Jak bezpečně vyčistit diamantový prsten

V tomto článku:Použijte mýdlovou voduPoužijte čistící roztokPoužijte ultrazvukovou čističkuReference

Za pomoci několika běžných čistících prostředků snadno udržíte svůj diamantový prsten krásně třpytivý. Možná jste slyšeli, že se na čištění používá jedlá soda nebo zubní pasta – ve skutečnosti se však jedná o příliš hrubé, tzv. abrazivní čistící přípravky. Pokud nechcete zbytečně riskovat, poradíme vám jemnější, ale stejně účinný způsob čištění vašich šperků.

1
Použijte mýdlovou vodu

 1. 1
  Připravte si mýdlovou vodu. Do misky kápněte trochu přípravku na mytí nádobí. Naplňte misku teplou vodou. Vodu v misce trochu promíchejte, aby se vytvořili mydliny.
  • Použijte jemný přípravek na nádobí. Nejlepší je přírodní mycí prostředek, který váš prsten neponičí obsaženými chemikáliemi.
  • Můžete použít i jemné mýdlo na ruce, šampon nebo sprchový gel. Ujistěte se, že vybraný přípravek neobsahuje hydratační složku, která by mohla na povrchu prstenu zanechat povlak.
 2. 2
  Ponořte svůj prsten do misky s mýdlovou vodou na 15 minut. Nechte prsten ve vodě odmočit. Dojde k uvolnění nečistot, prachu a zažrané špíny, která se na něm usadila.[1]
 3. 3
  Vyndejte prsten z misky a zkontrolujte výsledek. Pokud stále vidíte špínu, budete muset pokračovat v čištění. V opačném případě opláchněte prsten v čisté vodě a máte hotovo.
 4. 4
  Opatrně odstraňte špínu jemným kartáčkem na zuby. Ujistěte se, že se skutečně jedná o kartáček s měkkými vlákny – středně a velmi tvrdá vlákna by mohla váš prsten poškrábat. Prsten jemně drhněte a snažte se dostat vlákna kartáčku i do těžko přístupných záhybů.
  • Některé záhyby můžete vyčistit i pomocí párátka.
 5. 5
  Prsten poté opláchněte čistou chladnou vodou.
 6. 6
  Nechte prsten oschnout. Položte prsten na papírovou utěrku nebo čistý suchý hadřík a nechte ho zcela oschnout.

2
Použijte čistící roztok

 1. 1
  Sežeňte si speciální tekutý čistič na čištění šperků. Vybírejte přípravek dle druhu diamantového prstenu, který vlastníte. V obchodech je k dostání několik druhů těchto čističů, každý se speciálními vlastnostmi a chemickým složením. Podle druhu šperku si vyberte čistič zlata, stříbra a dalších kovů.
 2. 2
  Pečlivě si nastudujte návod k použití. Při práci s čističi kovů je důležité držet se instrukcí na obalu přípravku, aby nedošlo k poškození šperku. Než se pustíte do práce, přečtěte si návod a ujistěte se, že mu rozumíte a víte, co máte dělat.
 3. 3
  Použijte čistič. Nalijte předepsané množství roztoku do misky. Pokud se jedná o koncentrát, nařeďte jej dle instrukcí na obalu. Vložte prsten do misky s roztokem na doporučenou dobu (nikdy déle!) a po jejím uplynutí prsten z misky vyjměte. Položte prsten na utěrku či jemný hadřík a nechte ho na vzduchu oschnout.
  • Nikdy nenechávejte prsten v roztoku déle, než je stanoveno v návodu - mohli byste svůj šperk zničit.
  • Takto vyčištěného prstenu se nedotýkejte, dokud zcela neuschne. Kožní maz z vašich rukou by mohl na diamantu zanechat tenký povlak.

3
Použijte ultrazvukovou čističku

 1. 1
  Vyberte si ultrazvukovou čističku. Tato malá zařízení využívají ultrazvuku k odstranění nečistot z povrchu šperků, které dokáží vyčistit během několika minut. Čističky nebývají příliš drahé a podobají se přístrojům, které se používají v zlatnictvích. Vyberte si kvalitní čističku od ověřeného výrobce.
 2. 2
  Naplňte čističku vodou a mycím prostředkem. U většiny čističek musíte udělat jediné – naplnit nádržku v čističce vodou a mycím prostředkem, případně speciálním roztokem. Postupujte podle instrukcí v návodu a naplňte nádobku správným množstvím vody a roztoku.
 3. 3
  Vložte váš prsten do čističky a zavřete jí. Ujistěte se, že je zařízení správně sestaveno a řádně zavřeno.
 4. 4
  Po stanovené době prsten vyjměte. Za 1 – 2 minutky by měl být vyčištěn; nenechávejte ho v čističce déle než je nezbytně nutné.

Varování

 • Všechny tyto metody a doporučení jsou určeny pro čištění diamantů; nepoužívejte je pro čištění jiných drahokamů.

Věci, které budete potřebovat

 • Mycí prostředek
 • Tekutý čistič na čištění šperků

Reference

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Osobní péče a Styl

V jiných jazycích:

English: Safely Clean a Diamond Ring, Español: limpiar un anillo de diamantes sin riesgo, Deutsch: Einen Diamanten auf sichere Weise reinigen, Nederlands: Op een veilige manier je diamanten ring schoonmaken, Français: nettoyer une bague en diamant en toute sécurité, Русский: безопасно почистить бриллиантовое кольцо, 中文: 安全地清洗钻戒, Bahasa Indonesia: Aman Membersihkan Cincin Berlian

Stránka byla zobrazena 2 330 krát.
Byl tento článek přesný?