Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý má sice právo na svoji vlastní osobnost a vyjadřování, ale existuje několik věcí, které vám mohou pomoci zlepšit vaše vztahy s ostatními lidi. Když budete na lidi dělat lepší dojem a budete mít dobrou pověst, ostatním lidem v práci i mezi kamarády budete připadat sympatičtější.

Část 1
Část 1 ze 4:
Buďte sympatičtí při běžných rozhovorech

 1. 1
  Chovejte se uctivě a slušně ke všem lidem. To znamená nejen k přátelům, ale také k cizím lidem a k sobě. Když budete ostatní lidi odsuzovat, budou vás odsuzovat také. Chovejte se k nim hezky a uvidíte, že budete mít brzy více přátel.
  • K cizím lidem se chovejte klidně a příjemně, slušně je žádejte o laskavosti, reagujte na jejich požadavky a nezapomínejte na „prosím“ a „děkuji“.
  • Pamatujte si, že každý, s kým přijdete do styku, je také jen člověk. To, že vás někdo u oběda obsluhuje neznamená, že máte právo se k němu chovat povýšeně. Chovejte se vždy tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám.
   • Jak řekla J.K. Rowling – „Jaký člověk je se pozná podle toho, jak se chová ke svým podřízeným, ne podle toho, jak se chovají k těm, kteří jsou jim rovni.“
 2. 2
  Buďte sebejistí. Lidé mají rádi ty, kteří jsou sebejistí, ale nechovají se arogantně. Buďte sebevědomí a snažte se nešlapat po ostatních lidech. Zdravé sebevědomí znamená, že víte, že jste skvělí, ale zároveň jste si vědomi toho, že jsou i lepší lidé, než jste vy.
  • Když budete sami sebe stále kritizovat a nebudete se sebou spokojení, ostatní lidé si o vás budou myslet totéž. Když nebudete mít sami sebe rádi, jak by vás mohli mít rádi ostatní?
  • Neměli byste to ale přehánět – když budete drzí a příliš sebevědomí, lidé si budou myslet, že jste namyšlení a povýšení. Nejlepší je mít se rád, ale nebýt přehnaně pyšný.
 3. 3
  Buďte upřímní, ale dělejte to jemně. Je důležité být upřímný ke svým kamarádům a k lidem, od kterých potřebujete poradit nebo pomoci. Lidé většinou poznají faleš a přetvářku a neupřímnost nemá rád nikdo. Neměli byste se bavit s lidmi, kteří ostatním tolerují lži.
  • Když se vás například někdo zeptá: „Vypadám v té sukni tlustá?“ (ano, je to klišé, ale jde o vhodný příklad), velmi jemně řekněte pravdu a snažte se tuto osobu nenaštvat. Pokud se vyznáte v módě, můžete i vysvětlit, proč si myslíte to, co si myslíte. Když budete upřímní, lidé si vašeho názoru budou cenit a budou rádi, že jim pomůžete.
  • Horší je být upřímný k někomu, kdo si o váš názor neřekl. Když se v této situaci zachováte upřímně, vyvoláte buďto vděčnou reakci, nebo uražené pohledy. Záleží na tom, s kým zrovna jednáte. Dávejte si tedy pozor. U cizích lidí nebo vzdálených známých byste se měli negativním poznámkám vyhýbat bez ohledu na to, zda jsou pravdivé.
 4. 4
  Naslouchejte. Neexistuje nikdo, kdo má pocit, že mu ostatní věnují příliš mnoho pozornosti (snad jen s výjimkou celebrit neustále sledovaných paparazzi). Když si lidé povídají, většina z nich hledá někoho, kdo bude mít upřímný zájem o to, co mu chtějí říct a nezáleží jim příliš na tom, co bude ten druhý říkat. Nemusíte si myslet, že jste nudní. Když budete naslouchat, ostatní se s vámi budou cítit lépe.
  • Je důležité naslouchat aktivně. Když vám někdo neustále vypráví o tom, jak koupe svého psa a vy se díváte po místnosti a myslíte na něco jiného, nejde o aktivní naslouchání. Snažte se zapojit se do rozhovoru očima, pokyvováním, komentováním a tázáním. Celé vaše tělo by mělo být zaměřeno na člověka, se kterým zrovna mluvíte.
 5. 5
  Ptejte se. Důležitou součástí konverzačních dovedností (a také naslouchání) jsou otázky. Když ovládnete umění rozhovoru, každý se po popovídání s vámi bude cítit skvěle a ani si neuvědomí, že stále mluvil jen o sobě. Naučte se to! Ptejte se lidí na různé otázky. Ocení to, budete na ně působit sympatičtěji a i vy se budete cítit lépe.
  • Nechávejte otevřené konce. Když vám někdo například řekne, že včera seděl několik hodin u počítače, zeptejte se ho, co dělal, proč mu to trvalo tak dlouho atd. I takové jednoduché téma jako je práce u počítače může být základem pro skvělý rozhovor.
 6. 6
  Jednou z nejužitečnějších rad z knihy Dala Carnegieho „How to Win Friends and Influence People“ je oslovovat při rozhovoru lidi jménem. Když lidé slyší své jméno, aktivuje se v jejich mozku oblast, kterou žádný jiný zvuk neaktivuje. [1] a lidem je to příjemné. Naše jméno představuje naši identitu a když si s někým povídáme a on nás osloví jménem, máme díky tomu pocit, že si nás více všímá. Až si budete příště s někým povídat, zkuste ho čas od času oslovit jménem. Je pravděpodobné, že na něho budete hned působit sympatičtěji.
  • Je to velmi jednoduché. Můžete jméno zahrnout do pozdravu. Když řeknete „Jak se máš, Davide?“ je to mnohem osobnější, než jen „Jak se máš?“ Kromě pozdravů je ale možné zakomponovat jméno člověka vcelku kamkoli. Můžete například říct: „Ty jsi tak vtipný, Davide,“ nebo třeba „Co si o tom myslíš, Davide?“ Díky tomu bude mít David pocit, že je vaším nejlepším přítelem.
 7. 7
  Zjistěte si něco o svém publiku. Jistě znáte spoustu lidí z různých společenských skupin. Zajistit si oblíbenost u členů sportovního týmu na střední škole bude úplně něco jiného, než si najít kamarády mezi kolegy v práci. Musíte tedy vědět, s kým máte tu čest. Co mají tito lidé rádi? Čeho si cení? Co je nejvíce zajímá?
  • Pokud chcete, aby vás lidé měli opravdu rádi (nezapomeňte, že být oblíbený není to samé, jako být lidem sympatický), máte štěstí: obecně většina lidí preferuje stejné vlastnosti. Nejde ani o bohatství, ani o přitažlivost. Jde hlavně o důvěryhodnost, upřímnost, vřelost a laskavost. Podle nedávné studie jsou toto vlastnosti, kterých si lidé u ostatních nejvíce cení. Inteligence a smysl pro humor se umístily hned za těmito vlastnostmi. [2]
 8. 8
  Naučte se rozpoznávat nezájem. Můžete se lidí ptát na věci, které je zajímají, chovat se slušně, říkat jen ty správné věci, ale přesto to někdy prostě nevyjde. Když se vám stane, že nějaký kamarád musí nutně zvednout telefon jakmile se s ním dáte do řeči, uvědomte si, co to znamená. Nemusíte si z toho dělat těžkou hlavu – nikdy nepotěšíte všechny. Je důležité se snažit, ale měli byste vědět, kdy je vhodnější to vzdát.
  • Vztahy jsou oboustranné. Pokud se neustále snažíte jen vy, zvete někoho ven a snažíte se chovat se mile a přátelsky, důkladně se nad celou situací zamyslete. Pokud existuje nějaké vysvětlení (například má tento člověk zrovna špatné období, pracuje 60 hodin týdně atd.), pravděpodobně bude většina práce na vás. Pokud ale reaguje na ostatní lidi dobře, ale na vás čas nemá, zkuste to jinde. Není možné se spřátelit s každým.
 9. 9
  Rozesmějte lidi. Každý má rád lidi, kteří umějí všechny rozesmát. Dobrý smysl pro humor ostatní lidi skutečně přitahuje. Když lidé budou vědět, že jste hraví a rádi se bavíte, budou se k vám chtít přidat. Také tím lidem dáte najevo, že je s vámi legrace a že se s nimi máte o čem bavit (jistě se chtějí také dobře bavit a působit sympaticky).
  • Když se čas od času lidé budou smát přímo vám, nic si z toho nedělejte. Zasmějte se taky. Dáte tím najevo, že jste rozumní a nezáleží vám příliš na vaší image – to na lidi také působí velmi dobře. Výzkumy prokázaly, že když se ztrapníte, lidé vám budou více důvěřovat a budou vás mít raději, protože ukážete, že jste také jen lidi. [3] To dává smysl, že?
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Naučte se ovládat řeč těla

 1. 1
  Usmívejte se. Když se budete usmívat, budete vyzařovat spokojenost a zlepšíte náladu všem lidem v okolí. Usmívejte se i když se nebudete cítit zrovna skvěle. Pomůže vám to cítit se lépe a působit šťastnějším dojmem.
  • Vzpomeňte si na něco vtipného nebo veselého, co vám zaručeně vykouzlí úsměv na rtech. Když už nedosáhnete ničeho jiného, lidé budou chtít alespoň vědět, proč se usmíváte.
  • Mračení je pro obličej náročnější než úsměv. To proto, že by se lidé měli usmívat častěji!
 2. 2
  Buďte otevření. Faktem je, že si každý přeje, aby ho ostatní měli rádi. Je to logické – čím více vás lidé mají rádi, tím snadnější život budete mít. Každý si řeší své vlastní problémy. Můžete se snažit lidem pomoci. Chovejte se přátelsky (nejprve se ale musíte chovat přátelsky k sobě), usmívejte se, nepřekřižujte si paže a nehrajte si s telefonem. Svět se odehrává přímo před vámi. Nechcete vědět, co skvělého v něm můžete zažít?
  • Zamyslete se nad lidmi, se kterými se chcete přátelit. Pravděpodobně nikdo z nich není prkenný a nudný. Pokud chcete mít více přátel, chovejte se přátelštěji. Uvolněte se, zapojte se do rozhovoru a všímejte si ostatních lidí. Přístup je polovinou úspěchu.
 3. 3
  Udržujte oční kontakt. Už jste někdy mluvili s někým, kdo se během rozhovoru stále rozhlížel po místnosti? Jistě to nebylo nic příjemného. Jakmile si toho člověk všimne, má chuť přestat mluvit a odejít. Snažte se tomu tedy vyhnout. Pokud vám někdo vypráví něco dlouhého, je v pořádku se čas od času podívat jinam, ale pokud jde o něco, na čem tomuto člověku skutečně záleží, měli byste mu věnovat pozornost. Vám by se jistě také nelíbilo, kdyby vás někdo přehlížel!
  • Někteří lidé mají problém udržet oční kontakt – jednoduše to nedokážou. Pokud je to váš případ, dívejte se lidem mezi oči na kořen nosu. Když to budete dělat takto, nikdo nepozná, že se mu nedíváte přímo do očí. Bude stačit, když se budete dívat kousek vedle.
 4. 4
  Zrcadlení. Zrcadlení je klasickým způsobem, jak vytvořit pevnější vztah a důvěru s lidmi, se kterými se bavíte – napodobujte jejich postoj, obličejové výrazy, rozložení váhy, celkovou polohu těla atd. Při rozhovorech s lidmi se na to snažte myslet a zkoušejte si to. Budete díky tomu na lidi působit mnohem sympatičtěji. Mělo by to ale být podvědomé, takže to nepřehánějte, aby nebylo všem naprosto jasné, o co se pokoušíte.
  • Hodí se to hlavně když pracujete se svými vrstevníky, s nadřízenými to není vhodné. Nedávné výzkumy potvrdily, že to může mít i nepříznivý efekt právě v situacích, kdy se nejedná o příjemné záležitosti (například řešení ohledně peněz, práce atd.). [4] Schovejte si tuto techniku tedy pro rozhovory s kamarády a ne se svým šéfem.
 5. 5
  Prokazujte úctu. Jistě vám již někdo v životě řekl, že musíte mít rovná záda, vzpřímenou hlavu a pevný stisk ruky. Tyto věci jsou samozřejmě důležité (například u pracovního pohovoru), ale pokud si chcete najít přátele a působit na lidi sympatičtěji, budete potřebovat jiné věci. Měli byste být uvolnění, ne prkenní. Dávejte najevo, že máte k druhým lidem úctu a nic významného od nich neočekáváte.
  • Zamyslete se například nad zdravením. Když se podíváte na video, ve kterém se Bill Clinton zdraví s Nelsonem Mandelou (což jsou oba lidé, kteří mají právo si myslet, že jsou „někdo“), uvidíte, že oba tomu druhému prokazují úctu. Mírně se nakloní, přistoupí k sobě, volnou rukou se dotknou na paži a usmívají se. [5] Tím dávají najevo, že se navzájem respektují – a díky tomu budete na lidi působit mnohem sympatičtěji.
 6. 6
  Využívejte sílu doteku. Lidé potřebují k přežití a také ke štěstí ostatní lidi. Miminka, kterých se nikdo nedotýká, strádají a stejnou potřebu mají lidé i v dospělosti! Pokud chcete mít s někým lepší vztah, hledejte způsoby, jak se ho dotýkat (samozřejmě v mezích slušnosti). Můžete se ho jemně dotknout na paži, nebo si s ním třeba plácnout. Tyto jemné doteky udělají z každého sdíleného momentu silnější prožitek.
  • Představte si, že k vám někdo přijde a řekne: „Ahoj, jak se máš?“ Nyní si představte, že k vám přijde ten samý člověk a řekne: „Ahoj /vaše jméno/, jak se máš?“ a jemně se vás dotkne na paži. Který pozdrav by pro vás byl příjemnější? Pravděpodobně by to byl ten druhý. Využijte toho a dělejte to také. Nebude vás to stát vůbec nic.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Správné myšlení

 1. 1
  Mějte rádi lidi. Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vás lidé měli rádi, je mít je rád. Nehledejte v tom nic složitého. Jistě jste už někdy potkali někoho, komu vůbec nezáleželo na tom, zda se vůbec nacházíte ve stejné místnosti a také jste potkali lidi, díky kterým jste se cítili skvěle a kteří měli radost z toho, že vás znají. Nyní se zamyslete nad tím, které z těchto lidí máte raději a hned vám bude vše jasné.
  • Nemůžete očekávat, že vás lidé budou mít rádi, když se k nim nebudete chovat slušně. Pravděpodobně již máte rádi lidi, na které chcete udělat dobrý dojem (jinak by vám na tom pravděpodobně nezáleželo), tak to ukažte! Usmívejte se na ně, mluvte s nimi, lichoťte jim a dávejte najevo, že je posloucháte. Tyto malé věci se vám později vyplatí.
 2. 2
  Buďte pozitivní. Každý je rád mezi lidmi, kteří mají úžasnou schopnost prozářit každou místnost. To samé platí i naopak – negativní lidi nemá nikdo rád. Pokud chcete, aby vás lidé měli rádi, buďte pozitivní. Usmívejte se, mějte radost, chovejte se šťastně a snažte se na všem vidět to dobré. Jistě znáte někoho, kdo takový přístup má a od koho se můžete učit.
  • Pozitivní přístup byste měli mít nonstop. Nebude lehké být pozitivní mezi ostatními lidmi, když budete v soukromí negativní. Musíte svůj mozek naučit myslet stále pozitivně. Učte se to o samotě, abyste se do toho dostali a zvládali to automaticky.
  • Někdy byste měli lidi litovat. Jde o určitý způsob tvoření vztahů, který se zakládá na společném stěžování. Když budete s kolegy mluvit o tom, jak vás štve váš nový šéf, posílíte tím vaše přátelství. Neměli byste to ale dělat příliš často, jinak si ostatní budou myslet, že jste negativní. Stěžujte si pouze zřídka a využívejte toho k posilování vztahů s ostatními lidmi – neberte stížnosti jako základní témata k hovoru.
 3. 3
  Zamyslete se nad svými silnými stránkami a hledejte příležitosti, jak jich využít. Co na vás vaši přátelé nejvíce obdivují? Ukažte to světu! Lidi přitahují ti, kteří mají nějaké speciální schopnosti nebo zájmy. Díky tomu si připadáme užiteční, hodnotní a zajímaví. Nebojte se ukázat, co ve vás je!
  • Pokud umíte dobře zpívat, zajděte si do karaoke baru a ukažte svůj um celé místnosti. Umíte dobře péct? Napečte něco dobrého pro své kolegy. Umíte malovat? Pověste nějaký svůj obraz například do chodby ve vašem domě. Ukažte lidem svoji osobnost a umožněte jim lépe vás poznat.
 4. 4
  Hlavně buďte sami sebou. Je nemožné zajistit, aby vás měli rádi všichni – každý je jiný a nevyhnutelně potkáte spoustu lidí, kterým nebudete připadat sympatičtí. Jistě si ale získáte obdiv těch, se kterými budete mít něco společného. A to je to jediné, na čem skutečně záleží.
  • Lidé mají rádi ty, kteří jsou upřímní, takže se rozhodně nesnažte změnit tak, že vám to bude nepříjemné. Když budete něco předstírat, odradíte tím většinu lidí, se kterými byste se mohli spřátelit. Vše, co řeknete, byste měli myslet vážně. Pokud chcete, aby vás lidé měli rádi, měli byste mít vždy dobré úmysly.
 5. 5
  Uvědomte si, že ostatní lidi ohromíte povrchními věcmi pouze dočasně. Skutečně dobrý dojem uděláte tím, co je upřímné a hlubší. Drahá kabelka nebo vypracované svaly vám možná získají několik málo fanoušků, ale nezískáte díky nim skutečné přátele. Je snadné si myslet, že když budete přitažliví, lidé vás budou mít rádi. Je to sice pravda, ale pouze do určité míry. Budete to muset také něčím potvrdit. Když lidi zjistí, že jste ulhaní a úskoční, vykašlou se na vás i když budete vypadat jako modelové.
  • Při nedávno provedené studii se vědci lidí ptali na to, jaké vlastnosti hledají u svých přátel a romantických známostí. Peníze, vzhled a společenské postavení se umístily vcelku vysoko, ale když se těch samých lidí zeptali, jakých vlastností si skutečně cení, většinou odpovídali upřímnost, vřelost a laskavost. Společnost se nám snaží sdělit, že vzhled a peníze jsou nejdůležitější, ale hluboko uvnitř všichni víme, že to není pravda. [2] Pokud chcete, aby vás lidé měli skutečně rádi, měli byste se zajímat o to, jací jste uvnitř, ne příliš o to, jak vypadáte zvenčí.
   • Přesto je ale nutné dodržovat hygienu. Lidé s vámi nebudou chtít trávit čas, když budete zapáchat. I když budete mít povahu jako Matka Tereza, nebudou s vámi chtít nic mít, když nebudete dodržovat základní hygienu. Sprchujte se, čistěte si zuby, před odchodem z domu se podívejte do zrcadla a potom vyjděte ven s úsměvem na tváři.
 6. 6
  Uvědomte si, že se budete cítit zranitelně. Když budete chtít, aby vás lidé měli rádi, vydáte se tím napospas jejich rozmarům. Nebudete se vždy cítit zrovna skvěle. Některé vaše činy pro vás budou trochu děsivé. Nemějte strach, je to v pořádku. Budete díky tomu silnější a zapracujete na svém charakteru. Možná se budete bát, ale rozhodně to bude stát za to.
  • Existuje rozdíl mezi tím, když chcete aby vás lidé měli rádi a když jejich přízeň potřebujete, abyste byli šťastní. Vaše sebevědomí by nemělo být závislé na uznání ostatních lidí – to by vám brzy způsobilo komplexy. Když jste sami se sebou a chcete na ostatní lidi působit sympaticky, je to úctyhodné a lidé na to budou reagovat dobře. Brzy se nebudete muset vůbec ničeho bát.
 7. 7
  Zbavte se svých nejistot. Většinu lidí odrazují lidi, kteří se příliš zabývají svými nejistotami. Když budete sami sebe shazovat a neustále mluvit o tom, jak jste škaredí nebo tlustí, nikdo vás nebude mít rád. Takový přístup lidi většinou přímo odpuzuje. Zanechte tedy těchto komentářů. Nejsou dobré ani pro vás, ani pro vaše vztahy.
  • Nejistoty jsou pocity a chování, které projevujeme, když se necítíme dobře. Když se necítíme dobře, všichni lidé to cítí a většinou nemají vůbec chuť to řešit. Nedělejte si starosti s tím, zda budete znít příliš skromně, nebo příliš arogantně. Říkejte to, co si myslíte. Uvědomte si, že za to stojíte – všichni za to stojíme.
 8. 8
  Své myšlenky můžete ovládat. Negativitu se lze naučit, ale také odnaučit. S negativním přístupem se lidé nerodí. Pokud nezvládáte být pozitivní, můžete na tom pracovat tvrději a změnit to. Každý mozek je možné vytrénovat. Musíte se vzchopit a pustit se do toho.
  • To nejjednodušší, co můžete udělat, je přestat s tím. Zastavte negativní myšlenky už v začátcích. Když si uvědomíte, že si o sobě zrovna myslíte něco negativního, zastavte se a nedokončujte myšlenku. Brzy se budete cítit lépe. Místo „jsem tlustý“ si říkejte „chci zhubnout“. Tím naprogramujete mozek na jiné myšlenky. Pusťte se do toho hned!
 9. 9
  Nezabývejte se předsudky ostatních lidí. Už jsme psali o tom, že sebevědomí je vlastnost, díky které budete na ostatní lidi působit mnohem sympatičtěji. Když se nebudete starat o to, jak na lidi působíte, budete mnohem sebejistější. Když budete stále přemýšlet jen nad tím, jaký děláte na lidi dojem, každý si toho všimne. Zamyslete se nad lidmi, kteří se na večírcích předvádějí. Snaží se dát všem najevo, jak skvěle vypadají, ale ve skutečnosti to nikomu nepřipadá přitažlivé. Je to nedůstojné a také trochu smutné – tito lidé si totiž nemyslí, že jsou ve své přirozenosti dostatečně dobří. Nebuďte takoví!
  • Ať už jste hipster, počítačový technik, nebo sportovec, nestarejte se o to, co si o tom myslí ostatní lidé. Když si lidé budou myslet, že je vaše posedlost třpytivými laky na nehty výstřední, nechejte je v tom. Když si budou myslet, že je vaše veganství projevem pseudo-intelektuálnosti, jen ať si to myslí. Připravte se na to, že vás lidé budou soudit a umožněte jim to. Mohou si přece myslet co budou chtít. Vás by to nemělo nijak ovlivnit.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Chovejte se sympaticky

 1. 1
  Buďte vřelí a laskaví. Víte, proč jsou nesmělí lidé často neoblíbení? Je to proto, že jejich přátelé si jejich nesmělost vykládají jako chladné a odmítavé chování. Tyto vlastnosti nemá nikdo rád a většinu lidí odrazují. Když budete vřelí a laskaví, lidé si vás budou cenit – dáte tím najevo, že myslíte na ostatní a chcete pro ně jen to nejlepší.
  • Prokazujte lidem náhodné laskavosti. Pomáhejte ostatním lidem, i těm, které vůbec neznáte. Podržte někomu dveře, pomozte někomu zvednout něco, co mu upadlo a nabídněte, že vyfotíte skupinku turistů. Takové nesobecké chování inspiruje ostatní k tomu, aby se také tak chovali – neděláte to tedy jen pro sebe, ale také pro ně.
 2. 2
  Buďte extrovertní, ale jen do určité míry. Obecně si lidé cení určité míry extroverze. Dává to smysl – všichni se chceme bavit s lidmi, se kterými se budeme cítit dobře a extroverti nám to usnadňují. Když budete tiše sedět za stolem a nebudete se účastnit konverzace, mohli byste stejně tak sedět sami doma. Zapojte se! Řekněte něco! Jak jinak lidé zjistí, jak skvělí jste?
  • Pokud jste ale tak extrovertní, že neumíte včas přestat mluvit, měli byste se trochu krotit. Každý má rád lidi, se kterými je zábava se bavit, ale nikdo nechce trávit čas s někým, kdo ho nikdy nepustí ke slovu. Když si uvědomíte, že posledních pět minut mluvíte jen vy, je na čase hodit zpátečku. Váš partner v rozhovoru možná není ten typ člověka, který vám skočí do řeči, takže mu musíte dopřát prostor. Ptejte se lidí na různé věci a dovolte jim účastnit se rozhovoru.
 3. 3
  Nebuďte závislí na přízni ostatních lidí. Lidé mají rádi lidi, kteří jsou sympatičtí, ale nikdo nemá rád ty, kteří umírají touhou po uznání. Když budete lidem stále jen lichotit a budete za nimi chodit jako ocásek, nikdy nezískáte to, co chcete. Je v pořádku být milý, ale v tomto případě si všichni budou myslet, že se přetvařujete a nejste upřímní. Nikdy nebuďte na nikom závislí a nevynucujte si pozornost ostatních lidí.
  • Když budete dávat pozor, brzy se naučíte rozpoznávat reakce ostatních lidí. Když vám někdo neodpovídá na zprávy, účastní se s vámi pouze zdvořilostních rozhovorů a vy ho neustále otravujete, možná si skutečně vynucujete pozornost. I když máte možná dobré úmysly, mohli byste působit zoufale a to není přitažlivé. Dejte si odchod a uvidíte, zda se za vámi tito lidé vrátí.
 4. 4
  Žádejte ostatní lidi o laskavosti. Pokud jste někdy slyšeli o efektu Benjamina Franklina, jistě už víte, kam tím míříme. Zdá se, že naše vlastní chování ovlivňuje naše myšlení. Když pro někoho uděláte něco hezkého, budete ho mít raději. Když někomu ublížíte, budete ho mít méně rádi. Říká se tomu kognitivní disonance. [6] Požádejte tedy někoho o laskavost – když vám ji projeví, bude vás mít automaticky o něco raději.
  • Jde o to, že se podvědomě stále díváme na naše vlastní chování a ptáme se sami sebe, proč se takto chováme. Proč jsme půjčili kamarádovi své auto? Jistě je to proto, že ho máme rádi! Rozhodnout se, že máme někoho rádi, je úplně to samé, jako mít ho skutečně rádi.
 5. 5
  Dodržujte sliby. Všechny své závazky dodržujte. Sliby se mají plnit a když něco slíbíte, lidé s vámi většinou počítají. Když nebudete schopni své sliby dodržet, dejte lidem vždy vědět co nejdříve a omluvte se. Přestože jim i tak můžete způsobit problémy, budou alespoň včas vědět, že si musí své plány upravit.
  • Ať už jde o posezení s přáteli, nebo dokončení pracovního projektu, je nesmírně důležité dát všem vědět v dostatečném předstihu. Stačí poslat rychlý email a ujistit kolegy, že je vše v pořádku, nebo se omluvit za neočekávané zpoždění. Lidé vždy ocení, že s nimi komunikujete. Nevědět, co se děje, je pro lidi extrémně frustrující, i když nakonec vše splníte a dokončíte včas.
 6. 6
  Stůjte si za tím, čemu věříte, ale nedělejte ze sebe kazatele. Pokud chcete, aby vás lidé měli rádi, budete muset mít vlastní osobnost. Součástí osobnosti jsou také myšlenky, názory a standardy. Vyjadřujte je, jsou vaší součástí! Mohou vám umožnit účast v zajímavých diskusích. Kdybychom všichni měli stejné názory a přesvědčení, svět by byl nudný. Nebojte se tedy říkat to, co si myslíte.
  • Stát si za svými názory je jedna věc – kazatelství je něco jiného. Když s někým nesouhlasíte, nevadí! Promluvte si o tom. Zapojte se do intelektuální diskuse a ujasněte si své rozdílné názory. Oba se naučíte něco nového. Místo abyste se hádali a navzájem se ponižovali, se zkuste trochu otevřít a vidět celou situaci z jiného pohledu. Možná si sami uvědomíte, že nemáte úplnou pravdu.
 7. 7
  Uvědomte si, že nejdůležitější je zajistit, aby byli lidé spokojení. Lidé jsou velmi citliví. Když vám někdo začne vyprávět něco, s čím absolutně nesouhlasíte, ale vy chcete, aby vás měl opravdu rád, nesmíte ho začít poučovat. Nechejte ho na pokoji. To samé platí pro lidi, kteří se chlubí tím, jak jsou skromní a nesobečtí. Neměli byste jim hned připomínat, že tím ve skutečnosti dávají najevo, jak arogantní jsou.
  • To platí samozřejmě jen pro lidi, jejichž přízeň si chcete získat. Když někdo bude dlouho mluvit jen o tom, jak úžasný je, v určitou chvíli už to nevydržíte poslouchat déle. Pokud jste ale mezi lidmi, které neznáte, měli byste se udržet na uzdě.
 8. 8
  Lichoťte lidem. Každý má rád lichotky. Všichni chceme, aby nám ostatní říkali, jak jsme krásní, chytří, zábavní atd. Takových věcí nemůžeme nikdy slyšet dost. Když nám někdo zalichotí, dokáže nám to zlepšit náladu na celý den. Teď si vezměte, že někteří lidé za celý život neslyšeli žádné lichotky. Změňte to! Bude vás to stát jen několik vteřin vašeho času a můžete tím někomu zlepšit celý den.
  • Buďte upřímní. Neříkejte lidem neupřímné lichotky. Když budete někomu lichotit, měli byste to dělat upřímně. Můžete říct něco jednoduchého a nepřehánět to. I malé promyšlené lichotky lidem udělají radost. Když někdo řekne vtip a vy mu pochválíte smysl pro humor, bude z toho mít velkou radost. Vždy to ale musíte myslet vážně.
 9. 9
  Snažte se. Většina lidí se nerodí jako společensky zdatní lidé. Všichni máme rádi, když nám někdo věnuje pozornost, ale často nevíme, jak to udělat. Všichni se cítíme v některých situacích velmi zranitelně a chceme se toho zbavit. Když si uvědomíte, že jsme na tom všichni stejně, nebude to pro vás tak těžké. Každý chce působit na ostatní sympaticky. Když potkáte někoho, kdo se vám líbí, dejte se s ním do řeči. Je možné, že právě na to čeká.
  • Je nemožné být sympatický, když na vás lidé nemají žádný názor. Někdy máme pocit, že se lidem nelíbíme, ale ve skutečnosti je to tak, že nevědí, co si o nás mají myslet, protože jim nedáváme šanci nás poznat. Příště až budete někde mezi lidmi se zapojte do rozhovoru a ukažte, jací jste. Snažte se najít si svoji roli v dané skupině. Řekněte nějaký vtip, usmívejte se, dejte se s někým do řeči. Dál už vám to půjde samo.
  Reklama

Tipy

 • Jak zajistit, aby vás měla nějaká určitá osoba ráda? Požádejte ji o laskavost. Najděte si nějakou laskavost, která zahrnuje zájmy nebo dovednosti tohoto člověka. Dáte tím najevo, že si pamatujete, co ho zajímá a také že respektujete jeho názory.
 • Sympatičtí lidé mají rádi lidi, kteří mají rádi lidi. Lidé vycítí, že jsou vám sympatičtí.
 • Pokud chcete, aby vás někdo měl rád, zaměřte se na něco, co se vám na něm líbí. Když se vám na něm nelíbí vůbec nic, pravděpodobně pro vás nebude ani důležité, abyste se vy líbili jemu.
 • Buďte otevření. Když budete působit smutně nebo naštvaně, lidé si toho všimnou a nebudou se s vámi chtít bavit. I když budete skutečně smutní nebo naštvaní, měli byste se chovat na veřejnosti příjemně a tyto negativní emoce si nechat na soukromější chvíle.
 • Nevychloubejte se. Chlubily nemá nikdo rád. Když se budete chlubit, nebudete na lidi působit lepším dojmem. Všichni si budou myslet, že jen lovíte uznání a lichotky.
 • Oblékejte se slušně. Neschovávejte se za oblečením nebo za vlasy. Noste to, co vám padne a co vám sluší a nechoďte oblékaní pouze v černé. Když se nad módou trochu zamyslíte, budete se cítit lépe i vypadat lépe.
Reklama

Varování

 • Nesnažte se přesvědčit ostatní, aby vás měli rádi. Když budete mluvit o tom, jak skvělí jste, na ostatní budete působit arogantně. Nechejte lidi, aby sami přišli na to, že jste úžasní.
 • Nepřetvařujte se. Lidé to poznají a uvědomí si, že s nimi hrajete hry. Musíte sami sobě věřit, jinak vás nebude mít nikdo rád. První dojem je důležitý a když se budete chovat arogantně nebo se přetvařovat, už nikdy nedostanete další šanci. Nejlepší je chovat se k lidem tak, jak byste chtěli, aby se chovali oni k vám.
 • Můžete na sobě stále nacházet věci, na kterých musíte pracovat, ale neměli byste zapomínat být na sebe pyšní. Vaše osobnost je něco, co byste se neměli bát projevovat. Každý má v určitých oblastech mezery, ale všichni lidé by měli mít rádi sami sebe.
 • Uvědomte si, že není možné zajistit, aby vás měli všichni rádi. Vždy budou lidé, kterým se nezavděčíte a kteří si o vás nebudou myslet nic dobrého. Musíte se naučit řešit konflikty klidným způsobem. Nevyčítejte si to, že vás někdo nemá rád a udržujte si své sebevědomí.
 • Nechovejte se zoufale a nevynucujte si cizí pozornost. Lidé to vycítí na dálku a odradí je to.


Reklama

O tomto wikiHow

Sirvart Mesrobian, PsyD
Spoluautorem článku je :
Klinický psycholog
Tento článek spoluautorem článku je Sirvart Mesrobian, PsyD. Dr. Sirvart Mesrobian je klinická psycholožka se sídlem ve West Los Angeles a Glendale v Kalifornii. Specializace na individuální, rodinnou a párovou léčbu mladých dospělých a dospělých. Dr. Mesrobian poskytuje kognitivní behaviorální terapii, motivační rozhovory, ošetření zaměřené na traumata a další služby. Získala magisterský titul v oboru psychologie a doktorát z klinické psychologie na Alliant International University. Tento článek byl zobrazen 15 113 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 15 113 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama