Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít extrémně málo energie může být dost nepříjemné – doma, v práci, v našich hlavách. Nejenže se ostatní lidé raději pohybují mezi nadšenými lidmi, ale i vy samotní jste spokojenější, když hoříte vášní a jste plní inspirace a nadšení. Co je klíčem k tomu, abyste byli více nadšení do života? Je na čase to zjistit.

Část 1
Část 1 ze 4:

Jak správně myslet

 1. 1
  Najděte sami sebe. Je velmi obtížné být nadšený do života, když žijete život někoho jiného. Může být vysilující nebýt sám sebou. Pak se nemůžete divit, že nejste plní nadšení. Pokud však chcete něco změnit, tak nejprve musíte začít být sami sebou. Hraním si na něco jiného, než ve skutečnosti jste, vyčerpá všechny vaše zdroje, které byste místo toho mohli použít na činnost, která vás baví a dokáže nadchnout.
  • Spousta z nás se snaží zapadnout mezi ostatní a žít tak, jak je společností považováno za správné. Může se však stát, že vás nemusí bavit věci, které baví vaše přátele nebo naplňují ostatní. Neplýtvejte časem! Pouze v momentě, kdy se cítíte být sami sebou, najdete věci, které vás dokáží nadchnout a bavit. Pak můžete začít pracovat na tom, jak mít více nadšení do života.
 2. 2
  Přijděte na to, proč vám chybí nadšení. Nečtete si tento článek bezdůvodně. Je pravděpodobné, že vám někdo nadává za to, že nemáte žádnou energii. Velmi málo lidí se dokáže objektivně zhodnotit a říct si: „Hmm. To by mě zajímalo, proč nemám více energie.“ Nicméně, ať už je váš důvod jakýkoliv, tak pravděpodobně tušíte, proč tomu tak je. Je to kvůli vaší práci? Nebo vašemu milostnému životu? Nebo se tak cítíte non-stop?
  • Je přirozené cítit se zaseklí v životě. Stává se to. Také to však většinou v nějakou chvíli skončí. Existuje však také klinická deprese a to už je něco úplně jiného. Pokud je to něco, co vás ještě nikdy nenapadlo, tak o tom popřemýšlejte. Chybí vám pouze nadšení nebo je za tím něco víc? Co vám váš vnitřní hlas říká?
 3. 3
  Začněte myslet pozitivně. Pokud vám někdo dal test z matematiky a řekne: „Tady je písemka. Jsou tam věci, o kterých se ti ani nesnilo. Hodně štěstí.“ Jak se budete cítit? Nejspíš dost hrozně. Pokud vám však řeknou: „Tady je písemka. Je těžká, ale dá se zvládnout.“ Jak se budete poté cítit? Pravděpodobně budete mít více motivace a budete se cítit během psaní písemky lépe! To samé se týče nadšení. Nebudete plní nadšení do něčeho, co vám přijde strašné!
  • Popřemýšlejte nad tím. Jak jednoduché je pro vás nadchnout se pro něco, co se dá zvládnout a vy víte, že to můžete dokázat? Je mnohem těžší být nadšený do něčeho, co okamžitě víte, že prostě nedokážete. V čem vězí rozdíl? V našem způsobu myšlení. Někdy je pouze způsob, jakým myslíme, naší jedinou překážkou.
 4. 4
  Definujte si své cíle a jak jich chcete dosáhnout. Teď, když se snažíte myslet pozitivně, tak jakých cílů byste chtěli dosáhnout? Jak jich dosáhnete? Pro co konkrétně chcete být nadšení? Je těžké být nadšený, když žijete život bez účelu.
  • Už jen to, že víte co přesně chcete dělat a jak přesně toho chcete dosáhnout, vám může dát důvod k nadšení. Pokud pouze chcete být hubení, tak je těžké do toho být nějak nadšený. Ale pokud cvičíte každý týden 30 minut a jíte tunu zeleniny, tak můžete být nadšení do vašeho nového životního stylu.
 5. 5
  Přesvědčte sami sebe. Je skvělé mít cíle, ale také v ně musíte věřit už před tím, než jich dosáhnete. Pokud je váš cíl příliš vysoký, tak jej trošku snižte. Snižte si jej tak moc, dokud neuvěříte v jeho proveditelnost. Pokud je váš cíl realistický, tak pak jste to pouze vy, kdo vám stojí ve vaší cestě k úspěchu.
  • Je dost těžké být nadšený pro cíl být prezidentem České Republiky. Ujistěte se, že váš cíl je proveditelný – pokud si tím nejste jistí, tak začněte s menšími cíli. Chcete mít vlastní společnost, ale nevíte, jak na to? Dejte si za cíl udělat si nějaké kurzy v businessu a networkingu. Menší cíle jsou proveditelné a velmi užitečné.
 6. 6
  Přeneste se přes váš strach ze zklamání/udělání špatného rozhodnutí/z toho, že budete vypadat hloupě. Často, když nejste dost nadšení, tak je to proto, že se vymlouváte na to, proč nadšený nebýt. Nechcete být nadšený proto, že si nechcete dělat přílišné naděje nebo si nejste natolik jistí sami sebou či máte obavy, že vás ostatní budou soudit. To jsou všecko dost hloupé důvody! Vaše nadšení by mělo být neochvějné a neovlivnitelné názory ostatních nebo vašimi nejistotami. Co vám stojí v cestě?
  • Uvědomte si, že opravdu v sobě máte nadšení – jen je skryto pod hromadou obav a strachů. Dospěláci to často nazývají "rozum". Jedná se však pouze o naučenou věc. Měli jste nadšení, když jste byli malí – tak je na čase jej přinést zpět!
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Jak najít motivaci

 1. 1
  Najděte si, co vás opravdu baví a věnujte se tomu. Není řešením žít nešťastný život. Mít nesmyslnou práci, opíjet se o víkendech, obklopovat se hloupými lidmi – váš život se může stát velmi rychle mizerný. Není se pak čemu divit, že je pro vás těžké mít nadšení do života, když denně sedíte 8 hodin za počítačem, jíte nezdravé jídlo a neustále si stěžujete na vše, co se vám děje. Můžete si však najít něco, co vás opravdu baví a budete se tomu chtít pořád věnovat. Věnujte se tomu co nejvíce můžete. Dodá to vašemu životu právě tu jiskru, kterou potřebujete, abyste byli více nadšení.
  • Nezáleží na tom, co vás baví. Je jedno, jestli je to stavění modelů letadel, vaření, karate nebo karaoke v němčině. Věnujte se tomu. Udělejte si na to čas. Upravte si podle toho váš harmonogram. Udělejte z toho součást vaší rutiny. Pokud vám to dodá nadšení a zažehne to ve vás onen potřebný plamen vášně, tak se tomu pořádně věnujte. Nadšení z vás bude přímo sršet.
 2. 2
  Pohybujte se ve společnosti těch správných lidí. Už jste někdy byli v místnosti plné věčně stěžujících lidí? Kteří si neustále stěžují na vládu, trendy nebo své kolegy a známé? Je to hodně otravné. Aniž byste si to uvědomili, tak najednou taky začnete všecko nesnášet. Nedělejte to! Tito lidé z vás akorát vysají zbytky vašeho nadšení. Pokud chcete pracovat na vašem pozitivním myšlení a nadšení, tak tito lidé by měli tvořit jen malou součást vašeho života.
  • Prvním krokem je ukončit jedovatá přátelství. Stačí se jen nad tím zamyslet na 5 sekund a pravděpodobně víte, o kom je řeč. Jakmile jste se zbavili veškeré negativity, tak se zamyslete nad tím, kteří tři lidé ve vás vzbuzují opravdu dobré pocity. Jsou to právě ti lidé, za kterými jdete, když máte volnou chvilku. Také pro vás mohou být vzory pro nadšení do života!
 3. 3
  Snažte se být zdraví. Už jste slyšeli o tom, že když jíte nezdravé jídlo, tak se akorát celý den cítíte špatně? Je to pravda. Navíc je mnohem těžší se cítit psychicky v pohodě, když se ani fyzicky necítíte dobře. Jezte zdravě! Vaše nadšení vám za to stojí, ne?
  • Tady je další příklad: už jste někdy leželi v posteli a přemýšleli jste nad tím, proč se cítíte tak vyčerpaní? A pak si uvědomíte, že jste za celý den nic neudělali? Budete mít mnohem více energie, když začnete dřív vstávat a cvičit. Takže začněte cvičit! Příval endorfinů vám pomůže dívat se na svět s větším nadšením a mít více inspirace.
  • Dobře se vyspěte! Je těžké být nadšený do života, když jste unavení. Ve skutečnosti pravý opak je pravdou. Pokud jste se poslední dobou pořádně nevyspali, tak vám může chybět energie. Odpočiňte si!
 4. 4
  Udělejte si seznam věcí, za které jste vděční. Víte, jak moc je pozitivní myšlení důležité pro to mít nadšení do života. Je však obtížné najít ona pozitiva. Ulevte si tím, že si uděláte seznam věcí, za které jste vděční. Uvidíte tak konkrétní seznam všeho dobrého ve vašem v životě a bude těžké namítat, že nemáte důvod k nadšení.
  • Nevzdávejte se po 5 minutách. Někdy je těžké přijít na to, za co jste vděční, protože si to prostě neuvědomujete. Máte ty věci non-stop a vy už si ani neuvědomujete, jak skvělé jsou. Vaše nohy. Pamatujete si na ně? Jsou přece skvělé! Nejste rádi za to, že je máte?
 5. 5
  Chovejte se nadšeně. Znáte to pořekadlo, že "cvičení dělá mistra"? Blbost. Cvičením si však vytvoříte zvyk. Chovejte se dostatečně dlouhou dobu jako byste měli spoustu nadšení a nakonec zjistíte, že opravdu nadšení jste. Bude to chvíli trvat, ale je to naprosto proveditelné. Nasaďte si tedy kabát „nadšení“ a začněte to hrát!
  • Bude to nějakou chvíli o ničem. Budete se cítit jako falešný člověk. Usmívání se a říkání něco jako „Ano, to je skvělé“, vám bude připadat cizí. Přinejmenším však začněte takovéto věci říkat sarkasticky. Dělejte si srandu sami ze sebe. Alespoň pro začátek najdete výmluvu pro to, proč své nadšení hrát.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vyjadřování nadšení

 1. 1
  Prohlašujte nejrůznější poznámky. Možná nemáte náladu se příliš snažit. Ale chcete trénovat své nadšení, tak jak jej hrát? Začněte s prohlašováním nejrůznějších poznámek. Cokoliv jako „Jo!“ nebo „Výborně!“ Čím více budete pozitivně a šmrncovně reagovat, tím více lidé vám to celé uvěří.
  • Představte si svého kamaráda Tomáše, jak vchází do místnosti. Podívejte se na sebe, kývněte na sebe a řekněte: "Super." Prostě jen "super". Bez jakékoliv otázky. Tomáš vám odpoví, "Jo." Pozdravy vyměněny. Teď si představte, že Tomáš vejde do místnosti a vy řeknete: "Čau, Tomáši! Panebože jsem tak rád, že tě vidím!" A pak za ním přeběhněte místnost s rukama ve vzduchu jako T-Rex, kterým jste vždy chtěli být. Kdo je teď nadšený, co?
 2. 2
  Buďte v pohybu. Důležitou částí vašeho pozdravu s Tomášem bylo přeběhnutí místnosti za ním. Nemůžete prostě sedět na židli, nepohnout ani obočím, hledět na MTV a prohlásit to samé a dosáhnout stejného efektu (no, možná mohli…). Jakmile se tedy přistihnete při myšlenkách jako: „Bylo by vhodné projevit právě teď nadšení,“ tak něco udělejte. Vyskočte. Mávejte rukama jako šílení (ne na veřejnosti). Plácněte si s babičkou (tím spíš, pokud chce, abyste projevovali více nadšení). Je to je na vás, co si zvolíte, ale je potřeba to opravdu udělat.
  • Můžete udělat radostný tanec. Můžete udělat prsty pušku a předstírat, že jste Fonz z Happy Days. Můžete na sebe namířit prsty a říct něco o tom, jak jste skvělí. Proč nevyzkoušet všechno a vidět, jak ostatní budou reagovat?
 3. 3
  Buďte dramatičtí. Když přemýšlíte o tom, jak projevit nadšení, tak myslete ve "velkém". Jak to provést? Zapamatujte si toto: nejste ve filmu. Není okolo vás žádná kamera. Ale stojíte na pódiu, před 1500 lidmi, kteří jsou daleko od vás a vy jim musíte ukázat, jak se cítíte, co si myslíte a co děláte. Jak udělat své chování dramatičtější?
  • Když váš spolubydlící vejde do místnosti a s nadšením řekne: „Hej, zrovna jsem upekla cupcaky,“ tak neodpovíte „Super, díky. Miluji cupcaky.“ Ne, ne, ne. Dodejte tomu šťávu. Klekněte si na kolena a zvolejte: "Moje cupcaková královno, co jsem ti za ně vděčná?" a následně běžte do kuchyni a nacpěte si jeden cupcake do úst. Jen do toho.
 4. 4
  Použijte svoji tvář. Všechny rady vám budou k ničemu, pokud váš výraz na tváři nesedí k vašim slovům, tónu a řeči těla. Pokud Tomáš vejde do místnosti, usmívejte se. Rozšiřte své oči. Když vás vaše spolubydlící informuje o tom, že upekla cupcaky, tak nechte vaši bradu spadnout vděkem (mimochodem, můžete i nadšeně projevit nesouhlas). Ujistěte se, že využíváte všechny své možnosti.
  • Moc dobře víte, jak na to. Už jste viděli lidi před vámi a víte, jaké výrazy na tváři sedí k určitým emocím. Jediným problémem je, že budete muset své emoce vyjadřovat výrazněji, aby si toho všimli i ostatní. Musíte se ujistit, že vaše nadšení jde vidět a slyšet.
 5. 5
  Když jde o to, jak být „slyšet“, tak se soustřeďte na hlasitost. Hlučnost se sice nerovná nadšení, ale mlčenlivost je často brána za nedostatek nadšení. Takže, když vykládáte Tomášovi o tom, jak jste šťastní, že jej vidíte, nešeptejte mu to. Pokud jste nadšení z cupcaků, tak do toho zapojte i své plíce. Nemusíte křičet, ale je dobré vyjádřit se trošku hlasitěji. Berte jako výchozí bod hlasitost, co vám přijde normální a mluvte trošku hlasitěji.
  • Zamyslete se nad tím, co teenagerka dělá, když vidí Justina Biebera nebo Roberta Pattinsona. Ječí nadšením. Nedělejte to. Ale něco si poznamenejte. Když je potřeba vyjádřit nadšení, tak v sobě najděte vnitřního „fanouška Justina Biebera“ (můžete se však trochu umírnit). Když nic jiného, tak to udělejte se sarkasmem. Pouze vy potřebujete vědět, že si děláte srandu ze všech okolo. Vždyť přece po vás vyžadují kapku nadšení, ne?
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak zůstat nadšený

 1. 1
  Pokládejte si otázky. Jednoduchý způsob, jak zůstat nadšený, je pokládat si otázky. Ukazuje to, že máte zájem a jste zapojeni do dění okolo vás. A pak, co se stane, když pokládáte otázky? Lidé vám odpoví a mohou dokonce říct něco, co vás zaujme. Takže, nebojte se udělat první krok! Pokládejte otázky a sledujte, kam vás to dovede.
  • Je jednoduché odepsat nějaké téma/věc/osobu jako nezajímavou, nebo-li soudit knihu podle obalu. Vyvarujte se tomu! Pokud k tomu máte tendenci, snažte se tomu vyhnout. Můžete zjistit, že odkrytí onoho závoje ve vás vzbudí zvědavost. A zvědavost vás může dovést k nalezení něčeho, co vás dokáže nadchnout!
 2. 2
  Smějte se. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se stát šťastný, je smát se. Začněte se smát a brzy budete šťastní a plní nadšení. Přirozenou cestou se vám zlepší nálada a budete se cítit kreativnější a pozitivnější.
 3. 3
  Buďte plní úžasu. Po nějaké době v určitém prostředí se vám stane, že všechno prvotní nadšení se ve vytratí. Přestanete vnímat, nad čím jste se dřív s úžasem zastavovali. Přestanete pokládat otázky a obdivovat věci okolo vás. Jakmile k tomu dojte, tak nadšení se ve vás vytratí jako zrnka písku skrze vaše prsty. Najednou život stojí za nic a je nudný a nezajímavý. Nenechte to tak daleko dojít.
  • Jednoduché věci jako je krásný západ slunce ve vás mohou znovu vzbudit nadšení. Nebo vaše oblíbená budova. Či skupina dětí stavící sněhuláka. Když se zastavíte, abyste si přivoněli k růžím, tak se také můžete pozastavit a zjistit, co vás bude dál naplňovat či inspirovat.
 4. 4
  Zkoušejte nové věci. Jednoduchý způsob, jak být znovu plný úžasu, je zkoušet nové věci. Život se může stát velmi rychle nudný, takže si jej trošku okořeňte. Je nemožné uchovat si nadšení pro něco, co děláte den co den a rok co rok. Je směšné očekávat, že budete nadšení, pokud máte pořád tu samou rutinu!
  • I ty nejmenší změny mohou dělat zázraky. Běhali jste půl roku každý den 6 kilometrů? Najděte si novou trasu! Začněte vařit. Najděte si nové hobby. Běžte nakupovat. Běžte se podívat na turistické atrakce ve vaší lokalitě. Nemusí to být nic velkého; prostě to musí být něco jiného.
 5. 5
  Stále se učte. Představte si vztah s někým, koho jste znáte po celý svůj život. Pravděpodobně to začne být trochu nuda, když už se tak dobře znáte. To samé platí o vašem životě! Pokud se přestanete učit nové věci, tak také přestanete mít zdroje inspirace. Takže dělejte si větší průzkum vašeho oboru, vyhledávejte experty a setkávejte se s lidmi z daného oboru. Cokoliv děláte, dělejte to do hloubky.
  • Nemusíte se učit pomocí učebnic. Můžete se učit od lidí okolo vás a dokonce i sami od sebe nebo i z wikiHow. Prostě vyhledávejte vědomosti – čím více toho víte, tím zajímavější věci se vám budou dít. I v životě!
  Reklama

Varování

 • Náhlý nárůst nadšení do života může způsobit pocity euforie, závratě a zrychlené bušení srdce. Může to také způsobit, že lidé budou rádi ve vaší společnosti.
Reklama

O tomto wikiHow

Sandra Possing
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Sandra Possing. Sandra Possing je životní kouč, řečník a podnikatelka žijící v San Francisco Bay Area. Sandra se specializuje na individuální koučování se zaměřením na myšlení a transformaci vedení. Sandra prošla tréninkem koučování v The Coaches Training Institute a má sedmileté zkušenosti s životním koučinkem. Je držitelkou titulu BA v antropologii na University of California v Los Angeles. Tento článek byl zobrazen 5 005 krát
Stránka byla zobrazena 5 005 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama