Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 10 334 krát
V jedné staré country písni se zpívá: „Je těžké být skromný, když jste v každém ohledu dokonalý.“ Samozřejmě pouze málo lidí si myslí, že jsou dokonalí. Stále ale může být těžké žít skromně, když se pohybujeme ve společnosti, která podporuje soutěživost a individualitu. I v takové kultuře je ale pokora stále ctností. Naučit se skromnosti je v mnoha duchovních tradicích nezbytné a může vám to pomoci žít svůj život naplno a užívat si vztahy s ostatními lidmi.
Postup
-
1Přiznejte si, že nejste nejlepší ve všem – nebo v ničem. Nezáleží na tom, jak talentovaní jste, vždy se najde někdo, komu to půjde lépe. Snažte se tyto lidi brát jako potenciální možnost pro zlepšení.
- I když jste v něčem nejlepší na světě, existují jiné věci, které zase neumíte.
- Uvědomit si svá omezení neznamená opustit své sny a už vůbec to neznamená vzdát snahu učit se nové věci a rozvíjet své schopnosti.
-
2Uvědomte si své chyby. Soudíme ostatní, protože je to mnohem jednodušší, než se zaměřit sami na sebe. Bohužel je to také velmi neproduktivní a v mnoha případech také škodlivé. Soudit ostatní znamená kazit si vztahy a také bránit vzniku nových vztahů. Také nám to brání pracovat sami na sobě.
- Ostatní lidi soudíme neustále, aniž bychom si to sami uvědomovali. Jako praktické cvičení se snažte sami sebe přistihnout, jak soudíte nějakého člověka nebo skupinu lidí a místo toho zkuste soudit sami sebe. Zamyslete se nad tím, co byste na sobě mohli zlepšit.
- Pracujte na svých chybách. Nezapomínejte na to, že se učíme a vyvíjíme v průběhu celého života.
-
3Buďte vděční za to, co máte. Představte si, že jste ukončili studium na prestižní univerzitě a měli jste nejlepší výsledky z ročníku. Jistě si zasloužíte uznání za ty dlouhé hodiny, které jste strávili učením. Zamyslete se ale nad tím, že existují stejně nadaní a pracující lidé, kteří ale nemají tak bohaté rodiče, vyrostli na jiném místě nebo se jednoduše v životě špatně rozhodli. Nezapomínejte na to, že byste mohli být na jejich místě.
- Vždy si pamatujte, že když učiníte špatné rozhodnutí, celý váš život se může změnit. Měli byste se snažit rozhodovat tak, abyste svůj život měnili k lepšímu.
- Jistě jste tvrdě pracovali na tom, co máte. Nemyslete si ale, že jste si to „vydřeli“ a máte právo se tím chlubit.
-
4Nebojte se dělat chyby. Skromnost je také o tom, že budete dělat chyby. Pochopte to, že všichni dělají chyby a spadne vám těžký kámen ze srdce. Jediný člověk může znát pouze malou část veškerého vědění lidstva.
- Navíc všichni prožíváme pouze svoji přítomnost a o budoucnosti toho víme pramálo.
-
5Když děláte chyby, naučte se to přiznat. Nebát se dělat chyby je správný krok, ale ještě lepší je umět to přiznat. Když uděláte chybu jako šéf, rodič, partner nebo kamarád, lidé ocení to, že jste ochotni to přiznat a pracovat na zlepšení situace. Přiznat své chyby znamená ukázat, že nejste tvrdohlaví, sobečtí nebo neochotní přiznat, že nejste dokonalí.
- Když budete schopni přiznat své chyby, lidé si vás budou více vážit, ať už jde o podřízené v práci nebo vaše vlastní děti.
-
6Nevychloubejte se. Nemluvte stále o tom, jakých úspěchů jste dosáhli. Pokud jste opravdu tak dobří, ostatní si vašich úspěchů všimnou a pochválí vás sami. Nemluvte o tom, že vás v práci povýšili, o krásném obrazu, který jste nemalovali ani o tom, jak skvěle se cítíte díky tomu, že jste právě uběhli maraton. Jistě, tyto věci jsou skvělé, ale když se jimi budete chlubit, budete působit jako sebestředný člověk a rozhodně lidi neohromíte.
- To ale neznamená, že byste měli lhát, když se vás někdo zeptá na vaše úspěchy. Pokud se někdo zeptá na maraton, klidně řekněte, že jste běželi. Nezačínejte ale mluvit o tom, jaký jste šampion.
-
7V rozhovorech buďte ohleduplní. Pokorní lidé nemusí být pokornými nástěnnými květinami - být pokorní neznamená nemít sebevědomí. Pokorný člověk by však měl mít na paměti všechny účastníky konverzace a neměl by nikoho mluvit ani rušit. Jako pokorný člověk byste si měli uvědomit, že každý, včetně vás, má své vlastní cíle a sny a možná bude chtít mluvit o svých úspěších a názorech na věci.[1]
-
8Nepřebírejte všechny zásluhy. Povedl se vám úžasný steak nebo jste dokončili projekt do práce, ale jistě jste to neudělali všechno sami. Pokud ano, je to skvělé, ale je více než pravděpodobné, že vám s vaším úspěchem někdo pomohl. Když vás tedy někdo chválí, řekněte: „Děkuji, ale nikdy bych to nedokázal bez...“ nebo „...mi taky hodně pomáhal.“ Nemluvte stále jen o své vlastní práci a naučte se ocenit také snahu ostatních lidí.
- Sdílejte svoji lásku. Není nic méně skromného, než člověk, který sklízí zásluhy za něco, co neudělal.
Reklama
-
1Oceňte talenty a vlastnosti ostatních lidí. Snažte se v lidech hledat to dobré a ocenit jejich vlastnosti a schopnosti. Obecněji lidi jednoduše uznávejte takové, jací jsou. Pochopte, že každý je jiný a snažte se pochopit různé typy lidí. Stále budete mít vlastní vkus, ale naučte se oddělit své názory a své obavy a budete schopni ocenit ostatní lidi více – budete skromní.
- Být schopný ocenit talenty a vlastnosti ostatních lidí vám také může pomoci uvědomit si, co chcete zlepšit sami na sobě.
-
2Nesrovnávejte se s ostatními. Je téměř nemožné být skromný, když se snažíte být „nejlepší“ nebo lepší než ostatní. Raději se snažte popisovat věci objektivněji. Neříkejte například, že je někdo nejlepší kytarista na světě, ale řekněte přesně, co se vám na jeho stylu líbí. Zbavte se bezvýznamných jednoduchých srovnání a budete schopni si užívat všechno, aniž byste se museli starat o to, jestli jste v tom lepší či horší než ostatní.
- Každý člověk je jedinečný a je těžké říct, kdo je v něčem „nejlepší“.
-
3Nebojte se ustoupit soudům ostatních lidí. Je jednoduché uznat, že děláte chyby a že nemusíte mít vždy nutně pravdu. Někdy je ale těžší uznat, že v některých případech mají pravdu ostatní lidé – i když s nimi nemusíte souhlasit. Když se podřídíte přání svého partnera, zákonu, se kterým nesouhlasíte nebo někdy dokonce i názoru svého dítěte, uznáte tím vlastní chyby na mnohem vyšší úrovni.
- Místo abyste jednoduše řekli, že víte, že nejste neomylní, můžete na základě toho jednat.
- Pokud víte, že je něco špatné, samozřejmě byste to neměli dělat. Když se na to ale podíváte lépe, možná zjistíte, že to není vždy tak, jak si myslíte.
-
4Hledejte pomoc v psaných textech. To je další způsob, jak ocenit ostatní lidi. Přemýšlejte o morálních textech a svatých textech, které pojednávají o skromnosti. Modlete se, meditujte a dělejte cokoli, co vaši pozornost odvede od vás. Můžete číst inspirující biografie, memoáry, Bibli, literaturu faktu nebo cokoli, co vás přivede k pokoře a skromnosti a díky čemu oceníte to, co mohou světu nabídnout ostatní lidé.
- Pokud vás moc nezajímá spiritualita, zaměřte se na vědecké metody. Věda vyžaduje skromnost a pokoru. Je nutné, abyste se zbavili předpokladů a soudů a pochopili, že nevíte tolik, kolik si myslíte, že víte.
-
5Stále se učte. Najděte si lidi, kteří jsou vašimi vzory v určitých oblastech a požádejte je, aby vám dělali mentora. V takovém vztahu je nutné nastavení hranic, důvěra a soudnost. Jakmile se stanete „neučenlivými“, snažte se vrátit zase zpět na zem. Učit se znamená přiznat, že toho o světě ještě spoustu nevíte.
- Můžete být pokornější díky tomu, že se zapíšete na lekce něčeho, o čem nevíte vůbec nic. Zkuste keramiku nebo nějaký sport. Ostatní vás to naučí.
-
6Pomáhejte ostatním. Důležitou součástí skromnosti je úcta k ostatním a to znamená pomáhat jim. Chovejte se k ostatním lidem jako k sobě rovným a pomáhejte jim. Když pomůžete někomu, kdo vám tuto laskavost nemůže oplatit, naučíte se pokoře. Pomáhat lidem také znamená ocenit, že máte více než oni a díky tomu nebudete tak pyšní.
- Samozřejmě byste se neměli chlubit tím, že děláte dobrovolnickou práci.
-
7Jděte poslední. Pokud čekáte v nějaké frontě s kamarády, jděte na řadu až poslední. Dovolte svým přátelům, partnerovi, starším lidem i úplně cizím lidem, aby šli před vás a nespěchejte tolik na uspokojení svých potřeb. Je lepší pustit ostatní lidi před sebe a počkat, až na vás přijde řada.
- Zeptejte se sami sebe, jestli skutečně tolik spěcháte a musíte být první. Odpověď zní většinou „ne“.
-
8Lichoťte ostatním. Složte kompliment někomu, koho máte rádi, nebo klidně někomu cizímu. Řekněte své přítelkyni, že jí to dnes sluší, pochvalte kolegyni nový účes nebo řekněte dívce v obchodě, že má hezké náušnice. Můžete jít ještě dál a chválit lidem jejich povahové vlastnosti. Každý den někomu alespoň jednou zalichoťte a jistě si brzy všimnete, že i ostatní lidé mají světu co nabídnout.
- Zaměřujte se na pozitivní aspekty lidí, místo abyste na nich hledali jen to špatné.
-
9Omluvte se. Pokud jste udělali nějakou chybu, přiznejte to a omluvte se. Říct „promiň“ je někdy opravdu těžké, ale měli byste se to naučit a umět se lidem za své chyby omlouvat. Ukážete jim, že si jich vážíte a že uznáváte, že jste udělali něco špatně. Zapomeňte na pýchu a řekněte, že vás skutečně mrzí, co jste udělali.
- Při omlouvání udržujte oční kontakt, abyste působili důvěryhodně.
- Nebuďte recidivistou. Když se za něco omluvíte, neznamená to, že to můžete udělat znovu!
-
10Naslouchejte více, než mluvíte. To je další skvělý způsob, jak ocenit ostatní lidi a stát se skromnějším. Příště až si budete s někým povídat nechejte toho druhého mluvit, nepřerušujte ho a ptejte se ho na otázky, které ho přimějí mluvit déle. Přestože byste také měli do rozhovoru něčím přispět, snažte se dovolit ostatním lidem, aby se vyjádřili, abyste nepůsobili jako jeden z těch lidí, které zajímá jen to, co se děje v jejich životě.
- Nepokyvujte jen tak hlavou, abyste dali najevo, že posloucháte.
- Ptejte se na různé otázky, aby bylo jasné, že dáváte pozor. Nečekejte na to, až ten druhý přestane mluvit, abyste mohli spustit vy.
Reklama
-
1Snažte se znovu najít svůj smysl pro údiv. Protože jako individuality nevíme téměř nic, je pravděpodobné, že se budeme divit častěji, než bychom si mysleli. Děti tento smysl mají, pomáhá jim najít v sobě zvědavost, díky které tak rádi sledují a objevují různé věci. Už víte, jak funguje mikrovlnná trouba? Uměli byste si jednu postavit? A co třeba auto? Nebo mozek? Nebo taková růže?
- Když máme pocit, že jsme již všechno viděli, myslíme si o sobě, že jsme důležitější, než je tomu ve skutečnosti. Snažte se stejně jako dítě nevycházet z úžasu a budete nejen skromní, ale také připraveni se učit nové věci.
-
2Buďte laskaví. Laskavost duše je nejlepším předpokladem pro pokorný život. V případě konfliktů používejte „Aikido“ – absorbujte jed z ataku jiného člověka a reagujte na něho laskavě a s úctou. Když se takto budete chovat, budete dříve schopni objevit své vnitřní dítě a zaměřit se na pozitivní aspekty života.
-
3Choďte více do přírody. Jděte na procházku do parku, udělejte si výlet k vodopádům, jděte na výšlap o hor nebo si zaplavat do rybníka. Najděte si svůj vlastní způsob, jak se spojit s přírodou a užívejte si vše, co vám nabízí. Zavřete oči a vnímejte svěží vánek. V přírodě můžete najít svoji skromnost, protože si v ní uvědomíte, kolik nádherných věcí zde bylo již před vámi a zůstanou také dlouho po tom, co vy odejdete.
- Když budete trávit více času v přírodě, uvidíte, jak velký a komplikovaný svět je – a zjistíte, že nejste jeho středem.
-
4Dělejte jógu. Jóga je cvičením lásky a vděčnosti a pomůže vám podivit se svému dechu, svému tělu a lásce a laskavosti okolního světa. Jóga vám ukáže, že váš čas na světě musíte dobře využít a naučí vás vážit si toho, co máte. Cvičte jógu alespoň dvakrát týdně, tak získáte všechny její emocionální i fyzické výhody.
- Jóga je o skromnosti. Nemůžete se chlubit tím, že se vám podařila nová pozice. Každý musí jít svým vlastním tempem.
-
5Travte čas s dětmi. Děti se neustále diví světu, který je těžký k pochopení i pro dospělé lidi. Snažte se s dětmi trávit více času a všímat si toho, jak si cení světa, stále ho zpochybňují a mají radost i z těch nejobyčejnějších věcí. Pro dítě je květina nebo role toaletního papíru to nejzajímavější na světě – alespoň tedy na jedno odpoledne.
- Když budete trávit více času s dětmi, uvědomíte si, že je svět krásné a kouzelné místo.
Reklama
Tipy
- Když budete žít nesobecky, budete se cítit lépe, než když budete žít sobecky a myslet jen na sebe.
- Pamatujte si, že být skromný přináší mnoho výhod. Skromnost vám může pomoci cítit se spokojeněji, přečkat těžké chvíle a zlepšit vztahy s ostatními lidmi. Je také nezbytná k tomu, abyste se mohli učit. Pokud si myslíte, že víte vše, nebudete dostatečně otevření novým znalostem. Skromnost je také skvělým nástrojem pro celkový osobnostní rozvoj. Když máte pocit, že jste nejlepší, nemáte přece žádný důvod se zlepšovat. Navíc když budete skromní, budete moci být sami k sobě upřímní.
- Je v pořádku mluvit někdy o sobě, ale snažte se zajistit, aby ostatní mohli mluvit také o sobě. Vždy je dobré více naslouchat než mluvit.
- Když něco nevíte, zeptejte se na to. Ptejte se ale i když si myslíte, že víte všechno.
- Buďte laskaví a milí. Pomáhejte ostatním a dávejte jim najevo, že jste jim k dispozici.
- Snažte se najít si dobrého poradce a kvalitní partnery. Pýcha předchází pád a prevence je vždy lepší, než léčba.
- Buďte milující a laskaví. Nikdy nevíte, kdy vás někdo požádá o pomoc.
- Naučte se přiznat své chyby a nedovolte pýše, abyste si díky ní mysleli, že jste neporazitelní.
- Nikdy se nevychloubejte tím, co máte.
- Oceňte svůj talent. Být skromný neznamená, že byste sami ze sebe neměli mít dobrý pocit. Sebejistota není to samé, jako pýcha. Obě tyto vlastnosti pocházejí z uznání vlastních talentů a schopností, ale v případě pýchy jde spíše o nejistotu. zamyslete se nad tím, co umíte a buďte za to vděční.
- Než budete myslet na sebe, myslete na ostatní. Nejdříve vždy myslete na to, jestli vás někdo nepotřebuje a ne na to, koho potřebujete vy.
- Pomáhejte lidem, hlavně těm, kteří to potřebují (např. chudí).
Varování
- Nepleťte si skromnost s patolízalstvím. Lidé si je často pletou, ale existuje mezi nimi jasný rozdíl.
- Chovat se pokorně neznamená být pokorný. Lidé se často snaží vzbudit dojem skromnosti, aby si zasloužili naši chválu. Někteří si toho nevšimnou a nechají se oklamat, ale rozhodně to není dobrý způsob, jak si zasloužit něčí pozornost.
- Je dobré být trochu skromný, ale nezacházejte příliš daleko – nenechávejte po sobě šlapat. Nezapomínejte na to, že všeho moc škodí.