Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lidé, kteří jsou vděční a váží si toho, co mají, na tom nejsou nutně lépe, než ostatní. Nemají ani větší štěstí. Pouze si uvědomují potenciál svých životů. Studie provedená v roce 2003 zjistila, že lidé, kteří jsou vděční, jsou obecně šťastnější, než ostatní lidé.[1]

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak být dlouhodobě vděčný

  1. 1
    Veďte si deník. Každý den si zapisujte vše, za co jste vděční a čeho si vážíte. Nezáleží na tom, jak těžký život zrovna máte – každý den se jistě najde něco, za co můžete být vděční. Když budete tyto věci hledat, snáze se vypořádáte se všemi těžkostmi. [2]
    • Každý den si napište alespoň 3-5 věcí. Mohou to být zdánlivě samozřejmé věci, jako třeba „bylo krásné počasí,“ ale i důležité věci, jako „můj partner mě požádal o ruku.“
    • Každý den se na chvíli zamyslete nad tím, za co jste vděční. Možná si uvědomíte, že si toho každý den budete moci napsat mnohem více.
    • Když budete mít opravdu těžký den, vytáhněte si své zápisky a pročtěte si je. V takových chvílích se snažte najít alespoň malé věci, za které můžete být vděční. Příklad: pokud jste vážně nemocní, pravděpodobně za to nebudete vděční, ale můžete být vděční za to, že vám někdo donesl večeři, že máte teplou postel, nebo že se s vámi mazlí vaše kočka. Všechny tyto malé věci vám pomohou cítit se trochu lépe.
  2. 2
    Obraťte své myšlení. Lidé, kteří jsou vděční za každou maličkost, nemají jednodušší život. Mnoho z těchto lidí jsou ve skutečnosti ti, kteří se potýkají s velkými životními problémy, protože si uvědomili, že problém není daná situace, ale to, jak o ní smýšlí. Když budete negativní, každý problém pro vás bude ještě horší.
    • Používejte správná slova. Když budete mluvit a myslet negativně a budete vždy počítat s tím nejhorším, nebude pro vás snadné být vděční. Příklad: když budete mluvit o své „příšerné nemoci“ vám v žádném případě nepomůže. Říkejte raději jen „nemoc, kterou mám.“ Kromě toho, že tím svoji nemoc oddělíte od své identity, jde také o neutrální tvrzení.
    • Když budete napadat ostatní a sami sebe, nebudete schopni být vděční. Když zjistíte, že o někom smýšlíte negativně, zastavte se a zkuste to jinak. Příklad: když si pomyslíte „na matematiku jsem úplně hloupý,“ zastavte se a řekněte si raději „s tímto příkladem mám trochu problémy.“ Díky tomu si nebudete myslet, že je problém ve vás, odpojíte se od daného problému a budete ho moci snáze vyřešit.
  3. 3
    Praktikujte všímavost. Když budete prožívat každou chvíli naplno, nebudete schopni obývat se o budoucnost, nebo se zabývat minulostí. Musíte se ponořit do přítomnosti a uvědomit si, jak důležité je žít právě „teď.“
    • Zkuste si to při jídle. Nečtěte si knihu, nedívejte se na televizi, ani si nehrajte s telefonem. Soustřeďte se pouze na jídlo, které zrovna jíte. Je horké? Studené? Jakou má texturu? Jak voní? Je sladké, kyselé, nebo slané?
    • Trénujte si to při procházkách, nebo když budete jen tak sedět venku. Všímejte si barvy nebe a tvaru mraků, vnímejte stromy a další rostliny. Vnímejte všechny vůně a poslouchejte vítr ve stromech, dětský smích, nebo zvuky projíždějících aut.
    • Když budete trénovat všímavost, budete schopni užívat si každý moment svého života. Jde o techniku, která vám umožní zbavit se duševních problémů, jako je deprese a úzkost, protože tyto problémy většinou způsobuje strach z budoucnosti, nebo problémy z minulosti. [3]
  4. 4
    Meditujte. Meditace je také skvělým způsobem, jak se vypořádat s duševními problémy. Může vám také pomoci být vděčnější a vážit si toho, co máte.
    • Na 15 minut denně jděte na nějaké klidné místo a meditujte. Pohodlně si sedněte a začněte zhluboka dýchat. Všímejte si toho, jak se vám s každým nádechem zvedá břicho a soustřeďte se jen na svůj dech. Když se vám do hlavy dostanou nějaké myšlenky, uvědomte si je a nechejte je jít. Když se stane, že se rozrušíte, začněte se opět soustředit na svůj dech.
    • Je dobré určit si limit dýchání, místo časového limitu, abyste nemuseli stále sledovat hodinky. Řekněte si například, že budete meditovat na 50 nádechů. Když se vám to nepodaří, nic se neděje. Pravděpodobně byl stejně čas skončit.
  5. 5
    Veďte zdravá životní styl. Být vděčný je snazší, když o sebe budete dobře pečovat a budete zdraví. Je dobré starat se o svůj životní styl – dostatečně spěte, pijte hodně vody a jezte zdravé potraviny.
    • Spánek je velmi důležitý jak pro zdraví, tak pro schopnost být vděčný. Je sice skvělé, když se někomu daří být vděčný i když špatně spí a trpí úzkostmi, ale přesto je vždy dobré spát dostatečně. Snažte se chodit spát každý den okolo 23.00 a půl hodiny před spaním si vypínejte všechna elektronická zařízení.
    • Pijte dostatek vody. Voda je pro lidské tělo velmi důležitá, takže byste jí měli pít dost, jinak nebudete stoprocentně zdraví. Snažte se vypít alespoň 8 sklenic vody denně.
    • Cvičte. Cvičení (zejména aerobní aktivity) uvolňují endorfiny, které pomáhají zlepšovat náladu. Snažte se cvičit každý den alespoň 30 minut. Můžete si jít zaběhat, zatančit si, nebo třeba cvičit jógu.
    • Jezte potraviny, které vám dodají zdraví a vitalitu. Jezte hodně ovoce a zeleniny (tmavší druhy, které obsahují více živin) jako kapustu, papriky a banány. Kromě toho jete také komplexní sacharidy, například ovesné vločky, nebo tmavou rýži. Vyhýbejte se cukru a soli. Měli byste jíst co nejvíce zdravě a jen jednou za čas si dopřát něco nezdravého, na co máte chuť.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak být vděčný v danou chvíli

  1. 1
    Dejte si pauzu. Někdy stačí si dát menší pauzu a člověk se hned začne cítit lépe. Abyste mohli být vděční, musíte něco dělat, ale někdy je nutné se na chvíli zastavit a odpočinout si.
    • Pokud jste v práci nebo ve škole, jděte na procházku po budově, nebo na chvíli vyjděte na čerstvý vzduch. Myslete na to, jak vděční jste za to, že si můžete dát na chvíli pauzu, protáhnout si nohy a pocítit slunce.
    • Někdy člověk jednoduše potřebuje dovolenou. Pokud máte možnost si vzít dovolenou, udělejte to. Dovolená vám umožní více si vážit vašeho každodenního života a dodá vám energii k řešení problémů, za které vděční nejste.
  2. 2
    Řekněte někomu, že si ho vážíte. Život je často příliš uspěchaný a lidé si navzájem neříkají hezké věci. Když budete lidem děkovat, budou vás mít raději. Budete vyzařovat příjemnou energii vděčnosti, která se přenese i na ostatní lidi.
    • Promluvte si o vděku se svojí rodinou. Vyhraďte si každý den chvíli na to, abyste si s rodinou vyprávěli o tom, za co jste vděční. Každý člen rodiny by měl mít několik minut, aby mohl říct, čeho si váží. [4]
    • Posílejte lidem děkovné dopisy a pohledy. Je úžasné, do dokáže jeden děkovný dopis. Děkovným dopisem dáte člověku najevo, že si ceníte toho, co vám věnoval (čas, úsilí, dar). Nemusíte psát dlouhý dopis, stačí jen několik řádek, ve kterých vyjádříte svůj vděk.
  3. 3
    Pomáhejte ostatním lidem. Být vděčný neznamená jen říkat lidem, že si jich vážíte, ale také pomáhat přátelům a všem ostatním. Nemusíte to brát jako obchod a myslet si, že když někomu pomůžete, něco vám dluží. Měli byste to dělat nezištně. [5]
    • Udělejte něco pro někoho, kdo vám pomohl. Nemusíte mu říkat, že se mu snažíte odvděčit za to, co pro vás udělal – znělo by to samoúčelně. Snažte se mu jednoduše nabídnout pomoc, kdykoli to bude možné. Příklad: můžete své sestře pomoci uklidit dům, můžete odvézt babičku k lékaři, nebo můžete pomoci kamarádovi se stěhováním.
    • Udělejte něco pro někoho, koho neznáte. Někdy vám lidé budou pomáhat tak, že jim to nebudete moci oplatit (budete jim chtít stále děkovat a projevit jim svoji úctu). Měli byste lidem děkovat a měli byste jim dávat najevo, že pro vás jejich pomoc hodně znamená. Můžete jim to ale i oplatit. Příklad: váš profesor vám pomůže tak, že mu to nikdy nebudete moci vrátit (napíše vám doporučení, přečte si vaši knihu atd.). Vy za to můžete začít učit někoho jiného a pomoci například slabším studentům s úkoly.
  4. 4
    Zaměřte se na záměr. Když pro vás někdo udělá něco hezkého (přinese vám jídlo, uvaří vám oběd, nabídne vám pomoc), zamyslete se nad tím, že se vám někdo pokusil lepšit život. Někdo vám věnoval čas, peníze, nebo něco jiného. [6]
    • Tyto myšlenky vám umožní cítit vděk, který později budete moci přenést na ostatní lidi díky svým činům a slovům (hlavně pokud máte děti). [7]
  5. 5
    Řekněte „děkuji.“ Když to řeknete nahlas, budete se hned cítit vděčnější. Kromě toho ostatní budou vědět, že si vážíte toho, co pro vás dělají. Může vám to pomoci zlepšit náladu, když se budete cítit vyčerpaní nebo úzkostliví.
    • Slova „děkuji“ využívejte jako mantru, nebo modlitbu. Můžete děkovat za konkrétní věci, nebo si můžete tato slova opakovat jen pro sebe. Když budete například v autobusem, můžete si v duchu začít děkovat za jídlo, které jste měli, za déšť, který zalévá stromy, za autobus, který vás rychle doveze tam, kam se potřebujete dostat atd.
    • Měli byste také poděkovat všem lidem, které přes den potkáte. Poděkujte číšníkovi za kávu, poděkujte člověku, který vám podržel dveře, poděkujte operátorovi zákaznické linky, který vám pomohl vyřešit technický problém. Když budete lidem děkovat, budete se cítit vděčněji.
    • Uvědomte si, že není možné být zároveň vděčný a mít strach. Když budete pěstovat vděk, snáze se zbavíte vzteku, úzkosti (i chronické úzkosti), deprese a dalších zdravotních problémů.
  6. 6
    Najděte si vděčnost v konkrétních situacích. Někdy není snadné cítit vděk. Rozchody, ztráta zaměstnání a další nepříjemné věci vás mohou skutečně naštvat nebo rozesmutnit. V těchto situacích je ale ještě důležitější být vděčný, protože vám to pomůže překonat všechny problémy.
    • Pokud chcete být vděční například i za nudnou práci, která vás nebaví, napište si seznam všech dobrých věcí, které vaše práce zahrnuje: umožňuje vám vydělávat peníze, takže máte na jídlo a na bydlení, můžete díky ní jezdit do města autobusem a každý den sledovat východ slunce, můžete si dávat k obědu skvělý sendvič z lahůdkářství, které je hned vedle, atd. Možná budete muset hledat opravdové maličkosti, ale přesto vám to pomůže cítit se lépe. Když budete mít depresi, vytáhněte si tento seznam a přečtěte si ho.
    • Pokud jde například o rozchod, měli byste si dopřát nějakou dobu na to, abyste zpracovali své emoce a byli smutní (být vděčný neznamená, že nesmíte cítit smutek, vztek atd., tyto emoce jsou s vděkem pouze snesitelnější). Až si trochu odpočinete a budete mít čas zpracovat emoce, napište si seznam všeho, co jste se v bývalém vztahu naučili (například jste zjistili, že nechcete chodit s člověkem, který vstává velmi brzy ráno, nebo jste se naučili dělat kompromisy) a také všechno, za co jste vděční (například že nyní můžete mít všechny své věci kde chcete, můžete jíst jídla, na která byl bývalý partnera alergický atd.).
    • Měli byste být schopni aplikovat techniky vděčnosti na jakoukoli situaci. Vždy se najde něco, za co můžete být vděční, i když půjde jen o malou věc (například hezké počasí). Když tyto věci najdete a budete si je uvědomovat, budete mít spokojenější život.
    Reklama


Tipy

  • Najděte si kamaráda, se kterým budete moci probírat všechny věci, za které jste vděční a který vám nedovolí stále si na něco stěžovat.
  • Usmívejte se a myslete pozitivně.
Reklama

Varování

  • To, že budete vděční neznamená, že se vám nebudou stávat žádné špatné věci, nebo že na vás tyto věci nebudou mít vliv. Může vám to jen pomoci zvládat všechny tyto věci snáze a neničit si jimi duševní zdraví.
  • Uvědomte si, že někdy budete mít špatný den, kdy se vám nebude chtít nic dělat. Je to v pořádku. Nemusíte si myslet, že jste slabí nebo špatní jen proto, že nemáte neustále skvělou náladu. Může to být vaším cílem, ale nezapomeňte na to, že toho ještě nikdy nikdo nedosáhl.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 76 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 009 krát
Stránka byla zobrazena 4 009 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama