Abyste byli vůdcem, nemusíte být zrovna zvolený poslanec ani ředitel velké firmy. Vůdce je někdo, kdo neustále sleduje nové trendy a nápady. Titul je něco, o co můžete kdykoli přijít, ale skutečné kvality vůdce vám zajistí úspěch navždy.

Metoda 1 ze 3:
Myslete jako vůdce

 1. 1
  Mějte sebevědomí. Tento krok nemá nic společného s tím, že víte, co děláte – pokud máte sebevědomí, lidé se vás nebudou na nic ptát. Lidé často věci předpokládají a když se budete chovat sebejistě, budou si myslet, že na to máte právo. Získáte si tím jejich důvěru a respekt.
  • Sebevědomí může být někdy složité. Představte si, že musíte říct někomu „nevím“, přitom se dívat dolů a hrát si s prsty. Nyní si představte, že to řeknete s hlavou vzpřímenou, zataženými rameny a budete se tomu druhému dívat do očí. Je v pořádku něco nevědět, měli byste být ale dostatečně sebevědomí na to, abyste to uměli přiznat.
 2. 2
  Buďte tvrdí, ale laskaví. Protože vedete ostatní, budete muset nastavovat hranice a pravidla. Je na vás, abyste zajistili nějaký systém a účel pro každou situaci. Budete si muset umět stát za svým. Když ale budete hrát diktátora, způsobíte revoluci. Chovejte se logicky a sami dodržujte svá pravidla.
  • Zde je příklad špatného vůdcovství: v letadle se ztrácely vidličky a nikdo nevěděl proč. Při vyšetřování se zjistilo, že je uklízečky vyhazovaly, protože nebylo možné je vyčistit. [1] Pokud budete příliš diktátorský, váš tým se bude vidliček zbavovat. Když se budete chovat mile, vyhnuli byste se tomuto problému. Buďte tedy k ostatním lidem laskaví.
 3. 3
  Staňte se expertem. Říkat někdy „nevím“ je v pořádku. Když to ale budete říkat stále, bude to vypadat, že nevíte, co děláte. Staňte se expertem v oboru, ve kterém chcete ostatní vést. Nakonec budete znát odpovědi na všechny otázky.
  • Když budete mít znalosti, budete se cítit sebejistější a budete schopnějším vůdcem. Bez znalostí to nejde, v takovém případě jde pouze o čas a brzy vás nahradí někdo, kdo dobře ví, o čem mluví. Vždy se tedy snažte doplňovat si informace a studovat. Vyplatí se vám to!
 4. 4
  Leader, leader, leader. Buďte rozhodní. Stojíte s kamarády venku a rozhodujete se, co budete večer dělat. Každý si stěžuje, nikdo nepřijde s ničím dobrým, až nakonec jeden člověk řekne „půjdeme dělat tohle“. Tento člověk vystoupí nad celou situaci a převezme nad ní kontrolu. Jde o rozeného vůdce!
  • Musíte ale vědět, kdy byste měli být zticha. Jistě přijde chvíle, kdy se budete muset rozhodovat sami a také budete muset najít společnou řeč s ostatními. Respektujte ostatní lidi a ceňte si jejich názoru.
 5. 5
  Mělo by vám záležet na lidech, které vedete. Jen proto, že to nejsou vůdci to neznamená, že jsou to idioti. Pokud k nim budete mít úctu, budou se chovat stejně také k vám. A když se k nim budete chovat neurvale, brzy vás sesadí z trůnu. Nezapomínejte na to, kdo pro vás pracuje. Bez těchto lidí byste neměli ani koho vést!
  • Pečovat o tyto lidi neznamená ustupovat jejich přání. Vedete vy je, protože víte, co je pro ně nejlepší. Jen proto, že s vámi někdo nesouhlasí, byste mu neměli dávat to, co chce. Někdy je dobré s někým nesouhlasit, vyslechnout si ho a dát mu najevo, že vůdcem jste tady vy. Ukažte mu, že vám na něm záleží, ale udělejte vždy to, co je v danou chvíli nejlepší.
 6. 6
  Věřte tomu, že vůdcem může být každý. Ve skutečnosti se lidé rádi nechají vést. Berte to jako tmavou cestu – čím více vůdců budete mít, tím více vás půjde vpředu s baterkami. Co byste chtěli více, nechat se vést, nebo razit cestu? Lidé chtějí vůdce a hledají vůdce. Proto se jimi můžete stát.
  • Berte to jako novou restauraci (metafora pro život). Přijde k vám příjemný číšník, nabídne vám tři nejlepší jídla, slíbí vám, že budete spokojeni a dodá, že když se vám něco nebude zdát, osobně vám připraví něco lepšího. Jistě vás to uklidní a budete mít pocit, že je o vás dobře postaráno. A tak to v životě chce většina lidí.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Chovejte se jako vůdce

 1. 1
  Dodržujte své sliby. Víte, že politikové jsou často bráni jako lháři? Jistě také víte, že lidé politiky nemají rádi. A tady to máte. Když nebudete plnit své sliby, lidé vás nebudou respektovat. Můžete mít drahý oblek, charisma a znalosti, ale pokud nedodržíte to, co slíbíte, lidé s vámi nebudou chtít nic mít.
  • Důležitá součást dodržování slibů je uvědomit si, co je dosažitelné a co ne. Pokud poznáte, co sami zvládnete, jedinou další překážkou je naučit se být upřímný. Zkoušejte si to s dětmi a při každé příležitosti. Vytvořte si morální zásady a nedejte šanci lidem, kteří zpochybňují vaše schopnosti.
 2. 2
  Slušně se oblékejte. Pokud do kanceláře přijdete v obleku a kravatě a budete si často kontrolovat hodinky, lidé si budou myslet, že čekáte na nějakého blázna, který se nedostavil. Když přijdete v tričku a kšiltovce, lidé si budou myslet, že jim vezete pizzu. Pokud chcete být vůdcem, musíte se podle toho oblékat.
  • Musíte najít rozdíl mezi oblékáním za účelem udělání dojmu a oblékáním za účelem ovlivnění. Nemusíte se oblékat vždy tak, abyste udělali dojem – někdy to nemusí být vhodné pro každou situaci. Měli byste ale ovlivnit to, jak vás lidé vnímají. Oblečte si něco, v čem se sami cítíte dobře a v čem byste si sami sebe všimli. Můžete tak do určité míry ovládat to, co si o vás lidé myslí (je to smutné, ale je to tak).
 3. 3
  Chovejte se ke svému týmu hezky. Musí vám na těchto lidech záležet a musíte vždy dodržet to, co slíbíte. Pokud chcete, aby vám práce v týmu šla dobře, zajistěte, aby se lidé bavili a buďte přátelští a nenapomínejte je za každý vtípek. Buďte lidem dobrým příkladem a oni si vás zamilují.
  • „Dělej to, co ti řeknu, ne to, co dělám já“ na vás možná platilo, když vám bylo šest let, ale na dospělé lidi s tím dojem neuděláte. Možná vám to nedají hned najevo, ale nebudou spokojení a nakonec vás opustí. I když v danou chvíli nikdo nemá připomínky, takové pokrytectví se vám jistě vymstí.
 4. 4
  Ukažte, že jste oddaní svému týmu. Pokud chcete, abyste se měli stále lépe, každý na sobě musí neustále pracovat. Nemá to nic společného s tím, že jste vy sami skvělí – celý váš tým musí být skvělý. Když dosáhnete svého cíle, budete si přece říkat „dokázali jsme to,“ ne „dokázal jsem to“!
  • Aby váš tým rostl, budete mu muset věnovat pozornost. Když jim budete přisuzovat role, které jim nesedí, nebude to dobré. Snažte se každého z nich poznat a přidělit mu práci, která ho bude bavit a která mu půjde. Pomozte mu učit se a pomozte mu vytěžit ze svých talentů a schopností to nejlepší.
 5. 5
  Ptejte se na otázky. Jako vůdce jste v jistém smyslu nedotknutelný. Lidé za vámi nebudou chodit s malými problémy, protože jste „velký zaneprázdněný muž/žena“. Nechtějí vás zatěžovat maličkostmi. Nezapomínejte na to, že byste se jich měli ptát na všechno, co vás zajímá.
  • Nečekejte na zpětnou vazbu od svého týmu – možná s ní nikdy nepřijde. Nakonec jste to vy, kdo určuje, jak se budou věci dělat a tito lidé možná ani nevědí, že na jejich názoru záleží. Zeptejte se jich, jak jim to jde a co by chtěli na celém postupu změnit. Jen proto že to nejsou vůdci to neznamená, že nemají žádné dobré nápady.
 6. 6
  Veďte pouze když musíte. Přirozený vůdce nepřijde do místnosti a nezakřičí „Tady jsem!“ Nejde o to, abyste popadli situaci za pačesy a přeměnili ji na to, co chcete vy. Jde o to umět využít příležitostí, které se objevují samy.
  • Ve většině situací není určen žádný vůdce. Jde pouze o pozici, kterou na sebe někdo přirozeně převezme. Lidé vám nedají privilegium vůdcovství, ale mohou vám zabránit v tom, abyste ho získali. Vyhněte se tomu, abyste působili příliš dominantně a nedělali, že víte a znáte všechno. Počkejte si na správnou chvíli.
 7. 7
  Začněte „vidět“ více, než „dělat“. Pravděpodobně jste již začali shromažďovat peníze, lidi nebo produkty. Být vůdcem je ale více než jen několik úkolů za sebou. Abyste mohli nějakou situaci vést, budete ji muset odhalit od začátku, zjistit, čím můžete pomoci a sledovat, jaká je nejlepší cesta. Váš tým už se postará o to ostatní. Vy potřebujete pouze vizi.
  • To je podobné jako rčení „kdo mluví nahlas, toho každý uslyší“. Jen proto že někdo mluví nahlas to nemusí znamenat, že má pravdu. Nemusíte spěchat a zanechávat za sebou spoušť, abyste byli dobrým vůdcem. Měli byste se tomu naopak vyhnout. Věnujte svůj čas interpretaci, práci na řešeních a nabízení těchto řešení.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Všechno dohromady

 1. 1
  Identifikujte problém. Rozhlédněte se kolem sebe a najděte si způsoby, jak udělat svět lepším místem. Pozorujte své okolí a naslouchejte lidem. Jak jim můžete pomoci? Jakým výzvám budete čelit? Co můžete zlepšit:
  • Zjistěte, jaké máte talenty a rozvíjejte je. Zaměřte se na to, abyste pomocí nich dosáhli změny k lepšímu. Jaké problémy se vám budou nejlépe řešit? Zamyslete se nad nimi z širšího hlediska – ne vždy je snadno identifikujete.
  • Hledejte potřeby, konflikty a mezery, které je nutno zaplnit a také si všímejte nedostatků. Řešení nebudou vždy kreativní nebo nejnovější – někdy jde o ty nejjednodušší věci.
 2. 2
  Myslete ve velkém. Když řešíte problémy (nebo vylepšujete současnou situaci), možná si všimnete vzorců a uvidíte, že tyto malé problémy jsou jen příznaky velkého a hlubšího problému. Thoreau jednou řekl: „Na každých tisíc lidí, kteří zlo ničí od listů, se najde jeden, který ho ničí u kořene.“ Vraťte se o kousek zpět a najděte kořen problému. Většinou nejde o něco, co byste mohli vyřešit sami. Bude to chtít skupinovou snahu a zde budete moci opět vstoupit do své role.
  • Pokud úzce spolupracujete s týmem, udělejte si z toho výhodu. Jaké role by členům týmu nejlépe seděly? Jak nejlépe využít jejich čas? Jaké nápady je stále ještě nutné zavést? V mnoha případech je růst pouze otázkou přeskupení a specializace – a to většinou nebývá problém.
 3. 3
  Buďte aktivní. Pokud máte v hlavě plány na to, jak řešit různé problémy, pravděpodobně budete schopni předpovídat další problémy, které se mohou objevit. Místo abyste na ně jen čekali, snažte se jim zabránit. To je hlavním rozdílem mezi vůdcem a manažerem. Dobrý manažere reaguje pohotově na všechny situace – dobrý vůdce se snaží zajistit, aby se tyto situace nemusely stávat.
  • Nebojte se svému týmu přisoudit role. Možná se jim tyto role zalíbí. Pokud si všimnete potenciálního problému, snažte se vymyslet preventivní řešení. Na to také máte svůj tým.
 4. 4
  Rozhodněte se, že ponesete odpovědnost za všechny následky. Abyste mohli mít na lidi vliv a mohli řešit velké problémy, budete se muset umět rozhodovat a tato rozhodnutí ovlivní ostatní lidi. Je to stejně velká zodpovědnost, jako čest. Budete se muset naučit rozhodovat správně a zároveň být připraveni nést následky, když se něco pokazí. Když se to stane, lidé budou vždy předpokládat, že to byla vaše chyba.
  • Berte sami sebe jako kapitána lodi – osud lodi je ve vašich rukou a je na vás, abyste všechny navedli na správný směr.
  • Buďte moudří. Doufejte v to nejlepší, ale připravte se na nejhorší.
  • Pokud nedokážete převzít zodpovědnost nad svými činy – pokud o sobě například pochybujete – je dobrý nápad odstoupit. Nejistý vůdce se často změní na tyrana.
 5. 5
  Sdílejte svoji vizi. Jako vůdce vidíte velké problémy, ale také jste schopni překonávat velké překážky. Potřebujete si najít lidi, kteří vám budou pomáhat, a sdílet s nimi svoji pozitivní vizi. Inspirujte je, motivujte je, veďte je a ukažte jim, že je přiblížíte k dosažení jejich snů.
  • John Gardner řekl: „Vůdci dokážou hlavně vymyslet a sdílet cíle, které lidi pozvednou a spojí je v honbě za něčím, co si zaslouží jejich snahu.“ Buďte tedy takovým vůdcem.
 6. 6
  Nezapomeňte, že jde o celý tým. Ti nejlepší vůdci znali své místo po celou dobu a snažili se sloužit vyššímu zájmu. Sláva, prestiž a bohatství se pro ně stalo jen vedlejšími účinky a ne motivací. Koneckonců nikdy nemůžete něčeho dosáhnout, když jste na to sami!
  • Pokud chcete realizovat nějakou vizi, nejlepší je najít si armádu. Taková armáda vydrží tak dlouho, jako vy. Pro nejlepší výsledky sdílejte svoji vizi s ostatními a ukažte jim, že ji mohou přijmout za svoji.
  • Berte sami sebe jako počátek řetězové reakce – jakmile to začne, můžete odstoupit a všechno už se zvládne i bez vás.
  • Zde je další trefný citát, tentokrát od Lao Tse: „Vůdce pracuje nejlépe, když lidé ani nevědí, že existuje. Když splní svoji práci dobře, lidé si řeknou: udělali jsme to my.“
  Reklama

Tipy

 • Charisma je rozhodně dobrá věc, ale není nezbytné. Mnoho úspěšných vůdců v historii nebyli zrovna přátelští ani šarmantní. Důležité ale je, že jim lidé věřili a že se nechali jejich vizí inspirovat. Budete potřebovat skvělé komunikační dovednosti (ať už řečnění, psaní nebo i umění) a budete muset svoji vizi umět vyjádřit.
 • Vždy dodržujte to, co kážete. Když se budete chovat jako pokrytec, přijdete o svoji pozici vůdce.
 • „Pokud vaše činy inspirují ostatní, aby více snili, učili se a stávali se lepšími, jste vůdci.“ (John Quincy Adams)Reklama

Varování

 • Jako vůdce jste neustále pod drobnohledem, což znamená, že můžete přijít o své soukromí. Přečtěte si články o tom, jak se vyrovnat se slávou.
 • Může být také těžké vytvořit si s lidmi z vaší skupiny nějaké vztahy. Vždy panují obavy před protežováním a nesmíte zapomínat na to, že se musíte chovat ke všem stejně.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 547 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 4 547 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama