Na to, abyste byla skromná a zdrženlivá, nemusíte být přehnaně stydlivá, tichá či jako svatoušek. Stačí, když se nebudete vychloubat a budete vědět, jak udělat, aby se ostatní lidé cítili ve vaší přítomnosti dobře takoví, jací jsou. Nejenže budete brány za skromné a zdrženlivé, ale také budete považovány za dobré posluchačky a osobu s nohama pevně na zemi!

Část 1 ze 3:
Vyhněte se vychloubání

 1. 1
  Nevychloubejte se všem ve vašem okolí s vašimi úspěchy. Prvním pravidlem skromnosti je vyhýbání se vychloubání – i když jste dokázala něco skvělého. Možná jste dokončila maratón v New Yorku, byla jste povýšena nebo jste právě koupila úžasný dům. Všechno to jsou vážně skvělé věci a měla byste na sebe být pyšná, ale mezi ostatními se jimi nevychloubejte, chcete-li být považována za skromnou. Pokud na to dojde, tak můžete sdílet své úspěchy, ale necpěte to všem okolo.
  • Pokud někdo zmíní vaši novou čtvrť, kam se stěhujete, tak můžete říct: „Zrovna se tam příští měsíc stěhuji.“ Nemusíte říkat: „Právě jsem koupila úžasný dům o deseti pokojích se saunou a vinným sklípkem.“
  • Uběhnutí maratónu v New Yorku je skvělý úspěch. Měla byste být na sebe pyšná a když přijde na věc, tak byste se neměla stydět o tom promluvit. Jen neříkejte: „Porazila jsem skoro všechny v mojí věkové kategorii,“ nebo „Bylo to pro mě tak lehké, že jsem si po maratónu ještě dala kolečko okolo Central Parku.“
 2. 2
  Sdílejte své úspěchy pouze s lidmi, na kterých vám opravdu záleží. Před nimi nemusíte skrývat své osobní úspěchy na to, abyste působila skromně. Stačí si pouze určit, komu opravdu záleží na tom, co říkáte, kdo vás podporuje a záleží mu na vašem úspěchu a kdo je vám opravdu blízký. Možná to je jen váš partner, maminka, nejlepší kamarádka nebo malý okruh přátel. To je v pořádku. Je lepší to říct někomu, komu na vás opravdu záleží a přeje vám váš úspěch.
  • Pokud jste právě byla povýšena, tak se s tím nevychloubejte svým kolegům nebo vás budou nesnášet. Ale klidně to řekněte svému partnerovi a rodině – budou na vás pyšní.
  • Pokud jste si právě koupila nový dům, tak to oslavte se svojí rodinou a blízkými přáteli, kteří vás budou ve vašem novém domě navštěvovat.
  • Pokud jste uběhla svůj nejlepší výkon v nějakém maratónu, řekněte o to svým přátelům – budou na vás pyšní.
 3. 3
  Vyhněte se vykládání o tom, kolik máte peněz. Mluvení o tom, jak bohatá jste, jak moc peněz máte, jak moc peněz budete mít, o kolik budete mít zvýšený plat nebo jak moc čehokoliv máte, prostě není skromné. Mluvením o tom, kolik máte peněz, vytvoříte dojem, že jste sama sebou posedlá, což akorát ostatní otravuje. Můžete být pyšná na to, kolik jste už vydělala peněz, pokud jste si je vydělala a můžete své bohatství sdílet s vaší rodinou nebo s kýmkoliv, kdo vás podporuje. To však neznamená, že cizí lidé budou s radostí poslouchat o vašem tučném bankovním účtu.
 4. 4
  Neprobírejte s ostatními vašich deset úžasných vlastností. Pokud chcete být skromná, tak nezmiňujte, jak jste krásná, úžasná, chytrá, společenská, atd. Pouze v případě, že chcete být opravdu otravná. Budete velmi otravná, pokud budete o sobě vykládat: „Vím, že jsem krásná ženská,“ nebo „Vím toho o literatuře víc, než kdokoliv jiný v této místnosti.“ Je jedno, že si to opravdu myslíte.
  • Pokud opravdu tyto vlastnosti máte, tak ostatní lidé si jich všimnou a sami vám o nich řeknou.
 5. 5
  Na druhou stranu se příliš neshazujte. To může být matoucí. První je vám řečeno, abyste se nevychloubala a pak je vám řečeno se neshazovat? Tak co teda? Přestože je dobré se vyhnout jakémukoliv vychloubání, tak budete-li se příliš shazovat, lidé si mohou myslet, že to na ně hrajete jen proto, aby vám řekli, jak skvělá a krásná jste.
  • Pokud řeknete: „Jsem ta nejhloupější osoba ve třídě. Nikdy se mi nic nedaří,“ tak lidé si mohou myslet, že po nich chcete, aby vám řekli, že jste nejchytřejší.
  • Pokud řeknete: „Opravdu mi nejde…,“ tak lidé si mohou myslet, že to říkáte s účelem, aby vám řekli pravý opak. To však funguje pouze v případě, že jste v něčem opravdu dobří.
 6. 6
  Procvičujte pokoru. Být skromný také znamená být pokorný. Abyste byli pokorná, tak musíte přijmout své hranice a vědět, že tento svět je nekonečný, krásný a komplikovaný a že vy nejste „ředitelkou zeměkoule“. Obdivujte přírodu, vaše okolí, své mentory a vnímejte celý svět a přijměte, že nejste nejlepší, nejchytřejší či nejkrásnější osoba, co kdy chodila po Zemi.
  • Dobrovolničte. Díky tomu si budete více vážit toho, co máte.
  • Přijměte své chyby. Opravdu pokorní lidé vědí, že nejsou perfektní.
  • Přiznejte si, že nejste ve všem nejlepší. Můžete si to myslet, ale… nemáte pravdu.
 7. 7
  Nesdílejte příliš mnoho informací o vašem skvělém vztahu. Můžete být sice v sedmém nebi, ale musí i Marie, vaše šedesátiletá kolegyně, která se právě rozvadí, neustále poslouchat o vašem novém vztahu? Snažte se ponechat si ty nejcennější části vaší lásky sami pro sebe a nenahrávejte na Facebook statusy o tom „jak moc“ svého partnera milujete a miliony fotek polibků či dárků, které vám dal.
  • Bohužel, spousta lidí má nešťastné vztahy nebo nemají radost z toho, že jsou nezadaní. Necpěte jim své štěstí. Ve skutečnosti vám to pouze uškodí.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Nechte ostatní cítit se dobře

 1. 1
  Buďte si před ostatními vědoma své ceny. Studie ukazují, že na to, abyste byli skromná, tak si musíte být vědoma svých úspěchů a kvalit. Uvědomíte si, že je hodně věcí, ze které byste měla být vděčná a nemusíte se vychloubat ostatním, takže se budou cítit akorát špatně. Pokud víte, že vypadáte jako modelka, tak si nestěžujte ostatním na špatné vlasy; pokud víte, že jste nejtalentovanější herečka ve studiu, tak nevykládejte o tom, jak nejistě se cítíte.[1]
  • Zapište si věci, v kterých jste dobrá. Buďte realistická – jak jste opravdu dobrá oproti ostatním? Jistě, nemusíte být momentálně spokojená se svojí kariérou, vztahem nebo přátelstvím, ale popřemýšlejte o tom, jak moc už jste toho dosáhla.
  • Spousta lidí je neskromných, protože si neuvědomují, jak dobří jsou. Neuvědomují si, že se vychloubají nebo si stěžují na něco, v čem jsou ve skutečnosti lepší než ostatní.
 2. 2
  Dřív, než promluvíte, si uvědomte, jak jsou na tom ostatní. To znamená, že byste měla poznat své publikum. Ujistěte se, že nechtěně někoho neotravujete nebo neraníte s vašimi nedbalými komentáři. Pokud máte skvělý vztah, tak nevykládejte své nejlepší kamarádce všechny detaily, pokud ona má problémy najít toho správného muže; pokud nemáte žádné problémy v práci, tak nevykládejte o tom svému nezaměstnanému bratrovi, pokud nechcete, aby se cítil mizerně.
  • Předtím, než promluvíte o něčem, co vám vychází nebo o něčem, co se vám nezdá být tak skvělé, tak se podívejte na osobu, které to říkáte. Jak se jí daří v profesním či osobním životě a jak se bude cítit, když jí to řeknete?
  • Když si povídáte s lidmi, které sotva znáte, tak byste měla být o to diskrétnější. Nevychloubejte se osobě, o které nic nevíte.
 3. 3
  Nesnažte se ovládnout konverzaci. Neskromným lidem nedělá problémy mluvit celou dobu a kompletně ovládnout konverzaci – často mluvením sami o sobě. Kdo chce non-stop poslouchat pouze o VÁS? Pravděpodobně nikdo. Je v pořádku přizvukovat nebo něco vykládat, pokud máte co říct, ale nemůžete kompletně ovládnout konverzaci a nenechat ostatní promluvit. Pokud bude chtít mluvit jen o sobě, tak vám chybí skromnost.
  • Pokud jste s nějakou další osobou, tak se snažte uchovat rovnováhu v konverzaci (50:50), takže se oba dva dostanete ke slovu.
  • Pokud jste ve velké skupině, tak první nechte promluvit několik lidí před vámi.
 4. 4
  Dávejte ostatním komplimenty. Součástí skromnosti je i schopnost rozeznat silné stránky ostatních lidí. Pokud nejste skromná, tak pravděpodobně nevidíte, že ostatní lidé mají také hodně co nabídnout. Jste totiž zaměřena jen a jen na vás. Takže, když budete zase s někým venku, zkuste jim dát upřímný kompliment, který ukáže, že si jich opravdu všímáte.
  • Může pochválit jen něco malého, jako je nová košile nebo nějaký šperk.
  • Můžete také pochválit nějaký charakterový rys daného člověka. Řekněte: „Vy jste tak pracovitá,“ nebo „Skvěle nasloucháš lidem.“
 5. 5
  Oceňte úspěchy ostatních. Řekněme, že jste právě dokončila nějaký skvělý projekt v práci, ale dokázala jste to s pomocí ostatních. Když vám váš šéf poděkuje za skvěle odvedenou práci, tak co řeknete? „Já vím, taky jsem na tom pořádně makala.“ V žádném případě! Místo toho řekněte: „Nedokázala bych to bez pomoci Sáry a Michala. Hodně mi pomohli.“ To dokazuje, že si všímáte práce ostatních a dokážete jejich snahu ocenit.
  • To se však netýká jen práce. Pokud vám někdo pochválí vaši skvělou práci v hodině matematiku, tak můžete říct, že byste to nedokázala bez pomoci vaší nejlepší kamarádky, která si s vámi prošla nějaké příklady.
 6. 6
  Snažte se s lidmi nesouhlasit, aniž byste v nich vyvolali špatné pocity. Být skromná a zdrženlivá neznamená jen se všemi neustále souhlasit. Znamená to však, že víte, jak s lidmi nesouhlasit, aniž byste je ranili. Pokud pouze řeknete: „Nemáš pravdu!“ nebo „Pusť mě k tomu, já ti ukážu, jak…,“ tak lidé si často budou myslet, že jste namyšlená a nemáte chuť jim naslouchat. Místo toho buďte otevřená a naučte se správně vyjadřovat svůj názor.
  • Místo zarputilého nesouhlasu, řekněte něco neurážlivého, např. „Podle mého názoru…“.
  • I když s někým naprosto nesouhlasíte, tak byste měla říct něco jako: „Chápu, jak to myslíš“ nebo „Nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlela.“ Pokud nechcete, aby si o vás lidé mysleli, že jste namyšlená, tak nedopusťte, aby se ve vaší přítomnosti cítili nepříjemně.
 7. 7
  Poděkujte lidem za jejich pomoc. Řekněte "děkuji". Prokazování vděku je velmi dobrým znakem skromnosti. Pokud jste skromná, tak pak byste měla být vděčná za vše dobré, co pro vás ostatní dělají a za všechny, kteří vás podporují a pomáhají vám za všech okolností. Ujistěte se, že tito lidé vědí o tom, jak moc si jich vážíte a že si vždy vzpomenete jim poděkovat za jejich pomoc – nebo prostě za cokoliv.
  • Zbavte se zvyku říkat příliš mnoho "děkuji", ať už se bavíte se svým nejlepším přítelem nebo opravářem.
  • Více vaše poděkování rozviňte. Řekněte: „Děkuji ti za pomoc s výzdobou mého domu. Bez tebe bych to sama nedokázala.“
  • Začněte psát děkovné pohledy. Pomohou vám vyjádřit váš vděk.
 8. 8
  Přijímejte komplimenty s grácií. Další součástí skromnosti je schopnost umět správně přijmout opravdový kompliment. Neříkejte: To není pravda... a následně se neshazujte s důvodem proč. Jednoduše je přijměte. Řekněte něco jako: „Děkuji. Opravdu si cením toho, co si o mně myslíš.“ Nechte druhou osobu vidět, že jste přijala její kompliment a že proti tomu nehodláte nijak bojovat a nesouhlasit.
  • Nemusíte hned začít dávat komplimenty i té druhé osobě. Budete tak akorát působit neupřímně.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Působte skromně

 1. 1
  Snažte se mít skromnou řeč těla. Pokud chcete být skromná, tak pak byste tak měla i vypadat. Neobletujte lidi, nemávejte divoce rukama při konverzaci, nedotýkejte se sebevědomě neznámých lidí nebo nestůjte s rukama v bok a obrovským, pološíleným úsměvem na tváři. Prostě přirozeně stůjte s dobrým držením těla, usmívejte se, když je to vhodné a ponechte své ruce u vašich boků.
  • Nemusíte před ostatními hrbit nebo hledět do země, abyste působila skromně. Jednoduše to s vaší řečí těla nepřežeňte, aby si o vás lidé nemysleli, že jste namyšlená.
 2. 2
  Skromně vstupte do místnosti. Pokud jste skromná, tak byste neměla vstupovat do místnosti jako kdybyste ji vlastnila, povídající si s ostatními jako královna plesu. Sebevědomě vstupte do místnosti a klidně pozdravte ostatní nebo je obejměte. Jen se neobjevte s rukama ve vzduchu a neřvěte „Party začala!“ Způsob, jakým se budete chovat (hlavně v neznámém prostředí), může ovlivnit, jak skromně budete působit na ostatní.
 3. 3
  Oblékejte se zdrženlivě. To však neznamená, že byste se měli oblékat jako jeptiška. Chcete-li však působit skromně, tak se snažte vyhnout oblečení, které je příliš blyštivé a přitahuje k vám příliš mnoho pozornosti. Nošení triček s obscénním obrázky, neonovými barvami nebo zebrovým či leopardím potiskem také není to nejlepší řešení. Oblečte si něco, co zvýrazňuje vaše nejlepší rysy, aniž byste zároveň všechno odhalila.
  • Ženy by si měly definovat, co pro ně znamená „zdrženlivě se oblékat“. Není nic špatného na menším výstřihu – tak dlouho, dokud je vše pod kontrolou.
 4. 4
  Vyhněte se blyštivým doplňků. Součástí zdrženlivosti není vypadání, že jste lepší než všichni ostatní. Takže vaše drahá kabelka od Prady nebo diamantové náušnice nejsou nejvhodnější, pokud chcete před ostatními lidmi působit skromně. Je v pořádku mít nějaké pěkné věci a čas od času je nosit, ale pokud máte doma samé drahé věci, jako je elektronika, šperky, hodinky, boty a jiné doplňky, tak ostatní lidé se mohou na vás dívat skrz prsty.
  • Možná, že jste tvrdě pracovala, abyste si mohla koupit tu drahou kabelku od Prady. Je v pořádku ji nosit. Jen se snažte se jí nevychloubat všude, kam jdete. Lidé si o vás budou myslet, že nejste vůbec skromná.
 5. 5
  Jen si zapamatujte, že byste neměla vypadat příliš skromně a zdrženlivě. Skromnost může být pozitivní charakterový rys, který vám pomůže získat nové přátele, být respektovaná v práci a zlepšit vztahy. Jen však nenechte ostatní vám šlapat po hlavě jen proto, že se snažíte být skromná. Očividně se vám za váš úspěch nedostává uznání a místo toho jste v práci a osobním životě přehlížena.
  • Existuje mnoho debat o tom, jestli je zdrženlivost „sexy“ nebo to naopak vede k tomu, že se ženy nedokáží vyjádřit. Pořádně si promyslete, do jaké míry chcete být zdrženlivá a skromná.[2] [3]
  Reklama

Tipy

 • Pokud opravdu chcete, aby si lidé na vás něčeho všimli nebo chcete, aby se bavili s vámi bavili o vašem problém, tak je k tomu opatrně naveďte. Pokud jste změnila svůj vzhled, tak řekněte něco jako : „Všiml sis na mně něčeho nového?“ Nebuďte naštvaní, pokud odpoví, že ne. Pokud se chcete bavit o sobě a svých problém, tak jednoduše se o tom začněte bavit (nepřerušujte však jinou, již započatou, konverzaci). Pokud jste skromná a dobrá osoba, tak vám budou chtít sami pomoct nebo si s vámi o tom promluvit. Neprotahujte to však příliš. Snažte se takovou konverzaci mít co nejkratší a pokud vás dovede k jinému tématu, tak se nesnažte vrátit konverzaci zpět na vás a váš problém.

Reklama

Varování

 • Pokud mluvíte o sobě a lidé obrací oči v sloup, jsou otrávení, tváří se znuděně a nikdo nepřispívá k hovoru, ukončete to. Bavte se o někom nebo něčem jiném.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 582 krát
Stránka byla zobrazena 2 582 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama