Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít dobrý smysl pro humor a umět povzbudit ostatní lidi k tomu, aby se smáli, vám může zajistit oblibu a úspěch. Humor vám umožní dívat se na život pozitivně, dodávat ostatním lidem dobrou náladu a také je důležitý například pro uchazeče o zaměstnání. Průzkum mezi 737 řediteli společností zjistil, že 98% z nich raději zaměstná člověka, který má smysl pro humor, než člověka, který ho nemá. [1] Je tedy rozhodně dobré být vtipný. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Rozvíjejte svůj smysl pro humor

 1. 1
  Zjistěte si, co vás rozesměje. Smích je podvědomý. Je sice možné se smíchu vyhnout (i když ne vždy úspěšně), ale je velmi těžké rozesmát se na požádání. Když už se vám to podaří, bude jasně vidět, že jde o nucený smích. [2] Naštěstí je smích nakažlivý (v přítomnosti ostatních lidí je až o 30% vyšší šance, že se budete smát) a když se smějí ostatní lidé, snadno se rozesmějete také. [3]
  • Studie prokázaly, že existují tři věci, které nás nejvíce rozesmějí: pocit nadřazenosti nad někým, kdo se chová „hloupě“, rozdíl mezi očekáváním a realitou a pocit úlevy po nějaké úzkosti. [4]
 2. 2
  Naučte se smát se i v nudných nebo nevtipných chvílích. Je dobré si uvědomit, že čím nudnější daná situace je, tím snazší je zapojit do ní humor. Je jednodušší rozesmát lidi v kanceláři, než lidi v komediálním klubu. [5]
  • Proto se britský seriál Kancl odehrává právě v kanceláři, což je z podstaty velmi nudné prostředí. Jde dokonce o kancelář firmy na zpracování papíru. V takové kanceláři byste jistě neočekávali spoustu legrace.
 3. 3
  Naučte se ocenit slovní hříčky. Humor často pramení z lingvistických nedorozumění a z hravého přístupu k jazyku. Někdy je vtipné, když existuje mezera mezi slovy a významy.
  • Přeřeknutí jsou lingvistické chyby, o kterých si lidé myslí, že vyjadřují to, co jste si skutečně mysleli a ne to, co jste chtěli říci. Často mají sexuální podtext.
  • Chytré slovní hříčky jsou většinou plánované. Když vymyslíte nějakou chytrou, budete mít jistotu, že rozesmějete všechny lidi v místnosti.
 4. 4
  Naučte se ocenit ironii. V komedii není nic častějšího a zároveň nepochopenějšího, než ironie. Ironie se objevuje, když existuje mezera mezi naším očekáváním ohledně nějakého tvrzení, situace, nebo obrazu a skutečností.
  • Komik Jackie Mason ironii popisuje vtipem: „Děda mi vždycky říkal – Nedávej si pozor na peníze, dávej si pozor raději na zdraví. Když jsem si takhle jednoho dne dával pozor na své zdraví, někdo mi ukradl všechny peníze. Byl to můj děda.“
  • Tento vtip se zabývá našimi základními očekáváními: že jsou prarodiče hodní a přátelští, že nám nechtějí uškodit a že bychom měli poslouchat jejich rady. Tento vtip je směšný, protože zahrnuje prarodiče, který krade, podvádí a chová se ničemně.
 5. 5
  Důvěřujte svému vnitřnímu smyslu pro humor. Neexistuje žádný univerzální recept na vtipnost. To, díky čemu je člověk vtipný, je vždy jedinečné a váže se k tomu, jak tento člověk vnímá svět. Věřte tomu, že jste také vtipní. Malé děti se smějí již ve 4 měsících života a všechny děti umějí přirozeně vyjadřovat humor už v mateřské školce. Uvědomte si, že v sobě máte vtip – musíte ho ze sebe jen dostat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Buďte vtipným člověkem

 1. 1
  Neberte sami sebe příliš vážně. Vzpomeňte si na své nejtrapnější zážitky, trapasy a nedorozumění a na chvíle, kdy jste se snažili být vtipní, ale nepodařilo se vám to. Tyto situace bývají velmi humorné.
  • Když budete vyprávět lidem své nejtrapnější zážitky, rozhodně je rozesmějete. Pro příklad zde uvádíme skeč Colina Mochrie, který řekl: „Měl obličej, který mohla milovat pouze jeho matka, tedy za předpokladu, že byla matka na jedno oko slepá a na druhé téměř neviděla... bylo to moje identické dvojče.“
 2. 2
  Udělejte si legraci sami ze sebe. Zkuste si dělat legraci ze sebe a ne z ostatních lidí. Když se vám to povede, lidé se budou opravdu smát. Rodney Dangerfield si uměl udělat legraci ze svého vzhledu i ze svého rozumu: „Jednou jsem šel k psychiatrovi, který mi řekl, že jsem šílený. Řekl jsem mu, že bych chtěl i jiný názor a on mi řekl: „Jste také ošklivý!““
  • Redd Foxx mluvil o své závislosti na drogách a alkoholu takto: „Je mi líto lidí, kteří nepijí a neberou drogy. Jednoho dne se totiž ocitnou v nemocnici na smrtelné posteli a nebudou vědět, jak se tam dostali.“
  • Zde uvádíme skvělý vtip Henryho Youngmana: „Když jsem se narodil, byl jsem tak ošklivý, že dal doktor mé matce facku.“
 3. 3
  Zamyslete se nad svým publikem. Různí lidé se smějí různým věcem. Někteří lidé se smějí satiře, jiní jsou zase senzacechtiví. Zjistěte si, s jakými lidmi máte tu čest a přizpůsobte tomu své vtipy, aby se vám podařilo je rozesmát.
  • Ne každý ví, jaké je to létat helikoptérou, být milionářem, nebo mít dítě. Většina lidí ale ví, jaké je jezdit rychle, fantazírovat o penězích, nebo někoho bezmezně milovat. Snažte se tedy říkat vtipy, které pochopí všichni lidé a které se dotknou jejich základních pocitů.
  • Když budete ve skupině lidí, které neznáte, chvíli poslouchejte, o čem se baví a co je rozesměje. Jsou to lidé, které baví slovní hříčky? Nebo je baví fyzické komedie? Čím lépe jim budete rozumět, tím snazší pro vás bude je rozesmát.
 4. 4
  Uveďte mysl v omyl. Tomuto triku se říká překvapení. Jde o to vytvořit rozdíl mezi očekáváním a realitou. Verbální vtipy využívají element překvapení a snaží se odvést vaši pozornost jiným směrem, stejně jako iluzionisté. [6]
  • Jako příklad uvedeme vtip Rodneyho Dangerfielda: „Jednou večer jsem potkal za dveřmi svoji ženu v sexy negližé. Bohužel právě dorazila domů.“
  • Vezměme si příklad z Groucha Marxe: „Kromě psa je kniha nejlepším přítelem člověka. Uvnitř psa je příliš tma na to, aby se dalo číst.“
 5. 5
  Kujte železo, dokud je žhavé. Načasování je velmi důležité, protože když dáte svému mozku příliš mnoho času na to, aby si vtip promyslel, vtip přestane být vtipný. Proto nefungují vtipy, které již lidé slyšeli, protože už se jim jednou zasmáli. Snažte se reagovat rychle a říkat vtipy ve správnou chvíli.
  • Krátké vtipy jsou velmi zábavné. Někdo řekne něco, co není samo o sobě vtipné a vy mu odpovíte něčím, díky čemu bude jeho poznámka velmi vtipná. Načasování je v tomto případě extrémně důležité. Příklad: Váš kamarád přemýšlí o vlasech a ochlupení a řekne: „Není divné, že máme chlupy jenom na hlavě a v rozkroku?“ Pravděpodobně ani neočekává, že mu na to někdo odpoví, ale vy řeknete: „Mluv sám za sebe!“
  • Pokud nemáte dobré načasování, nepokoušejte se o vtip. Nejhorší, co můžete udělat, je snažit se říct vtip v nevhodné chvíli. Nic si z toho nedělejte, budete mít spoustu dalších příležitostí říct něco vtipného.
 6. 6
  Měli byste vědět, kdy byste se neměli pokoušet být vtipní. Dávejte si pozor hlavně na pohřbech a svatbách, na různých církevních obřadech a i ve všech ostatních situacích, kdy se humor nehodí.
 7. 7
  Buďte všímaví. Jerry Seinfeld a jiní komikové si vydělali miliony dolarů díky tomu, že umějí pozorovat své okolí a vtipně ho komentují. Když budete vědět hodně věcí, budete schopni dělat chytré vtipy, ale nic nenahradí schopnost všímat si svého okolí. Ve skutečnosti mnoha chytrým lidem smysl pro humor chybí. Snažte se hledat humor v každodenních situacích a vnímejte to, co ostatní lidé nediví. Vtipné věci máme často přímo před očima!
 8. 8
  Zapamatujte si několik krátkých vtipů. Krátké vtipy mají nejlepší ohlas. Například Dorothy Parker uměla skvělé krátké vtipy.
  • Pokud chcete umět vtipně odpovídat lidem, budete muset být vždy připraveni. Pozorně poslouchejte, co říkají ostatní lidé a snažte se na to vtipně a pohotově reagovat.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Udržte si inspiraci

 1. 1
  Učte se od vtipných lidí. Od vtipných lidí se toho můžete spoustu naučit, ať už jde o komiky, vaše rodiče, vaše přátele, nebo cizí lidi. Všímejte si toho, jakým způsobem jsou vtipní a jaké věci říkají. Zamyslete se nad tím, co na těchto lidech nejvíce obdivujete. I když si vyberete pouze jednoho vtipného člověka, budete se toho moci spoustu naučit. Když mu budete věnovat pozornost a budete se učit, hodně vám to pomůže. Naučíte se spoustu technik, které budete moci sami využít.
  • Comedy has taken the podcast world by storm in recent years. Comedy podcasts by people like Marc Maron and Joe Rogan are available for free online and feature hilarious interviews, jokes, and stories you can upload to mobile devices. Ride the bus while listening to a comedy podcast and weird everyone out when you laugh suddenly in your headphones.
 2. 2
  Sledujte vtipné seriály. Existuje spousta vtipných seriálů, které vám mohou dodat inspiraci. Například britský humor je suchý a chytrý a zabývá se hlavně kulturními záležitostmi. Americký humor je naopak fyzický a jednodušší a často zahrnuje sexuální a rasová témata. Když budete sledovat spoustu britských i amerických komediálních seriálů, budete mít dobrý přehled o různých stylech humoru.
  • Sledujte stand-up komiky. Dobří komikové umějí improvizovat a někteří z nich si na tom postavili i celou kariéru. Zajděte si na nějaké představení stand-up komika a zkuste se co nejvíce zapojit. Dobře se zasmějete a uvidíte, jak tito lidé dokážou vytěžit maximum i z obyčejných situací.
 3. 3
  Učte se, abyste měli lepší přehled. Je snadnější vtipkovat, když jste chytřejší a více toho víte. Je jedno, jestli se vyznáte v poezii 17. století, nebo třeba v rybaření. Využijte všechny své znalosti a zkuste díky nim vymyslet skvělé vtipy.
  • Rozšiřujte si obzory, abyste dokázali vtipkovat ve společnosti různých lidí. Když budete umět vtipkovat o fyzice i o Paris Hilton, budete na nejlepší cestě. Když se vám podaří najít nějakou vtipnou spojitost mezi dvěma různými tématy, může to být velmi vtipné.
  • Využijte svoji inteligenci. Být vtipný znamená ukázat, že jste natolik inteligentní, že vidíte vtip i ve věcech, ve kterých ho ostatní lidé nevidí. Zkuste se zaměřit například na webové komiksy. Poukazují na hygienické návyky církevních představitelů, na rozmnožovací zvyky šimpanzů a bez problémů tyto věci spojí s něčím, čemu rozumí každý průměrný člověk.
 4. 4
  Čtěte, čtěte, čtěte. Najděte si cokoli vtipného a čtěte. Chemikové se stávají dobrými chemiky díky tomu, že si čtou o chemii a trénují pokusy. Sportovcům se daří proto, že čtou a píšou o sportech. Vy budete vtipnější, když budete číst a trénovat vtipy.
  • Čtěte knihy Jamese Thurbera, P. G. Wodehouse, Stephena Frye, Kaza Cooke, Sarah Silverman, Woody Allena, Billa Brysona, Bill Wattersona, Douglasa Adamse atd. Nezapomeňte ani na dětské knihy, které často bývají velmi vtipné.
  • Čtěte knihy plné vtipů. Rozhodně byste se měli naučit několik vtipů z knih. Možná vám to pomůže vymyslet si vlastní vtipy. Při čtení vtipů si všímejte toho, co je dělá vtipnými a snažte se díky tomu vymyslet vlastní vtipy. Všechny vaše vtipy bohužel nemusí bát vtipné. Někdy je těžké se na svoji práci dívat objektivně. Nejlepší tedy bude požádat o zpětnou vazbu někoho, koho moc dobře neznáte (a kdo vám tedy řekne pravdu).
 5. 5
  Aktivně naslouchejte a snažte se naučit se toho o komedii co nejvíce. Naslouchejte ostatním a snažte se porozumět tomu, o čem mluví. Není nic pokornějšího, než uvědomit si, že se vždy můžete učit od ostatních lidí. Když se budete zaměřovat na ostatní lidi, dozvíte se, co jim připadá vtipné. Také budete všímavější a budete věnovat pozornost všem malým radostem života a budete empatičtější.
  Reklama

Tipy

 • Vtipy se liší podle kultury. To, co připadá vtipné lidem v USA, nemusí připadat vtipné lidem ve Francii. Pamatujte si to a snažte se vymýšlet univerzální vtipy.
 • Neříkejte nic, čím byste mohli někoho naštvat. Vyhněte se vtipům, kterými byste zaútočili na nějakou skupinu lidí.
 • Pokud píšete test ve škole a nějaký spolužák se na vás zadívá, udělejte na něho nějaký směšný obličej. Pravděpodobně ho tím rozesmějete.
 • Nesmějte se svým vlastním vtipům, dokud se nebudou smát ostatní lidé. Všichni si budou myslet, že se za každou cenu snažíte být vtipní a ostatní lidé už se nebudou chtít smát.
 • Trénujte si to. Když budete trénovat, budete se stále zlepšovat a nebudete mít problém vtipkovat mezi lidmi. Vaše rodina a přátele vám toho odpustí nejvíce, ale velké publikum bude očekávat, že budete dobří už od začátku. Trénujte si to s lidmi, kterým důvěřujete a kteří vám poskytnou dobrou zpětnou vazbu.
 • Střídejte témata. Když budete vtipkovat stále o stejných věcech, lidi to brzy přestane bavit. Hledejte si nová témata pro své vtipy.
 • Když budete čekat příliš dlouho, vaše vtipy přestanou být vtipné. Když například někdo něco řekne a vás napadne vtipná odpověď až za několik hodin, pravděpodobně byste si ji měli nechat pro sebe. Už by nebyla vtipná a vy byste působili hloupě.
 • Ruční gesta vám pomohou dosáhnout lepších výsledků. Také obličejové výrazy jsou velmi důležité.
 • Nezapomeňte na nonverbální signály, jako je například vtipný tanec, různé zvuky atd.
 • Pohlaví je důležité. Muži vyprávějí více vtipů a mají tvrdší humor, zatímco ženy mají raději historky, trapné příhody a vtipy, které v lidech vyvolávají pocit solidarity. Někdy se role obrátí, když dáte muže se ženami do jedné místnosti – muži se trochu zklidní, zatímco ženy si z mužů udělají cíle svých vtipů.


Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že jste v prostředí, kde je vhodné vyprávět vtipy. Také si z nikoho nedělejte legraci příliš dlouho nebo příliš nevybíravě.
 • Dávejte si pozor na vtipy o věcech, které jsou pro některé lidi svaté (politika, náboženství atd.). Všechny věci jsou vtipné, ale když to přeženete, mohli byste tím naštvat spoustu lidí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Humorné knihy, seriály a filmy
 • Lístky na komediální představení
 • Smysl pro humor

O tomto wikiHow

Kendall Payne
Spoluautorem článku je :
Spisovatelka, režisérka, & Stand-up komička
Spoluautorem tohoto článku je Kendall Payne, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 30 688 krát
Stránka byla zobrazena 30 688 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama