X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 924 krát
Socializace se většinou považuje za odpočinkovou a příjemnou činnost, ale pro některé lidi vůbec příjemná není, nebo jim dokonce způsobuje úzkost. Mnoho lidí je nesmělých, nejistých, nebo stydlivých a mají strach se před ostatními lidmi projevit. Jiní zase mají spoustu práce a zapomínají se socializovat. Ať už tento článek čtete z jakéhokoli důvodu, dozvíte se v něm, jak se stát společenštějším člověkem a otevřít svůj život novým lidem.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Zapomeňte na obavy
Část 1
-
1Všímejte si svých pocitů nejistoty. Každý se čas od času cítí nejistě, ale pokud máte pocit, že vás brzdí vaše stydlivost, pravděpodobně je to proto, že sami sebe přesvědčujete, že nejste dost dobří. Tyto pocity neustále posilujete negativními myšlenkami. Naučte se tedy všímat si svých negativních myšlenek a odlišit ty iracionální z nich od těch racionálních.
- Říkáte sami sobě, že nejste přitažliví? Říkáte si, že jste nudní? Divní? Nezodpovědní? Takové negativní myšlenky vám brání v tom, abyste se cítili sebejistě a žili svůj život naplno.
- Dokud své problémy nevyřešíte a nepřesvědčíte se, že za to stojíte, nebudete schopni se socializovat.
- Někdy si lidé zvyknou na tyto negativní myšlenky tak, že již nejsou schopni je rozpoznat. Zkuste se znovu naučit si jich všímat.
-
2Řešte své negativní myšlenky. Až se naučíte své negativní myšlenky rozpoznávat, můžete se postupně začít učit je umlčet, aby vám už nezasahovaly do života. Když zjistíte, že si myslíte něco negativního, zkuste jedno z následujících cvičení:
- Nejprve si uvědomte, že máte negativní myšlenku. Nyní zavřete oči a představte si tuto myšlenky zhmotněnou. Označte si ji jako „negativní“ a potom ji nechejte postupně rozplynout.
- Přetvořte negativní myšlenku na konstruktivní myšlenku. Řekněme, že máte například nadváhu. Místo abyste si stále říkali „jsem tlustý“, si říkejte „chci zhubnout a být zdravý, abych měl více energie a cítil se přitažlivěji“. Tímto způsobem uděláte z negativní myšlenky pozitivní cíl.
- Za každou negativní myšlenku si najděte a pomyslete tři pozitivní myšlenky.
- Když budete pozitivní, bude pro vás snadnější se seznamovat s lidmi a nacházet si nové přátele. S negativními lidmi se totiž nechce nikdo bavit.
-
3Napište si seznam svých pozitivních vlastností. Bohužel se lidé snaží zlepšovat sami sebe tak moc, že zapomínají na své úspěchy, talenty a dobré vlastnosti. Nejprve si odpovězte na následující otázky:
- Čeho skvělého jste v posledním roce dosáhli?
- Za co jste na sebe nejvíce pyšní?
- Pro jaké věci máte vlohy nebo talent?
- Co vám ostatní lidé nejčastěji chválí?
- Jakým způsobem jste pozitivně ovlivnili životy ostatních lidí?
-
4Nesrovnávejte se s ostatními. Lidé často bojují s nejistotami proto, že srovnávají své „špatné“ atributy s „dobrými“ atributy ostatních lidí. Jinými slovy srovnávají negativní věci ve svém životě s pozitivními věcmi v životech ostatních lidí.
- Pamatujte si, že za zavřenými dveřmi si každý prožívá své vlastní utrpení. Pokud se divíte tomu, že jsou někteří lidé šťastnější než vy, uvědomte si, že to nemá nic společného s vnějšími okolnostmi, ale spíše s vnitřním přístupem.
- Když se budete příliš zabývat ostatními lidmi, nebudete mít čas pracovat sami na sobě a stát se společenštějšími lidmi.
-
5Uvědomte si, že nejste středem vesmíru. Paradoxně právě lidé, kteří si připadají neviditelně a nejistě mají pocit, že jsou nejvíce sledovaní a kritizovaní a že se jim všichni smějí. Neviditelní rozhodně nejste, ale je naprosto iracionální si myslet, že na vás cizí lidé zírají a čekají jen na to, až uděláte chybu. Lidé mají spoustu práce se svými vlastními životy, takže nemají čas čekat na to, až řeknete nebo uděláte něco trapného. I kdyby si toho všimli, pravděpodobně na to velmi rychle zapomenou.
- Když se zbavíte pocitu, že na vás lidé stále koukají a soudí vás, budete se cítit mezi lidmi uvolněněji a budete rázem společenštější.
- Zbavte se pocitu, že se na vás stále někdo dívá. Tito lidé stejně jako vy myslí více na sebe, než na cizí lidi okolo nich.
-
6Zbavte se strachu z odmítnutí. To nejhorší, co by se vám mohlo stát, je potkat někoho, kdo už se s vámi nebude chtít vidět. Ano, je to opravdu nepříjemné. Je to ale konec světa? Jistěže ne! Většinou se nic takového stejně nestane. Když se budete bát odmítnutí a nebudete kvůli tomu chodit mezi lidi, přijdete o spoustu příležitostí k seznámení s úžasnými lidmi.
- Uvědomte si, že je více než jasné, že si nepadnete do oka s každým, dokonce ani s většinou lidí. Zamyslete se ale nad všemi těmi vztahy, které budete mít příležitost rozvíjet, když budete častěji chodit mezi lidi.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Komunikujte s ostatními
Část 2
-
1Usmívejte se. Všichni lidé mají rádi lidi, kteří se usmívají a mají radost ze života. I když se necítíte vždy šťastně, měli byste se snažit usmívat se. Budete se díky tomu cítit hned lépe a také budete působit sympatičtěji na ostatní lidi, kteří se s vámi budou chtít dát do řeči.
- Úsměv je obzvláště důležitý, pokud chcete přitáhnout opačné pohlaví, protože jím dáte najevo, že jste pozitivní člověk a že stojí za to se s vámi dát do řeči.
-
2Zapracujte na své řeči těla. Když jste na večírku nebo na jiné společenské akci, dávejte si pozor na řeč těla. Dívejte se lidem do očí, pokyvujte na ně a dívejte se před sebe, místo na zem. Snažte se vypadat šťastně a povídejte si s ostatními lidmi, aby bylo vidět, že jste zábavní a příjemní.
- Nepřekřižujte si paže, nemračte se a neschovávejte se v rohu. Tato gesta naznačují, že chcete být sami. Když je budete dělat, lidé vás opravdu nechají o samotě.
- Nehrajte si s telefonem. Když budete vypadat, že jste zaneprázdnění, lidé vás nebudou chtít rušit. Vaše řeč těla by měla dávat jasně najevo, že jste připraveni si povídat s lidmi.
-
3Buďte upřímní. Ať už si povídáte se starým známým, nebo s někým, koho vidíte poprvé v životě, měli byste projevit upřímný zájem o rozhovor. Když se zapojíte do rozhovoru, dáte najevo, že vás ostatní lidé zajímají a budete i pro ně zajímavější.
- Neříkejte lidem vždy to, co chtějí slyšet, nebo to, co vás ukáže v nejlepším světle. Buďte jednoduše sami sebou.
- Při rozhovoru s lidmi si nehrajte s telefonem a nepište nikomu zprávy, zejména pokud se bavíte o něčem důležitém.
- Udržujte své rozhovory vyrovnané. Neměli byste stále mluvit o sobě, jinak byste působili narcisticky. Zároveň byste ale neměli být příliš potichu, abyste nepůsobili znuděně.
-
4Ptejte se lidí na různé věci. Přiznejme si to – každý rád mluví o sobě. Pokud chcete být společenštější, budete se muset více bavit s lidmi. Měli byste tedy projevit zájem o jejich životy, ptát se jich jak se mají, jak se cítí a co mají v plánu. Neznamená to, že byste měli strkat nos do věcí, do kterých vám nic není nebo se ptát na osobní věci. Jednoduše projevte zájem tím, že se jich zeptáte na několik věcí a počkáte, až se i oni zeptají vás.
- Pokud se trochu stydíte a neradi mluvíte o sobě, tímto trikem svoji ostýchavost snadno zamaskujete.
-
5Buďte otevřenější. Jedním z důvodů, proč nejste společenštější je možná to, že si myslíte, že byste stejně nepotkali nikoho, s kým byste měli něco společného. Možná máte pocit, že jsou lidé příliš hloupí, nebo moc otevření či příliš stydliví na to, aby mohli být vašimi přáteli, ale když budete trochu shovívavější a dáte jim šanci, brzy uvidíte, že toho máte spoustu společného.
- Neházejte flintu do žita u každého potenciálního kamaráda hned po prvním rozhovoru. Promluvte si spolu víckrát a snažte se lépe se navzájem poznat.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Rozšiřujte svůj okruh přátel
Část 3
-
1Nabízejte lidem pozvánky. Pokud stále čekáte na to, až vám někdo zavolá a někam vás pozve, nesnažíte se dostatečně. Uvědomte si, že vaši přátele nevědí, že vám mají zavolat a možná si vaši ostýchavost vykládají jako nepřátelské chování. Pokud se chcete s někým vidět, ozvěte se mu!
- Zavolejte kamarádům, které jste dlouho neviděli a naplánujte si nějakou společnou akci.
- Uspořádejte večeři nebo zahradní večírek pro své kamarády, známé, nebo kolegy.
- Pozvěte nějakého kamaráda do kina, na fotbal nebo na koncert.
-
2Naučte se také přijímat pozvání. Když vás někdo někam pozve, měli byste to brát vážně a pozvání přijmout. Nemusíte říkat, že nechcete přijít jen proto, že jste stydliví, nebo máte pocit, že se ve společnosti nebudete cítit dobře. Raději se zamyslete nad tím, kolik skvělých lidí byste mohli potkat.
- Naučte se za každou odmítnutou pozvánku tři pozvánky přijmout.
- Neznamená to ovšem, že byste museli chodit na akce, které vám připadají vyloženě nudné nebo nepříjemné.
-
3Přidejte se do nějakého klubu lidí se společnými zájmy. Pokud chcete najít nové kamarády, budete muset hledat jinde, než mezi lidmi, které vídáte každý den. Pokud máte koníčka nebo se o něco zajímáte, najděte si ve vašem městě kluby a skupiny lidí, kteří se těmito věcmi zabývají.
- Zapište se do místního cyklistického týmu, volejbalového týmu, nebo třeba do knižního či modelářského klubu.
- Pokud žádný koníček nemáte, nějaký si najděte. Vyberte si něco, čemu se můžete věnovat i s ostatními lidmi.
-
4Seznamujte se se společnými přáteli. Seznamujte se s kamarády svých kamarádů – to je nejjednodušší způsob, jak poznávat nové lidi. Každého nového člověka ve svém životě vnímejte jako cestu k dalším a dalším lidem.
- Uspořádejte večírek a řekněte svým kamarádům, aby si přivedli hosty. Budete vědět, že s těmito lidmi máte něco společného, protože máte společné kamarády.
- Když vás někdo pozve na nějakou akci, na které nikoho neznáte, přijměte jeho pozvání. Možná to pro vás bude trochu děsivé, ale je to skvělá příležitost, jak se seznámit s novými lidmi.
-
5Neškatulkujte svůj život. Snažte se nevnímat svůj „pracovní život“ odděleně od „společenského života“ nebo „rodinného života“. V každém z těchto prostředí se sice musíte chovat trochu jinak, ale nejlepší je žít jako společenští lidé bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte. Jinými slovy – neměli byste si večírky nechávat pouze na víkendy.
- Hledejte příležitosti k socializaci. Může jít o něco jednoduchého – zeptejte se například obsluhy v bance, jak se má, místo abyste zírali do telefonu a vyhýbali se kontaktu.
- Snažte se seznámit se se svými kolegy nebo spolužáky.
- Navštěvujte společenské akce se svou rodinou. Možná to nezní zrovna zábavně, ale byli byste překvapeni, jak snadno si díky tomu najdete nové přátele. Stačí jen mít ten správný přístup.
-
6Udělejte si ze svého společenského života prioritu. Bez ohledu na to, jak často chodíte mezi lidi, nebo zda chcete být společenštější, byste si měli určit za cíl chodit alespoň několikrát týdně s kamarády někam ven. Každý sice potřebuje nějaký čas jen sám pro sebe, někdy si procházíme těžkými obdobími a nemáme na nikoho náladu, ale přesto by nikdo neměl být dlouho sám a vyhýbat se lidem.
- Říkejte si, že i když jste unavení nebo se vám vůbec nechce, měli byste se donutit chodit mezi lidi. Když se vydáte ven, to ostatní už vám půjde samo.
Reklama
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Become a More Social Person
Español:ser una persona más sociable
Português:Ser uma Pessoa Mais Sociável
Italiano:Diventare una Persona più Socievole
Français:devenir une personne plus sociable
Русский:стать более общительным
Nederlands:Een socialer persoon worden
Bahasa Indonesia:Meningkatkan Kemampuan Bersosialisasi
中文:提高社交能力
العربية:أن تصبح شخصـًا اجتماعيـًا أكثر
Tiếng Việt:Hòa nhập xã hội hơn
한국어:사교적인 사람이 되는 방법
日本語:より社交的になる
Stránka byla zobrazena 7 924 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama