dělat starosti ani s tím, že mají všichni vaši přátelé dlouhodobé vztahy – buďte spokojení sami se sebou a se stůjte si za svými rozhodnutími.
 4. 4
  Naučte se odpouštět. Když budete stále zaseknutí v minulosti, nebudete schopní si plně užívat vaše vztahy. Když se naučíte odpouštět lidem jejich minulé chyby, budete mít šanci se ve svých vztazích posunout dále. Zde je návod, jak toho dosáhnout:
  • Pokud vám někdo skutečně ublížil, snažte se podívat se na danou situaci z jeho perspektivy. Váš kamarád vám možná ublížil, ale co když jednal s těmi nejčistšími úmysly? Je také možné, že nepřemýšlel dost jasně, protože si zrovna procházel těžkým obdobím. Zkuste si představit sami sebe na místě toho druhého a zamyslete se nad tím, zda nebudete schopni jeho chování pochopit.
  • Naučte se přijímat omluvu. Pokud vám kamarád, matka, nebo partner něco provedl a upřímně se vám za to omluvil, naučte se to přijmout. Zkuste se dívat do budoucnosti a neviset na minulých křivdách. Když budete tvrdohlaví, nikam se nedostanete a v žádném případě vám to nepomůže být šťastnější.
  • Pokud jste něco špatného udělali vy, měli byste se také omluvit. Pokud vám někdo ublížil, pravděpodobně jste se nechovali jako anděl a měli jste na dané situaci svůj díl viny. Pokud jste se k někomu zachovali nesprávně, nebojte se omluvit se mu.
  • Měli byste také vědět, kdy není dobré odpouštět. Pokud vám partner nebo kamarád udělal něco tak zlého, že nebudete schopni ve vztahu pokračovat, měli byste najít sílu ho ukončit. Pokud například nedokážete partnerovi odpustit nevěru i když se o to pokoušíte, nenuťte se k tomu a odejděte ze vztahu. Nemá smysl zůstávat a mučit se v partnerství, které je již natolik poškozené, že stejně nebude fungovat.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Buďte spokojení s tím, kde žijete

 1. 1
  Mějte rádi své město. Jak se říká, „lokace je všechno.“ Možná nebudete schopní se ze dne na den přestěhovat na Havaj, ale jistě můžete využít toho, kde se zrovna nacházíte. Když budete spokojení s tím, kde žijete, budete spokojení i s celým svým životem.
  • Užívejte si přírodu. Hledejte krásu ve svém okolí. Pokud žijete ve městě, kde není příliš mnoho zeleně, najděte si krásný park nebo zahradu a často toto místo navštěvujte. Můžete si dokonce vybrat svoji lavičku nebo pařez a považovat toto místo za své. Pokud žijete na venkově, najděte si místo, na které budete moci chodit na procházky. Příroda vám pomůže žít v přítomném okamžiku a být spokojen s tím, kde se zrovna nacházíte.
  • Užívejte si kulturní akce. Navštěvujte koncerty, galerie a muzea a choďte do kina. Pomůže vám to rozvíjet vaši mysl a najít lásku ke svému městu. Když se přihlásíte k odběru novinek v místním kulturním klubu, budete se stále mít na co těšit.
  • Čas od času si zajeďte na výlet. Pokud víte o nějakém krásném místě, které je jen kousek od místa, kde žijete, udělejte si víkendový výlet. Když budete vědět, že si kdykoli můžete vyrazit na nějaké zajímavé nebo krásné místo, budete spokojenější.
 2. 2
  Mějte rádi okolí svého bydliště. Když se zapojíte do dění ve svém sousedství, budete mít pocit, že patříte do nějaké komunity a že jste součástí něčeho většího. Budete spokojenější, protože se nebudete cítit tak izolovaně, ale poskytne vám to i jiné příležitosti:
  • Budete moci chodit na dlouhé procházky. Pokud žijete v bezpečné oblasti, můžete chodit na procházky po sousedství a objevovat místo, kde žijete. Možná najdete novou kavárnu nebo restauraci, o které jste ani nevěděli a která se nakonec třeba stane vaším oblíbeným místem odpočinku.
  • Seznamte se se svými sousedy. Když poznáte lidi, kteří žijí ve vašem sousedství, budete se cítit méně osaměle a budete si mít s kým povídat, když budete zalévat kytky na zahradě. Vaši sousedé vám dají pocit, že jste součástí jejich komunity a možná se stanou i vašimi přáteli.
  • Účastněte se místních akcí a událostí. Navštěvujte zasedání zastupitelstva, knižní klub, koncerty místních hudebníků, nebo bleší trhy. Zapojte se do místního dění. Budete mít skvělý pocit z toho, že jste součástí něčeho většího, než jste vy sami.
 3. 3
  Milujte svůj domov. Vaše city k místu, kde žijete, nebudou znamenat nic, když nebudete mít rádi svůj domo. Když se budete doma cítit příjemně a bezpečně, budete mnohem spokojenější. Zde jsou způsoby, jak toho dosáhnout:
  • Zbavte se nepořádku. Možná si ani neuvědomujete, jak velký vliv má nepořádek na vaše celkové štěstí. Váš dům nemusí vypadat dokonale, ale měli byste pravidelně uklízet, udržovat si čistý pracovní stůl a odkládat věci vždy tam, kam patří.
  • Obklopte se věcmi, které máte rádi. Když si domov zaplníte fotografiemi svých blízkých, suvenýry z dovolených, nebo obrázky svých oblíbených míst, připomene vám to, co vás dělá šťastnými a budete se doma cítit skutečně jako doma.
  • Zbavte se toxických spolubydlících. Nepodceňujte to, jak vám může špatný spolubydlící zkazit život. Pokud máte hlučného, nepořádného, drzého, nebo jednoduše nesnesitelného spolubydlícího, měli byste se rozdělit. Pokud žijete s partnerem v nefunkčním vztahu, také vám nepomůže v tomto vztahu pokračovat.
 4. 4
  Uvědomte si, kdy je čas na změnu. Někdy může vaše město, partner, práce, nebo dokonce váš domov vysílat tak silné negativní vibrace, že není jiná možnost, než provést změnu. Existuje spousta případů, kdy je vhodné najít si nové místo k životu. Zde je několik z nich:
  • Pokud nesnášíte své sousedství, protože je hlučné, špinavé, nebo jednoduše nebezpečné, měli byste si najít nové místo k životu (pokud si to můžete dovolit).
  • Pokud žijete ve starém špinavém domě plném škůdců, nebo se doma cítíte špatně a úzkostlivě, je na čase si najít nové bydlení.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste pomáhat ostatním. Není nic lepšího, než pomoci někomu vybudovat si lepší sebevědomí a uvědomit si díky tomu, jaké štěstí máte.
 • Respektujte ostatní.
 • Každý den se alespoň chvíli věnujte něčemu, co máte rádi, ať už je to poslech hudby, nebo tanec ve spodním prádle před zrcadlem.
 • Žárlivost vám může zkazit život. Vyhýbejte se jí a přejte svým blízkým vše, co mají – připomínejte si, že tito lidé mohou žárlit na vás! Zbavte se žárlivost a přeměňte ji na upřímný obdiv.
 • Buďte otevření a společenští. Lidé mají rádi lidi, kteří se umějí dát do řeči i s cizími. *Neměli byste to ovšem přehánět.
 • Nesrovnávejte se s ostatními lidmi. Způsobilo by vám to pouze frustraci. Místo toho, abyste se soustředili na to, co mají ostatní lidé, se zaměřte na to, co máte vy.
 • Vždy si najděte čas na relaxaci, myslete na své přátele a zamyslete se nad tím, zda jsou to skuteční přátelé. Pokud před vámi pomlouvají ostatní lidi, můžete předpokládat, že před ostatními lidmi pomlouvají vás.
Reklama

Varování

 • Pokud jste zkusili vše a stále jste nespokojení s tím, kým jste, je možné, že trpíte depresí a měli byste vyhledat odbornou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 621 krát
Stránka byla zobrazena 19 621 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama