Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Voda je jedním z nejdůležitějších zdrojů. Každý z nás může udělat něco pro to, aby omezil její znečištění. Jednoduché změny jako je používání přírodních čistících prostředků místo toxických látek a zasazování stromů a květin na zahradě, mají velký dopad. Na vyšší úrovni je možné oslovit velké společnosti a továrny, které vyhazují odpad do místních řek, potoků a do moří a pokusit se zajistit, aby se to přestalo dít. Každý čin, který uděláte, se počítá!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Změňte své zvyky

 1. 1
  Používejte doma méně chemikálií. Jde o velmi snadné změny, které vám umožní dosáhnout velkých výsledků. Když budete doma používat toxické chemikálie, jako je čpavek a bělidlo, budete tím znečišťovat vodní toky v okolí a kromě toho je to naprosto zbytečné. Přírodní čistící prostředky jsou stejně účinné a umožní vám uklidit celý dům, aniž byste museli mít obavy o to, že jimi znečišťujete životní prostředí.
  • Environmental Protection Agency (EPA) poskytuje seznam čistících prostředků (a také dalších produktů), které jsou považovány za šetrné, což znamená, že neznečišťují vodu. Najdete je na webové stránce epa.gov/greenerproducts. [1]
  • Běžné domácí přípravky, jako je ocet a jedlá soda, lze snadno použít k čištění všeho možného od oken až po koupelnové dlaždice. Tyto přípravky jsou netoxické a účinné.
 2. 2
  Zbavujte se odpadů správným způsobem. Nikdy nenalévejte do výlevky nic toxického. Když budete muset použít něco toxického, například barvu, nebo čpavek, měli byste se těchto látek zbavit správným způsobem. Pokud nevíte, jak tyto chemikálie zlikvidovat, podívejte se na webové stránky hygienických stanic, nebo kontaktujte místní hygienickou stanici a zeptejte se, jakým způsobem byste se měli zbavovat konkrétních látek. Následující látky byste nikdy neměli vylévat do odpadu:
  • Barvy
  • Motorový olej
  • Čistící prostředky
  • Čpavek
  • Bazénové chemikálie
 3. 3
  Nesplachujte léky do záchodu. Léčiva se vyrábějí z mnoha různých látek, které mohou poškodit vodní zdroje. Pokud vám zbyly nějaké léky, měli byste je odnést zpět do lékárny, kde o ně bude postaráno správným způsobem. [2] Díky tomu neskončí ve zdrojích pitné vody, kde by mohly uškodit lidem a zvířatům.
 4. 4
  Nesplachujte žádné odpadky. Když budete splachovat do toalety nerozložitelný odpad, jako jsou například plenky, čistící ubrousky, nebo aplikátory od tamponů, mohli byste tím odpad ucpat a způsobit problémy ve stokách. Tyto věci se nakonec dostanou do místních řek a dalších vodních toků, kde mohou uškodit rybám a dalším živočichům. Místo splachování do toalety tyto věci vyhoďte do odpadkového koše.
  • Můžete také začít používat látkové pleny, recyklovaný toaletní papír a rozložitelné tampony, čímž omezíte množství odpadu, který skončí ve stokách.
 5. 5
  Snažte se co nejvíce šetřit vodou. Šetření vodou je velmi důležitým aspektem ochrany životního prostředí. Úprava vody na pitnou vodu a vodu použitelnou v domácnosti vyžaduje spoustu energie, takže je důležité vodou co nejvíce šetřit, zejména v oblastech, kde je často sucho. Začněte praktikovat následující pravidla a snažte se doma ušetřit co nejvíce vody:
  • Místo koupelí si dávejte jen sprchy, protože při napouštění vany spotřebujete více vody.
  • Vypínejte vodu, když ji nepotřebujete, například při čištění zubů.
  • Nezalévejte trávník zbytečně příliš často. V období dešťů postřikovače vypínejte.
  • Zalévejte zahradu před východem slunce, abyste zabránili odpařování vody a jejímu plýtvání. [3]
 6. 6
  Nepoužívejte plasty. Protože jsou plasty neodbouratelné, často končí v řekách, jezerech a oceánech, protože není kam s nimi. Například Great Pacific Garbage Patch je obrovská skládka odpadků, zejména plastových, která se nahromadila v oceánu a není kam ji uklidit. [4] Tyto odpadky ohrožují mořský život a škodlivý vliv mají také na lidi. Pokud je to možné, používejte skleněné nádoby, nebo papírové kelímky a vyhýbejte se plastům.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Udržujte svoji zahradu čistou

 1. 1
  Nepoužívejte pesticidy a herbicidy. Tyto chemikálie se stříkají na povrch zahrady, ale když prší, dostávají se hluboko do země, až do podzemních vod. Kontaminované podzemní vody mohou mít negativní vliv na životní prostředí a také na lidi, kteří jsou na nich závislí. Přejděte na přírodní metody ochrany před škůdci a plevelem.
  • Zjistěte si něco o organickém zahradničení a najděte si kreativní způsoby, jak se vypořádat se škůdci. Mnoho škůdců odstraníte například jednoduchým roztokem prostředku na mytí nádobí a vody.
  • Když si na zahradu vysadíte rostliny, které se ve vaší oblasti přirozeně vyskytují, pomůže vám to vyhnout se škůdcům, protože se tyto rostliny vyvinuly tak, aby odolávaly běžným škůdcům a chorobám. Cizí rostliny a stromy jsou vůči chorobám a škůdcům mnohem náchylnější.
 2. 2
  Zbavte se betonu a nahraďte ho trávníkem. Když budete mít okolí domu plné betonu a dalších umělých povrchů, chemikálie se budou vsakovat přímo do podzemních vod, místo toho, aby se rovnoměrně rozložily po trávníku a zůstaly těsně pod povrchem zeminy. Je sice lákavé si zahradu vybetonovat, abyste nemuseli pravidelně sekat trávník, ale když budete mít na zahradě přírodní povrchy, pomůžete tím ochránit životní prostředí.
 3. 3
  Vyhněte se erozi půdy. Když půda eroduje a končí v řekách, potocích a dalších vodních tocích, chemikálie z ní se smísí s vodou a způsobí problémy rostlinám a živočichům, kteří v nich žijí. Když je například hladina fosforu v nějakém vodním tělese příliš vysoká, množí se řasy, které zabíjejí celé rybí populace. Nejlepším způsobem, jak se erozi půdy vyhnout, je udržet ji na místě pomocí stromů, keřů, rostlin a trávníku. Kořeny rostlin udrží půdu na místě a zajistí, že nebude erodovat a padat do vody.[5]
 4. 4
  Mějte na zahradě kompost. Odpadky ze zahrady, které se jen tak povalují, se během dešťů a bouří snadno dostanou do vodních toků. I v případě, že tyto odpady neobsahují žádné agresivní chemikálie, jako jsou pesticidy a herbicidy, je velké množství klacků, listů a trav pro vodu zátěží, protože představuje příliš mnoho živin.
  • Kompost byste měli mít v kompostové ohrádce nebo v barelu, aby se z něj odpad neodplavoval. Některá města a obce poskytují svým obyvatelům tyto barely za zanedbatelné částky.
  • Používejte sekačky na trávu, které zároveň kompostují trávník. Nepoužívejte sekačky, které posekanou trávu sbírají do pytlů. Kupte si sekačku, která trávu rovnoměrně rozpráší po trávníků a tím ho kompostuje.
  • Naučte se likvidovat zahradní odpad správným způsobem. Pokud nemáte kompost, nebo máte na zahradě odpad, který nemůžete kompostovat, kontaktujte místní hygienickou stanici, nebo organizaci pro ochranu životního prostředí a zjistěte, jak se odpadu správně zbavit.
 5. 5
  Mějte auto v dobrém stavu. Pokud vám z auta vytéká olej a další chemikálie, tyto látky se dostanou do podzemních vod pod zeminou. Nechávejte si auto pravidelně kontrolovat a ujistěte se, že je v dobrém stavu. Pokud vám z něj bude něco unikat, co nejrychleji tento problém vyřešte.
  • Kromě toho byste se měli správně zbavovat také motorového oleje. Nikdy ho nevylévejte do odpadu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Udělejte ještě něco navíc

 1. 1
  Zapojte se ve škole a v práci. Můžete udělat to samé, co děláte doma, také ve škole nebo v práci a přispět tak ke zmírnění znečištění vody. Podívejte se na pravidla na pracovišti a ve škole a zjistěte, zda můžete učinit změny, které by přispěly k očištění prostředí. Zapojte také spolužáky, učitele a kolegy a vzdělávejte je. Jde o skvělý způsob, jak pro svět udělat něco dobrého.
  • Můžete například ve škole nebo v práci doporučit, aby se přešlo na ekologické kancelářské potřeby a najít možnosti, které by mohly fungovat.
  • Můžete také vyvěsit cedule, které budou lidem připomínat, aby šetřili vodou v koupelnách a kuchyňkách.
 2. 2
  Pomáhejte uklízet odpadky v okolí vodních toků. Pokud žijete v blízkosti nějakého vodního toku nebo tělesa, můžete toho udělat spoustu pro to, abyste omezili množství znečištění. Zjistěte, zda je ve vašem okolí nějaká skupina, která se zabývá úklidem odpadků v okolí řek, jezer, nebo oceánu. Mnoho měst pořádá dny úklidu okolí řek, kdy se mohou zapojit dobrovolníci a pomáhat čistit místní vodní toky.
  • Pokud nemůžete najít žádnou aktivistickou skupinu, která se zabývá čištěním vodních zdrojů ve vaší oblasti, můžete ji založit sami! Můžete si zvolit jeden den, který věnujete úklidu v okolí místního vodního tělesa. Stanovte datum, udělejte reklamu a připravte si plán, který vám umožní sesbírat odpadky a zbavit se jich správným způsobem.
 3. 3
  Vyjadřujte se ohledně problémů, které ovlivňují celou vaši komunitu. Velké společnosti, které znečišťují vodní toky, jsou největšími viníky vodního znečištění. [6] Existují pravidla, která těmto věcem brání, ale přesto se to stále běžně stává. Zjistěte, zda je ve vašem okolí nějaká konkrétní továrna, která vypouští škodlivé látky do vodních toků a začněte tento problém řešit s příslušnými úřady.
  • Zjistěte si, jaká místní nařízení platí ve vaší oblasti a přidejte se k nějaké aktivistické skupině, která se snaží ochránit vodní toky. [7]
  • Volte politické kandidáty, kteří se snaží chránit vodní tělesa. Jde o skvělý způsob, jak se podílet na ochraně životního prostředí.
  Reklama

Tipy

 • Myslete ve velkém. Možná máte pocit, že jedna olejová skvrna z vašeho auta není podstatná. Když se ale zamyslíte nad tím, jaký vliv by měl uniknutý olej z tisíce aut, jistě vám dojde, že jde o velký problém. Všech olejových skvrn na světě se sice nezbavíte, ale tu svoji odstranit můžete. Staňte se součástí řešení tohoto problému.
 • Pokud si nejste jistí tím, zda je nějaká látka škodlivá, zeptejte se na místní hygienické stanici, nebo si vyhledejte potřebné informace na internetu.
 • V některých oblastech je větším problémem zemědělství, než urbanistická zástavba. Pokud se věnujete zemědělství, kontaktujte místní organizace pro ochranu životního prostředí a zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste zmírnili svůj dopad na vodní zdroje.
 • Vzdělávejte svoji rodinu, přátele a sousedy a naučte je zmírnit jejich dopad na životní prostředí. Pokud ve vašem městě nemáte vzdělávací programy ochrany životního prostředí, nařízení, která by chránila vodní toky, nebo sběrný dvůr škodlivých látek, převezměte iniciativu.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 66 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 716 krát
Stránka byla zobrazena 10 716 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama