Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ti nejtvrdší lidé jsou ti, kteří dokážou překonat každou překážku, umějí ostatní vést v nebezpečných situacích a nenechají se ničím porazit. Pokud chcete být také tvrdí, budete na tom muset pracovat a zbavit se negativního myšlení. Zapracujte na sebevědomí, buďte fyzicky silní a naučte se bojovat za to, na čem vám záleží. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte duševně tvrdí

 1. 1
  Nenechejte se zlomit pod tlakem. Jednou z nejdůležitějších vlastností tvrdých lidí je schopnost udržet si chladnou hlavu i ve vyhrocených situacích. Když podlehnete každému stresu a dovolíte, aby vás ovládaly vaše emoce, nepomůžete sobě ani nikomu jinému. Zjistěte, co musíte udělat pro to, abyste zůstali stále v klidu i ve stresujících situacích a natrénujte si to, aby to pro vás bylo přirozené.
  • Až budete příště řešit nějakou složitou situaci, zastavte se a napočítejte si do deseti. Zamyslete se nad tím, jak danou situaci nejlépe vyřešit a připomínejte si, že jste silní a máte moc překonat každou překážku.
  • Pokud vás někdo šikanuje nebo se k vám chová zle, nejprve se zamyslete a potom mluvte. V klidu celou situaci zhodnoťte a vyhněte se emocionálním reakcím.
  • Můžete se věnovat meditaci a naučit se tak zklidnit mysl a tělo v podstatě na povel.
 2. 2
  Zbavte se věcí, na kterých nezáleží. Když budete malicherní, přijdete o svoji sílu a budete slabí. Pokud chcete být tvrdí, naučte se nebrat ohled na maličkosti, které si nezaslouží vaši pozornost. Šetřete si sílu na důležité problémy, které vyžadují soustředění a pozornost.
  • Nezaplétejte se do her s ostatními lidmi. Ke všem se chovejte upřímně a snažte se to samé vyvolávat i u ostatních.
  • Nenechejte se urazit nemístnými poznámkami, které vás mají otrávit. Uvědomte si, že na těchto věcech vůbec nezáleží.
  • Nenechejte se ovlivnit obavami. Obavy a strachování vám nepomohou, pouze se kvůli nim budete cítit duševně vyčerpaní. Řešte všechny problémy okamžitě, abyste na ně nemuseli myslet zbytečně dlouho.
 3. 3
  Zbavte se pochybností o sobě. Pokud máte nízké sebevědomí, nebude pro vás jednoduché se v životě rozhodovat, protože o sobě budete neustále pochybovat. Začněte myslet analyticky a než se k něčemu rozhodnete, zjistěte si co nejvíce informací. Až si vyberete nějakou cestu, držte se jí a stůjte si za ní. Když si budete každé rozhodnutí několikrát rozmýšlet a nebudete sami sobě důvěřovat, nikdy nebudete tvrdí.
  • Pracujte na svém sebevědomí a uvědomujte si své silné stránky a zlepšujte své slabé stránky. Každý člověk na sobě může pracovat a zlepšovat se – tvrdí lidé jsou ti, kteří se neustále snaží být lepší. Pokud například víte, že máte sklony k milosrdným lžím, kterými si usnadňujete život, začněte pracovat na tom, abyste byli k lidem upřímnější.
  • Přestaňte se věnovat činnostem, kvůli kterým se cítíte méně sebejistí. Když budete sami sebe sabotovat obavami a pochybnostmi, nebudete schopni se rozumně a informovaně rozhodovat. Musíte se zbavit zlozvyků jako je pití, užívání drog, gamblerství a další destruktivní chování.
 4. 4
  Stanovte si cíle a splňte si je. Pokud nic nedotáhnete do konce, nikdy nebudete tvrdí. Všichni lidé mají na to, aby si splnili své sny, ale většina z nich nemá dostatek vůle, aby na tom tvrdě pracovali. Tvrdá práce a honba za sny může být někdy monotónní a nezábavná, ale rozhodně stojí za to. Čím tvrději budete pracovat na tom, čeho chcete dosáhnout, tím větší šanci budete mít, že se vám to skutečně povede.
  • Buďte odolní. Pokud například chcete začít cvičit, najít si novou práci, nebo studovat, zjistěte si, co musíte udělat pro to, abyste uspěli a pusťte se do toho.
  • Řešte všechny překážky a problémy postupně. Býti dosti tvrdí na to, abyste dosáhli svých cílů, znamená mít trpělivost. Rozdělte si velké úkoly na menší kroky a zabývejte se každým z nich postupně.
 5. 5
  Nenechejte se odradit neúspěchy. I ti nejsilnější mezi námi někdy neuspějí. Musíte si uvědomit, že je nejdůležitější se co nejrychleji zvednout a jít dál. Kdykoli se vám něco nepovede, se zamyslete nad tím, proč se to stalo a co můžete v budoucnu udělat pro to, aby se to znovu nestalo. Připravte si novou strategii a začněte opět pracovat na dosažení svých cílů.
  • Přiznejte si své chyby – neobviňujte ostatní a nevymlouvejte se.
  • Zároveň byste na sebe neměli být příliš tvrdí. Kdybyste stále mysleli jen na své neúspěchy, zbytečně byste se oslabili. Věřte sami sobě a podaří se vám vše, co budete chtít.
 6. 6
  Dívejte se na budoucnost pozitivně. Řešte všechny životní těžkosti optimisticky a nechovejte se jako poražení. Pokud máte pocit, že má váš život smysl a že dokážete překonat všechny problémy, budete úspěšnější i v těžkých situacích a nenecháte se ničím srazit na kolena.
  • Je dobré mít smysl pro humor. Když na každé situaci dokážete najít něco pozitivního nebo zábavného, budete mít příjemnější život.
  • Snažte se i ostatní lidi inspirovat k pozitivnějšímu životu. Pokud chcete být tvrdí, měli byste pomáhat ostatním lidem překonávat jejich překážky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte fyzicky tvrdí

 1. 1
  Buďte v perfektní kondici. Být fyzicky tvrdý vyžaduje spoustu tvrdé práce. Musíte se zaměřit na budování silného svalstva a také na vytrvalost. Stanovujte si cíle a pravidelně trénujte. Až dosáhnete jednoho cíle, stanovte si další a neustále se udržujte v co nejlepší fyzické kondici.
  • Věnujte se aerobnímu cvičení. Běhejte, jezděte na kole, nebo choďte plavat. Až se vám podaří uběhnout určitou vzdálenost, stanovte si další cíl a jděte dál. Přihlaste se na maraton nebo na triatlon a neustále se snažte dosahovat lepších a lepších výsledků.
  • Začněte posilovat. Pracujte na všech svalových skupinách a postupně zvyšujte zátěž a dělejte více cviků v každé sérii.
  • Pokud máte dost času, staňte se členem nějakého sportovního týmu. Budete mít motivaci pracovat na sobě ještě tvrději.
  • Jezte zdravě, abyste byli stále silní. Vybírejte si zdravé potraviny, jako je ovoce, zelenina, libové maso, ryby, ořechy a luštěniny. Vyhýbejte se fast foodu, baleným potravinám a prázdným kaloriím.
  • Snažte se dostatečně spát. Vaše tělo potřebuje dostatek času na odpočinek a během spánku se obnovuje jak vaše tělesná schránka, tak vaše duševní stránka.
  • Vyhýbejte se toxinům – neberte drogy, nepijte alkohol a veďte zdravý životní styl.
 2. 2
  Trénujte, abyste vyhráli, ne abyste přežili. Tento přístup k fyzické kondici používají američtí mariňáci. [1] Každý člověk může být v dobré kondici, ale pokud chcete být skutečně tvrdí, musíte se snažit být nejlepší. Ve sportovních soutěžích byste se měli snažit zvítězit, ne se pouze zúčastnit.
  • Přihlaste se do nějaké sportovní soutěže a sledujte své pokroky. Vaším cílem by mělo být umístit se mezi 10% nejlepšími sportovci, abyste měli dobrou šanci vyhrát.
  • Můžete trénovat pro vítězství i v případě, že zatím nemáte šanci vyhrát. Pracujte na sobě a pokořujte své vlastní rekordy.
 3. 3
  Překonejte bolest. Není možné být v dobré kondici a vyhnout se bolesti. Intenzivní tréninky bolí jak při cvičení, tak po cvičení, když svaly sílí. Když budete fyzicky tvrdí, budete schopni tolerovat bolest, která doprovází sílení svalů, a budete vědět, že se vaše snahy vyplatí.
  • Dávejte do svých tréninků všechno. Snažte se cvičit tvrději, rychleji a být ještě lepší. Místo abyste přestali cvičit ve chvíli, kdy budete mít trénink hotový, zkuste pokračovat ještě dalších 10 minut.
  • Dávejte pozor, abyste si neublížili. Uvědomte si, že mezi bolestí a zraněním je tenká hranice. Pokud jste nikdy intenzivně necvičili, začněte trénovat s osobním trenérem.
 4. 4
  Druhý den jděte opět cvičit. Pokud chcete být fyzicky silní, budete muset cvičit často. Musíte se hned další den zvednout a opět se do toho pustit. Dobrá kondice vás bude stát nekončící tvrdou práci. Zvykněte si na to a trénujte, i když budete unavení, nebo když se vám nebude chtít.
 5. 5
  Naučte se přežít v extrémních situacích. Silné svaly a vytrvalost vám nepomohou, když vás napadne medvěd, nebo když zůstanete viset ve sněhové bouři. Být tvrdý znamená naučit se správně řešit různé fyzické situace. Naučte se metody přežití v divočině, které vám pomohou vyřešit každou extrémní situaci.
  • Naučte se odrazit útok divokého zvířete. Zjistěte, jak se ubránit žralokovi, medvědovi, psovi a dalším zvířatům.
  • Naučte se přežít v extrémním počasí. Přežít sníh, prach a písek, extrémní horko a extrémní zimu vyžaduje dobrou fyzickou kondici.
  • Naučte se přežít v divočině – zjistěte, jak si vytvořit přístřeší, získat vodu a potravu a najít cestu zpět do civilizace.
 6. 6
  Naučte se bojovat. Ať už se vás někdo snaží okrást na ulici, nebo se chcete postavit za někoho, koho ostatní šikanují, bude se vám hodit umět bojovat. Naučte se dávat rány a ubránit se cizím ranám.
  • Součástí tohoto kroku je také naučit se kdy je vhodné bojovat. Všechny konflikty byste se měli nejprve pokusit vyřešit nenásilně.
  • Začněte se učit nějaké bojové umění, které vám umožní získat lepší kondici, důležité dovednosti a duševní sílu, které k boji potřebujete.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Chovejte se tvrdě

 1. 1
  Nestěžujte si. Pokud chcete, aby si lidé mysleli, že jste tvrdí, snažte se být neustále pozitivní a řešte všechny situace bez stěžování. Stěžování, pouze marníte čas a ničeho nedosáhnete. Chovejte se sebejistě a silně a inspirujte ostatní, aby chtěli být jako vy.
  • Pokud potřebujete upustit páru (což se někdy stane každému), udělejte to v soukromí. Zapisujte si své myšlenky do deníku, nebo energii vybíjejte cvičením.
  • Sdílení negativních emocí není to samé, jako stěžování. Neměli byste se neustále chovat, jako kdyby bylo vše v pořádku – jen se snažte zbytečně nenaříkat.
 2. 2
  Naučte se ovládat své emoce. Jistě znáte lidi, kteří neustále vytvářejí emocionální dramata a velmi snadno vybuchnou a podléhají vzteku. Lidé, kteří neumějí své emoce ovládat, jsou pro ostatní lidi zbytečnou přítěží. Naučte se své emoce řešit nějakým zdravým způsobem a vyjadřujte se konstruktivně.
  • Nemusíte v sobě emoce dusit – to by vás postupem času zničilo. Je v pořádku vyjádřit smutek, radost, lítost, vztek atd., ale musíte to dělat tak, abyste tím ostatní lidi neobtěžovali.
  • Nepleťte si tvrdost s necitlivostí. Když budete předstírat, že nemáte žádné emoce, nebudete díky tomu tvrdí. Je mnohem lepší být k sobě upřímný a uvědomovat si své emoce. Nebojte se své pocity sdílet s ostatními lidmi.
 3. 3
  Naučte se čelit realitě. Zamyslete se nad tím, před čím utíkáte a čemu se vyhýbáte a snažte se těmto věcem čelit. Je jednoduché se vyhýbat problémům tím, že budete sledovat televizi, pít alkohol nebo brát drogy. Tvrdí lidé své problémy řeší. Když se to naučíte také, budete v životě mnohem úspěšnější.
  • Zamyslete se nad tím, čemu se v životě vyhýbáte. Máte nějaký osobní problém, který ignorujete? Máte ve svém okolí někoho, kdo potřebuje vaši pomoc? Udělali jste něco špatného a zatím jste se nepokusili to napravit?
  • Snažte se vyhýbat se zdrojům rozptýlení. Vypněte televizi a několik dní zkuste žít bez telefonu a počítače.
 4. 4
  Dělejte dobrovolně věci, které vás děsí. Když budete dělat stále jen to, co umíte, nebudete tvrdí. Pokud chcete být skutečně tvrdí, musíte stále zkoušet nové věci a učit se. Trénujte si to tím, že budete přijímat nové zkušenosti s otevřenou náručí a nebudete se ničemu vyhýbat.
  • Z čeho máte největší strach? Slibte si, že tento strach překonáte. Pokud se bojíte například mluvit před lidmi, připravte si nějaký proslov a proneste ho na velké akci. Pokud se bojíte vody, zapište se na lekce plavání.
 5. 5
  Buďte silní i pro ostatní. Tvrdí lidé se dokážou postarat o ostatní. Je těžké myslet na ostatní lidi, když vám záleží jen na sobě. Buďte silní pro svoji rodinu a přátele, aby věděli, že se na vás mohou obrátit. Když uvidíte někoho v nesnázích, nabídněte mu pomoc.
  • Zajistěte, aby byla vaše rodina v pořádku a snažte se jim poskytnout vše, co potřebují.
  • Staňte se vůdcem. Když například budete v budově a spustí se požární alarm, snažte se ostatní lidi zklidnit a dostat je co nejrychleji do bezpečí, místo abyste sami utekli a starali se jen o sebe.
 6. 6
  Bojujte za to, čemu věříte. Ti nejtvrdší lidé umějí čelit problémům, kritice i nebezpečí. Být tvrdá znamená vědět, čemu věříte a stát si za tím. Je možné, že za svá přesvědčení budete muset i bojovat. Nikdy neustupujte a nikdy se nevzdávejte!
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 975 krát
Stránka byla zobrazena 4 975 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama