Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je obtížné být zábavný, ale ještě obtížnější je sršet inteligentním vtipem. Aby jste byli opravdu vtipní, tak musíte být chytří, inteligentní a velmi bystří. Váš inteligentní humor by měl ostatní položit nebo je měl alespoň donutit k nějakému úšklebku. Je jedno, jestli už jste vtipní a pouze potřebujete vylepšit své dovednosti nebo chcete rozvinout svůj smysl pro humor - následujte následující jednoduché kroky a můžete si být jisti svým úspěchem.

Postup

 1. 1
  Učte se od vtipných lidí. Nejjednodušší způsob, jak si zlepšit svůj smysl pro humor je učit se od lidí, kteří již mají obdivuhodný smysl pro humor. Existuje spousta míst, kde takové lidi najít – od filmů až po vaše nejbližší a nejvtipnější přátele. Tady je návod, jak se učit od ostatních:
  • Buďte více času s lidmi, kteří jsou podle vás vtipní, ať už se jedná o vaše blízké nebo známé, s kterými byste se rádi více seznámili. Studujte jejich výrazy, jejich přednes a načasování.
  • Čtěte knihy napsané vtipnými lidmi, jako je Shakespeare, knihy o Sherlocku Holmesovi od Sira Arthura Conana Doylea nebo komiksy jako je Garfield nebo Dilbert. Můžete se přiučit od vtipných lidí (nebo zvířat) jakékoliv generace.
  • Sledujte televizní seriály nebo filmy, v kterých hrají vtipní lidé. Filmy od Woodyho Allena vždy zahrnují vtipné protagonisty.
 2. 2
  Buďte sebevědomí. Musíte působit sebevědomě dřív, než začnete ohromovat lidi svým humorem a vtípky. Pokud jste sebevědomí, tak lidé spíše uvěří vaším schopnostem a vašemu humoru. Tady je jak na to:
  • Mějte pozitivní řeč těla, když říkáte vtip. I když z toho nemusíte dělat zrovna show, tak během vyprávění nějaké vtipu byste měli stát rovně, mluvit jasně a udržovat si oční kontakt s publikem.
  • Věřte si. Pokud se máte rádi a milujete, co děláte, tak věřte, že lidem se spíše bude líbit váš vtip a smysl pro humor.
  • Věřte svým vtipům. Vyprávějte své vtipy jasně a dokažte, že si myslíte, že jsou opravdu vtipné. Pokud demonstrujete pevnou víru ve váš smysl pro humor, tak lidé budou spíše s vámi souhlasit. To však neznamená, že byste se měli smát vlastním vtipům. Jen byste je měli říct způsobem, který vyjádří, že vám je jedno, co si o vás lidé myslí. Vy už totiž víte, že jste vtipní.
 3. 3
  Buďte originální. Ke vtipu patří i originalita, takže byste měli pomocí vtipů prezentovat svůj vlastní náhled na svět. Jste-li duchaplná a inteligentní osoba, tak máte vyšší šance na to být originální. Tady je návod, jak na to:
  • Čtěte co nejvíce můžete. Čím více toho víte o světě, tím pravděpodobněji budete na svět okolo vás nahlížet z jedinečné perspektivy.
  • Nebojte se používat banální vtípky. Uvolníte-li se a otevřete se ostatním, tak více lidí se bude smát vaším vtipům. Například, když vás vaše přítelkyně požádá o nakoupení hrušek v obchodě, tak jí řekněte: “Mám hrušky v mysli.“
  • Vymyslete si nová slova. Například, když se svým kamarádem pomlouváte novou dívku se jménem Ema a už vás to přestává bavit, tak můžete říct: „Vyhlašuji Em-bargo!“ I když lidé asi obrátí oči v sloup, tak přesto je možné, že je váš vtípek pobaví.
  • Vymyslete nový význam pro každodenní fráze. Například, když vycházíte z veřejných záchodů a někdo se vás zeptá, jestli jsou to záchody pro muže, tak jim můžete odvětit: „Pro koho jiného byste je chtěl?“
   • Např. otázka „Jak byste strávili milion dolarů?“ nabízí spoustu příležitostí ke kreativitě. Vtipnou odpovědí, například, je: „S radostí.“
 4. 4
  Porozumějte svému publiku. Důležitým klíčem k úspěchu je pochopení publika. Vždy byste si měli být vědomi lidí, kteří jsou okolo vás a co se jim zdá vtipné nebo urážlivé. Tady je jak na to:
  • Nikdy nezapomeňte naslouchat ostatním. Naslouchání lidem okolo vás vám pomůže pochopit, co se jim zdá vtipné a co jim přijde naprosto urážlivé. Nebo se také můžete inspirovat nějakým komentářem, který můžete později použít v rámci nějakého vtípku.
  • Buďte citliví. Pokud se pohybujete okolo lidí, kteří jsou citliví na nějaké téma, jako je náboženství, tak se snažte vyhnout vtipům na toto téma. Nejenže jim nepřijdete vtipní, ale dokonce se vám budou chtít vyhýbat.
  • Upravte své vtipy podle vašeho publika. Vyzkoušejte peprnější vtipy pro mladší publikum a bezpečnější, otřepanější vtipy pro prarodiče – tedy pokud se nebudou smát úplně všemu.
  • Rozpoznejte, kdy lidé nemají náladu na vtipy. Vtipy nemusí být zrovna nejvhodnější, pokud jste s někým, kdo je naštvaný nebo nemocný – ve výsledku se jim akorát zprotivíte. Buďte opatrní.
 5. 5
  Podejte vtipy tím správným způsobem. I ty nejlepší vtipy nemusí zafungovat, pokud je nepodáte tím správným způsobem. Vyprávění vtipu je něco, co se dá nacvičit před zrcadlem nebo nahráváním se na magnetofon předtím, než předstoupíte před živé publikum. Takže i když vaše vtipy jsou většinou spontánní, tak vám mohou pomoci tyto tipy:
  • Mluvte jasně. Předneste své vtipy jasně a sebevědomě. Pokud si vtipy mumláte pod vousy, tak lidé se vás mohou zeptat, jestli byste je mohli zopakovat a všechen vtip je náhle ztracen.
  • Zapamatujte si, že to nejdůležitější je správné načasování. Měli byste umět rychle a bystře reagovat, takže příliš dlouho neotálejte, pokud chcete, aby lidé správně pochopili váš vtipný komentář.
  • Zkuste přednést vtip s kamennou tváří. Pokud si opravdu věříte, tak zkuste říct vtip s naprostou vážností a počkejte si, jestli se lidé začnou smát. Měli byste se snažit neříkat vtip způsobem, který dává zřetelně najevo, že si myslíte, že jste vtipní. Součástí vtipnosti by mělo být i postoj: „Je mi jedno, jestli se budete smát nebo ne.“
  • Nemluvte přes někoho jiného. Mělo by to být naprosto jasné, ale často se stává, že spousta skvělých vtipů se ztratí jen proto, že někdo je říká, zatímco ostatní mluví. Počkejte si na chvilku ticha a pak až řekněte svůj vtip.
 6. 6
  Nepřežeňte to. Následování těchto kroků sice zvýší vaše šance na to být vtipnější, ale neměli byste se snažit přespříliš. Ostatní se vám totiž nebudou smát, ale budou vás akorát litovat. Tady je návod, jak to nepřehnat:
  • Uvolněte se. I přesto, že zkoušíte nějaké nové vtipy, uvolněte se. Buďte klidní během vyprávění vtipů a nezvykle nezvyšujte svůj hlas nebo se nedívejte okolo s očekáváním nějaké reakce.
  • Neříkejte příliš mnoho vtipů najednou. Je mnohem efektivnější být vtipný během několika dobře načasovaných momentů v průběhu dne, než se snažit vykládat vtipy každých pět minut a pokazit devět vtipů z deseti.
  • Buďte klidní, i když se váš vtip nepovede. Pokud se nikdo nesměje vašemu vtipu, tak to přejděte a řekněte si: „Příště je rozesměju,“ nebo „Ups – špatné publikum.“ Pokud vás to viditelně rozhodilo nebo máte zkaženou náladu na zbytek večera, tak lidé poznají, že berete jejich reakce příliš vážně.
  • Dejte si pauzu. Pokud jste již řekli několik vtipů, tak si dejte na zbytek dne pauzu a studuje ostatní vtipné lidi okolo vás. Pokud jste příliš zaměření na to být vtipný, tak vám může uniknout něco opravdu důležité, co by vám mohlo do budoucna pomoci být ještě vtipnější.
  Reklama

Tipy

 • Je skvělé být vtipný, ale pokud jste neustále sarkastičtí, tak možné by bylo moudré trošku zmírnit. Nebo vás ostatní už nikdy nebudou brát vážně.
 • Opakovaný vtip není vtipem. Neopakujte pořád dokola ten samý vtip.
 • Zapamatujte si, že pokud uděláte chybu nebo se sem tam zmýlíte, tak stále máte šanci získat reputaci vtipné osoby. I ti nejlepší komici nedokážou vždy všechny rozesmát.
 • Opravdu se vyplatí nejprve prostudovat nějaké vtipné a zajímavé lidi, jako jsou Edmund Blackadder, Arnold Rimmer a Alan Partridge. Britští komici často používají hodně sarkasmu.
 • Inspirujte se nějakou osobou, s kterou máte podobný smysl pro humor.
 • Nepromýšlejte své vtipy příliš do detailů. Pokud máte na mysli něco vtipného v rámci nějaké situace či tématu, řekněte to! Pokud vás však zrovna nic dobrého nenapadá, počkejte si na nějaké další téma.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 063 krát
Stránka byla zobrazena 8 063 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama