Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože se zdá, že někteří lidé jsou od přírody společenštější, než ostatní, ve skutečnosti je to tak, že všechny lidské bytosti jsou společenské a stejně jako v případě ostatních dovedností je možné se naučit být společenštější. V tomto článku se dozvíte, jak vystoupit ze své zóny komfortu a vylepšit svůj společenský život.

Část 1
Část 1 ze 2:
Překonejte obavy

 1. 1
  Buďte méně kritičtí. Někteří lidé, kteří sami sebe popisují jako „asociální“ neustále kritizují jak sebe, tak ostatní. Vyhýbají se společenským situacím, protože se na jednu stranu bojí, že je ostatní lidé budou odsuzovat a na druhou stranu jsou (paradoxně) extrémně kritičtí k ostatním lidem. Pokud chcete být společenštější, musíte akceptovat fakt, že všichni lidé bez ohledu na to, jak působí zvnějšku, mají jak pozitivní, tak negativní vlastnosti. To, čím se sebejistí lidé liší od nejistých lidí je přístup, který mají sami k sobě. Sebejistí lidé se soustředí na pozitivní vlastnosti sebe i ostatních lidí, zatímco asociální lidé se soustředí pouze na své chyby a na chyby lidí ve svém okolí.
  • Napište si seznam svých pozitivních vlastností. Nezapomeňte zahrnout jak vnitřní (intelektuální, emocionální), tak vnější (fyzické) vlastnosti. Naučte se připomínat si tyto pozitivní vlastnosti každý den a zbavujte se všech negativních myšlenek, které o sobě máte tím, že si za každou negativní myšlenku řeknete dvě pozitivní.
  • Přestaňte si o sobě myslet, že jste stydliví, plaší, nebo asociální. Čím častěji budete tato slova používat, tím více v sobě podpoříte představu, že nejste schopní komunikovat s ostatními lidmi. Pokud vás tato myšlenka děsí, uvědomte si, že vaše vnímání ostatních závisí nejen na nich, ale také na vás. Pokud chcete být společenštější, musíte si začít důvěřovat a věřit, že to dokážete. Připomínejte si, že společenské chování je volba, ne neměnná vlastnost.
  • Akceptujte fakt, že jsou lidé z podstaty dobří. Existuje sice spousta zlých lidí, ale musíte si uvědomit, že lidé mohou být také milující, laskaví a akceptující. Když tomu uvěříte, budete se těšit na seznamování s novými lidmi a nebudete se jim vyhýbat.
 2. 2
  Neanalyzujte zbytečně své interakce. Když budete zbytečně příliš přemýšlet, nebudete schopní si užívat komunikaci s lidmi. Ze začátku to pro vás možná nebude snadné, ale je důležité se těchto zlozvyků zbavit a odstranit zbytečné předpoklady. Také přestaňte analyzovat to, co se již stalo.
  • Místo toho, abyste se soustředili na to, co se mohlo pokazit, nebo jak jste se ztrapnili, přistupujte ke každé nové situaci s čistým štítem a pozitivním přístupem.
  • Když se budete zamýšlet nad minulými interakcemi s lidmi, soustřeďte se na pozitivní věci a přestaňte myslet na ty negativní. I v případě, že nešlo o nejzajímavější komunikaci ve vašem životě, se snažte najít alespoň jednu pozitivní věc na každé interakci, i kdyby to mělo být něco tak malého, jako to, že se vám podařilo někoho rozesmát.
 3. 3
  Uvědomte si, že nejste středem vesmíru. Je zajímavé, že stydliví lidé, kteří mají pocit, že jsou nechtění a neviditelní, si také často myslí, že je ostatní lidé neustále sledují a kritizují. Tento zvláštní paradox je to, co jim brání cítit se příjemně a otevřeně v přítomnosti ostatních lidí. Neznamená to, že byste si měli připadat nedůležitě, ale spíše že byste si měl uvědomit, že jste sami svým nejhorším kritikem. Pamatujte si, že ostatní lidé mají spoustu svých starostí a nemají čas ani chuť vás neustále kritizovat.
  • Uvědomte si, že lidé jsou tak ponoření do svých vlastních životů a komunikací, že nemají čas všímat si, že jste se ztrapnili, řekli něco hloupého, nebo jste někdy nevypadali naprosto dokonale. I v případě, že si toho všimnou, je velmi nepravděpodobné, že jim na tom nějak záleží, protože mají své vlastní problémy.
  • Uvědomte si, že se všichni lidé do určité míry cítí stejně jako vy. I ti nejvíce společenští lidé jsou někdy nejistí a mají strach, že se před ostatními ztrapní. Jediným rozdílem mezi nimi a vámi je to, že se tito lidé rozhodli to riziko podstoupit a dobře se bavit, místo aby se strachovali o to, jak na ně budou ostatní reagovat.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Zlepšete svůj společenský život

 1. 1
  Natrénujte si to. Stejně jako v případě každé jiné dovednosti, je společenskost možné se naučit pomocí konzistentnosti a trénink. Znamená to, že budete muset vystoupit ze své zóny komfortu a přinutit se pravidelně komunikovat s ostatními lidmi. Nerozdělujte si svůj život do škatulek a neodděluje společenský život od zbytku života. Pokud chcete být skutečně společenští, budete se muset chovat společensky ve všech oblastech života, například jak v rodinném prostředí, tak ve škole, nebo v práci.
  • Zvykněte si dávat se do řeči s lidmi, které pravidelně potkáváte, jako jsou bankéři, číšníci a prodavačky.
  • Travte svůj volný čas vždy s přáteli. Pokud se věnujete koníčkům a činnostem o samotě, zkuste příště pozvat nějakého kamaráda.
  • Vždy přijímejte pozvání na společenské akce. Nevymlouvejte se a neříkejte lidem, že jste unavení, musíte druhý den brzy vstávat, nebo se necítíte dobře. Některé výmluvy jsou sice legitimní, ale jiné jsou pouze výmluvy. Naučte se rozlišovat mezi upřímnými a neupřímnými výmluvami.
 2. 2
  Buďte pozitivní. Každý chce trávit čas s optimistickými a dobře naladěnými lidmi. I v případě, že si nepřipadáte moc pozitivně, byste se tak měli alespoň chovat při komunikaci s lidmi. Když vám například někdo řekne, abyste mu něco řekli o svém životě, měli byste se zaměřit na pozitivní aspekty a nestěžovat si na ty negativní.
  • Když budete mít pozitivní život, lidé se o vás budou zajímat a budou se toho o vás chtít dozvědět více.
 3. 3
  Zapojte se. Pokud chcete být pro ostatní zajímaví, musíte o ně projevit zájem, zejména v rozhovorech. Když si budete s někým povídat, naslouchejte tomu, co vám říká a nestarejte se o to, co byste měli říkat vy. Dívejte se lidem do očí, pokyvujte hlavou a klaďte jim doplňující otázky.
  • Nedívejte se na telefon a nerozhlížejte se při rozhovoru kolem sebe. Působili byste znuděně a ostatní lidé by si mysleli, že nemáte zájem si s nimi povídat a že se s nimi nudíte.
 4. 4
  Dávejte si pozor na řeč těla. Pokud jste na večírku, nebo na nějaké společenské události, je velmi důležité, jak nastavujete své tělo. Pokud chcete, aby vás ostatní lidé oslovili, neměli byste stát v koutě, neměli byste si překřižovat paže, dívat se do telefonu, nebo se mračit.
  • Když se budete lidem dívat do očí a usmívat se, dáte jim najevo, že jste přátelští, otevření a nebojíte se. Kromě toho úsměv sluší každému.
 5. 5
  Začínejte rozhovory. Když budete neustále čekat na to, až vás k sobě někdo pozve a začne se s vámi bavit, budete marnit svůj čas. Vztahy stojí na vzájemné snaze – pokud chcete lidem dát najevo, že si jejich přátelství vážíte, budete muset využívat příležitosti a trávit s nimi čas.
  • Udržujte kontakt s přáteli, i když nežijete ve stejném městě. Pravidelně jim volejte, posílejte jim zprávy a emaily a zjišťujte, jak se mají.
 6. 6
  Využívejte příležitosti k seznamování. Nejlepším způsobem, jak si najít nové přátele a rozšířit svůj společenský okruh je seznamovat se s novými lidmi. Přijímejte pozvánky na večírky a společenské akce, jezděte na nová místa a povídejte si s cizími lidmi v kavárnách, v autobuse, ve škole, v letadle atd.
  • Seznamování s cizími lidmi vás možná zastrašuje, ale berte to takto: protože je vlastně vůbec neznáte, nemáte co ztratit, když vám to nevyjde. Na druhou stranu nikdy nevíte, kdy si takto můžete najít nového nejlepšího kamaráda, obchodního partnera, nebo milostného partnera!
 7. 7
  Všímejte si toho, co se lidem líbí. Je těžké si pamatovat, co se líbí každému z lidí, které znáte, nebo o co se lidé zajímají. Po seznámení s novým člověkem si tedy udělejte poznámky a zapište si to, co mají rádi. Zjistěte si co nejvíce informací, abyste se příště měli o čem bavit. Překvapí vás, kolik kamarádů si najdete dík tomu, že si zjistíte, co tyto lidi baví a zajímá. Pravděpodobně to ze začátku nebude snadné, takže byste měli začít se svými spolužáky a pracovními kolegy.
  • Uvědomte si, že byste se neměli nechat unést. Například byste neměli lidi sledovat na sociálních sítích. Stačí jen zjistit, jak dopadl zápas jejich oblíbeného týmu a když se koná ten další. Se zbytkem rozhovoru vám ten druhý již pomůže.
  Reklama

Tipy

 • Až budete mluvit s někým, koho moc dobře neznáte, začněte tématy, která máte společná, například školou, nebo prací. Postupem času se můžete pustit i do dalších témat.
 • Být společenský neznamená přátelit se s každým. Není možné zavděčit se všem a je mnohem lepší mít méně dobrých přátel, než sto průměrných a povrchních přátel.
 • Uvědomte si, že byste měli být vždy sami sebou a na nic si nehrát.
 • Je nejlepší si nechat osobní názory na politiku, náboženství, potraty atd. pro sebe, pokud o tato témata ten druhý nebude mít zájem. I v tomto případě byste si ovšem měli extrémní názory nechávat raději pro sebe. Tato témata většinou nejsou příjemná.
 • Až půjdete na nějakou společenskou událost, vezměte si s sebou kamaráda. Když vás bude někdo podporovat, budete se cítit sebejistěji.
 • Usmívejte se a zdravte všechny, které potkáte. Pomůže vám to prolomit ledy a lidé si vás zapamatují a později si s vámi přijdou promluvit.
 • Vyhýbejte se lidem, kteří vám způsobují nejistotu. Travte čas s těmi, kteří vás podporují a rozvíjejí.
 • Když budete pozitivní, ostatní lidé vás budou mít raději.
 • Nebojte se mluvit s novými lidmi! Možná se spřátelíte a budete se mít rádi. I když jste nervózní, byste to neměli házet za hlavu – možná se seznámíte s někým skvělým.
 • Zbavte se stresu a jděte do toho. Udělejte to teď, abyste později nelitovali toho, že jste nic neudělali. Je možné, že si najdete nového nejlepšího kamaráda!
 • Pokud máte pocit, že nemáte dostatek společenských interakcí, najděte si nějakého nového koníčka, přidejte se do nějakého klubu, nebo začněte dělat dobrovolníka. Vyberte si činnost, při které přijdete do styku s ostatními lidmi.
 • Nevzdávejte se ani v případě, že potkáte někoho, komu se nebudete líbit. Najděte si někoho jiného – brzy se vám to podaří a uvědomíte si, že jste společenštější, než jste si mysleli.
 • Nevyhýbejte se lidem, které nemáte rádi – nikdy nevíte, kdy budete potřebovat jejich pomoc.
 • Pokud máte „nepopulární“ názory (například jste rasisté, nebo homofobové), neměli byste o tom před lidmi mluvit.Reklama

O tomto wikiHow

Liana Georgoulis, PsyD
Spoluautorem článku je :
Psycholožka
Spoluautorem tohoto článku je Liana Georgoulis, PsyD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 7 315 krát
Stránka byla zobrazena 7 315 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama