Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kyberšikana je vyhrožování nebo ponižování někomu pomocí SMS zpráv, emailů, nebo sociálních sítí. Její důsledky mohou být stejně vážné, jako důsledky klasické osobní šikany. Naučte se tento problém rozpoznávat a řešit dříve, než se vám vymkne z rukou.

Část 1 ze 4:
Na co byste si měli dávat pozor

 1. 1
  Dávejte si pozor na známky obtěžování. Kyberšikana se často projevuje jako obtěžování přes emaily, zprávy, SMS zprávy a jiné druhy elektronické komunikace. Pokud jeden člověk přímo kontaktuje druhého s následujícími typy zpráv, jedná se o obtěžování:
  • Nenávistné nebo výhrůžné zprávy. Patří sem nadávání, pokusy o ovládání chování pomocí vyhrožování o odhalení citlivých informací a/nebo výhružky násilím. [1]
  • Výhružné nebo trapné fotky a videa.
  • Nekončící příliv zpráv, emailů, nebo dalších druhů komunikace, ať už jde o výhružky, či ne.
  • Lži o dané osobě, které mají za úkol v ní vyvolat špatné pocity.[2]
 2. 2
  Hledejte známky veřejného ponížení. Další běžnou formou kyberšikany je případ, kdy se jeden člověk snaží z druhého udělat terč veřejného ponížení. Používá k tomu většinou následující taktiky:
  • Sdílení ponižujících zpráv na sociálních sítích, blozích, nebo na jiných veřejných místech.
  • Roznášení drbů pomocí sociálních médií, SMS zpráv a dalších nástrojů.
  • Sdílení fotografií nebo videí, které jsou urážlivé nebo explicitní, nebo byly upraveny za účele ponížit danou osobu.
  • Vytváření webových stránek s obsahem urážlivých obrázků, textů a drbů o šikanované osobě.
 3. 3
  Hledejte známky napodobování. Méně známá, ale stejně škodlivá forma kyberšikany je to, když jeden člověk toho druhého napadne tím, že se za něho začne vydávat a snaží se zo zesměšnit. V tomto případě je často těžké odhalit pachatele.
  • V některých případech si šikanující osoba vytvoří online jméno, které je stejné, jako někdo jiný a potom pomocí něj staví toho druhého člověka do nebezpečných nebo trapných situací. [3]
  • Někdy také šikanující osoba ukradne přístupové údaje k účtům druhé osoby a posílá za něho ostatním trapné zprávy, nebo provádí drahé obchodní transakce.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Začněte to ihned řešit

 1. 1
  Snažte se zjistit příčinu. Někteří šikanující jsou původně přáteli, nebo dokonce partnery dané osoby. Většinou je možné si s šikanujícím promluvit a požádat ho, aby přestal. Měli byste si s ním promluvit osobně a ne pomocí emailu nebo textové zprávy.
  • Uvědomte si, že kyberšikana nemusí mít vždy nutně své důvody. Někdy to lidé dělají jen proto, že mají sami problémy. V každém případě musíte vědět, že to není vaše chyba.
  • Pokud nevíte, kdo vás šikanuje, nebo vás šikanuje několik lidí, pravděpodobně vám nepomůže si s nimi promluvit a budete se muset uchýlit k tvrdším řešením.
 2. 2
  Přestaňte reagovat na zprávy šikanující osoby. Když nefunguje si s ním promluvit, začněte jeho pokusy vás zesměšnit ignorovat. Neodpovídejte na žádné zprávy, emaily ani další elektronické komunikace. Šikanující lidé chtějí u svých obětí vyvolat nějakou reakci, takže když jim budete odepisovat, bude to pro vás ještě horší.
  • Nevyhrožujte šikanující osobě, že si to s ní vyřídíte. Když budete posílat výhružné zprávy, jen ho tím povzbudíte k další šikaně a sami byste se mohli dostat do problémů.
 3. 3
  Uložte si důkazy. Uložte si všechny emaily, zprávy, webové adresy a další důkazy. Zapisujte si data a časy každé přijaté zprávy. Když budete mít co nejvíce informací, budete schopni určit, jak šikanu zastavit. [4]
 4. 4
  Zablokujte si tuto osobu. Zkuste ukončit své trápení tím, že šikanující osobě zabráníte s vámi komunikovat. Až si uložíte všechny předchozí zprávy, proveďte následující kroky:
  • Smažte se danou osobu z emailu a zablokujte si ho na službách pro instantní zasílání zpráv.
  • Zablokujte si danou osobu na všech sociálních sítích.
  • Zablokujte si číslo této osoby v telefonu.
 5. 5
  Změňte si nastavení účtů. Zajistěte, aby se k vám šikanující osoba už nedostala. Nastavte si na sociálních sítích účty tak, abyste neměli žádné informace veřejně dostupné. Udělejte to takto:
  • Nikde na internetu nesdílejte svoji adresu, telefonní číslo a místa, kde se nacházíte. Díky sociálním sítím je snadné lidi kontaktovat všemi možnými způsoby, ale když budete mít vhodné nastavení soukromí, podaří se vám udělat to tak, aby vás mohli kontaktovat pouze blízcí přátelé.
  • Změňte si své online jméno a další identifikaci. Pokud používáte jedno a to samé jméno už léta, šikanující osoba vás bude moci dále šikanovat, když si změní své jméno. Snažte se tomu vyhnout a změňte si své jméno i profilovou fotku a další informace, aby nebylo snadné vás na internetu najít.
  • Vytvořte si nové účty. Pokud se za vás někdo vydává, bude pravděpodobně nutné si vytvořit nové účty, aby šikanující osoba už nemohla předstírat, že je vy. Informujte své přátele a rodinu, že máte novou emailovou adresu, profily na sociálních sítích atd.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Požádejte o pomoc

 1. 1
  Nečekejte příliš dlouho, než požádáte o pomoc. Možná máte pocit, že byste měli nechat šikanující osobu na pokoji, aby ji to přestalo bavit, ale když to uděláte, bude si myslet, že je v pořádku se takto k někomu chovat. Nemyslete si, že se váš problém vytratí sám od sebe. Začněte to řešit co nejdříve.
  • Pokud jste dítě nebo teenager, požádejte o pomoc někoho dospělého. Rodiče, učitelé, ředitel nebo například školní poradce vám mohou pomoci celý problém vyřešit co nejdříve.
  • Pokud jste rodič, začněte situaci ihned řešit. Kyberšikana má často tragické následky.
 2. 2
  Promluvte si se školními představiteli. Každá škola má svá pravidla ohledně šikany a některé školy mají dokonce konkrétní pravidla ohledně řešení kyberšikany. Některé státy mají dokonce zákony. Bez ohledu na to, jaký školní řád ve škole máte, je prací ředitele a učitelů, aby situaci vyřešili.
  • Pokud jste dítě nebo teenager, měli byste vědět, že skutečně musíte učitelům vše říct. Je možné, že i další děti ve škole prožívají to samé – je nutné, aby se o tom škola dozvěděla, jinak to bude pokračovat.
  • Pokud jste rodič, domluvte si schůzku s ředitelem školy a začněte se tímto problémem zabývat.
 3. 3
  Nahlaste šikanu svému poskytovateli internetu. Kyberšikana většinou porušuje podmínky využívání sociálních sítí, telefonních operátorů a dalších poskytovatelů. Přečtěte si pravidla využívání služeb svých poskytovatelů a nahlaste toto nepřípustné chování.
  • Možná budete muset své záznamy o zprávách poslat poskytovateli jako důkaz.
  • Díky vašemu nahlášení může poskytovatel uvalit na šikanující osobu různé sankce.
 4. 4
  Zapojte policii. V některých případech se kyberšikana považuje za trestný čin, což znamená, že ji musí řešit policie. Pokud šikana zahrnuje jeden z následujících prvků, zavolejte policii:
  Reklama

Část 4 ze 4:
Jak předcházet kyberšikaně

 1. 1
  Nikdy na internetu nesdílejte informace, které by mohly být použity proti vám. Kyberšikana často využívá statusy, fotky a osobní informace, které jsou běžně k nalezení na internetu. Je v pořádku o sobě něco říct, ale nikdy byste neměli sdílet nic, co nechcete, aby o vás věděli všichni.
  • Nefoťte sami sebe nazí a nikomu takové fotky neposílejte. Možná svého partnera nyní milujete, ale když se rozejdete, nebudete mít kontrolu nad tím, co se s vašimi fotkami stane. V mnoha případech je kyberšikana vyvolána bývalými partnery, kteří sdílejí sexuálně explicitní fotky.
  • Osobní informace posílané přes SMS zprávy, emaily a jiné služby se mohou ocitnout v rukou šikanující osoby. Snažte se neřešit žádné soukromé ani trapné věci přes internet. I když si píšete pouze s kamarádem, nemůžete mít jistotu, že se tyto informace nedostanou ven. Nejlepší je se o takových věcech bavit osobně.
 2. 2
  Když s někým komunikujete online, dávejte si pozor na jazyk. Někdy si jeden z účastníků komunikace něco špatně vyloží a objeví se konflikt. Chovejte se ke všem lidem uctivě, abyste si zbytečně neudělali nepřátele. Když se vyskytne nějaký problém, snažte se ho řešit osobně. [8]
  • Je dobré se na internetu k lidem chovat stejně slušně, jako ve skutečnosti.
  • Neposílejte nikomu zprávy, když budete naštvaní nebo emocionální. Riskovali byste, že si to ten druhý špatně vyloží.
 3. 3
  Nezapojujte se do kyberšikany. I když to dělají všichni vaši přátelé, není to správné. Lidé, kteří jdou vždy s davem v případě kyberšikany způsobují, že je tento problém ještě horší. Vaše chování může ovlivnit i činy jiných lidí. Dávejte jasně najevo, že s kyberšikanou nesouhlasíte a jděte ostatním dobrým příkladem.
  • Pokud vaši přátelé někoho škádlí po internetu nebo pomocí zpráv, neúčastněte se toho. Řekněte jim, aby s tím přestali a dejte jim najevo, že kyberšikana má stejné důsledky, jako osobní šikana.
  • Nikdy nikoho nefoťte ani nenatáčejte bez jeho souhlasu. Je to trestný čin.
  • I když někoho vyfotíte nebo natočíte s jeho souhlasem, nesmíte nahrávky ani fotky předávat nikam dál, pokud s tím tento člověk nebude souhlasit. Když budete distribuovat fotky nebo videa s explicitním obsahem, mohli byste někoho ponížit, nebo by to někdo mohl použít proti lidem, kteří se na daném záznamu nacházejí.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte si pozor na to, komu dáváte svoji emailovou adresu a své osobní údaje. Nikdy nikomu nedávejte svoji adresu, telefonní číslo, datum narození a jakékoli další citlivé nebo tajné informace, podle kterých by vás nebo vaši rodinu někdo mohl vystopovat.
 • Nesnižujte se na úroveň těchto lidí. Buďte moudřejší a ignorujte je (na žádné zprávy neodepisujte). Nedávejte najevo, že jste z toho špatní, jinak byste je povzbudili, aby to dělali dál.
 • Pokud dostáváte emaily nebo zprávy od někoho, kdo vás šikanuje, vytiskněte si je. Později je budete moci použít jako důkazy pro policii. Uvědomte si, že kyberšikana a obtěžování jsou trestné činy.
 • Nesdílejte s nikým žádná svá hesla, ani s nejlepšími přáteli!
 • Dávejte si pozor na to, komu posíláte své fotky, zprávy a různé soubory. Mohou se dostat ke komukoli (například v práci vaši komunikaci může vidět šéf i celé IT oddělení).
 • Neodpovídejte na žádné zprávy člověka, který vás přes internet šikanuje.
 • Pokud vás někdo šikanuje, měli byste to říct svým rodičům nebo někomu, komu důvěřujete.
 • Můžete si všechny zprávy od člověka, který vás šikanuje, ukládat do jednoho souboru jako důkazy.
 • Pokud vás někdo čas od času šikanuje, měli byste to nahlásit na policii.
 • Pokud toho na vás bude až příliš, přestaňte navštěvovat sociální sítě.


Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak líbatJak líbat
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak být hezkáJak být hezká
Jak obejít věkové omezení na YouTube videíchJak obejít věkové omezení na YouTube videích
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak přesvědčit rodiče, aby vám koupili psaJak přesvědčit rodiče, aby vám koupili psa
Jak si vést deníkJak si vést deník
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 795 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 3 795 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama