Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdo nemá rád, když mu někdo lže. Bohužel je ale někdy jednodušší nebýt k lidem upřímný, než jim říkat pravdu. Nemusí to tak ale být vždy. Když se naučíte být upřímní a přestanete lidem lhát, budete mít čisté svědomí a lepší vztahy s ostatními lidmi. Stačí jen lehce změnit pohled na věc a pokusit se být upřímnější. Brzy nebudete muset nikomu lhát a nebude vám dělat problém říkat pravdu. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Buďte k ostatním upřímnější

 1. 1
  Zjistěte, komu a proč lžete. Všichni lidé z různých důvodů čas od času lžou ostatním nebo sami sobě. Když si připravíte systematický plán, který vám umožní být upřímnější, budete muset říkat pravdu, protože nebude snadné si lži ospravedlnit.
  • Lži, pomocí kterých se snažíme vypadat před ostatními lépe, zahrnují hyperboly, dokreslování a historky, které vyprávíme ostatním i sami sobě, abychom ze sebe měli lepší pocit. Když jste s něčím nespokojení, je mnohem snadnější vymyslet si lež, než říct holou pravdu.
  • Lžeme svým přátelům, o kterých si myslíme, že jsou lepší než my, protože si chceme získat jejich úctu. Bohužel si ale neuvědomujeme, že je to z dlouhodobého hlediska neuctivé. Věřte raději tomu, že vás lidé chápou a dokážou se do vás vcítit.
  • Lži, kterými se snažíme vyhnout ztrapnění, jsou například lži, které mají za úkol skrýt nějaké nepřípustné chování, nebo chyby, na které nejsme pyšní. Když například vaše máma najde ve vaší bundě cigarety, pravděpodobně jí řeknete, že patří nějakému vašemu kamarádovi, protože se budete chtít vyhnout trestu.
  • Lžeme autoritám, abychom se vyhnuli trestu a znemožnění. Když uděláme něco, za co se stydíme, pomocí lží se snažíme zbavit se pocitů viny, vyhnout se trestu a tím opět pácháme opovrženíhodné chování, které zapíráme. Je to v podstatě bludný kruh.
 2. 2
  Odhadujte chování, které vám způsobí pocity viny. Pokud chcete ukončit neustálý koloběh lží a pocitů viny, je důležité uvědomovat si chování, které vám v budoucnu způsobí pocity viny a vyhýbat se mu. Lhaním v podstatě skrýváme nepříjemnou pravdu. Buď se s pravdou můžete smířit, nebo můžete přestat s chováním, které vám způsobuje pocity viny.
  • Pokud kouříte a ostatní lidé to vědí, nemusíte nikomu lhát. Postavte se sami za sebe. Pokud jde o chování, které není možné ospravedlnit, měli byste se mu úplně vyhnout. Pro vašeho partnera by bylo ponižující zjistit, že jste měli poměr s kolegou, ale když poměr mít nebudete, nebudete o tom muset lhát.
 3. 3
  Nesrovnávejte se s ostatními. Někdy lžeme sami sobě, abychom se cítili lépe. Protože neustále s někým soutěžíme a srovnáváme se s ostatními, je snadné překonat pocity nedostatečnosti díky několika rychlým lžím. Když přestanete s ostatními soutěžit a budete si sami sebe vážit, nebudete mít pocit, že musíte lhát, abyste se cítili lépe.
  • Zapomeňte na to, co si myslíte, že o vás ostatní lidé chtějí slyšet. Dopřejte jim šanci vyjádřit se sami a přestaňte si myslet, že vás všichni pomlouvají nebo se s vámi snaží manipulovat. Vždy říkejte pravdu a nezabývejte se tím, zda kvůli tomu budete vypadat špatně. Lidé si upřímnosti cení, i když pravda někdy bolí.
  • Ohromujte lidi svojí upřímností, ne svým přeháněním. Neupřímnost často pramení z pokusů udělat na ostatní lidi dobrý dojem. Pokud nemáte čím přispět k rozhovoru, měli byste pouze naslouchat a počkat, až se změní téma – nemusíte si vymýšlet, abyste udělali dojem.
 4. 4
  Akceptujte důsledky svých činů a čelte jim. Někdy je lepší uchýlit se ke lžím a podvodům, abychom se vyhnuli důsledkům svých činů. Vždy je ovšem uvolňující a extrémně zdravé se očistit a vyjít s pravdou ven. I když budete muset čelit následkům, budete mít alespoň dobrý pocit z toho, že jste řekli pravdu.
 5. 5
  Dělejte věci, díky kterým na sebe můžete být pyšní. Když ze sebe budete mít dobrý pocit, nebudete muset lhát. Obklopujte se pečujícími lidmi, kteří vás budou respektovat. Dělejte věci, které vám přináší radost a díky kterým na sebe můžete být pyšní.
  • Když se budete každý večer opíjet, možná se budete chvíli cítit dobře, ale následující den vám bude trapně a budete se cítit provinile, protože přijdete pozdě do práce. Pečujte o sebe – duševně i fyzicky. Nedělejte nic, co by vás mohlo přivést do trapné situace.
 6. 6
  Vyhýbejte se situacím, ve kterých musíte lhát ostatním lidem. Dávejte si pozor, když vám někdo bude chtít sdělit nějaké tajemství, o které budete vědět, že byste ho měli někomu říct (například zločin, lež, nebo zlé jednání vůči někomu jinému). Když budete tyto informace znát, budete v těžké pozici, hlavně když se pravda nakonec dostane na světlo a zjistí se, že jste to celou dobu věděli.
  • Když vám někdo bude něco říkat a začne: „Nikomu to neříkej,“ připravte si vlastní odpověď: „Pokud je to něco, co by měl/a vědět, neříkej mi to. Nechci být zodpovědný za cizí tajemství.“
 7. 7
  Naučte se uvědomovat si, které informace lidé potřebují vědět a co jim říkáte. Někdy máme silný pocit, že musíme někomu něco říct. Vynadat hlučnému spolubydlícímu, pohádat se s partnerem nebo s učitelem se v danou chvíli může zdát rozumné a upřímné, ale když se zastavíte a chvíli si to rozmyslíte, možná vám dojde, že byste mohli zbytečně říct něco, čeho byste litovali. Pokud se tomu chcete vyhnout, vždy myslete na to, zda vše, co někomu chcete říct, tento člověk potřebuje vědět, nebo zda mu to chcete říct jen proto, abyste se cítili lépe.
  • Lidé by měli vědět, že jim například uniká něco, co jim může způsobit problémy, nebo že dělají něco, co by mohlo nepříznivě ovlivnit ostatní lidi. Váš spolubydlící by měl vědět, že se vám nelíbí, jak často pije, ale neměli byste mu říkat, že jeho nová přítelkyně vypadá jako prostitutka.
  • Někdy se stane, že něco řeknete v zápalu zlosti a později si uvědomíte, že jste to mohli říct mnohem lépe. Uprostřed hádky s partnerem možná budete chtít říct: „Hodně jsi přibral a už mě nepřitahuješ,“ a přestože je důležité, aby se to váš partner dozvěděl, měli byste to říct jinak. Když si to rozmyslíte, budete moci říct například: „Myslím, že bychom měli žít zdravěji.“
 8. 8
  Chovejte se vždy taktně. Všichni mají rádi lidi, kteří nechodí kolem horké kaše, ale někdy je přímočarost velmi nepříjemná. Myslete na to, jaký vliv mají vaše slova na ostatní lidi a naučte se formulovat své myšlenky jinak. Vyhněte se urážlivým formulacím a myslete na to, abyste někomu zbytečně neublížili.
  • Věty začínejte tvrzeními v první osobě, například: „Já osobně mám pocit,“ nebo „Podle mého názoru“ a zakončujte je také co nejslušněji, například: „...ale je to jen můj názor, možná to je celé jinak.“
  • Naučte se tiše poslouchat, zatímco ostatní lidé mluví, i když s nimi nebudete souhlasit. Až na vás přijde řada, lidé vám dopřejí stejné privilegium a dají vám šanci říct vše, co budete mít na srdci.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Buďte upřímní sami k sobě

 1. 1
  Chvalte sami sebe. Je důležité se nad sebou čas od času zamyslet a všímat si svých pocitů. Co na sobě máte rádi? Na čem chcete ještě zapracovat? Je možné si vytvořit psychologické bariéry, které nás nutí chovat se neupřímně a dělat věci, kterým bychom se jinak mohli vyhnout. Napište si všechny své silné a slabé stránky a snažte se najít věci, které byste měli zlepšit. Všechny své úspěchy oslavte.
  • Určete si své silné stránky. Co vám jde? Co umíte lépe, než většina lidí? Čím každý den přispíváte k obecnému blahu společnosti? Na co jste pyšní? V čem jste lepší, než jste bývali dříve?
  • Určete si své slabé stránky? Za co se stydíte? Co byste mohli dělat lépe? Zhoršili jste se v poslední době v něčem?
 2. 2
  Postavte se věcem, které na sobě nemáte rádi. Velkým zdrojem neupřímnosti je často neochota změnit to, za co se u sebe stydíte, nebo co se vám na sobě nelíbí. Nemusíte na tyto věci myslet stále, ale měli byste o nich mít přehled.
  • Možná si celý život přejete napsat román, ale během posledních pěti let jste pro to nic neudělali. Možná chcete zhubnout, ale je pro vás jednodušší dělat vše stále stejně. Možná jste nespokojení se vztahem, který máte, ale nedokážete se přimět k tomu, abyste na tom něco změnili.
  • Měli byste se snažit zbavit se všech výmluv. Nezáleží na to, proč vás něco tolik štve, protože stejně nemůžete vrátit čas a změnit to. Můžete ale změnit své chování a pracovat na tom, abyste byli šťastnější.
 3. 3
  Vytvářejte si příležitosti k pozitivním změnám. U seznamu vašich silných a slabých stránek si najděte konkrétní oblasti, na kterých budete moci pracovat a vymyslete si konkrétní způsoby, jak to uděláte.
  • Co vám umožnilo dosáhnout vašich silných stránek? Na co jste u sebe skutečně pyšní? Jakým způsobem vám pravda může pomoci zlepšit vaše slabé stránky?
  • Co ohrožuje vaši schopnost zlepšit se? Jsou tyto hrozby vnější, nebo jde například o nedostatek motivace nebo touhy uspět?
 4. 4
  Když se rozhodnete něco udělat, udělejte to. Lhát sobě je jednoduché. Je jednoduché vymyslet si stovky důvodů, proč něco neudělat. Proto to lidé dělají tak často! Neměli byste si to usnadňovat. Když se rozhodnete ukončit vztah, nebo začít na něčem pracovat, udělejte to hned. Nečekejte na to, až vám dojdou výmluvy. Když učiníte rozhodnutí, začněte na něm ihned pracovat.
  • Usnadněte si to tím, že budete pracovat na tom, abyste uspěli. Za všechny úspěchy se odměňujte. Když se vám například podaří ukončit nefunkční vztah, kupte si novou kytaru. Když se vám podaří zhubnout, zajeďte si na dovolenou.
  • Využívejte různé aplikace. Existují aplikace, které vám pomohou sledovat vaše pokroky a budou vám posílat upomínky. Můžete dokonce používat aplikaci Pact, která vám bude z účtu odečítat určitou částku vždy, když nebudete cvičit.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Vyhýbejte se zbytečným lžím

 1. 1
  Nepřibarvujte své historky. Někdy je opravdu lákavé doplňovat své historky vymyšlenými detaily. Možná budete chtít kamarádům vyprávět, že vám do stanu vlezl medvěd, i když to byl ve skutečnosti jen mýval. Nedělejte to – zapletli byste se do spousty dalších zbytečných lží. Říkejte vždy pravdu a mluvte upřímně.
 2. 2
  Ohledně „milosrdných lží“ buďte kreativní. Všichni známe ty situace, kdy lžeme proto, abychom nezranili něčí city. Když se vás dítě zeptá, jestli existuje Ježíšek, nebo kamarádka chce vědět, jestli v nových kalhotách nevypadá tlustá, není snadné říkat pravdu. Někdy se lžím nevyhneme, protože nechceme ublížit ostatním lidem.
  • Zdůrazněte pozitiva. Nemluvte o negativních věcech. Místo toho, abyste říkali: „Myslím, že ti ty kalhoty opravdu nesluší“ řekněte například: „Nejsou tak hezké, jako ty tvoje černé šaty – ty ti opravdu sluší.“
  • Nechávejte si své názory pro sebe. Přestože se vám nechce chodit s kamarádem do restaurace ve stylu divokého západu, není nutné mu to dávat najevo. Některé věci byste si měli nechávat pro sebe. Neříkejte: „Tady se mi nelíbí, pojďme někam jinam,“ ale třeba: „Není to sice moje oblíbené místo, ale jsem rád, že si tady spolu můžeme popovídat.“
  • Vyhněte se odpovědi. Pokud vaše dítě chce vědět, zda Ježíšek existuje, řekněte, že si nejste jistí a něčím ho zabavte. Můžete se například zeptat, co se dnes učilo ve škole. Nemusíte se rozhodovat mezi lží a pravdou. Skutečný svět je mnohem komplikovanější. [1]
 3. 3
  Když bude potřeba, buďte potichu. Pokud se ocitnete v situaci, kdy by upřímná odpověď mohla narušit něčí náladu a spokojenost, není nic špatného na tom neříkat nic. Někdy chce odvahu vydržet potichu v nepříjemných situacích.
  • Vyberte si tu lehčí cestu. Pokud se s někým na něčem neshodnete, další názory vám to nemusí vždy ulehčit. Nemusíte lhát, abyste ukončili hádku, ani nemusíte lidem říkat nepříjemné pravdy. Vyhýbejte se zbytečným hádkám. [2]
  Reklama

Tipy

 • Být upřímný není snadné, protože si musíte uvědomovat své chyby.
 • Zapisujte si do deníku, co chcete říct ostatním. Někdy vám to umožní zjistit, zda hodláte být upřímní, nebo neupřímní. Potom se poučte ze svých chyb. Když uvidíte, že hodláte být neupřímní, může vám to pomoci změnit se a říkat pravdu.
 • Když na vás někdo bude tlačit, abyste mu řekli pravdu o něčem, co jste udělali, řekněte například: „Udělal jsem chybu, ale zlepším se. Dej mi prosím druhou šanci, abych ti mohl dokázat, že jsem to nemyslel zle.“
 • Pro většinu lidí není nic špatného na tom, když někdy drží tajemství před někým, komu to nebude vadit, když se to dozví. Hranice mezi upřímností a neupřímností je ovšem tenká – je v pořádku zatajit někomu narozeninovou oslavu, ale není v pořádku neříct dítěti, že jeho zvíře zemřelo, nebo že jste ho adoptovali.
 • Někteří vaši přátelé vás mohou přesvědčovat, že byste se neměli měnit a měli byste lhát. Stejně jako u každého jiného zlozvyku se mohou najít lidé, kteří vám budou vymlouvat zlepšení. Měli byste si najít lepší přátele. Pokud si současné přátele chcete udržet, uvědomujte si svoji náchylnost k neupřímnému chování.


Reklama

Varování

 • Někdy mohou lhaní způsobovat emocionální problémy. Pokud nedokážete svoji neupřímnost ovládat, najděte si dobrého terapeuta, který vám pomůže zbavit se vašich problémů. Vaše neupřímnost může být zlozvykem, který nebude snadné odstranit.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 66 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 782 krát
Stránka byla zobrazena 7 782 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama