Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kdo jste? Co vás dělá speciálním? Pro některé lidi tyto otázky mohou být zdrojem úzkosti a stresu. Být speciální ovšem neznamená pouze být jedinečný, nebo být v něčem „lepší,“ než ostatní. Být speciální znamená být uznávaný a milovaný. Pokud chcete vystoupit z davu a chcete, aby vás ostatní vnímali jako speciálního člověka, můžete začít pracovat na svém vnitřním já a projevovat mu úctu, kterou si zaslouží. Můžete se naučit vybočovat z davu a zajistit, aby si vás lidé zapamatovali jako skvělého člověka, který si zaslouží obdiv ostatních i svůj vlastní obdiv.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte jedineční

 1. 1
  Najděte své já. Nikdo vám nemůže říkat, jak to udělat, abyste byli speciální. Být speciální znamená najít své vnitřní já, které vyzařuje to, co máte uvnitř a zapracovat na tom, aby to bylo vidět. Můžete tomu říkat jak chcete – duše, podstata, či, mojo, nebo třeba groove – musíte jednoduše přijmout sami sebe, definovat se a pracovat na sobě. Připravte se na to, že to bude vyžadovat tvrdou práci. Co pro vás znamená být sami sebou? Kdo jste? A jak se můžete stát nejlepší verzí sebe sama? Tyto otázky mnoha lidem zaberou celý život. Zapamatujte si následující experimenty s myšlenkami, abyste svoji mysl převedli na zkoumání sebe sama:
  • Kdy se cítíte kompletně uvolnění? Co vám způsobuje příjemné pocity?
  • Popište svůj ideální den. Jak by měl vypadat?
  • Za co vás ostatní lidé chválí v kontextu společenských interakcí? Co vám jde dobře?
  • Popište nedávný problém, který jste s někým měli. V čem jste se s tímto člověkem lišili?
  • Jak byste se změnili, kdybyste mohli? Proč byste to udělali?
 2. 2
  Identifikujte speciální charakteristiky u ostatních lidí. Co to znamená být speciální? Podívejte se na lidi, které berete jako skvělé příklady, nebo nějakým způsobem speciální lidi a všímejte si jejich nejvýraznějších charakteristik. Možná jsou pro vás speciální lidé, kteří si vždy stojí za svým a říkají, co si myslí, nebo lidé, kteří se umějí plně ponořit do své práce, nebo lidé, kteří jsou rezervovaní a mají stoický klid i když čelí nepřízním osudu. U každého tyto věci budou jiné, takže se zaměřte na to, co respektujete na svém dědečkovi, na svém nejlepším kamarádovi, na svém partnerovi atd.
  • Snažte se vyhýbat se celebritám a držte se lidí ve svém okruhu, které skutečně znáte. Je snadné identifikovat povrchní věci a říkat, že je Brad Pitt speciální, protože je bohatý a vypadá dobře, ale neznamená to, že díky tomu identifikujete jeho skutečnou podstatu a osobnost. U těchto lidí vidíme jen jejich mediální obraz, který je nastaven tak, aby budili dojem umělé prestiže, ne skutečného člověka.
  • Autorita také neznamená, že je díky ní člověk speciální. Pokud nad vámi má někdo moc, je úspěšnější než vy, nebo je známější a uznávanější, neznamená to, že ho musíte napodobovat.
 3. 3
  Sundejte své masky. Všichni nosíme spoustu masek. Když jdete do práce, máte masku profesionála a když jdete večer na rande, nasadíte si masku svůdníka. Když jdete ven s přáteli, máte na sobě jinou masku, než když jdete na oběd s rodinou. Jakmile začnete přemýšlet nad věcmi, které vás dělají tím, kým skutečně jste a začnete identifikovat své pravé já, tyto masky pro vás přestanou být důležité. Pokud chcete být speciální, ukažte lidem to, co se skrývá za vašimi maskami.
  • Pokud chcete zjistit, jaký vztah máte ke svým maskám, zamyslete se nad tím, kdy se chováte falešně nebo neautenticky. Za jakých okolností se takto chováte? Jak se potom cítíte?
  • Podívejte se na Facebook a na Twitter a všímejte si příkladů digitálních masek, které si lidé vytvářejí. Lidé chtějí ostatním předkládat vždy co nejlepší obraz sama sebe a vytvořit ho určitý způsobem. Ve většině případů nejde o autentickou image. Na internetu většinou nezískáte pravou verzi dané osoby.
 4. 4
  Hlídejte si své ego. Touha být speciální je často touhou být ostatními uznáván. Chceme, aby nás lidé respektovali, viděli nás jako úspěšné a šťastné lidi, kterým by měli závidět. Být speciální ale neznamená vynikat naprosto ve všem. Neznamená to být nejlepším tenistou, nebo autorem nejvíce knih, nebo nejbohatším právníkem ve firmě. Znamená to být sám sebou, chovat se autenticky a zachovat si integritu. Uspokojte sami sebe a nezávisejte na uspokojení ostatních.
  • Psychologové často popisují vnitřní a vnější těžiště kontroly. Člověk, který má vnitřní těžiště kontroly, hledá uspokojení uvnitř sebe a snaží se dosáhnout uspokojení pomocí práce a svých činů. Člověk s vnějším těžištěm kontroly hledají uspokojení u ostatních. Zamyslete se nad tím, jaký typ člověka jste vy.
 5. 5
  Překvapujte sami sebe. Lidé, kteří jsou skutečně speciální, se stále mění a překvapují sami sebe svojí schopností se vyvíjet a rozvíjet svá autentická vnitřní já. Pokud chcete být speciální, najděte si stereotyp, kterého se držíte a snažte se získat na něho nový pohled.
  • Stále se učte nové věci, čtěte nové knihy a klaďte sami sobě výzvy. Nikdy nejste příliš staří, příliš chytří, nebo příliš zkušení na to, abyste mohli změnit své předpoklady. Nikdy nejste tak speciální, abyste se nemohli mýlit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vystupte z davu

 1. 1
  Věnujte činnosti svých 10.000 hodin. Spousta lidí má talent, nebo jsou přirozeně nadaní, ale to naznamená, že jsou speciální. Pokud chcete díky svému talentu vybudovat něco opravdu speciálního, musíte na tom tvrdě pracovat. Buďte odhodlaní a budujte své přirozené talenty a schopnosti tím, že je budete rozvíjet tak dlouho, dokud nebudete odborníci.
  • Spisovatel Malcolm Gladwell o pravidle 10.000 hodin píše ve své knize: „Outliers: The Story of Success“ a tvrdí, že lidé, kteří mají úspěch a jsou skutečně speciální, na svém úspěchu museli tvrdě pracovat. Trvá zhruba 10.000 hodin, než se vám podaří rozvinout talent, schopnost, nebo dovednost tak, abyste v ní byli skutečně dobří.
  • Zaměřte se na vlastní rozvoj a práci na sobě a nesnažte se stát se speciálním přes noc. První verze prvního románu, který kdy napíšete, pravděpodobně nebude geniální, ale z toho si nic nedělejte. Pracujte na sobě dál a stále se zlepšujte!
 2. 2
  Buďte lev nebo lvice. Lidé, kteří jsou speciální, nečekají na to, až se jim začnou dít dobré věci, ale jdou si za tím, co chtějí a berou si to. Speciální lidé mají silné drápy. Najděte si věci, které by vám přinesly větší uspokojení, které by vám pomohly zlepšit vaši situaci a zamyslete se nad tím, co musíte udělat pro to, abyste tyto věci získali. Nepolevujte v tomto snažení a jednoduše získejte to, po čem toužíte.
  • Nezabývejte se výmluvami. Speciální lidé nejsou ti, kteří tráví spoustu času přemýšlením nad minulostí a nad budoucností. Nedávejte sami sobě šanci se zabývat těmito věcmi.
 3. 3
  Přestaňte se cenzurovat. Projevte se. Buďte skuteční, uvolnění, necenzurovaní, přirození i když jste o samotě, i když jste mezi lidmi. Pokud existuje nějaká vaše část, kterou před ostatními lidmi skrýváte, zkuste se více otvírat a projevovat svoji zranitelnost. Pokud jste spíše tišší typ, začněte se učit v případě potřeby říkat to, co si myslíte.
  • Neříkejte neustále „ano.“ Pokud s někým nesouhlasíte, dejte to najevo. Lidé respektují ty, kteří říkají, co si myslí a nebojí se podívat se do očí pravdě. Pokud trávíte čas s lidmi, kteří potřebují, aby jim jejich ego masírovali pochlebovači, uvědomte si, že tito lidé nejsou speciální a zbavte se jich.
  • Necenzurovat se neznamená vypustit ze sebe každou myšlenku, která se vám dostane do hlavy. Být speciální neznamená chovat se záměrně krutě, zvláštně, nebo drze. Znamená to jen to, že byste se neměli umlčovat v době, kdy byste měli mluvit, jednat, nebo myslet. Pokud chcete něco říct, řekněte to. Pokud si chcete něco pomyslet, pomyslete si to.
 4. 4
  Obklopujte se novými lidmi. Je dobré najít si svoji skupinu přátel a milovaných, se kterými se cítíte dobře. Speciální lidé se ovšem snaží změnit svá očekávání a představy a setkávají se s mnoha různými lidmi, kterým se snaží porozumět. Buďte ochotní naslouchat.
  • Pokud jste mladí, najděte si práci. Bude to pro vás cenná zkušenost a pomůže vám to rozvinout empatii. Zkuste nějakou brigádu ve volném čase a snažte se brát ji co nejvíce vážně.
  • Travte čas s lidi, se kterými aktivně nesouhlasíte v náboženských, politických a morálních otázkách. Nesnažte se lidi přesvědčit o tom, že nemají pravdu, ale snažte se jim porozumět. Otevřete svoji mysl.
 5. 5
  Najděte si svůj vlastní styl. Dopřejte si šanci cítit se sebejistě a speciálně tím, že budete sebe a svůj vzhled brát vážně. Kupujte si oblečení, které lichotí vaší postavě a které vás baví nosit. Pečujte o sebe tak, abyste se cítili sebejistě. Pokud se vám líbí zvláštní účesy a kovbojské boty, klidně je noste. Pokud se vám líbí dready do pasu, nechejte si je udělat! Nemusíte být modelové, ani nemusíte soutěžit v olympiádě pro hipstery, abyste vypadali speciálně. Neexistuje jediný speciální styl. Vyberte si to, co na vás vypadá dobře a v čem se cítíte sebejistě.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Buďte zapamatovatelní

 1. 1
  Buďte pozitivní, nebo přijměte svého vnitřního mrzouta. Neexistuje žádný speciální přístup k životu. Speciální člověk se nemusí neustále usmívat od ucha k uchu jako idiot, ani nemusí být neustále seriózní a nebavit se. Pokud tíhnete k jednomu z těchto extrémů, nemusíte si myslet, že je na tom něco špatného. Buďte jednoduše sami sebou. Pokud rádi objímáte ostatní lidi, dělejte to. Pokud to děláte neradi, dávejte to najevo. Speciální a výjimeční lidé jsou různě temperamentní a mají různé přístupy k životu.
 2. 2
  Přestaňte lidem říkat to, co podle vás chtějí slyšet. Neexistuje nic, co byste lidem mohli říct, aby si mysleli, že jste speciální. Když budete s každým souhlasit, nebudete speciální, ale pouze souhlasní. Může vám to sice pomoci dosáhnout určitých věcí, ale měli byste se zamyslet nad tím, zda těchto věcí skutečně chcete dosáhnout. Buďte autentičtí a pracujte na své vlastní uspokojivé cestě. Říkejte to, co si myslíte. Říkejte vždy pravdu.
 3. 3
  Buďte ochotní neuspět. Součástí necenzurovaného jedinečného životního stylu jsou rizika, která vám umožní získat to, co chcete. Nedovolte, aby vám možnost neúspěchu zabránila získat to, co chcete. Musíte být ochotní neuspět a musíte být připraveni na to, že neúspěchy budou přicházet často. Naučte se špatné odpovědi, abyste se dostali o krok blíže k tomu, čeho z dlouhodobého hlediska chcete dosáhnout.
  • V Silicon Valley se pořádá konvence Fail-Con, která oslavuje neúspěchy start-upů a umožňuje lidem získávat kontakty a budovat na základě neúspěšných idejí a společností. Každý neúspěch vás posune o krok blíže k úspěchu. Neúspěch je o mnoho lepší, než nečinnost.
 4. 4
  Mějte empatii a snažte se v ostatních lidech vidět jejich jedinečnost. Být speciální znamená spoustu tvrdé práce, ale je velmi důležité si uvědomit, že byste se měli zaměřovat také na ostatní lidi. Vnímejte speciálnost a výjimečnost ostatních lidí. Nedovolte, aby vaše ego stálo v cestě respektu a oslavě jiných speciálních lidí. Budete díky tomu sami mnohem speciálnější.
  • Respektovat ostatní znamená snažit se zajistit, aby se cítili speciální. Respektujte všechny ostatní lidi a chovejte se k nim stejně, jako sami k sobě.
  Reklama

Tipy

 • Buďte vždy dobře naladění. Když se budete snažit ostatní lidi potěšit, zahřejete je u srdce. Měli byste dělat vše naplno, abyste byli skutečně speciální.
 • Každý člověk má ohromnou cenu a když si to uvědomíte, pomůže vám to být sami sebou.
 • Častěji se usmívejte. Úsměvem dáte najevo, že jste sami se sebou spokojení.
 • Nemusíte být anděl, ale snažte se nevytvářet si zbytečné problémy.
 • Lichoťte ostatním lidem.
 • Neočekávejte výsledky hned první den. Stát se speciálním a jedinečným člověkem, který je na sebe pyšný, vám nějakou dobu potrvá.
 • Když budete trávit čas s ostatními lidmi, buďte spokojení a snažte se zajistit, aby byli spokojení i oni (ale dejte si pozor, aby po vás nikdo nešlapal). Když budou lidé spokojení, budou se k vám chovat mile.
 • Když se na někoho usmějete a on se na vás neusměje zpět, jděte za ním a zeptejte se ho, zda je vše v pořádku. Lidé často umějí dobře skrývat svůj smutek, ale když se jich zeptáte, jistě vám odpoví.
 • Buďte dobrým přítelem pro všechny své přátele a uvidíte, že vám to budou oplácet.
Reklama

Varování

 • Pokud někomu nabídnete pomoc a on odmítne, dejte si odstup, dokud o ni nepožádá. Ušetříte si tím spoustu času a práce a vždy se najdou jiní lidé, kterým budete moci pomoci.
 • Než něco řeknete nebo uděláte, zamyslete se. Někdy možná budete někomu chtít pomoci, ale on si bude chtít pomoci sám. Když budete trvat na tom, že mu prokážete laskavost, mohli byste tím urazit jeho hrdost, nebo jeho vlastní pocit jedinečnosti a zkazit si vztah, který spolu máte.
 • Dávejte si pozor na nevrlé lidi a na lidi, kteří si stále na něco stěžují. Tito lidé způsobí, že ze sebe budete mít špatný pocit a nebudete si připadat dostatečně speciálně.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hezké oblečení (můžete si pořídit také nějaké zábavné kousky na večery a víkendy)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 54 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 233 krát
Stránka byla zobrazena 5 233 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama