Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se skutečně chcete stát autorem, musíte se připravit na to, že budete trávit hodiny denně psaním a vymýšlením nápadů. Možná budete muset vstávat mnohem dříve, abyste mohli psát ještě před odchodem do práce. Možná si budete muset své nápady zapisovat ve vlaku po cestě domů. Někdy to může být frustrující, jindy to ale zase bude skvělé a naplňující. Pocit z napsané knihy, kterou budete moci sdílet se světem, bude jedním z nejlepších pocitů, které kdy poznáte. Myslíte si, že máte na to stát se autorem? V tomto článku se dozvíte, jak toho dosáhnout.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Zapracujte na svém psaní

 1. 1
  Začněte co nejvíce číst. Možná to není to, co jste si představovali pod spisovatelstvím, ale musíte si uvědomit, že jen časté čtení vám umožní dosáhnout úspěchu. Čtěte všem co budete moci, abyste se naučili lépe psát, měli lepší nápady a získali trpělivost, kterou budete k práci potřebovat. Kromě toho vám četba umožní zorientovat se na knižním trhu. Každý den si alespoň několik hodin čtěte různé knihy a snažte se neomezovat se na jeden žánr. [1]
  • Pokud máte představu o tom, co chcete psát, měli byste číst hlavně knihy tohoto žánru. Pokud ale chcete být obecně sečtělejší, vybírejte si různé knihy napříč všemi žánry.
  • Čím více budete číst, tím více si budete všímat klišé. Měli byste se snažit napsat knihu, která se bude lišit od těch ostatních. Pokud tedy najdete několik knih, které se jedna druhé dost podobají, měli byste se zamyslet nad tím, jak napsat něco jiného.
  • Když najdete knihu, která se vám bude líbit, zamyslete se nad tím, co je na ní tak skvělého. Jde o propracovanou hlavní postavu? Nebo krásné vyprávění? Popisy prostředí? Čím více konkrétních věcí na svých oblíbených knihách najdete, tím snazší pro vás bude napsat knihu, která se bude líbit mnoha lidem.
 2. 2
  Začněte zvolna. Pokud se chcete stát autorem, pravděpodobně budete chtít napsat román. Není snadné vydat sbírku povídek nebo esejů jako prvotinu. Neměli byste si ovšem myslet, že napsat jako první knihu román je snazší. Pokud chcete psát fikci, zkuste si nejprve napsat několik povídek, abyste se do toho dostali. Pokud vás zajímá spíše literatura faktu, napište nejprve několik kratších esejů.
  • Neznamená to, že jsou povídky horší, než romány. Alice Munro, držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2013 nikdy nenapsala žádný román. Přesto ale není snadné získat uznání díky psaní povídek. [2]
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, zda nechcete vystudovat psaní. Pokud chcete vydávat romány nebo jiné knihy, bude dobré udělat si kurz tvůrčího psaní. Pokud chcete psát komerční literaturu, například sci-fi nebo romantické romány, není nutné mít diplom, i když vám to může pomoci. Když budete mít diplom z tvůrčího psaní, získáte kontakty, které vám mohou otevřít dveře do spisovatelského světa a poskytnout důležitou zpětnou vazbu a kromě toho budete mít několik let čas na to, abyste se soustředili pouze na své umění. [3]
  • Mnoho úspěšných spisovatelů se věnuje také učení na univerzitách. Pokud chcete jednou i učit, budete potřebovat diplom.
  • Diplom z tvůrčího psaní vám otevře dveře k příležitostem. Setkáte se s významnými lidmi, kteří vám mohou pomoci vydat vaši knihu, nebo vám poskytnout zpětnou vazbu.
  • Nezapomeňte ovšem na to, že získat diplom z tvůrčího psaní není zárukou úspěchu. Může vám to ale značně pomoci.
 4. 4
  Získejte zpětnou vazbu. Pokud jste se zapsali do kurzu tvůrčího psaní, budete trávit spoustu času na workshopech, na kterých budete získávat zpětnou vazbu od ostatních studentů. Budete také pracovat samostatně a získávat hodnocení od učitelů. Pokud se ale kurzu neúčastníte, měli byste si najít skupinu spisovatelů ve vašem městě nebo na umělecké škole, nebo požádat o pomoc kamarády.
  • Zpětnou vazbu byste sice měli brát vždy s rezervou, ale bez ní nebudete vědět, co si o vaší práci myslí ostatní lidé.
  • Zpětná vazba vám umožní zjistit, zda je vaše práce připravena k vydání, nebo zda ji musíte ještě upravit. Budete si muset najít lidi, kteří literatuře rozumí a chápou, o čem píšete.
 5. 5
  Začněte své práce posílat menším vydavatelstvím. Pokud máte připravenou sbírku povídek nebo esejů, kterou chcete vydat, pošlete její vzorky do vydavatelství knih a časopisů vašeho žánru. Stačí si jen připravit rukopis a poslat ho do vydavatelství spolu s motivačním dopisem – potom už budete muset jen čekat. [4]
  • V této době se poprvé setkáte s něčím, co spisovatelé zažívají často – s odmítnutím. Snažte se nebrat si to osobně a berte to jako příležitost na sobě pracovat.
  • Některé žurnály po vás budou vyžadovat zaplacení poplatku za zveřejnění vaší práce. Je to sice nepříjemné, ale neznamená to, že vás chtějí okrást – většina časopisů má velmi omezený rozpočet.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Jak napsat knihu

 1. 1
  Vymyslete originální nápad. To první, co vás čeká, je vymyslet nápad, který lidi zaujme. Můžete začít psát ještě než takový nápad vymyslíte – možná dokonce napíšete i několik set stran, než si uvědomíte, o čem vaše kniha vlastně je. Přesto byste ale měli začít se základní premisou – příběh dívky vyrůstající na Ukrajině v době revoluce, kniha o vzrůstající důležitosti charterových škol v USA. Stačí základní představa a můžete se dát do psaní.
  • Možná budete muset dopsat celou knihu a až potom se zamyslet nad tím, zda jsou vaše nápady schopné uspět na trhu. Přesto je ale dobré si nejprve udělat menší průzkum trhu. Možná zjistíte, že stejná kniha, jakou chcete napsat, již byla napsána a budete vědět, že musíte své nápady trochu upravit.
 2. 2
  Zvolte si žánr. Přestože jsou v poslední době velmi populární knihy, které nespadají do jediného žánru (například romány Margaret Atwoodové, které snoubí literární fikci a sci-fi), je dobré vybrat si žánr, který vám umožní lépe zformulovat vaše myšlenky. Jakmile si vyberete konkrétní žánr, měli byste se držet jeho pravidel a zamyslet se nad tím, jakým způsobem bude možné tato pravidla porušovat. Zde je několik běžných literárních žánrů:
  • Literatura faktu
  • Sci-fi
  • Novely
  • Akční povídky
  • Horor
  • Mysteriózní
  • Romantika
  • Dobrodružné
  • Fantasy
  • Politické romány
  • Erotické romány
 3. 3
  Zamyslete se nad základy. Můžete se tím zabývat až během psaní, nebo to můžete vyřešit ještě než začnete psát. Zde je několik věcí, které byste měli při psaní knihy vědět:
  • Kdo: hlavní postava, vedlejší postavy, antagonisté
  • Styl vyprávění: první osoba, druhá osoba, vypravěč
  • Kde: prostředí a období, ve kterém se příběh bude odehrávat
  • Co: hlavní myšlenka příběhu
  • Proč: čeho se hlavní postava snaží dosáhnout
  • Jak: metody, které hlavní postava využívá
 4. 4
  Napište si první verzi knihy. V knize o psaní Bird by Bird Anne Lamott uvádí, jak důležité je napsat první verzi. Je opravdu nevyhnutelně nutné napsat si první, trapnou, příšerou verzi knihy, která bude obsahovat základy toho, co najdete ve finální verzi své práce. První verzi nemusíte nikomu ukazovat, ale musíte ji napsat, abyste věděli, že to dokážete. Pište volně a nedělejte si cenzuru, ani se nestarejte o to, co by si o vašem psaní mysleli ostatní lidé. V tuto chvíli musíte jen zapsat své nápady – upravovat je budete později.
  • Po dopsání první verze se nezastavujte. Když budete mít štěstí, druhá nebo třetí verze bude vypadat už docela dobře. Může se ale stát, že jich budete muset napsat mnohem více. Může to trvat měsíce, rok, nebo i několik let – záleží na tom, kolik času budete mít a jak dlouho vám bude trvat váš projekt rozvinout.
 5. 5
  Až budete připravení, řekněte si o zpětnou vazbu. Když budete svoji práci ukazovat lidem příliš brzy, mohlo by to zbrzdit vaši kreativitu a vzít motivaci. Jakmile ale budete mít napsaných několik verzí své knihy, měli byste ji dát někomu ukázat, abyste věděli, zda míříte správným směrem. Požádejte nějakého kamaráda, který se vyzná v literatuře, aby si vaši práci přečetl, nebo ji dejte přečíst učiteli literatury nebo jinému spisovateli.
  • Pokud píšete román, zkuste několik kapitol poslat do nakladatelství, abyste věděli, na čem jste.
  • Až získáte zpětnou vazbu, které budete důvěřovat, začněte svoji práci upravovat. Možná budete muset napsat dalších několik verzí knihy.
 6. 6
  Zkontrolujte si, zda v knize nemáte chyby. Když budete mít už na první stránce několik překlepů, nedostanete se moc daleko. Jakmile budete mít pocit, že je vaše kniha připravená, měli byste ji vytisknout a pročíst si ji, abyste zjistili, zda v ní nemáte překlepy, gramatické chyby, opakované frázování a další nedostatky, které byste měli odstranit dříve, než se ji budete pokoušet vydat. Je dobré přečíst si knihu nahlas – jedině tak odhalíte divně znějící frázování a špatně umístěné čárky.
  • Kontrola chyb je posledním krokem psaní knihy před jejím vydáváním. Na chyby byste si měli dávat pozor vždy, ale nemusíte úzkostlivě opravovat všechny předešlé verze knihy, protože toho v poslední verzi budete ještě hodně měnit.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak vydat knihu

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, jakým způsobem chcete svoji knihu vydat. Existují tři hlavní způsoby vydávání knih:
  • Tradiční způsob – pošlete svoji knihu agentovi, který ji bude nabízet vydavatelstvím. Většina lidí tvrdí, že není nutné si hledat agenta a můžete knihu vydavatelstvím nabízet sami.
  • Pošlete svoji knihu přímo do několika vydavatelství. Nemusíte si hledat agenta a můžete začít oslovovat přímo nakladatelství (pouze ta, která přijímají rukopisy). Musíte si ale uvědomit, že bez agenta to bude těžké.
  • Vydejte svoji knihu sami. Když si knihu vydáte sami, dostane se do světa, ale pravděpodobně se jí nedostane tolik pozornosti, kolik byste si přáli. Pokud je vaším cílem pouze knihu vydat, jde o skvělý způsob, jak toho dosáhnout. Můžete knihu vydat pomocí online služby, nebo si můžete vše zajistit úplně sami.
 2. 2
  Připravte si rukopis k odeslání. Ať už chcete svoji knihu nabízet přímo vydavatelstvím, nebo agentům, měli byste se držet několika základních pravidel. Rukopis musí být vytištěn v dvojitém řádkování, musí být napsán písmem Times New Roman a musí mít očíslované stránky a titulní stranu s vaším jménem a názvem knihy. [5]
  • Na internetu najdete přesnější informace ohledně formátu rukopisu. Pokud chcete rukopis posílat přímo do vydavatelství, zjistěte si vždy pokyny daného vydavatelství.
 3. 3
  Pošlete svoji práci agentovi. Nevybírejte si slepě agenty pouze podle toho, zda jsou ochotní s vámi spolupracovat. Vždy si zjistěte reference daného agenta a hledejte si agenty, kteří přijímají nové klienty, pracují s knihami ve vašem žánru a mají dobré hodnocení. Nejlepší je vybrat si několik agentů, kteří umožňují zaslat vaši knihu zároveň několika agentům, abyste se nemuseli spoléhat jen na jednoho. [6] [7]
  • Pokud chcete poslat svoji knihu agentovi, budete muset napsat dopis, ve kterém stručně popíšete, o čem vaše kniha je, uvedete její místo na trhu a napíšete něco málo o sobě.
  • Vždy si zkontrolujte pokyny daného agenta. Někteří přijímají pouze dopisy, jiní zase vyžadují, abyste jim zaslali první dvě kapitoly knihy.
  • Neposílejte svůj rukopis dvaceti agentům najednou. Může se stát, že budete dostávat stále stejnou zpětnou vazbu, což vám pomůže práci vylepšit tak, aby se agentům více líbila. Když vás nějaký agent odmítne, nemůžete mu nabídnout stejnou knihu znovu, takže se snažte udělat dojem.
  • Nejdůležitější je mít trpělivost. Může trvat několik měsíců, než se vám nějaký agent ozve, takže budete muset trpělivě čekat a nekontrolovat si email každé tři minuty, jinak z toho zešílíte.
 4. 4
  Podepište s agentem smlouvu. Pokud se agentovi vaše kniha zalíbí, bude s vámi chtít podepsat smlouvu. Neměli byste do toho ale skákat po hlavě. Nejprve se sejděte, zeptejte se ho na vše, co vás zajímá, prodiskutujte vaši vizi knihy a ujistěte se, že je agent skutečně připraven a ochoten vaši knihu prodávat. Dobrý agent po vás nikdy nebude chtít peníze předem a bude získávat provize pouze když se mu podaří vaši knihu prodat. [8]
  • Když vám agent dá nabídku, je v pořádku kontaktovat ostatní agenty a zjistit, co vám mohou nabídnout oni. Možná vás překvapí, jak rychle zareagují, když zjistí, že vás již chce někdo jiný.
  • Promluvte si s agentem po telefonu, nebo si sjednejte osobní schůzku. Budete mít šanci ho lépe poznat a uvidíte, zda se vám spolu bude dobře pracovat.
  • Nemusíte být nejlepšími přáteli, ale měli byste umět diskutovat o vašich nápadech a představách.
  • Váš agent by měl být alespoň trochu agresivní. Jedině díky tomu bude schopný vaši knihu prodat do vydavatelství.
  • Agent by měl mít spoustu kontaktů a měl by mít na účtu hodně prodaných knih, aby věděl, na jaká nakladatelství se má obrátit.
 5. 5
  Dohodněte se s vydavatelstvím. Jakmile si najdete dobrého agenta, budete muset dlouho pracovat na revizích knihy, aby ji nakladatelství chtěla vydat. Potom připravíte balíček, který bude agent nabízet vydavatelstvím. S trochou štěstí se vám podaří získat nabídku alespoň o jednoho z nich. Musíte počkat, až celý tento stresující proces skončí.
  • Když dostanete více nabídek, budete se muset s agentem rozhodnout, kterou z nich přijmete.
 6. 6
  Spolupracujte s editorem vydavatelství. Získáním nabídky vaše práce bohužel nekončí. Budete muset svoji knihu i nadále upravovat, tentokrát ve spolupráci s editorem nakladatelství. Editor bude mít jasnou vizi toho, jak by kniha měla vypadat. Tento proces bude také nějakou dobu trvat, většinou asi rok.
  • Budete muset vyřešit i jiné detaily, například to, jak bude vypadat přebal knihy, co budete chtít uvést na obálku a komu budete chtít v úvodu knihy poděkovat.
 7. 7
  Počkejte, až se vaše kniha začne prodávat. Jakmile budete mít knihu ve spolupráci s editorem upravenou, budete ji moci začít prodávat. Dozvíte se datum vydání a budete se moci těšit na to, až si ji lidé začnou kupovat. V tuto chvíli již můžete slavit, i když vaše práce není u konce.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Život autora

 1. 1
  Nedávejte výpověď v práci. Pokud se vám nepodařilo napsat bestseller, vaše kniha vám pravděpodobně neumožní koupit si velký dům a rychlé auto. Možná získáte trochu peněz navíc a budete si moci udělat trochu volna. Přesto byste ale měli zůstávat v prací, nebo si najít jinou kreativní práci, která vám zajistí pravidelný příjem. [9]
  • Pokud se chcete stát autorem na plný úvazek, měli byste začít vyučovat tvůrčí psaní. Není ovšem snadné najít takovou práci a pokud chcete mít úspěch, budete muset napsat opravdu úspěšnou knihu.
  • Můžete také pořádat letní workshopy pro spisovatele. Vyděláte si trochu peněz a budete moci cestovat a věnovat se tomu, co máte rádi.
 2. 2
  Buďte aktivní na internetu. Pokud chcete být úspěšným autorem, budete muset být aktivní i na internetu. Naučte se dělat si online reklamu a buďte aktivní na sociálních sítích. Založte si profil na Facebooku a na Twitteru a pište o své knize. Měli byste mít také webovou stránku.
  • Založte si blog a pravidelně na něho pište příběhy ze svého života. Pište často a zajímavě, aby lidé měli stále co číst.
  • Nemusíte se stydět za to, že si děláte reklamu. I když budete spolupracovat s reklamní agenturou, budete nyní muset trávit 50% času psaním a 50% času tím, že si budete dělat reklamu.
 3. 3
  Vyjeďte se svojí knihou na turné. Pokud máte dobrého publicistu a podařilo se vám napsat dobrou knihu, vyrazte na turné. Budete jezdit po knihkupectvích a pořádat autorská čtení. Jde o skvělý způsob, jak se setkat s více lidmi, získat kontakty a podpořit prodej vaší knihy.
  • Data autorských čtení vždy uvádějte na sociálních sítích, abyste zajistili co největší účast.
 4. 4
  Buďte aktivní v komunitě spisovatelů. Spisovatelé by neměli být vlci samotáři. Navštěvujte akce, které pořádají ostatní spisovatelé, choďte na panelové diskuse, nebo se nějaké zúčastněte jako host. Udržujte kontakty se spisovateli ve vaší oblasti a snažte se být všeobecně známí. Setkávejte se s ostatními spisovateli na workshopech a různých akcích.
  • Seznamte se s ostatními spisovateli vašeho žánru. Mohou vám pomoci s nápady pro další knihy.
 5. 5
  Začněte pracovat na druhé knize. Napsali jste knihu a vyjeli jste na turné – skvělé! To ale neznamená, že si můžete odpočinout a užívat si svůj úspěch měsíce. V době, kdy se vaše první kniha začne vydávat, byste měli s editory již řešit druhou knihu, na které pracujete. Vaše práce není nikdy u konce. Pokud chcete být spisovatelem, musíte mít stále připravené nápady pro další knihy.
  • Nemusíte si dělat starosti, pokud zatím druhou knihu vymyšlenou nemáte. Měli byste se ale snažit každý den chvíli psát a brzy budete jistě mít dostatek nápadů.
  Reklama

Tipy

 • Nevzdávejte to! Možná se vám podaří napsat skutečně skvělou knihu!
 • Je dobré si nakreslit postavy z knihy, abyste si je lépe představili.
 • Pokud nevíte, kde začít, přečtěte si nějakou knihu a zjistěte si, jak píšou profesionální spisovatelé. Všímejte si frázování popisných pasáží a interpunkce.
 • Napište krátký příběh o knize, kterou jste napsali.
 • Pokud chcete být lepší, neměli byste jen číst – měli byste také psát. Snažte se něco napsat každý den. Nemusí to být nic složitého, ani nemusíte vymýšlet konkrétní témata. Jednoduše sedněte a začněte psát. Nápady k vám přijdou samy.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 170 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 4 170 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama