Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být spokojený s tím, kým jste, nebo mít pozitivní identitu, zahrnuje cítit se dobře po všech stránkách včetně osobní, pracovní i společenské. Všichni lidé na světě, velcí i malí, Afričané, Američané, běloši i černoši se někdy necítí dobře ve své kůži. Tato negativita může mít příčinu v nedostatečném naplnění společenských, osobních, nebo pracovních potřeb. Abyste pozitivní identitu znovu nabyli, může vám prospět: přijmout své jedinečné vlastnosti, mít se rádi, jít za svými cíli (osobními, profesními i společenskými) a zlepšením společenských vazeb.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Přijměte sami sebe

 1. 1
  Naučte se ocenit rozmanitost. Přijmout sami sebe je klíčové k tomu, abyste měli pozitivní identitu. Je důležité myslet na to, že každý člověk je jiný, a žádné dvě tváře ani dvě těla nejsou stejná. Jestliže neexistuje žádná norma, jak pak může existovat něco podřadného? Když přijmete rozmanitost světa, můžete začít lépe akceptovat sami sebe.[1]
  • Napište si seznam nejrůznějších rozmanitých věcí, které na světě oceňujete. některé příklady mohou zahrnovat třeba: náboženství, kultury, prostředí, barvy kůže, talenty, osobnosti. To všechno dělá lidi, včetně vás samotných jedinečné a zajímavé.
 2. 2
  Přijměte své jedinečné vlastnosti.[2] Neexistuje žádný 'normální' člověk a žádná 'norma' pro to, jaký má člověk být.
  • Přijměte své odlišnosti pozitivním způsobem. Například "Ano, mám velké nohy, ale právě díky tomu jsem jedinečný!"
  • Dívejte se na své nedostatky nebo chyby jako na příležitost, jak se učit a zlepšovat.[3]
  • Nedívejte se na vlastnosti, které nemůžete změnit (třeba výška nebo barva kůže atd.) jako na chyby, ale raději jako na jedinečné rysy, které vás dělají tím, kým jste. Vaše 'podřadné' rysy nebo defekty mohou být vnímány jako unikátní vlastnosti. Pokud by tyto rozdíly neexistovaly, všichni bychom byli generické klony bez jedinečných vlastností.
 3. 3
  Nesrovnávejte se s ostatními. Nikdo není dokonalý. Říká se, že na druhé straně je tráva vždycky zelenější. Pokud se soustředíte na myšlenku, že se vždycky najde někdo, kdo má víc peněz, než vy, nebo kdo vypadá lépe, než vy, budete nejspíš hodně bojovat s tím, abyste se cítili spokojení.
  • Může se vám zdát, že ostatní lidé jsou dokonalí, ale věřte tomu, že i oni mají své slabé stránky.
  • Když se srovnáváte s ostatními, přestaňte a své myšlenky usměrněte. Vzpomeňte si na svoje jedinečné vlastnosti, které jsou zrovna tak zajímavé. Řekněte si, že je v pořádku tyto vlastnosti mít.
  • Uvědomte si, že většina lidí vás neposuzuje. Většina lidí nemá ani tušení, že jste pokazili poslední písemku z matematiky, nebo že jste od minulého léta pár kilo přibrali.
 4. 4
  Odpusťte sami sobě. Lidé, kteří přijali sami sebe si dokážou odpustit minulé chyby a nedopustit, aby ovlivňovaly to, kým jsou nyní.[4] Vaše minulost nebo chyby neurčují to, kdo jste. Definuje vás to, co děláte dnes a kdo jste právě v tuto chvíli.
  • Vědomě si přiznejte svoje chyby a věci, kterých litujete. Projděte každou, která vám připadá důležitá a odpusťte si ji. Řekněte si nahlas, nebo si alespoň pomyslete "Udělal jsem tu chybu. Odpouštím si za to. Neznamená to, že jsem špatný člověk. Už tu stejnou chybu vědomě neudělám."
  • Pojmenujte pozitivní věci, které jste udělali a kterých jste v minulosti dosáhli. některé příklady mohou zahrnovat: absolvovali jste školu, uspěli u zkoušky, máte hezký vztah, dosáhli jste vytouženého cíle nebo pomohli jinému člověku. Tyto pozitivní události pravděpodobně převáží chyby a pomohou vám soustředit se na to dobré, co se v minulosti stalo.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Mějte se rádi

 1. 1
  Definujte svou identitu. Abyste se mohli mít rádi, musíte nejdřív vědět, kdo jste. Lidé, kteří pěstují sebelásku, mají o sobě lepší mínění a jsou plní pozitivnějších emocí.[5] Součást sebelásky je opravdu vědět, kým jste, nebo si svou osobní identitu vytvořit. Tyto kousky vaší identity tvoří to, kým jste.
  • Napište si seznam všech důležitých součástí vaší identity. Mohou to být například: sportovec, matka, dítě, vnouče, vášeň, tanečnice nebo básník. Jsou to rysy vaší osobnosti, které se můžete naučit milovat a ocenit.
 2. 2
  Myslete na sebe pozitivně. To, jak o sobě smýšlíte, ovlivňuje vaše pocity a chování.[6] Hodnocení vaší identity jako pozitivní vám může pomoci ,abyste se sebou byli spokojeni celkově.[7]
  • Zamyslete se nad svými silnými stránkami (každý nějaké má) a určitě budete spokojenější a také sebevědomější!
  • Dívejte se na věci z jejich světlé stránky!
  • Představujte si pozitivní věci. Používání představivosti vám pomůže vybudovat sebedůvěru.[8] Představte si sami sebe, jak jste úplně spokojení s tím, kdo jste. jaký je to pocit? Co se děje? Jak se to stalo?
 3. 3
  Mluvte sami k sobě pozitivně. Pozitivní ujištění nebo pozitivní samomluva pomáhá zvýšit sebedůvěru a omezit negativní emoce, například úzkost.[9] [10]
  • Pokud ze sebe máte špatný pocit, zkuste si říkat něco pozitivního, například "Je v pořádku, že jsem z toho testu nedostala známku, kterou jsem chtěla. Vím že jsem dobrá studentka, jen se musím naučit, jak si příště vést lépe a všechno bude dobré." Klíčem je nedovolit malým chybám, aby se staly součástí vaší celkové identity. Nedovolte si propadnout pocitu, že když se vám něco nedaří, jste kvůli tomu špatný člověk.
 4. 4
  Respektujte sami sebe. Sebeúcta znamená chovat se k sobě hezky a nedovolit nikomu, aby s vámi zacházel špatně.
  • Pečujte o sebe po fyzické i po duševní stránce. Chatrné zdraví vám na spokojenosti nepřidá.[11]
  • Nastavte si ve styku s ostatními hranice. Například nevtipkujte s ostatními o věcech, které opravdu mají vliv na vaše sebevědomí. Pokud jste velmi citliví na svou váhu, nedělejte si z ní před kamarády legraci, jinak mohou snadno nabýt dojmu, že si ji z toho mohou dělat také.
 5. 5
  Budujte si svůj charakter. Když budete mít vlastnosti jako moudrost, odvaha, lidskost, smysl pro spravedlnost, rozvaha a oduševnělost, snáze si vybudujete pozitivní identitu.[12]
  • Pokud se chcete více věnovat pomáhání druhým, můžete své peníze nebo čas věnovat charitě či nadaci posle vašeho uvážení. Budete se cítit užitečnější a prospěšnější nejen pro svou komunitu, ale pro celý svět.
 6. 6
  Dávejte si pozitivní a dosažitelné cíle. Soustřeďte se jen na to, co můžete změnit. Když budete mít smysluplné cíle a budete na nich pracovat, budete celkově se svým životem spokojenější.[13] Tím se blížíte ke svému ideálnímu já.[14]
  • Najděte si práci. Být nezaměstnaný je spojováno s horším zdravím a celkově nižší spokojeností.[15]
  • Přestaňte se trápit tím, co nemůžete změnit. Jsou věci, na kterých můžete zapracovat (najít si práci, zhubnout atd.), ale pak jsou takové, se kterými nic neuděláte. Věci jako tělesná výška, etnický původ a rodinné zázemí je těžké normálním a zdravým způsobem změnit. Přijměte je zkrátka takové, jaké jsou, a pracujte na tom, abyste jejich dopady zmírnili.
 7. 7
  Provozujte aktivity, při kterých vyjadřujete sebe. Budete mít větší motivaci a celkově budete šťastnější.[16] Osobní motivace je velmi důležitá, protože znamená, že dokážete sami sebe pohánět a méně se spoléháte na odměnu z okolí (pochvalu od druhých nebo finanční zisk), přesto jdete za svým cílem.
  • Tyto aktivity zahrnují činnosti, při kterých se cítíte: úplní, živí, jako když jste se pro tu činnost narodili a že jste v tu chvíli opravdu sami sebou.[17]
  • Stanovte si svůj účel. Co chcete, aby tu po vás zůstalo? Proč by si vás lidé měli pamatovat? Jste dobrý rodič, kamarád, pomáháte druhým?
  • Buďte vytrvalí. NIKDY se nevzdávejte. Nevyhýbejte se výzvám a riskování jen ze strachu, že uděláte chybu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Rozšiřujte svůj sociální okruh

 1. 1
  Buďte společenští. Nedostatek sociálního kontaktu může vést k pocitům nespokojenosti.[18] Nezaobírejte se až příliš jen sami sebou – zajímejte se i o druhé.[19]
  • Vaše osobní a společenská identita by měla být v rovnováze.[20] Dosáhnete toho, když budete čestní a upřímní. Buďte sami sebou a nenasazujte si falešné masky.
  • Oslavujte své úspěchy s ostatními.[21] Vytváříte tak pocit sdíleného štěstí. Oslavujte dosažené cíle, například postup v zaměstnání, dokončení školy, výsledky u zkoušky, nový domov, zásnuby, svatby atd.
 2. 2
  Obklopte se pozitivními lidmi, kteří vás podporují. Mít podporu je důležitou součástí toho, být spokojení s tím, kým jsme.[22] Potřebujeme okolo sebe lidi, kteří nás pozvedávají a kteří v nás věří.
  • Jestliže máte okolo sebe negativní lidi, kteří vás srážejí dolů nebo se k vám nechovají hezky, měli byste se zamyslet nad tím, zda stojí za to v takových vztazích pokračovat.
 3. 3
  Požádejte o pomoc kamaráda. Dobří přátelé vám pomohou dosáhnout vašich cílů, ať už jsou jakékoliv. Dobrý kamarád vám řekne pravdu a společně můžete pracovat na tom, abyste se ve své kůži cítili lépe.
  • Promluvte si s kamarádem o tom, s jakými oblastmi svého života nejste spokojení.
  • Pokud vám rozhovor s kamarádem připadá obtížný, můžete se ho zeptat, jestli se také někdy cítí méněcenný nebo nespokojený sám se sebou. Možná budete odpovědí překvapeni.
 4. 4
  Inspirujte ostatní a pomáhejte jim. Buďte inspirací pro někoho jiného – může to být jedinečná vlastnost, která zvýší váš pocit spokojenosti se sebou samými.[23] Pokud vyzařujete pozitivitu a spokojenost navenek, budete se tak cítit i vnitřně.
  • Když se přistihnete, že se snažíte získávat komplimenty, otočte svou strategii! Až si všimnete, že má kolegyně hezký účes, řekněte jí to! Nejen, že se bude ona cítit lépe, ale může to pomoci vám, abyste byli spokojenější.
 5. 5
  Zkuste odbornou pomoc. Pokud nejste spokojeni s tím, kým jste a nedokážete se přes to přenést, možná by vám pomohl profesionál. Psychologové a terapeuti vám často mohou pomoct dosahovat specifických cílů, znají nejrůznější metody, díky kterým získáte sebedůvěru a budete spokojenější.
  • Kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu, která vám může poskytnout seznam schválených terapeutů, se kterými spolupracuje.
  • Pokud zdravotní pojištění nemáte, můžete se obrátit na sociální službu nebo nějakou neziskovou organizaci. Případně si zkuste najít nějakého finančně dostupného terapeuta přes internet.
  Reklama
 1. http://www.researchgate.net/profile/Zourbanos_Nikos/publication/222428460_Mechanisms_underlying_the_self-talkperformance_relationship_The_effects_of_motivational_self-talk_on_self-confidence_and_anxiety/links/09e41505ab44eb0cc0000000.pdf
 2. http://www.iei.liu.se/program/shk/internationalisering-i-samhallsvetenskaperna-91-105-hp/filarkiv-internat-i-samhallsvet/2011/artiklar-nek/1.247436/happinesswhatmakesus.pdf
 3. http://www.researchgate.net/profile/Jane_Dutton/publication/228354753_Pathways_for_positive_identity_construction_at_work_Four_types_of_positive_identity_and_the_building_of_social_resources/links/0deec53905f6116b7c000000.pdf
 4. http://www.researchgate.net/profile/George_Doganis/publication/247515539_The_Effects_of_a_Mental_Training_Program_on_Juniors_Pre-Competitive_Anxiety_Self-Confidence_and_Tennis_Performance/links/02e7e52d3a9169b59c000000.pdf
 5. http://www.researchgate.net/profile/Jane_Dutton/publication/228354753_Pathways_for_positive_identity_construction_at_work_Four_types_of_positive_identity_and_the_building_of_social_resources/links/0deec53905f6116b7c000000.pdf
 6. http://www.iei.liu.se/program/shk/internationalisering-i-samhallsvetenskaperna-91-105-hp/filarkiv-internat-i-samhallsvet/2011/artiklar-nek/1.247436/happinesswhatmakesus.pdf
 7. http://www.researchgate.net/profile/Alan_Waterman2/publication/235428634_Finding_someone_to_be_Studies_on_the_role_of_intrinsic_motivation_in_identity_formation/links/02bfe5130dd41e041a000000.pdf
 8. http://www.researchgate.net/profile/Alan_Waterman2/publication/235428634_Finding_someone_to_be_Studies_on_the_role_of_intrinsic_motivation_in_identity_formation/links/02bfe5130dd41e041a000000.pdf
 9. http://www.iei.liu.se/program/shk/internationalisering-i-samhallsvetenskaperna-91-105-hp/filarkiv-internat-i-samhallsvet/2011/artiklar-nek/1.247436/happinesswhatmakesus.pdf
 10. http://fatih.edu.tr/~hugur/self_confident/Personality,peer%20relations,%20and%20self-confidence%20as%20predictors%20of%20happiness%20and%20loneliness.PDF
 11. http://www.researchgate.net/profile/Jane_Dutton/publication/228354753_Pathways_for_positive_identity_construction_at_work_Four_types_of_positive_identity_and_the_building_of_social_resources/links/0deec53905f6116b7c000000.pdf
 12. http://bcheartlab.com/publications/reis_et_al_JPSP.pdf
 13. http://219.223.223.125/download/17881-1.pdf
 14. http://www.researchgate.net/profile/Jane_Dutton/publication/228354753_Pathways_for_positive_identity_construction_at_work_Four_types_of_positive_identity_and_the_building_of_social_resources/links/0deec53905f6116b7c000000.pdf

O tomto wikiHow

Michael Stern
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Michael Stern. Michael Stern je životní kouč a majitel společnosti Integral Alignment, koučovacího a tréninkového podniku zaměřeného na holistický přístup k optimalizaci zdraví, práce, lásky, hry a duchovnosti. Michael zahájil profesionální školení v roce 2011 jako Integral Spiritual Mentor prostřednictvím One Spirit Learning Alliance a byl certifikován jako instruktor hatha jógy a trenér emoční inteligence prostřednictvím GolemanEI. Michael je držitelem titulu BA v oboru španělský jazyk na Vanderbilt University a žije v Portlandu ve státě Maine. Tento článek byl zobrazen 3 057 krát
Kategorie: Citové zdraví
Stránka byla zobrazena 3 057 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama