Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Za pomoci několika běžných čistících prostředků snadno udržíte svůj diamantový prsten krásně třpytivý. Možná jste slyšeli, že se na čištění používá jedlá soda nebo zubní pasta – ve skutečnosti se však jedná o příliš hrubé, tzv. abrazivní čistící přípravky. Pokud nechcete zbytečně riskovat, poradíme vám jemnější, ale stejně účinný způsob čištění vašich šperků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Použijte mýdlovou vodu

 1. 1
  Připravte si mýdlovou vodu. Do misky kápněte trochu přípravku na mytí nádobí. Naplňte misku teplou vodou. Vodu v misce trochu promíchejte, aby se vytvořili mydliny.
  • Použijte jemný přípravek na nádobí. Nejlepší je přírodní mycí prostředek, který váš prsten neponičí obsaženými chemikáliemi.
  • Můžete použít i jemné mýdlo na ruce, šampon nebo sprchový gel. Ujistěte se, že vybraný přípravek neobsahuje hydratační složku, která by mohla na povrchu prstenu zanechat povlak.
 2. 2
  Ponořte svůj prsten do misky s mýdlovou vodou na 15 minut. Nechte prsten ve vodě odmočit. Dojde k uvolnění nečistot, prachu a zažrané špíny, která se na něm usadila.[1]
 3. 3
  Vyndejte prsten z misky a zkontrolujte výsledek. Pokud stále vidíte špínu, budete muset pokračovat v čištění. V opačném případě opláchněte prsten v čisté vodě a máte hotovo.
 4. 4
  Opatrně odstraňte špínu jemným kartáčkem na zuby. Ujistěte se, že se skutečně jedná o kartáček s měkkými vlákny – středně a velmi tvrdá vlákna by mohla váš prsten poškrábat. Prsten jemně drhněte a snažte se dostat vlákna kartáčku i do těžko přístupných záhybů.
  • Některé záhyby můžete vyčistit i pomocí párátka.
 5. 5
  Prsten poté opláchněte čistou chladnou vodou.
 6. 6
  Nechte prsten oschnout. Položte prsten na papírovou utěrku nebo čistý suchý hadřík a nechte ho zcela oschnout.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použijte čistící roztok

 1. 1
  Sežeňte si speciální tekutý čistič na čištění šperků. Vybírejte přípravek dle druhu diamantového prstenu, který vlastníte. V obchodech je k dostání několik druhů těchto čističů, každý se speciálními vlastnostmi a chemickým složením. Podle druhu šperku si vyberte čistič zlata, stříbra a dalších kovů.
 2. 2
  Pečlivě si nastudujte návod k použití. Při práci s čističi kovů je důležité držet se instrukcí na obalu přípravku, aby nedošlo k poškození šperku. Než se pustíte do práce, přečtěte si návod a ujistěte se, že mu rozumíte a víte, co máte dělat.
 3. 3
  Použijte čistič. Nalijte předepsané množství roztoku do misky. Pokud se jedná o koncentrát, nařeďte jej dle instrukcí na obalu. Vložte prsten do misky s roztokem na doporučenou dobu (nikdy déle!) a po jejím uplynutí prsten z misky vyjměte. Položte prsten na utěrku či jemný hadřík a nechte ho na vzduchu oschnout.
  • Nikdy nenechávejte prsten v roztoku déle, než je stanoveno v návodu - mohli byste svůj šperk zničit.
  • Takto vyčištěného prstenu se nedotýkejte, dokud zcela neuschne. Kožní maz z vašich rukou by mohl na diamantu zanechat tenký povlak.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Použijte ultrazvukovou čističku

 1. 1
  Vyberte si ultrazvukovou čističku. Tato malá zařízení využívají ultrazvuku k odstranění nečistot z povrchu šperků, které dokáží vyčistit během několika minut. Čističky nebývají příliš drahé a podobají se přístrojům, které se používají v zlatnictvích. Vyberte si kvalitní čističku od ověřeného výrobce.
 2. 2
  Naplňte čističku vodou a mycím prostředkem. U většiny čističek musíte udělat jediné – naplnit nádržku v čističce vodou a mycím prostředkem, případně speciálním roztokem. Postupujte podle instrukcí v návodu a naplňte nádobku správným množstvím vody a roztoku.
 3. 3
  Vložte váš prsten do čističky a zavřete jí. Ujistěte se, že je zařízení správně sestaveno a řádně zavřeno.
 4. 4
  Po stanovené době prsten vyjměte. Za 1 – 2 minutky by měl být vyčištěn; nenechávejte ho v čističce déle než je nezbytně nutné.
  Reklama

Varování

 • Všechny tyto metody a doporučení jsou určeny pro čištění diamantů; nepoužívejte je pro čištění jiných drahokamů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mycí prostředek
 • Tekutý čistič na čištění šperků

Reference

O tomto wikiHow

Cory Schifter
Spoluautorem článku je :
Klenotník a odhadce
Spoluautorem tohoto článku je Cory Schifter, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 985 krát
Stránka byla zobrazena 4 985 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama