Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být silná a nezávislá žena znamená být schopná najít štěstí bez pomoci ostatních. Musíte mít sebevědomí a nespoléhat se na uznání ostatních lidí nebo společnosti. Musíte být emocionálně nezávislá a mít zdravé vztahy s ostatními lidmi, aniž byste na nich byla závislá. Být silná a nezávislá znamená naučit se vyjadřovat, kdo jste, ať už jste tichá a stydlivá, nebo hlučná a asertivní. Nemusíte zapadat do žádné škatulky. V tomto článku se dozvíte, jak se stát ženou, kterou chcete být.

Část 1
Část 1 ze 6:

Buďte asertivní

 1. 1
  Stavte sama sebe na první místo. Když s uvědomíte, že sama něco potřebujete, ať už to bude láska, intimita, nebo pozornost, dopřejte si to. Pokud potřebujete pozornost, udělejte si den jen pro sebe a rozmazlujte se. Pokud potřebujete intimitu, začněte si vést deník, nebo jděte objevovat přírodu. Pokud potřebujete lásku, dopřejte si ji tak, že budete myslet na to, co máte ráda, nebo si zajdete na dobrou večeři či do kina. Čím více budete schopná naplnit své vlastní emocionální potřeby, tím zdravější budou vaše vztahy, protože budete znát sama sebe, budete si lépe rozumět a budete schopná vyjadřovat své touhy a potřeby i svému partnerovi.
 2. 2
  Naučte se rozpoznávat závislost na ostatních. Pokud jste závislá na ostatních, pravděpodobně máte pocit, že vaše vztahy určují váš život. Možná obsesivně myslíte na svého partnera a neděláte žádná rozhodnutí bez jeho rady. Snažte se překonat závislost na ostatních lidech tím, že si budete všímat následujících varovných znamení: [1]
  • Nízké sebevědomí
  • Snaha zavděčit se všem
  • Nedostatečné hranice
  • Reaktivita
  • Přehnaná péče o ostatní
  • Potřeba kontroly
  • Nefunkční komunikace
  • Obsese
  • Závislost na ostatních
  • Popírání
  • Problémy s intimitou
  • Bolestivé emoce
 3. 3
  Nesrovnávejte se s ostatními ženami. Je skvělé mít nějakého ženského idola, ke kterému můžete vzhlížet. Musíte si ale dát pozor na to, abyste ostatním ženám nezáviděla. Žárlivost je sice do jisté míry přirozená, ale západní společnost ji u žen zhoršuje pomocí reklam a filmů, které představují nerealistické standardy.
  • Tato žárlivost se nazývá „relační agrese.“[2] Studie prokázaly, že média hrají důležitou roli ve vytváření relační agrese u žen. Ženy, které trpí relační agresí, mají větší riziko nízkého sebevědomí a pocitů odmítnutí a osamělosti. [3] Výsledkem je kultura žen, které trpí pocity nejistoty a nejsou samy se sebou spokojené.
  • Naučte se rozpoznávat pocity žárlivosti. Prvním krokem k překonání žárlivosti je schopnost poznat, že žárlíte. Pokud si prohlížíte časopis a porovnáváte své tělo s těly modelek, měli byste se na chvíli zastavit. Připomeňte si, že těmto ženám platí za to, aby vypadaly tak, jak vypadají a uvědomte si, že mnoho z nich žije velmi nezdravý život a podřizují vše tomu, jak vypadají. Také si uvědomte, že fotoaparát přidává kila, takže ženy, které v časopisech vypadají „dokonale,“ jsou ve skutečnosti příliš hubené.
 4. 4
  Stanovte si jasné hranice. Stanovte si hranice, abyste mohla klást důraz na své vlastní potřeby. Můžete si například stanovit hranici ohledně toho, kolik času budete trávit s určitou osobou, nebo kolik kritiky jste ochotná od lidí vyslechnout. Váš život by měl zahrnovat i jiné věci, než jen romantické vztahy, ať už to bude škola, práce, přátelé, cvičení, nebo rodina.
  • Stanovte si jasné hranice s každým člověkem a dejte mu najevo, že chcete být nezávislá. Jakmile si tyto hranice určíte, začněte je dodržovat.
 5. 5
  Postavte se za sebe. Ať už jste žena nebo muž, musíte se naučit bránit sama sebe ve skutečném světě, jinak vás lidé začnou využívat. Musíte se naučit postavit se za sebe ve škole, v práci, i ve společenském životě. Pracujte na asertivitě a nestyďte se za ni, ani se za ni neomlouvejte. Asertivita je zlatou střední cestou mezi pasivitou a agresivitou.
  • Lidé, kteří se chovají asertivně, mají zdravější vztahy a jsou sami se sebou spokojenější.[4]
  • Mluvte v první osobě. Když budete používat slovo „já,“ nebudete svými výroky nikoho obviňovat a dáte najevo, že máte zodpovědnost za své vlastní činy a pocity. Místo abyste říkala „Nikdy mě neposloucháš,“ raději řekněte „Když si při rozhovoru se mnou kontroluješ telefon, mám pocit, že mě ignoruješ.“
  • Naučte se říkat ne. Stavte své vlastní potřeby na první místo a nesnažte se neustále potěšit všechny ostatní. Pokud si od vás někdo například stále půjčuje peníze, odmítněte ho. Pokud si váš kamarád chce půjčit vaše auto, řekněte mu, že už mu ho nepůjčíte.
 6. 6
  Důvěřujte sama sobě. Když budete věřit ve své schopnosti a úspěchy, budete silná. Věnujte se tomu, co chcete a co potřebujete. Když nebudete mít dostatek sebevědomí, nebo ze sebe budete dělat oběť, ostatní lidé po vás budou šlapat a vy nikdy nedosáhnete toho, o co vám jde.
 7. 7
  Když vám někdo ublíží, dejte mu to najevo. Pokud vás někdo nějakým způsobem zradí, měli byste mu to dát jasně najevo. Někdy není snadné sdílet s lidmi své emoce, zejména pokud máte pocit, že vám někdo ublížil. Když ale své pocity vyjádříte, vyhnete se tomu, že vám stejný člověk ublíží v budoucnu znovu. [5]
  • Můžete například říct: „Když jsi řekla, že se ti nelíbí můj nový účes, ublížilo mi to. Ocenila bych, kdybys nekritizovala můj vzhled.“
 8. 8
  Naučte se řešit neuctivé a urážlivé poznámky. Pokud uslyšíte, že o vás někdo řekne něco sexistického, rasistického, nebo jinak neuctivého, nenechávejte to jen tak. Neznamená to, že se musíte začít hádat – v klidu tomu druhému řekněte, že se vám nelíbilo, co řekl.
 9. 9
  Uvědomujte si svoji jedinečnost i jedinečnost ostatních lidí. Snažte se mít soucit a být šťastná za to, že je každý člověk včetně vás naprosto jedinečný. Každá žena má své silné stránky, ať už je to matematika, malování, nebo vůdčí schopnosti. Mějte své schopnosti ráda a milujte se za to, co umíte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Převezměte kontrolu nad svojí sexualitou

 1. 1
  Važte si své sexuality. Téměř každá žena se někdy v životě setká s někým, kdo hodlá využít její sexuality. Je důležité naučit se jak a kdy byste měla říkat „ne“ lidem, kteří se o vás budou pokoušet. Nikdy nepřecházejte sexuální napadení. Jedna z pěti žen a jeden ze 71 mužů se někdy v životě setkají se znásilněním. [6] IPokud vás někdo nutí k sexu, musíte to někomu říct. Společnost ženy naučila stydět se za to, když je někdo obtěžuje nebo zneužívá, což dokonce zašlo tak daleko, že někteří lidé tvrdí, že „si o to ženy říkají.“[7] Když někomu umožníte vás sexuálně napadat a nic s tím neuděláte, tento člověk si bude myslet, že to může udělat znovu.
 2. 2
  Mějte ráda své tělo. Mnoho žen trpí nespokojeností se svým fyzickým vzhledem, zejména když jsou nahé. Je těžké srovnat se s tím, jak vypadáte, ale snažte se soustředit se na části svého těla, které na sobě máte ráda. Zamyslete se nad různými částmi svého těla a uvědomte si, že vypadáte dobře.
  • Pokud chcete mít více ráda své tělo, hlaďte se a dotýkejte se sama sebe. Zjistěte, co se vám líbí a dělejte to – staňte se svým vlastním milencem. [8]
  • Pokud váš partner kritizuje váš vzhled, řekněte mu, že se vám jeho poznámky nelíbí a že by vás měl podporovat. [9]
 3. 3
  Řekněte svému partnerovi, po čem toužíte. Až se budete s partnerem věnovat intimnostem, dávejte mu jasně najevo své potřeby. Milovat sama sebe a vážit si své sexuality znamená být schopná partnerovi říct, co se vám líbí a co ne.
  • Můžete říct například: „Líbí se mi, když se mě dotýkáš tady,“ nebo „Mám ráda, když se po sexu mazlíme.“
 4. 4
  Pokud vás někdo bude sexuálně obtěžovat v práci nebo ve škole, ihned to nahlaste. Uvědomte si, že to neděláte jen sama pro sebe – můžete tím pomoci předejít tomu, aby daná osoba sexuálně obtěžovala další ženy. [10]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Pečujte o své zdraví

 1. 1
  Snažte se pravidelně cvičit. Když budete v dobré kondici, budete mít pevnější zdraví, lepší náladu a více energie, takže budete podávat lepší výkony ve všech oblastech života. Pravidelné cvičení může předejít srdečním onemocněním, rakovině a cukrovce a pomůže vám zvládat i chronické nemoci, jako je astma, nebo bolesti zad. [11]
  • Každý člověk je jiný, takže se nejprve raději poraďte se svým lékařem o tom, které cvičení je pro vás nejvhodnější.
  • Nemusíte být olympionička, abyste byla v dobré fyzické kondici. Můžete si jít zaběhat do parku, chodit na procházky se psem, nebo jezdit na kole. I zahradničení je skvělé cvičení!
 2. 2
  Jezte zdravé a výživné potraviny. Zdravá strava vám může stejně jako cvičení pomoci vyhnout se nemocem, zlepšit náladu a získat více energie. [12] Každý má jiné stravovací návyky a potřeby, takže je i zde vhodné se poradit s lékařem nebo dietologem a zjistit, co byste měla jíst.
  • Obecně platí, že byste měla jíst spoustu čerstvého ovoce a zeleniny. Jezte také celozrnné obiloviny a bílkoviny. Vyhýbejte se zpracovaným a smaženým jídlům a omezte konzumaci cukrů.
 3. 3
  Snažte se dostatečně spát. Nedostatek spánku má velký vliv na zdraví a náladu. Snažte se spát alespoň 7-8 hodin denně, abyste přes den mohla fungovat na sto procent.
 4. 4
  Pochopte své zdraví. Osobní síla se projevuje fyzicky, duševně a emocionálně. Pokud chcete být silná a nezávislá žena, musíte svoji sílu hledat uvnitř svého těla. Ženy a muži mají různá zdravotní rizika a problémy, protože jsou mezi nimi biologické rozdíly. [13]
  • Kromě biologických rozdílů existují i jiné rozdíly mezi muži a ženami. Například donedávna se většina lékařských výzkumů prováděla pouze na mužích. Když se nějaká nemoc nebo porucha vyskytovala rozdílně mezi pohlavími (například infarkt), lékařské výzkumy nebyly schopny přesně definovat příznaky těchto onemocnění u žen. [14] TNaštěstí lékařské výzkumy v poslední době udělaly velký krok kupředu a využívají ženy jako testovací subjekty stále častěji. Protože jsou tyto informace stále dostupnější, silné a nezávislé ženy by jich měly využívat!
  • Choďte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři. Pokud máte nějaké obavy, promluvte si o nich se svým praktickým lékařem.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Zvládejte své finance

 1. 1
  Mějte přehled o svých příjmech. Pokud chcete být naprosto nezávislá, musíte se naučit řídit si své finance, abyste se nemusela spoléhat na nikoho jiného. Utrácejte své peníze moudře a nerozhazujte za luxus a zbytečnosti. Při zhodnocování příjmu nezapomeňte myslet na odvody a daně, které budete muset platit. Patří sem státní daně a příspěvky na sociální pojištění a důchod.
 2. 2
  Pravidelně si kontrolujte výpisy z účtu a veďte si i své vlastní záznamy, abyste v případě potřeby zachytila chyby.
  • Srovnávejte si výpisy z banky se svými záznamy, abyste měla jistotu, že máte přehled.
 3. 3
  Rozdělujte si utrácení podle priority. Nejdůležitější by pro vás měly být základní potřeby, jako je jídlo, bydlení a oblečení. Drahé oblečení, koncerty a dovolené jsou luxus. Naučte se rozlišovat mezi základními potřebami a luxusem.
  • Vytvořte si osobní rozpočet, abyste měla jistotu, že vždy naplníte své základní potřeby.
 4. 4
  Nebojte se v práci požádat o zvýšení platu. Ženy mají většinou menší šanci na zvýšení platu, než muži. Když požádají o zvýšení platu, většinou žádají o méně, než muži. [15] Vzpomeňte si na to, že byste měla být asertivní a nebojte se svého nadřízeného požádat o zvýšení platu, pokud si ho zasloužíte.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Věnujte se tomu, co máte ráda

 1. 1
  Studujte to, co chcete studovat. Nedovolte, aby vám společenské normy diktovaly, které obory máte studovat. Společnost často nutí ženy do určitých oborů (jazyky, umění, učitelství, zdravotnictví a další „nápomocné“ obory), zatímco muži jsou tlačeni ke studiu matematiky, vědy a technologie. [16]
  • Stále více škol se snaží zajistit, aby jejich studentky studovaly přírodní vědy (fyzika, technologie, matematika), protože počet žen v těchto oborech je velmi nízký, přestože je o ně velký zájem. [17] Pokud vás zajímá fyzika, studujte ji! Pokud máte ráda počítače, pusťte se do toho a učte se o nich. Nedovolte, aby vám genderové role diktovaly, čím se máte zabývat.
  • Studujte to, co vás zajímá. Pokud je to hudba, studujte hudbu. Pokud je to matematika, studujte matematiku!
 2. 2
  Učte se celý život. Pamatujte si, že nemusí jít vždy o formální vzdělání (v nějaké instituci, jako je vysoká škola). Udržujte si přehled o politice, vědě a technologii, čtěte knihy (fikci i literaturu faktu), učte se cizí jazyky, sledujte dokumentární filmy atd. Snažte se učit se v průběhu celého života.
 3. 3
  Mějte svůj vlastní styl. Být nezávislá žena znamená oblékat se tak, jak sama chcete, bez ohledu na to, co si o tom myslí ostatní lidé. Berte módu jako způsob, jak vyjádřit svoji náladu, vkus a kreativitu.
  • V průběhu historie závisela ženská móda na společenských a kulturních normách daného období. Kdysi se nosily těsné korzety a pro ženy bylo naprosto nemyslitelné obléct si kalhoty. [18] Nyní žijeme v době, kdy mají ženy mnohem větší svobodu a mohou si obléknout, co chtějí. Važte si této svobody a využívejte jí!
  • Při oblékání se zaměřte na typ své postavy a na své osobní preference.
  Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Přispívejte komunitě

 1. 1
  Dávejte ostatním. Pokud chcete využít svoji sílu, pečujte o lidi, kteří nemají takové štěstí jako vy. Nemusíte být bohatá, ani žít v blahobytu, abyste mohla mít pozitivní vliv na vaši komunitu. V roce 2010 byla provedena studie o dobrovolnické práci a zjistilo se, že z lidí, kteří se této studie účastnili, mělo 68% pevnější fyzické zdraví, 89% z nich ze sebe mělo lepší pocit a 73% z nich mělo nižší hladinu stresu, než účastníci, kteří dobrovolnickou práci nedělali.[19]
 2. 2
  Věnujte se dobrovolnické práci ve vaší komunitě. Neziskové organizace většinou rády přijímají dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat. Zjistěte, co vás zajímá a baví – zvířata, umění, děti, sport atd. Vyberte si organizaci, do které budete moci chodit pomáhat.
  • Můžete pomáhat v charitě pro bezdomovce, v útulku pro opuštěná zvířata, nebo například v místní nemocnici.
 3. 3
  Pěstujte náhodnou laskavost. Nemusíte být formálním dobrovolníkem. Když uvidíte někoho, kdo potřebuje pomoci, pomozte mu. I taková maličkost může zlepšit den vám i tomu druhému. Odneste například někomu nákup do auta, nebo někomu podržte dveře.
 4. 4
  Vzdělávejte ostatní ženy a dívky a učte je, jak být nezávislá. Ukažte jim, jak vypadá silná a nezávislá žena a staňte se jejich vzorem.
  • Staňte se mentorkou v nějaké místní organizaci pro dívky. Můžete se například starat o dívku, která hraje sport, kterému se věnujete, nebo se můžete stát školním poradcem pro dívky, které se rozhodují, na jakou vysokou školu půjdou.
  Reklama

Tipy

 • Když si najdete silný vzor, ke kterému budete moci vzhlížet, získáte inspiraci a budete nezávislejší. Může jít o nějakou ženu z rodiny, nebo například o umělkyni nebo političku.
 • Mějte sama sebe ráda a respektujte se. To, co dáváme ostatním, se vám vždy vrátí. Nezapomínejte na zákony karmy a dávejte si pozor na to, co dáváte světu.
Reklama

Reference

 1. Lancer, D. (2013). Symptoms of codependency. PsychCentral. Retrieved from http://psychcentral.com/lib/symptoms-of-codependency/00011992
 2. Coyne, S.M., Linder, J.R., Nelson, D.A., & Gentile, D.A. (2012). ‘Frenemies, fraitors, and mean-em-aitors’: Priming effects of viewing physical and relational aggression in the media on women. Aggressive Behavior, 38(2), p. 141-149. doi: 10.1002/ab.21410
 3. Ostrov, J.M., Hart, E.J., Kamper, K.E., Godleski, S.A. (2011). Relational aggression in women during emerging adulthood: A social processes model. Behavioral Sciences & The Law, 29(5), 695-710. doi:10.1002/bsl.1002
 4. Stevens, T.G. (2014). Assertive communication skills to create understanding and intimacy. Retrieved from http://web.csulb.edu/~tstevens/c14-lisn.htm
 5. https://www.psychologytoday.com/blog/emotional-fitness/201207/the-best-ways-deal-people-who-hurt-you
 6. Center for Disease Control and Prevention. (2014). Rape prevention and education program. CDC. Retrieved from http://www.cdc.gov/violenceprevention/rpe/
 7. Allen, R.L. (2006). Stopping sexual harassment: A Challenge for community education. Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 8. https://www.psychologies.co.uk/love/the-power-of-touch.html
 9. https://www.psychologies.co.uk/love/the-power-of-touch.html
 1. Allen, R.L. (2006). Stopping sexual harassment: A Challenge for community education. Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 2. Mayo Clinic. (2012). Exercise and chronic disease: Get the facts. MayoClinic. Retrieved from http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise-and-chronic-disease/art-20046049?pg=1
 3. Willett, W.C., Koplan, J.P, Nugent, R., Dusenbury, C., Puska, P., & Gaziano, T.A. (2012). Prevention of chronic disease by means of diet and lifestyle changes. Disease Control Priorities in Developing Countries. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11795/
 4. Disch, E. (2006). Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 5. Disch, E. (2006). Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 6. http://www.npr.org/2011/02/14/133599768/ask-for-a-raise-most-women-hesitate
 7. Disch, E. (2006). Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 8. Disch, E. (2006). Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 9. Disch, E. (2006). Reconstructing Gender: A Multicultural Anthology. Boston, MA: McGraw Hill.
 10. Borchard, T. (2015). How giving makes us happy. PsychCentral. Retrieved from http://psychcentral.com/blog/archives/2013/12/22/how-giving-makes-us-happy/

O tomto wikiHow

Rahti Gorfien, PCC
Spoluautorem článku je :
Zakladatelka společnosti
Tento článek spoluautorem článku je Rahti Gorfien, PCC. Rahti Gorfien je životní kouč a zakladatelka Creative Calling Coaching, LLC. Rahti je akreditovaný profesionální certifikovaný kouč (PCC) International Coach Federation akreditovaný, ACCG akreditovaný ADHD Coach od ADD Coach Academy a poskytovatel kariérních speciálních služeb (CSS). Expertise ji v roce 2018 zvolila za jednu z 15 nejlepších trenérů v New Yorku. Je absolventkou hereckého programu University of New York a více než 30 let pracuje jako divadelní umělkyně. Tento článek byl zobrazen 12 876 krát
Stránka byla zobrazena 12 876 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama