Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vlivem smogu tmavnou nebe ve městech po celém světě a vzduch, který dýcháme, je kontaminovaný částicemi různých látek a oxidem uhličitým. Tyto látky jsou pro lidi nebezpečné a narušují jejich přirozené prostředí. Co tedy můžete udělat pro to, abyste očistili ovzduší? Možná vás překvapí, kolik věcí můžete zkusit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Zamyslete se nad dopravou

 1. 1
  Zamyslete se nad automobily. Industriální výroba je hlavním důvodem znečištění vzduchu,[1] ale znečištění vlivem automobilů je hned v závěsu. Výroba aut a cest, výroba paliva a emise z aut způsobují značné znečištění ovzduší. [2] Protože je mnoho měst postaveno tak, že je nutné jezdit autem, není snadné se s tímto problémem vypořádat. Každopádně ať žijete kdekoli, můžete se pokusit to změnit a najít si kreativní způsoby přepravy z místa A do místa B.
  • Není praktické se auta vzdát úplně, ale můžete se pokusit ho používat méně. Například nemusíte jezdit autem na nákup každý den. Nakupujte jednou týdně na celý týden a všechny potraviny si uložte doma. Ušetříte tím i čas.
  • Můžete jezdit do práce se sousedem nebo s kolegou, nebo nabízet jiným lidem, že je svezete.
 2. 2
  Jezděte autobusem, metrem nebo vlakem. Pokud žijete například v New Yorku, pravděpodobně jste si už zvykli používat veřejnou dopravu. Velká města ale nejsou jedinými místy, které nabízejí veřejnou dopravu. Seznamte se s veřejnou dopravou ve svém městě a začněte místo autem jezdit alespoň jednou týdně autobusem. Zkuste si zvyknout využívat veřejnou dopravu co nejčastěji a auto používat jen když to bude nutné.
  • Jezdit do práce nebo do školy autobusem má spoustu výhod. Kromě toho, že se nebudete podílet na znečišťování ovzduší, budete mít čas na to, abyste si mohli číst, luštit křížovky, nebo jen tak pozorovat ostatní lidi. Je to také bezpečnější, než jezdit autem a pravděpodobně se zbavíte i svých úzkostí, protože se nebudete muset v autě rozčilovat nad dopravní situací.
 3. 3
  Choďte pěšky, nebo jezděte na kole. Ještě lepší než jezdit veřejnou dopravou je využívat vlastní energii. Na spoustu míst se z domu dostanete bez problémů pěšky. Když si uděláte čas, můžete pěšky chodit i na vzdálenější místa. Pokud máte štěstí a žijete ve městě, které má dobré cyklistické stezky, začněte jezdit na kole. Pokud je dopravní situace ve vašem městě špatná, na kole se pravděpodobně dostanete všude nejrychleji.
 4. 4
  Udržujte své auto v dobrém stavu. Pravidelně choďte na technické kontroly a nechávejte si měřit emise. Můžete zkusit i jiné věci:
  • Používejte energeticky úsporný motorový olej. [3]
  • Tankujte brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy je venku chladněji, abyste předešli odpařování benzínu.
  • Dávejte si pozor, aby vám při tankování benzín nekapal.
  • Místo abyste čekali s nastartovaným autem u drive-in restaurací, ho zaparkujte na parkovišti a dojděte si dovnitř pěšky.
  • Natlakujte si pneumatiky tak, jak se doporučuje. Vaše auto podá nejlepší možný výkon a spotřebuje nejméně paliva.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Změňte své nákupní zvyky

 1. 1
  Začněte si věci vyrábět sami. Naučit se spoustu věcí vyrábět, místo toho, abyste si je kupovali, je skvělý způsob, jak omezit znečištění vzduchu. To proto, že výroba, balení a doprava zboží přímo způsobuje znečištění vzduchu. Rozhlédněte se po domě a zjistěte, které věci byste si mohli místo nákupu vyrábět.
  • Samozřejmě potraviny! Pokud si kupujete balená hotová jídla, začněte tím, že si budete vařit sami. Když budete vařit z čerstvých surovin, budete zdravější a nebudete vytvářet tolik odpadu. Pokud například milujete špagety, dělejte si omáčku z čerstvých rajčat a česneku, místo abyste si ji kupovali hotovou v plechovce. I těstoviny si můžete vyrobit sami!
  • Věděli jste, že si můžete vyrobit vlastní čistící prostředky? Místo prostředku na mytí nádobí, pracího prášku a čistícího prostředku do koupelny můžete používat vlastní netoxické přípravky. Ukládejte si je do skleněných lahviček.
  • To samé platí pro zubní pastu, deodorant, šampon a balzám na rty.
  • Oblečení je trochu složitější, ale pokud to chcete zkusit, začněte si šít například trička a kalhoty.
  • Pokud se chcete stát nezávislými, zkuste se do toho pustit naplno. Brzy si budete rajčata i česnek na omáčku pěstovat sami!
 2. 2
  Nakupujte místní produkty. Když si budete chtít něco koupit, vyberte si věci, které se vyrábějí a prodávají lokálně. Pravděpodobně budete mít větší štěstí v malých místních obchodech a ne ve velkých supermarketech, které si nechávají zboží posílat z celého světa. Zde jsou tipy na nakupování místních produktů:
  • Nakupujte na farmářských trzích. Seženete tam čerstvé místní potraviny přímo od zdroje.
  • Kontrolujte si cedulky na oblečení a nakupujte oblečení, které bylo vyrobeno co nejblíže u vás. Bude to asi o něco dražší, ale měli byste si kupovat také ručně vyráběné oblečení. Pokud takovou možnost nemáte, nakupujte v secondhandech, abyste omezili spotřebu.
  • Nenakupujte přes internet. Je snadné si koupit něco online, ale zamyslete se nad tím, jakou cestu zboží musí urazit, než se dostane až k vám. Měli byste takto nakupovat pouze velmi zřídka.
 3. 3
  Kupujte věci, které nejsou zbytečně zabalené. Igelitové, foliové a kartonové obaly negativně ovlivňují ovzduší. Bez ohledu na to, co kupujete, si vyberte věc, která není zbytečně příliš zabalená. Místo abyste si kupovali krabici jednotlivě balených müsli tyčinek, si je vyrobte sami doma, nebo si je kupte v pekárně, kde nebudou zabalené v obalu. Pokud takovou možnost nemáte, kupujte si věci, které jsou zabalené v recyklovatelném obalu.
  • No obchodu choďte s vlastní plátěnou taškou a nepoužívejte igelitky.
  • Nakupujte jídlo ve velkém množství, abyste ušetřili obaly.
  • Kupujte si čerstvé plodiny a ne ty balené mražené, nebo v plechovce.
  • To, co používáte často, si kupte v největším balení, abyste nemuseli často kupovat menší balení stejného produktu.
 4. 4
  Používejte věci víckrát, recyklujte odpady a založte si kompost. Snažte se zpracovávat odpady co nejlépe. Když budete všechno používat víckrát, recyklovat a založíte si kompost, nebudete produkovat tolik odpadu, takže nebudete zamořovat skládky svými odpadky – a tím můžete značně přispět ke snížení znečištění ovzduší. [4]
  • Kupujte si potraviny ve skleněných obalech, které budete moci i nadále používat. I plastové obaly lze používat znovu, ale snažte se v nich neskladovat jídlo, protože by se z nich mohly postupem času uvolňovat chemikálie.
  • Recyklujte plast, papír, hliník a další materiály.
  • Udělejte si na zahradě kompost, na který budete moci házet všechny organické odpadky. Po několika měsících budete mít hustý černý kompost, kterým budete moci hnojit zahradu.
 5. 5
  Používejte přírodní barvy a čistící prostředky. Tyto barvy neobsahují částice, které vytvářejí smog a jsou lepší i pro vaše zdraví.
  • Dodržujte pokyny na obalu barev a dalších chemikálií a dejte si pozor, aby se nemohly vypařovat a ničit tak ovzduší.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Šetřete energií

 1. 1
  Nepoužívejte spotřebiče a světla více, než je potřebujete. Jistě to už znáte – při odchodu z místnosti zhasínejte a nenechávejte televizi zapnutou celý den. Tyto malé věci jsou velmi důležité, protože elektřina, která napájí vaše přístroje a spotřebiče se vyrábí spalováním uhlí a zemního plynu. Zde je několik věcí, pomocí kterých můžete každý den šetřit elektřinu:
  • Využijte přírodní světlo. Nastavte si stůl tak, abyste přes den mohli využívat světlo zvenku a nemuseli si rozsvěcovat světlo.
  • Večer rozsvěcejte jen v jedné místnosti v domě a nenechávejte světla zapnutá celou dobu. V osvětlené místnosti si můžete všichni číst, učit se, nebo večer sledovat film.
  • Když nebudete spotřebiče používat, vypojte je ze zásuvky. Platí to jak pro velké, tak pro malé spotřebiče – televize, počítače, toustovače, kávovary atd. I telefonní nabíječka může vysávat energii celý den.
  • Staré spotřebiče nahraďte novými, které šetří energii.
  • Nakupujte energii od společností, které ji vyrábějí šetrně k životnímu prostředí. [5]
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak vytápíte a ochlazujete svůj dům. Zvykněte své tělo na různé roční doby, místo abyste si drželi v bytě stále stejnou teplotu. Když budete příliš topit a v létě často používat klimatizaci, budete plýtvat energií. Vytáhněte si tedy malé větráky a svetry a naučte se přizpůsobit se počasí, místo abyste se spoléhali na svůj termostat.
  • Když půjdete do práce, nebo pojedete na víkend pryč, nastavte si termostat tak, abyste zbytečně nevytápěli ani neochlazovali byt. [6]
 3. 3
  Nedávejte si dlouhé sprchy a vany. Ohřev vody vyžaduje spoustu energie, takže si dávejte pozor na to, kolik vody spotřebujete. Můžete si dávat kratší sprchy a nepolehávat ve vaně, abyste zbytečně nespotřebovávali příliš mnoho vody.
  • Nastavte si ohřev vody na 60 stupňů, abyste ji zbytečně neohřívali více.
  • Perte prádlo ve studené nebo vlažné vodě.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zapojte se

 1. 1
  Vzdělávejte se ohledně znečištění ovzduší. V každé oblasti platí jiná pravidla. Možná máte v okolí fabriku, která značně znečišťuje ovzduší, nebo žijete v blízkosti skládky. Zjistěte si, co ve vašem okolí způsobuje znečištění ovzduší a začněte proti tomu bojovat.
  • Podívejte se na internet, čtěte noviny a ptejte se různých lidí. Pokud chodíte do školy, vaši učitelé vás určitě dokážou nasměrovat.
  • Začněte mluvit s lidmi o znečištění ovzduší a vzdělávejte své známé. Když o tom budete mluvit, možná se vám podaří přesvědčit i ostatní, aby se zapojili.
 2. 2
  Zasazujte stromy. Stromy bojují proti znečištění ovzduší. Když budete sadit nové stromy, budete se aktivně podílet na zlepšení kvality ovzduší ve vašem okolí. [7] . Stromy produkují kyslík a absorbují oxid uhličitý, který berou jako potravu. Zjistěte si, které stromy se do vašeho okolí hodí a začněte je sadit.
 3. 3
  Přidejte se k nějaké skupině aktivistů. Lidé se mohou sami snažit bojovat proti znečištění ovzduší, ale nejlepší by bylo dosáhnout nějaké vyhlášky regulující emise. Pokud chcete kvalitu ovzduší vylepšovat, přidejte se k nějaké organizaci, která se o to snaží. Naučíte se spoustu věcí a možná se vám podaří něco změnit.
  Reklama

Tipy

 • Ozon je jednou z hlavních součástí smogu. Ozon se tvoří dvěma typy znečištění v přítomnosti slunečního světla. Tyto typy jsou těkavé organické látky a oxidy dusíku. Objevují se kvůli těmto věcem:
  • Vozidla – auta, letadla, nákladní auta, autobusy a lokomotivy
  • Stavební vybavení
  • Vybavení pro údržbu trávníku
  • Velké fabriky a výrobny
  • Malé provozovny – například benzinové pumpy
  • Spotřebitelské produkty – například barvy
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kolo
 • Auto pro spolujízdu
 • Veřejná doprava
 • Pravidelné technické kontroly
 • Ekologické produkty

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 424 krát
Stránka byla zobrazena 3 424 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama