Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rvačka je konfrontace, při které dva nebo více lidí soutěží o dominanci a respekt. Nejlepší sice je vyhýbat se rvačkám jak to jde, ale pokud se tomu vyhnout nemůžete, musíte se naučit, jak se ubránit a jak správně zaútočit. Ať už bojujete na ulici, nebo v prostředí, kde jsou pravidla, budete muset vědět, jak zaujmout správný postoj a jak zacílit na slabiny svého protivníka a zachránit si tím život. Pokud chcete vědět, jak se správně rvát, v tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ofenzivní boj

 1. 1
  Zaujměte bojovou pozici. Pokud se chcete rvát, musíte mít bojový postoj. Stoupněte si rozkročeně a trochu pokrčte kolena, abyste nestáli úplně rovně. Budete muset udržovat rovnováhu, aby vás protivník neshodil na zem. Buďte uvolnění a lehce se komíhejte, dělejte malé krůčky a rukama si chraňte obličej.
  • Když zatnete zuby, nebudete riskovat, že se vám při úderu do obličeje zlomí čelist.
 2. 2
  Udeřte svého protivníka. Nejprve si musíte správně postavit pěst. Pokud chcete mít pevnou silnou pěst, schovejte čtyři prsty do pěsti a palec nechejte zvenku – pokud si ho tedy nechcete zlomit. Pokud chcete protivníkovi vážně ublížit, udeřte ho do nosu nebo do břicha. Pro netrénované bojovníky je nejlepší rovný úder.
  • Lokty mějte stále trochu pokrčené a rukama si chraňte obličej.
  • Natáhněte pěst a narovnejte ruku.
  • Vytlačte svoji váhu přes rameno do ruky a snažte se dodat své ráně co největší sílu.
 3. 3
  Zaútočte jako první. Až zaujmete postoj, na nic nečekejte. Když zaútočíte první, rozhodíte svého protivníka a budete mít v boji dominantní pozici. Nečekejte moc dlouho a nesnažte se postavit se naprosto dokonale. Raději ho udeřte, jakmile budete mít příležitost.
 4. 4
  Přizpůsobte své silné stránky boji. Ze začátku souboje si zjistěte, jak je na tom váš protivník. Podle toho se přizpůsobte a snažte se využít jeho slabých stránek:[1]
  • Pokud jste vyšší, snažte se udržovat si od protivníka odstup. Vaše delší končetiny vám umožní zaútočit na něho i z míst, kam on nedosáhne.
  • Pokud jste menší, pospěšte si a jděte blíž. Snažte se být stále tak, aby protivník nemohl svoji výšku použít proti vám.
  • Pokud jste rychlejší, rychle se přibližte, rychle zaútočte a rychle odejděte. Snažte se bojovat úderně.
  • Pokud jste pomalejší, bojujte jednoduše. Počkejte si, až za vámi protivník přijde.
  • Naučte se své silné stránky a využívejte je. Jeden dobře propočítaný pohyb je lepší, než deset chaotických pohybů.
 5. 5
  Jak setřást protivníka, který na vás útočí zezadu. Z takové pozice se musíte dostat co nejrychleji pryč, jinak riskujete, že vás protivník srazí k zemi. Zde je tedy několik triků, pomocí kterých se mu vykroutíte a otočíte se k němu opět čelem.
  • Stoupněte mu na nohu. Snažte se mu patou co nejsilněji dupnout na nohu a počkejte si až začne úpět bolestí.
  • Dejte mu ránu hlavou. Zakloňte v rychlosti hlavu tak, abyste ho lebkou udeřil do nosu. Jakmile to uděláte, pustí vás.
  • Zlomte mu prsty. Nechytejte protivníka za zápěstí, ale omotejte si kolem jeho prstů ruku a pořádně mu s nimi zakruťte.

Šetřete silami. Zaměřte svoji energii pouze na útoky a nedělejte žádné zbytečné pohyby, kterými byste se unavili. Někteří protivníci se vás budou snažit „roztančit“, aby pak zaútočili ve chvíli, kdy už budete vyčerpaní. Připravte se na to a nepohybujte se více, než je nutné. Útočte a braňte se a snažte se svého protivníka porazit duševně.

RADA ODBORNÍKA
Ross Cascio

Ross Cascio

Světový instruktor Krav Maga
Ross Cascio je instruktorem Krav Maga pro sebeobranu, fitness a boj. Trénujte a vyučuje Krav Maga v Krav Maga Worldwide HQ Traning Center v Los Angeles v Kalifornii již více než 15 let. Pomáhá lidem být silnější, v bezpečí a zdravější.
Ross Cascio
Ross Cascio
Světový instruktor Krav Maga

Náš odborník souhlasí: Nejlepší způsob, jak ušetřit energii, je zůstat během boje uvolněný, ale to obvykle vyžaduje kondici a trénink. Boj představuje obrovský výdej energie a emocí a získáte také velkou dávku adrenalinu. Pokud trénujete na boje, vaše tělo bude vědět, jak reagovat na fyzické požadavky.

 1. 1
  Nikdy se nedívejte jinam. Při boji se nikdy nesmíte dívat jinam, než na svého protivníka. Je možné, že by si toho nevšiml, ale zkušenější bojovníci toho umějí využít a ihned by vás složili.
 2. 2
  Dávejte falešné rány. Při každém útoku jste zranitelní. Když chcete zrovna udeřit protivníka, nemůžete se tou rukou už bránit a protivník vás může přepadnout druhou rukou na citlivém místě. Když budete ale dávat falešné rány, protivník na to bude reagovat protiútokem a stane se zranitelným on. Klíčem je přesvědčit protivníka, že uděláte nějaký manévr a naučit se odhadovat jeho reakce.
  • Můžete střídat falešné a skutečné rány, abyste protivníka zmátli a on nedokázal předvídat vaše pohyby.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Defenzivní boj

 1. 1
  Jak přijmout ránu do hlavy. Samozřejmě je nejlepší se těmto ranám vyhnout, ale pokud s někým bojujete, pravděpodobně přijde chvíle, kdy dostanete ránu, proto je dobré vědět, jak se tomu vyhnout. Pokud na vás letí rána, natáhněte se k ní, zatněte svaly na krku a zuby, abyste omezili náraz. Snažte se ránu dostat do čela, aby vám protivník nezlomil nos nebo čelist a aby ho bolela ruka. [2]
  • Když se nakloníte směrem k ráně, místo abyste jí uhýbali, dopad nebude tak silný, protože protivník nebude mít tolik času na to, aby nabral rychlost.
 2. 2
  Jak přijmout ránu do břicha. Pokud se k vám blíží rána do břicha, zatněte všechny břišní svaly, ale nezatahujte břicho. Pokud to je možné, snažte se natočit tak, abyste ránu dostali z boku a ne přímo do břicha a vyhnuli se tak poškození vnitřních orgánů. [3]
  • Nezadržujte dech, jinak vám ho protivník ranou vyrazí. Před tím, než vám rána přiletí, lehce vydechněte, což vám pomůže udržet břicho pevné.
 3. 3
  Vyhněte se ztrátě rovnováhy. Pokud se vás protivník snaží shodit na zem, sníží se a omotá si kolem vás paže, abyste ztratili rovnováhu a spadli k zemi. Nechytejte se ho za hlavu, i když je to lákavé. Raději natáhněte ruce a popadněte ho za boky nebo trup a snažte se ho odtlačit.[4]
  • Až mezi sebou budete mít dost prostoru a budete mít rovnováhu, můžete ho kopnout do rozkroku nebo mu dupnout na nohu.
 4. 4
  Jak se vyhnout kravatě. Pokud máte protivníka za zády a on vás drží v kravatě, nesnažte se pokrčit kolena a přehodit ho přes hlavu. Tím byste způsobili pevnější sevření a mohli byste si ublížit ještě sami, hlavně pokud jste slabší než on. Raději se vyvlečte z kravaty tak, že ho chytnete za paži, kterou vás drží okolo krku a odtáhnete ji kousek do strany, abyste získali větší rozestup a on vám sklouznul po zádech dolů.
  • Když se natočíte dostatečně do strany, možná protivníka dokonce shodíte na zem. Až ho budete mít na zemi, můžete ho tam udržet.
 5. 5
  Co dělat, když se dostanete na zem. Pokud vás protivník dostane zády na zem, neotáčejte se a nesnažte se vstát. Když se k němu otočíte zády, je jasné, že se do vás ihned pustí. Raději se na něho stále dívejte a snažte se ho co nejsilněji kopnout do holeně, do kolena nebo do rozkroku. Pokud je nízko nad zemí, miřte klidně na obličej. Až ho dostatečně zraníte, budete se moci rychle vyhoupnout zpět na nohy.[5]
  • Až protivníka kopnete a ublížíte mu, obraťte se na bok a rukama se podpírejte, dokud se nebudete schopni zvednout na nohy.
  • Stále se na protivníka dívejte, i když budete vstávat. Možná máte pocit, že jste mu dali pořádnou ránu, ale nesmíte zapomínat na to, že se na vás kdykoli může znovu vyřítit.
 6. 6
  Nedovolte protivníkovi, aby vás držel na zemi. Pokud jste oba na zemi, budete si muset dát pozor na to, aby vás protivník nedržel na zemi a aby si nemohl sednout na vás. Snažte se dostat se na bok nebo na břicho – tak budete mít větší šance na útek. Až se dostanete do této pozice, snažte se rychle vyškrábat pryč.
  • Pokud vás protivník drží na zemi na zádech, snadno vás bude moci udeřit do obličeje. Snažte se tomuto manévru za každou cenu vyhnout.
 7. 7
  Křičte. Pokud se chcete z boje dostat co nejrychleji, křičte u toho. Tím jistě zaujmete pozornost kolemjdoucích a také zastrašíte svého protivníka. I pokud bojujete na nějakém odlehlém místě, snažte se křičet co nejhlasitěji a doufejte, že vám někdo přijde pomoci. Křik často útočníka odradí, protože by nečekal, že někdo bude křičet uprostřed rvačky.
  • I když vám nikdo nepřijde na pomoc, křikem protivníka rozhodíte a vystrašíte ho, protože si bude myslet, že vás někdo uslyší.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Fighting Dirty

 1. 1
  Útočte na obličej. Obličej je další velmi zranitelné místo. Když protivníka udeříte do očí, do nosu nebo mu zlomíte čelist, bude ho to hodně bolet a značně ho to zpomalí. Zde je několik tipů:[6]
  • Dejte protivníkovi hlavičku. Dejte mu pořádnou ránu čelem do nosu. Když to uděláte dobře, zlomíte mu ho.
  • Vypíchněte mu prsty oči. Způsobíte mu tím obrovskou bolest a také slepotu, když pořádně zatlačíte. Tím získáte čas utéct a vyhnout se vážnějším zraněním.
  • Udeřte ho do nosu. Dobře mířená rána do nosu protivníka zaručeně složí.
 2. 2
  Miřte na krk. Když budete protivníka mlátit do hlavy a do krku, rozhodně ho alespoň na chvíli zpomalíte. Pokud mu chcete opravdu ublížit, zkuste následující rány:[7]
  • Když ho udeříte zezadu do krku, na chvíli ztratí vědomí.
  • Když ho udeříte zepředu silně do krku, poškodíte mu průdušnici.
 3. 3
  Kopněte protivníka do míst, kde to hodně bolí. Pokud bojujete na ulici a nemáte žádná pravidla, je to jediný způsob, jak vyhrát. Pokud chcete vyhrát a nemusíte dodržovat žádná pravidla, snažte se protivníkovi skutečně ublížit, abyste alespoň dostali příležitost utéct. Zde je několik tipů:[8]
  • Kopněte ho vší silou do rozkroku, to ho zajisté zastaví.
  • Kopněte ho do rozkroku, do kolene nebo do břicha. Snažte se kopat patou a udělejte to co nejrychleji, abyste neztratili rovnováhu. Když budete stát na jedné noze, snadno vás dostane.

Tipy

 • Nedívejte se protivníkovi na ruce ani na nohy. Rány musíte odhadovat z kolen a ramen. Když se vám podívá na nohy, zavrťte s nimi a udeřte ho do hlavy.
 • Vždy je dobré mít alespoň nějaké znalosti bojových umění.
 • Snažte se nejprve zjistit, jak váš protivník bojuje. Získáte tím taktickou výhodu.
 • Falešné rány jsou skvělé, ale pokud je váš protivník zkušený, neoblafnete ho.
 • Když protivníka silně kopnete do kolene, na kterém drží váhu, můžete ho vážně zranit.

Varování

 • Neváhejte. Jinými slovy – jakmile budete mít šanci, zaútočte. Když se zastavíte, dostanete ránu vy.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 154 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 247 krát
Kategorie: Bojová umění
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 17 247 krát.

Pomohl vám tento článek?