Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Isaac Newton jednou řekl: „Takt je umění dosáhnout svého, aniž byste si udělali nepřítele.“ Být taktní znamená být schopen dát najevo, o co vám jde a zároveň brát ohledy na ostatní lidi a nikoho neurazit. Být taktní neznamená skrývat, co si skutečně myslíte – znamená to umět projevovat názory tak, abyste jimi ostatní lidi zbytečně neurazili. Pokud chcete vědět, jak na to, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Taktnost v rozhovorech

 1. 1
  Než něco řeknete, zamyslete se. Dopřejte si menší pauzu a zamyslete se nad tím, jak by lidé mohli vnímat to, co řekněte. Díky tomu se snadno vyhnete nemístným poznámkám. Někdy mají lidé chuť říct přesně to, co je napadne, ale když se zamyslí nad tím, zda je to správné, dojde jim, že by měli raději mlčet. Vždy si dobře rozmyslete co a jak chcete říct a najděte si ten nejlepší způsob, jak to říct.
  • Někdy je dobré mluvit od srdce, ale rozhodně není na škodu si myšlenky v klidu zformulovat. Pokud v něčem nesouhlasíte se svým šéfem, bude lepší vymyslet konkrétní příklady toho, co se vám nelíbí, než zbrkle vyhrknout, že je to špatný nápad.
  • Všímejte si ostatních lidí. Možná máte chuť někomu říct, jak se těšíte na svoji svatbu, ale neuvědomíte si, že je s vámi ve společnosti někdo, kdo zrovna prochází těžkým rozchodem. Nemusíte své nadšení skrývat navždy, ale najděte si pro svoji poznámku lepší chvíli.
 2. 2
  Naučte se odrážet negativní komentáře. Pokud mají lidé ve vaší společnosti negativní poznámky, neměli byste se k nim přidávat. Platí to zejména na pracovišti. Existuje několik způsobů, jak tyto negativní poznámky odrážet. Zkuste například toto:
  • Jemně opravujte drby. Příklad: „Je mi líto, že tohle slyším o Aničce. Když jsem s ní mluvila, říkala mi, že to není pravda.“
  • Řekněte něco nezaujatého. Příklad: „Nikdy jsem Aničku nepotkala, takže nemůžu vědět, jestli je pravda, že pije.“
  • Řekněte něco pozitivního: „Anička sice chodí často pozdě, ale odvádí tady skvělou práci.“
  • Změňte téma: „To, co jsi teď řekl o našem šéfovi, mi něco připomnělo. Blíží se firemní večírek, přijdeš taky?“
  • Distancujte se od situace. Pokud jsou lidé stále negativní a nedaří se vám to změnit, omluvte se a odejděte. Mělo by to vypadat, že to s daným rozhovorem nemá nic společného.
  • Slušně lidi požádejte, aby přestali. Řekněte: „Mě takové drby vůbec nezajímají,“ nebo „Byl bych raději, kdybyste o tom v kanceláři nemluvili.“
 3. 3
  Než někomu řeknete něco negativního, začněte něčím pozitivním. Pokud musíte někomu říct něco negativního, měli byste se snažit to uvést tak, aby vás ten člověk poslouchal a aby nebyl naštvaný. Neznamená to, že byste měli lhát, ale měli byste začít mluvit pozitivně, aby tomu druhému bylo jasné, že vám na něm záleží. Zkuste to například takto:
  • Pokud chcete něco negativního říct kamarádovi, řekněte: „Je skvělé, že mě chceš představovat svým nezadaným kamarádkám, ale poslední dobou už mi to začíná trochu vadit.“
  • Pokud chcete říct něco negativního kolegovi, řekněte: „Moc si vážím tvé práce na tomto projektu, ale bylo by mnohem lepší, kdybys přenechal trochu práce také Marii.“
 4. 4
  Volte slova obezřetně. Co se týče taktu, nejdůležitější je uvědomovat si, jaká slova volíte. Můžete říkat přesně to, co si myslíte, aniž byste museli někoho urazit, nebo působit zle. Až budete chtít vyjádřit svůj názor, zeptejte se sami sebe, zda neříkáte něco zaujatého, zlého, povýšeného, nebo jednoduše nevhodného. Potom si najděte slova, která vám pomohou vyjádřit vaše myšlenky.
  • Pokud například chcete říct kolegyni, že by měla pracovat trochu rychleji, neříkejte jí, že je pomalá – zkuste jí raději říct, že by možná mohla pracovat trochu efektivněji.
  • Pokud chcete říct šéfovi, že odcházíte z práce, nemusíte říkat „Mám na víc“ – zkuste říct třeba „Tato společnost pro mě není to pravé.“
 5. 5
  Vyberte si správnou chvíli. Pokud chcete být taktní, musíte si umět vše správně načasovat. Možná přesně víte, co chcete říct, ale když to řeknete ve špatnou dobu, všechno tím zkazíte a mohli byste někomu ublížit. Než něco řeknete, zvažte, zda se to v danou chvíli skutečně hodí a zda tím někoho neurazíte. Možná zjistíte, že bude lepší počkat na vhodnější chvíli.
  • Pokud vaše kamarádka přijde s nadšenou zprávou o tom, že se zasnoubila, můžete několik dní počkat s tím, že jste těhotná, aby si kamarádka mohla své chvíle štěstí užít déle. Jistě nechcete, aby měla pocit, že jste ji zastínila svojí zprávou.
  • Pokud váš šéf na konci pracovního dne přednáší nějakou prezentaci, není vhodná doba ptát se ho na otázky, které s ní nemají nic společného. Když mu budete pokládat nesouvisející otázky, bude zmatený a nebude mít energii řešit vaše problémy – když počkáte na následující den, jistě to s vámi rád probere.
 6. 6
  Naučte se slušně odmítat pozvání. Pokud po vás někdo bude něco chtít, měli byste najít slušný způsob, jak ho odmítnout. Ať už se vám nechce na nějaký večírek, nebo po vás někdo chce, abyste zůstali déle v práci, neměli byste vyhrknout „Ne!“ a tvářit se naštvaně – měli byste vymyslet taktní způsob, jak daného člověka odmítnout a pokusit se to udělat jemně a slušně. Dáte tím najevo, že nemáte zájem, ale zároveň nikoho neurazíte.
  • Pokud po vás například šéf chce, abyste se pustili do dalšího projektu, když ještě nemáte dokončený ten první, řekněte: „Děkuju, že na mě myslíte a chcete mi dát tuto příležitost. Bohužel ale stále pracuji na dalších dvou projektech a myslím, že bych nebyl schopen zvládnout další práci navíc. Až dokončím to, co nyní dělám, rád začnu pracovat na něčem dalším.“
  • Pokud vás kamarád pozve na výlet do lesa, ale vy do přírody moc rádi nechodíte, řekněte: „Zná to skvěle, ale tento víkend jsem se rozhodl odpočívat – měl jsem toho v práci moc a potřebuju načerpat síly. Můžeme zajít příští týden na drink?“
 7. 7
  Neříkejte o sobě cizím lidem moc osobních informací. Lidé, kteří nejsou taktní, se často svěřují cizím lidem s osobními informacemi. Pokud chcete být taktní, neměli byste lidem vyprávět o svém rozchodu, o vyrážce, která se vám udělala na zádech, nebo i jiných osobních problémech. Když budete cizím lidem říkat takové věci, nenajdete si žádné přátele a všichni se s vámi budou cítit nepříjemně.
  • Platí to také pro vyzrazování osobních informací o ostatních lidech. Pokud jste s někým blízcí přátelé, neměli byste ostatním lidem říkat to, co si povídáte mezi čtyřma očima – váš kamarád by jistě nebyl rád, kdybyste ostatním lidem vyprávěli o jeho komplikovaném vztahu s matkou.
 8. 8
  Dávejte si pozor na řeč těla. Je skvělé mluvit přátelsky a slušně, ale pokud se vaše tělo chová jinak, lidé brzy poznají, že takoví ve skutečnosti nejste. Pokud někomu říkáte něco důležitého, měli byste se mu dívat do očí, nehrbit se a věnovat mu pozornost, aby viděl, že vám na něm skutečně záleží. Když se budete rozhlížet kolem sebe, nebo si budete hrát s telefonem, bude si myslet, že ho neberete vážně.
  • Činy někdy mluví hlasitěji, než slova, takže si dejte pozor, aby celé vaše tělo mluvilo stejným hlasem.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Buďte k ostatním ohleduplní

 1. 1
  Zamyslete se nad názory ostatních lidí a uznávejte je. Pokud chcete být taktní, musíte rozumět ostatním lidem. Je sice důležité mít vlastní názor, ale měli byste také rozumět tomu, že ostatní lidé mohou mít jiné názory. Když dáte člověku najevo, že ho chápete, bude vám lépe naslouchat a bude vás brát vážně.
  • Když například řeknete: „Vím, že si teď procházíš těžkým obdobím...“ bude pro toho druhého snadnější vás vyslechnout a pomoci vám. Když řeknete jen: „Zůstaneš dnes v práci déle a pomůžeš mi s novým projektem?“ bude si myslet, že se chováte necitlivě.
 2. 2
  Berte v potaz také kulturní rozdíly a snažte se chovat se citlivě, aniž by vás o to někdo musel žádat. Existuje spousta kulturních rozdílů, na které si musíte dávat pozor. Lidé se liší podle toho, odkud pocházejí, jak byli vychováni, nebo z jaké generace jsou. To, co je v jedné kultuře naprosto v pořádku, je v jiné kultuře neakceptovatelné, takže buďte ohleduplní a myslete na ostatní.
 3. 3
  Buďte diskrétní. Když budete mít pocit, že musíte někoho opravit, nebo chcete kamarádovi říct, že má v zubech špenát, měli byste to říct taktně a diskrétně – rozhodně ne tak, aby to slyšeli všichni ostatní. Diskrétnost je součástí taktu, protože vám umožní zachovat se správně za každých okolností. Jde o důležitou dovednost, která se vám bude hodit jak v osobním, tak v pracovním světě.
  • Pokud například vy a váš pracovní partner dostanete přidáno, ale ostatní kolegové ne, neměli byste se tím chlubit. Raději si to nechejte pro sebe a oslavte to sami.
 4. 4
  Chovejte se mile, i když budete podráždění. Naučte se zachovat klid a mluvte upřímně a slušně. Vždy od lidí očekávejte jen to nejlepší. I když budete mít chuť někomu říct od plic, co si o něm myslíte, měli byste držet jazyk za zuby a neříkat nic ošklivého. Nemá smysl říct něco, čeho byste později mohli litovat.
  • Když od někoho například dostanete jako dárek škaredý svetr, řekněte: „Moc děkuji, je milé, že na mě myslíš!“
 5. 5
  Mějte s ostatními soucit. Než něco řeknete, rozhlédněte se kolem sebe a snažte se zhodnotit, jak na to lidé budou reagovat. Je důležité vnímat, s jakými lidmi trávíte čas, abyste někoho omylem neurazili. Nikdy sice není možné přesně odhadnout, čím byste někoho mohli rozzlobit, ale je dobré si alespoň všímat ostatních lidí.
  • Pokud jste například dostali přidáno a vašeho kamaráda vyhodili z práce, neměli byste se před ním chlubit.
  • Pokud je jeden z lidí, se kterými trávíte čas, oddaným křesťanem, neměli byste mluvit o tom, že je podle vás náboženství nesmysl.
  • Pokud je někdo vyčerpaný po dlouhém dni, nechtějte po něm, aby vám pomohl řešit nějaký emocionální konflikt – buďte trpěliví.
 6. 6
  Aktivně naslouchejte. Umět naslouchat je velmi důležité. Existuje rozdíl mezi posloucháním a aktivním nasloucháním. Když s vámi bude někdo mluvit, měli byste mu skutečně věnovat pozornost. Pokud vám kamarádka říká, že se z rozchodu již vzpamatovala a chce, abyste ji vzali na nějaký večírek, ale její oči a řeč těla s tím vůbec nesouhlasí, měli byste být schopní jí nějak jemně sdělit, že pokud ještě není připravená, nemusí se k ničemu nutit.
  • Když si budete všímat toho, jak se lidé cítí, pomůže vám to reagovat co nejvíce taktně. Pokud se váš kolega trápí s nějakým projektem, ale bojí se požádat o pomoc, měli byste na to přijít sami a pomoci mu, i když si o to neřekne.
  • Aktivní naslouchání vám také umožní zjistit, zda s vámi daný člověk ještě chce mluvit. Když budete mluvit s někým, kdo je naštvaný a chce odejít, měli byste to vycítit.
 7. 7
  Chovejte se uctivě. Mít k lidem respekt je také důležitou součástí taktu. Pokud chcete být taktní, musíte se k ostatním lidem chovat s úctou. Znamená to nechat je domluvit a nepřerušovat je, věnovat jim pozornost a ptát se jich jak se mají, místo abyste jim okamžitě vyprávěli, co se vám stalo. Ke všem lidem se chovejte laskavě a uctivě a uvědomte si, jak je důležité zajistit, aby se lidé cítili dobře.
  • Respekt je záležitostí slušného chování. Nemluvte sprostě, vyjadřujte se uctivě a jednoduše se k lidem chovejte slušně.
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Jessica George, MA, CHt
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný profesionální Master Life Coach
Spoluautorem tohoto článku je Jessica George, MA, CHt, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 6 150 krát
Stránka byla zobrazena 6 150 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama