Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý sní o tom, že odjede do západu slunce v kabrioletu a odhodí všechny starosti, ale to se podaří jen Jamesi Deanovi. Pravdou je, že zodpovědnost dodává našemu životu smysl a umožňuje nám vyvíjet si charakter, smysluplné vztahy a udržovat si náskok v pracovním světě. Pamatujete si na želvu, kterou zemřela, protože jste ji nekrmili? Nedovolte, aby se to stalo znovu. Pokud se chcete naučit, jak být zodpovědní, čtěte dál.

Metoda 1 ze 3:
Akceptujte zodpovědnost

 1. 1
  Pochopte, že na zodpovědnosti musíte pracovat. Není to něco, co jen tak dostanete. Pokud někdo váhá s tím, aby vám dal zodpovědnost navíc, je to pravděpodobně proto, že jste neuspěli se zodpovědností, kterou již máte. Možná si myslíte, že máte zodpovědnost za samé nutné, malicherné nebo hloupé věci a kdybyste dostali větší výzvu, brali byste ji vážněji. Toto je ale typické pro nezodpovědné lidi – mají rádi výzvy, zábavu a nové věci, které když poznají, ztratí o ně zájem.
  • Když jste v práci, ve škole nebo v nějakém týmu, musíte nejprve prokázat, že zvládnete malé věci. Potom teprve můžete dostat větší zodpovědnost.
 2. 2
  Nevymlouvejte se. V každé situaci jsou vždy nějaké faktory, které nemůžeme ovládat. Nezodpovědní lidé házejí vinu na tyto faktory a vymlouvají se na ně. Kdykoli se vymlouváte, je to jako byste říkali „Jsem nezodpovědný.“ Dávejte pozor na to, jak myslíte a mluvíte – vymlouváte se? Výmluvy mají mnoho podob, nejběžnější je „Udělal bych to, ale...“
  • Příště až se přistihnete při vymlouvání, změňte to, co říkáte. Přiznejte, proč jste vlastně neudělali to, co jste měli. Pokud jste byli líní nebo unavení, nebo se vám prostě jen nechtělo, řekněte to. Je v pořádku to přiznat. Je to vlastně ještě lepší, než si vymýšlet a vymlouvat se.
 3. 3
  Přiznejte své chyby. Snažte se ze svých chyb vytěžit co nejvíce, je to znakem zodpovědnosti. Nejen že díky tomu ztracený čas přetvoříte v cennou lekci, ale také předejdete tomu, abyste v budoucnu znovu marnili čas stejnou chybou. Pokud nikdy nepřiznáte, co jste udělali špatně, jak se potom poučíte ze svých chyb? Jednou z klíčových součástí zodpovědnosti je být schopen říct: „Udělal/a jsem velkou chybu. Už se to nikdy nebude opakovat.“
  • Příště až se ocitnete v podobné situaci si připomínejte, co jste minule pokazili a dejte pozor, aby se vám to nestalo znovu.
 4. 4
  Neobviňujte ostatní lidi ze svých problémů. Přiznat zodpovědnost znamená také přestat obviňovat všechny okolo sebe. Říkejte si, že jste neuspěli u testu, protože jste se neučili – ne proto, že by vás učitel neměl rád. Podváděli jste svého partnera, protože jste chtěli – ne proto, že by vám nevěnoval dostatek pozornosti. Přišli jste pozdě, protože jste zaspali – ne proto, že jste se zasekli v dopravní zácpě. Vinit ostatní lidi z vás udělá zlomyslného člověka a nebudete mít moc změnit svůj život k lepšímu.
  • Život není fér a bohužel ho někteří lidé mají těžší, než ostatní. Můžete vinit své rodiče za to, že vás dostatečně nemilovali, ale nebudete nikdy schopni změnit svůj život, dokud se nezaměříte na své vlastní činy a nepokusíte se je změnit.
 5. 5
  Přestaňte si stěžovat. Stěžování je dalším zvykem nezodpovědných lidí. Pokud si stále jen stěžujete na práci, na počasí nebo na ceny kávy, nedostanete se nikam. Stěžování je dalším způsobem, jak svalit vinu na celý svět, místo abyste šli do akce a změnili to, co můžete změnit. Možná nebudete schopni udělat nic s cenou kávy ve Starbucks, ale jistě si můžete koupit vlastní kávovar a dělat si doma levnější variantu.
  • Kdykoli si budete chtít stěžovat, řekněte něco pozitivního. Budete se divit, jak vám to změní pohled na svět.
 6. 6
  Přestaňte hrát oběť. Není pravda, že po vás jde celý svět. Pokud chcete být zodpovědní, přestaňte si myslet, že se vás snaží každý podrazit. Policista vám jistě nedal pokutu jen proto, že vás chtěl naštvat – musel to udělat, protože jste porušili zákon. Váš šéf vám také neodmítnul povýšení proto, že by mu to dělalo dobře. Udělal to proto, že vaše výkony povýšení nesplňují a také proto, že společnost jistě nemá peníze nazbyt.
  • Když budete pořád hrát oběť, nikdo vás nebude respektovat. A když vás nikdo nebude respektovat, nedostanete se se svojí zodpovědností moc daleko.
 7. 7
  Akceptujte to, co nemůžete změnit. Je důležité převzít zodpovědnost za své činy, ale je také důležité pochopit, že v životě existují věci, které jednoduše ovlivnit nemůžeme. Nejste zodpovědní za to, že váš kamarád pije, nejste zodpovědní za to, že celá společnost krachla, ani nejste zodpovědní za to, že váš spolubydlící nezvládá platit nájem včas.
  • Soustřeďte se na věci, které můžete ovlivnit a nesnažte se spravit všechny problémy světa. Je to nemožné.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Zodpovědné dovednosti

 1. 1
  Disciplína. Pokud chcete být zodpovědní, musíte být disciplinovaní. To neznamená, že musíte mít pracovní etiku raketového inženýra nebo režim vojáka, ale měli byste vědět, jak práci udělat včas a správně a nevyhýbat se důležitým úkolům ve prospěch zábavy. Abyste byli disciplinovaní, musíte si nastavit cíle a dosáhnout jich bez zbytečného rozrušování.
  • Každý den si sepište seznam úkolů a snažte se splnit všechny, nebo alespoň co nejvíce z nich.
  • Za složité úkoly se odměňujte tím, že si vyjdete ven a pobavíte se. Nemusíte se zábavy vzdát úplně, abyste měli disciplínu.
  • Připomínejte si svůj cíl, abyste neztratili motivaci. Studium na test z biologie není moc zábava, ale když si připomenete, jak se budete cítit, až dostanete jedničku a jak se tím přiblížíte svému snu stát se lékařem, jistě vás to povzbudí.
 2. 2
  Naučte se řešit problémy. Pokud chcete být opravdu zodpovědní, musíte vědět, jak řešit životní výzvy, ne jen jak zvládnout jednu písemku. To znamená, že musíte vědět, co dělat, když udeří tragédie. Budete muset být zodpovědní za spoustu věcí, takže se snažte být na vše připraveni a buďte svým bližním oporou.
  • A i když se vám nepřihodí nic hrozného, ale jen stresujícího, jako například neúspěch v práci, budete se s tím muset umět vypořádat.
  • Naučit se řešit nepříjemné situace chce cvik. Poprvé rozhodně nebudete vědět, co máte dělat. Postupně jak se vaše osobnost rozvine, naučíte se zůstat klidní a myslet rozumně i v krizi.
 3. 3
  Naučte se dělat více věcí najednou. To je další znak skutečně zodpovědného člověka. Pokud chcete být zodpovědní, budete muset mít přehled o všem, s čím se potýkáte. Být zodpovědný znamená pečovat o děti, uspět v práci a nezapomínat platit účty a také mnoho dalšího zároveň. Přestože si nepamatujete vše, nemůžete zanedbávat některé úkoly ve prospěch těch ostatních.
  • Pokud jde o multi-tasking, je důležité ujasnit si priority. Připomínejte si, že je důležitější zaplatit účty, než jít ke kadeřnici.
 4. 4
  Naučte se odhodlání. Neměli byste se sice odevzdat něčemu jen tak, ale také byste se neměli bát závazků tak, že se vám nebude chtít chodit nikam pravidelně. Když se něčemu zavážete, ať už jde o práci nebo školní časopis, naučí vás to pečovat o něco jiného než o sebe a vytvořit si tak zdravé návyky.
  • Studie prokázaly, že například atleti na střední škole vynikají v ostatních předmětech lépe. To, že se zavázali dělat nějaký sport, jim pomáhá nastavit si zodpovědnější denní plán a díky tomu udělají vše, co musí.
 5. 5
  Naučte se zvládat své peníze. Management peněz je velmi důležitý, pokud chcete být zodpovědní. Pokud žijete „z ruky do huby“, nebo se každý měsíc divíte, kam zmizely všechny vaše peníze, musíte si sednout a sepsat si seznam všech peněz, které utrácíte a vyřadit položky, které si kupovat nemusíte. Finanční zodpovědnost vám pomůže plánovat dopředu a zabrání vám v impulzivním nakupování.
  • Naplánujte si měsíční rozpočet na „zábavu“. Řekněme, že si můžete dovolit každý měsíc utratit 3000,- za zábavu. Pokaždé, když si budete kupovat lístky na koncert, drinky v klubu nebo nějakou večeři, si na to vzpomeňte. Pokud vám ke konci měsíce peníze dojdou, budete si muset najít nějakou zábavu, která je zdarma.
  • Zeptejte se sami sebe, co skutečně potřebujete a co pouze chcete. Potřebujete na nějakou událost nové šaty, nebo skutečně potřebujete vyměnit olej v autě?
 6. 6
  Buďte konzistentní. Vaše zodpovědnost nebude znamenat moc, když budete zodpovědní jen někdy. Pokud chcete být skutečně zodpovědní, budete si muset najít režim, který pro vás bude fungovat a držet se ho. Neučte se najednou 10 hodin, abyste to potom na tři týdny vzdali. Raději se každý den učte například jen hodinu. Nevolejte kamarádce každý den několikrát, abyste se na ni potom na měsíc vykašlali. Raději si na ni najděte čas několikrát týdně.
  • Konzistence vám pomůže nastavit si režim, díky kterému splníte všechny úkoly, které si uložíte.
 7. 7
  Buďte spolehliví. Součástí zodpovědnosti je také být člověkem, na kterého se mohou ostatní lidé spolehnout. Pokud vás nikdy přátelé neprosí o pomoc, protože vědí, že je odmítnete nebo na to zapomenete, nejste prostě důvěryhodný člověk a lidé vám nebudou věřit ani s těmi nejmenšími úkoly. Pracujte na tom, abyste vždy dodrželi slovo a buďte spolehliví.
  • Pokud chcete, aby vás lidé brali skutečně vážně a viděli vás jako zodpovědného člověka, budete muset lidem začít pomáhat a vždy splnit to, co slíbíte. Jedině tak uvidí, že na ně myslíte a mohou se na vás spolehnout.
 8. 8
  Berte zpětnou vazbu vážně. Součástí zodpovědnosti je také být otevřený kritice a vážit si toho, když vám někdo poskytne zpětnou vazbu, která vás může posunout dál. Pokud chcete být zodpovědní ve škole, poslouchejte své učitele, když vám říkají, že se můžete zlepšit. Pokud chcete být lepší v práci, poslouchejte své nadřízené, když vám říkají, na čem musíte zapracovat. Pokud vaši přátelé zmíní nějakou vadu, kterou můžete změnit, neodbývejte je, buďte rádi, že vám to řekli.
  • Zpětná vazba vám může pomoci stát se zodpovědnějšími a úspěšnější.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zodpovědné zvyky

 1. 1
  Začněte zvolna. Jako s většinou úkolů i se zodpovědností je nejlepší začít pomalu. Pokud máte pocit, že jste zavaleni zodpovědností, začněte s několika menšími úkoly. Až budete schopni si je vyškrtnout ze seznamu, budete se cítit mnohem lépe a budete mít větší motivaci zkusit další a složitější úkoly. Za krátký čas se budete cítit zodpovědnější a dáte svému životu větší smysl.
  • Napište si seznam všech způsobů, pomocí nichž můžete být zodpovědnější: být lepší přítel, starat se lépe o své auto, lépe se učit, lépe se starat o zlatou rybku. Začněte u rybičky a pokračujte směrem dál.
 2. 2
  Pomáhejte ostatním. Když budete ostatním pomáhat dosáhnout jejich cíle, i když jim jen pomůžete, aby se cítili lépe, budete mnohem zodpovědnější. Jakmile se postaráte sami o sebe, měli byste se snažit pomoci svým prarodičům, kamarádům nebo i lidem v okolí, kteří to potřebují. Snažte se každý týden někomu pomoci a napište si to do svého rozvrhu. Starejte se o ostatní lidi a budete zodpovědnější.
  • Nezapomeňte, že byste měli pomáhat ostatním až po tom, co se postaráte o všechny své zodpovědnosti. Nespěchejte na vaření polévky pro bezdomovce, pokud ještě nemáte uklizeno doma a nachystané věci do práce.
 3. 3
  Vyhněte se lenosti. Ta je charakteristická pro všechny nezodpovědné lidi a měli byste se jí vyhýbat jako čert kříži. Pokud vás čeká důležitá zkouška, celý týden se ni učte, nebo raději začněte ještě o týden dříve. Nezůstávejte den před zkouškou dlouhou vzhůru a nepijte Red Bull. Udělejte si plán a postupně plňte úkoly, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
  • To platí i pro malé úkoly. I když se vám nechce sekat trávu, zodpovědný člověk vždy udělá, co slíbil a tečka. Pokud chcete být zodpovědní, zamyslete se nad tím, co jste již slíbili a berte tyto věci vážněji, i když se vám mohou zdát malicherné. Berte je jednoduše jako povinnosti.
 4. 4
  Nezapomínejte na nic, co jste slíbili. Každý den nebo týden si pište seznam a úkolů a nechávejte si na email posílat upomínky k důležitým událostem. Pokud máte něco udělat během dne doma, nastavte si budík, abyste nezapomněli. Klidně si napište si poznámku na ledničku nebo na skříňku, nebo požádejte kamaráda, aby vám zavolal a připomněl vám, co máte udělat. Zapomnětlivost je klasickým znakem nezodpovědných lidí. Pracujte na tom, abyste se jí zbavili.
  • Někteří lidé si například dají hodinky na opačnou ruku, aby nezapomněli, že mají něco udělat. Hned si tak všimnou, že je něco špatně a vzpomenou si, co jim nesmí uniknout.
 5. 5
  Převezměte iniciativu. Když uvidíte něco, co potřebuje změnit, nečekejte na to, až to udělá někdo jiný. Buďte tím, kdo věci mění. Když budete odpovědní, budete mít větší sílu a zlepšíte tak mnoho aspektů svého života. Nemusíte se samozřejmě řítit do ničeho, co vám nesedí, ale když víte, že můžete někomu pomoct, nečekejte, až to udělá někdo jiný. Díky tomu získáte náskok v práci i ve škole.
  • Pokud váš spolubydlící neudělal žádné domácí práce, nečekejte, až to udělá. Udělejte to sami a později si s ním o tom promluvte. To ale neznamená, že byste na sebe měli brát každé břemeno, které uvidíte. Když ale uděláte věci sami a nebudete čekat, až je udělá někdo ostatní, budete se cítit lépe.
  • Stanovujte si cíle. Stanovte si několik cílů, kterých chcete dosáhnout. Může jít o dlouhodobé věci, jako například stát se lékařem, nebo abstraktní věci, jako být lepším přítelem, nebo například každý den uběhnout 7km. Ať už jde o cokoli, napište si tyto cíle a vymyslete si plán, jak jich budete chtít dosáhnout. Toto je skvělý zvyk a pomůže vám to udržet si správný směr. Pokud nemáte žádné cíle, nebudete mít žádnou motivaci.
  • Napište si tyto cíle na papír a noste je s sebou v peněžence, nebo si je vyvěste k psacímu stolu. Inspirujte se jimi, ale nenechejte jimi na sebe tlačit. Cíle by samozřejmě měly být realistické. Nepište si, že se chcete stát prezidentem USA.
 6. 6
  Zvykněte si na denní režim. Zodpovědný člověk má pevný denní režim, který mu vyhovuje. Probouzejte se každý den ve stejnou dobu a také choďte každý den ve stejnou dobu spát. Snažte se také jíst ve stejnou dobu. Pravidelně cvičte, neměli byste se za jeden víkend zničit a potom se tři týdny válet. Vyberte si nejlepší čas, kdy splnit své úkoly a udělejte je. Když nebudete mít rozvrh, budete mít pocit, že toho máte moc a vše vám bude trvat déle. Denní režim vám pomůže zvládat lépe svoji práci a také zábavu a budete se díky němu cítit na koni.
  • Nemusíte dodržovat svůj režim naprosto přesně, někdy je třeba přizpůsobit se okolnostem. Snažte se ale být co nejpravidelnější.
 7. 7
  Buďte zodpovědní za svůj majetek. To je další vlastností zodpovědného člověka. Dejte pozor, abyste zamykali své auto, stále měli plnou nádrž a pamatovali si, kde parkujete. Všechny věci si označte a mějte je bezpečně uzamčené ve skříňce. Dávejte si pozor na klíče. Pořiďte si pouzdro na brýle a naučte se dávat si na ně pozor. Sluneční brýle si za trest nekupujte půl roku, když je ztratíte nebo si je zničíte. Když budete muset každého půl roku kupovat nový telefon, počítač a další věci, nikdy se nestanete zodpovědným.
  • Nemějte u počítače žádné pití a nehrajte si s laptopem venku. Vždy buďte uvnitř, kde jste chránění.
  • Pořiďte si aplikaci „Find my iPhone“ a vždy zamkněte nebo vymažte zařízení Apple, pokud vám je někdo ukradne.
 8. 8
  Snažte se chodit všude dříve. Cílem je dobré načasování. Snažte se chodit do práce o 15 minut dříve a nebude vám vadit, když se na chvíli zaseknete v zácpě. Do kina s přáteli přijděte o 10 minut dříve a nebudete muset hledat parkovací místo, když už začnou v kině titulky. Nastavte si klidně hodinky o 10 minut dopředu. Budete působit lépe na ostatní lidi a nebudete se stresovat kvůli času.
  • Samozřejmě není dobré chodit dříve na večírky a podobné události. Nikdy ale nebuďte drzí a nechoďte o mnoho později.
 9. 9
  Neopíjejte se na veřejnosti. Další vlastnost nezodpovědného člověka. Jde ven s přáteli, nakonec si ani nepamatuje, co se stalo, utratí 5000,- v baru, ztratí telefon a probudí se v cizím domě... už se vám to někdy stalo? Pokud ano, okamžitě na tom zapracujte. Příště si dejte jen několik drinků, odejděte domů s plnou peněženkou a netknutou pamětí. Druhý den se budete cítit mnohem lépe, zvládnete toho více a nebude vás celý den bolet hlava.
  • Když lidé uvidí, že jste příliš opilí, budou vás vnímat jako nespolehlivého a nebudou vás respektovat, protože si budou myslet, že nezvládnete ani sami sebe.
 10. 10
  Odpovídejte na korespondenci včas. Řekněte si, že budete na všechny pracovní emaily odpovídat během několika hodin. Budete se cítit mnohem lépe a na ostatní lidi také budete působit lépe. A co ty dlouhé emaily od kamaráda ze zahraničí? Dejte jim maximálně týden. Nemějte ve schránce neustále nezodpovězené zprávy a záznamník plný vzkazů. Telefony zvedejte ihned a na SMS zprávy také odpovídejte tak rychle, jak je to možné. Budete tak řešit vše okamžitě a nebudete mít na co zapomenout.
  • Klasický nezodpovědný člověk má spoustu nezodpovězené korespondence. Když dopustíte, aby se vám to stalo, budete působit nespolehlivě a nezvládnete žádné úkoly.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, řekněte to. Vždy mluvte, pokud máte pocit, že tím můžete situaci vylepšit.
 • Nečinnost vede k nezodpovědnosti. Lidé, kteří dělají každý den určité aktivity jsou zodpovědnější než lidé, kteří tráví celý den neproduktivně. Najděte si něco, co by vás bavilo a začněte se tomu věnovat. Automaticky tak budete zodpovědnější.
 • Vraťte se domů ještě chvíli před večerkou.
 • Dejte pozor na to, abyste byli dostatečně organizovaní.
 • Zamyslete se nad důsledky nezodpovědnosti. Přijdete o práci? Přijdete o nějakou důležitou šanci? Nezapomeňte ani na jedinou věc!
 • Zodpovědnost neznamená, že si nemůžete užívat, ale zodpovědní lidé poznají, kdy je třeba na zábavu počkat.
 • Pečujte o sebe a nestarejte se o ostatní lidi. Také se vyhýbejte problémům a snažte se uspět ve škole nebo v práci.
 • Vyhněte se syndromu vyhoření. Pokud jsou pro vás životní výzvy nové, možná to přeženete, vyčerpáte se a budete se snažit to použít jako ospravedlnění dalších činů. Uklidněte se a snažte se pohlédnout na celou situaci z širší perspektivy.
 • Pokud jdete ven s přáteli, stanovte si hodinu, kdy budete muset být doma.
 • Uvědomte si, že zodpovědnost je lidským právem.
Reklama

Varování

 • Nezapomeňte, že život není fér. Pokud vás opravdu někdo napadá a zneužívá kvůli vaší rase, třídě, víře nebo něčemu jinému, je možné, že nikdy tuto situaci nebudete schopni úspěšně napravit. Nevzdávejte se ale jen proto, že nemáte štěstí. Vždy máte na výběr. Jak daleko zajdete je na vás, ale nezapomeňte, že vždy můžete mít moc a uznání, když na tom budete pracovat. Nevzdávejte se, to vám nikdo nikdy nevezme. Můžete začít od nuly a jistě budete dělat chyby. Vy sami ale nejste chybou. Odpouštějte si a snažte se získat si respekt a důvěru. Svět se zlepší pouze pokud na tom budete pracovat. Pomáhejte lidem okolo vás a účastněte se dobrovolnických prací.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 337 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 8 337 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama