Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jízda na koni a péče o něj může být pro člověka naprosto jedinečnou zábavou a úžasnou zkušeností. Je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o velká, několik set kilogramů vážící zvířata, která mohou být lekavá a je proto nutností naučit se s nimi správně zacházet. Zabráníte tím nejrůznějším karambolům a případným úrazům jezdce i koně. Následující postupy vám ukáží, jak se bezpečně chovat kolem koní, až už jste na zemi nebo v sedle.

Část 1
Část 1 ze 3:

Výstroj a příprava

 1. 1
  Obujte si boty s pevnou špičkou. Tato obuv ochrání vaše chodidla, i kdyby na ně kůň šlápl. Vyberte si boty s ocelovou špičkou nebo jiné bezpečnostní boty, které odolají váze vašeho koně. Pokud se chystáte na koni jezdit, vaše boty by měly mít nízký podpatek.
  • Váha se může velmi výrazně lišit v závislosti na velikosti a plemeni koně, ale obvykle se pohybuje zhruba mezi 400 – 850 kilogramy.[1]
  • Boty s ocelovou špičkou jsou koncipovány pro průmysl, kde se pracuje s daleko těžšími břemeny. Zvěsti o tom, že tato obuv ve finále napáchá víc škody než užitku, nebyly potvrzeny.[2]
 2. 2
  Pokud se chystáte na projížďku, vezměte si jezdeckou přilbu. Měla by mít přezku zapínatelnou pod krkem, aby vám při pohybu nesklouzla. Nezapomeňte se přesvědčit, že odpovídá aktuálním evropským bezpečnostním normám.[3] [4] Ve specializovaných obchodech vám rádi poradí s konkrétní značkou a typem přilby.
  • Některé přilby mohou mít ventilační otvory, které zajišťují optimální klima pod přilbou. Jezdecká přilba tedy není vhodná jako bezpečnostní pomůcka pro jiné aktivity – zvlášť pro takové, kde hrozí, že by mohlo dojít k proražení helmy.
  • Přilbu pravidelně měňte alespoň jednou za pět let, nebo i dříve, pokud je viditelně poškozena nebo vykazuje známky opotřebení.
 3. 3
  Vhodně se oblečte. Dejte si pozor na volné oblečení, které by se mohlo snadno zamotat do výstroje vašeho koně. Pokud se chystáte na vyjížďku v blízkosti silnic, měli byste být dobře vidět. Pro tyto případy se hodí reflexní vesta, zvlášť pokud jezdíte za silného deště, mlhy nebo šera.
  • Pokud s ježděním začínáte, učíte se skákat nebo jedete na závody, oblečte si bezpečnostní vestu. Vesta by měla dobře padnout, aby nebránila pohybu a nepřekážela. Měla by opět splňovat evropskou bezpečnostní normu a neměla by být starší než pět let.
  • Pohodlné rukavice, bezešvé prádlo a jezdecké kalhoty (rajtky) vám zajistí pohodlí a minimalizují riziko odřenin a otlaků.
 4. 4
  Doplňky nechte radši doma. Šperky jako např. dlouhé náušnice, přívěsky nebo náramky nejenže mohou koně vylekat, ale hlavně se mohou zachytit o jeho výstroj. Zde je pár preventivních opatření:
  • Pokud nosíte brýle, měly by mít pružné obruby. Pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky, je zde riziko podráždění očí prachem nebo srstí. Nechte si poradit od svého optika.
  • Sundejte si všechny šperky. I těsné náramky nebo prstýnky se mohou někde zachytit.
  • Svažte si vlasy dozadu.
  • Bundu si zapněte až ke krku a zastrkejte všechny šňůrky a volné části oblečení.
 5. 5
  Opakovaně kontrolujte výstroj. Vždy se přesvědčte, že má výstroj tu správnou velikost a je vhodná pro vašeho koně. Pravidelně kontrolujte její stav a míru opotřebení, včetně pružnosti materiálu a pevnosti švů. Cokoli, co by mohlo při jízdě prasknout nebo se rozbít, představuje riziko úrazu pro vás i pro koně. Než se vyhoupnete do sedla, výstroj pečlivě zkontrolujte a po několika minutách jízdy se znovu ujistěte, že je vše v pořádku.
  • Podbřišník by měl být dotažený tak akorát, ani příliš volně, ani příliš těsně. Zkontrolujte ho před nasednutím a znovu po několika minutách jízdy, kdy si výstroj sedne a podbřišník často trochu povolí. Při delších jízdách ho kontrolujte pravidelně.[5]
  • Otěže neomotávejte kolem ruky ani zápěstí. Držte je vždy volně a nepřehazujte je koni kolem krku.
  • Udržujte svou výstroj čistou.
  • Ujistěte se, že máte správnou délku třmenů. Při jízdě byste se o ně měli být schopni pohodlně zapřít nejširší částí chodidla a váhu přenést do paty.
 6. 6
  Zvažte použití nákrčního řemene. Během skoků nebo při nečekaném pohybu se za nákrčník chytnete snáz než za koňskou hřívu, zvlášť když je zapletená. Nákrčník je vlastně smyčka kolem krku koně, která může jezdci pomáhat se stabilitou. Využívají jí obvykle začátečníci, ale i někteří profesionálové. Pokud s koňmi začínáte, další bezpečnostní pomůcka rozhodně neuškodí.[6]
 7. 7
  Mějte po ruce lékárničku pro jezdce i koně. V každé stáji, by měla být alespoň jedna a další rezervní byste měli mít v přepravníku, pokud s koněm často cestujete. Nezapomeňte do lékárničky přidat kartu s kontaktními informacemi jak místní nemocnice, tak i nejbližšího veterináře.[7]
  • Ujistěte se, že je v okolí osoba, která dokáže poskytnout první pomoc vám i vašemu koni.
 8. 8
  Zavírejte za sebou všechny branky, průchody a dveře do stájí. Pokud vypouštíte koně do výběhu, ujistěte se, že je vchod skutečně uzavřený. Nikdy koně volně nepouštějte do blízkosti nebezpečných míst, jaké představují například silnice nebo místa se zrádným terénem.
 9. 9
  Zabezpečte dveře zástrčkou, kterou kůň neotevře. Někteří koně jsou značně vynalézaví a časem se naučí, jak otevřít jednodušší západky a zástrčky. Pokud máte velmi inteligentního koně nebo koně, který se prostě jen nudí a vymýšlí neplechy, umístěte na dveře boxu více zástrček nebo zástrčku skryjte např. pod dřevěnou poličku, aby k ní kůň neměl přístup.[8]
  • Pokud se váš kůň stále snaží utéct, je pravděpodobné, že potřebuje víc pozornosti, fyzické námahy a tréninku nebo vyjížděk ven do přírody. Potřebuje být zkrátka aktivnější.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zvládání koně ze země

 1. 1
  Učte se s odborníky. Začátečníci by se kolem koní neměli pohybovat bez dozoru. Za nějakou dobu získáte víc znalostí a sebevědomí a budete schopni zvládnout koně sami. I pak by však měl být kolem vás někdo, na koho se můžete v případě potíží obrátit.
 2. 2
  Ke koni přistupujte ze strany. Ač mají koně zorné pole daleko větší než člověk, mají i dvě tzv. „slepé oblasti“. Jedna je přímo před jeho hlavou a druhá přímo za ním. Přistupujte k němu tedy ze strany, aby o vás dopředu věděl.
  • I v malé stáji se koně pokuste přimět, aby se na vás otočil. Pokud je přivázaný, přistupujte k němu alespoň částečně ze strany, nikdy ne přímo zezadu.[9]
  • Když ke koni přicházíte, promluvte na něj, aby si vás všiml a nepolekal se.
 3. 3
  Postavte se do blízkosti koně a položte na něj ruku. Vaše ruce jsou váš hlavní komunikační prostředek s koněm. Když koně upravujete nebo sedláte, mějte jednu dlaň vždy položenou na jeho plecích nebo zádi. Tím o sobě dáváte vědět a kůň ví, kde jste, i když vás v danou chvíli nevidí. Tímto způsobem máte zároveň největší šanci rychle reagovat a od koně se odstrčit, kdyby náhodou začal kopat. Pokud tedy koně hřebelcujete nebo sedláte, pokuste se stát vedle něj s jednou rukou vždy v kontaktu s koněm.
  • Dávejte pozor, když kůň najednou znervózní. Může to být známka toho, že se chystá vykopnout nebo nečekaně vyskočit.
 4. 4
  Před hřebelcováním nebo jinou manipulací s koněm ho nejprve uvažte. Lano uvažte zhruba ve výšce koňova kohoutku (vyvýšené přední části hřbetu) a nenechávejte ho delší než vaše předloktí.[10] Použijte uzel, který jde snadno rozvázat. Ideální je tzv. „koňský uzel“. Nikdy se nesnažte podržet si uzel prstem, protože kůň by mohl snadno cuknout a jedním trhnutím uzel utáhnout i s vaším prstem uvnitř.
  • V ideálním případě byste měli koně přivázat pomocí tzv. „panik karabiny“.[11] Tato karabina se může díky obrtlíku otáčet a usnadnit tím jak uvázání, tak vedení koně. Při prudkém trhnutí se otevře, uvolní vodítko nebo provaz a zabrání poranění vaší ruky. Pokud se uvázaný kůň náhle splaší, bez této karabiny by mohl například upadnout a způsobit zranění jak sobě tak i vám.
  • Nikdy koně neuvazujte za otěže.
 5. 5
  Buďte opatrní, pokud se pohybujete v prostoru za koněm. Při pohybu za koněm hrozí nebezpečí kopnutí víc, než kdy jindy. Pokud nemáte dostatek místa a nemůžete ke koni přistoupit ze strany, jděte přímo k němu a držte se u něj, s jednou rukou na jeho zádi. Nezapomeňte na něj stále mluvit, aby věděl, kde přesně jste. Pokud i tak vykopne, na tuto krátkou vzdálenost nebude síla jeho kopu tak velká.[12]
 6. 6
  Pokud na to není kůň vycvičen, nekrčte se před ním. Pohyb před koněm je zcela určitě bezpečnější než za ním, ale i tady existují určitá rizika. Nikdy se neshýbejte pod jeho břicho nebo se před ním nekrčte. Je téměř zaručeno, že ho tento rychlý pohyb mimo jeho zorné pole vyleká. Vy se tím navíc vystavujete nebezpečí pokopání nebo podupání, a to i když stojíte před koněm. Může se snadno postavit na zadní a pokopat vás předními kopyty.
 7. 7
  Voďte koně na vodítku. Neberte ho přímo za ohlávku, jinak můžete snadno ztratit rovnováhu, až se vyleká. Nikdy si vodítko neomotávejte kolem ruky nebo jiné části těla, ani ho netahejte po zemi, kde by se vám mohlo snadno připlést pod nohy. Kůň se může poplašit, prudce škubnout a vodítko tak nadoraz utáhnout, což vám může způsobit velmi nepříjemná zranění.
  • Pokud potřebujete vodítko zkrátit, udělejte na něm několik ok a držte je uprostřed tak, aby bylo možné je rychle pustit.
  • Nikdy si přebytečné lano neomotávejte kolem ruky – kůň vám ji trhnutím může pohmoždit, zlomit nebo vás za ní dokonce táhnout, když se splaší a dá na útěk.
  • Nesnažte se s koněm přetahovat. Pamatujte, že kůň je silnější než vy a v přetahování nad vámi velmi snadno zvítězí.
 8. 8
  Dejte koni pamlsek z natažené dlaně. Pokud je kůň příliš dychtivý nebo rozrušený, dejte mu pamlsek radši do žlabu nebo kbelíku. Kůň by se neměl krmit z ruky příliš často a už vůbec ne pravidelně; tento zvyk by mohl způsobit, že kůň začne kousat.[13]
 9. 9
  S končetinami koně zacházejte opatrně. Pokud potřebujete zkontrolovat jeho nohu nebo kopyto, dejte koni jasný signál, co se bude dít. Položte ruku na jeho plece nebo záď a pomalu sjíždějte dolů po noze. V oblasti spěnky jemně zatlačíme, aby kůň nohu nadzvedl. Pomůže i slovní povel, pokud je na něj kůň naučen.[14]
  • Při zacházení s nohou nebo kopytem koně si neklekejte ani nesedejte. Přidřepněte si vedle jeho nohy, abyste mohli rychle reagovat a uskočit v případě, že by začal kopat.
 10. 10
  Ve výběhu s větším počtem koní buďte opatrní. Krom svého koně dávejte pozor i na ostatní, kteří jsou poblíž. Nepřibližujte se k nim zezadu a nestůjte tak blízko, aby vás mohli zasáhnout kopyty.
  • Nikdy nenoste jídlo nebo pamlsky mezi skupinu koní. Mohli by se na vás seběhnout a ve svém nadšení vás ohrozit nebo zranit.[15]
 11. 11
  Naučte koně bezpečně nastupovat do přepravníku. Naučit koně, aby prvně nastoupil do přívěsu, vás může stát týdny trpělivého přesvědčování a zkoušení. Ať už se o to pokoušíte poprvé nebo pracujete se zkušeným koněm, přivazujte i odvazujte ho v přívěsu jen tehdy, když jsou dveře přepravníku zavřené. Nemůže se vám pak stát, že se kůň bude pokoušet vystoupit, aniž vy byste na to byli připraveni.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jízda na koni

 1. 1
  Jezděte pod dohledem zkušenějšího jezdce. Pro jezdce začátečníky by to mělo být pravidlem, ale neznamená to, že nemůžete mít každý svého koně. Skoky trénujte vždy ve společnosti dalšího jezdce nebo jezdců.
 2. 2
  Aktivní koně připravte lonžováním. Pokud je kůň divoký a plný energie, nechte zkušenějšího jezdce, aby s ním chvíli pracoval na lonži.
 3. 3
  Zůstaňte v klidu. V přítomnosti koní se chovejte a mluvte klidně. Koně nejlépe pracují s trpělivými, tichými lidmi. U koní nikdy nekřičte, protože je hlukem snadno vyděsíte.
 4. 4
  Buďte vždy ve střehu. Neustále dávejte pozor, jestli v okolí není něco, čeho by se váš kůň mohl bát. Mohou to být výskající, běhající děti, přibližující se auto nebo igelitový sáček letící vzduchem. Pokud kůň vyvalí oči a uši má vztyčené nahoru, pravděpodobně to znamená, že má strach. Pokud k tomu dojde, promluvte na něj klidným hlasem a zkuste ho zavést někam, kde se bude moci zklidnit.
  • Na nové, zpočátku „děsivé“ věci si kůň může zvyknout. Na tato setkání ho připravujte ve známém prostředí.
 5. 5
  Při seznamování koní buďte opatrní. Když se dva neznámí koně poprvé potkají, nemusí to vždy být přátelské setkání a může dojít k pokousání nebo přímo útoku.
 6. 6
  Přes obtížný terén veďte koně krokem. Při pohybu na kluzkém povrchu např. na ledu, sněhu nebo blátě, nechte koně zvolit tempo, které mu vyhovuje. Při jízdě nahoru nebo dolů z prudkého kopce držte koně v kroku, i kdyby sám chtěl jít rychleji.[16]
  • Jízda v kroku je vhodná i za špatného počasí, nebo pokud jedete na koni v noci.
 7. 7
  Dodržujte dostatečnou vzdálenost od ostatních koní. Ve skupině jezdců se buď držte bok po boku, nebo v řadě, vždy však tak daleko, aby vás kůň před vámi nemohl pokopat. Pro udržování správného odstupu můžete použít snadnou pomůcku: mezi ušima vašeho koně byste měli vidět zadní kopyta koně před vámi.[17] Zároveň se ale snažte nezaostávat za skupinou, abyste pak nemuseli ostatní dobíhat.[18]
  • Červená stuha přivázaná na ocase označuje v některých oblastech koně, který kope. Od takových koní se držte o to dál.
  • Pokud jste v čele skupiny, informujte ostatní jezdce o překážkách a možných nebezpečích. Může to být rozbité sklo na zemi, špatná schůdnost terénu nebo větve ve výšce hlavy, o které by se mohli jezdci poranit.
 8. 8
  Naučte se, jak ovládat splašeného koně. Když ztratíte nad koněm kontrolu, můžete se dostat do velmi nebezpečné situace, zvlášť pokud netušíte, jak se v této chvíli chovat. Ve většině případů je nejbezpečnější zůstat zkrátka sedět na koni a nechat ho vyběhat dokud se nezklidní nebo neunaví.[19] Přílišným taháním za otěže zde naděláme víc škody než užitku. Přitáhnutím můžeme omezit koni rozhled a kůň může například ztratit rovnováhu.
  • Na takovéto situace se můžete s koněm připravit. Zkuste ho naučit úkrok do strany, který ho zpomalí. Pokud však zataháte za jednu z otěží bez předchozího tréninku, kůň může v důsledku omezeného rozhledu ztratit rovnováhu nebo se otočit aniž by zpomalil.[20]
  • Seskočte s koně jen v případě, že směřuje přímo do silnice, míří k okraji srázu nebo do lesa, kde jsou větve příliš nízko a vy rozhodně bezpečně neprojedete.
 9. 9
  Nezapomínejte na bezpečnost ani po návratu z vyjížďky. Oba jste už trochu unavení, a proto je dobré řídit se následujícími radami.
  • Když se blížíte ke stáji, zpomalte do kroku.
  • Po sesednutí uvažte koně pomocí tzv. „koňského uzlu“.
  • Odsedlejte, umyjte a vyhřebelcujte koně.
  • Doveďte koně zpět na pastvu nebo do boxu. Pokuste se ho co nejdřív naučit, aby neodbíhal, ale stál klidně vedle vás s nasazenou ohlávkou.
  • Sundejte koni ohlávku. Koně poplácejte a odměňte za dobré chování. Měl by u vás zůstat stát, dokud se neotočíte k odchodu.
  Reklama

Tipy

 • Naučte se jak přivázat koně ve volném terénu. Může se vám to někdy hodit, až budete na vyjížďce potřebovat zastavit. Nepřivazujte koně k ničemu, s čím může pohnout, ať už jsou to duté předměty, plaňky plotu nebo kliky u dveří.
 • Pokud s koňmi jezdíte na závody, musíte se vypořádat s řadou dalších bezpečnostních otázek jako např. zvykání koně na nové stáje nebo hlučné prostředí plné lidí. V takovém případě se poraďte se zkušenějšími jezdci a žokeji.
Reklama

Varování

 • Nikdy se nenechte s koněm zavřít v jeho boxu.
 • Buďte zvlášť opatrní kolem koní, se kterými bylo v minulosti špatně zacházeno nebo kteří byli v minulosti týraní. Je možné, že mají s lidmi špatné zkušenosti a mohou být víc nebezpeční, než koně, kteří si takovou situací neprošli.
Reklama

Související články

Jak jezdit na koniJak jezdit na koni
Jak obsedat koněJak obsedat koně
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 43 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 777 krát
Kategorie: Koně
Stránka byla zobrazena 4 777 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama